ZllltlkZMSnil NIEUWSBODE. No. 2701. 26sle Jnnrg. Zaturdag 27 November 1809. DE LOOZE WAALE. Nieuwstijdingen. ©Mgelun'b. II Men abonneert zich: In Nederland bij de Uitgevers llock van de Schffitbaven, B, No. 94, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij J. QUINïUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Brieven en Ingezondene Stukken franco. Aboniiements-Prij s: Voor 3 maanden1}30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, franco Ncw-York - 3,90. Yerschij nt: Dingsdag, Donderdag en Zaturdag. Advert e ntiën: 10 cent per gewone regel. GROOTE LETTERS worden naar plaatsruimte berekend. Ad verten tien voor den werkenden stand a 30 Cents. Bekcndmakiugen van ondertrouw of huwelijk a 40 Cents; dito van 25- of 50jarige Echtvcreeuiging a 50 Cents contant en franco aan het Bureau. De inzending der Advertentiëu kan geschieden tot Maandag, Woensdag cn Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Een rijke gierigaard dezer dagen in Ierland over leden heeft het volgende zonderling testament nage laten „Ik vermaak aan mijne schoonzuster Maria Dennis, twee paar oude wollen koussen die zij onder mijn bed zal vinden, aan mijn neef Karei Mocartneyeen ander paar dat in mijne linnenkast ligtaan den luitenant Johnson, van het 5de infanterie-regement van H. M. mijn eenig paar katoenen kousen en mijn rooden borstrok, en aan Anna Burke, mijne dienstmaagd ter belooning van hare langdurige gewigtige en trouwe diensten mijne gebarsten waterkruik." Anna, in toorn ontstoken verklaarde aan hare mede- erfgenamen dat zij haar legaat aan hen afstond en vertrok. Karei, behalve zijn spijt, gaf een schop aan de kruik, die brak, maar te gelijk rolden er eene on telbare menigte guinjes uit, die wijd en zijd zich verspreidden. Die vondst spoorde de anderen aan om de kousen eens te onderzoeken en tot hunne vreugde ontdekte men dat ook zij eene massa guinjes inhielden. [let Fransche blad la Patrie voorspelt een bijzonder barden winter, gegrond op liet feit dat men geregeld elke tien jaar bijzonder strenge vorst heeft. In 1789 was het zoo koud dat ia Frankrijk de wijn in de kelders bevroor; in 1799 had I men negen en veertig dagen achter elkander strenge vorst i in 1809 waren de Seine, de Loire en veel andere grootc vivieren dichtgevroren; de winters van 1819 en '29 waren I voorbeeldeloos streng; die van 39 minder, doch die van 1840 zooveel te meer, toen vroor het gedurende negen en vijftig dagen, de koudste dag was die waarop de tweede begrafenis van Napoleon plaats had. De winter van 1850 ligt ieder nog verscli in liet geheugen, toen stoiul de thermometer 20 graden ouder liet vriespunt. Op dezen grond, zegt de schrij ver, dat wij ons ook voor '69 op strenge koude moeten voorbereiden. Volgens een berigt uit Guebwilier van den 20sten dezer had men op eene door Troppmann bij zijne be kentenis gevoegde naauwkeurige aanwijzing der plaats waar Jan Kinck zou verborgen zijn, reeds een pet van gestipt laken gevonden, zooals Kinck, volgens de ver klaring van zijn schoonbroeder Hausler, gewoonlijk I droeg. Ook een bijna nieuw houweel en een verbrijzelde flesch zijn op diezelfde plaats gevonden, j Men weet dat Troppmann verklaard heeft Kinck den vader door middel van met Pruisisch zuur vermengden wijn vergiftigd te hebben. Met betrekking tot het onheil, hetwelk Zaturdag jl. heeft plaats gehad op de Rijnspoorwegbrug, tussehen Hamm en Neuss deelt de Kölnische Zeitung de volgende bijzonderheden mede. Zaturdag ochtend ten 10 ure ongeveer naderde een de rivier afwaarts varend, I zwaar bevracht Rijnschip de brug, op het oogenblik I dat men bezig was een houtvlot door het opengelaten vaarwater te slepen. Men gaf den schipper van het I vaartuig te verstaan dat hij de ankers moest laten I vallen; hij bevond zich toen op ongeveer 1000 schreden [van de in aanbouw zijnde brug. Hieraan werd niet on- verwijld gehoorzaamd. Het gevolg was, dat het schip I tegen den steiger voer tussehen den 2deu en den 3den stroompijler (van de zijde van Neuss gerekend). De steiger werd verbrijzeld en een last van ruim een millioen pond [ijzerwerk stortte met de balken op het schip en ver- dween daarmede in hetzelfde oogenblik in de golven. Aan boord van het vaartuig bevonden zich de schipper, [diens vrouw en verscheidene kinderen. Op dat gedeelte van den steiger, hetwelk het vaartuig had verbrijzeld waren destijds ruim 40 arbeiders werk- zaamdie, de zamenstortende massa volgende, in een [oogwenk in het water verdwenen, met uitzondering van 15 hunner, wier toestand minder gevaarlijk was, zoodat Iz.y zich nog tijdig genoeg konden verwijderen. Van de personen, die in het water vielen, werden 6 zwaar ge kwetst, opgevischt, benevens verscheidene lijken, zoodat thans nóg 12 worden vermist. In de önmiddelijke nabijheid van de plaats des on- jhoils lagen 5 groote vrachtschepen, toebehoorende aan I(len aannemer van het werk, den Heer Harkort, welke door de neerstortende massa in den grond werden ge boord; de bemanning wist zich gelukkigerwijze te redden. [Men heeft duidelijk waargenomen, dat de vrouw van ||len schipper, van wien in den aanvang is gesproken, [haar zuigeling gedurende een oogenblik hoog boven [haar hoofd ophief, toen zij in de rivier zonk. Bijna in [hetzelfde oogenblik waren moeder en kind verzwolgen. J Men is reeds ijverig bezig met het opvisschen van ■het verlorenehetgeen, voor zoo verre het vlotbaar is, [gedeeltelijk door de rivier aan den oever is geworpen |en bijeengezameld wordt. Eeeloo ,"ü20 Nov. Het muilzeer blijft zich alhier uitbreiden. Dingsdag is deze ziekte ook uitgebarsten onder de schaapskudde dev weduw-vrouw P. Willems in den Bosch. Onder beleid van onzen rijksveearts M. Laforee zijn er al de vereischte voorzorgen genomen. De veestallen alwaar 't muilzeer het eerst uitgebroken is keeren langzamerhand tot de gezondheid terug. St. ILaxn-cÏJis20 Nov. Dezer dagen is men begonnen met den aanleg van den steenweg St. Lau- reins naar de nederlandsche grensscheiding. Het werk wordt rap en met veel zorg voortgezet. Gelijk men weetis deze steenweg te aanzien als eene tegemoet koming van St. Laureïns naar Eede en St. Kruis. Doel matig is het te herinneren dat de provincie Zeeland weer een renteloos voorschot heeft geopend van 150,000 guldenom de gemeentebesturen toe te laten steen wegen aan te leggen. Welnu, de gemeenten Eede en St. Kruis vinden hierin eene geschikte gelegenheid om bij middel eener aansluiting aan den in aanleg zijnd en steenweg uit de afzondering te tredenwaarin zijten nadeele van landbouw-belangen en koophandelsbetrek kingen maar al te lang blijven verloren liggen. Eene aansluiting van Eede en St. Kruis met den nieuwen steenweg ware voor beiden eene belangrijke schrede naar Oostbuvgte meer daar Oostburg reeds het inzicht blijken laat de hand aan St. Kruis te wil len leenen. Immers vóór eene maand heeft Oostburg een eind steenweg in de richting van St. Kruis gelegd, namelijk langs den polder het Groote Gat. Eene poging van Eede en St. Kruis met gemeen verdrag dev. belanghebbenden ware voldoende om een plan te verwezenlijken hetwelk de grootste vruchten zou voortbrengen. Amsterdam, 24 Nov. Naar aanleiding van het onlangs voorgevallene in de Nieuwezijde Kapel, alwaar een ouderling zijne gemoedsbezwaren tegen de gehoorde prediking meende te moeten lucht geven, is dezer dagen door bijna al de Hervormde predikanten, waaronder van zeer uiteenloopende rigtingen, een schrjjven gerigt aan den Amsterdamschen kerkeraad. Met voikomenc eerbie diging van elks gevoelen op godsdienstig terrein en van elks regt op uiting van gemoedsbezwaren, vragen ge noemde predikanten daarin, dat de Amsterdamsche ker keraad af keure de icijze waarop door een in functie zijnde ouderling zijne denkwijze werd geopenbaard. De Amster damsche kerkeraad heeft bij meerderheid van stemmen besloten, het gedrag van den Heer Ruys niet af te keuren. Ieder stand heeft zoo zijne eigenaardige hebbelijk heden en gewoonten; zoo heeft ook de koetsiersstand te Amsterdam doorgaans zeer rustige hebbelijkheden. Wie heeft niet met verwondering een bijna altijd slapen- den of duttenden koetsier op den bok eener vigelante zien zitten? Een jongen uit het Walen-Weeshuis langs den Buiten kant van zijn werk naar huis keerende, ziet in 't voorbij gaan zulk een rustenden koetsier zitten. Eensklaps neemt onze weesjongen het besluit dien dutter eens olijk beet te nemen. „Walen Weeshuis!" roept hij, opent het por tier, springt in de vigelante en voort! ging hij, zoo ge makkelijk als anders de dokter, die nu op den stoep staande zijn rijtuig zag wegrijden. Verbeeld u liet gezicht van den koetsier, die vóór het Walen Weeshuis gekomen niet den dokter maar een weesjongen uit zijn rijtuig ziet. stappen. „Dank je wel, koetsier!" roept onze vlugge knaap en is zoo schielijk mogelijk te midden zijner makkers verdwenen, terwijl de wakkergernaakte koetsier zoo schielijk mogelijk naar den Buitenkant terugreed om den steeds wachtenden dokter af te halen van wien hij geen aangenaam bescheid ontving. Rotterdam24 Nov. Heden werd alhier ter arrond.-regtbank de zaak behandeld van Jac. Spanjers- berg, drukker en uitgever van het Volksblad, beschuldigd van in het No. van 24 Aug. 11. een stuk geplaatst te hebben, waarin vier personen aan den haat en de ver achting hunner medeburgers worden blootgesteld en waarin beleedigende uitdrukkingen voorkomen. Na het hocp;en der getuigen, verklaarde de beklaagde den naam deavinzender te zullen verzwijgen. Het openbaar minis terie eischte daarop eene veroordeeling tot eene gevan genisstraf van één tot zes maanden, alsmede tot twee geldboeten, óéne van 25 tot ƒ1000 en ééne van ƒ8 tot ƒ250: De uitspraak is bepaald op 30 Nov. a. s. De officier van justitie te Gorinchern waarschuwt tegen drie personen die eenige dagen in dat arrondissement hebben rondgezworven, zich voordoende, de een als Engelsch koop man in manufacturen, een ander als diens tolken een derde als koopman in brillen. Deze laatste meldt zich het eerst aan cn verhaalt dat hij een Engelsehraan in de gemeente heeft gezien, die, wegens geleden schipbreuk, zijne geredde goéderen tegen spotprijs te koop aanbiedt, een ieder ten sterkste aanradende iets bij dien persoon te koopen; daarna vertoont zich de aangeduide Engolschmanvergezeld van ge- melden tolk. De Engelschmau is klein van gestalte, 20 a 25 jaren oud en gekleed mot. winterjas en ronden hoed. De tolk is van middelmatige lengte, gestalte gezet, kleur gezond, uitzicht donker, gekleed met blaauwen kiel. Ilij draagt een zak met koopwaren. De brillenkooper is van middelmatige lengte, oud 40 a 45 jaren, bleek vaji kleur en gekleed met laken jas en hoed. X5i-e<la,, 24 Nov. Nopens het verongelukken der schroefstoomboot Stad Breda, varende van hier op Rot terdam, vernemen wij, dat genoemde boot bij het ver laten der haven te Rotterdam, door de duisternis en de mist misleid, tegen een der palen van de Koningsbrug gestooten heeft en daardoor een lek bekwam zoodat zij, even buiten Rotterdam, niettegenstaande de pogin gen der Middelburgsche boot, reeds zonk. De boot had een lading in, ter waarde van circa 80,000, welke lading grootendeels als verloren moet beschouwd worden. Som meldlij li, 22 Nov. Heden werd alhier, op last van Zijne Excellentie den Heer Minister van Marine, door den Edel Achtbaren Heer Burgemeester dezer ge meente, aan H. van den Berg, schoen- en laarzenmaker, het Eereteeken uitgereikt, ingesteld bij Zijner Majesteits besluit van 19 Februarij jl., als hebbende deelgenomen aan de expeditie in den jare 1859 tegen het oproerige Boni. Dat deze geachte strijder, die bewezen heeft, zelfs buiten het moederland zijn leven altijd voor Koning en Vaderland veil te hebben, nog jaren lang een sieraad dezer gemeente moge zijn Ingez Zïei-iliSKOO, 26 Nov. Met ingang van 8 December wordt de Rijkstelegrafist P. J. T. Dubois overgeplaatst op het Rijkstelegraafkantoor te Vlissingen. Ds. Laan, pred. bij de Hervormde gemeente te Maassluis, trad jl. Zondag namiddag voor eene talrijke schare op, doch verliet onmiddelijk den kansel na ver klaard te hebben, dat er zich onder zijne hoorders personen bevondenvoor wien hij niet gezind was te prediken. Z. M. heeft benoemd tot hoogleeraar aan het Evan gelisch Luthersch seminarium te Amsterdam J. G. D. Martenspredikant bij de Evangelisch-luthersche ge meente te Vlissingen. Het lijk van den vermisten matroos van de in het Oostgast verbrijzelde Fransche logger Albert Courier de la Manche, gezagv. Vego, is jl. Zondag te Zoutelande aangespoeld en aldaar in het duin begraven. De gezag voerder heeft echter het lijk doen opgraven, herkend en behoorlijk gekist op de begraafplaats te Zoutelande ter aarde doen bestellen. Mede is aldaar aangespoeld de kist met kleederen van dezen verongelukten matroos, terwijl van de goederen der geredden niets teregt is gekomen. Ten bewijze van het hoogst gunstige oordeel dat in Engeland gekoesterd wordt omtrent de zoo zeer voordeelige ligging van Vlissingen diene het volgende: De Illustrated London Neivs van Zaturdag 20 Nov. jl. behelstnaar aanleiding van een voorafgaand artikel omtrent het Amsterdamsche zeekanaal nopens de schoone haven van Vlissingen o. a. het volgende op pag. 518 „Uit het oogpunt van landaanwinning is het Amster damsche zeekanaal van gewigtdoch vooral uit dat van handel voor Amsterdam eene levensvraag dewijl het anders te voorzien is dat de handel binnen weinige jaren eene betere haven en lcorteren weg op midden- Europa zal zoeken te meer daar er thans een ijzeren weg in aanbouw is op Vlissingen eene stadgelegen aan den westelijken uithoek van het eiland Walcheren op de noordkust van de westelijke monding der Schelde. Op die plaats is geene bank maar uitmuntende anker plaats met diep water. Als die nieuwe weg voltooid zal zijn tot Vlissingen zal ieder deel van Europa van daar kunnen bereikt worden en men kan op goede gronden verwachten dat daar ook weldra eene groote noordelijke zeehaven verrijzen Izalals zijnde de eenige natuurlijke haven van diep water tussehen Galais en de Elbe." Zaturdag II. is op het eiland Rottumeroog eene flesch komen aandrijven, waarin een brief, geschreven in 't üuitsch, waarvan wij den inhoud hier laten volgen Aan Maria Parlow te Pillau. Schip Therese van Pillan. Met zont van Liverpool naar Pillau, den 16 October, 's morgens te 3 unr, plotseling een lek gekregen; liet schip zal zinken. Dezen brief zal ik in eene flesch verzegelen en in zee werpen wanneer ik het schip ver laat, of vvat God verhoede! medezink. De manschap, zooals zij te Memel is aangemonsterdis nog aan boord. Nu! lieve vrouw! een paar woorden aan u! Is het Gods wildat ik ver drink, zoo zijt gij en mijne kinderen mijne laatste gedachte 1 God bcscherme ul Johannes worde een degelijk mensch en zorge voor zijne moeder en de kleine Alise. God behoede u. Uw J. H. Paki.ow. Ik heb den brief nogmaals geopend het wordt dag 's mor gens 6 uur; zoodra ik een schip praai, verlaat ik de Therese, want ik heb 5 vt. water in het ruimhet pompen helpt niet meer. Blijf ik, lieve vrouw, dan zal God voor u zorgen. Johannes moet een degelijk mensch worden. Gedenk aan uwen innig geliefden J. H. Parlow. Hierboven zien we elkander weder wij moeten toch eenmaal 9tervcn. Op de stallen van de hoeren van Lennep, te Kol- ham, gelegen aan de Winschotervaart, is voor eenigen tijd onder een groot 300tal mestossen de tongblaar uitgebroken achtervolgd door de klauwziekte. Welk kwaadaardig karakter deze thans zoo algemeen verbreide ziekte er heeft aangenomen, kau daaruit blijken, dat er reeds meer dan 30 stuks vee bezweken zijn en men voor het leven van nog meer andere bevreesd is. Bij den naderenden winter wordt aan behoeftigen herinnerd, dat een deken, vervaardigd van een tiental wel aan elkander genaaide vellen grauw of bruin pak papier zeer dienstig zal worden bevonden vooral indien de papieren deken gespreid wordt over een slechts dunnen wollen deken. De heer Drake, do eigenaar van de eerste petro- leumbron in Amerikawelke bron eens eene waarde had van 200,000 pond is onlangszooals Wallstreet Journal meldtin een New-Yorksch armhuis overleden. Er zal een gedenkteeken ter nagedachtenis van den overledene worden opgericht. Een der Amerikaansche bladen geeft in overweging om op dat gedenkteeken te beitelen „Ter herinnering aan den burger Drake; hij bewees der maatschappij eene groote weldaad hij stierf door kommer en gebrek." Gomen{;<lo berijft^u. Te Middelheeft op Sinte-Maarten eene oude keukenmeid van 6 maal 6 een wit overhemd aan een knecht van een kruidenier ten geschenke gegeven met het doel om nader in kennis te komen tot het aangaan van een huwelijk. Maar zij is eerbiedig van de hand gewezen. Wordt ten tooneele verwacht te Dirks- land door de Rederijkers Een woord uit de verte over de levenskwestie van Over-Flukkée en Goedereede drama in zeven bedrijven. Na hetzelve: Welke mid delen er kunnen aangewend worden tot verbetering van den weg der tweede klasse van Hellevoetsluis tot Herking. In antwoord op „Oud malboven al aangaande iemand te N.op zijn buurman, is dienende: dat er wat beter onderzocht moest wordeu en dan den man maar noemen. Die man nu mag zijn zwak ook wel hebben, maar heeft toch dat zwak niet, dat „Oud mal bezit. Ook behoeft men hem niet indachtig te maken om handen aan den ploeg te slaandat zal hij van zelf wel doen. Te D. wordt verwacht: Het schip de jonge Mina om te lossen voor rekening van den bevrach ter. Eene zekero dame te H. wordt aangeraden haar verstandals zij het nog heeftwat beter te gebruikenanders zal zij de eer van andere meisjes ook nog weg helpen dus Meisjehoort naar dezen raad Anders raakt gij heel op straat Want uw tong is veel te lang Waar een ieder wordt van bang. Een slagter had wat veel beenen gelaten in het vleesch voor een bakker bestemd(de vrouwen van beide wisten er niets van) maar de vrouw van den bakker begon deftig tegen haren man te pruttelen omdat hij zich zoo liet foppen. Wat doet deze Hij haalt de beenen er uitals of hij ze aan den hond wilde geven doch steekt ze in het deegoverdekt ze goeden laat alzoo het brood voor den slachter bakken. Als nu de slagteres 's morgens wil boterham men snijden om bij de koffie te etenblijft het mes steken en zij vindt een been in het brood. De slag- tersvrouw loopt op een draf naar de bakkerin en vraagt aan deze wat die harde pastij beteekend. Zij, die niets wist, roept haren man, en deze geeft haar voor antwoord Ik wil mijnen kalant geen nadeel doen, hij heeft mij de beenen van zijnen stier aan 80 centimen den kilo verkocht, en ik lever ze hem aan 40 centimen terug: zoodat ik de helft toeleg! Eene dame uit een polder moest zoo veel onwaarheden niet vertellen als zij des Zondags naar het dorp gaat Want een ieder zal u haten Als gij dit niet na wilt laten En gij raakt dan naar de maan, Als gij lang zoo voort blijft gaan. Te Krwordt eene dame, door eene dame van Waarde, aangeraden, zich zoo dikwijls niet te huis te laten brengen als zij van elders komt, want haar fatsoen zal zij zeker nog onder weg verliezen, en verloren eer keert nimmer weer. Eene boeren-meid te Scherpenisse moest haar spraakdeel wat beter in toom houden, en zoo veel kwaad niet spreken van een paar jonge luidus Meisje! leert toch beter zwijgen, Want gij zult geen vrijer krijgen, Niemand is zoo gek toch niet Die op uw gebreken ziet. Burfferl\jkc Staiirt to Ziorikzoo. geboren: 24 Nov. Eene dochter van A. van der Klift eu J. Tichum. overleden: 18 Nov. S. M. Spcters, oud 8 maanden d. 22 dito M. C. de Graaf, oud 5 maanden, d. J. Sclio bert, oud 77 jaar, man van P. C. d'Hont.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1869 | | pagina 1