No. 2 20st<'Jaai Donderdag 25 November 1800. DE LOOZE WA ALE. Nieuwstijdingen. SI m.tri' jDuitiethltii «rlamto. SCHOOL VER BOM). ZIERIKZEESCHE MEI WSBOIH Men abonneert zich: In Nederland bij de Uitgevers Hoek vaii de Schuilhaven, BNo. 94, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Noord-Amcrika bij J. QUfNTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Brieven en Inge/ondcne Stukkeu franco. Al)01111 oin 011 ts-Pr ij s»: Voor 3 maandenƒ1,30. Franco per post, in Nederland- 1,00. Voor Noord-Amcrika, franco New-York - 3,90. Vcrscli ij it t Dingsdag, Donderdag en Zaterdag. A <1 v o i- t o ii t ion: 10 cent per gewone regel. GROOTE LETTERS worden naar plaatsruimte berekend. Advertenjtiën voor den werkenden stand A 30 Cents. Bekendmakingen van ondertrouw of huwelijk a 40 (Ynfs; dito van 25- of 50jarigc Echtvereeniging a 50 Cents iv contant en franco aan liet. Bureau. I)e inzending der Advertentie» kan geschieden tot Maandag, Woensdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. •O* ,u. In Amerika is een werktuig uit«èvóudenwaardoor de paarden kunnen drinken zonder dal. zij behoeven sl.il te staan. Blijkt deze inrigting in de praktijk Ie voldoendan zal zij veel gemak bezorgen aan ruiters en voerlieden, terwijl er te vens e.ene weldaad door bewjjzcn zal worden aan dat zoo niitlige en trouwe dier. De ontwerper neemt een hol ge bit, waarin gaatjes zijn geboord, en waaraan een elastielce buis is verbonden, die in een aak van dezelfde stof uitkomt. Drukt men op dien zak dan wordt bet paard verfrischt door het water, dat in fijne straaltjes in zijn bek spuit. De zak kan aan het rijtuig bevestigd worden of bij een rijpaard aan den zadelknop hangen. 1) bel rekke in Si bei de entn tikelcn aldaar a worden, btiilendii wijl zij onder d dagbladen van Petersburg behelzen bijzonderheden dijk den verschrikkelijke» brand, die dc stad Jenieeïk •ie, nagenoeg geheel heelt vernield. Ruim 1300 huizen, epöts en magazijnen vol granen en andere hundelsar- de archieven der regering en de handelsbank met vele lanvve/.ige waarden, zijn eene prooi der vlammen ge- Ruim hondend personen zijn in liet vnur omgekomen; •n zijne vele inwoners in de Jenisseï verdronken ter- op die rivier cetie schuilplaats zochten in booten, die ui al te zwaren last zonken. Onder den titel „een schrik-tafereel uit Lithauen" deelt de Schles. Ztg. het volgende feit'mede Aan gene zijde van den, bij Beresina, vlietenden stroom, liggen eenige dorpen en het lieerseliappelijke wond Sof ld. Op de bouwlandentusschen dit woud en het dorp Poeie gelegen, arbeidden kortelings tegen den avond eenige vrouwentoen plotselinguit het naburige woud, een wolf van eene verbazende grootte aanstoof, 'zich op eene dezer arbeiders wierp, en haar binnen weinige minuten verscheurde. De overige vrou wen die dit van verre zagen vloden naar het dorp, doch', voordat de mannen aankwamen was de wolf reeds verdwenen. Het lijk echter bood den blik van een ontzettend schouwspel aan. Aangezigt en schedel waren tot op den halswervel doorgebetenborst en buik waren opengescheurd en de ingewanden er uit geslingerd. De oudste der boeren gaf van dit voorval onmiddellijk berigt aan de politie - en stelde in af wachting van hare aankomst, zes wachters rondom het lijk. Eenige uren later, en terwijl deze wachters om een vuur lagen verscheen de wolf andermaal. Slechts door den wanhopigsten tegenstand gelukte het dezen mannen zich aan de woede van het monster te ont trekken en de aan den ingang des wouds gelegen woning van den boschwachter .Talenski te bereiken waar zij de deur en vensters zorgvuldig barricadeerden. Een hunner echter, een sterk gespierde boer, was op deze retraite eenigzins achter gebleven de ongelukkige werd door het woedende dier gepakt en verscheurd. Onmid dellijk daarna kwam ook de boschwachter uit bet woud terug; ook hem pakte de wolf bij de keel en scheurde hem het vleesch van de kaken. Met de grootste inspan ning slechts, gelukte het hem half dood zijne woning te bereiken. De wolf echter begaf zich daarop naar de dorpen Pocie en Ptoranie overviel daar letterlijk eenige pachthoeven drong er in de kamers binnen en wond de menschen en vee. Van daar liep hij naar de dorpweide kwetste er drie knechten en onderscheidene paarden en begaf zich daarop naar de weide digt bij het voor werk van Beresina alwaar de heerschappelijke paarden geweid worden. Hier wondde hij 19 stuks paarden en toen de lierdei-3 ter hulp snelden wierp hij zich ook op deze, verscheurde den een het hoofd, den andere lie handterwijl hij de meid van den boschwachter Mankiewiezdie juist bezig was met het paard van haren meester te weiden, in hals en bovenschenkel beet. Van daar liep het woedende ondier naar de dorpen j Chouytony en Makanynientadoodde daar nog eene vrouw, beat honden, menschen en vee, en verdween in het naburige woud. In verloop van slechts weinige uren had het monster drie menschen gedood een en 'krtig personen meestal volwassenen alsmede vier en vijftig stuks vee, meer of minder hevig gewond!... Dit is inderdaad huivering-wekkenden te meer I wanneer men bedenkt, dat, naar alle waarschijnlijkheid, de wolf dol was! Trouwens, de verklaringen aller ge kwetsten komen hierin overeen dat het dier schuim ■'an den muil had en de staart hangen liet. Slechts hij aanvallen ligtte het dien op sprong op de achter- pooten en beet onmiddelijk naar het hoofd. Zeer opmerkelijk is dan ook de omstandigheiddat het razende beest de lijken niet opvraten dus alleen uit woede aanviel en moordde. Aangezien het nacht was, toen men zich zoo onverwacht overvallen zag, kon 'oen ook slechts weinig te zijner verdediging doen. Een hoer schoot den wurger een kogel in het achterlijf een ander dreef hem onder het worstelen een schoen makers eist, die hij toevallig bij zich had, in den buik> Ofschoon nu deze wonden niet onmiddelijk doodelijk wa ren, droegen zij er echter toe bij, om het monster te ver zwakken, dat dan ook, reeds den anderen dag, op eene merkwaardige wijze gedood werd. Men organiseerde nl. eene groote drijfjagt, waartoe de boeren van alle kanten, in de nabijheid van het woud Sof ki, bijeenstroomden. Niet ver van daar en te midden van de koren-landen bevindt zich een klein kreupelhout, Dombrawa genaamd. Een gedeelte der boeren naiu, kruipend en bukkend, zijnen weg naar dit woud heen, toen zich plotseling een hunner, toevallig een zeer groot en sterk-gespierd man, van achteren aan zijn kleed voelde pakken.. Zonder te vermoeden dat dit de wolf ware, grijpt hij werk tuigelijk met de hand naar achteren, en pakt het ondier juist in den nek; te gelijk echter ontwaart hij nu ook eene voorpoot aan zijne zijde; hij pakt ook deze snel en nu overtuigd hot met den wolf te doen hebben, houdt hij dien, zich met den rug aan een nabij zijnd gesteente drukkend, zoolang vast, totdat de op den eersten schrik ontvlodene boeren weder aansnelden, en het monster met hunne pijlen dooden. De eist, die zich nog in den buik van het kolossale monster bevond, verstrekte ten bewijze dat het dezelfde wolf was, welke den avond te voren zulke schromelijke verwoestingen had aangerigt. Werkendam ,21 Nov. In de vorige week had alhier een plotseling sterfgeval plaats. Eene zekere vrouw M. v. H.welke dagelijks met een ezelwagen dit dorp bezoekt, en mi als naar gewoonte voor een winkel stil hield, werd plotseling door eene beroerte gelrotfen en was onmiddelijk een lijk. Een uur later vervoerde haar man het stoffelijk overschot naar Sleenwijk, waar zij woonachtig waren. Een hief te huis behoorend oppassend jongeling D v. d. W. is in de vorige week verdronken in de nabijheid van Dord recht, door het plotseling overgaan der giek, met het ruwe weder. Ncnzeti, 20 Nov. Heden is in de Wester-Schelde, in de nabijheid van deze veede gezonken een tjalkschip, naar men verneemt van schipper P. de Visserbestemd naar Ylissingen en geladen met briksteen uit Belgie. Op eene plaat aan den grond geraakt zijnde, moet het een gat bekomen hebben en bij het opkomende water gezonken zijn. De bemanning, bestaande uit den schip per en twee knechts, zijn door een voorhij varende schipper gered en alhier aangekomen. Zioi'ilïzee, 24 Nov. Gisteren avond werd door de alhier bestaande Rederijkers Kamer „ïluysch" eene soiree Declamatoire gegeven ten voordeele van het nieuw te bouwen Diaconie Armengestichtmet welwil lende medewerking van het Harmonie gezelschap „Kunst en Eer.11 De opvoering bestond in eene gecostumeerde voordragt van „de Boodschapper of Loevestein in 1570." De uitvoering was zeer verdienstelijk en doet den leden dezer kamer alle eer aan, terwijl de prachtige costu mes en de decoratiën een schoon geheel vormden. Naar wij vernemen wordt aan het Ministerie van Justitie druk gearbeid aan een wetsontwerp tot afschaf fing der tiendregten. De beginselen welke dit ontwerp zou huldigen zijn nog niet bekend. Naar het schijnt echter, heeft de heer van Lilaar, met het oog op de aanhoudende klagten en bezwaren van den landbouwer, gemeend op beslissende wijze den knoop te moeten doorhakken. Zierilïacee23 Nov. Het wrak van het op den Banjaard gestrande Brikschip Ann kapt. Tully is gisteren alhier in publieke veiling verkocht voor de soin van f 65. Kooper de Heer P. den Boer, Een groot ongeluk had kunnen ontstaan toen de spoor trein, welke Dingsdag morgen ten 9,20 van Amsterdam naar Utrecht vertrok, ten gevolge van een verzuim des wisselwach- ters, op een verkeerd spoor was gekomen. Gélukkig werd zulks even buiten Amsterdam ontdekt, waarop men terugreed; anders had er eene verschrikkelijke botsing met den uit Utrecht in aautogt zijnden sneltrein plaats gegrepen; thans ontstond er slechts een oponthoud van eenige minuten door. Een inlander der dessa Dawoean ging onlangs 's nachts tegen 1 uur met een grobak, die met handels waren was beladen en getrokken werd door een paard, op marsch om op den passen te Bondowosso negotie te doen. Aan den post Bangoer wilde hij een oogenblik halt maken en daar er een groot vuur onder de post- loods brandde, liet hij zijn kar en paard buiten staan en ging bij het vuur een sigaartje opsteken. Kort daarop zag hij dat paaril en kar door iemand word wegge voerd en dezen willende naijlen werd hij daarin belet door twee andere gauwdieven die hem met wapens aanvielen. Hjj trok toen zijne kris en verwondde daar mede zijne beide aanvallers, die toen op den loop gingen, maar hein toch la(ng genoeg hadden opgehouden om hun collega in staat te stellen, zich met den roof uit de voeten te maken. De beroofde deed aangifte van het hem overkomene, maar dit heeft hem niet voldoende gebaat om zijn paard, karen handelswaar terug te krijgen. (*emciitf<le borigton. liet Suez-kanaal is in de beste orde doorgevaren en do inhuldigings-vloot is in de Roode zee ten anker gekomen. De keizerin van Frankrijk heeft een rij- toertje gedaan te paard en werd zeer toegejuicht. De priester welke onlangs heilige sacramenten der stervenden gegeven heeft aan koningVictor Emanuel, heeft daartoe een bijzonder verlof van deh paus ont vangen. Ook heeft de Heilige Vader den ban opgeheven van genoemden vorstwaarin hij voor langen tijd gedaan was. Dus alles is vergeven. Tusschen den keizer van Oostenrijk en koning Victor is het ook bijgespijkerd en zullen binnenkort eene zamenkomst houden te Ancona als de keizer uit Egypte is terug gekeerd. Een Russische schooljongen te Moskou is het ouderlijke huis ontvlugt met een rond sommetje van 400,000 francs aan zijn papa toebehoorende. Nu zit die knaap iu de gevangenis in plaats van in de school, waar hij trouwens niets bij verloren heeft; want de school is o k maar eene gevangenis. De non Barbara Ubryk kan van hare zinneloosheid niet gene zen worden, en is naar het krankzinnigenhuis te Kra- kau gezonden. „Oud malboven alzegt iemand te N. van zijn buurman; doch beter ware het dat zulks gezwegen werd want Men kent voorlang reeds bij geruchten Dat T is gelijk het spreekwoord zegt: Den boom die kent men aan zijn vruchten, Geen praatziek mensch spreekt altijd regt. Wat minder kwaad van andren spreken En ieder stil zijn weg doen gaan Uw eigen akker goed bekeken, En d1 handen aan den ploeg te slaan. Op een hoek van eene straat te Amsterdam stond onlangs een bedelaar, die aan een heer om een stuiver vroeg. De heer gaf hem een tienstuiverstuk, zeggende: „Nu zijt gij mij negen stuivers schuldig.11 „Ik dank uzeide de man „ik zal bidden dat gij zoo lang zult leven, tot dat ik li die terug geven kan, dan zult gij nooit sterven.11 Bij de behandeling der begrooting over Neêrlatids Indieheeft een kamerlid gezegd, dat als een soldaat in Indie gezond wil blijven, hij geen sterken drank moet drinken. Als dit nu ook van toepassing is op Jan-maat, dan zal er op de oorlog schepen in Indie zeker geen oorlam meer gegeven worden. Men verhaalde, dat zekere Drentsche boer geesten kon oproepen. Een jagerdie den niagtigen man op het land zag graven, ging op hein toe en zei: „Gerrit, kunt gij geesten oproepen„Ja wel, meneer,11 antwoorde hij „maar zij komen niet.11 Kiu'knieuwS. Door het kiescollegie der Hervormde Gemeente te I)rei- schor is op Zondag 21 dezer het volgende twaalftal van predikanten geformeerd ter vervulling der vacature, ontstaan door het overlijden van den WelEerw Hoer B. Kam: L. R. van den Broekte Groote LimitJ. Molteer te Warder; C. Reijerste EllewoutsdijkC. J. Montijn, te Loenen a/d Vecht; A. C. Dukerlaatst te Geer vliet; J. E. van Iter son, te Giethoorn; Paris, te Kwa- dijk; II. Zeemante Zonnemaire; Wolbrink, te Sir- jansland, Lublinck Schroder, te Poederooien en Loeve- steijn, N. J. Telders te Renesse, en II. Damsté, te Nieuw erkerk. Onmiddelijk daarna zijn hieruit een zes- en drietal geformeerd. De zes eersten zijn op het zestal, en de drie eersten op het drietal geplaatst. Ing-cziOJideiie Stukken. 2 3 NOVEMBER tot herinnering van CORNELIUS BUT, Cz., als een edel voorbeeld van menschl'ievendheid. De Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen in hare algemeene vergadering van den 13 Augustus 1799 besloten hebbende om verdienstelijke daden op eene vcreerende wijze in het licht te stellen en alzocr de deugd in hare beoefenaars aan te moe digen en te bekroonen deed zulks bij aanvang in vier gevallen ter algemeene vergadering van den 12 Augustus 1800, in drie voorbeelden den 11 Augustus 1801 en ook in drie gevallen den 10 Augustus 1802. Van deze was het met het eerste en dus sedert het voornoemde besluitmet het achtste voorbeelddat de Maatschappij voor de eer slemaal eene edele daad door Zeeuwen in Zeeland verricht, met blijken van hooge goedkeuring ver eerde. De storm van den 22 en 23 November 1801 bracht inzonderheid voor het Noorden van Walcheren eenige schepen in den uitersten nood. Eerst even vóór den morgen van den tweeden dag gelukte het aan eenige ondernemende visschers van Veere ter redding uit te loopen. Cornelius Bijt Cz. (geb. te Veere den 19 Febr, 1749 en den 27 Sept. 1821 aldaar overleden) voerende de visscherschuit van den om zijne mensch lievendheid beroemden Frans Naereboüt was de eerste die met zijnen neef Cornelius But Az.Jan de LooZE Pi eter Groenewoijd allen Zeeuwen van geboorte, huiten de haven geraakte. Dooreenen Arij Verschoor en anderen tot achter het fort de Jlatik gevolgd wendden de meesten den steven en liepen naar bmnen. Doch But Verschoor de woedende golven trotserendeontdekten met den dageraad een wrak bij het Noord landwaarop men na omtrent '30 gangen gedaan te hebben, ook nog eenig leven bespeurde. Verschoor echter streek het zeil en wendde af. Maar But en de zijnen ofschoon wind en stroom en goltVEag tegen hebbende, wilden nog verder hunne krachten ter redding inspannen vooral toen zij nu en dun iemand boven het schuim der golven op het wrak bemerkten. Op ecnen afstand genaderd, dat men den schipbreukeling lijnen kon toewerpen was deze evenwel niet in staat die te grijpen. Nu ging het weder door den wind en men worstelde nog vier uren lang in het grootste gevaar van schuit en leven. Onze But echter stond stijf' aan het roer. Hoe hevig ook wind en water in beweging waren, heviger nog werd zijne menschlievendegemoeds werking, zoodat hij nu aan geen geweld van wind en zee, ja aan geen zelf behoud meer denkende, zijn vast bqsluit te kennen gaf om het uiterste ter redding.te beproeven. Dit besluit waaraan de zijnen zich even moedig onderwierpen werd weldra met den besten uitslag bekroond want met nog óénen gang had' C. But, Az.het geluk den ongelukkige eene lijn als in de hand te werpen, waaraan men hem veilig, doch bijna levenloos binnen boord haalde. Te Veere ge komen bevond zich de geredde Andries Rijnck genaamd, vrij wel, en hoogst dankbaar daar hij na drie bange etmalen nog gered was van het wrak der Ceres van Dantzig waarvan zes anderen afgeslagen en verdronken wiy-yn. CoilN\ Bijt, Cz., werd van wege het Consulaat van Uh-uisseri met een fraai bewerkte zilveren medaille, en namens het Nederlandsehe Staatsbewind met eene zware zilveren tabaksdoos vereerd terwijl hij van wege do Maatschappij Tot Nut van V Algemeen mede eene zilveren medaille ontving waarhij hem als ook aan C. BVïi Az. J. de Loozk P. Groenewoud een vereend'getuigschrift werd tor hand gesteld. W. v. I,. b. Getrouwd J. DAMMERS Jz. van Zierikzee Goes 19 November 1809. E. S. A. OLIVEERSE. or- M. Gisteren, Zondag 21 November, beviel spoedig vau eene welgeschapene Do<*litc KLERCQ, geboren v. i). Dusse. Bruinisse. J. A. KLERCQ, predikant. Heden overleed ons geliefd Zoontjein den leeftijd van 31 dagen. Noordwelle, M. de VRTEZE. 21 November 1869. S. de VRIEZE, geb. Fr ank en Heden overleed, tot diepe droefheid van mij en mijne kinderen, in den ouderdom van 52 jaren en 9 maanden, mijn hartelijk geliefde Echtgenoot JAN de VLIEGER. Een smartelijk Ijjden maakte een einde aan het leven van hem, met wien ik ruim 28 jaren in den geluk kigsten echt mogt voveenigd zijn en wiens leven voor mij en mijne 10 kinderen zoo dierbaar was. De hoop dos wederziens lenige onze' smart en doe ons berusten in Gods alleen wijzen wil. Kebkwerve G. MINNE, 24 November 1869. Wed. J. de Vlieger. Mede uit naam mijner kinderen en behuwdzoon. Algemeene kennisgeving. De Heer en Mevrouw GESELSCHAP betuigen, ook nuniens hunne kinderen, hun iimi«>;oii <lank voor de vele bewijzen van deel neming, ontvangen bij het overlijden van hun geliefden Zoon JAN ABRAHAM, 1ste Luit.1 der Artillerie. Zierikzee, den 23 November 1869. De ondergeteekende hare AFFAIRE in BORSTELWERK {jedoquideerd heb bende, I"Kv<tniil*t have geachte begunstigers, voor het vertrouwen gedurende 17 jaar zoo ruimschoots door haar genoten. Zierikzee, November 1869. L. CHIYAT. Allen op het eiland Tholendie belang stellen in het SCIIOOLVEUIJOND, worde,, „itge- noodigd tot oene te Tholen, op MAANDAG 29 NOVEMBER e. k., des avonds te 7 ure, ten huize van den heer van RHEE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1869 | | pagina 1