lo. 2699. 26slc Jaarg. Dingsdag 25 November 1869. ÜE LOOZE WA ALE. Nieuwstijdingen. ffwrlHfe. 23jelgw. JFrttnRrt Hl «Wtlwnfc. Z1ERIKZEESEHE NIEUWSBODE >J[e 11 abonneert zich: In Nederland bij de Uitgevers Hoek van de Schuilhaven, 13, No. 94-, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren, [ii Noord-Antcrika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Brieven en Ingezondene Stukken franco, Abon nemeiits-Prii s: Voor 3 maanden 1,30. Franco per post, iu Nederland - 1,00. Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. "V er soli ij ut: Dingsdag, Donderdag en Zaturdag. A <1 vertentiën: 10 cent per gewone regel. GROOTE LETTERS worden naar plaatsruimte berekend. Advertentie» voor den werkenden staud a 80 Cents. Bekendmakingen van ondertrouw of huwelijk a 40 Cents; dito van 25- of SOjarige Eehlverccniging ii 50 Cents a contant en franco aan het Bureau. De inzending der Advertentie» kan geschieden tot Maandag, Woensdag en Vrijdag, des voonniddags 10 ure. OPENBARE ZITTING i don Gemeenteraad te Zierikzeeop Donderdag den dezer, des namiddags te 6 ure, op het Raadhuis. Cairo, 17 Nov. De godsdienstige plegligheid van de inwijding van het Kanaal heeft heden in tegenwoor digheid'van den Khedive, van de Keizerin der Franschen den Keizer van Oostenrijk en van een stoet vertegen woordigers van alle natiën, plaatsgehad. Eene ontzag gelijke volksmenigte woonde de plegligheid hij do verschillende redevoeringen zijn luide toegejuicht. De Aide en de overige schepen vertrokken heden naar Ismaila. Isinaila 17 Nov. Tegelijk mot de schepen waarop zich de vorstelijke gasten bevonden, zijn hier vier groote stoomschepen van Suez aangekomen. Het kanaal is derhalve in zijne geheele lengte door zeeschepen gepas seerd. De illuminatie is schitterend en er heerscht eene buitengewone geestdrift. Uit Beyrnth wordt, onder dagteekening van den lsten Nov. gemeld dat de heer T. M. Lijcklama a Nijeholtdie zoo als men zich herinnertgedurende drie jaren in den KaukaususPerzië en Mesopotamie gereisd heeft, en die daarnatot herstel zijner gezond heid een jaar in Europa heeft doorgebragt, in bovengenoemde stad met zijn gevolg was aangekomen alwaar hij korten tijd dacht te vertoevenom vervolgens Damascus en Jeruzalem te bezoeken. Na den afloop der feesten te Suez wensclite de hoer Ljjckbima naar Egypte te gaan eene groote reis langs den Nijl te ondernemen en onderzoekingen te doen in Opper-Egypte en Nubië. Nabij Wigan (Engeland) is een steenkolenmijn ont ploft, waardoor zeven en twintig menschen het leven ïebben verloren, De verveling of liever een soort van heimwee ..araan de Fransche keizerin in Egypte lijdt, wordt bevestigd door een te Compiègne van H. M. ontvan gen telegram waarin zij meldtdat zij zich zeer ver veelt en niet lang meer verwijderd wenscht te blijven van haar geliefd Frankrijk. -- UitColmar schrijft men aan clen Figarodat de Procureur-Generaal aldaar, naar aanleiding van de onlangs door Troppmann afgelegde bekentenis nieuwe nasporin gen heeft in 't werk gesteld, ten einde het lijk van Kinck den vader te ontdekken. Er hebben uitgravingen plaats gehad aan den voet der bouwvallen van Herenflanch een oud kasteel, nabij Watweiler op den top van een heuvel gelegen. Daar men ook ditmaal niets gevonden heeft, vermoedt men, dat Troppmann, onder den schijn van te bekennengelogen heeft. Het geregt geeft echter de hoop niet op om aan den moordenaar van de familie Kinck nadere verklaringen te ontlokken. - Het zoeken naar het lijk van Jan Kinck op de door Troppmann aangewezen plaats heeft geen goeden uitslag opgeleverd. Men is hierdoor in het vermoeden versterkt dat de geheele door hem afgelegde bekentenis slechts ten doel had om hem naar de bedoelde plaats den Elzas te doen vervoeren onder welken tocht hij hoopte te kunnen ontvluchten. Tri Lithanen is thans het onderzoek naar de navol gende onmenschelijke daad in vollen gang. In eene afgelegene herberg ongeveer acht mijlen van Meinel woonde eene joodsche familiebestaande uit man vrouw, vijf kinderen en nog eene weduwe. De waard was tegen den avond naar het naburige dorp gegaan om het oudste kind dat daar school ging af te halen. Inmiddels kwamen vijf a zes boeren in de herberg bedronken zich en wilden ten slotte niet betalen. Daarover ontstond twist met de vrouw, en een der hoeren bragt haar eenen slag toe die haar levenloos ter aarde deed storten. Of dit reeds aanvankelijk hunne bedoeling was, of uit vrees voor de gevolgen der daad, zij vermoordden nu ook de vier kinderen de genoemde weduwe en een vreemd joodsch bedelkind dat voor dien nacht een onderkomen in de herberg gevonden had, fin staken daarna het huis in brand. Intusschen kwam de waard met het kind aan de hand jammerend aan snellen de onmen8chen grepen hem en het kind en wierpen beide in de vlammen. Uit Krakau wordt aan de Pesther Lloyd geschreven, dat Barbara Ubryk de bekende non als een onher stelbare waanzinnige naar het krankzinnigen-gesticht M die stad is overgebragt. Ruim twee jaren geleden werd te Brussel een spoorwegbeambte tot vijf jaren gevangenisstraf veroor deeld wegens een diefstal van 5 bankbiljetten van 1000 fres., in weerwil dat hij zijne onschuld volhield. Dezer dagen heeft men een anderen ambtenaar, die een der gewigtigs^e getuigen a charge bij het proces geweest was betrapttoen hij een der gestolene bankbiljetten uitgaf. Het blijkt nu, dat deze do dader van den diefstal en de eerste onschuldig was. In de nabijheid van Quaregnon in Hennegouwen woont eene tachtigjarige vrouw met hare zeventigjarige zuster en vijftigjarigen zoon, die idioot is, en eene dienst bode die van Zaturdag tot Maandag buitenshuis door brengt. Deze familie Godert heeft eenig fortuinen sedert een paar weken liep het gerucht, dat een aanslag op deze woning was beraamd. De politie verborg zich in den omtrek en had Zondag het geluk den aanslag te verijdelen. Laat in den avond werd op de deur geklopt; de vrouw deed open en ontving te gelijk een slagdie haar neerwierp. Toch kon zij hulp roepen en nu schoot de politie uit haren schuilhoek toe en maakte zich van de daders meester. Deze waren drie in getal, waaronder twee vrouwen in manskleederen. Later is nog eene derde vrouw als medepligtige in hechtenis genomen. Hetkom- plot schijnt voor het meerendeel uit vrouwen te bestaan. Assen 17 Nov. Gelijk reeds kortelijk gemeld is heeft het Provinciaal Geregtshof in Drenthe in raad kamer vergaderd heden uitspraak gedaan in de in hooger beroep behandeld wordende zaak van mr. M. Oldenhnis Gratama, die geweigerd had om een advies, hetwelk hij als advocaat gegeven had, aan den regter van instructie mede te deelen. Het Hof heeft bij uitvoerig arrest het vonnis der regtbank vernietigd op grond dat dit collegie bij af zonderlijk vonnis de redenen van verschooniugdoor den advocaat in het midden gebragthad moeten beoordeelenen in het geval dat die redenen van verschooning naar het oordeel van de regtbank onge grond waren hem wederom voor zich had moeten doen roepenterwijl zij wanneer de advocaat bij zijne verschooning bleef persisterendan eerst de ingijzeling- stelling had kunnen bevelen en niet directzonder bij afzonderlijke uitspraak de redenen van verschooning beoordeeld te hebben zooals in het onderhavige geval is geschied. Verder op de hoofdzaak regt doende, heeft het Hof verklaard dat mr. Gratama zich in dezen teregt had verschoond van het geven van getuigenis. Uit Leeuwarden schrijft men van 16 November. Tot heden ging het veedat hier Vrijdags aan de markt komtgelijk hekend isvoor een gedeelte naar Hollanddoch hoofdzakelijk naar Engeland. In dezen stand van zaken kon wel eens eene verandering komen althans sedert enkele weken ziet men het vee voor Duitsclie rekening opkoopen eu er is een vee koopman uit eene Duitsche plaats digt aan onze grenzendie in eene maand tijdsvolgens matige berekening ,hier te lande voor ƒ100,000 aan vee kocht en die op één marktdag te Leeuwarden voor ƒ25000 kocht. Het jonge vee schijnt bestemd tot verbetering van den veestapel buitenslands en gaat gedeeltelijk zelfs naar Rusland. Men ziet tegenwoordig het vreemde schouwspeldat uit Holland vee in Friesland wordt ingevoerd. In de vorige week was te Leeuwarden een Duitsch koopman die aan een enkel huis voor niet minder dan ƒ18,000 aan echte kant verkocht. Een bewijs voorzeker dat dit artikel van weelde ondanks do verbazend hooge prijzen, onder de Friesche dames nog al aftrek vindt. Leiden17 Nov. Heden morgen werd van hier het volgende telegram aan Z. M. den Koning ver zonden AAN DEN KONING. Sire Wie waarheid draagt in 't hart, zucht voor u in 't gebed, Want door Oranje heeft God Neerland steeds gered. Waar ooit weer vijandsmagt uit Frankrijk komt of Spanje, Daar bljjve Neêrlands God met 't stamhuis van Oranje. Psalm 134 3. Leiden17 November 1869. P. LOS Gz. Predikant bij de geref. gemeente onder 't kruis. Weinig tijds daarna kwam daarop het volgende ant woord Z. M. betuigt u zijnen hartelijken en welmeenenden dank. Adjudant Baron Taets v. Amerongen. 'k Gravo«iluig,*o20 Nov. Als eene historische bijzonderheidin verband staande tot het feest van 17 dezer, verdient vermelding, dat zich onder de aan wezige genoodigden bij de onthulling van het monu ment bevond de Engelsche vice-admiraal Holl die in 1813 in dienst was op het Britsche oorlogschip de War rior, aan boord waarvan Z. H. de Prins van Oranje voor Scheveningen kwam, en dat hij het bevel voerde over de sloep, waarmede de Prins naar den wal werd ge roeid. Genoemde vice-admiraal heeft, zoo men weet, in het vorige jaar en het jongste badsaizoen te Scheve ningen doorgebragt en zich bezig gehouden mot de verzameling van alle bijzonderheden met de vernielde gewigtige gebeurtenis in betrekking staande, hij heeft onder anderen verscheidene Scheveninger zeelieden op gezocht; tlie zich dien tijd herinnerden. In deze week is alhier een man, terwijl hij bezig was de vlag uit het paleis van Z. M. den Koning te ontrollen van boven neergevallen. Hij was onmidde- lijk een lijk. Volgens eene door de regering aan de Tweede Kamer medegedeelde lijst van spoorweg-concessiën is er eene aangevraagd door E. Hoyois C". te Brussel voor eene lijn van IJzendijke naar de Belgische grenzen in de rigting van Lembeke. Aan de uitnoodiging tot indiening van plans is evenwel nog niet voldaan. In onderzoek is eene aanvrage van Isidore Neelemans te Gent als bestuurder vau de naamlooze maatschappij voor den aanleg van buurtspoorwegen in Belgiëvoor den spoorwegV 1°. Van Brcskens naar de Belgische grenzen in de rigting van Maldeghem met aansluiting aan den spoor weg van Brugge naar Gent; 2°. een zijtak bezuiden Groede naar de Belgische grenzen bewesten Veldzicht en verder naar Eecloo met aansluiting aan den spoorweg van Brugge naar Gent. Voor eene lijn van Breskens naar de Belgische gren zen in de rigting van Watervliet met een zijtak van IJzendijke naar Biervliet zijn de gevraagde plans nog niet ingediend. Bij den ambtenaar van den burgerlijken stand te Schiedam is*aangegeven de zevende zoon van zekeren J. Kreuger. De jonggeborene is naar Z. M. den Koning genoemd, zoo als dit hier en daar in dergelijke zeldzame gevallen gebruikelijk is. Omtrent het wetsontwerp tol regeling der Schutterijen, dat dezer dagen bij de Tweede Kamer der Stateu-Guncraal is ingekomen, verneemt het Vaderland het navolgende: De regeering heeft daarbij een nieuw beginsel op den voor grond gesteld: algcmecne dienstplichtigheid. De leeftijd, waartoe deze is beperkt, van het 25ste tot 39ste levensjaar. De sterkte als in hel primitief ontwerp Thorbecke, dat overigens veelal gevolgd is. Zoo blijft de plaatsvervanging afgeschaft; alleen is liet ver wisselen van dienstplicht, toegestaan tnssehen schutters, die tot de mobiele en die tot de reserve-schutterij behooren. Er is slechts een klasse van oproeping. De oefeningen zijn van 80 uren iu het jaar voor de ongeocfen- denvan 20 voor de geoefenden. l)c officieren moeten voor hun benoeming en bij bevordering bewijzen geven van bekwaamheid. Zij, alsmede de onderofficieren, kunnen tot liet bijwonen van theoretische oefeningen verplicht worden. De schutterijen en het leger zijn met elkander in verhand gebracht. Zelfs kunnen officieren van de schutterij tot hun oefeniug eenigen tijd bij het leger gedetacheerd worden. De uniforin-kleeding wordt door den Koning bepaald. Bij verandering van uniform kan men de vorige afdragen. De Koning kan de schutterij van kleine gemeenten vrijstel len van de verpligting lot het dragen van uniform. De wapeneo, het ledergoed en de rnunitiëu worden van wege het Rijk verstrekt en onderhouden. De kosten der schutterij worden door het Rijk aan de gemeen ten vergoed tot een maximum van 5 voor ieder dienstdoend schatter. Gemeenten, die door de kosten der eerste oprichting eener dienstdoende schutterij te zwaar wordeii- gedrukt, bekomen een tegemoetkoming uit 's Rijks kas. Vanwege het Rijk en de gemeenten kunnen jaarlijks prijzen en premien worden uitgeloofd voor het juist schieten. De bepalingen tot handhaving van tucht en orde bij de schutterijen zijn zeer volledig. De zamentelling der schuttersraden is in de wet omschreven. Het hooger beroep is bij de rechtbanken. Het middel van cassatie is behouden Eene nieuwe overgangsbepaling verzekert vrijstelling van dienst aan allen, die onder de beslaande sehuttcrijwet vrijgeloot zijn of door mimrnerverwisseling als anderszins aan hun ver plichtingen voldaan hebben. Sehevening'en, 20 Nov. Nu de verschrikke lijke stormen plaats hefrben gemaakt voor beter weder kan de geheele rampdie onze visschersvloot heeft getroffenin zijn gehcelen omvang overzien worden. Achttien weduwen en vijf en dertig weezen betreuren het verlies van echtgenoot en vader, en zien zich plotseling van broodwinner en verzorger beroofd. Waarin dezen nood hulp te vinden is, wordt die voor de ongelukkigen dienstig gemaakt; zoo is onraiddelijk uit het fonds der vereeniging tot voortdurende ondersteuning der nagela ten betrekkingen van verongelukte visschers wekelijksche bedeeling verschaft; het damescomité bleef niet ten achteren met. de tot het liefdadig doel verzamelde midde len aan de diep beklagenswaardigen uit te reikenterwijl op de naaischool van wijlen H. M. de Koningin-Moeder der Nederlanden even als altijd bij soortgelijke ongevallen sedert een lange reeks van jaren rouwkleeding wordt vervaardigd om aan de weduwen te worden uitgeJeeld. Groot is de behoefte bij do nadering van het gure en barre wintersaizocn. Sluis, 17 Nov. Onze plaats had heden een feestelijk aanzien. Naar het goede voorbeeld, gegeven door den voor zitter der plaatselijke commissie, den heer Burgem. J. 11 lli une- quin, toonden velen hunne instemming met het feest der onthulling van het nationaal gedenkteekeu in den Haag door liet uitsteken der vlag. Onze afgevaardigde, de heer 1\ Rcnicr, was door ambls-bezighcden verhinderd derwaarts te gaan. liet feest werd uit deze plaats bijgewoond door den beer J. M. Henncquiu, lid der Prov. Staleuenz. Iu de gemeente Oostburg circuleert een adres aan den minister van financiën, waarbij geklaagd wordt over de re geling der verlrek-uren van de brievenpost uit Sluis en Breskeus. 19 Nov. Heden hebben aan het lokaal van het provinciaal gouvernement alhier hij enkele inschrijving de navolgende aanbestedingen plaats gehad, als a. het leveren en storten van steen tot verdediging van den West-dam der buitenhaven van het kanaal door Zuid-Beveland; en b. liet leggen van een Zeedijk met bijbehooreiule werken hij het dorp Scherpenisse. Van het 1ste perceel is aannemer geworden de heer D. Tholens te Hoek voor eene som van ƒ12.849, en van het 2de perceel de heer W. A. Visser Jz. te Kattendijke voor ƒ12.346. Bij eene door haar algemeen verspreide circu laire heeft do kamer van koophandel en fabrieken te Vlissingen gemeend niet alleen in het belang der plaats alwaar zij gevestigd is, maar ook van geheel Zeeland, niet Noord-Brabant en Limburg, ja van geheel Neder land de algemeene deelneming te moeten aanbevelen in de leening door de Koninklijke Nederlandsche maat schappij van stoomvaart uitgeschreven ten behoeve eener in werking te brengen stoomvaart van Vlissingen op Amerika. Zij geeft daarin o. a. de verzekering dat uit een door haar ingesteld onderzoek voldoende gebleken is dat die Maatschappij volkomen vertrouwen verdient; dat hare operatiën op de meest solide wijze worden geleid en, blijkens de verslagen, zoodanige gunstige resultaten op leveren dat het belangrijk voordeel op de nu reeds door de Maatschappij geëxploiteerde lynen groot genoeg is om zelfs in het niogeljjke geval van schade op de Amerikaansche lijn deze tot eeu aanzienlijk bedrag te kunnen dekken zonder vrees voor een nadeelig saldo over het geheel barer ondernemingen. Voorts deelt zij mede dat zij van de Maatschappij de stellige verklaring ontvangen heeft „dat Vlissingen het uitgangspunt der vaart zal wezen" en dat zij bereid is: „inschrijvingen aan te nemen op voorwaarde die te zul len aunuleeren indien tegen alle verwachting de lijn op Amerika niet tot stand mogt komen zoodat die inschrijvingen uitsluitend voor de lijn zullen gelden. Ten slotte roept de kamer de medewerking in van alle besturen corporatiën en particulieren om hetin zijne gevolgen hoogst belangrijk plan, te helpen steunen en bevorderen. Scïlicwre 20 Nov. Eerstdaags stelt men zich voor, om bij de Herv. gemeente alhier gedachtenis te vieren van hare vestiging op den 15 December 1619, toen haar eerste godsdienstleeraar Johannes Dambrinus Jr. tot de openbare predikdienst werd ingezegenden alzoo haar 250jarig bestaan te herinneren onder de dienst van 21 opvolgende predikanten. Wenielclinge, 19 Nov. Heden namiddag had hier de twaalfde algemeene vergadering plaats van de Z.-Bevelandsche Zendingsvereenigingwaarbij tot direc teuren werden benoemd ds. J. Brussepred. te 's Heer- Abtskerke c. a.benevens de heeren J. Steketee en A. DominicusJacz. Na afloop hiervan hield men 's avonds in de kerk een plegtige bidstond onder voor gang van ds. F. IJagepred. te Wolfaartsdijkdie de verzamelde menigte tot gebed voor en krachtige mede werking aan de zendingszaak zeer doeltreffend op wekte naar aanleiding van Matth. 2 11'». De 13de vergadering zal op Hemelvaartsdag van het volgende jaar te 's Heer-Abtskerke gehouden worden. Ziorikxee21 Nov. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zijn ter vergadering bijeen geroepen tegen Donderdag 25 November aanstaande des avonds te half acht uur. De hoogleeraar van Oosterzee is door den Koning- Groothertog met het kommandeurskruis der orde van de Eikenkroon begiftigd. Geineii{^<le herigten. Volgens berekening zal men van Vlissingen, nu het Suez-kanaal geopend is, in vijf weken te Batavia kun nen zijn en van New-York in zes weken; terwijl de schepen met minder volk zullen, kunnen varen dan wanneer zij rond de kaap de Goede Hoop gaan. Dus, al zijn de tolgelden wat hoog, de kosten zullen belang rijk minder zijn en de scheepsruimte zal vermeerderen daar er bepaald minder water en levensmiddelen zullen benoodigd zijn. Ook zullen de schepen zich veel goed-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1869 | | pagina 1