ie. [\o. 2697. Donderdag 18 November 1869. 26stc Jaarg. DE LOOZE WAALE. Nieuwstijdingen. •JFVawtlriffe. SJetgic. M-efcerlnnft. ZIERIKZEESEHE MEIWSRORE. 31 oli abonneert zieli: In Nederland bij de Uitgevers Hoek van de Sehuithaven, B, No. 94, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Brieven en I«gezondene Stukken franco. A_t>li ii emeiits-Pr Ij s: Voor 3 maandenj 1*30. Pr an co per post, in Ncderlaud1,60. Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. V ers<ili ij ut: Diugsdag, Donderdag en Zaturdag. A d vertentiën: 10 cent per gewone regel. GROOTE LETTERS worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën voor den werkenden staud a 30 Cents. Bekendmakingen van ondertrouw of huwelijk a 40 Cents; dito van 25- of 50jarige Eehtvereeniging a 50 Cents a contant en franco aan het Bureau. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Maandag, AVoensdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Door liet Postkantoor te 'Molen zijn gedurende de Miste helft der maand October jl. verzonden de na volgende brieven waarvan de personen ter plaatse op Je adressen vermeld onbekend waren een aan J. de SA Alt te St.-Philipsland. A. van LOON te Bergen. Yan het Hulpkantoor Oud- Vossemeer een aan A. LUCKSENBUltG te Tholen. Gedurende de laatste twaalf maanden zijn er 390,000 land verhuizers, dus meer dan 1000 per dag, in New-York aangekomen. |)it gilal overtreft dat van alle vorige jaren. Met liet oog )p deze toenemende vermeerdering is men aldaar bezig ccne maatschappij op te rigten, die zich ten doel zou stellen de vreemdelingen do beste plaats aan te wijzen, waar zij zich nen vestigen, en zoodoende de overbevolking tegen te gaan, reeds in de oostelijk gelegen steden van de Vereenigde Staten wordt opgemerkt. De te New-Yorlc uitgegeven wordende Courrier des Etuts-Ums hangt een treurig tafereel op van den maat- schappeljjken toestand te Washington, den zetel van het icstnur. Misdaad en rooverjjen vermeerderen daarin veel erger mate dan in eenige andere stad. In de voorsteden vooral zijn de misdaden menigvuldig, en durven de moeders hunne kinderen, van welken leeftijd zij ook ;ijn, vooral hunne dochters, die aan de schandelijkste aanslagen der negers blootstaan, niet meer buiten het niderlijke huis laten. Hoewel in den laatsten tijd eene inelle "geregtigheid ten aanzien van de schuldigen uit- ;eoefend werd de blanken passen op dezen gewoonlijk Je Lynch wet toe vermeerdert het aantal der misdadi gers steeds. De Courrier wijt dien stand van zaken ïoofdzakeljjk aan de onbeschaamdheid der brutale v rij - gemaakte negers, waarmede de stad bezoedeld is, en die men er slechts in behoudt omdoor middel van hunne stemmen, nog ontaarder mannen dan zij zeiven aan het jestuur te houden." Worden de booswichten bij toeval jevangenen genomen dan worden zij door eene talrijke icnde gewapende lieden van hun ras bevrijd. De brief van den correspondent van de Daily News in Egypte is te belangrijk, om er niet eens op terug ie komen. Hij begon zijne togten op het nieuwe Kanaal ;e Ismaïla, de nieuwe stad, welke naar den tegenwoor- digen Khedive, even als Port Said, naar zijn voorganger genoemd is. De stad ligt aan het meer Timsahdat juist uil ver \^eg tusschen de Middellandsche en de Roode zee jelogen isen naar zijne beschrijving te oordeelen ïeeft Aladdin's lamp nooit zulke ongelooflijke wonderen gedaan in een korten tijd, als de Heer de Lesseps in de voestjjn verrigt heeft. Zeven jaren geleden was alles eene larre woestijn; de stad met hare menigte schoone villa's, iet blaauwe meer, de vruchtbare tuinen hebben allen mn ontstaan aan het kanaal te danken. Men beweert Jat het eenige wat noodig is om de dorre woestijn in eene ijke vlakte te veranderen, zoet water is, en de compagnie ïeeft daarom een zoct-water kanaalnaast het groote ireede zeekanaal gegraven. De tuinen waren vol druiven, iranjeboomenklimop, rozen en geraniums, en in het nidden der nieuwe stad is een „sqare" met boomen. 2en boulevard verdeelt de stad in tweeën, en aan den oever van het meer wordt een groot paleis opgerigt voor den Onderkoning. Te Ismaïla ging onze correspondent in de stoomboot, welke hem door het kanaal naar Port 3aïd zou brengen. Het woord kanaal is echter misleidend zegt hij. Onwillekeurig denkt men aan sluizen een jaagpad, en schuiten door paarden getrokken, en in plaats van datbevindt men zich op eenen breeden niagtigen stroom die regt op zijn doel afgaat; vliegende visschen scheren het water voor de boeg van het schip en het water krioelt van zeevisch. Wanneer men Ismaïla verlaatdenkt men aanvankelijk dat de boot zee kiest zoo ontzaggelijk ver sterkt het water zich aan weerszijden voor u uitdoch na een kwartier gevaren te hebben komen de oevers naderbij en bevindt gij u in het kanaal. Aan de oevers van 'het kanaal ziet men duizende mannen aan het werkterwijl ontelbare kameelen en ezels aarde en zand torschen. Nubiërs zwemmen de boot le geraoet en men ziet hunne zwarte aangezigten en witte tanden in de zon glinsteren als zij ons groeten, en Mahomedaansche werklieden bidden en raken den grond met hunne voorhoofden aan terwijl een lange reeks kameelen met zand beladen wordt. Men kan van liet kanaal uit niets van het land zien. Het kanaal loopt te midden van twee hooge zanddijken, welke men be plant en op sommige plaatsen door steenen tegen ver stuiven en inzakken beveiligt. Ofschoon het kanaal zeer breed is en men eene menigte Egyptische schepen, met hunne hooge masten en vreemde zeilen, overal ziet varen, moet men niet vergeten, dat deze schepen weinig diepgang hebben, en dat groote ichepen, die het midden van het kanaal moeten houden elkander niet zullen kunnen voorbij gaan. Daarom wor den tien baaijen in het kanaal gegraven op verschillende plaatsen. Om de 10 Eng. mijlen, 12 uren gaans, zal er dus gelegenheid voor groote schepen zijn, om elkander- voorbij te varen, te keeren en te ankeren. Slechts een dezer baaijen, die te Cantara, is reeds geheel gereed. De slotsom van de bevindingen van den Engelschen correspondent en zijne vrienden was, dat een kanaal van 60 a 65 voet breed en 24 a 26 voet diep gegraven en gereed is, behalve dat eenige ondiepten, welke men juist heeft weten te vinden en aan welke men hard werkt, nog moeten verwijderd worden. Daar de grootste stoom booten, die op Indië varen, slechts een diepgang van 20 voet hebben (de Great Eastern, toen hij den ge- heelen Atlantischen kabel aan boord had, had slechts een diepgang van 27 voet aan den boeg en 32 voet aan de plecht) is het kanaal, als de laatste ondiepten verdwenen zijn, voor de groote vaart geschikt. Om het zoo te houden, zal men waarschijnlijk voortdurend ka pitaal en arbeid moeten aanwenden doch dat het grootsche plan van den Heer de Lesseps volkomen ge lukt is, lijdt niet den minsten twijfel. Volgens de laatst ontvangen berigten gaan de kan sen der kandidatuur van den hertog van Genua niet vooruit. In de provinciën is zij zeer ongunstig opgeno men. De hertog de Montpensier is daar veel meer ge zien. Bovendien stelt het gouvernement van Italië zulke harde voorwaarden, dat het zeer onwaarschijnlijk is, dat de jonge kandidaat ooit zooveel stemmen op zich zal vereenigen, als de Italianen verlangen. Eene kleine meerderheid is hun niet voldoende; ware dit zoo dan bestond er nog eenige kansdoch zeer te regt wei geren zij den jongen vorst afhankelijk te maken van de wisselvallige ondersteuning van enkelen om hem misschien te eeriiger tijd een lot te zien bereiden als dat van aartshertog Maxiliaan van Oostenrijk in Mexico. De aanzoeken van het voorloopig bewinddat men de eischen wat lager stellen zal zjjn dan ook te regt nog niet ingewilligd en 'tis ook niet waarschijnlijk, dat het ooit daartoe komen zal. Het volgende wordt uit Parijs gemeld, met de bijvoeging dat het geenszins een verdichtsel, maar eene ware gebeurtenis isJüi' een vroegen morgen kwam een heer, die voor zijne zaken op reis moest, door de rue dn inouliu. Voor een scheer winkel gekomen zijnde, viel hem in zich te laten scheren alvorens verder te gaan. Hij gaat hij den Figaro binnen, zet zich neder en wacht op zijne komst. De barbier verschijnt: het is een tamelijk ruw, breedgeschouderd persoon, die, te oordeelen naar zijne gespierde gestalte, beter achter den ploeg of oin met den voorhamer te werken geschikt was, dan om het scheermes te haritceren. Daarenboven had hij een ongewoon wild uitzigt; zijne groene oogeu blikten woest van onder zijne vooruitstekende voorhoofdsbeenderen zijn perkament kleurig ge- zigt werd door digt kroezig haar, in verwarden toestandom geven; iets sterk terugstootends was op zijn geheele gelaat verspreid. De binnengekomene sloeg daarop echter aanvankelijk weinig acht, men ziet in een stad als Parijs zooveel ongewone typen dat een onverschillig mcnsch het onnatuurlijkste eindelijk als geheel »conune il faut" voorkomt. Eerst toen de barbier zijnen klant het schecr-servct had voorgedaan viel hein zijn weinig vertrouwen verdienend voorkomen iu het oog. Hij zou echter nog meer ondervinden. De barbier sprak veel en snel, terwijl hij den man inzeepte. »Ik verwachtte n" zcide hij onder anderen." »lk weet alle nieuws. Weet gij reeds dat het Louvre heden nacht is afgebrand?" Dal is niet mogelijk antwoordde de ingezeepte. „Wat ik u zeg is waar; men is den brand niet meester kunnen worden." „Het is ongelooflijk! Ik heb er nog geen woord van gehoord." Ook ia de Seine buiten hare oevers getreden en heeft het Panthéon overstroomd. Dat weet gij dan zeker ook nog niet?" Nu begreep de heer B. hoe hij het met den barbier had; de man sprak waanzin, hij was krankzinnig! En daar zat hij nu, met ingezeept gezigt en voorgebonden servet, niet in staat zicli te verroeren zonder de opmerkzaamheid van den gek te trekken en welligt een Moe digen afWiral te veroorzaken. Nu nam de vreesselijkc man een scheermes', zette het op den strijkriem aan en zag intuscheu den armen klant nan met een blik, zoo grimmig en bloed dorstig als waarmee een kannibaal zijn slagtoffer zou beschouwen. De heer 13. begon in te zien dat zijn toestand niet van de benijdenswaardigste was. Hij was alleen inet zoodanig mensch. Het kostte hem moeite zijn angst niet te doen blijken. liet zweet kwam hem op het voorhoofd. Wel zou hij op een haastige vlugt: opstaan, den stoel omverwerpen en op de deur toe te gaan ware het werk van ecu oogenblik geweest, maar zou eene poging tot ontvlugten den vreesselijken man met het scheermes in de hand, niet toornig doen worden? Evenwel wilde de heer II. zich tot eiken prijs verwijderen Doch, juist op het oogenblik dat hij, meer dood dan levend, zich gereed maakte om op te springen en weg te loopen, zeide de barbier tot hem: Dit is een nieuw scheermes, dat ik juist van Chntellerault ontvangen heb. Die messen snijden goedgij zult het zelf zien. Ik wil er zelf eerst de proef van nernen." Dit zeggende, plaatste de krankzinnige zich met den rug tegen den muur en sneed zich met den haarscherpen kling zoodanig in den hals, dal zijn hoofd bijna van don romp gescheiden werd. Ontzet sprong de vreemdeling op om den ongelukkige het mes te ontrukken. Op zijn hulpgeroep schoten eenige buren toe, ook een geneesheer verscheen spoedig, doch alle hulp kwam te laat. De heer B. heeft éénc ondervinding meer opgedaan en hoewel die niet van de aangenaamste is, heeft zij hem geleerd wat doodsangst is. Naar gelang liet oogenblik meer nadert, waarop Troppmann voor het hof moet verschijnen verliest de beschuldigde meer en meer de driestheid door hem vroeger schier nooit verloochend. Hij heeft allerlei lis ten en lagen bedacht, om dat voor hem, naar het schijnt, zoo vreeseljjk oogenblik te doen uitstellen; hjj heeft voorgewend in den Elzas misdaden te hebben gepleegd, in de hoop, dat men hem derwaarts zou voeren, waar door het onderzoek natuurlijkerwijze zou worden gerekt, en welligt, want hij is stoutmoedig genoeg, de gele genheid zou gevonden worden om nog te ontsnappen. Dat alles heeft hem geen schrede nader tot het beoogde doel gevoerd, en toen nu voor een paar dagen dooi den regter, met de instructie der zaak belasthem werd medegedeeld dat de stukken van zijn proces naar het hof waren verzonden geraakte hij zijne bezinning, op het vernemen van die woorden, geheel en al kwijt. Van den schrik hersteld, heeft hij op nieuw getracht middelen te vindenom de openbare behandeling zijner zaak te doen uitstellen. Gisteren ochtend namelijk, toen men hem te kennen gaf, dat hij niet naar den Elzas zou worden vervoerd, dan nadat men het lijk van Jean Kinck had gevonden, heeft hij den heer Claude nauwkeurige aanwijzingen ter hand doen stellen ten aanzien van de plaatsen door hem in gezelschap van Kinck (den vader) in der tijd bezocht. Naar het verhaal door hem daaraan toegevoegd heeft hij Jean Kinck, in de nabijheid van het dorp Hevenfluch, naar den zoom van het woud geleid, onder voorwendsel dat hij hem over eene gewichtige zaak wenschte te onderhouden. Zoodra zij aldaar waren aangekomen had hij den niets kwaad vermoedenden Kinck vermoord en op die plek onder de aarde bedol ven. In de oniniddelijke nabijheid van de door hem aangeduidde plaats is een diepe afgrondwaarin hij welligt liet lijk heeft geworpen. Al die uitvlugten en listen zullen niet verhinderen dat zijn proces in de eerste helft der volgende maand voor het hof zal worden behandeld. De publieke aan dacht is zeer gespannen en reikhalzend zien velen uit naar het oogenblikwaarop met de zaak een begin zal worden gemaakt. De cholera bedreigt ons weer uit het Oosten; uit den Kaukasus is zij naar Kiew gekropen en eischt daar thans reeds vele slagtofïers. Meer en meer heeft zij het karakter van epidemie aangenomen. De Oostenrjjksche en Prnissische regeringen zullen der menschheid eene groote dienst doendoor strenge maatregelen te nemen tegen den indringenden vijand. Vóór negen jaren verliet een braaf werkman de stad Eecloo, om zich met vrouw en kinderen neder te zetten te Brussel, in de hoop er het bestaan te vinden dat lie.m hier, ondanks al zjjn en jjver ontbrak. Op zjjn deur had hij geschreven Ik vertrek in den nacht 'k Laat mjjn meubels voor den pacht Zonder falen Kom ik later mijn andere schuld betalen. Inderdaad, de vorige week kwam de eerljjke man te Eecloo, bood zich bij zjjne schuldeischers aan en betaalde elk hunner tot den laatsten cent toe. A.iiister<1iim 14 Nov. Gisteren i8 door de ambtenaren der in- en uitgaande regten alhier, eene zeer belangrijke sluikpartij achterhaald. Zjj hebben nameljjk aan boord van een alhier op den Amstel liggend Rijnschip een groot aantal fusten gedistilleerd ontdektwelke onder steenkolen waren verborgen. Niettegenstaande het scheepsvolk de vaatjes meerendeels den bodem had ingeslagen zjjn de ambtenaren er in geslaagd zich meester te maken van nagenoeg 12 a 15 hectoliters gedistilleerd en 12 ankers wijn, welke te geljjk met het schip in beslag zijn genomen. De schipper, die waarschjjnlijk slechts een werktuig is geweest in de handen eener combinatie van eenige gewetenlooze smokkelaars hier ter stede, bevindt zich ten gevolge van de tegen hem ingestelde bekeuring in een min benijdenswaardige toestand de door hem verbeurde boete zal eenige duizende guldens beloopen. Hulst, 14 Nov. De Etoile Beige behelst dd. 7 Nov. het berigt dat te Dak nam bjj Lokeren (een paar uur van de Nederlaudsche grenzen)de runderpest was uit gebroken en dat er 17 koejjen waren afgemaakt. De Echo de Bruxelles gaf vervolgens hetzelfde nieuws ten beste, doch gewaagde slechts van 2 afgemaakte, maar van 17 afgezonderde koejjen. Uit alhier ontvangen inlichtingen blijkt evenwel dat het nieuws gelukkig een oprechte Canard i9 geweest en er te Daknam geen zweem van de gevreesde ziekte bestaat. Vermoedeljjk heeft men zich vergist en zal men de tongblaar hebben willen aanduiden. Van de tongblaar en 'tklaauwzeer merkt men in deze streken gelukkig nog niets. Ook van de veepest van voor eenige jaren bleven onze districten geheel verschoond. 15 Nov. In het Oostgat is in den nacht van Zaturdag op Zondag gestrand en ver- brjjzeld de Fransche chassemarée Albert Courrier de la Manche, gezagv. Vigo, met wjjn, naar Brussel bestemd. De equipage is, met uitzondering van één man gered. Van bovengenoemd schip zijn tal van vaten met wjjn rum cognac en dergelijke begeerljjke zaken gevuld aangespoeld op het strand te Zoutelande. Zij schjjnen zulk een aantrekkingskracht te hebben gehad voor vele bewoners in den omtrek dat deze den lust niet hebben kunnen weêrstaan zich van den inhoud meester te maken. De burgemeester achtte het noodig tegen deze onregt- matige toeëigening de hulp der justitie in te roepen en dientengevolge trokken detachementen huzaren en marechaussees uit deze gemeente tegen den avond der waarts. Bjj het aankomen van zulk een indrukwekkende magt zochten allen die met het vullen van kannen flesschen of kruiken bezig waren en zjj die tot navolging van dat voorbeeld toesnelden een goed heenkomen. De aangespoelde strandgoederen waaronder nog eenige honderden onbeschadigd gebleven vaatjeszjjn thans tegen het duin bjjeengebragt en onder voldoend toezigt. 18 Nov. Als eene bjjzonderheid kunnen wij mededeelen dat Christina van Thiele alhier heden haar 97ste geboortedag viert. Op lOjarigen leeftjjd in deze gemeente gekomen heeft zjj alzoo nu 87 jaren alhier doorgebragt. Hoewel steeds gezond geweest zijnde, is zjj in den laatsten tijd sukkelendeterwjjl haar het gezigt bijna geheel ontbreekt. Brouwershaven, 16 Nov. Door de stemge rechtigde kiezers der Hervormde kerk alhier, zjjn tot gemachtigden van het Kiescollege herkozen de Heeren M. J. Arnold, C. 11. Smits, M. Constandse Johz. en C. van der Sloot, terwjjl in eene vacature, door overljjden ontstaan, gekozen is L. der Weduwen. In den afgeloopen nacht van gisteren is op den Banjaard gestrand de Eng. brik Ann, kapt. T. T. Tul!jj geladen met steenkolen en bestemd naar Rotterdam. De kapitein en vjjf man der equipage hebben zich met de boot gered en zjjn alhier aangekomen doch twee mannen zjjn verdronken. Zie.i-ilïxee, 17 Nov. Met ingang van 6 Decem ber a. s. wordt de Rijkstelegrafist Al. Speijer, van het kantoor te Meppol overgeplaatst op het Rijk stel eg raaf kantoor alhier. Z. K. H. Hendrik heeft 150 mud aardappelen be schikbaar doen stellen om bij gelegenheid der feestviering van 17 Nov. aan 300 behoeftige huisgezinnen, elk een half mud te doen verdeelen. Het pas gebouwde fort nabij Abcoude is de vorige week van zjjne fundamenten geweten alzoo in een puinhoop veranderd. Een bouwkundigedie de bouwvallen van bet fort beeft bezocht, deelt omtrent de aanleiding tot het on geval het volgende mede: Om het fort is een gracht gegraven van 12 nieters breed, en aan de Zuidzijde tegen het steenen gebouw aangelegd een zware aarden wal, hooger dan het gebouw zelf, dat geenerlei ondersteuning tegen den daardoor veroorzaakten druk vond, ja zelfs door die gracht in nog ongunstiger toestand geplaatst was om dien te verduren. Niettegenstaandeaanmerkelijke zakkingen en verschui vingen van den aarden wal de overtuiging geven moesten dat het met den ondergrond gansch niet richtig was, is men maar voortgegaan met het hoogen van den wal, en het einde is natuurljjk geweest, dat het gebouw is voor uitgeschoven van zjjn fundeeringen, en geheel tot eene ruïne werd zoowel het werk als de drie omliggende bruggen, terwjjl de gracht spoedig volgeperst werd met grond in plaats van met water. Aldus is een uitgave van bjjna drie tonnen gouds ge heel nutteloos geworden; een massa van vjjf millioen metselsteenen is tot puin gewordenHet is hoogst nood zakelijk, dat het gebeurde aan een naauwkeurig onderzoek worde onderworpen, opdat die schade ons althans weer wat wjjzer moge maken en ons leeren. dat men op onzen slappen bodem zoo lielangrjjke werken niet met genoeg voorzorgen kan aanleggen. Een vergelijk tusschen de reizen der beide sche pen Noach I en Ferdinand Louis, beiden dezer dagen gearriveerd te Zierikzee en te Ramsgate, valt niet ten voordeele van jjzeren schepen uit. De Noach I verliet Brouwershaven den 15 Maart dezes jaars, terwjjl de Ferdinand Louis 43 dagen later (27 April) de veede van Soerabaija verliet, en thans komt de Noach I nog één dag vroeger (9 No vember) te Zierkzee binnenterwjjl de Ferdinand Louis het slechts tot Ramsgate (10 November) heeft kunnen brengen, zoodat de Noach I met een verschil van 42 dagen in denzelfden tjjd de reis heen en terug naar Java maaktlossen en laden medegerekend als de Ferdinand Louis noodig heeft om alleen de tehuis- reis te maken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1869 | | pagina 1