ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. \o. 2695. 26sle Jaarg. Zaturdag 15 November 1869. DE LOOZE WAALE. Nieuwstijdingen. Ml cï'-crlnjit'. Zierikzee en Rotterdam. Moii abonneert zich: In Nederland bij de Uitgevers Hoek van de SchuithavenB, No. 94, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Iu Noord-At» eri La bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Brieven en Ingezondene Stukken franco. Aboiinements-Pry s: Voor 3 maanden1,80. Franco per post, in Nederland- 1,00. Voor Noord-Amcrika, franco New-York - 3,90. V er so li IJ ii t: Dingsdag, Donderdag en Zaturdag. A (1 y e r t c n t i 6 n 10 cent per gewone regel. GROOTE LETTERS worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën voor den werkenden stand it 30 Cents. Bekendmakingen van ondertrouw of huwelijk a 40 Cents; dito van 25- of 50jarigc Eehtvcreeniging a 50 Cents it contant en franco aan het Bureau. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Maandag, Woensdag en Vrijdag, des voormiddaga 10 ure. President Grant heeft zijne medeburgers bij eeiie [proclamatie uitgenoodigd om den 18den dezer maand af te zonderen voor algemeene en plegtige dankzeg gingen, wegens de zegeningen door God in het ten einde loopende jaar aan de unie geschonken. Bij de opsomming van die zegeningen wijst hij op de toene ming der materiële welvaart, op het genot van vrede met het buitenland, het herstel der eendragt en harmonie [binnenslands, de verligting der openbare lasten, de [vermeerdering van de inkomsten der schatkist, het genot [van burgelijke en godsdienstige vrijheid en inzonderheid op het feit „dat thans geene andere dan vrije menschen [den Amerikaanschen bodem betreden". Om ten naastenbij een denkbeeld te geven van den [kolossalen rijkdom van den overleden markies van West minster, zal het voldoende zijn mede te deelcn, dat het derde gedeelte van de geheele stad Londen hem toebe hoorde en dat zijne inkomsten op 15 millioen gulden begroot wérden. Dit fantastische inkomen zal binnen een dertigtal jaren drievoudig zijn toegekomen door de vermeerdering der waardenwelke de gronden van de hoofdstad op dit oogenblik ondergaan. Die ongeëve naarde rijkdom van den lord ging gepaard met eene buitengewone gierigheid en eene onvermoeide lief hebberij in het administreren van zijn vermogen. In 1814 kocht de markies een van de twee biljetten van vijf honderd duizend pond sterl., die toen door de Engelsche bank werden uitgegevendeed het encadreren en hing het schilderijtje in zijne werkkamer op waar men het nog kan zien. Men berekent, dat hij alleen door dit staaltje van ijdele praal en onverstandig beheer vijf millioen gulden aan renten heeft verloren. Zoodra niên zijn kabinet binnentrad wees hij dadelijk op het leelijke stukje papier, en vroeg of men ooit iets dergelijks had gezien. Milord, zeide hem eens de hertog van Bedforddie er ook door hem op gewezen werdzoo gij slechts zooveel verstand en savoir-vivre hadals gij vermogen bezit, welk een schat zou Engeland dan in u bezitten Omtrent de wijze, waarop de bandieten-hoofden te Palermo te werk gaan, en waaruit zich tevens een begrip aangaande den aldaar heerschenden toestand laat vormen, deelt men het volgende mede: Twee welbekende ban dieten hadden sedert langen tijdde omstreken van Montemaggiore op Sicilië in hooge mate onveilig ge maakt, zonder dat de aldaar talrijk gestationeerde troe pen het kwaad konden tegen gaan. Een paar dagen geleden, verscheen een heer voor deu komuiandant, die zich als baron bij den laatstgemelde voorstelde, en hem om eene escorte van de dappere carabanieri, voor zich en zijnen secretaris smeekte, omdat zij eene reis naar verwijderde streken moesten doen. Dit verzoek wordt toegestaan. Men begeeft zich op weg, en de baron is even zoo verrukt over den ijver en de waakzaamheid van zijne geleiders, als deze het zijn over de minzaam- en milddadigheid van den voornamen heer. Doch, naar Montemaggiore teruggekeerd, vernemen cle soldaten tot hunne niet geringe verbazing, dat hunne beschermelin gen geene andere personen waren, dan de beide voor melde beruchte bandieten-hoofden. Een eigenhandige brief van de beide roover-hoofden, waarin zij aan den komuiandant hunnen warmen dank betuigden, voor den verleenden bijstandheeft eiken twijfel hieromtrent [weggenomen. Hoe weinig overigens de militaire magt in staat is om [de deels met de bevolking in verstandhouding staande, deels de bevolking terroriserende bandieten te weder- staan, bewijst het volgende op Sardinië voorgevallen. Daar drongen op eenen goeden avond ongeveer 30 roovevs om de woning van eenen dorps-burgemeester, omsingelden die, en onderhielden een levendig geweer vuur om hulp vau buiten af te houden, terwijl eene [afdeeling hunner de woning van den burgemeester bin nendrong, en zich daar van eene som van 3000 fr. in goud [en effecten meester maakte. Voorbeelden van dien aard vallen er dagelijks voor. Lnngen tijd sluimerden de hcrigten omtrcut de misdaad van lPantin, zoodat de volgende mededeeling van l'Opinion nationale Igeen geringe belangstelling zal opwekken. „Wij vernemen uit goede bron zegt dat blad dat de moordenaar van Pantin, door ondervragingen gedrongen en welligt den strijd moede [tegen overstelpende beschuldigingen die op hem rusten, besloten heeft volledige bekentenis af te leggen. Hij alleen is jde schuldige. Ziehier welk verhaal hij van den afschuwe lijker! moord gegeven heeft: Na op den 25sten Augustus den ouden Kitick op een vlakte bij Gnebwiller vermoord en hem op eer. bepaald aangeduide plaats bcgruven te hebben, dacht Troppmann cr aan zich van den oudsten zoon te ontdoen. Hiertoe besloten zijnde doodde hij hem in de nabijheid van Pantin, twee dngen voor zijne moeder en broeders en zusters dit treurig lot ondergingen. Eindelijk, den 20slen September, bracht Troppmann, die vooraf zijn plan goed beraamd had, de familie Kinek in een fiacre naar Pantin. Bij den Chemin- vert gekomen deed hij mevr. Kinck, haar dochtertje en het jongste zoontje uitstijgen en brngt hen naar de vlakte. l)c kuil was reeds gegraven en wel op zoodanige plaats dat het tooneel dat volgen zou niet licht opgemerkt zou kunnen wor den. Snel als de gedachte sprong Troppmann op het meisje aan dat hij met messteken afmaakte en nog levend in' den kuil wierp, daarna stortte hij zich op de moeder, waarmede een korte strijd aaugevaugen werd, die, jiaar het zeggen van den moordenaar zelf, te vrecselijker wa9 daar de knaap zich aan de japon zijner moeder vastklemde en hartverscheurende kreten uitte, dezelfde ongetwijfeld die door den waker eener naburige fabriek gehoord zijn. Weldra hielden de kreten op, en haastte Troppmann zich zijn werkte vervolgen, waar toe hij den oudsten en de twee jongere knapen ging halen, die in het rijtuig gebleven waren. Op aanwijzing van Troppmann richtten de twee jongsten zich hand aan hand naar den kuil, de oudste volgdeop eenige schreden afstands. Met dezen, den sterksteu der drie, ving de moor denaar aan. Hij wierp heineen strik om den hals, verworgde hem, deed hetzelfde met de anderen, die hij in den kuil wierp en kwam daarna terug tot den eersten die nog eenige teekenen van leven gaf, doch door hem verder met messte ken afgemaakt werd. Het overige is bekend. De debatten over deze ontzettende zaak zullen weldra geopend worden, en reeds heeft Tropmann r.r.ar men beweert, zijn verdediger gekozen." Verschillende Parijsche bladen spreken dit berigt van 1' Opinion echter tegen. Bij een der commissarissen van politie te Parijs meldde zich dezer dagen eene welgekleede dame aan die hem de vreeselijke bekentenis kwam doen, dat zij elf kinderen had vergiftigd, en dat zij aan dit ellendig bedrijf een einde wilde maken door zich aan de justitie over te leveren. De commissaris bezag haar naauwkeurig en kwam tot het besluit dat zij krankzinnig was; een geneeskundig onderzoek heeft dit vermoeden bevestigd. De ongelukkige was het slagtoffer van eene ziekelijke opwinding, veroorzaakt door het lezen der bijzonder heden van Troppmans misdaad. Nieiiwediep, 9 Nov. Niemand herinnert zich hier ooit de haven zoo opgestopt vol met schepen te hebben gezien als thans. Het aanhoudende stormweer en de tegenwind beletten sedert reeds verscheidene weken het uitzeilen. Niet alleen de buitenhaven maar ook de binnenhaven het bassin en eeu gedeelte van het Noordh. Kanaal liggen vol met schepen. Ook de geheele visschersvloot ligt reeds dagen lang op gunstig weer te wachten om in zee te gaan. Dat is hoogst nadeelig voor die menschen die anders in dit jaargetijde goede rekening maken met de schelvisch- v angst. Men schrijft van Ameland 3 November De zee, die dezer dagen onstuimiger was dan de oudste zeelieden haar ooit gekend hebben beeft weder veel schade aangerigt. Beoosten Schiermonnikoog was zoo veel drijfhout, balken enz., dat eenige schepen uit vrees voor aanstooting, voor Oostmahorn ten anker zijn gaan liggen. Gisteren avond strandde bij het zooge naamde Pinkegat een tjalkgeladen met dakpannen. De twee opvarer.de moesten, daar 't schip weldra zonk hun heil zoeken in een kleine sloep. Na daarin den ganschen nacht op zee te hebben rondgedobberd hadden zij 't geluk heden morgen de Friesche kust te bereiken. Gelukkig was de Wieruraer visschervloot j kort voordat de hevige storm die hier gisteren avond uitbrak woedde weder op de reede, anders waren de gevolgen misschien vreeselijk geweest. Zantyoort7 Nov. In den afgeloopen nacht strandde nabij deze gemeente het Ned. barkschip Louisa Christinaleapt. Visser, van Riga naar Rotterdam. De kapitein is op een stuk hout aan het strand gedreven. Hij en zeven anderen der equipage hadden zich in een der booten begeven, de vier overigen der bemanning in eene andere boot. De eerstgenoemde boot was om geslagen. Waarschijnlijk zijn dus al de elf schepeliugen omgekomen. Het schip is totaal verbrijzeld. ]V©ii«oii10 Nov. Bij menschen geheugen kan men zich niet herinneren zoo vele zeeschepen op de Wester-Schelde te hebben gezien als thans; allen wach tende op een gunstigen windten einde zee te kun nen kiezen en mag men veilig aannemen dat het getal tot 300 zoude klimmen dat van af Bath tot Vlissingen zeilree ligt; althans voor Vlissingen en op Rammekens liggen er minstens 150in het Pas van Neuzenhier op deze reedetot Hoedekenskerke minstens 30zoomede nog een 20tal alhier in het kanaalen voor Walsoorden mede een 30talbene vens nog die welke op de rivier hier en daar ver spreid liggen. Dat bij het aanhoudende stormweder en het aanwezig zijn van zoo vele schepen, hier en daar, doch vooral op de reede van Vlissingen menig schip van zijne ankers slaat en op ondiepten raakt of schade toebrengt aan andere schepen, is te begrijpen, althans zijn er in de laatste dagen vier op de bank Caloot, bij Borselen, gestrand, terwijl er bereids hier acht met min of meer zware averijen daaronder de meeste met verlies vau ankers, kettingen, als anderszins, in de havens liggen. Ook te Vlissingen zijn enkele schepen binnen met be komen averij. Gelukkig dat de communicatie van hier op Vlissingeu zoo ook op HoedekenskerkeHansweert en Walsoorden niettegenstaande de aanhoudende stormen geregeld wordt voortgezet door de stoomboot Wester-Schelde hebbende nog geen dag vertraagt in de uitoefening van die dienst. De beurtschipper van hier op Vlissingen over acht dagen te vergeefs beproefd hebbende Vlissin gen te bereikenen alstoen door de hooge zeeën aldaar, onverrigte zake terug moetende keeren heeft eerst gis teren de reis kunnen volbrengen. De communicatie van hier op Hansweert, in verbin ding met de daar passerende stoombooten Telegraaf is wederom gestremd doordien de daarvoor gebruikte sleepboot deszelfs roer heeft verloren en nu in reparatie ligt. Het was wel te wenschen dat, althans met de winter, daartoe eene flinke boot kon gebezigd worden, geschikt en bestand voor deze rivier. Zïerikziee12 November. Zondag avond is te Rijnsburg een allertreurigst ongeluk voorgevallen. De smid B. was ongeveer te 8 ure uitgegaan om zijne vrouw af te halen bij een der buren, en had zijne twee kleine kinderen alleen t' huis gelaten, terwijl de lamp, met petroleum gevuld, was blijven branden. Het oudste kind, 4'/2 jaar oud, heeft om welke reden dan ook, de lamp van de tafel willen nemen, waardoor deze omgevallen is en de brandende petroleum over haar ligchaam is uitgestortmet dit treurig gevolg, dat het kind na een uur reeds een lijk was. De buren waren op het geroep van brand aan komen loopen, terwijl de ouders nog juist tijdig genoeg kwamen, om het kind te zien sterven. In de Goessche Courant van Dingsdag 9 dezer is opgenomen het rapport der chemische sub-afdeeling uit de openbare gezondheidscommissie van Goes omtrent een onderzoek van brood en meel in die gemeente. Het rap port luidt als volgt: „Onze arbeid bepaalde zich tot het onderzoek van brood en tarwebloem van J. Scheele Jr., J. Scheele Jz., L. van der Stel, A. de Buck, A. Yerbrug, W. Verbrug, W. Wondergem, P. de Jonge, G. de Jonge Wz., J. de Graag, J. cle Groot, C. Schot, M. de Jonge, J. B. Marteijn. J. M. van Zoom, P. van der Does, H. Snoep, And. Snoep en H. de Jonge, van al deze bakkers werden bloem en brood zuiver bevonden van voor de gezondheid schade lijke bestanddeelen. „Daarentegen werden den 30 Augustus en 28 October jl. telkens bet brood en de tarwebloem onderzocht van den bakker J. Rooze, en beide onderzoekingen leidden tot de ontdekkingdat zoowel het brood als cle bloem van den bakker met gips bedeeld warenbij het onderzoek van 28 October 11. was de bloem minder doch het brood aanmerkelijk gipshoudend. Op verzoek van genoemden J. Rooze werden van zijnen voorraad tarwebloem vier monsters aan ons tot onderzoek ter hand gesteld, afkomstig van de heeren van Ravens- waaij, J. H. C. Kakebeeke, J. J. van den Broecke en L. M. Wisse, molenaar te Wilhelminadorp, en bevonden, dat de drie eerstgenoemden zuiver waren van voor de gezondheid nadeelige bijmengselen, doch dat het mon sterafkomstig van L. M. Wisse eene vrij groote hoeveelheid gips bevatteen alzoo voor de gezondheid nadeelige bestanddeelen. „Wijders onderzocht uwe commissie tarwebloem van J. Fukken, J. Adriaanse en voor de 2de maal ook van A. de Buck; allen werden zuiver bevonden, doch een monster tarwebloem 2de soortvan den molenaar .1. Adriaanse bleek minder zuiver te zijn als bevattende aard- of zanddeelen." Te Ridderkerk bestaat sedert eenigen tijd geschil tusschen bet Gemeentebestuur en het Kerkbestuur der Hervormde Gemeente aldaar, over het eigendoriisregt van den op de Hervormde kerk staan den toren. Dit geschil heeft tengevolge gehad dat het Kerkbestuur in de vorige week den toegang tot den toren waarvan het Gemeentebestuur den sleutel heeft, met een tweede slot en ketting ook voor het Gemeentebestuur heeft afgesloten. Er kon dus niet op de gewone tijden geluid, noch de klok opgewonden worden, zoodat van dien tijd de diepste stilte heersebte maar het ergste was dat men thans ook geene verblijfplaats Rad voor snaken die in het vooruitzigt dat de politie hen toch niet achter de twee sloten konde zettenhet voornemen hadden kenbaar gemaakt om zich eens ter dege aan geestrijk vocht te goed te doen en dan in de thans zoo rustige rust der ingezetenen door het maken van straatrumoer eenige afwisseling te bezorgen. Meer bedaarden hebben dat echter weten te verhin deren en gedurende den nacht is de ketting met het slot van bet Kerkbestuur in alle stilte (en naar men zegt op last van dat bestuur) van den ingang naar den toren weggenomen. Hoever geduld en liefhebberij het brengen kunnen zien wij aan een aap die voor korten tjjd aan den zoö- logischen tuin van Londen ten geschenke gegeven is. Deze aap, die den naam Jenny ontvangen heeft is, 9 jaar oud en van zpn derde jaar af op een schip geweest. Hjj heeft onder anderen ook den togt naar Abyssinië gemaakt. Zijne groote is twee voet vier duim, terwijl de uitdrukking van het gezigt, in plaats van wild te zijn, zeer zacht is. Deze aap loopt met eene bijzondere gemakkelijkheid op zijne beide achterste pooten en draagt daarbij liefst ligte voorwerpen. Eene hen. eene echte scheep8henbijna geheel van veeren ontbloot, is zijn geliefkoosde speelgenoot. Beide zijn in hetzelfde hok op gesloten. Vaak neemt hij de hen op zijn arm even als een moeder een kind, en de hen schijnt zeer gaarne op zijn arm te willen zijn. Geeft men hem een flesch met sodawater zoo ontkurkt hij haar als de kurk er niet al te vast inzit en drinkt met welbehagen den inhoud op. Hierbij gaat hjj zitten pakt de flesch met beide handen aan en ondersteunt met een poot den hals van de flesch op zoodanige wijze dat het vocht hem in den mond vloeit. Wat echter het opmerkelijkste bij dezen aap is, is dat hij eene pijp rookt. Ook is hij een groot beminnaar van een glas grog. Een heer was eens bij hem met eene reeds half opgerookte sigaar in den mond. Op een oogenblik dat de heer er niet op verdacht was pakte hij hem de sigaar uit den mond en rookte hem verder zelf op. Hij gooide hem niet weg voordat de sigaar bijna opgerookt was en bij verder ge bruik de lippen dreigde te verbranden. Uit het thans bekend gemaakte programma van de fees telijkheden bij de onthulling van het monument in het Wil lemspark te 's Gravenhage, blijkt, dat de onthulling geschieden zal door Prins Frederik. De heer van Oosterzee zal eene rede houden. Daarna zullen het leger, de schutterij, de scherpschut ters, de leden van het zilveren en metalen kruis defileren. Des avonds is er volksfeest in de Maliebaan; een opiogt vnn verschillende corporatienilluminatie, muziek, gelegenheidsvoor stelling in den schouwburg, bestaande in eene allegorie »Ncêrlnnds roem gedurende achttien eeuwen". In dc daarvoor gebouwde tent op het Buitenhof zal de uitvoering geschieden van eene feest cantate voor genoodigden. Ook de drie volgende dagen zullen er uitvoeringen in genoemde tent plaats hebben. Gemengde borigten. Vier mannen te W. worden aangeraden om geen geld meer van de mede-kroonsters tot eigen gebruik te verbrassen daar die giften zeker niet gegeven zijn voor pleizier van die vier. De schrijver van »Hoe hij koning werd," kan nu zjjne verhalen over een ingezeten van N. voortzetten door de verrigtingen van zijne zuster. Om contant geld kan één boekdeel veel voor hem opleveren. Bij het vertrek van de kei zerin van Frankrijk uit Konstantinopel heeft er een hartroerend tooneel plaats gehad. Eene der kamenier sters der keizerin lag ziek te bed aan de typbusen werd zeer voorzigtig aan boord gebragt; maar toen het kanon begon te bulderen ter eere van bet vertrek der hooge gasten liep de keizerin als eene razende over liet dekroepende„Dit geschut moet zwijgen want het doodt onze zieke." Aanstonds werd er eene boot in zee gezet om dit bevel te doen uitvoeren maar dit kon slechts na eenige minuten geschieden. Nogmaals riep de keizerin weenend „In 's hemels naam vlugten wij zoo spoedig mogelijk," en de boot vertrok met volle stoom. De pracht is zoo groot geweest bij den Sultan dat de keizerin er mede ver legen was, en verschooning vroeg, dat de Sultan te Parijs zich zoo nederig heeft moeten behelpen. Als dus de Sultan nog eens te Parys komt, zal Napoleon uit zijne klompen moeten springen om den Sultan even prachtig te ontvangen. Tot heil des volks is een adres aan de Tweede Kamer ingezonden tot geheele afschaffing der kermissen als strijdig met den geest des tijds. Maar nu is er sprake dat al de boeren meiden in Schouwen en Duiveland óók een adres aan de Tweede Kamer zullen inzenden om de kermissen te behouden als zijnde die hun eenig genot en het beste middel om verpast te raken. Te Nieuwerkerk aan den IJssel heeft een jongen van zeven jaar een haas geschoten. Hij zag het aankomenliep in huis, pakte het geweer van zijn vader dat geladen was legde aanen schoot het mors dood. Hoewel de Turken zelden dronken zijn is de smalle gemeente te Peratoen de keizerin zich daar bevond buite^ sporig beschonken geweest. Het volk zwierde lan de straaten gooide zelfs de Europesche dames m steenen dat hen niet best bekomen zal. STOOMBOOTDIEN ST November 18G9. Van ZIERIKZEE: Van ROTTERDAM: Zondag H'smorg. Dond. 18 Zondag 21 Dond. 25 Zondag 28 11,- 5,30 Zaturd. lS'smorg. 10, Dingsd. 16 6 Vrijdag 19 Dingsd. 23 Vrijdag 26 Dingsd. 30 6,30 7,30 9,- 6,30

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1869 | | pagina 1