Donderdag II November 1809. DE LOOZE WAALE. NIEUWSBODE. Men abonneert zich: In Nederland bij de Uitgevers llock van de ScliuithavenB, No. 94, en bij alle Boekhandelaren cn Postdirecteuren. In Noord-Aincrika bij J. QU1NTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Brieven en Ingcxoudenc Stukken franco. Aboniieinents-Pi* y s: Voor 3 maanden1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amcrika, franco New-York - 3,90. Verschijnt: Dingsdag, Donderdag cn Zaturdag. A. <1 verten tiö ii 10 cent per gewone regel. GROOTE 1,ETTERS worden naar plaatsruimte berekend. Adverteutiën voor den werkenden stand a 30 Cents. Bekendmakingen van ondertrouw of huwelijk a 40 Cents; dito van 25- of óOjarige Eehtvereeniging u 50 Cents a contant en franco aan het Bureau. De inzending der Adverteutiën kan geschieden tot Maandag, Woensdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. No. 2094. 20*"' .1 aarg. Het briefje van den lieer F. W. LOEWER, jyfy Boekhouder van het Burgerlijk Armbestuur, i<iu Te Nieuwsbode van 8 dezer als advertentie geplaatst door eene vergissing van de Uitgevers. ingen. Nieuwj De dagbladen van St. Petersburg verbalen dat er een 'brand te Jem'sseïin Siberiëis uitgebarsten en dat gansch de stad in asch is gelegd geworden. Meer dan 1300 huizen al de magazijnen die eene ontelbare hoeveelheid koopwaren en granen bevatten de archieven van het gouvernementde bank en al liet geld dat er zich bevond zijn de prooi der vlammen geworden. Meer dan duizend personen verloren het leven bij deze ramp. Het getal dezer slagtoffere moet nog hooger beloopen want ontelbare personen verloren het leven in de waters van den Jenisseï waar verscheidene booten onder het gewigt hunner vracht zonken. Te Londen stond dezer dagen iemand teregt wegens inbraak in een »Hollandscbe boterfabriek." Uit bet ge tuigenverhoor bleek, dat er in die fabriek vet gesmolten werd, dat gewreven en bewerkt naar Holland verzonden, daar met boter vermengd, en dan weder naar Engeland uitgevoerd werd waar dat afschuwelijk mengsel als zuivere boter verkocht wordt. De getuige verklaarde op eene nadere vraag des regters, dat iemand, die wezenlijke onvervalschte boter begeerde die onmiddelijk van een vertrouwden boer moest laten komen. De gezondheidstoestand te Londen is zeer bedenke lijk. Het aantal sterfgevallen bedraagt wekelijks 1536 dat is 164 meer dan volgens de statistieke tabellen de gemiddelde sterfte in deze weken bedragen moest, en 60 meer dan in de vorige week. De groote toeneming moet bijna uitsluitend worden geweten aan de scharlaken koorts waaraan in de vorige week niet minder dan 229 personen bezweken. De opgaven van de laatste drie weken geven een getal van 2347 personenwelke aan die ziekte gestorven zijn. Uit Great-Yarmouth wordt gemeld, dat dc visschers- srnnkken, tot die plaats behoorende, vergaan zijn inet zestig menschel» zoo jongens als mannen. Er blijven ruim dertig weduwen en zestig vaderlooze kinderen in de behoeftigstc omstan digheden achter. Een van de vele redenen welke bijdragen tot de groote armoedewelke in hot Oosten van Londen heerschtis het stilstaan van die mënigte scheeps timmerwerven waar hij, die een tiental jaren geleden langs den Theems zeildesteeds een groot aantal schepen op stapel zag staan. De twee hoofdoorzaken van den achteruitgang van dezen eens zoo bloeijonden tak van nijverheid, zijn de hooge prijs van de arbeidsloonen in Londen in vergelijking met die in het Noorden en het groote gebruik dat men thans van ijzer maakt in den bouw der schepen daar in Glasgow de ijzeren platen 12 sh. 6 pence en de geklonken bouten 7 sb. 6 pence per ton goedkooper te verkrijgen zijn dan in Londen. In geheel Engeland is het in de laatste weck ruw weder geweest. Op de oostkust heeft het geruimen tijd gesneeuwd, en wisselen onweders en stormen elkander af. Eene menigte schepen zijn vergaan. Zes visschers- schuiten met 36 man zijn in zee gezonkenen van de pinken welke in veiligheid te Yarmouth zijn aangeko men, was er niet een, welke niet een paar der bemanning verloren hadden door de geweldige stortzeeën welke de mannen over boord sloegen. Bij Lomestoft is de stoomboot Rochet, van Shields naar Shanghai, vergaan, waarbij de kapitein, de stuur man twee machinisten en een passagier omkwamen. Uit Plymout telegrafeert men aan de Daily News het berigt, dat bij Bos-castle, in Cornwallis, eene flesch is.aangespoeld, in welke een briefje was, waarop in het Dnilsóh geschreven, dat het emigrantenschip de Wezer op 1 Julij jl. met 346 passagiers aan boord, met man en muis vergaan is. De heer Peabodyde bekende millionairis over leden naar men zegt ƒ48,000,000 nalatende. In 1806 werd hij bediende bij een kruidenier in Massachusettse dien hij verliet om in een maniifactnur-magazijn zijne verdpre opleiding te ontvangen en weldra zijne fortuin te maken. Gedurende den oorl.og met Engeland diende hij eenigen tijd als vrijwilliger tegen het land, waar hij zich in 1843 als agent van Amerikaansche huizen vestigde. Hij was geen bijzonder knap man, zeg de Spectator, maar hij had die onbeschrijfelijke hoedanigheid welke sommige menschen in staat stelt fortuin te maken eene soort van voorgevoel en voorwetenschap in den handelgelijk aan die van een beeldhouwer die in het blok marmer de lijnen ziet van het toekomstig beeld. Hij wist als bet ware bij instinkt on ingeving welk artikel geld zou opbrengen en welk niet. Gedu rende zijn leven heeft hij meer dan ƒ6,000,000 aan giften in Amerika en Engeland besteed. In Londen gaf hij aan de armen huizen om in te wonen in Amerika gaf hij aan Massachusetts en Maryland groote inrigtingen van onderwijs. Hij was een der weinige menschendie geld weten te verdienen als koopman en het weten uit te geven als een prins. JFirawtltijfl. Een rijke weduwe te Marseille had eene jonge bonne in dienst genomen. Op zekeren nacht werd zij wakker cn hoorde op den trap een geraas alsof er nachtelijke boosdoeners in huis waren. De dame stond op en ging naar de kamer van de bonne, maar deze was leeg. De bonne moest dus wel in het complot betrokken zijn. Uit vrees voor de dieven durfde de dame geen slap verder doen, maar bleef in de kamer over haar lot klagen on jammeren. De uren streken echter voorbij en steeds bleef het geraas voortduren. Eindelijk kreeg de nieuwsgierigheid de overhand en zy ging kijken. Wie beschrijft echter hare verwondering, toen zij in de keuken gekomen, hare bonne huiselijk werk zag ver- rigten. Het bleek nu dat zij in plaats van inet dieven met eene slaapwandelaarster te doen had. SüDttitsrklaufr. Omtrent de aardbevingen, die dezer dagen langs den Rijn en den Main zijn gevoeld, zijn uitvoerige berigten ontvangen. Nog den 4den November werden schokken gevoeld in het centrum van de beweging, Groot-Gerau. Daar had men al acht dagen lang aardtrillingen waar genomen. Uit Bonn schrijft men, dat de trillingen, die in den avond van 31 October en in den vroegen morgen van 1 November werden waargenomen in Hessen en Nassau, zich gelijktijdig ook daar deden gevoelen en wel in die mate, dat de bewoners, vooral van hoogere ver diepingen, uit den slaap werden wakker geschud. In den avond van den 2den werd een nieuwe en tamelijk heftige schok gevoeld. Te Wetzlar en elders heeft in en insgelijks den Sisten October den lsten en den 2den November schokken bespeurd. De beweging was van het zuiden naar het noorden. Te Groot-Gerau heeft men, gelijk van daar geschreven wordt, den 3den een verschrikkelijken nacht doorgebragt, du ar de schokken voortdurend sterker werden. Terwijl bij de aarbeving van 1 November er altijd nog tus- schenpoozen van eenige uren waren, was don 3den cle langste tusschenpoos een half a een heel uur. De schokken volgden elkander zoo snel op, dat er soms in één uur meer dan twintig gevoeld werden. Met angst ging men den avond te gemoet, en met het invallen van de duisternis werd men dan ook door een heftige schok getroffen. Eén schok, die ten 6 ure 12 minuten plaats had, bestond uit eene bijna onafgebroken reeds van vier schokken en was zeer sterk. Ten 9 ure 26 minuten was het vrees- selijkste oogenblik. Toen was de schok zoo hevig, dat de bodem onder de voeten golfdeschilderijen vielen op den grondspiegels verwijderden zich van onder eene handbreedte van den muur; hanglampen slingerden met groote slingeringen heen en weder en alle pannen en leijeu op de daken schudden. Tevens stortten een groot aantal schoorsteenen van de dakenscheurden vele muren en vielen groote steenen naar beneden. In weinige minuten was de geheele bevolking op straat, en maakte, nadat de eerste schrik voorbij was, aanstalten oui den nacht onder den blooten heinel door te brengen. Overal zag men groepen personen in de open lucht, die een kring vormden om de kinderen tegen den kouden nachtwind te beschermen. Op de pleinen rigtte men houten schuttingen op om daarachter aan moeders met hare zuigelingen en kranken eene schuilplaats te geven. Dit duurde tot ongeveer drie ure; toen keerden velen naar hunne woning terug en luisterden angstvallig naar elk gedruisch. Ten 3 ure 48 minuten werd nog een zware schok gevoeld, die echter in verhouding tot de vroegere niet veel had te beteekenen. Het stooten rommelen en schudden duurde den 3den nog onop houdelijk voort. Een flink jong mcnsch, niet name Johannes Flnbacher, wagenmaker te Bucklenin het Zwitser9ch kanton Bazel, kwam dezer dagen tegen 7 uren des avonds beschonken aan zijne Werkplaats. Hij merkte echter in zijnen rocs en in de duisternis niet. op, dat het driejarig zoontje zijner stiefzuster, hetwelk dikwijls bij hern was, in de krullen lag te slapen. Toen dit kind, waarschijnlijk wakker wordende in de krullen eeuig gerucht maakte, greep Flnbacher naar een bijl, zoo als hij zelf later mededeelde, in de meening zijnde dat het geraas gemaakt werd door een rat, die hem reeds meermalen brood had onlstolenMet het doel deze voor altijd onscha delijk lc maken, bragt hij echter het kind drie houwen op het hoofd toe, welke den plotselingen dood ten gevolge hadden. Eerst bij zijne inhechtenisneming kwam hij tot bezinning dat hij in zijnen roes een onschuldig kind had vennoord. Te Lokeren in Belgie is de veepest uitgebroken, zeventien runderen zijn afgemaakt. Dank zij dien krach- tigen maatregelheeft de ziekte zich niet verder uitgebreid. tMen schrijft uit Luik van 4 dezer: De hoeveelheid sneeuw ojv de hooge vlakten der Ardennen gevallen, is reeds zeer aanzienlijk. De vogels, door de koude verrast en voedsel ont- j brekende, naderden de bezaaide velden en de steden. Onze strik/etters vangen ze bij menigte. Men stipt in verscheidene i bosschcu de verschijning aan van wilde varkens. Deze vernic- I lende gasten zullen welhaast hun schuld aan St. Hubrecht betalen. Sedert den 26slen October houdt het niet op met 1 sneeuwen in Condroz. De grond, de booracn en woningen, alles is bedekt niet, sneeuw. De hoeveelheid sneeuw is buitengewoon grooten men over drijft niet. wanneer men zegt dat de Jaag een dikte van 40 centimeters bereikt heeft. Bij menschengeheugeuis heeft men zooveel sneeuw op dat tijdstip niet zien vallen. Ten aanzien van de zaaijing wordt deze sneeuw, bij het gebrek aan water, als eene weldaad beschouwd. Echter boezemt deze plotselinge 1 weersverandering den landbouwers vrees in, omdat de iuoog- stiug der wortels rapen in beten nog ver van geëindigd is, eu dat. de vorst, zich hierbij voegende, haar in gevaaar zou kunnen brengen. Iu het oppergedeelte der provincie ligt een groote hoeveelheid sneeuw, vooral boven SpaFrancórchainps eu iu de omstreken van Starelot. In zekere streken ligt er reeds zooveel dat de circulatie zelfs op dc wegen onmogelijk is. Op de hoogten van Starelot is de sneeuw den 17den October beginnen te vallen en is sedert niet meer gesmolten. De bosschen zullen veel te lijden hebben. Vele boomer, zijn gebroken of van hunne takken beroofd. De postkoetsen cn de spoortreinen hebben groote vertragingen ondervonden. 5 Nov. Eenigen tijd geleden werd hier een advocaat in gijzeling gesteld omdat hij weigerde een stuk af te geven dat hem als advocaat was toe vertrouwd door zijn cliënt. Een dergelijk feit heeft nu weder met denzelfden advocaat, mr. M. Oldenhuis Gratatnaalhier plaats gehad. Door den rechter-commissaris gedagvaard om ge tuigenis af te leggen in de zaak van het Openbaar Ministerie tegen zekeren Roelof Kiers te Wapse, gem. Diever, die beschuldigd was van het wederrechtelijk opbreken van een voetpad aldaar, werd hem door den rechter gevraagdof hij in die zaak aan Kiers een advies had gegeven. Op het toestemmend antwoord vap den advocaatvroeg de rechter-commissaris hoe danig dat advies geweest was, en daaromtrent meen de de heer Gratama zich te kunnen verschoonen van het geven van getuigenisomdat hij dat advies in zijne qualiteit van advocaat had gegeven. Andermaal is mr. Gratama voor den rechter-commis saris geroepen doch ook toen weigerde hij het door hem gegeven advies mee te deelen. Heden morgen is hij na plaats gehad hebbende dagvaardingvoor de Rechtbank in raadkamer verga derd verschenen ten einde over zijne weigering ge hoord te worden; daar hij bij zijne weigering is gebleven, heeft het Openbaar Ministerie zijne ingijzelingstelling gerequireerd. De advocaat beroept zich op art. 65 van het wetb. van strafvordering, volgens hetwelk ieder, die, uit hoofde van zijne betrekking tot geheimhouding ver- pligt is zich van het geven van getuigenis kan verschoonen, nopens hetgeen hem als zoodanig is toe vertrouwd Nu werd wel dc heer Gratama niet direct gevraagd naar hetgeen zijn cliënt geantwoord had doch men kan meende hij zeer moeilijk een antwoord mededeelen, wanneer men niet zegt, wat er gevraagd is, en zegt men dat al niet, dan kan uit het antwoord de vraag genoegzaam opgemaakt worden. Intusschen heeft de rechtbank gemeenddat hij zich wel kon verschoonen om getuigenis af te leggen omtrent hetgeen ziju cliënt hem had toevertrouwd Maar niet omtrent het antwoord of adviesdaarop gegeven. De rechtbank heeft mitsdien bevolen dat bedoelde advocaat in gijzeling zal worden gebracht en gehouden totdat hij aan zijne verplichting zal hebben voldaan. De heer Gratama heeft zich van de ten uitvoerleg ging van het vonnis onttrokken, door zich buitenslands te begeven. Hij is voornemens naar wij vernemen om van dit vonnis in appel te komen of heeft dit reeds gedaan, en mag dus spoedig de uitspraak van het Hof in deze zaak te gemoet zien. Naar men verder mededeelt, zal de heer Gratama, ten dage dat de zaak voor het Hof zal behandeld wor den terugkomen en dan daarvoor verschijnen. WerUondam, 7 Nov. Verleden Maandag traden als hulponderwijzers in functie de HH. Pols en van Wijk. De eerste aan de school van den Hoofdonder wijzer Blok te Werkendam de andere aan die van den Hoofdonderwijzer van Bochovete De Werken. Hierdoor werd aan beide scholen in eene ernstig ge voelde behoefte voorzien. Sommclüidyk, 5 Nov. Sedert 40 jaren had in deze gemeente het geheel kosteloos schoolonderwijs bestaan 'oij het vaststellen van de begrootingen der gemeente over 1869 is bij meerderheid van stemmen door den Raad aangenomen schoolgelden te heffen hetwelk echter zoo weinig bijval heeft gevonden dat de Raad besloten heeft het heffen van schoolgelden ander maal af te schaffen. Zierikaceo, 7 Nov. Wij vernemen dat de directie der Koninklijke Nederlandsche stoombootmaatschappij naar aanleiding van door enkele inschrijvers in de onlangs door haar uitgeschreven leening geopperde bezwaren met betrekking tot de storting van het ingeschreven bedrag, heeft te kennen gegevendat geen inschrijvers zich kunnen terugtrekken maar dat de directie niettemin bereid is om die inschrijvers welke dit mogten verlangen als niet verbonden te beschouwen indien het de maat schappij niet mogt gelukken binnen zekeren tijd, b. v. binnen een jaar, de vaart op Amerika als zeker le kunnen aankondigen. 9 Nov. Gisteren namiddag had alhier het volgende ongeluk plaats. De persoon van Dirk Dekker, behulp zaam zijnde aan het aan den wal brengen van een anker van de verbrande brik Dunnoitar- Castlehad het ongeluk door het uitslippen der ketting met zijn hoofd op de kantzerken der haven te vallen en daarin te stortten. Hoewel zeer spoedig daaruit gehaald was hij bijna onmiddelijk een lijk. De overledene was een zc-er oppassend mensch cn laat eene weduwe met één onver zorgd kind achter. Zïoi*ïlc»5oo10 Nov. Naar men uit eene goede bron verneemt zal den WelEerw. Heer P. Huet, vroeger werkzaam aan de Zuidkust van Afrika a. s. Zondag in de Concertzaal Gods woord verkondigen. Dc Staats-courant van 5 dezer bevat het Kon. besluit van 26 October jl. no. 24, waarbij zijn aangewezen dc per- ccelcnbenoodigd voor den aanleg van den spoorweg van Neuzen naar dc Belgische grenzen iu de rigtiug van St. Nicolaas. Men verzekert dat het nieuwe wetsontwerp tot rcneling van de schutterijen door den Kami van State L onderzocht, en dus weldra, aan de Tweede Kamer zal worden aangeboden. Ten aanzien der rustende schutterijen moet daarin o. a. be paald zijn, dat de manschap niet volkomen uitgerust en gekleed wordt, maar eenvoudig ecu onderscheidend teelten ontvangen zal. Dc oefeningen zouden zich hoofdzakelijk tot de kennis en de behandeling ta-i het geweeer en het schijfschieten bepalen. Het schip Emden kapt. Cubitt, van New-castle naar Zierikzee, is den 4 dezer in de Noordzee masteloos zijnde, door het volk verlaten; de kapitein en drie man zijn gered en te Dover aangebragt. Zondag ochtend is in de N. Z. kapel te Amsterdam na het eindigen der godsdienstoefening in de garni zoenskerk door den ouderling R.onmiddellijk na het uitspreken van den zegen met luide stem uitge schreeuwd „ik, ouderling der Amsterdamsche gemeente, verklaar openlijk, dat de gehoorde predikatie in geener lei opzigt Gods woord is maar wel dat des duivels." Het stormweder heeft reeds verschillende onge lukken doen bekend worden terwijl de gedurige annonces van strandvonderij wel meerderen doet ver onderstellen. Belgische visschers, die bezig waren eenige drijvende goederen op te visschen, verklaren verschillende lijken ter hoogte van Vlissingen te hebben zien drijven men denkt dat het opvarenden geweest zijn van het ge strande Noorweegsche schip geladen met hout naar En geland. Te Neuzen zijn een Engelsche bark en Noordsche brik met averij binnengeloopen. Bij Bórssèle zit een Spaansche bark op de Caloot. De dienstdoende boot tusschen Neuzen en Hansweert ligt ter laatst genoemde plaats met gebroken roer, zoodat die dienst gestremd is. Bij Rammekens liggen ontelbare schepen van alle natiën, welke daar een veilige wijkplaats gezocht heb ben het moet een treffend gezigt zijn die vloot, wach tende op goed weder en wind, reikhalzend te zien uitzien naar de eerste gelegenheid om het anker te ligten en de reis te vervolgen. Geinenjjdc bcrlgteh. Men heeft Scliarr al vierdubbel. Er zijn er reeds 4 in hechtenis genomenmaar dadelijk weer vrijgelaten. De predikant te Assen .poodigde den 24 October 11. de gemeente uit te zinö a Gezang 242. De men schen hadden er nog maar 192 in hun boek! Vol gens zeker blad vreest men te Poortvliet algemeen voor een Europeeschen oorlog!!! Op den hoek van een op de boulevards uitloopeude straathad op den 27 October een man postgevatdoor een troep nieuws gierigen omringd. „Myne heeren roept hjj uit, „voor slechts 10 centimes, voor 2 sous, leer ik u de kunst om er in een oproer heelhuids af te komen 10 cen times! 2 sous maar!" Het regende geld in de muts van den man. Mijne heeren zeide hij het beste mid del is stil te huis te blijven! De goede Parijzenaars lachten en waren ontwapend. Te Antwerpen heeft het verleden week zoo geweldig gestormd dat een nachtwaker door den wind werd opgenomen en in de Schelde gewovpen, waar hij den dood in de woedende golven vond zonder dat het mogelijk was hem te hulp te komen. Ook werd er een opperman van eene stelling geslingerd en viel door een dak zwaar ge wond doch niet doodelijk. Twee andere werklieden waren in tijds beneden gekomen terwijl de stelling aan stukkep en brokken weg woei. Menige schoorsteen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1869 | | pagina 1