Dingsdag 9 November 1809. DE LOOZE WAALE. No. 2095. 26s,e Jaarg. Nieuwstijdingen. JFVawfettjlL •jZhutsrhlnnft. 23®lgi M-®^®rlstnïr. ZIEBIKZEESCHE NIEUWSBODE. ig-t'? dit \vj Men abonneert zich In Nederland bij dc Uitgevers I-Ioek van de Schnithaven, B, No. 94, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Brieven en Ingezondene Stukken franco. Abonnem cnts-Prijs: Voor 3 maanden1,30. Franco per post, in .Nederland- 1,00. Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. V erschiynt: Dingsdag, Donderdag en Zaturdag. Advertentiön: 10 cent per gewone regel. GROOTE LETTERS worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën voor den werkenden stand a 30 Cents. Bekendmakingen van ondertrouw of huwelijk a 40 Cents; dito van 25- of 50jarige Echtvereeniging a 50 Cents a contant en franco aan het Bureau. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Maandag, Woensdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Op het Postkantoor te Zierikzee zijn over de tweede helft der maand Sept. onderstaande brieven bezorgd, geadresseerd, aan personenwier namen ter plaats van bestemming onbekend zijn als een aan D. Schuitenvoerder te Amsterdam, j, de Wed. van Akkeren te Amsterdam. Tannetje van Dijk te Tholen. "Van het hulpkantoor te St.-Annaland een aan J. van der Meer te Golijnsplaat. Van het hulpkantoor te Brouivershaven een aan M. March te Brouwershaven. Van liet hulpkantoor te Bruinisse: een aan Mej. J. van den Bouwt te Zonnemaire. £ïm®ritia. Te Boston (N. Amerika) is weder geblekenwat de werktuigkunde vermag. Aldaar is ter verbreeding eener straat een groot gebouw van steen, het hotel Pelham, 96 voet hoog en 10,000 tonnen zwaar, in zijn I geheel 14 voet verplaatst, zonder cenige schade of' ver wrikking te lpden; dit werk is in 3 dagen tijcis, met behulp van rolblokken en dommekrachten volbragt. De aannemer heeft daarvoor 25,000 dollars 62,000) ontvangen. 3L,OHj<leaï 5 Nov. Een brief uit St. Thomas, te Washington ontvangen, melclt dat de aardbeving, die den 17 Sept. aldaar voorviel, de stad tot in hare grond vesten geschokt heeft. Verscheidene gebouwen werden beschadigd en sommige muren spleten. Het weder was buitengewoon heet geweest, lil. 72 graden, zonder eoni- geu wind hoegenaamd. Tusschen half drie 's namiddags, toen de eerste schok gevoeld wercï, en 11 ure 's avonds werden er negen trillingen waargenomen, die algemeene verslagenheid en ontzetting veroorzaakten. De schrijver zegt vele zware schokken te hebben bijgewoond, doch geen zoo hevig als die van 17 Sept. 11., welke alleen geëvenaard was door de ramp vau 1867. Een brief, uit Alexandrieaan de Daily Neios geschreven, meldt, dat de wilden, die den Heer Powell en zijne familie in Abyssinië vermoorddenop de gestrengste wijze gcslraft zijn. De lieer Powell was aan het jagen in dat land, toen hij, zijne vrouw en kinderen en gevolg op verraderlijke wijze vermoord werden. Zijn broeder en een vriend vertrokken onmid- tlelijk naar Abyssinië om zijn moord te wreken. Prins Kassai van Tigrc, de bondgenoot van Lord Napier van Magdala, gaf den Heer Powell elke hulp, welke hij ver langde, cn Kolonel Kirkham, die de Instructeur Generaal van liet leger is, dat de Prins Kassai tegenwoordig bezig is zarnen te brengen, gaf zijnen landgenooten den krachligsten bijstand. Het kleine leger van Engelschen en onderdanen van Prins Kassai kwam spoedig op de plaats waar de Meer Powell vermoord was door den Shangalla-stain. De lijken werden gevonden, en herkend aan het gouden plombcersel iD dc kiezen. De geheele stam had de vlucht genomen toen het kleine leger naderde, doch acht wilden werden gedoodeen van welke de jas van den vermoorden Heer Powell droeg, terwijl later bleek, dat hij de aanvoerder was van hendie den ongelukkigeu Engelschman overvallen hadden. Vijf dorpen werden verbrand, en in de 52 huizen, welke dus vernield werden, vond men ecne menigte zaken, welke aan de vermoorde familie hadden toebehoord. Veertien hon- iderd stuks vee werden weggevoerd; in één woordalles werd [gedaau om aan te toonen, dat do Shangalla-stain zich aan cene jgroote misdaad schuldig had gemaakt, door den Heer Powell |le dooden. Men vindt de beschrijving van deze geweldige strafoefening met ingenomenheid verhaald in een blad, dat aan de spits slaat van hendie in Engeland de doodstraf willen afschaffen. Met, is toch eene vreemde wereld Een wilde stam, in welks midden een Engelschman zich op de roekeloosste wijze met zijne vrouw en een klein kind waagt, begaat een moord op ben. Geen verzachtende omstandigheden worden aangenomen, jgeen rechtsgeding vindt plaats; doch de geheele stam wordt verantwoordelijk geacht voor het misdrijf; acht personen wor den doodgeschoten vijf dorpen verbrand 1400 stuks vee worden laat ons maar zeggen verbeurd verklaard en dan gaat men terug naar Engeland en protesteert tegen het toe passen der doodstraf. Het is cene vreemde wereld Het onderzoek in den verschrikkelijken moord van Pantin wordt met den meesten ijver voortgezet. Tot dusver heeft de beschuldigde Tropmann geene verdere bekentenis afgelegd. Dc zaak zal op 16 of 17 dezer voor het hof van assises in behandeling komen. Het voorloopig onderzoek in de bekende zaak der Larmelitesaeè te.Krakau is afgeloopen. Naar men ver noemt zal het openbaar ministerie de beschuldiging staande honden togen drie nonnentegen de tegen woordige overste van het klooster, waar Barbara Ubryk gevonden istegen de vorige en tegen de plaatsver vangende overste. Volgens de Pressezouden bij het voorloopig onderzoek geene bewijzeu gevonden zijn voor het boos opzet der beschuldigden zoodat het proces waarschijnlijk zou eindigen met eene veroordeeling wegens overtreding der bepalingen van het strafwetboek, die over de nalatigheid handelen door welke het leven van anderen in gevaar wordt gebragt. it®. Als zeldzaam voorbeeld van politieleen liartstogt verdient vermeldingdat de concierge van de Liberale associatie te Brussel zich in den nacht van 1 op 2 dezer heeft opgehangen, uit wanhoop, omdat deze vereeniging niet volkomen geslaagd is met hare candidaten bij de verkiezingen. De brave vrouw heeft zich verbeeld dat zij verantwoordelijk was voor deze nederlaag, welke zij door het verspreiden van de candidatenlijstjes zou hebben kunnen voorkomen. yVi'iïliom5 Nov. Eergisteren avond ten elf ure hoorde een lieer, die langs den Buitensingel huiswaarts keerde, een plomp in het water. Er scheen een persoon in de gracht te zijn gevallen, maar de duisternis belette hem zich daarvan te overtuigen terwijl het hooge hek hetwelk de infirmerie omringt, hem niet toeliet zich naar de plaats te begeven waar de drenkeling zich bevond. Hij maakte een heerenknecht, dien hij ontmoette, op merkzaam maar deze was van oordeeldat hjj „als particulier" niets aan de zaak behoefde te doen. Was de drenkeling een dronken man en had men hem er uitgehaald, dan liep men kans dat hij een eind ver der weer in het water zou vallen kortom hij„als particulier" kon er niets aan doen. Intusschen 'was de agent van politie Ledekerkedie den plomp in het water eveneens gehoord had toegeschoten. Deze had dien avond reeds lang een paar beschonken sold^en in het oog gehad en meende dat een van beiden wel de drenkeling zou zjjn. De heer en hij bragten dus de schel cler infirmerie in beweging en riepen zoo luid mogelijkmaar in deze instelling lieerschte op dat oogenblik de meest ongewenschte rust. De agent klom nu met behulp van den voorbijganger over het hooge hekwaarbij zijne kleederen zeer gescheurd werden cn begaf zich naar de plek waar de man moest liggen. Middelerwijl verscheen op het terrein een beschon ken militair, de vermoedelijke kameraad van den dren keling. Op de mededeeling van den heer, dat zijn makker in 't water laglegde de soldaat onder minder plegtigen dan wel luiden eed de zielroerende verkla ring af, dat hij nooit een kameraad op de wereld bezeten had. De heerenknecht had zich onderhands „als particu lier", verwijderd. Maar nu verscheen op het aanhou dend schellen, een suppoost van de infirmerie, die vroegwat al dat leven te beteekenen had. Toen hij dit vernomen had, scheen hij van meening, dat zijne roeping zich tot zieke soldaten bepaaldeen be- schonkenen niet onder die categorie waren te rang schikken. Hij opende evenwel het hoken na verloop van eenigen tijd werd de drenkelingdie intusschen door den agent gegrepen wasop het drooge gebragt en met veel moeite naar de kazerne getransporteerd niettegenstaande hij er meer prijs op stelde nog een poos lang de vrije buitenlucht te genieten. Het fraaiste van dit voorval zou nog zijnzoo de agent voor eigen rekening de schade aan zijne kleede ren moest herstellen. Wij hopendat eene andere belooning hem voor zijne moeite en waakzaamheid zal wachten. Had hij eveneens „als particulier" ge handeld waarschijnlijk zou de politie een gescheurd uniform meermaar het vaderland een verdediger minder tellen. Dc Ameriknansclic wondcropcratieonlangs door ver schillende bladen medegedeeld, heeft een eerzame Zvvolsche opgewekt het volgende 'curieuse epistel aan deu redacteur van dc Zwolsche Courant tc schrijven »Mijnhccr van de Krant 1 »Tk heb van mijn broer, die op de ijzergieterij werkt, gehoord, dat gij uit Amerika een boek hebt, waarin wordt geleerdhoe men menscben kan onthoofden en dan weer repareeren en dat men zelfs dan de hoofden kan verwisselen. »Ik ben nog maar 22 jaar en zie er wel knap uit, maar heb cr maar last van omdat ik arm ben en op mijn eer esteld daarom wilde ik vragen, of tegen billijke vergoeding ecne ;|onge dame, die rijk maar niet mooi is, met mij van hoofd wil ruilen wij kunnen dan cito naar Amerika gaan om ons te laten in orde brengen, maar ik verlang spoedig berigt niet bod; ook is eene oude dame goed, als die heel veelgeld wli geven. Brieven zal ik zelf wel ophalen voor letter M." Boxmeer, 5 Nov. Evenals in het begin der vorige week te Bergcijk het onvoorzigtig omgaan met een geladen geweer den persoon van C. H. het leven kostte heeft ook in de naburige gemeente Beugen soortgelijke onvoovzigtigheid een slagtoffer geëischt. Zekere Joseph van Mierlo, oud 24 jaar, wonende te Cuijk donderdag onder Beugen op jagt zijndehad een haas geschoten, waarna zijn hond dien achtervolgde, doch in stede van hem bij zijn meester te bezorgen, hem verscheurde en gedeeltelijk op at. Toen zijn meester dit merkte, geraakte hij in drift, en zijn geweer met den loop in de hand nemende gaf hij met den kolf den hond eenige slagen, waarop het geweer afging en vati Mierlo het schot zoodanig in den buik kreeg, dat hij weinige oogenblikken daarna levenloos huiswaarts werd gebragt. Neuzen, 6 Nov. Gisteren nacht is bij den hoogen vloed en hevigen noordwesten wind de waterkeerende dijk van den in 1864 bedijkten Pierssens-polaer op twee plaatsen doorgebroken op de eene jilaats ter lengte van 40 op de andere van 20 ellenin de grootste doorbraak peilde men gisteren bij laag water p.m. 6ellen. De bewoners van de eenige hofstede in dien polder W. de Eeijter Wz., moesten zich bij gebrek aan hulp in het nachtelijk uur op de bovenverdieping van hun huis redden. Bij het aanbreken van den dag werden zij evenwel ontdekt en met behulp van eenige menschen- vrienden met booten aan wal gebragt. Achtereen volgens zijn daarop al de paarden en het vee uit de stallen gehaald en levend aan wal gebragt; drie varkens zijn verdronken. Heden zullen pogingeu aaugewend worden om de doorbraken te herstellen. Zierilczee, 8 Nov. In de najaars-vergadering der Prov. Staten van Zeeland, welke Woensdag 11. is geopend en Vrijdagavond daarop is gesloten zijn be handeld en aangenomen de volgende voorstellen van Gedeputeerde Staten Omtrent het ontwerp-reglement op het vervoer op en de instandhouding van de kunstwegen, behoudeus eene wijziging in de redactie en bepaling van het maximum der boete voor overtreding op ƒ10 in plaats van ƒ25; Tot het maken van een aanlegplaats aan den steiger te Cortgene en eene hoogte tot het bouwen van een wacht huisje, voor welke hoogte op voorstel van den heer Vader 400 is toegestaan in plaats van ƒ168; Tot verhooging der jaarwedden van de provinciale opzigters Betrekkelijk eene jaarlijksche uitkeering aan de com missie voor den weg Hulst-Axel-Sas van Gent Tot het verleenen van rentelooze voorschotten tot ver betering van wegen ƒ13,500 aan het gemeentebestuur van St.-Jansteenƒ5000 aan de gemeentebesturen van Oostburg en Waterlandkerkje; alsmede, bij beschikking op het adres van burgemeester en wethouders van Clinge, voorwaardelijk ƒ28,000; en tot het doen eener geld- leening van ƒ150,000 voor de verbetering van wegen; Tot aankoop eener nieuwe stoomboot voor de dienst op de Wester-Schelde. Op dit voorstel had de heer van IJsselsteijn een amen dement voorgesteld, strekkende om de beslissing van het voorstel aan te houden en Gedeputeerde Staten uit te noodigen vooraf alsnog eene krachtige poging te doen om den dienst aan de particuliere industrie over te dragen. In den loop der discussie verklaarde de heer van IJsselsteijn dat hij bij mislukking dier poging zelfs tot de grootste offers bereid was. Het voorstel werd evenwel verworpen met 20 tegen 12 stemmen terwijl na deze beslissing een voorstel van den heer Verhagen, van bijna dezelfde strekking werd verworpen met 17 tegen 15 stemmen. Daarna is het voorstel van Gedeputeerde Staten tot liet doen eener geldleening van ƒ50,000 voor den stoombootdienst op de Wester-Schelde aangenomen met algemeene stemmen. Voorts is aangenomen het voorstel van Gedeputeerde Staten tot bevordering van het schoolgaan en meer getrouw schoolbezoek (in verband met het voorstel van den heer Verhagendoor, bij wijze van proefneming aan hun college voor één jaar 2000 daartoe beschik baar te stellen. Evenzoo is aangenomen een voorstel van den heer de Jonge van Ellemeet om aan Gedeputeerde Staten een crediet te verleenen tot oen maximum van ƒ800 als eene toelage aan het in 1870 te Middelburg te houden Xllde Nederl. taal- en letterkundig congres. Overeenkomstig het advies der commissie voor de verzoekschriften is besloten het adres van ingelanden van den polder Walcheren, houdende verzoek dat door de Provinciale Staten een nieuw reglement voor dien polder worde vastgesteldte stellen in handen van Gedeputeerde Staten. Gisteren avond ten 6Ya ure ontstond er brand aan boord vau het alhier in de haven liggende Engelsche brikschip Dunnotlarcastlekapt. Carr, geladen met hooi en bestemd naar New-Castle. Hoewel de brandweer zeer spoedig op de plaats des onheils tegenwoordig en den geheelen nacht door werkzaam was mogt het niet gelukken den brand te stuiten. Het geheele schip is dan ook uitgebrand. Van den inventaris ziju slechts eenige weinige voorwerpen gered kunnen worden. De oorzaak van den brand is onbekendslechts een gedeelte der lading hooi was ingeladen daar men met de geheele belading door het slechte weder ver hinderd was geworden. Volgens ontvangen telegram uit Cuxliaven van den gezagv. B. J. Andreassen, is het barkschip Zeepaard den 4 dezer, door hem in de Noordzee in zinkenden staat verlaten. De equipage is door het kofschip Minerva gered en te Cuxhaven behouden aan wal gebragt. De laatste stormen hebben zóóveel rampen op de Noordzee veroorzaaktdat onlangs de boot van Rotterdam op Harwich hare reis niet geregeld kon voortzetten, maar telkens verpligt was te stoppen en achteruit te werken, ora aanraking met de verschillende wrakken te voorkomen. Men schrijft uit den Haagdat door de Regering aan den heer W. Cornell Jewett van Washington concessie is verleend tot het daarstellen eener directe telegraafverbinding tusschen Nederland en Amerika. In Amerika zal de te leggen kabel van New-York uitgaande landingsplaats op de Nederlandsche kust moet echter nog nader bepaald worden. In twee jaren zal de verbinding gereed zijnde ondernemer geeft een waarborg van ƒ100,000. De internationale verdra gen in 1865 en 68 te Parijs en Weenen vastgesteld zijn voor het gebruik dezer Ijjn van kracht. De officier van justitie te Rotterdam berigt, in het Politiebladdat ter zake van de onwettige arrestatie van William Joseph Lamb, op 13 Julij jl. te Rotterdam voorgevallen door de arrond.-regtbank aldaar regts- ingang inet bevel tot dagvaarding in persoon is verleend o. a. tegen Jan Prokop, oud 47 jaren geboren te Amsterdam wonende te Londen alwaar hij in dienst is van den consul-generaal der Nederlanden Morris Jr.handelaar, wonende in Engeland ver moedelijk te Bristolen Harold Brown solicitor (sollicitorsklerk)wonende te Londen. Opdat bij eene eventucele komst van die beklaagden hier te lande de regter-commissaris in staat zij hen voor zich te ontbieden ten einde als gedaagden in persoon te worden gehoordwordt aan een ieder, aan wien iets van hunne aankomst of hun verblijf in Nederland bekend is of bekend mogt worden, verzocht, daarvan ten spoedigste mededeeling te doen aan den officier van justitie te Rotterdam. Uit Venlo berigt men, dat aldaar in den voormid dag van 26 Oct. 11. zekere J. Reiser, uit Gladbach of Neukirchen terwijl hij waande in de groote of St.- Martinuskerk alleen te zijn, op een der altaren was geklommen en het beeld van O. L. Vrouwe van eenige harer kostbare versierselen had beroofd. De koster, die in de sakristie met het opruimen van ornamenten bezig was, had echter de snoode handeling bemerkt. Hij moest evenwel, daar bij alleen was, eene list te baat nemen ora zich van hem meester te maken waarin hij slaagde. Hy wist namelijk ongemerkt hij den dief te komen onderhield zich vriendschappelijk met hem, en noodigde hem uit ora te zamen den, zoo hij zeide, kort daarbij gelegen circus te gaan bezigtigen. Zoo doende bragt hij hem ongemerkt aan de kazerne der kon. inaréchausée, alwaar de deugniet, de list ont warende, snel wegliep, maar door zijn geleider en de maréchaussées achtervolgd, spoedig werd ingehaald. By visitatie kwamen de gestolen gouden sieraden voor den dagen werd de kerkroover in verzekerde bewaring genomen en aan de justitie overgeleverd. In dezen persoon heeft men een van Venlo in 1863 gedeserteerd kanonnier van het 3de reg. vest.-artillerie herkend. Ook zegt men dat hij reeds in Pruissen in 1864, wegens kerkroof, te Vorst gepleegd, is gestraft. Uit Winschoten deelt men het volgende mede: Dezer dagen is uit het huis van arrest alhier ont- vlugtdoor uit een 15 voet hoog raam te springen H. Boeleus, van beroep beroemd sluiker, laatstelijk hier te Winschoten gevestigd, doch thuis belioorende in het naburige Pruissen. Reeds wegens sluikerij veroordeeld tot 6 maanden, werd juist op den 28sten Oct., den dag zijner ontvlugting, een nieuw vonnis tegen hem uitge sproken. Men heeft terstond alle moeite aangewend om hem weder in handen te krijgen. Ook kreeg men hem weldra op het spoor in de Leete, in het huis van zijn zwager; doch ofschoon een'drietal politie-beambten dat huis omringden, is hjj het nogtans ontkomen echter met achterlating van jas en schoenen. Zoover men hier weet, loopt hij op dit oogenblik nog los. Te Zwolle bestaat het plan om eene paarden- slagterij in het groot op te rigten. Het vervoer van paarden voor de Noord-Hollandsche slagterijen neemt daar in groote mate toe. Te Groningen is den 3 dezer reeds eene paardenslagterjj in werking getreden. Dr. van Overbeek de Meijeradjunct-inspecteur voor de geneeskunde te Utrecht, "deelt in het Utr. Dagblad tot geruststelling van het publiek mededat de zooge naamde tongblaar of het mondzeer bij het rundvee door eenvoudige aanraking der zieke dieren voor den mensch in den regel niet gevaarlijk is. De kans van besmetting wordt echter grooter, vooral voor zeer jeugdige kinderen, wanneer de melk der zieke beesten gedronken wordt zonder vooraf gelcookt te zijn. Sommigen achten ook het vlee8cli en de van de melk der zieke dieren bereide boter en kaa9 schadelijk voor den mensch; de waarnemingen van lateren tijd leiden evenwel tot sterken twijfel aan de juistheid dezer opgaven. De melk der zieke beesten

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1869 | | pagina 1