NIEUWSBODE L\'o. 2602. Zalm-dag 6 1)E LOOZE WAALE.' 26sle «laarg. Heeren Geabonneerd en, Nieuwstijdingen. jOuitffdiltinfr. JFr arc fit ij tl. Mehevlttuh. 31 en abonneert zich: In Nederland bij de Uitgevers Hoelc van de Schuilhaven, B, No. 94, eu bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Noord-Amcrika bij J. QU1NTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan Brieven en In gezondene Stukkeu franco, Abon nein oiits-Pr ij w: Voor 3 maandenƒ1,30. Franco per post, in Nederland- 1,69. Voor Noord-Amerika, franco New-York -3,90. Yerschy nt: Dingsdag, Donderdag en Zaturdag. Adyertentiën: 10 cent. per gewone regel. GROOTE LETTERS worden naar plaatsruimte berekend. Advertenticii voor den werkenden stand a 30 Cents. Bekendmakingen van ondertrouw of huwelijk a 40 Cents; dito van 25- of oOjarigc Eehtvereeniging ii 50 Cents a contant en franco aan het Bureau. De inzending der Advertentie» kan geschieden tot Maandag, Woensdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. hunne met 1 October 11. en vroeger v<>i,:^<?liesM'n fchonuenientStfoLlen nog niet hebben voldaan, Iv orden dringend verzocht dit ton «pootligjrjste |e voldoen, ten einde geene in de toezending er Courant te ondervinden. lli-t bureau van statistiek te Washington heeft belangrijke |,|)'iiren gepubliceerd omtrent de vreemdelingen, die van 1 B-dij 1S68 tot 30 Juiiij 1S69 in ile Ver. Staten zijn aauge- ïi. II mi aan tul bedroeg 389,651 waarvan 240,477 man ui 149,174 vrouwen. Als passagiers der 1ste of 2de Eilii5.sc waren aangekomen 53,342 en 330,309 als liisschi.'ndeks- ftiassagicrs. Van de 352,569 passagiers, die in de 2 klasse of lasseiiendeks de reis luidden gemaaktwaren 253,754 te New- fork a,in wal gekomen. Volgens de nationaliteiten waren do (immigranten aldus verdeeld: Ebuitschrrs132,537. for.»64,938. pngclschen en Scliotten60,2^6. Zweden en Noren 40,292. |Uir de Eng. bezittingen in N.-Amerika 29,918. Chinezen 12,8/4. (Frnnschcii3,879. ■Zwitsers3,650. ■Denen3.649. West-lndie2,234. Ilk'lgei,1,022. ■Iialianen 1,488. (Nederlanders1,134 Spanjaarden 1,123. (Vim de Azorisehe eilanden 420. 343. (Mexicanen320. ■Polen184. (Andere landen 378. 352,569. l)e stoomboot Stonewall van St. Louis naar New-Orlenus (is verbrand. Meer dan 200 personen, waaronder vrouwen en kinderen, zijn daarbij deels verbrand, deels verdronken. De hooge Russische adel had zich beklaagd over do [v.'ijze waarop zijne leden werden bejegendwanneer Jzij als getuigen in regtzuken moesten optreden. De ■regfcerlijke ambtenaren meerendeels jongelieden had- Iden hen behandeld gelijk zij iedereen behandelden. Do (adel had zich bij den keizer beklaagd en deze had (een besluit uitgevaardigd waarbij aan de adelijke liee- |ren de bevoegdheid werd verleend oin de regterlijke (mngt en de beschuldigden bij zich aan huis te laten (komen. Tot hiertoe had zich het geval nog niet voor tgedaan; een lid van den Senaatprins Obeienskiwas Jdö eerste die in den loop dezer maand van zijne be- (voegdheid gebruik wilde maken. Den 23sten October werd door den president van ■het hof gekozen als de dag waarop het hof bij don (prins zou verschijnen. Deze kreeg daarvan medodeeling, et bijvoeging dat liij eene zaal moest beschikbaar [stellen, waarin behalve het hof,,de elf beschuldigden •mi 22 personen uit het publiek (volgens het keizerlijk (besluit heeft elk beschuldigde r gt twee personen tot ■bijwoning zijner zaak aan to wijzen) plaats konden (vinden. De prins is klein behuisd, nogtans rigtte hij zoo goed mogelijk alles in voor deze teregtzitting. Van (den vroegen morgen af verzamelde zich de menigte (in de straat waar hij woonde, en het ontbrak niet [aan toespelingen op den edelman. Ten elf ure ver lichtten het hof en de zitting werd geopend. Do prins J vroeg aan den deurwaarder of allen die tegenwoordig [moesten zijn, opgekomen waren. Deze antwoordde, [dat allen aanwezig waren, behalve de beschuldigden, [die in de gevangenis zaten, eu de substituut van 'den procureur die ziek was. Het verboor werd daar- op uitgesteld. Men behoeft echter niet te vreezen I dat. do volgende zitting weder ten huize van den prins [zal plaats hebben: de wijze waarop het volk deze I innovatie begroet heeftmoet hem den lust benomen J hebben om nogmaals van zijne bevoegdheid gebruik te maken. Terwijl de Spanjaarden onderling uiterst verdeeld zijn over de keuze van een koning, is de begrooting voor 1 1870 bij de Cortes ingediendwaarbij inkomsten en uitgaven vrij wel gelijkstaan. Deze uitkomst wordt I verkregen door aanzienlijke besparingen op de tracte- I tenten en pensioenen en door eene belasting op de Istaatsschuld van 20 percent, totdat de ontvangst en uitgaaf buitendien tegen elkander opwegen. De bezol digingen en de pensioenen van Staats-ambtenaren wor den met 20 percent verminderd die der geestelijkheid met 30 percent. Bovendien wordt een maatregel ver leden jaar door de Cortes goedgekeurd ten deelo weder afgeschaft, liet voorloopig bewind verklaarde toen alle gemeentelijke aecjjusen voor opgeheven, thans worden de besturen gemagtigd weder eenige daarvan in werking te stellen. Te gelijk met de indiening van dit ontwerp verneemt men evenwel dat eenige ministers zullen aftreden waaronder ook de minister van financien. De oorzaak van deze plotselinge storing is verschil van meeniug over den meest geschikten persoon tot het bezetten van den troon. De hertog van Genua heeft klaarblij kelijk de meeste kansom tot den troon geroepen te worden de Imparcial verzekert zelfsdat van de 200 monarchale leden der Cortes 100 a 170 hunne stem men op hem zullen uitbrengen. De overige stemmen die der unionistische partij zullen vrij algemeen op den hertog de Montpensier worden uitgebragt. Generaal Prim heeftin antwoord op eene in terpellatie in de Cortesverklaarddat do regering hoopte eerstdaags den slaat van beleg to kunnen op heffen. Op dit oogenblik is dit echter nog onmogelijk. Er bestaan nog drie benden opstandelingen, en ver scheidene vervolgingen zijn nog aanhangig voor de krijgsraden. Dezer dagen had hier, zoo meldt men uit Hamburg het volgende voorval plaats. Aan bet Lubecker station te dezer stede werden 15 vaten petroleum aangegeven ter expeditie naar Lubeek, vrij van inkomende regten. Een dier vaten werd aangeboord, en men ontwaarde, naar men meende, dat het vat was gevuld met petroleum de ambtenaren gaven derhalve lastom do vaten op den trein te laden. Aldaar bespeurde men dat het aange boorde vat een spiritusachtige reuk verspreiddeten gevolge waarvan op nieuw een onderzoek werd ingesteld, om don inhoud van dat vat nader te onderzoeken. Nu ontwaarde mendat in liet onderzochte vat en later bleek dat dit insgelijks met de anderen het geval was een kleiner vat, mot spiritus gevuld was ge borgen. De 15 vaten werden verbeurd verklaard, en daarenboven werd betaling gevorderd van 271 th. inkomende regten en eene geldboete van .1026 tb. 27 silb, met de kosten. Bij de ingstelde regtsvordering tegen den verlader, bleek het dat de bedoelde 15 vaten petroleum bestemd waren voor een Finsok huis, die aan den afzender den bepaalden last bad gegeven om de vaatjes spiritus op die wijze te verzenden. De expediteur te Hamburg had den last ontvangen om de vaten petroleum te verzenden met een schip in eene Finselie haven te huis behoorendewaaraan hij door toevallige omstandigheden geen gevolg had kunnen geven. Hij had de vaten naar Lubeck verzonden, dewijl daar juist eene geschikte gelegenheid aanwezig was om naar Finland te verladen. Toon derhalve de goede trouw van don expediteur op voldoende wijze was gebleken werd liij van alle regtsvervolging ontslagen. De kosten van het regtsgeding bedroegen 150 mark banco. Men houdt zich vrij algemeen overtuigddat dergelijke „handel" reeds lang en met succes is gedreven. Men herinnert zich flat op 15 Sepl. II. Tranpmann met ttfc&V gezellen in de Taverne Anglaise, Grange, Batclière straat 13-, herberg gehouden floor den heer Braig, binnen traden en er eene flescli wijn vroegen flic zij onder hnn drieen ledigden. Eenige flag én na de -aanhouding van Tranpmann, ontving de herbergier een.cn brief, geschreven door een der makkers van den zesvoudigen moordenaar, waarin men hem aanried van in zijn belang den beschuldigde te gaan bezoeken om hem te verzoeken en te srncékën van zijne medeplichtigen be kend te maken opdat zij niet zonden verdacht zijn. Mevr. Bruig vernam toen eerst welken persoon haar bezocht had. ij gaf aanstonds den brief in de handen van M. Drouet- d' Areqinstrncticrcchtorcn deze overhandigde hem aan Tranpmann. Mevr. Braig word in tegenwoordigheid van Tranpmann ge- brngt en herkende hein on middel ijk. De moordenaar was ganseh verbluft cn verlegen toer. hij dit zag en hij wist niet hoe haar te antwoorden, toon zij hern ondervroeg. Sedert dien tijd ontving Mevr. Braig verschillende andere brie ven die dezelfde aanbevelingen en dezelfde, heduidingen bevatten. Al die brieven waren ondfcrteekertd nul, den naam van Hendrik, gevolgd van een kruis. Dezer dagen ontving de weduwe oenen nieuwen brief waarin men meer Jan ooit er op aandrong, opdat zij al haren in vloed zou gebruiken, om Tranpmann 1c doen besluiten zijne medeplichtigen te noemen. Onder andere raadgevingen stond er in dat mevr. Bruis den moordenaar in zijne moedertaal zou aangesproken hebben, dat is in het platduitsehdit zon wellicht, luidde de brief, oenen goeden invloed op Trauprnann's hart gemaakt hebben. Verder, zeide de geheimzinnige schrijver, dat zij moest zeggen dat de justitie alles wist en dat. de vermoedens gevallen waren op ccncn kerel, wonende langs Viucennes. De brief bevatte daarenboven nieuwe bedreigingen. Men gaf haar tijd tot 27 October oiu den moordenaar volledige be kentenissen te onttrekken. Al deze brieven berusten thans op het bureau van den inslriicticrcchtorM. Dronet-d' Arcq Eu hetgeen doet geloovcn dat de geheimzinnige schrijver goed met Tranpmann bekend is dat blijkt uit het volgende: Mevrouw, schrijft hij tot de wed. Braig, uwe gelaatstrekken komen min of meer met die der ongelukkige moeder Kinck overeen; maak daar gebruik van eu.dan wellicht zal de justitie deze duistere zaak kunnen ophelderen. Zwolle, 3 Nov. Do paardenslagterjjen in Noord- Uolland ontvangen voortdurend van hier oude paarden minder geschikt om nog voor dragen of trekken gebruikt te worden. Zoo werden in de vorige week per stoomboot nog een 30 a 40 stuks naar Amsterdam verzonden. De vroeger gebruikelijke manier om deze verzending te doen geschieden per zeilschip raakte allengs in onbruik, daar de ondervinding heeft geleerd dat er van de paarden bijna elke reis eenige omkomen dat natuurlijk voor de eigenaars schadelijker is dan de betaling van eenige hoogere vracht. Amsterdani2 Nov. Het Prov. Geregtshof alhier heeft 'noden den beschuldigde J A. Peters, zeeman uit Nieuwediep. schuldig verklaard aan den hem ten laste gelegden moedwilligen doodslag, geploegd den 28 Junij jl. op een zijner kameraden in een nabij bet spoorwegstation te Haarlem gelegen tapperij. Bjj het arrest is de bewering onaannemelijk verklaarddat de beschuldigde door dronkenschap en drift niet zoude hebben geweten wat hij deed. Intusschen heeft het Hof in den aan het feit voorafgeganen twist en door den verslagene gepleegde feitelijkheid aanleiding gevonden tot toepassing van verzachtende omstandigheden en den schuldigverklaarde tot een correctionele gevangenisstraf van vier jaren veroordeeld. 's Gravenliagfe3 Nov. Door den Raad van State alcleeling voor de geschillen van bestuur, werd heden behandeld het beroep van den gemeenteraad te Axelen van S. A. de Smidt en A. van Overstraten Kruijsse tegen eon besluit van Gedeputeerde Staten van Zeelandwaarbij is verklaard dat genoemde heeren ten onregte door den Gemeenteraad als raadsleden zijn toegelaten. Volgens het gevoelen van den heer Mr. D. van Eek gemagtigde bij den Raad van State voor de appellanten zon het uit het nagaan der stembriefjes duidelijk gebleken zijn dat het stembureau in deze teregt had gehandeld cn dat liet besluit van Gedep. Staten mitsdien vernietigd en de verkiezing gehandhaafd zou moeten worden. Dit geschil zal nu aan de beslissing- van Z. M. moeten worden voorgedragen. WolftmrtsciUl?, 3 Nov. Was de Zuklolietpolder in het N. van dezo gemeente, aan de Zand kreek of Zuidvliet palendeen ten jare 1855 bedijktdoor de stormvloeden van Dec. 1862 cn Januarij 1863 belangrijk geteisterd, nog veel aanzienlijker is thans de schade door het stormweer en de hooge vloeden in de afgeloo- pene maand, en inzonderheid in de vorige week, aan den zeedijk van dien polder veroorzaakt. Ware de wind niet nog in tijds gekeerd en tevens, bedaard, dan zonde die dijk gewis bezweken zijn bij eenen opvolgenden vloed, zoodat de bewoner inet dé zijnen reeds aanstalten moest gaan maken om het gevaar van o.verstrooming te ontvlieden. Men is nu bozig aan den overigens zwakken, maar nu zwaar gehavenden dijk de vercischte herstel- j litigen anti te brengen. Colijnsplasit, 2 Nov. Op den 12 dezer maand hoopt men bij de Hervormde gemeente alhier te geden ken aan het honderdjarig gebruik van haar kerkgebouw. Ten jare 1769 toch, werd het kerkbestuur, door middel van een aanzienlijk geschenk, inzonderheid van Z. D. II. Prins Wi lem V, als Ambachtsheer dezer Heerlijkheid, in staat gesteld, om do destijds zeer verouderde en te i klein geworden kerk te laten vernieuwen en vergrooteu. I Dit aldus geheel vernieuwde kerkgebouw werd toen op den 12 November 1769, plegtig ingewijd door Ds. i Hngislbeutus Toll (die hier predikant was van 1765 i tot 1772), bij welke gelegenheid Z.Ew. predikte, 's voor- I middags uit Haggai 2 10, en 's namiddags uit Jes. 2 3. Zierikzee, 5 Nov. Herhaalde malen hebben wij aangedrongen op het invoeren van een uniformport van 5 ets. Nog eene andere grieve hebben wij tegen den Minister van Financiën namelijk dat hij goed vindt j de brievenbestellers in de hoofdplaatsen te voorzien j van warme bovenkleederen en zelfs bij guur weder van i mantels. De bestellers in kleinere plaatsen ontvangen van dit alles niets, alsof weer eu wind op die bestellers geen invloed hebben. Zoo zijn die lieden hier tor stede van die gunst verstoken niettegenstaande zij toch ook eenige malen per dag groote afstanden hebben af te leggen. Is dit niet eene onbillijkheid Bij besluit van gedeputeerde Staten van Zeeland, opgenomen in het Provinciaal blad n°. 110, zijn, met wijziging van art. 1 en 2 van hun besluit van 22 September jl. (zie het nommer dezer courant van 25 September), als door de longziekte besmet verklaard de hofstede en omringende gronden in gebruik bij den heer J. Hoo- genboom Bz. en onder de gemeente Renessc gelegen en als van do longziekte verdacht het overige gedeelte van de genoemde gemeente. Door eenige ingelanden van den polder Walcheren is thans een adres gerigt aan de Provinciale Staten van Zeeland, waarhij verzocht wordt dat door hen een nieuw reglement voor dezen polder worde vastgesteld een reglement waardoor de regten der ingelanden worden gewaarborgd en, door gepaste voorschrifteneen deug delijk en zuinig beheer in alle opzigten wordt verzekerd. Bij de nadering van het algemeen concilie dat den 8sten December dezes jaars te Rome geopend zal worden zijn in Italië Frankrijk Belgie enz. oproe pingen gedaan tot het verzamelen van giften met het doel om den Paus te hulp te komen in de groote uit gaven voor het houden dier kerkvergadering benoodigd. In Nederland heeft de Tijd zijne kolommen geopend voor de ontvangst der bjjdragen tot dat doel. Daarmede wordt tevens verbonden de nitnoodiging tot het ver- leenen van eenige hulp aan de Nederlandsche zouaven die, naar het uitdrukkelijk bevel van den Paus, te Rome garnizoen moeten houden zoolang het concilie zal duren ten einde voor de veiligheid van Z. H. en de Bisschoppen der geheele wereld te helpen waken. Men schrijft aan het Utr. D.: »In de Ijjn door Rotterdam waar de spoorweg langsgaan moet, kwam een huis te koop" waarin eene groote zaaluitstekend geschikt voor het bureau der ingenieurs. Dat huis is gekocht op naam van den staat der Nederlanden voor ongeveer ƒ60,000. Men zogt, dat het slechts de waarde zou hebben van ƒ30,000 en dat degene, die zon afmijnen zich vergist zou hebben in de afmijning, waardoor nu de staat dit groote nadeel heeft; men vraagt: waarom wacht de regering het koninklijk besluit,- de perceelen aanwijzende, niet af? Deze aankoop met het oog op de gemaakte wet en vóór het verschijnen van het ver- eischte koninklijk besluit, de perceelen aanwijzende, schijnt onwettig en voor rekening te moeten blijven van hen die ze gedaan hebben in dezen waarschijnlijk de ingenieurs zoodat de staat het ten laste van deze dan zou moeten onteigenen men vraagt voorts kunnen do andere eigenarenwier perceelen onteigend moeten worden zich ook beroepen op deze koopsom die abusievelijk de helft te hoog zon zijn „En straalt niet in ieder geval in de zaak door eene groote onverschilligheid omtrent 's lands penningen? „Het is van belang, dat deze zaak, waarover veel gesproken wordt, worde opgehelderd welligt wordt het gebeurde overdreven. Het is in het belang van een juist oordeel over het gebruik van 's lands penningen en van de ingenieurs, dat iemand die die zaak weet, haar naar waarheid in de dagbladen mededeelt." Omtrent de ziekte onder 't vee, deelt de heer Buys, letterkundige te Utrecht, het volgende mede: Naanweljjks is de runderpest verdwenen en de long ziekte hier en daar aan 't afnemen of men hoort al weer van een nieuwe kwaaleen nieuwe ziekte onder 't vee de tongblaar namelijk. Wat daartegen te doen? Zal men maar wcêr aan 't afmaken gaan? O, voorzeker, dat ware de doel tref? fendste manier, om van de zaak zelve af te wezen en er zouden wel weer indioten in overvloed zijn die zulk een onfeilbaren maatregel van harte zouden toejuichen. Ik zeg van harte, en gebruik deze spreekwoordelijke uitdrukking natuurlijk slechts par maniere de dire daar 't mij bij 't klimmen mijner jaren hoe langer hoe duidelijker begint te wordendat de meeste mensehen op de keper beschouwd zich tegenwoordig niet meer de weelde permitterener een hart op na te houden. Doch ter zake Wij vraagden dan zooeven wat tegen de tongblaar, wat eigenlijk tegen al de ziekten die onder 't vee op vier pooten af en toe heerschen te doen Uitgaande van 't onvermijdelijk verband tnsschen oorzaak en gevolg, achten wij ons verpligt, allen die vee bezitten den volgendendrievoudigen raad te geven 1°. Dat zij voortaan hunne beesten wat zorgvuldiger verplegen; juist ons vochtig, telkens afwisselend klimaat maakt een zorgvuldige verpleging van 't vee tot een allerdringendst vereischte. 2°. Dat zij voortaan wat beter zorg dragen voor doelmatig gebouwde stallen; al weer om dezelfde ge steldheden van klimaat en dampkring namelijkkan men op dit punt nooit zorgzaam genoeg zijn. Zoo zijn tochtelijk, noordelijk, oostelijk gelegen stallen hoogst nadeelig. 3°. Dat zij voortaan aan den aard van 't voedsel 't welk zij voor hun vee bestemmenwat meer opmerk zaamheid wijden. Zoo is de warme spoeling, waardoor het bloed sterk aangroeit, derhalve het gisten en overloopen der gal veroorzaakt wordt, een der eerste aan- leidende oorzaken van 't nog al voorkomende longvuur. „De boeren letten dus voor 't vervolg óp naauwgezetle verpleging, goede stallen en gezond voedsel, dan zal Gods zegen op hun arbeid rusten en al die treurige ziekten van lieverlede verdwijnen. Over het monument in het Willemspark schrijft men uit den Haag aan de N. 7». C. Behalve de hoogte, is nog slechts het bovenste gedeelte van het monument waar le nemen. De socle of piëdestal

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1869 | | pagina 1