ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. i 205)0. Dingsdag 2 November 1805). 2ösle Janrg. en 'EL, Zi DE LOOZE WAALE. Nieuwstijdingen. I Terschelling 29 Oct. Het treurig vermoeden Ait rent het vergaan der Terschellinger loodskotter [No. 9, bevestigt zich al meer en meer, daar er alhier porwerpen zijn aangespoeld, die van gemelden kotter (orden beschouwd, o. a. een stuk van het hek, met t opschrift „Loods" (verder afgebroken)pompkast, nummerde laningen, enz. Verschrikkelijk is deze euwe ramp, (de derde binnen een zoo kort tijdstip ,n twee jaren) en heeft men thans weder het verlies ,n 11 brave en oppassende lieden te betreuren waarvan erehuwd en met vele kinderen, allen nog zoo noode echtgenoot en vader kunnende missenGod geve it de roepstem, die ook nu weder zal uitgaan, om onder- uning voor de diep bedroefde betrekkingen te vragen, (t te vergeefs zij, en ieder weldenkende van stad en End bereid gevonden zal worden, om het lot der on- |iukkige weduwen en weezen, door het geven van Side bijdragen eenigzints te willen verzachten, jllarliiigen, 27 Oct. Toen wij indertijd melding "hebben gemaakt van den treurigen toestandwaarin dè politie alhier verkeerten als staaltje aanhaalden hët feitdat een oud man naar Franeker is geloopen om daar als bedelaar te worden gearresteerddaar hij 1KB Harlingen niet in de gelegenheid was om dit gedaan B krijgen aangezien de politie zich daar met geene imertredingen van de strafwet bemoeitheeft dat geen gfcloof gevonden. In de Friesche Courant klaagt nu een acht Harlinger ingezeten v. H. er over, dat zekere dewijk King zich van daar naar Leeuwarden heelt geven om hetzelfde doel te bereiken. In den laatsten tl is het zoover gekomen dat men de wacht te hulp pt tegen de politie en de burgers proces-verbaal Bniaken tegen de politie-agenten wegens liet overtreden p politie-verordeningen. SSEIS KaJ Dani>, K A. en LatxkJ zal nenii I i deelneit I of 7.ü! >ERTO I 8 ninlc door Coil! LOOZE, aan gt? di'fc wer den Ta cl n van rh 1 mi pijnliji m/p. elstoffe •535. Drog vingen Goes bij P. SANT. C°. V c Men abonneert zich: In Nederland bij de Uitgevers Hoek van de SeliuithavcnB, No. 94-, en bij alle Boekhandelaren cu Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Brieven en lugczoudene Stukken franco. Abonnemcnts-Prii s: Voor 3 maandenJ 1,30. Franco per post, in Nederland1,00. Voor Noord-Araerika, franco New-York - 3,90. Yerscliijnt: Dingsdag, Donderdag en Zaturdag. Adverten tien: 10 cent per gewone regel. GROOTS LETTERS worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën voor den werkenden staud u 30 Cents. Bekendmakingen van ondertrouw of huwelijk a 40 Cents; dito van 25- of SOjarige Echtvereenigiug a 50 Cents a contant en franco aan het Bureau. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Maandag, Woensdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. ae ecu dat de i steun in ['-■niet tc la. shui gevmj' dozcu S3. Maastricht, 28 Oct. Een vrouw, die buiten luis werkzaam was, had het toezigt over hare kinderen n haar blinden man toevertrouwd. Heden morgen Brden de buren van dat gezin door een akelig hulp- ^Eckrei van hunne bezigheden afgetrokken zij vonden teen zesjarig meisje geheel verbrand. De vader, zelf Hlpbehoevend, had de angstkreten van het kind moeten Jihooren zonder iets tot redding in het werk te kunnen lllen. Het vorig jaar is van hetzelfde gezin een meisje pel ronk en ïergerjk 28 Oct. Dezer dagen had alhier een ongeval plaats, ekere Cornelis Hendriks, oud 46 jaar, arbeider te Éjksgestelhad het ongeluk den dood te vinden door i eigen geweer. Steeds stroopende had hij het geladen pene heg verborgen. Des anderendaags dit er weder willende halen heeft hij het met den loop naar zich toegetrokken, waardoor de haan achter een.tak bltif zitten en het geweer alstoen afgingzoodat hij het volle schot in den mond kreeg en onmiddelijk op tie plaats dood bleef. [s Gravenliag;e 29 Oct. Woensdag 3 Novem- aanst. zal bij den Raad van State afdeeling voor (geschillen van bestuur, worden behandeld het beroep een besluit van Gedep. Staten van Zeeland dato leptember 1869 n°. 69 waarbij is verklaard dat de Jmeenteraad van Axel de heeren S. A. de Smith en A. jan Overstraten Kruisse ten onregte als raadsleden heeft toegelaten. H- De door de Kon. Nederl. Stoombootmaatschappij Beschreven leening van 5 millioen is tot hiertoe Bpclits voor iets meer dan de helft geplaatst. Nog «600,000 is ongeplaatst. De directie heeft verklaard Hinschrijving aan te nemen tot aflossing van twee WOegere leeningen en tot uitbreiding van bestaande Spfcn. Yoor een nieuwe stoomvaart op Amerika wordt ïchter de plaatsing van het resteerend bedrag vereischt, waartoe de directie het publiek alsnog aanspoort. yr Volgens het Dagblad van s Gravenhageheeft de minister van justitie een plan der nieuwe regterlijke indèelïng gereed waarbij o. a. het prov. geregtshof iu ieejand en de arrondissements-regtbank te Goes zouden woijclen opgeheven. Vroede, 1 Nov. Heden wordt de bewaarschool ilhjr geopend. Jliclclelbnrg:30 Oct. Bij arrest van het prov. jerlgtshof van heden is Cornelis Jacobus Reinenberg, Ba 19 jaren, zeevarende, wonende te Zierikzee Baagd als zou hij in den nacht van 24 op 25 Aug. jl., Btreeks te 12 ure, in de herberg van Lena Bokstal Petersete Zierikzeeten nadeele van den B"oos H. Pulseen jas en een bedrag van zes gulden |Bstig weggenomen en zich toegeëigend hebben Bldig verklaard aan diefstalgepleegd bij nacht in Bewoond huis en onder aanneming van verzachtende Bondighedenveroordeeld tot eene correctioneele Hhgeuisstraf van drie maanden in eenzame opsluiting 5 widergaanen in de kosten der procedure. Brouwershaven 30 Oct. Gisteren avond B de persoon van A. Balclceroud 24 jaren en stamper in de meestoof alhier, zich in eene welputnaast de stoof, verdronken. De overledene was een zeer oppas send menschongelukkige liefde schijnt de oorzaak van dit besluit te wezen. Zi(M*ikzee, 30 Oct. De gemeenteraad alhier heeft de gemeente-begrooting voor 1870 vastgesteld tot een bedrag van f 124,583.95 Het hoofdstuk onvoorziene uitgaven bedraagt 2090.04 Men schrijft uit Waalwijk dd. 26 dezer: Door clen lieer kantonregter mr. J. van Heusden alhier werd dezer dagen een vonnis gewezendat vooral voor boekhan delaars eu uitgevers niet zonder belang is. In 1867 werd in deze omstreken door den heer A. Oskamvan Nieuwpoorteen werk gecolporteerd uit te geven bij inteelcening bij den heer Reversdrukker en uitgever te Dordrecht, en getiteld Flavins Josephus waarvan het prospectus, inhoudende de voorwaarden van inteekening, algemeen verspreid werden en aan het hoofd stond van de lijst van inteekening waarmede ge noemde colporteur rondreisde. In deze streek vond de uitgave van dit werk algemeene deelneming en was het de heer A. Gezelle Meerburg, boekhandelaar te Heusden, die zich met de bezorging aan de inteekenaren belastte. De eerste tien afleveringen werden door alle inteeke- nareu zonder eenige aanmerking ontvangendoch de volgende afleveringen eerst door enkele en later door een aantal inteekenaren geweigerd, zoodat er voor den heer Meerburg niets anders overschoot dan tot regts- middelen zijne toevlugt te nemen. De heer L. van der Kolk, practizijn te Doeveren, werd met de zaak belast en begon met drie van de weigerachtigenbij deurwaar- ders-exploit, de uitgegeven doch geweigerde afleverin gen te laten aanbieden. Twee er van betaalden de kosten en namen de afleveringen aan; doch de derde, zekere W. v. d. S.bleef weigeren en werd dientenge volge, ten verzoeke van den heer Meerburg, gedagvaard voor het kantongeregt van Waalwijk, ten einde daar te hooren vernietigen de verbindtenisdoor hem in 1867 aangegaanen zich verder te hooren veroordeelen in eene schadevergoeding ten behoeve van den heer Meerburg van 25, en in de kosten van het proces. Ten dienenden dage verscheen v. d. S. voor het kan tongeregt, en gaf daar voor, dat hij wel is waar op bovengemeld werk had ingeteekend, maar ouder voor waarden die hij bijzonder met den colporteur gemaakt had, eu die geheel afweken, ja zelfs lijnregt in strijd waren met de voorwaarden bij prospectus verspreid. Daar nu bedoelde lijst van inteekening, waarop de voorwaarden van inteekening aan het hoofd stonden en waarop ook v. d. S. zijn naam had geplaatsniet in regten kon overgelegd worden, dewijl daarop meer dan 500 naamteekeningen stondenen de registratie van elke handteekening 1,10% registratieregten vor dert, werd door den heer kantonregter bij vonnis van den 10 Sept. 1869 aan de gedaagde partij de supple- toire beslissende eed opgelegd, luidende overeenkomstig het beweren van v. d. S. Op den dag der teregtzitting weigerde echter de ge daagde dezen eed te doen, onder voorgeven dat het formulier niet overeenkomstig zijne afgelegde verklaring was en werd hij dientengevolge bij vonnis van rneer- gemelden heer kantonregter van den 15 October jl. ver oordeeld overeenkomstig de conclusien, bij de acte van dagvaarding door den eischer genomen. Ziox'ilixoo1 Nov. Z. M. heeft den lieer II. II. van Boeekholt, op zijn verzoek eervol ontslagen, behoudens aanspraak op pensioen, als ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accynsen, te Brouwershaven, onder dankbetuiging voor de diensten door hem aan den lande be wezen, gedurende een tijdvak van 59 jaren, en hein vervangen door den heer II. B. Vollenhoven van Dalen thans ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Vriesenveen. Blijkens een bij de kamer van koophandel en fabriekeu te Vlissingen ontvangen oföcieele mededeling, zijn wel de inschrijvingen voor de leening ten behoeve eener stoomvaart van Vlissingen op Amerika, door de Koninklijke Nederland- sche stoombootmaatschappij uitgeschrevenonvoldoende om de opneming dier vaart reeds nu met zekerheid te kunnen aankondigen, doch mag, volgens dit schrijven, bij de sym pathie die allerwege voor die onderneming bestaat en de aanbeveling, die de obligatiëu der Maatschappij ook nit het oogpunt van geldbelegging verdienen, met grond worden ver wacht dat het restant der leening langzamerhand zal worden geplaatst, en de plannen der Maatschappij ten uitvoer zullen gebracht kunnen worden. Namens den koning is aan W. Cornell Jeswets concessie verleend tot het leggen vap een onderzeesche telegraaflijn tusschen Nederland en New-York. Men schrijft uit Velsen,dat door de aanhoudende stormen de zee werken zeer hebben geleden. Het grootste gedeelte van den steiger is verbrijzelden de zee heeft een gedeelte der werktuigen medegesleept. Men vreest dat tot groote schade der werklieden de werkzaam heden aan zee gedurende den geheelen winter zullen moeten gestaakt worden. Wij hopen dat die vrees ongegrond zal blijken te zijn. Deze week is tc Nieuwvecn een ongeluk gebeurd, dat naar omstandigheden nog gelukkig afgeloopen is. Twee paar den, die voor het eerst cenc dorschmachine niet brug in beweging moesten brengen, gingen er meê door; niet lang duurde het of door de buitengewone snelheid sprong het groote drijfrad der nrachine stuk, en vlogen de brokken hout daar van door de schuur heen; een daarvan trof den eigenaar der boerderij tegen het hoofd en een ander tegen de borst; lievig bloedende, werd hij bewusteloos weggedragen; niet dan met de grootste moeite gelukte het later de machine stil te doen staan. Te Antwerpen is een knecht der gazfabrick, die bezig was in een hotel een lek in de pijpen op te sporen, dooi de ontsnapte gas gestikt. Men meldt uit Sneelc. Voor eenige weken heerschte in het naburige Heeg en ook in onze stad onrust. Een der aal aken van de heeren Visser van Heeg was tijdens de hevige stormen op zee geweest en men hoorde taal noch teeken er van, zoodat men alras vrees begon te koesteren, dat het schip met man en muis was vergaan. De uilkomst leerde evenwel, dat althans de bemanning geen offer van de woedende elementen was geworden, daar zij door een noordse lie bark opgenomen, behouden in 't Nieuwediep werd aaogehragt. 't Schip was volgens de geredde schepelingeu zoodanig beschadigd dat het op 't punt was te zinken.. Natuurlijk heerschte groote blij- schap in de harten van hen, die tot de geredden iu betrekking stonden en deze hebben niet verzuimd hoog op te geven van de verschrikkelijke gevaren waarin ze hebben verkeerd. Wat heeft nu echter het toeval gewild? Iu de vorige week ont vingen de heeren Visser te Heeg een telegram uit Hamburg, waarin hun werd meegedeeld, dat door de loodsen van Cuzhaven eene aal-aak zeilende was gevonden, geheel zonder bemanning, op de hoogte van Helgoland, welke aak door hen inde haven was binnengebragt. Een onderzoek, in loco ingesteld, heeft doen ziendal het gevonden schip de verloren aal-aak de Hoop is en dat nergens een lek te vinden is. Het schip schijnt vóór het gevonden werd door zeeroovers bezocht te zijn geworden daar het nog al van belang moet geplunderd zijn. Wij meenden, dat de indnstrieele onbeschaamdheid haar toppunt had bereikt, toen ^vij onlangs van een Parijschen fabrikant lazen, die zijn faillissement gepubliceerd had, door met groote letters op zijoe winkeldeur te schrijven; »eindelijk zijn wij failliet 1" Maar deze schaamteloosheid heeft nog haar meester gevonden in een Londenschen kantoorklerk welke strooibiljetten ver spreidt, waarbij hij zijne diensten aanbiedt om verwarde of verknoeide boeken in orde te brengen, en wel op deze wijze: Neem het gunstig oogenblilc waar! Neem het oogenblik waar! Waartoe? Om falliet te gaan. De nieuwe wet om bankbreuken treedt toch op 1 Januarij e k. in werking; van dat tijdstip af zal de wijze van proce deren heel wat omslagtigcr en kostbaarder zijn, cu te gelijk zal de gefailleerde heel wat langer in gijzeling blijven. Barnum, de groote, onovertreffelijke Barnum, de koning der goochelaars, heeft, hoewel nog in leven, reeds zijuc le vensbeschrijving het licht laten zien het scheen evenwel niet de ware te zijn; althans hij kondigt thans zijne ware en autenticko gedenkschriften aan. In afwachting der verschijning van dit belangrijk werkgeeft de International aan zijne lezers den eersteling van de in aantogt zijnde gedenkschriften. »Eens," zoo verhaalt de groote Barnum, „meldt zich een man bij mij aan cu vertelt mij dat hij geen middel van bestaan heeft. Wilt gij in mijn dienst treden vroeg ik. O asjeblieft mijnheer Welnu, gij kunt 1% dollar per dag verdienen. Aangenomen, mijnheer! Gij neemt 5 steenen mede, legt er een op den hoek van Broadway en Annstreet, den tweeden bij het Mu9cum, den der den op den hock van Broadway en Vessey-street, en den vierden voor de groote kerk. En den vijfden Dien houdt gij zelf. Gij loopt vervolgens snel en ge jaagd, zonder regt of links te kijken, van den eeneu steen naar den anderen u bij eiken steen ophoudende, terwijl gij den steen, die daar ligt, met dien, welken gij in de hand hebt, verwisselt. Gij doet dit steeds met het ernstigste gezigt cn beantwoordt niet aan de vragen welke men tot n mogt rig- ten. Alle uren gaat gij het Museum binnen, treedt statig door elke zaalgaat weer naar builen en hervat uwe bezigheid verstaan Zeer goed. Wanneer moet ik beginnen? Op het oogenblik, zoo gij wilt. De man zette zich onmiddelijk aan het werk. Nog geen half nnr had deze zonderlinge wandeling geduurd, of hij had reeds honderde menschen achter zich de geringste van zijne geheimzin nige bewegingen met verbazing bespiedende. Toen er een uur verloopen was, en hij het Museum binnen ging, stormde de menigte hem achterna, om het geheim te ontdekken, zoodat het personeel, dat met het ontvangen der entreegelden was belast, moest verdriedubbeld worden. Deze grap duurde twee dagen. De ophoopingen werden echter zoo talrijk en veroorzaakten zulle eene stremming, dat de politic er zich mede bemoeide cn Barnum den inan met de vijf steenen zijn werk deed staken. gebombardeerd op de liberalendie in de koffijhuizen kwamen; zelfs zijn er met bebloede neuzen moeten ver trekken. Ook zijn er hier en daar nog al glazen inge slagen geworden bellen afgerukt en zelfs met messen gestoken. Op sommige stombriefjes te Antwerpen stonden de namenvan Traupinan en Cartouche die echter niet iu aanmerking zijn gekomen. „In Ameri ka is niets onmogelijk," is een spreekwoord geworden. Zoo leest men in de dagbladen dat er twee personen in Brazilië werden onthoofd en dat dr. Lorenzo Carmo een hoofd weder op een romp heeft gezetmet dat gevolgdat de doode weder leeft en kan loopen. Maar toen de cipier hem zagbleek het dat er een abuis had plaats gehad in der haast nameljjk had de dot ter het hoofd van den eenen op den romp van den ande ren gezet. Het is dus nu niet meer gevaarlijkom zich eens te laten onthoofden. Wordt binnenkort verwacht in Nederlandeen Chineesch gezantschap komende van Koppenhagen, waar het ten hove zeer vriendschappelijk ontvangen werd. Tusschen den sultan en den onderkoning van Egypte is nu weer een klein oneffentje ontstaan over het voorzitterschap bij de feesten ter gelegenheid van dc opening van het Suez-kanaal In Spanje zal er overgegaan worden om een koning te zoeken die beide partijen zal be vredigen maar liij is nog niet gevonden. De dwee- pende Fenians in Ierland zullen de Engelsche regering nu eens in het miauw brengen. Zij roepen alle patriotten op om geen sterken drank meer te gebruiken, en geen sigaren of tabak meer te rookenom zoodoen de de regeering in financieëele moeijelijkhoden te bren gen. De Engelschen zullen dus allen afschaffers worden. Het bestuur der Curmeliter-Barrevoeters heeft Pa ter Hyaciuthe van alle waardigheden ontzet, welke hij in die orde bekleedde, hem in den grooten kerkban gedaan en alle geestelijke straffen tegen hem uitge sproken. Evenwel de man zit in Amerika, en zal er zeker hartelijk om lagchen. Kerknieuwe. Te Cortgene is tot predikant bij de Herv. gemeente beroepen Ds. J. J. van der Lippred. te Lieuden bij Amersfoort. De heer Jl. O. C. Aittonpred. bij de Hervormde gemeente te Zijderveld heeft het beroep naar Stavenisse aangenomen. Ingezoiuleiie Htukkeii. Gemengde berigten. De Japneuzen te Antwerpen hebben gezegepraald en zijn op 't kussen gebleven iu den gemeente-raad terwijl de klerikale kiezers dol van vreugde zijn en woedend op de liberalen. Jn. verschillende koffijhuizen is er gevochten, en met flesschen champagne werd er 2 NOVEMBER. Herinnering; van <!rie ramjispoe- tlige watervloeden ïbb Zeeland. In de zestiende eeuw waarin ons Vaderland voor zooveel bekend is, het meest, ja meer dar. dertigmaal door het zeewater werd geteisterd, hadden er telkens op den 2 November van de jaren 1532, 1555 en 1570 buitengewoon hooge watervloeden plaatswelke ook in Zeeland groote schade en verwoestingen aanrichtten. Pas waren de dijkbreuken door den buitengewoon hoogen water- en springvloed van den 5 November 1530 veroorzaakt, geheeld of de even noodlottige vloed van 1532, met eenen hevigen storm uit het Noordwesten tegen, op en over de dijken staande ,£nam al dit nieuwe werk weg eu meest al de Zeeuwsche eilanden werden alweder overstroomd. Het land tusschen de Jionte en de toen aanwezige Helcelinge werd als van een gescheurd, honderden menschen vonden daarbij hun graf in de golven, en Rilland en Maretwee destijds bestaande dorpen in het Zuidoostelijk gedeelte van Zuid-Beveland, werden geheel verzwolgen. Oud-Noord-Beveland het welk door den vloed van 1530 ten deele ontvolkt was, ging nu geheel verloren. Te Kortgeen werden veel menschen op hunne slaapsteden en te Kats meer dan 150, in hunne vlugt, door het water verrasten omge bracht. West-Borsselen werd met deszeifs zes dorpen op nieuw onder water gezet, door de bewoners vei laten, en aan de verwoestende golven overgegeven. De schade en verarming waren in Zeeland zoo grootdat de Landvoogdesuit 's Keizers naamaan dit gewest toestond, gedurende vier jarenjaarlijks 2500 gulden van de Grafelijke beden, ter herstelling vau de dijken in te honden. Den 2 en 3 November 1555 werd al het nog over geblevene land van de stad Romerswaal tot aan deszei fs muren overstroomdzoodat van deze reeds zoo fel geteisterde plaatsvan toen af als een eiland in de baren, thans, en reeds sedert langen tijd, moet gezegd worden „Men kent en vindt haar standplaats zelfs niet meer!" De springvloed van den 1 en 2 November 1570 richtte groote verwoestingen aan op Zuid-Beveland en Duivelandalsmede op Schouwen waar meer dan 300 menschen omkwamen. Ook in het tegenwoordige Zeeuwsch-Vlaanderen was hooge nood vooral te Sas- van-Gentterwijl het land van Saaftingenbjj vroegere vloeden reeds verkleind nu geheel door de Wester- Schelde ingenomen werd. Intusschen waren de rampen van dezen vloed in andere gewesten des Vaderlands e elders nog veel grooter. Meer dan honderdduizend m sehen verloren het leven! W. v. d. B.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1869 | | pagina 1