Ho. 268». Zaturdag 50 October I860. M «toetlaitfc. DE LOOZE WAALE. 26s,c Janrg, Nieuwstijdingen. JFratwIitijfe. 23slgw. Z1ERIKZEESCHE MEI WSRODE. >Ioii abonneert zich: In Nederland bij de Uitgevers Iloek van de Schuilhaven, 15, No. 94, en hij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Iu Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Brieven en Ingezondene Stukken franco. ATc>oli ii oments-Pr Voor 3 maanden j 1>30. Franco per post, iu Nederland-1,60. Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. Ycrscliijnt: Dingsdag, Donderdag en Zaturdag. Advertentiên: 10 eeut per gewone regel. GROOTE LETTERS worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiên voor den werkenden stand it 30 Cents. Bekendmakingen van ondertrouw of huwelijk a 40 Cents; dito van 25- of SÖjarige Echtverecnigiug a 50 Cents ii contant en franco aan het Bureau. De inzending der Advertentiên kan geschieden tot Maandag, Woensdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. In de Parijsche gevangenis St. Pélagie houdt men I de gevangenen op allerhande wijze nuttig bezig, o. a. ook met liet maken van chignons. Men verzamelt daar voor al liet haar dat men machtig kan wordenin de eerste plaats van de hoofden der gevangetien en daar onder zijn er wier kapsel er alles behalve oogelijk uitziet I en men koopt daarbij het ontbrekende van de vodde- rapers, die dat van de hoofden van allerlei onbehagelijke sujetten bijeengaren. Als men dan een goede hoeveelheid bij elkaar heeft, wordt het haar naar de kleur en de lenote uitgezocht en ondergaat daarna eene bewerking, di0Dschoonmaken heet, maar volstrekt niet het resultaat heeftdat het uit de handen der gevangenen schooner of ziiidelijker te voorschijn komt. Vervolgens wordt liet op zijden draden gehecht en vindt zoo, tot aller hande vreemde haarbollen verwerkt, zijn weg naar alle oorden der wereld om tot sieraad te dienen van de hoof den der schoone en graoieuse helft van liet menschdom. Dessous-le-Moustier, de misdadiger van wiens euvel daden wij eergisteren berigt gavenheeft aanvankelijk volgehouden dat hij onschuldig is. Men plaatste hem toen onverhoeds tegenover de lijken van de gebroeders Thirion en wist hem daardoor eene bekentenis te ont lokken. Hij verklaarde den driedubbelen moord gepleegd tc hebben met behulp van den reeds hoog bejaarden schapenhoeder Hoyon. Moustier ontving zijne slacht offers bij zich aan huis, schonk hun drank totdat zij uiet meer op de beenen konden staan en worgde hen dan. Pierre Thirion, 62 jaar oud, verdween in Maart 1868. Nicolaas Thirion 58 jaar oud, verdween in April daaraanvolgende en Gustave, 48 jaar oud in de maand Mei. Het geld waarvan Pierre beroofd werdbedroeg volgens de verklaringen van Moustier 8000 francs. De twee andere broeders luidden geen geld bij zich; zij kwamen slechts om de vermisten op te zoeken. Die som van 3000 francs moest Moustier met Hoyon deelen maar hij slaagde er in twee bankbiljetten, ieder van 1000 francs, te escaraoteerenwaardoor het aandeel van Hoyon zich tot 500 francs bepaalde. Moustier ontkent andere misdaden bedreven te hebben en zegt dat zijne vrouw die rampzalige was ook nog slechts 28 jaar otid op haar sterfbed gelogen lieeft toen zij hem be schuldigde dat hij haar vergiftigd had. Hoyon werd natuurlijk zoo spoedig mogelijk in hechte nis genomen. Hij ontkende deel aan de misdaad genomen te hebben on bleef bij die ontknntenis met kracht vol harden toorn men hem met Moustier confronteerde. De gebroeders Thirion zijn uit Bertrix (Belgisch Luxem burg). Moustier is mede uit die omstreken herkomstig, waardoor zich de bezoeken der Thirions aan Moustier laten verklaren. De moordenaar is voor het overige zeer op zijn gemak. Hij weet dat de doodstraf hein wacht en verzoekt dat men hem de marteling zal besparen om zijne executie lang uit te stellen; zijn grootste verlangen op dit oogeu- blik is om voor een regiment soldaten geplaatst te worden en op die wijs te worden gefusilleerd. Le onward o n 25 Oct. Men zal zich herinneren, dat onlangs een gevangene in het tuchthuis alhier een zijner lotgenooten om een nietigheid eene zware verwonding in den nok toebragt. De zaak liet zich aanvankelijk ernstig aanzien; doch de patiënt herstelde binnen zoo kort tijdsverloop, dat de dader slechts correctioneel kon worden vervolgd. Hij werd alsnu voor de arrondissement-rechtbank teregtgesteld en wegens genoemd feit veroordeeld tot eene gevangenisstraf van een jaar. TersdioHiiij»*, 26 Oct. Men verkeert hier in doodelijke ongerustheid omtrent de loodskotter gevoerd door schipper .T. D. Palsdie gepasseerde Dingsdag naar zee is gegaan en waarvan men sedert niets heeft vernomen. Het gerucht gaat hier rond dat er over blijfselen van die kotter zouden zijn aangespoeld; God geve echter dat zulks niet bewaarheid moge worden daar er elf personen vau dit eiland zich op dat vaar tuig bevindenwaarvan negen gehuwd en talrijke huisgezinnen hebben. Op den 22 dezer is alhier gestrand het Noordduit- sche schoonerschip Gazellekapt. J. O. Jacobsvan Leermet rogge van Koningsbergen naar Harlingen bestemd; de equipage, bestaande uit 5 man, is gered door lieden te paard met het toewerpen van eene lijn op het schipde edele redders zijn T. Ruijgh •k J. Hieuwen en W. S. Smithebbende eerstgenoemde zich bereids kloekmoedig gedragen bij de gevaarlijke redding op 18 dezer der equipage van liet Russische schip Frithjoff. Het zoude wel te wenschen zijn dat de bevoegde autoriteiten bekend gemaakt werden met de daden van moed en zelfopoffering in de laatste dagen alhier ver- rigt en waardoor zoovele menschenlevens zijn gespaard gebleven. Immers van de vier schependie in de afgeloopene week alhier zijn gestrand en verbrijzeld, zijn alle personen gereddie naast God hun leven alleen aan het kloekmoedig gedrag der bewoner van dit eiland te danken hebben. Gravcnha^e27 Oct. Ilet adres van jhr. Mock om gratie voor Jacob de Vletter, is gisteren door een aanzienlijk getal ingezetenen onderteekend aan Z. M. den Koning aangeboden. Wij vernemen dat ook de raadsman van J. de Vletter, mr. J. J. Bergsma, eveneens een verzoekschrift om gratie aan Z. M. den Koning heeft ingediend. De heer Steyn Parvéinspecteur van het middel baar onderwijs in Holland en Zeeland verklaart in het Vaderlanddat hij niet geraadpleegd is door de jury van de Arnsterdamsche tentoonstelling ten opzigte dei- toekenning van medailles voor teelreningen van burger- of teekenscholen. Anders had hij gezorgd „dat er geene belooningen wierden toegekend aan scholen die niet be staanvoor voorwerpen welke niet zijn ingezonden." Schcvening:en, 26 Oct. Gisteren avond is alhier het droevige berigt ontvangendat te Noordwijk eene haringschuit van den reeder Engel Dijkhuizen stuurman Jacob Kuiper zonder volk is aangekomen. Volgens loopende geruchten zouden er nog meerdere schuiten van deze plaats in den jongsten storm veronge lukt zijn. Men is zeer ongerust. Neuzen25 Oct. Van wege het domein zijn heden alhier publiek verkocht ruim 114 bunders rijks- gronden, gelegen in de gemeenten Boschkapelle en Zaam- slag, in den sedert acht jaren bedijkten polder Willem III, vroeger het Hollegat, en hebben die gronden in 25 kavels opgebragt eene totale som van 322,455, of door elkander ruim 1250 per oud geniet; terwijl kavel 18 is verkocht voor ongeveer f 1600 per oud geniet. [Tengevolge eenige misstellingen in de eerste plaatsing herhalen wij dit berigt.) Brouwershaven27 Oct. Gisteren avond omstreeks 8 ure had alhier het volgende voorval plaats: De stalhouder J. E. Droogendijk van Kappelle, met zijn wagen waarin een reiziger gezeten was deze gemeente binnen rijdende, had het ongeluk, misleid door de duis ternis, het hoog op den wal staande water en het verplaat sen eener paalin de haven te rijden. De passagier had de tegenwoordigheid van geest zichzelven te redden, terwijl de voerman na alles aangewend te hebben om zijn paard te behouden, hetgeen hem evenwel niet gelukte, door spoedig toegesnelde hulp werd gered. ZierïkKoc29 Oct. Den heer M. G. van Sta- pele te Tholen is benoemd tot dijkgraaf van de vrije Polders onder Tholen. In de Woensdag te Utrecht gehouden vergadering tot oprigting van een schoolverbond hoeft deze ver- eeniging zich geconstitueerd. Ken voorstel van den heer O. Verhagen uit Goes om te verklaren dat school- pligtigheid het doel en niet een middel van den bond behoorde te zijn is verworpen. Daarna deed de heer A. Kuypers uit Utrecht een voorstel dat verpligt of kosteloos onderwijs onder de tegenwoordige schoolwet zelfs geen middel kon zijn, hetwelk mede verworpen werd. De door de Kon. Ned. Stoombootmaatschappij uitgeschreven leening, hoofdzakelijk ten doel hebbende het in werking brengen eener Stoombootdienst op Amerikais voor meer dan de helft volgeteekend. Op de lijst der te behandelen zaken in de aan staande najaarsvergadering der provinciale staten van Zeeland komen, behalve verschillende koninklijke be sluiten en eenige jaarlijks inkomende stukken, verschil lende mededeelitigen van gedeputeerde staten voor. Deze hebben betrekking op de volgende ontwerpenhet voortgezet onderzoek omtrent der toestand der wegen, met behulp van rentolooze voorschotten uit de provin ciale fondsen aangelegdden uitslag van het ingesteld onderzoek naar den toestand van den weg van Zierikzee naar Zijpe; de vervanging van het afzonderlijk verslag van liet verhandelde in cle openbare zitting der staten door eene stenographisch verslag. Verdere mededeelingen en voorstellen van gedeputeerde staten omtrent de ont- werp-reglementen betrekkelijk de kunstwegen en omtrent den stoombootdienst op de Wester-Schelde cn voorstellen van denzelfden tot aankoop van eene nieuwe stoomboot; tot het aangaan eener geldleening, en tot wijziging van de enkel provinciale en huishoudelijke begrootingen voor 1869 en 1870. Tevens zal in behandeling worden genomen het in de vorige zitting door den heer O. Verhagen gedaan voor stel tot het brengen van een post op de begvooting van ƒ1000, ter tegemoetkoming aan gemeentebesturen in de kosten voor bet geven van herhalings-ondenvijs, alsmede voor het aanleggen van schoolbibliotheken, daarmede in verband staande. Adressen zijn ingekomen van de commissie voor den weg tusschen Hulst, Axel en Sas van Gent, om eene jaarlijksche uitkeeringmet een daartoe betrekkelijk voorstel van gedeputeerde statenalsmede van J. Min derhout! c. s., te Westkapelle, houdende bezwaren tegen liet ontwerp-reglemeut. op het vervoer van vrachten op de kunstwegen. Op den 29 dezer zal voor het provinciaal geregts- hof in Noord-Holland tcregt staan J. A. Peters, sjouwer, oud 43 jarenwonende te Nieuwediep ter zake van moedwilligen doodslag, ten wiens laste blijkt, dat bij en eenigen zijner kameraden gezamenlijk een schip naar Engeland hadden gebragt, en op den 28 Julij jl. op hunne terugreis per spoor naar Haarlem waren gekomen; dat zij in de herberg Holland op zijn Smalst aldaar twist hadden gekregen over de verdceling van een daalder; dat de verslagcne, Spil, bij die gelegenheid den beschul digde in de das heeft gegrepen, waarop deze hem had verzocht hein los te laten, hetwelk de eerste niet aan stonds maar toch spoedig deed; dat door de in de instructie gehoorde getuigen is verklaarddat zij den beschuldigde als toen hoorden zeggen: één, twee, drie, waarop door den beschuldigde een mes, dat hij bij zich droeg, is getrokken, waarmede hij den verslageuene Spil drie steken heeft toegebragt, twee in de regter- en een in de linkerzijde, waaraan hij, niettegenstaande dadelijk toegebragte geneeskundige hulp, twee dagen daarna is overleden dat wijders uit de verklaringen van die ge tuigen blijkt, dat, niettegenstaande de bescb. verschei dene borrels had gebruikt en wel eenigzins opgewonden was door sterkedrank, hij evenwel niet in die mate beschonken, was, dat liij niet zoude hebben geweten, wat hij deed; dat vóór het voorgevallene zij nimmer hebben bemerkt, dat er eenige wrok tusschen den besch. en den verslagene bestondcn zij immer als goede kameraden omgingen; dat de besch. evenwel driftig van aard was; dat uit het verslag der deskun dige is gebleken, dat de verwondingen van doodelijken aard waren en de dood is ontstaan ten gevolge dier toegebragte wonden. De besch. ontkent de hem ten laste gelegde daad niet, doch beweert, niet te weten wat er in de tapperij is voorgevallen, en, zoo hij het gedaan heeft, dit in hevige drift is geschied, waardoor hij buiten zich zeiven was en niet wist, wat hp deed. Onze lezers zullen zich hoogstwaarschijnlijk de geschiedenis der arrestatie van den Engelschnian Lamb herinneren. Deze zaak is ook in de afdeelingen der Tweede Kamer besproken. Daar verlangde men van de regering eenige nadere inlichtingen te bekomen omtrent hetgeen te Rotterdam en Vlissingen met dien persoon is voorgevallen. De vereeniging der post- en telegraafkantoren op den voet van ééne dienstis thans eene bij de rege ring besliste zaak. Overal waar dit met eenig voordeel ter besparing van personeel en localiteit kan geschie den zal die vereeniging tot stand worden gebragt. Reeds zijn onderscheiden maatregelen genomen om hier en daar tot zoodanige vereeniging te geraken. Vooral in kleine plaatsen zal die maatregel tot bespa ring van uitgaven en tot gerief van het publiek kun nen strekken. De majoor Dinkelman verdedigt thans in het Alg. Dagbl. van Nederl. den marsch met zijne troepen naar Domburg. Ook hij geeft op dat de afstand van Vlis singen slechts 3'/2 uur is, derhalve 7 uur heen en terugmaar voegt er toch bij dat de troepen 1 !/4 uur ommarscheerden zoodat de af te leggen afstand 8'/4 uur werd, die in 10 uur werd afgelegd. De ma joor verdedigt overigens de oefeningmet bet oog op de noodzakelijkheid dat een soldaat in de tegenwoor dige oorlogen snelle en lange marschen kunne maken. Of het nut van die oefening zeer groot is voor mi liciensdie op 't punt staan van naar huis te gaan, komt twijfelachtig voor. De timmerman J. van den Gulden63 jaren oud, te Adorp, werd dezer dagen door zijne 32-jarige echt genoot met een drietal welgeschapen meisjes verrast. Te Erlau in Hongarije, eene stad vol kloosters en geestelijken en cle zetel van den aartsbisschop, heeft de bevolking met overgroote meerderheid de gemengde school gekozen. Hoe vol beteekenis dit is, zoo wordt het feit nog opmerkelijker, als men weet, dat op eene vergadering van onderwijzers te Pesth met eenparige stemmen verklaard is, dat men aan de gemengde school de voorkeur gaf. Men moet hierbij nog in aanmerking nemen, dat eenige van de onderwijzers, die medegestemd hebben, tot eene of andere geestelijke orde behooren. Het dagblad the Globe deelt mede, dat de gelieele equipage van liet in Junij in de Torrestraat (Niew- Holland) verongelukte schip Catherine Seymour, op weg van Sydney naar Engeland, door de inboorlingen van de Australische noordkust vermoord zou zijn. Drie en twintig menschen zouden daar een gruwelijken dood hebben gevonden. Gemengde beriffteii. Men zegt dat de eerste voorzitter van een onlangs opgerigt muzielc-gezelschap te X. zeer onnoodig is daar hij zich de kroon van het hoofd laat nemen door den tweeden voorzitter. Iemand aldaar zoude zich ver standig en geleerd gedragen indien hij niet overal den haas wilde spelen en wat beter zijne schulden betaalde hij wordt dan ook gewaarschuwddaar hij het even goed op zijn neus kan krijgen als den baron. Een naaistertje te Awordt aangeraden haar tongetje wat in toom te houden en zoo ligtzin- nig iemands doopcedel niet te ligten. Maar als zij zulks doen wildan moest zij zoo hard niet praten dat de menschen het aan do voordeur kunnen hooren want als er veel van zulke naaistertjes waren dan zonden de dagbladen overbodig worden. Naar men zegt zal te A. ten tooneele gevoerd worden De veertig jarige vrijer, en de 25jarige maagd, waarschijnlijk een treurspel met zang. Een dametje te Kruiningen wordt aangeradenzoo veel drank des nachts met een jong mensch niet te drinken, bij haar aan huis, want dat staat voor geen fatsoenlijk meisje, zoo als zij denkt te zijn. Eene molenaars-dochter in Flakkee wordt verzochtzoo veel onwaarheden van de Oude Tonge naars niet rond te venten want anders zal zij nog meer van den mostaard krjjgen. Te W. wordt een Engelsch ram aangeraden zijn verlaten schaapje op te gaan zoeken daar hij anders op zweepslagen zal onthaald worden en nu zegt men Een Engelsch rara zeer goed bekend Hij woont niet in de stad van Gent Maar op het dorp waar hij is t1 huis Is hij voor iedereen een kruis. En Dit slordig knaapje Liep met dit schaapje De velden rond 't Was veel belooven De wol te rooven Voor weinig pond. Het gaat te Antwerpen maar zonderling toe met het verkiezen van leden voor den gemeenteraad. Zoo moeten er nu 15 leden aftreden die den eernaam heb ben gekregen van Japneuzen omdat zij tot de kleri kale partij beliooren terwijl het volgende recepje aan de hoeken der straten is aangeplakt „Diefstal van 200,000 franken ten naueele der burgerij In de uitvoering der stadswerken op de militaire gron den is er bij de 200,000 franken gestolen. Het werd bewezen door M. v. d. Abeelegewezen conducteur op die werken. Abeele heeft den stads-inspecteur burgemeester, schepenen, raadsheeren en de stadhuis- gazetten uitgedaagd. Zy hebben niet geantwoord. Al leen heeft M. van Bever in den Precurseur een brief gezonden die hen verpletterd. De burgerij bezwijkt onder de lastenen men foeseltmen knoeitmen steelt. Wij vragen uitlegostadhuisheeren over dien diefstal. Neendan gaat het in Nederland toch zoo grof niet, hoeveel Japneuzen er zelfs in de Twee de Kamer zitting hebben. De japneuzen zijn te Ant werpen evenwel herkozen. Injyozoiideiie Stukken. Uit België werd vóór eenigen tijd berichtdat de Burgemeester der gemeente Esscheue iu Zuid-Brabant besloten bad een register aan te leggen waarop in chronologische orde, alle merkwaardige feiten welke zich in de gemeente mogten voordoen opgeteekend zouden worden en dat dit plan bij den Belgischen Minis ter van binnenlandsche zaken zooveel bijval gevonden had, dat hij eene aanschrijviug had gericht aan de Gouverneurs der verschillende provinciën in dat Rijk, ten einde alle gemeentebesturen aan te sporen dat voorbeeld te volgenopdat vele gegevenswelke thans zeer verspreid te boek worden gesteld en als men ze noodig heeft inoeijelijk zijn op te zamelen in een geregeld geheel zouden worden zamengevat. Wij meenen dat deze zaak te belangrijk is oui er ook niet hier te lande de algemeene aandacht op te vestigen. In elke gemeente toch valt van tijd tot tijd iets voor, waarvan dekennis levendig verdient te blijven, maar dat na verloop van eenige jaren vergeten is. Men behoeft daarom niet allerlei onbeduidende kleinigheden te boek te stellen; er zullen zelfs welligt jaren zijn waarin niets merkwaardigste vermelden is; maar zaken, b. v. het stichten of herbouwen van kerken raadhuizen scho len of liefdadige gestichten, het aanleggen van wegen en dijken het bepolderen van schorren rampspoeden door dijkbreuken, stormen, onweder, brand en hagelslag geleden, oprichting van fabrieken, contracten met de Regering of met naburige gemeenten gesloten en derge- lijken. Bij ondervinding wetende, hoe het verzuim van dergelijke dingen van vroeger tijd op te teekenen de gemeentebesturen dikwijls grootc moeite veroorzaakt wanneer zij het, in het belang hunner administratie, moeten opsporen en hoe zij door dat verzuim somtijds hunne eigene rechten niet. kennen. Het is waar, sommige dezer bijzonderheden worden in de notulen opgeteekendmaar op verre na niet alle,' en dan zijn zij ook onder allerlei andere discussiën ver scholenen later moeijelijk terug te vinden. Met zulk een register daarentegen dat goed bijgehouden zeer weinig moeite kost, zou men in een oogopslag al deze bijzonderheden kunnen vinden, vooral wanneer er alle 10 of 20 jaren een index bijvoegd werd. Bovendien zou het mede de belangstelliug der ingezetenen in de lot gevallen hunner woonplaats aanvuren en mogelijk dezen of' genen tot verdere nasporing ook voor vroegere tijden opwekken, nu men tegenwoordig uit de alom geopende archieven zich gcmakkeljjk verdere inlichting kan ver schaffen terwijl by eene eventuele uitgaaf van zulk

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1869 | | pagina 1