Donderdag 28 October 1869. .Jf DE LOOZE WAALE. L\O. 2688. 26sle Jaartf. Algemeene Brandschouwing, Nieuwstijdingen. COMM ANDIET KAS. ziKRik/i:i:scin: kieuwsbode. Men abonneert zich: In Nederland bij de Uitgevers Hoek van de Schuithaven, B, No. 94, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Slaat Michigan. Brieven en Ingezondene Stukken franco. Abonnements-Pr ij s: Voor 3 maanden Pranco per post, in Nederland1,90. Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. Vor seli ij ut: Dingsdag, Donderdag en Zaturdag. A <1 verton tien: 10 cent per gewone regel. GROOTE LETTERS worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën voor den werkenden stand a 30 Cents. Bekendmakingen van ondertrouw of huwelijk k 40 Cents; dito van 25- of 50jarige Eehtverccniging a 50 Cents contant en franco aan het Bureau. De inzending der Advertentiën kan ^geschieden tot Maandag, Woensdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. 0p MAANDAG den lsten NOVEMBER e. k. en vol gende dagen. Ken Amerikaansch dagblad verhaalt ons hoe de president van een gerechtshof met een ter dood veroor deelde omsprong. hTa hem zijn lot bekend gemaakt te hebben, sprak de medelijdende regter hem dus toe John, 'tligt er nu eenmaal toe dat gij geschavoiteerd moet worden; de jury echter heeft u uitsel van executie gegeven tot a. s. lentemaar dat gaat niet aan nu reeds wordt 'tkoud cn alles doet vreezen, dat een strenge winter te verw.achten is. Daarbij is onze gevangenis in vrij slechten staat, de meeste ruiten zijn stuk en de schoorsteenen zijn zoo vervallen, dat er niet aan te denken valt vuur ter verwarming aan te brengen en erger nog de gevangenis is op dit oogenblik zoo over bevolkt, dat men niet meer dan één deken uit ons slecht voorzien magazijn aan ieder man kan geven dus de nachten zouden ook al alles behalve lekker zjjn. Om kort te gaan, deze en nog meerdere overweging doen het hof door innig medelijden uwaarts bewogen besluiten uwe executie niet te verdagen cn het beveelt dat gij reeds morgen ochtend na het ontbijt zult ont hoofd worden. Het juiste uur laten wij aan u en den beul over! Delonde vermoede medeplichtige van Traupman welke men te lavre aangehouden had, is in vrijheid gesteld gewordt.Inderdaad de inlichtingen welke hij gegeven heeft waren echt en beweren zijne onschuld zonneklaar. Delon was geboortig van Sclierwiller waar zijne familie thans nog woont. Aldus heeft de justitie zich nogmaals vergist en blijft de zaak van Pantin nog steeds geheimvol en duister. Ten aanzien van den moord te Brussel op de dames van der Poel gepleegd, verneemt men dat de vermoede lijke dader zich in handen van de justitie bevindt. De misdaad schijnt gepleegd te zijn uit wraak, omdat een huwelijks-aanzoek werd afgeslagen. Hoe vreeselijk deze misdaad ook moge zijnde aan dacht is van het te Brussel aangerigte bloedbad reeds afgewend door berigten, die uit Bergen zijn ontvangen, waar de gemeente Hornu, het tooneel is geweest van verschrikkelijker gebeurtenissen Eene vrouw lag er te zieltogen zij was door haren man vergiftigd. Op haar sterfbed beleed zij den pastoor, die haar ter zijde stond, niet slechts dat zij door haren man vergiftigd was maar tevens dat hij vroeger ver schillende andere moorden had bedreven. De drie ge broeders Thirion tamelijk gegoede scliapenkoopers uit de Ardennenwaren onder zijne slagen bezweken en in den put van het huis geworpen. Die put was later digt gemetseld. De moordenaar had zich door middel van het geld, waarvan hij zijne slachtoffers beroofd had, in financieelon zin tot een der notabelen van de gemeente weten te verheffen cn hield er onder de oogen zijner vrouw eene maitresse op na, dio zich op dit oogenblik in zwangeren toestand bevindt. Hij heeft aan zijn vrouw den dood gegeven zoowel om van haar ont slagen te wordenals om het geheim van de door hem gepleegde misdaden in het graf te verbergen. De pastoor riep getuigen en liet de vrouw in hunne tegenwoordigheid datgeen herhaler., wat nem in de biecht was toevertrouwd. De justitie werd verwittigd en nam den moordenaar in hechtenis. Zijn naam is Dessous- le-Moustier. Hij is 28 jaar oud. Het metselwerk, waarmede Moustier den put van zijn huis had laten digt maken, werd op last der justitie weggebroken. Men vond er de lijken van de gebroeders Thirionzonderling genoeg schier in den- zelfden toestand terug, waarin zij verkeerden toen zij naar heneden geworpen werden. De drie mannen waren tusschen de veertig en vijf tig jaren oud van reusachtigen lichaamsbouw cn bui- Iongewone kracht. Op welke wijze zij den dood gevon den hebben weet men nog niet. Wel weet men dat zij de een na den ander onder de hand des moorde naars gevallen zijn die hun naar het leven stond om den goud-gordeidien zij ten behoeve van hunnen handel om de lendenen droegen. Mocht Moustier tot volledige bekentenis te brengen zijn dan gelooft men dat het blijken zaldat het aantal zijnev slachtoffers tien of twaalf bedraagt. 5s«; <GJ i*a vo9fc"Sa5 8«'<i>, 25 Oct. Zaterdag avond laat is rondgedeeld het Afdeelingsverslag der Tweede Kamer nopens Hoofdstuk I der Staatsbegrooting behelzende de algemeene politieke en financieelc beschouwingen. In hoofdzaak komt dit verslag hierop neerIn ver scheiden sectiën werd door eenige leden geklaagd dat het Kabinet niet beantwoordt aan de verzoenende ge dachte bij zijne optreding uitgesprokenen dat ook dit bewind geenszins blijk gaf van vastheid van over tuiging of van krachtsbetoon vooral ten aanzien ecner nieuwe regeling van het kiesrecht, en het niet nemen van krachtige maatregelen omtrent den verwarden toe stand der administratie in Indiëzoomede de weifeling in de regeling van de zaak der Tiendafschaffing. In 4 afdeelingen zijn bezwaren gerezen tegen het besluit van 24 Juli 1869 nopens toekenning van wacht gelden aan burgerlijke ambtenaren terwijl anderen die bedenkingen niet deelden en de hoofdbepalingen der nieuwe regeling goedkeurden. De toestand van 's rijks geldmiddelen werd algemeen niet gunstig geoordeeld en do uitzichten op de toe komst verre van geruststellend geacht. Sommigen had dit niet verrastomdat de Minister van Financien daarop reeds vóór hij Minister wasnadrukkelijk had gewezen. Hier volgen velerlei financieele beschouwingen en becijferingen, waarbij ook vooral gewezen wordt, behal ve op vermindering der Indische baten, op de aanmerke lijke vermeerdering der militaire uitgaven gedurende de laatste j.\ren die 30 percent der gewone inkomsten beloopen. Inkrimping van uitgaven alleen tegenover vo n-fcdu- rende toeneming van noodzakelijke uitgaven van alge meen nut en productiviteit, (kon meende men) niet baten, zoodat niets anders overschoot dan het scheppen van nieuwe hulpbronnen en verbeteringen vermeerdering van belastingen. De Minister van Financiën wil dat blijkbaar ook maar aarzelt of verschuift tot later. Er is behoefte aan een bepaald duidelijk Regeeringsplan tot verbetering der Staatsinkomsten. Halve maatregelen baten niet. Yan een uitnemend deskundig minister, van een liberaal kabinet wacht men een afdoend uitgewerkt plan. Hierop volgt eene afkeurende critiek omtrent hetgeen in de redevoering des Ministers van Financiën werd aangeduid, en eene aanbeveling tot meer gelijkmatige en meer algemeene heffing van het patentrecht. Het denkbeeld des ministers om een der vier vijfden van het personeelaan de gemeenten afgestaan voor het rijk terug te nemen, vond geen bijval hoegenaamd, als hoogst nadeelig en onbillijk voor de financiën van vele gemeenten. Eene tabaksbelasting (meende men) zal niet veel geven en wordt afgekeurd zij zal zelfs geen voldoend equivalent opleveren voor het terugnemen van één vijfde der persöneele belasting. Behalve ande re equivalenten wees raen zeer op uitbreiding van het patentrecht tot eene meer algemeene belasting op de inkomsten en opneming daarin van tot dusver vrijge laten bedrijven, vooral van den landbouw. Neuzen25 Oct. "Van wege het domein zijn heden alhier publiek verkocht plus minus 113 bunders rijksgrondengelegen in cle gemeenten Boschkapelle en Zaamslagiu den sedert acht jaren bedijkten polder Willem IU., vroeger het Hellegat, en hebben die gronden in 25 kavels opgebragt eene totale som van ƒ322,455, of door elkander ruito ƒ1200 per oud gemet; onder anderen is kavel 18 Verkocht geworden voor ongeveer ƒ1800 per gemet. 26 Oct. Vrijdf\g 11. werd te Scheve- ningen door een uit zee terugkomende visschers-stuur- man de treurige tijding medegeliragt dat hij op de hoogte van Goedereede een te Schevcningen' te huis behoorende pink zonder bemanning op de hoogte van Goedereede drijvende had gevonden. Deze pink, Neeltje Korving, toebchoorende aan den reeder C. Korving en gevoerd door stuurman Ph. Jonge- jan, is gisteren nabij Burghsluis aangedreven. De be manning bestond uit acht personen, meest allen cchtge- nooten en vaders. In het vooronder zijn zes lijken gevonden, terwijl twee lijken later aldaar zijn aangespoeld; waarschijnlijk had den deze laatsten tydens het onheil de wacht gehouden. Deze pink was daags vóór den storm der vorige week van Scheveningen vertrokken. Nog wordt van daar gemeld, dat er gegvonde vrees bestaat, dat behalve deze nog eene pink op bare terug reis, na afwezigheid van ruim éénc maand in dien storm met volle lading verongelukt zou zijn. Wij vernemen, dat de heer II. Schoo, Jr., hoofd onderwijzer te Ouwcrkerk, door de gewestelijke vereeni- ging Zeeland van het Ned. Onderwijzers-Genootschap is aangewezen tot bijwoning der vergadering van het op te rigten schoolverbond, welke den 27st,en dezer te Utrecht zal gehouden worden. In hunne aan de provinciale staten toegezonden gedrukte mcdedeeling omtrent den weg tusschen Zierik- zoe en Zijpc herinneren gedeputeerde staten dat de toestand van dien weg niet gunstig werd genoemd hetgeen men meende daaraan te moeten toeschrijven dat steeds dezelfde hoeveelheid nieuwe klinkers als vroeger werd aanbesteed, doch deze meer en meer werden vereischt voor de van lieverlede toegenomen klinker bestrating, zoodat daarvan steeds minder kon worden gebezigd ter vervanging der oude keibestrating, welke vervanging nogtans zeer wenschelijk werd geacht. Vol gens het van den hoofdingenieur door gedeputeerde staten gevraagd bcrigt, verkeert de keibestrating in betrekkelijk goeden staat en zou, indien men meer kosten aan den weg wilde besteden, eene uitbreiding van het onderhoud der klinkerbestrating de voorkeur verdienen boven meer dere vervanging van keijen door klinkers. izee27 Oct. Met genoegen hebben wij geziendat in het voorloopig verslag der Tweede Kamer der Staten-Generaal over de begrooting van finantien het volgende voorkomt: „Ten vorige jare is op de verbinding der vuurtorens aan de zeegaten van Brou wershaven en Texel met de telegraafkantoren der eerstgenoemde plaats en van het Nieuwe Diep aange drongen. De Regering zeide toen een spoedige uitvoering van het plan, dat reeds onderzocht werd, toe. Waarom is daarvan tot dusverre niets gekomen Thans werd door eenige leden de wenschelijkheid der vestiging van telegraafkantoren op het eiland Overflakkee en Goede reede gewezen. Op Overflakkee wordt alleen het kantoor der Rotterdamsche telegraafmaatschappij te Dirksland aangetroffen. Iutusschen heeft de Regering reeds 17 jaar geledentoen de telegraaf wetten van 7 Maart 1852 werden onderzocht, den aanleg eener rijkstelegraaflijn over dit eiland naar Brouwershaven toegezegd en mogende gemeenten Middelharnis en Sommelsdijk, te zamen 6000 zielen tellende wel op de vestiging van een telegraafkantoor aanspraak maken Het bovengenoemde verslag is opgemaakt door de heeren Begram de BrauwDumbarWijheng a en van Kerkwijk. Dat de tongblaar ook voov menschen besmettelijk is blijkt uit het volgende voorval. De heer van Driel, rijks veearts te Endhoven, werd bij het onderzoek van eene zieke koe, door haar in de hand gebeten, doch sloeg om de on- beduideuheid van de wond er geen acht op. Na drie dagen echter openbaarde zich de besmetting en werd tandvleesch en tong zoo hevig aangedaandat hij geen vaste of warme zelfstandigheden meer kon nuttigen. Thans bevindt zich ge noemde^ heer aan de beterhanddoch de ontvelling van het verhemelte gaat zeer langzaam en is zeer pijnlijk. In het Japansch parlement is een voorstel gedaan tot afschaffing van het huikopensnijden. De vertegen woordiging was echter van oordeel dat eene instelling, waarbij de natie zich zoo wèl bevond welke bovendien reeds zoo oud en daarom zoo eerbiedwaardig was, niet ligtvaardig mogt worden afgeschaft. Het voorstel werd dan ook met 200 .tegen 3 stemmen verworpeneen be wijs dat men ook in Japan niet met al die nieuwigheden is ingenomen en liever de instellingen waarmede het zoolang goed gegaan is, wil handhaven, dan al die mo derne philanthropische denkbeelden verwezenlijken. Kerknieuws. Gemengde berigten. Tc W. zegt iemand Als ieder zich eens goed beziet Eer hij een ander deert Dan is het deren anders niet Hoe mooi ookdat niets leert. Want ieder heeft toch zijn gebrek, Wie dat men ook moog zijn Al is men wijsof stapel gek 't Zij grooten of 't zij klein. Ook zelfs de dichters wel te W, Hoe ver ook zjjn beroemd; Dus laat nu ieder toch met vree Of dan den naam genoemd. En nu, gebruikt goed uw verstand, Gij dichters van Noord-Beveland. De keizerin van Frankrijk heeft een lapje grond ge kocht van den Sultan, in Palestina, waar de maagd Maria begraven is. Dus, Maria is niet ten hemel gevaren. Te Londen wordt er tegenwoordig zoo wat kinder- markt gehouden waar kinderen zijn te huur. Moeders namelijk brengen 's morgens hunne kinderen ter markt en verhuren die aan orgeldraaijers en liedjeszangers om er een dag mede te bedelen en voor de haveloosste en misvormde wordt het meeste geld besteed. Tegen den avond komen de huurders en verhuurders elkander weder opzoeken en de huurprijs wordt betaaldter wijl de moeders met hunne lievelingen hunne spelonken weder gaan opzoeken. Volgens het Journal des Débats is Sint-Jacob lid van onze Tweede Kamer ge worden voor Amsterdamen verwacht nu nog een Sint-Job. De kwakzalver te S. is overeengekomen met jufvrouw K.om den heer van S. maar te houden, maar dat zal niet gaan zegt eeu heerwant hij heeft reeds zoo vele oude kwalen hersteld. Alweder moet een boer in het land van Tholen zijne karnemelk bij zijne Mie bezorgen te Rotterdam, waar hij dan zelf pap van kan koken zonder aanbranden. De familie, vrienden en bekenden van een jong gehuwden boer onder den Bommelzijn zoo verheugd dat zij zoo in orde van zijne kennisgeving er zijn afgekomen. Op de bruiloft te Ouddorp was het echter beter gesteld. 26 Oct. Bij de heden plaats geluid hebbende verkiezing van twaalf gemagtigden in het kies college bij de Hervormde gemeente alhier zijn uitgebragt 375 stemmen van de 761 kiezers. De twaalf kandidaten der kiesvereeniging Vrijheid en Geweten zijn verkozen met 3326 stemmen, terwijl op de twaalf kandidaten der kiesvereeniging Steunende op den Bijbel zijn uitgebragt 941 stemmen. Te Staven isse is tot predikant beroepen Ds. R. O. C. Aitton, pred. te Zijderveld. IngeKondene Stukken. WETENSWAARDIGE BIJZONDERHEDEN OVER DE TIEND HEFFING. In Zeeland was tiendrecht van ouds het recht om de elfde schoof (dus deel) van zekere producten in natura te genieten en om van elk gemet van zekere andere producten eene vaste som gelds te ontvangen. De eerste waren grovede andere smalle tienden. Als vergoeding voor het heffen der grondbelasting, gaf Napoleon den grondeigenaren l/& deel van de door hen op te brengen tienden. Het der opbrengst is daardoor gereduceerd tot 4/55 of 7,28 pCt. Wat de vruchten betreftdie aan grove tienden subject zijn bestaat het tiendrecht derhalve iu Zeeland tegenwoordig in het recht om V55 of 7,28 pCt. der opbrengst te heffen en wat de gemeten betreft, met aan smaltienden subjecte vruchten bezet, in het recht om 4/6 te heffen van hetgeen daarvoor vroeger betaald werd. Ook elders bestaan de tienden in het elfde deel van den oogst. Reeds Hugo de Groot (Inl. op de IIoll. Rechtsgelboek II) leerde dit: Tiend-recht (zegt hij) is eene gerechtigheid, om 't elfde deel van eenige vruchten te trekken." In Zeeland vindt men enkele tiendhoeken 0. a. in Noord-Beveland, die de 10de schoof praesteren; doch zij zijn zeldzaam. Bijna al de tienden welke nog in Zeeland geheven worden, hebben in vroegere eeuwen aan de geestelijkheid toebehoord. In de rekeningen der Geestelijke Domein kantoren vindt men, dat geheven werd. 1°. Door het kantoor Walcheren en Noord-Beveland: a. De elfde schoof van al wat in den band werd ge daan als tarwe rogge gersthaver boonen erwten enz. b. Van koolzaad, meekrap, tabak, 13 grooten c. Van aardappelen 10 schellingen j ®em" 2°. Door het kantoor Schouiven en Duiveland: a. De elfde schoof van alle vruchten. b. Van meekrap en koolzaad, 1 schelling) c. Van aardappelen 10 schellingen ^er oeme 3°. Door het kantoor Zuid-Beveland a. De elfde schoof van de gebondene vruchten. b. De elfde zak van koolzaad. c. Van meekrap 5 schellingen d. Van aardappelen 10 schellingen £eme^ 4°. Door het kantoor Tholen en Schakerloo a. De elfde schoof van tarweroggezaad enz. b. Van meekrap 5 schellingen i c. Van aardappelen, 10 schellingen ^61 Seme Niet alle vruchten zijn intuschen thans aan de heffing van de elfde schoof in natura onderworpen. Voeder gewassen zijn tiendvrij. De meekrap is door geheel Zeeland slechts aan smaltiend onderhevig, en de tiend- plichtige betaalt daarvoor hoogstens ƒ2,40 per gemet, onverschillig welke de opbrengst zij. In vele tiendhoeken worden geene grove tienden geheven van koolzaad. Elders is vlas tiendvrij. Suikerpeen geven alleen smal tienden. Met aardappelen, ajuin en andere vruchten is het eveneens gesteld. v. d. B. de Rijke. Dreischor, 26 October 1869. Bevallen van een' Zo on, M. SNOUCK Heden overleed in den ouderdom van ruim 78 jaren, onze veel geliefde Moeder en Behuwdmoeder WILHELMINA WOÜTRINA van AS, Wed. van den WelEd. Heer W. W. Was. St.-Maartensdijk, 24 October 1869. Uit aller naam F. P. J. W A S. DE ZIEKIKZEESCHE DIRECTEUR M. C. DE CRANEJr. noemt gelden deposito 3 maand, opvraagb. 4 4'/2 een dag opvraagb. a 2 '/2 °/0 8 dagen 3 1 maand 3'/2 KOOPT en VERKOOPT EFFECTEN, belast zich met iucasseriii2,en, enz.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1869 | | pagina 1