i ZlllUkZIISCIII MEI WSUOltE. 26s,c Jaarg. Zaturdag 25 October 1809. M Mc aim DE LOOZE WAALE. [0.2680, AaJ linden meende dat de zaak ook in de sectien moest Nieuwstijd ingen. jOuUsHiltinfr. is zoodnifl der Koff) loeder Men abonneert zicli; In Nederland bij de Uitgevers Hoek vuil de Schuilhaven, B, No. 94, en bij alle Boekhandelaren en Postdircetcuren. In Noovd-Amerika bij J. QU1NTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Brieven en Inge20ndeue Stukken franco. Abon 1101*1 ents-Prijs: Voor 3 maandenf 1*30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amcrika, franco New-York - 3,90. "V" erschy ut: Dingsdag, Donderdag en Zaturdag. Ad vertentiën: 10 cent per gewone regel. GltOOTE LETTERS worden naar plaatsruimte berekend. Advertenliën voor den werkenden stand h. 30 Cents. Bekendmakingen van ondertrouw of huwelijk a 40 Cents; dito van 25- of 50jarige Echtvereeniging a 50 Cents a contant en franco aan het Bureau. De inzending der Advertcntiën kan geschieden tot Maandag, Woensdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. ssekI s, Kagj <ïe. A. jloe de Tweede Kamer werkt. Wanneer men den gang der werkzaamheden in onze lweede Kamer nagaat, dan is het opmerkelij k, dat menige Twichtige wet 5 a 0 jaren aanhangig blijft. Somtijds torden herhaaldelijk dezelfde ontwerpen of met zeer Lrin«*e wijziging ingediend. Wij wijzen op de wetboeken In den Minister Olivier afkomstig en nu nog in denzelf- Jn ongeboren toestand. Het vervallen der voordracht- bij afloop van elke zitting, in welken staat de zaak «bracht zij, en het gemis aan zelfstandige rapporteurs, waardoor heter vooroverleg met de Regeering mogelijk Hordt, is een gebrek. ■[Somtijds zijn wetten op zeer vreemde wijze gemaakt. Een amendement wordt plotseling voorgesteld of een dn- te voren gedrukt rondgedeeld en eene verandering ■een systematisch ontworpen geheel gebracht, dat aan leiding geeft tot verwarring. Let men op het kruisvuur van tegen elkander indruischende voorstellen, amende- SJpnten en sub-amendementen, dat weieens voorgesteld Brdt, over kwestien van beginsel en vorm, dan spreekt van zelf dat de debatten gerekt moeten worden nt men heeft momenten dat de Kamer or niet meer uit wordt. Zoo is het nog toegegaan bij de jongste it op de zeebrieven, waarover men een geheel reces lost denken. ]Men spreekt over het algemeen te veel en te lang. De knie om te herkouwen ligt in ons Hollandsch karakter; Hit is erkend. In andere landen debatteeren echter de lijden zoodiThïofden der partijen over politieke kwestien, speciali tank, tenten over bijzondere belangen. En bij ons? Iedereen s wordt. plaat, zegt wat een ander beter gezegd had 11a en repli- cli ceerfc, de rij langs. Het lozen van 't Bijblad is eene straf Om aan til J geen Minister heeft tijd genoeg voor bestuur en wet- Hollow,r, gé ving. gestel mcei^HMen begint ten 11 ure in de sectie of de openbare versterken] zittingen te werken en is er tot 3'/2 °4 4 ure bezig. Nu geven vel eii dan vergadert de Tweede Kamer des avonds. Maar wcrkzaan^B een paar weken gewerkt is, neemt men spoedig reces, verdrijvJ Dc heer Storm zei dezer dagen, dat vóór 1848 een lid, geven dij ill den Haag komende, altijd vroeg: wanneer gaan wij ..heen? Zoo is het nog met sommigen. Onze Kamer zit echter werkelijk te lang, want mannen van den handel en de nijverheid deinzen er voor terug zooveel tijd aan ■ene zaken te onttrekken. ■leeds dikwijls is de wensch levendig om de zaken spoe- dfcer te kunnen behandelen. Verschillende voorstellen tot herziening van het Reglement van Orde zijn gedaan - 20,95[ en in de doos gebleven. De heer van Eclc heeft de zaak sle AlBcler ter sprake gebracht en den llden is met 48 tegen 11 stemmen besloten eene commissie van herziening te benoemen. ||Dc heer Lenting wilde dat één punt dadelijk werd uitgemaakt, namelijk de zittingen ten half een ure te [beginnen. Deze bekorting van den tijd der beraadslagin gen, in plaats van 11 (met een kwartier later voor de V RN N IC n aai terblijvers) tot 3'/2 a 4 ure en een pause, zou er kunnen leiden, dat men den voormiddag had 0111 sford Sim zifeh op de discussien voor te bereiden en wellicht alk men geen geheelen dag voor zich ziet, de debatten tq bekorten. Men heeft daartegen vooral dit bezwaar crogl wijzii bonoodbi 3 volgt: 50 /2O,50j ruk Ie te mil dig heden ill bij den li nil •aadgeviiigc^^ de Proftsso aangevoerddat de zittingen dan te laat worden om mcdedcelen dq Haagsche bladen in staat te stellen, er verslagen van on te nemen. Maar vooreerst zijn de Haagsche bladen mht de meest gelezen bladen in ons land en liet Vaderland, die ge-H t het bezwaar opperde, gaf sedert zijn kort bestaan toih bijna geen twee dagen achtereen de verslagen op gestranèffl n dag dat de discussie gevoerd werdnoch wat de m Staten-Generaal noch wat het statistisch of andere in >0 pcï®i Haag gehouden congressen betreft. Men bejegende bi hét voorstel Lenting nogtans met eene exceptie. Wat nco. A/ rapi niet wil, wordt zóó geëcarteerd. De heer van A P T T onderzocht. Dit beaamden 44 leden tegen 15 f'en de heer Lenting trok zijn afzonderlijk voorstel in. naoy j0ff'|fcaterdag 16 dezer had de Kamer de staatsbegrooting JVT dl Indi-che begrooting en nog eenige kleine wetten in ■-h 9 de sectien onderzocht. De President stelde voor tot Ei'oei' 2November a. s. uiteen te gaan. Neen, zeiden de heeren de behanj Bk'sévan Kerkwijk en Fransen van de Puttewij "fïierfce. ^»>hen dan een zeer kort reces; laat ons liever inmid- et B u red dels de suikerwet en de agrarische wet in de sectien - onderzoeken; dan kan men ze in 't voorjaar behandelen. - Be oppositie vooral wilde daarvan niet weten. Men was met overhaasting aan de Indische begrooting gevallen »a wikle men vooral de nieuwe leden tijd tot voor bereiding gevenvele leden werkten als rapporteurs lijnden dus niet in de sectiën komen of zouden toch eens naar huis gaan envoegde de heer Begram er bij besluit wat gij wilt, ik kom niet in de sectien. De grond- is echter ook voor hem geschreven die de leden verschrijft voorstellen des Konings in overweging te njmenterwijl het Reglement van Orde bepaalt hoe dat geschieden moet. De stemmen staakten (23 tegen 23) en Maandag werd het debat door 62 leden hervat, waar onder clo heer 1s Jacob nieuw lid voor Amsterdam. Daar ter stede heeft de liberale partij ter vervanging jva.11 den heer van Reetien de dwaasheid gehad twee i®didaten te stellen de heeren Bosscha en den Tex i"W5ïSilO hor. n l*o bekwJ te TONT) wees der Kamer er op, dat men altijd met reces naar huis wilmaar dat uitstel van behandeling van wetten eene oude taktiek is van de partijdie ze niet tot stand gebracht wil zien. De heer Thorbecke voegde er bij dat heden of morgen liet antwoord op het verslag over de Indische begrooting kon inkomen naar hij had vernomen en dat de Kamer dus reden had om te blijven hoezeer hij anders vóór een reces was. Terecht wees men er op, dat de agrarische en suikerwettcn geene nieuwe zaken waren. Geen lid der Kamer is verkozen die daarover niets gelezen en er niet over gehoord heeft. De oppositie is altijd onvoorbereid. Maar argumenten zegevierden als die van den heer van Voorthuijsen, die beweerde dat hij geen reces wil als er werk is maar dat de meerderheid dat wilde en hij dus tegen zijn zin zou stemmen tegen het voorstel van den heer Blussé om te blijven werken. Met 32 tegen 29 stemmen behaalden de rustlievende leden de zegepraal. De oppositie stemde als éón man en enkele andere leden mede voor een reces tot 2 No vember. Intnsschen wordt het daardoor meer en meer onmogelijk de Indische begrooting vóór 1 Januari 1870 in Indie te doen zijn. De schuld daarvan ligt intnsschen onmiskenbaar ten deele bij den minister, die veel te lang aan die begrooting arbeidde en wiens lust tot schrappen en noodeloos veranderen wij nader zullen bespreken. De jongste discussien toonen op nieuw de noodzake lijkheid eener veranderde werkwijze van de Kamer aan. Men spreekt toch veel van den arbeid der rapporteurs. Maar vele heeren laten de rapporten veelal op één man, den griffier, voor de bewerking aankomen. Indien men jaarlijks de Indische begrooting en alle koloniale zaken wil blijven behandelen dan moeten daardoor andere belangen lijdenals men aan het oude stelsel vasthoudt. Is het evenwel denkbaar dat de Tweede Kamer op den duur goed samengesteld wordt, als de leden bijna een vol jaar zouden moeten arbeiden met ƒ2,000 schade loosstelling? Dan kunnen alleen mannen van fortuin de betrekking aannemen. Die vergoeding is veel te gering. Men verhoogt tegenwoordig alle loonen en tractementen. Wie heeft den moed, onder de Kamerleden, voor zich te spreken Dit is dus de taak van de pers. Kan men zonder fortuin, met een gezin in den Haag van ƒ2,000 leven of kan men er zijne zaken in de provinciën voor laten varen? Men kan wel zijn gezin te huis laten en eene kamer in den Haag huren; maar zijn de kosten dan minder? Het mandaat valt zoo doende terug op rijke lieden of op hen die reeds op rijper leeftijd gekomen zijn en rust willen nemen. Menig kundig man wees uit gemis aan fortuin eene kandidatuur af. Zijn nu onder de ver mogende standen alleen de meest intelligente lieden te vinden? Zoo men een tegenbewijs noodig had, dan wijzen wij op de Eerste Kamer, waar ja, somtijds kundige leden zitting nemen maar hoe dikwjjls zoekt men in eene geheele provincie niet te vergeefs een goed kandidaat onder de hoogst aan geslagen enals men een lid zou willen vervangen? Er is meer. In de laatste jaren is de maatstaf van kunde in de Tweede Kamer niet grooter geworden. Men zoekt veelal goede kandidaten met middelen. Indien men de schadeloosstelling echter niet verhoogt, is eene betere werkwijze onmisbaarwant men moet trachten beter en vlugger te werken. De machine werkt thans traag en loom; hare hanteering als remtoesteiis voor eene behendige oppositie, die niets wil uitvoeren, veel te gemakkelijk. Dat verwijt kunnen beide partijen sedert 1848 niet ontgaan. en '8 _A/ Laandag jl. is vrij vinnig gedebatteerd. De heer Storm Te Kozmineen stadje in Pruissenheeft men zes kinderen in een paardenstal gestikt gevonden door hun eigen onvoorzigtigheid. Die kinderen waren in een haverkist gekropen, het deksel was daarop digtgevallen met het ongelukkig gevolg, dat zij des avonds, toeval ligerwijze daar ontdekt, allen levenloos te voorschijn werden gebragt. Nieuwediep, 18 Oct. Heden morgen is, in het Westgat gestrand de Spaansche brik Napoleon kapt. Batterecliiomet eene lading suiker, tabak, koffij van Havana naar Hamburg bestemd. De equipage, uit tien man bestaande, werd op even moedige als beleid volle wijze gered door zeven sloeporlieden alhier, in twee ranke vletten gezeten en door do opvarenden der loodsboot n°. 7, schipper Koke; de laatsten met eigen boot. Het was een huiveringwekkend maar tevens trotsch gezigt hoe die moedige zeelieden de woedende branding trotseerden 0111 hunne in levensgevaar ver- keerende natuurgenooten te redden. Wij mogen hunne namen niet onvermeld laten. Het zijn: P. van der Wiele P. Kikkert, J. Verberne J. Visser, S. Vos W. van der Wiele en J. Ileijkoop, benevens de bemanning der boot, van de loodsboot n°. 7 schipper Kok. De drie eerst- genoemden redden met hunne vlet 5 raaude vier volgende 3 man en de bemanning der genoemde boot redde de 2 laatsten. Dezer dagen had te Haarlem een treurig ongeval plaats. Bij den borstelmaker D. B. aldaar schijnt men de gewoonte te hebben balen haar of borstels niet af te hijschen maar doodeenvoudig uit het zoldervenster op straat te werpen. Van deze onvergeeflijke handel wijze is thans een oppassend huisvader, een ijverig letterzetter van de drukkerij der heeren Enschedé Zonen het slagtoffer geworden. Niet gewaarschuwd of de waarschuwing niet gehoord of niet begrepen hebbende kreeg hij het 150 pond zware pak op het lijftengevolge waarvan zijn regterbeen op vele plaatsen zóó gebroken wasdat er een amputatie moest plaats hebben en de ongelukkige Dingsdagmorgen na het uit staan van vreesselijke pijnen is overleden. Neuzen, 20 Oct. Gisteren had alhier door den heer burgemeester de plegtige uitreiking plaats van de gouden medaille, geschonken door de te Amsterdam gevestigde Maatschappij tot redding van drenkelingen, aan den heer H. P. W. Steenkamp, genees-, heel-en verloskundige alhier, wegen betoonden ijver in het aanwenden van pogingen tot het opwekken der levens geesten bij een drenkeling in de maand Junij 11. schijn baar levenloos alhier uit de Oostelijke kanaalhaven opgehaald, welke pogingen met een gunstig gevolg zijn bekroond. Ililtlllistodo17 Oct. Heden namiddag nam de WelEerw, Heer 2). Nieuw hofop bekomen eervol emeritaat na volbragte veertigjarige evangeliedienst, waarvan 3 jaar te Groot-Zuudert, classis Breda, en 37 alhier, afscheid van deze Gemeente met eene leerrede over Eph. 3 14 21. Z.Ew. wees zijne toehoorders eerst op den ijver en de trouw van Paulus in de heilige dienst zijns Heeren, en vervolgens op die van Jezus iu liet werk zijns Vaders tot heil der menschheid. Hij uitte daarop ziju dankbaar gevoel aan God voor de hulp en den zegen hem verleend, om onverpoosd en naar vermogen zijne gewigtige betrekking zoo lang waar te nemen. Nu bragt de spreker zijn warmen dank over op den Edel Achtb. Heer Burgemeester der Gemeente en voorts op allendie hem zoo iu zijne burgerlijke betrekking en huiselijke belangen als iu zijne godsdienstige trouw ter zijde stonden sprak verder zijne ambtsbroeders en verdere vrienden een woord van liefde en dank toe waarschuwende allen ernstig zich te hoeden voorde uiter sten en zelfzucht dezer dagen op godsdienstig gebied maande zeer aan zich in liefde en vrede te sterken en zich te houden aan het woord «waarin hij geleefd en geleerd hail wilde sterven en hoopte zalig te worden"; en gedacht tevens met hoogc be langstelling het tegenwoordig openbaar ouderwijs ook in Christelijker» zin. Waren deze zijue laatste leerrede en toespraken voor dc zeer talrijke, ook van elders opgekomenc vergadering allcsins in drukwekkend zulks werd iu geen geringe mate verhoogd door den loffelijken ijver van den hoofdonderwijzer dezer plaats, die voor dcnleeraar, bij ziju laatste betreden van den kansel, eene toepasselijke bede uitsprak en deze met de Gemeente zingend herbaalde, welk gezang gelijk de andere, door het koraal van het zatiggezelschap dezer plaats begeleid werd. En, nadat de Jeeraar de laatste zegenbede uitgesproken had, bragt genoemde onderwijzer met bcscheidenezeer welsprekende en indrukmakende taal voor de Gemeente aan Z.Ew. een welver dienden lof en hartelijke dankbetuiging toe, waarin voorzeker allen die Nieuiohofs ijver en naauwgezetheid voor de belangen der openbare godsdienst kennen wel instemden. Deze toespraak besloot de spreker door met de Gemeenteook afzonderlijk door de vrouwen een paar gelegenheids-verzen aan te heffen. Ten zes ure begaven het hoofd der Gemeente en de leden der verschillende Besturenbenevens enkele vriendenzich naar de pastorij, waar zich ook eenige ambtsbroeders bevonden, om den waardigen emeritus nog een ofsclieids bezoek te brengen. Onder deze bevond zich ook de 80jarige rustend-onderwijzer J. Bakkerwiens afscheidswoorden zich als altijd, door zuivere poëzie en naiviteit. onderscheiden. Menig hartelijk woord ge tuigde hier verder van de hoogachting en vriendschap voor den afgetreden leeraaren moge de wensch der Gemeente worden vervuld dan spare God hem nog lang voor zijne be trekkingen en schenke hein een rustigen en blijmoedigen levens avondals het loon op welvolbragten arbeid. J. Men schijft uit Vlissingen er schijnt een licht voor onze gemeente op te gaan. Het beheer van het drooge en groote maritime dok is den 1 October jl. aan 's rijks waterstaat overgegaanen zal met de meeste zorg worden onderhouden een groot en fraai ijzeren hek rond het drooge dokzal de onaanzien lijke schutting vervangende zoogenaamde Nieuwe weg, het eenige coramunicatiepunt met Middelburg zal aan het terrein van aanbouw der constructie werf worden getrokken en door eene passage over die werf, of een brug over het dok tot de binnenstad toegang geven. Men verneemt tevensdat al de terreinen dei- beide werven met hare magazijnen in het begin van 1870 publiek worden verkocht en eene aanzienlijke maatschappij welke hij industrieëele ontwikkelingook met de ontworpen plannen van de transatlantische han delsvaart naar Noord-Amerika in verband zouden staan, zich alhier vestigende kolossale werken van kanali satie en spoorwegverbindingen naderen hunne voltooijing en wekken de bewondering van allen die ze bezigtigen. Door 't Willems-Genootschap van Gent is een prijskamp voor vlaamschen koor- en solozang uitge schreven tegen 31 October a. s. Iets wat dit feest aantrekkelijk belooft te maken is de medewerking van het Zeeuwsch genootschap „Maagdenkooi-." Het maag denkooi- is eene vereeniging van 35 tot 40 meisjes tusschen de 15 en 25 jaren oud, gevestigd in den Hoek bij Neuzen. Uit den Haag schrijft men 0. a. aan de Middelb. Ct.: »Zooals ik u reeds meteen enkel woord meldde, kan ilc u op zeer goede gronden verzekeren, dat de Regering niet voornemens is, den Gouverneur-Generaal Mijer terug te roepen. Tevens meen ik er te kunnen bijvoegen, dat daarvan wel degelijk en ernstig sprake is geweest, kort na het optreden van het tegenwoordige Ministerie. Waarom men dien maatregel toen niet aan den Koning heeft voorgesteld, kan ik wel gissen maar niet bepalen. Dat de moeijelijkheidom een in alle opzigten ge- schikten plaatsvervanger voor den heer Mijer te vinden daarbij een groote rol heeft gespeeldlaat zich met vrij veel zekerheid vermoeden. Gedurende de tentoonstelling in het Paleis voor volksvlijt was herhaaldelijk geklaagd over het vermissen van tentoongestelde voorwerpen wel is waar kleine maar wier verlies daarom niet minder een donkere vlek op de zaak wierp. Thans vermeent de Amsterdamsche courant, dat het jl. Zaturdag gelukt is den dader te ontdekken en aan te houden. Het bleek dat geen der Paleis-bedienden de schuldige was, maar een der ver tegenwoordigers van een buitenlandsch exposant, door dezen te Amsterdam aangesteld. Goes, 21 Oct. Heden is alhier tot lid van den gemeenteraad gekozen Dr. G. P. Callenfels met 119 stemmen, Mr. J. G.de Witt Hamer verkreeg 74 stemmen. Zierikzee, 21 Oct. Men meldt uit Watervliet 12 October. Zondag namiddagwas zekere Petrus Iluighe uit Zeeland onze kennis komen bezoeken met niet aller beste inzigten. Hij is een oud veroordeelde van bui tengewonen ligchaamsbouw en in gansch de streek bekend als een gevaarlijk man. De deugniet wachtte niet lang om zijn hebzuchtigen rooflust te voldoen en stal op het kraam van Lodewijk Gilliswinkelier te Eecloo eene broek van prijsdie hij aan zijne vrouw over handigde om ze tusschen hare kleederen te verduiken ten einde de ingangsrechten in Holland te vermijden. De heer Gillis bracht de diefstal ter kennis van de politieen begaf zich met haar en zijn dienstknecht Jan Dondt ter opzoeking van den misdadiger. Zij ver namen dat hij den weg naar Holland was ingeslagen en bereikten hem aan het lloogkasteel. De politieagent hield hem aanmaar de gestolen broekdie niet bij hem te vinden was, werd onder de kleederen van zijne vrouw ontdekt. Daarop werd Huighe in hechtenis ge nomen en naar Watervliet teruggebragt. Onderweg ontsnapte hij aan Dhondt en sprong door een groot water. De politieagent zat hem op de hielen en greep hem wederom vastmaar Huighe die met een soort van moordpriem gewapend wasstak naar de inge wanden van Dhont. Gelukkig dat deze al spoedig de handen aan den huik brachtwant het mes haperde tusschen de vingers. Door de hulp van het toegesnelde volk gelukte het aan den politieagent den kerel wel te boeijen om hem in handen der gendarmerie over te leveren. In het Utrechtsch Dagblad leest men onder de ingezonden stukken het volgende Waarheid boven alles 1 Wel Edel Zeer Geleerde Heer I Met bevreemding las ik in uw geëerd dagblad van 14 Oc tober kritiek betreffende den marsch door majoor Dinkelmao bevolenvan hier naar Domburg. Deze toch blijkt in enkele opzigten onwaar te zijn: zoo schrijft uw correspondent, dat de troppen nugter op marsch waren gegaan; dit is reeds onwaar, aangezien genoemde hoofd-officier orders had gegeven, dat ze alvorens te vertrekkeuvan brood zouden worden voorzien daartoe was aan ieder der manschappen voor het vertrek het gewone rantsoen brood uitgedeeld met order, daarvan voor het vertrek een gedeelte te nuttigen. De afstand van hier naar Domburg is u evenzoo onjuist opgegeven, daar deze niet vijf maar slechts vier uur waszelfs langs den weg, dien wij bij onzen heenmarsch zijn gegaan; de terugmarsch was slechts drie uur. Nog is 't eene onwaarheid dat (1e rust der troepen te Domburg slechts een half uur was, langer dan een uur hebben wij daar vertoefd en welgemoed nam de troep den terugmarsch aan, die, behalve enkele minder sterke individuen, door ieder zeer goed werd voleind. Wij juichen den maatregel van genoemden hoofdofficier toe duar hij ons in staat stelde naar waarheid de troepen te be- oordeelen, die behalve een enkele uitzondering, dezen marsch zoo goed hebben volbragt. Het was ons doel, door dit schrijven ugeëerde redacteur van dc waarheid te overtuigen en de onjuiste, partijdigeon ware berigten te niet te doen. Hoogachtend hebben wij de eer te zijn. Uw Dw. Dienaren, Benige offic. van genoemd garnizoen. Vlissingett15 October 1869. Naar aanleiding van een berigtin de Rotterdamsche Courant wordt met zekerheid medegedeelddat het Rotterdamsche plan (van de HH. Plate en Wambersie)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1869 | | pagina 1