No. "2684. 26sU'Jaarg. Dingsdag 19 October '1869. DE LOOZE WAALE. Inspectie op de Straten, Nieuwstijdingen. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Men abonneert zich: In Nederland bij de Uitgevers Hoek van de Schuilhaven, B, No. 94, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. I„ Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Brieven en jngozondenq, Stukken franco. Abonnements-Prijs: Voor 3 maandenJ 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. V er scli ij nt: Dingsdag, Donderdag en Zaturdag. Advertcntion: 10 cent per gewone regel. GROOTE LETTERS worden naar plaatsruimte berekend. Advertenticn voor den werkenden stand a 30 Cents. Bekendmakingen van ondertrouw of huwelijk u 40 Centsj dito van 25- of 5Ojarige Echtverecniging a 50 Cents a contant en franco aan het Bureau. De inzending der Advertcntiën kan geschieden tot Maandag, Woensdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Hot aaiivullingsknliior van den liootilelijkenomslag «lozer go- iti.M'iite over 1869, door BURGEMEESTER oil WETHOUDERS voorloopig vastgesteld, ligt voor een ieder ter lezing op de Secretarie, van den 18 October tot den 1 November a. s. Zaturdag den S3 October e. k. OPENBARE VERGADERING van den Gemeenteraad te Zierikzee op Vrijdag den 22 October 1869, des avonds te 6 ure. oi In de City van Lonclen wordt sedert eenigen tijd eene circulaire verspreid, waarin kooplieden, die zich in »be- narde omstandigheden" bevinden, wordt aangeraden zich voor 1 Januarij 1870 failliet te verklaren, aangezien op dat tijdstip de nieuwe wet in werking treeddie oneindig veel meer bezwaren oplevert. De circulaire begint en eindigt met de woorden »Nu is bet nog tijd." Bij eene stedelijke verordening te Kaapstad is de gewoonte om pluimvee met de pooten aan elkander gebonden en over een stok met de koppen naar beneden gehangen door de straten der stad te dragentot een misdrijf verklaard. Een pluimvee-verkooper is voor dit misdrijf tot boete veroordeeld. De Times maakt melding van een kunstmiddel om gras en graan te droogen, zoodat de regenachtige oogst maanden voortaan niet meer zoo nadeelig voor den landman zullen zijn. Men maakt daartoe gebruik van een vuurhaarddie met coaks gestookt wordt en van een metaalgaas voorzien is. De heete lucht wordt door een sneldraaijende windman (door stoom of met de band te bewegen) door eene pijp gedreven die bier de dienst van een schoorsteen verrigten tevens de zeer warme lucht uit den haarcl door grashoopen of korenschoven blaast. Wanneer men nagaat dat de temperatuur van die boete lucht op 320° F. en dus 108° F. hooger dan bet kookpunt geschat wordt, zoomede datgras gewoonlijk 75% en hooi 15°/0 water bevat, is het van zelf duidelijk dat de 60% water spoedig verdampt en het gras in korten tijd in hooi veranderd zal zijn. Dit is dan ook hel: gevalwant in 8 a 10 minuten is daardoor een hoop gras tot hooi gewordendat dadelijk tot voeder voor beesten gebruikt of verzonden kan worden. Om koren te drobgen wordt de schoof rond eene holle buis met gaten gebondendoor welke de heete lucht gedreven wordt. Het geheele werktuig is eenvoudig ingerigt en zeer civiel in prijs. Een vrecselijk ongeluk heeft 11. Zaturdag op den Middland-spoorweg nabij Nottingham plaats gehad. Bij gelegenheid van de groote jaarmarkt, welke daar in October gehouden wordt, had de spoorweg-maatschappij verscheidene extra-treinen doen loopen. In den nacht van Zaturdag op een kilometer van Eaton-J unction ont moette de laatste van die treinen naar Leicester den expres-trein die in volle vaart naar Nottingham stoomde. Een digte nevel had den wachter belet bijtijds de komst van den trein te seinen. Een vreeselijke schok volgde. Vijf wagens van clen expres-trein werden verbrijzeld; zeven personen zijn terstond gedood tien meer of minder zwaar gekwetst. Sedert twintig jaar heeft er zulk een ramp niet op deze lijn plaats gehad. In Londen heersc.ht thans eene vreeselijke ziekte de scharlakenkoorts. Sedert drie maanden is zij epide misch geworden en de sterfte neemt iedere week toe. Het geneeskundig blad the Lancet meldt dat deze ziekte te Londen nog nooit zoo hevig geheerscht heeft als thans en dat zij evenveel slagtoffers maakt in de paleizen dei- rijken als in de hutten der armen. Ondanks al hare pogingen is het der wetenschap niet mogen gelukken, hetzij de ziekte te voorkomen hetzij haar te genezen. Dokter With more heeft een rapport openbaar ge maakt waarin gezegd wordt dat de epidemie door de vorming van nieuwe „middelpunten van besmetting" nog steeds uitgebreider wordt. Zooals men weet is de schar lakenkoorts bij uitstek besmettelijk waarom dan ook dokter Withmore als eenig middel tot eene vermin dering der ziekteaanraadt de zieken af te zonderen. The Evening Star zegt dat de uitwerking der cholera te Londen nietig was in vergelijking van clen invloed der tegenwoordige epidemie op het sterftecijfer. Het bevestigd zichdat het lijk van Jan Ivinck is gevonden tusschen Oil wilier en Wathwiller in den omtrek van Cernay. Het lijk is naar het raadhuis van Sonltz overgebragt. Het schijnt, dat Troupman zelfs nog meer op zijn geweten heeft dan den achtdubbelen moord van Auber- villiershij heeft zich in de instructie iets laten ontvallen omtrent een jongmensch die in het water was geworpen. Nu is dezen zomer een jongmensch uit Rijsel spoorloos verdwenen; zijn lijk is den 8stcn Julij uit het kanaal bjj Duinkerken gehaald; hem was eene som van 200 francs ontvreemd. Thans is de reiszak van den ver moorde hij heet Dubarqtioy gevonden tusschen de goederen vari Troupmanzoodat men alle reden heeft om te vermoeden dat hij de dader ook vau deze misdaad is geweest. 23elg«. Antwerpen 15 Oct. De acte van verkoop van de Zuider Citadel is gisteren avond te Brussel geteekend. Er is een waarborgsom van een half millioen gestort. Het Belgische Gouvernement verplicht zich om de Citadel en de esplanade onmiddellijk te leveren, en in het volgende jaar het arsenaal, gelegen in de Rue du Couventce. Het Gouvernement behoudt voor zich 10 hectaren voor het oprigten van een groot monumentaal station. De aan te leggen bassins zullen eene oppervlakte beslaan van 43 hectaren. De bassins en het station moeten, volgens overeen komst, in drie jaren gereed zijn. Ieder handelaar te dezer stede herinnert zich nog de zaak Vital Donat, waarbij er kwestie was van eene poging tot brandstichting van een in het dok liggend schip. Hetzelve was gewaarborgd als bevattende ver schillende koopwaren, terwijl bij onderzoek bleek dat de kisten niets anders inhielden dan buskruid, pek, teer, krullen, stukjes hout en andere brandstoffen. De poging tot brandstichting mislukte, en eene ter dood veroor- deeling was het gevolg er van. Eene zaak vau denzelfden aard, hoewel nog niet zoo ver gevorderd, had gisteren alhier plaats. Den 11 den dezer, kwam een koopman bij den kapitein van een Spaansch schip, alhier in het dok liggende, om met hem de voorwaarden en den prijs te bepalen voor het vervoer van eenige kisten kinderspeelgoed en andere koopwaren, bestemd naar Havannah. Na eenig overleg, kwam men weldra tot accoord, waarbij bedongen werd dat een persoon, aangesteld door den koopman, de reis zoude meclemaken, welke steeds het regt zoude hebben in het ruim te gaan als hij zulks zoude verkiezen. De goederen werden den 12den aan boord gebragten verzekerd voor eene som van 53,000 francs. De kapitein scheen evenwel omtrent een en ander ach terdocht te hebben, althans hij opende een der kisten en ontdekte weldra dat dezelve geen kinderspeelgoederen, doch slechts hooi, stroo, stukken ijzer enz. bevatte. Dit kwam hem zonderling voorterstond liet hij hiervan aan do politie kennis geven die onmiddelijk een onderzoek instelde, hetwelk ten gevolge had dat in de kisten geen koopwaren maar wel allerlei brand stoffen gevonden werden. Weldra verscheen de koop man in eigen rijtuig voor het spaansche schip. Aan boord gekomen zijndewerd hij door den commissaris van politie ondervraagd en bekende dan ook dat hij het schip had bevracht en de lading verzekerd had voor 53,000 francs. Op de \4aag wat zich in de kisten bevond, antwoordde hij dat dit de politie niet aanging. Daarop verklaarde de politie commissaris dat hij ver- pligt was hem in arrest te nemen hetgeen ook ge schiedde waarop de koopman naar den procureur des konings werd gevoerd. Het geregtelijk onderzoek leverde genoegzame bewijzen op om hem naar het huis van arrest over te brengen. Het vermoeden bestaat dat hij deze kisten had laten assureren en aan boord brengen met het voornemen om dezelve op de rivier of in zee in brand te doen steken door den man die hij aan boord wilde hebben gehad en die het regt zoude hebben om wanneer hij wilde in het ruim te gaan daardoor zoude de koop man in het bezit gekomen zijn der 53,000 francs. De mandie aan boorcl moest komen is nog onbekend. Till} ui* o- ,14 Ocl. O ii 7.0 fabrieken welke onlangs slccffts langzaam voorwerkten uithoofde der geringe kooporders, wer ken thans volop, tot in den laten avond; in drie weken tijd is de voorraad der groote fabrieken bijna geheel opgeruimd, de verandering in de prijzen der wol is hierop niet zonder invloed. Duizcnde stukken baai zijn in weinige dagen naai den vreemde verzonden, een aantal stokken zijn op de Bel gische grenzen wegens de te lage aangifte, aangehouden. Tilburg verkeert thans meer dan in vollen bloei, verscheidene groote fabrieken en meer dan honderd huizen, waaronder een aantal kapitale gebouwen, zijn op dit oogenblik in aanbouw. Eenige hectares land nabij den spoorweg zijn dezer dagen aangekocht door den Heer V. T. architect, en bestemd tot het aanleggen van nieuwe straten; gaat dit zóó voort, dan zal Tilburg weldra eene der belangrijkste fabriekplaatscn van Nederland wezen. Zutplieii 15 Ocl. Woensdag avond kwam een persoon in de Hoven onder deze gemeente woonachtig, die des morgens gehuwd wasbij den kleedermaker P. naar een besteld kleedingstuk informeeren. Op de vraag van P. hoe Them ging, antwoordt de man, dat hij dien middag reeds zulk een hevigen woordentwist met zijne vronw gehad had dat hij veel lust gevoelde om zich het op de tafel liggende mes in 'thart te stooten en de daad bij de bedreiging voegende, grijpt hij het mes en brengt zich daarmede eene zoo ernstige wonde in do linkerborst toe, dat men hem in bedenkelijken toestand naar het gasthuis moest vervoeren. Naar wij vernemen bestaat er echter heden alle verwachting voor een spoedig herstel. Zoolbsioei<1 11 Oct. Eene belangrijke zaak, betrek kelijk tienden, trekt thans in deze streken de aandacht tot zich. Jaarlijks wordt hier vau de landerijen tiend hetzij in produc ten, hetzij in geld, opgebracht. Ook wordt zulks van den verbouw der beetwortelen in geld gevorderd. Vorige jaren weigerden enkelen hieraan te voldoen; docli thau9 is die wei gering algemeen geworden. Dientengevolge is laatstleden Vrijdag te Buren eene vergadering van landeigenaren gehouden en voorgesteld de weigering, zelfs tot iu het hoogste ressort, vol le honden. Tot regeling der zaak is eene commissie be noemd bestaande uit do. heeren N. van Everdingcn en B. A. Tukker te Buren, en M. Hcuff te Avezaalh, terwijl er thans eene lijst tot deelneming rondgaat. Aanstaanden Zalurdng zal men te Buren wederom vergaderen ten einde te beraadslagen of een bepaald besluit in deze zaak zal genomen worden. IVonxoai, 13 Oct. Het Noordsche brikschip Wen- nerneonlangs op de bank de Calootbij Rammekens gestranden na v;tn alle losse voorwerpen ontdaan te zijn jl. Woensdag te Ylissingen publiek verkocht, is alstoen aangekocht door de heeren G. van de Vrede, en E. van der Bent alhier, voor eene som van ƒ230. De koopers zijn dadelijk begonnen in het werk te stel len met daartoe geschikt materieel en personeelom te trachten het schip in vlot water te brengen en mocht dit hun plan dan ookmet medewerking van de invallende springtijen reeds des Zaturdags daaraan volgende gelukken zoodat zij des avonds het alhier binnen konden doen slepen. Dit is reeds sedert twee jarenhet derde zeeschip dat door bovengenoemde heeren van de bank de Caloot is afgebracht. Naar men verneemt zijn zij alsnu voornemens dit schip dat men nog geschikt genoeg acht zee te kunnen bouwen van hier in de vaart te brengen tot aanvoer van steenko len houtenz. 15 Oct. Heden is door den burge meester dezer gemeente aan J. de Kokgewezen marinier 1ste klasse, uitgereikt het aan dezen door Z. M. toegekend eereteeken voor de door hem bijge woonde expeditie op Boni in 1859. Uit Vlissingen werd dezer dagen aan het Alg. Dogblad van Nederland gemeld, dat majoor Dinkelman, kommnndant van het garnizoen aldaar, jl. Vrijdag ochtend de manschappen in de kazerne tusschen 4 en 5 ure liet wekken, ze nuchter op marsch liet gaan naar Domburg5 uur ver, en hen daar slechts een half uur rust liet houden om hun brood te kunnen etenwaarbij zij die er geld voor hadden wat te drinken konden koopenterwijl zij die geen geld haddenvan de genade van hunne kameraden of Domburgs ingezetenen in dit opzigt afhingen. Na verloop van het half uur marcheerde de troep terug en wie achter bleef werd met politiekamer gestraft of naar het hospitaal gezon den. Ten 5 ure werd er soep gegeten en ten 8 ure het middagmaal gebruikt. De manschappen van dat garni zoen waren grootendeels miliciensdie op het punt staan met verlof naar huis gezonden te worden. De majoor zat natuurlijk te paard. Men verneemtdat door de Heeren C. Bruynis en J. W. Reyne te Vlissingen concessie is aangevraagd tot het in de vaart brengen van eene of twee stoom- booten tot vervoer van passagiersgoederenenz. alsmede tot het slepen van schepen op het kanaal door Walcheren zoodra dit geopend zal zijn. Zierikzee18 Oct. Jl. Zaturdag is aan den zeedijk onder de gemeente Kerkwerve het lijk opge- vischt van een manspersoon, naar gissing 20 jaar oud, verkeerende in een verregaanden staat van ontbinding. Te Doetinchem en te Zutphen worden thans puike winter-aardappelen verkocht a ƒ1.70 a ƒ1.80 per mud. Dezer dagen is door den Monileur gemeld dat bet stoomadviesjagt Renard naar Tripoli was vertrokken met eene zending, in verband staande met den moord, op de Nedcr- landsche reizigster Jonkvrouw Tinne gepleegd. Aan bet genoemde blad wordt thans uitvoerig medegedeeld, welke beweegredenen er voor Frankrijk bestaan, om zich in deze zaak te mengen. Er beslaat namelijk een tractaat tusschen den Keizer der Fransclien cn de hoofden der Tounregs, waarbij deze laat- sten zich verbinden, om tegen betaling van zekere schatting, j ten bate des lands, de reizigers door de woestijn de Sahara I te geleiden ca te beschermen. IlPt geslacht, waartoe de Scheik Ikhcnoukcn behoort, heeft het uitsluitend regt om zoodanig geleide te geven en de schatting te innen, en juist deze I Scheik is bet geweest, die aan Jonkvrouw Tinne liet vrijge leide heeft gegeven, hetwelk haar zoo noodlottig is geweest. Zóó althans luidt de lezingwelke de Monileur aangaande I deze aangelegenheid geeft. Een opmerkelijk soort van opligting maakte dezer dagen het onderwerp van behandeling uit bij de arrond.- regtbank te Amsterdam. Een onlangs na een achtjarig 1 verblijf uit het tuchthuis te Leeuwarden ontslagen persoon genaamd Jolian Hendrik Röhdeoefende de opligterij op de volgende wijze uit. Hij vervoegde zich bjj eenige ingezetenen te Amsterdamwaar gestoffeerde kamers te huur stondenen vroeg de kamers te be- zigtigen. Hij nam ze daarop in besprek, hetzij voor een neef, hetzij voor een vriend, die ze daarna zelf zou komen zien en vroeg tevens den verhuurders hun adres, om dat op de koffers te plakken welke uit 's Gravenhage of Rotterdam moesten komen. Na eenige uren kwam hij terug om nader over die kamer te spreken. Alsdan duurde het niet lang of er werd gescheld en de zooge naamde neef of vriend verscheen met wien men hem op zijn verzoek of welstaanshalve op de kamer alleen liet. Deze was intusschen een goudsmid of zijn bediende, welke door den beklaagde waren besteld met gouden horlogeskettingen diamanten ringen enz. Hij bragt die personen in den waan dat hij op de kamer woonde en ontlastte hun van een groot gedeelte hunner koop waar, en wel bij voorkeur van de meest kostbare zaken. Hij liet hen daarop zelf uit en vertrok spoedig daarop, na tegen een bepaald uur het theewater te hebben besteld. De al zoo meester geworden goederen liet hij door tusschenkomst van Petronella Lonise Lingré de tweede beklaagde, bij onderscheidene banken van leening beleenen waarop zij de opbrengst te zamen verteerden. In het geheel verkregen zij op die wijze goederen tot een bedrag van ƒ800, ten nadeelo van drie kashouders. De eerste beklaagde is veroordeeld tot gevangenis straf van zes jaren en acht maanden de tweede tot eene cellulaire gevangenisstraf van zes maanden. Gemengde berijgten. Eenpersoon te W. wordt aangeraden zijn fatsoen wat beter te bewarenwant door al dat schandelijk nacht rumoer komen al zijne edele daden aan het daglicht Dusbakkerblijft steeds bij den trog En laat dal slechte leven toch Laat ook T Schiedammer-nat in 't vat En zoekt dan zoo een heter pad. Te E. is een boer zoo ter neer geslagen over zijn Neeltjedat hij altijd een weg om maakt om zijn hartstogt wat te bedwingen. Eene jonge dame van een kneuter-boertje te Sommelsdijk wordt verzocht niet meerals zij in de kerk zitzoo te zitten pronken en pinkeloogen anders zal den koster gelast worden haar de kerk uit te zetten. Nu het schip met appelen te E. is gelost, zoude er te W. rijker lading geladen kunnen wordenmaar de makelaar is niet voldoende. Hel is in Turkije nis in de meeste sta ten er is altijd geld te korten altijd geld te veel. Millioenen worden er besteed om de keizerin van Frank rijk prachtig te ontvangenen de staatskassen zijn zóó leegdat de soldaten zelfs niet betaald kunnen worden. Het schijnt dat de gekroonde hoofden ook niet altijd gezond kunnen blijven. Eerst was het de Paus die ziek was, nu keizer Napoleon en de keizer en de keizerin van Rusland. Men vindt dan ool^peer der oude Russische boeren, dan oude Russische keizers. De zucht tot landverhuizing neemt in Pruissen met den dag toe. In deze maand zijn er reeds duizenden ver trokken en duizenden maken zich gereed hen te vol gen. In Spanje wordt het met den dag verwarder, daar het volk door de geestelijken overal opgeruid wordt. Aan de dapperen die hun hoofd niet verspelenworden groote beloften gedaan, en die vallen, wordt den he mel toegezegd. Kerk nio ii w s. Ds. J. II. Muhri.ngpred. te Wil nis, heeft het beroep naar de Herv. Gemeente te St. Philipsland aangenomen. IiigezoiKlene Stukken. Een woord van waarschuwing, opwekking 011 terechtwijzing. Van wege de uitvoerende Commissie van het Centraal Comité in zake de kerkelijke goederen, den 7 Julij dezes jaars te Utrecht benoemd, is eene circulaire dd. 8 Sept. jl. uitgegaan, welke alleszins verdient opgemerkt te worden niet alleen door de bevoegde besturen, maar door ieder, wien herwinning van de vrijheidhandhaving van het rechten vervulling van don plicht onzer Hervormde gemeente ter harte gaat. Trouwenstot gedeeltelijke henvinning onzer vrijheid biedt de kwestie der kerkelijke goederen een' bij uitstek gunstigen kans. Men weet, hoe die vrijheid, in schier onbeperkten zin meer dan twee eeuwen door onze gemeenten genotenin 1795 voor haar verloren ging. Eeneder kerk vijandige bloot staatkundige beweging deed onverhoeds'haar aloud ge meente-verband uiteenspatten, en drong haar eene, met elk beginsel van Hervormd kerkrecht strijdige organi satie op. Onze gemeenten, weleer vrij en zelfstandig, werden zaamgesmolten in de valsche, kerkgenootschap- pelijke eenheid, en van zelfhandelende leden van een levend ligchaam tot onzelfstandige deelen van een gees teloos raderwerk verlaagd. Herwinning der verloren vrijheid is dus alleen mogelijk door herstel van de autonomie der gemeenten opdat naar het beginsel des Evangelies, naar den eiseh van ons kerkrecht, cn over-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1869 | | pagina 1