ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. lo. 2685. 26slc Jaarg'. Zaturdag 16 October 1869. xan DE LOOZE WAALE. AANBESTEDING. Blevering steenkolen. Inspectie op de Straten, Ni eu wstij din gen jOttUsckltinfr. Men abonneert zich: In Nederland bij de Uitgevers Hoek van de SchuithavenB, No. 94, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Graad Rapids. Staat Michigan. Brieven en Ingezondcne Stukken franco. Abonnem ents-Prij «s Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland Voor Noord-Amerika, franco New-York - 1,60. - 3,90. Yersch\j nt: Dingsdag, Donderdag en Zaturdag. Advertenticn: 10 cent per gewone regel. GROOTE LETTERS worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën voor den werkenden stand a 30 Cents. Bekendmakiugcn van ondertrouw of huwelijk a 40 Cents; dito van 25- of 50jarige Eelitvcreeuiging ii 50 Cents contant en franco aau het Bureau. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Maandag, Woensdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee voornemens, op Woensdag den 20 October 1869 «■twaalf uur des middags, op het Raadhuis, in het jenbaar A ANTE BESTED EN bet lev oren van drïeliomlerd twoe- en-neja^entig; hectoliters (mudden) jjfcTJ uk-steen koleneerste kwaliteit. _De Voorwaarden van Aanbesteding liggen op de Imeente-Secretarie ter inzage van Gegadigden. - Het aanvullingskoliier van den hoofdelijkcn omslag; dezer ge- ■ceiite over 1869, door BURGEMEESTER r *n WETHOUDERS voorloopig vastgesteld, ligt voor een iéiler ter lezing op de Secretarie, van den 18 October den 1 November a. s. Bp Zaturdag <Ien 23 October e. k. De berigten uit Britsch-Indië betreffende den lion- (ersnood en de verwoestingen door de besmettelijke pekten aangerigt, zijn allertreurigst. Opper- en Midden- In dië niet alleenook Bengalen is bedreigd. De Imbtenaren van Pendjaub verklaren dat weder een jaar pan droogte te verwachten is en men maatregelen van voorzorg behoort te nemen. In Radschputana is de toestand ontzettend. Alle velden liggen braak, voedings middelen zijn zeer zeldzaam en de cholera sleept een groot aantal menschen ten grave. Alleen te Gwalior ■tierven in drie weken ongeveer tweeduizend menschen, In Goudphore moest uit gebrek aan drinkwater door Ie iuwoners Verlaten worden. Te Umritsur, de hoofdstad Ier Sikhs was het sterftecijfer tot 118 daags, op een levolking van 35,000 zielen gestegen. Ook te Calcutta kas het aantal sterfgevallen gedurende de maand Augus- Jus meer dan twee duizend, en wie maar kon, verliet lie stad. In verscheidene staten wordt meel met 1 sh. lier 8 pond betaaldd. i. 50 pet. duurder dan tijdens |len hongersnood in 1861. De te Malta gevestigde correspondent van den I rimes zegt, dat, volgens tijdingen uit Tripoli ontvangen, liet Turksche Gouvernement er in geslaagd is de moor- Ilenaars van freule Tinne in handen te krijgen. De negerin Jasminawelke door de moordenaars werd Inedegevoerd, en de gestolene goederen zijn ontdekt en I n veiligheid gebragt. Het hoofd der Touaregs Ikenoukhen rerklaart ten stelligste dat hij van den aanslag op het leven der reizigster niets wist, hij heeft krachtig mede gewerkt om de moordeuaars te vatten. Frankfort, 11 Oct. De bedriegerij, te Znricli Gepleegd door Albert Scharrkassier bij de filiaalbank lier eedgenootschappelijke bauk te Bern is inderdaad Kolossaal. Door roekeloos beursspel had Sehür groote 1 ommen verloren en deze uit de bank geligtwaaraan liij verbonden was. Toen men achterdocht tegen hem 1 legon te koesteren en hij dit gewaar werdbesloot I lij het gepleegde kwaad met een coup de maitre te I lekroonen. Hij beroofde niet alleen de bank van haren rjanschen voorraad cassa, maar ontvreemdde nog daaren boven van den directeur der bijbank eene zeer aanmerke- I ijke somzoodat het totaal van het gestolene is geklommen tot 1,900,000 fr. Alb. Schiirr is nog jong, want hij heeft ter naauwernood len 23-jarigen ouderdom bereikt. De voordeelige be dekking, waarin hy was geplaatst, was hij verschuldigd an den heer Stampfliden directeur der eedgenoot- J'chappelyke bank te Bern, van wien hij een neef is; Ie cautie, welke hij bij het aanvaarden der kassiers- h letrekking moest stelleu is insgelijks door den heer Itampfli gestort. Toen hij Zurich verliet, had hij een plaatsbillet ge- I" "omen naar Antwerpen waarschijnlijk had hij het plan liet zich derwaarts te begevenwant reeds te Waldshut tapte hij uit den trein en sedert heeft men elk spoor an den den voortvlugtige verloren. Het verlies hetwelk e bank lijdtis van dien aarddat haar crediet er evmoedelijk schipbreuk bij zou geleden hebbenware et niet, dat er nog middel bestond om het geschokte ertrouwen weder op te beuren. Dat middel is het eigende: vóór de 30,000 aandeelen volgefourneerd zijn loeten nog twee stortingen elk van 100 frs. plaats ebbenhetgeen een kapitaal van 6 millioen vertegen woordigt. Men onderstelt, clat de aandeelhouders weldra JHen worden opgeroepen tot het houden eener alge mene vergaderingten einde een besluit te nemen nopens eenige belangrijke punten. De zaak is van grooten omvang, want behalve de eigenlijke bank, te Bern gevestigd, zijn er vijf filialen namelijk te Genève, LnasanneLucern St. Gallen en Zurich. De Moniteur deelt de volgende bijzonderheden mede omtrent de zaak van Traupmann: Dikwijls sloot hij zich, des namiddags tnsschen 12 en 2, het uur van etenstijd voor de arbcidcude klassen, in de werk plaats van zijn vader op. Ilij had daar op een eikenhouten deur ecu cirkel getrokken, en vermaakte zich, op de wijze der Noord-Amerikaansehe wilden, met zijn mes, van zekeren afstand, binnen den cirkel in het hout te werpen. Met mes sen spelen was dus reeds het lievelingsspel zijner jongensjaren. Uit Cernny schrijft men, dat een detachement soldaten den kolk Sant-Fridelloch of Lands! rassloch geledigd heeft, teneinde te onderzoeken of het lijk van Jan Kinck daarin ook zon gevonden worden. Men hoopte in de diepte, volgens de popu laire overlevering, ook rijtuigen en allerlei schatten te vinden. Per slot van rekening is niets voor den dag gekomen dan een massa modder; uit welken de soldaten, tot groot genoe gen van een hoop toeschouwers, een 8 of 10 pond slechten visch hebben opgeschept. Traupmann's vader heeft op nieuw een ongeleekenden brief ontvangen, gedateerd uit Marseille, waarin hem beloofd wordt, dat. zoo zijn zoon op het schavot mogt ontkomen, hij op vreeselijke wijze zal gewroken worden. De ongelukkige oude man heeft den brief dadelijk aan de autoriteit overhandigd. De Gazette des Tribunaux, de meest vertrouwbare bron van inlichtingen in zake Traupmann deelt mede, dat de toestand van den beschuldigde nog steeds dezelfde blijft. Met verscheiden getuigen geconfronteerd en door den regter van instructie ondervraagd, schijnt hij tot heden geen naauwkeurige inlichtingen te hebben gegeven. Na lang geaarzeld te hebben heeft hij eindelijk zijn photographic laten vervaardigenmaar onder de uit drukkelijke voorwaarde, dat zijn portret niet op den openbare weg mag verkocht worden. Van zijne her senschimmige denkbeelden omtrent het verkrijgen van een groot vermogen is hij nog niet genezen hij laat zich dikwijls gezegden ontvallendie van eene ware geldinonomanie getuigen. Ook liet getuigenverhoor heeft nog weinig licht over de zaak verspreiddagelijks worden tal van brieven uit alle oorden van Frankrijk door den regter van in structie ontvangendie met groote talenten moet begaafd zijn, om de ingewikkelde draden van dit zamenweefsel van waarschijnlijkheden te ontwarren en tot een geheel zamen te voegen. Het somnambulisme heeft zich ook reeds willen mengen in de ontdekking van het achtste lijkdat van Jean Kinck. Te Parijs is deswege een somnambule geraad pleegd, die verklaarde dat Traupmann den ouden Kinck alleen vermoord zou hebben tusschen Soultz en Bol- willer in den Elzas. Eene particuliere depêche meldt dat jl. Maandag het lijk van Kinckden vader, bedekt met zand en drooge bladeren in de bosschen tusschen Ollwiller en Watwilter gevonden is. De reis van keizerin Eugénie naar het Oosten strekt, volgens sommige frausche bladen slechts ter vervulling van de gelofte, die zij in 1856 heeft gedaan omwanneer haar een zoon wierd geschonkeuhet heilige graf te bezoeken. Tot dusverre hebben de om standigheden haar belet aan dat plan gevolg te geven. Het geheel na te laten, vreest zijdat noodlottig voor haar kind zou zijn. Antwerpen, 12 Oct. Gisteren avond leverde ouzc reedc wederom het treffende schouwspel op van een brand, uitgebarsten aan boord van een schip, wederom wa9 de naplha de oorzaak hiervan. De Franschc sloep Hortense geladen met 1644 kisten naphta en bestemd naar Rouaan, lag in de nabijheid dezer stad op op de Schelde te vertrek gereed. Ten 71/2 ure des avonds, terwijl bijna de gehcele bemanning zich op liet dek bevond hoorde men eensklaps eene verschrikkelijke ontploffing aan de achterzijde van het schip. Een der met naphta gevulde kisten was gesprongen, terwijl het daardoor ontstane vuur zich met bliksemsnelheid over de geheele lading verspreidde. De beman ning kon zichzelven niet reddendaar zij van hunne boot waren afgescheiden door het vloeijcndc vuur. De bemanning van een der nabijzijnde schepen redde hen evenwel, hoewel al de papieren cn de bagagie van het scheepsvolk met het geheele schip een prooi der vlammen zijn geworden. Weldra vertoonde de Horlense niets dan een zwaren vuurklomp. Ge lukkig mogt men er evenwel in slagen om de nabijzijnde schepen, waaronder twee met petroleum geladen, weg te slepen en alzoo voor vernieling te bewaren. Omstreeks middernacht was het geheele schip uitgebrand, zonder van zijne anker9 te geraken. Vier personen der equipage zijn gewond en bevinden zich in het gasthuis; dc stuurman heeft den linkerschou der gebroken. Sc?lioterlsmcl11 Oct. Daar de gemeenteraad liever eenige duizende guldens besteedt aan het aan leggen van een kunstweg naar den grooten weg Hoe ren veen-Bergum dan aan het bouwen eener lagere schoolwaaraan inderdaad in het Oranjewoud groote behoefte bestaatzullen de voorstanders van het chris telijk nationaal onderwijs zich naar men verneemt, het lot der schoolkinderen in het Oranjewoud aantrekken door aldaar eene bijzondere school te stichten. Tiel, 12 Oct. De vorige week bragt de landbouwer V. E. van het naburige Wadenoijen eene koe op de Tielsche schroefstoombootten einde naar Rotterdam en van daar naar Engeland vervoerd te worden. Naauwe- lijks was het beest dat zich eenige uren vroeger nog rustig had laten melkenop de bootof het bleek dat het hoornwoest (een soort van dolheid) was. Na op de boot schrik verwekt te hebben onder menschen en dieren sprong het in de rivier de Waalzwom echter spoedig weder naar den kantwaar de eigenaar het wachtte en bij de horens wilde vatten. Het beest nam zijn meester met de horens op, wierp hem achterwaarts zoodat hij gewond en bebloed op den grond nederkwam. Nadat de koe eenigen tijd op den Waaldijk vervolgd was en eene vrouw met de horens gestoken en gewond hadis zij bij de Roode molen bijna een uur afstands van de stadmet geweerschoten afgemaakt. De koe was geschat op ƒ200. Bi'iollc, 12 Oct. Met genoegen kunnen wij melden, dat de tongblaar, eenigen tijd geleden te Nieuwhelvoet uitgebrokenzich slechts op twee stallen heeft vertoond, en zich, naar het schijnt, niet uitbreidt. Ook te Geer vliet heeft de ziekte zich in ligten graad voorgedaan. Over het algemeen vertoond zij geen kwaadaardig karakter. Alhier is tot lid der Provinciale Staten van Zuid- Holland gekozen de heer G. F. Letteburgemeester dezer gemeente. Sluis, 11 Oct. De heer J. M. Hennequin alhier is door den koning van Belgie benoemd tot ridder der Leopoldsorde. Gri-oecle11 Oct. Heden morgen tusschen 2 en 3 ure ontstond brand ten huize van Eduard Odemaere alhier en wel in een tegen het huis gebouwd steenen schuurtje, gelukkig spoedig door de bewoners ontdekt is het vuur gebluscht. Echter is aan het schuurtje en wat zich daarin bevond nog al schade berokkend. ]Vü<l<lell>ui-£>*12 Oct. Gisteren is door de Vereeniging tot icerkverscliafjing aan Zeeuwsche blinden alhier de jaarlijksche verloting gehouden van de in hare inrigting vervaardigde matten manden enz. Het getal loten bedroeg 9000 en dat der prijzen 2100. De belangstelling in deze zoo nuttige inrigtingdie aan een 18tal Zeeuwsche blinden brood verschaftneemt meer en meer toe; bij hare eerste verloting, vijfjaren geleden, beliep het getal verkochte loten slechts 1800. In de vergadering van aandeelhouders in de Kon. Ned. Stoombootmaatschappij op 11 dezer, is o. a. voor gesteld de vaart op Amerika te beginnen met twee stoombooten van 2000 tons laadruimtebenevens de noodige inrigtingen voor 500 landverhuizers en 100 passagiers 1ste en 2de klasse die op de terugreis naar Nederland 3000 tons lading kunnen vervoeren. Eens per maand zou een stoomboot uit Nederland vertrekken terwijl Ylissingen als punt van uitgang werd voorgesteld. Alsdan zoude eene ligterdienst met stoomsleepbooten worden daargesteld welke Vlissingen met onze groote handelssteden zoude verbinden. Na voorlezing van het uitgebreide rapport hadden zeer interessante discussiën plaats omtrent de wenschelijkheid van ondersteuning door de regering der stoomvaart op Amerikab. v. door het daarstellen van de noodzake lijkste inrigtingen te Ylissingen. De directie deelde daarop mede eene missive van de minister van financiën en binnenlandsche zakendie daaromtrent geruststellende verzekeringen bevatten. Wij vernemen dat de plannen voor de spoorweg stations bij Ylissingen thans door den minister van binnenlandsche zaken zijn goedgekeurd. Het internati onaal- en goederenstation zal gevestigd worden op de plaats die daarvoor oorspronkelijk bestemd was zijnde in de onmiddelijke nabijheid van de buitenhaven, ter wijl een locaalstation zal gebouwd worden digt bij de keersluisaan de oostzijde van het kanaal. Ook vernemen wij dat de aanbesteding van den bo venbouw van de brug bij Souburg binnen kort kan worden tegemoet gezien. MiddelbCt.) Haamstede, 13 Oct. Uit het vroeger opgegeven zestal predikanten is heden door het kiescollegie het navolgend drietal opgemaakt: M. Corstius, Lz. te Oost- zaan; D. Chr. Nijlwff, te Drimmelen en L. H. van den Broekte Groote Lindt. Bronwersliaveii11 Oct. Naar men ver neemt bestaat er plan om eene stoomboot voor vervoer van passagiers en goederentusschen Rotterdam en Brouwershaven in de vaart te brengen. Ziei'ilsysee ,15 Oct. De uitslag der Dingsdag gehouden verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het kiesdistrict Amsterdam is dat Mr. E. H. 's Jacob is gekozen met 1087 van de 1985 uitgebragte stemmen. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal is ingediend een adres van ambtenaren en bedienden ter provinciale griffie van Zeeland waarbij zij met uiteen zetting van gronden daarvoor, aan de Kamer eerbiedig verzoeken om de post voor hunne jaarwedden op de Staatsbegrooting voor 1870 op zoodanig bedrag uit te trekken dat daaruit eene billijke verhoogir.g dier jaarwedden kan voortvloeijen. Bij den Raad van State, afdeelitig geschillen van bestuur, zal eerlang worden behandeld het beroep op de beslissing van Gedeputeerde Staten van Zeeland van 3 Sept. jl.waarbij is uitgemaaktdat de gemeenteraad van Axel de heeren S. A. de Smidt en A. van Over- straten Kruijsse ten onregte als raadsleden toegelaten heeft. Dezer dagen zijn onderhands verkocht 12 bunders land liggende in het westdeel van den Anna-Jacoba- Polder, voor de som van ƒ1150 per bunder. Datzelfde land kon vijf jaren geleden niet meer opbrengen dan 416 per bunder. Een winkelier in galanteriën te Arnhemonlangs door de arrondissements-regtbank aldaar veroordeeld wegens den verkoop van Urbanus-pillen is Dingsdag bij arrest van den hoogen raad dei Nederlanden in cassatie van alle regtsvervolging ontslagen daar dat regtscollege heeft uitgemaakt dat de verkoop van Urbanus-pillen noch misdaad, noch wanbedrijf, noch overtreding oplevert. De burgemeester van Zwolle heeft dezer dagen een brief ontvangen van een kolonist uit Ommersclianszich bij ondèr- teekening noemende M. Schijf, die ZEA. met het in brand steken zijner eigendommen bedreigt, indien hij hem, vóór zijn aanstaand ontslag uit het gesticht, niet f25 toezendt. Met doel van dit schrijven is ligt tc raden de kolonie te ver wisselen tegen de gevangenis. Een 11-jarige knaap, Sparhawk genaamd, en woonachtig te Walpole (Newhampshire)heeft zijne oude grootmoeder vermoord. De knaap trad in eene kamerin welke deze zich bevond met zekere dame Starkweather, en met een revolverschot doodde hij zijne grootmoeder met zooveel snelheid dat de ande re dame niet kon vermoeden dat hij geschoten had. Des anderendaags werd het huis door eene menigte personen bezocht. De kleine Sparhawk mengde zich onder de bezoekers luisterde met de grootste onver schilligheid naar al de gesprekken en slechts bij het onderzoek bekende hij den moord met eene zekere zwetserij er bij voegende dat hij sedert eene maand het voornemen had opgevat de oude van kant te helpen. Men begrijpt de wauhoop der ouders van dit kleine monster. De Pall Mall Gazette deelt eene gebeurtenis zonder wederga mede. Te Rochester werd laatstleden vrijdag ingebroken door een bpjaard man, terwijl zijne twee helpers buiten bleven. Hij brak een paar kasten open maakte zich meester van het baar geld, een paar hor loges en kettingentoen de bewoners van het huis een zwaren slag hoorden. Zij gingen naai^boven en vonden den misdadiger dood op den grond, met zijn roof nog gedeeltelijk in de hand. Een beroerte had een einde aan zijn leven gemaakt. Als gebruikelijk deed de regter- lijko autoriteit eene lijkschouwing en hare uitspraak luidde»gedood door Gods hand." De photografie van den dief wordt bij duizenden verkocht. Een hongaarsch journalist schrijft, dat de photo grafie, die thans als de beeltenis van Traupmann wordt verkocht, en bij het groote publiek zooveel debiet vindt, niet anders is dan de photografie van den bekenden hongaarschen staatsman Deak. Deze zal zich zeker weinig gevleid voelen door het gebruik dat men van zijn gelaat heeft gemaakt. Vooral niet, wanneer hij hoort hoe het volk tot elkander zegt: »hij had er juist een kop voor." Een man van fortuin te Jersey-City maakte al zijne bezittingen te gelde, kocht er effecten voor en legde deze op de tafel. Daarop riep hij zijn vrouw, kreeg twist met haar, de lamp viel om en al zijn effecten verbrandden. Om 'tburengerucht, dat ze gemaakt hadden, werden ze veroordeeld tot 10 dollars boete en daar zij deze niet betalen konden, tot een celluraire gevange nisstraf van drie dagen. Volgens de Gazette de St.-Petersbourg stierf te Longa zekere Abraham Pétrof, wien sinds 133 jaren het licht van zon en maan bestraald had. Tot op het laatste toe beschikte deze patriarch over al zijn geeste lijke vermogens. Te Franco in Brazilië overleed onlangs José Moreirn, in den ouderdom van 135 jaren, üona Sabina de Lemos, die mede kortelings het tydelijke voor het eeuwige verwisselde, telde 115 zomers en vermaakte aan 'tmensch- dom een nakomelingschap van meer dan 300 personen. G<;meng"<lc berigten. Een winkelier te X. wordt het zeer kwalijk genomen dat hij zoo weinig achting heeft voor zijn zoon, en zoo veel voor zijne winkel meiden over heeft. Deed bij dan ook maar half zoo veel aan zijn zoon als aan zijne meiden en verdere familie, dan zoude hij niet voor zwabber moeten loopen en er fatsoenlijker uitzien en geen onnut wor-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1869 | | pagina 1