M No. 2680. Zaturdag 9 October 1869. 26sle Jaarg. Mei) letland. DE LOOZE WAALE. Nieuwstijdingen. Pu I X. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Men abonneert sEioh: In Nederland bij de Uitgevers Hoek ven de SchuitliavenB, No. 94, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij J. QU1NTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan Brieven en Ingczondene Stukken franco. Abonnemeyts-Pru ta: Voor 3 maandenƒ1.30. Franco per post, in Nederland- M°- Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. V ovsoli ij iit: Dingsdag, Donderdag cn Zaturdag. A <1 v o r t e n ti e n 10 cent per gewone regel. GliOOTE LETTERS worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiëo voor den werkenden stand h. 30 Cents. Bekendmakingen van ondertrouw of huwelijk h 40 Cent9; dito van 25- of 50jarige Echtvcreenigiug a 50 Cents a contant en franco aan het Bureau. De inzending der Advcrtcntiën kan geschieden tot Maandag, Woensdag cn Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Het groote onrecht waarover de Iersche pachter zich be klaagt, komt hierop neder: Hij heeft een 9tuk woest land gehuurddoor onvermoeide vlijt is 't hem gelukt, roede na roede te ontginnen en vruchtbaar te makenhij heeft den grond omheind, hem gemest, zijn huisje er op gebouwd, door eigen arbeid zich een boerenplaats in de wildernis geschapen. Nu echter komt dc eigenaar, zegt hem de huur op en neemt bezit van den grond en al wat er op 9taat, zonder dat hij een cent vergoeding behoeft te geven aan den man, die den grond tienmaal meer waard maakte. Lord Clarendon heeft als zijn gevoelen omtrent de Iersche landquaestie te kennen gegeven, dat alle partijen zich moeten vereenigen om tot stand te brengen, wat tot nog toe geen kabinet, 't zij liberaal of conservatief, heeft kunnen doenlil. eeu wet op het landbezit, die genoegzame voldoening geeft aan allen. De reden waarom men tot dusver niet heeft kun nen slagen, wa9 daarin gelegen, omdat men eeu partijquaestie mankte van het gewichtig onderwerp, dat een levensquaestie is. Voor elke kwaal bestaat ecu geneesmiddel en zoo zullen ook de gebreken, die het grondbezit in Ierland aankleven, uit den weg kunnen geruimd worden. Tot dusver inaken de or ganen der oppositie van deze landquaestie nog geen misbruik als wapen tegen de regeering. Tus9chen den beroemden staathuishoudkundige J. Stuart Mill cn Jacob Bright den broe der van den minister, bestaat een belangrijk verschil van gevoelen ten aanzien van de middelen welke moeten worden aangewend, om verbetering aan te brengen. In de Eogelsche bladen wordt naar aanleiding van dat verschil, in verband met de vraag hoever de staat alhier zijn gezag moet aanwenden, een levendige strijd gevoerd. Berigten van den Rijnkant deelen vele bijzonderheden mede omtrent de aardbeving in den nacht van Zaturdag op Zondag. l)e grenspnntenwaar de schok slechts in geringe mate onder vonden werd, waren Boppard en Keulen. Tnsschen Bonnen Coblentz was de schok het hevigst. Slapenden werden er door wakker gemaakt; zij die nog niet sliepen, meenden dat men hun bed opligtte; anderen, die zich nog niet ter rost hadden begeven, werden, even nis de meubelen, heen en weder ge slingerd. Velen sprongen uit bed en ijlden naar buiten. De aardbeving ging vergezeld van een dof gerommel, ofschoon de lucht weinig bedekt wn9. De trilling had plaats in de rig- ting N. N. O. naar Z. Z. W. Op sommige plaatsen duurde de trilling slechts 2 9cconden, op andere 6 a 7 seconden. Het geluid maakte op veel personen den indruk, alsof een aantal menschen op kousen snel de trap afliepen. Te Berlijn is dezer dagen door het hooggerechts hof een beul geëxamineerdfamilie-relatie had hem op de voordracht geplaatst, want zyn broeder bekleedde dien eervollen post sinds jaren. In den laatsten tijd is het examen merkelijk verlichtdaar men geeselen en brandmerken voorloopig van het programma heeft geschraptde vereischtcn waren nu goed kunnen le zen en fchrjjve» en een duidelijke Voorstelling geven van eene terechtstelling; daarbij anatomische kennis van de halswervelsvooral van diewelke getroffen moeten worden om oniniddelijk den dood te veroorzaken. Volgens dc Gazelle de France heeft dc keizerin een koffer vol decoratien medegenomen voor het personeel van het esknder in de Levant, voor de hooge ambtenaren te Konstantinopel en te Kaïro, voor de ingenieurs van het kanaal, en eindelijk het grootkruis van het Legioen van Eer voor Ferdinand de Lesseps. Te Parijs is een boekje uitgekomen van den be kenden geneesheer Ch. Loude over den schijndood. Het bevat zeer treffende gevallen die bewijzen hoe licht men den schijndood met het werkelijk overlijden verwart. Zoo verhaalt hij, dat in de maand Julij te Parijs een drenkeling werd opgevischt, een jongeling van 20 jarigen leeftijd. Hjj was verkleurd én koud het gelaat was gezwollen en men kon noch hartklop ping noch ademhaling waarnemen. De drenkeling was een geruimen tijd onder water geweest. In h^t bijzijn van Docter Bourgeois was men langer dan 20 minuten bezig geweest met het zoeken. Het gelukte echter den waardigen geneesheerna eenige uren inspanning den schijndoode in het leven terug te roepentot be schaming der omstandersdie hem al lang bespot hadden wegens hetgeen zij zijne dwaze koppigheid noemden. Dr. Bourgeois verklaart zelf in de Jaarboe ken der geneeskunstdat het meer dan eens is gebeurd, dat menschendie niet minder dan 6 uren in het wa ter gelegen hadden weder bijgebracht werden en ook Dr. Londe verzekertdat hij overtuigd isdat schier dagelijks schijnbaar verdronken menschen begraven wor den die men bij meerdere volharding in het leven zou kunnen terugroepen. Volgens nadere berigten uit Bordeaux is de scha de in die haven door den brand van 28 September aangerigtniet zoo groot als eerst gevreesd werd de schade aan schepen wordt op 2,800,000 a 3,200,000 francs en die aan koopwaren op ruim een millioen francs geraamd. Menschenlevens zijn daarbij niet ver loren gegaan. Volgens officiële rapporten is de brand ontstaan door de ontbranding van gas, hetwelk uit vaten petroleum ontsnapt was; een zwavelstok, ontstoken op eenigen afstand van de plaats waar de vaten lagen, deed het gas ontbranden. In die rapporten is alleen van petroleum sprake; niet van naphta of andere vlug- tige oliën. De kapiteins van drie en dertig schepen die tijdens den brand in de haven van Bordeaux lagen hebben in een dagblad van die stad te kennen gegeven dat de maatregelen door den havenkapitein vóór en bij de ramp genomen geenszins lof verdienen. Naar de meening van een dagblad hebben die maatregelen het ongeluk verergerd. Het gedrag van den haven kapitein zal het onderwerp van een administratief on derzoek uitmaken. Assen4 Oct. Op de annonce van zekere gemeente in deze provinciedie sollicitanten oproept voor de vacante onderwijzersbetrekking, salaris Een honderd vijf en zeventig gulden, is thans veler aandacht gevestigd, te meer daar het tracteinent van den schaapherder aldaar grooter is. Arnliein6 Oct. Een onzer sladgenootcngennnmd van der Horn, die op de werf van den heer G. T. Coers als daglooner werkzaam is, heeft op de internationale tentoonstel ling te Amsterdam geëxposeerd een model van een hollandschen wind-houtzaagmolen (paltrok), door hem in zijnen vrijen tijd vervaardigd en uit vele duizenden stukken te zamenge9teld. Dit model i9 thans aangekocht voor het Polytechnisch Museum te Londen waar men het. zal gebruiken bij voorlezingen over Holland. Van Hom 19 uitgenoodigd zijn werk zelf te Londen te komen brengen en op tc slaanen ontvangt, 180 als koop prijs en reisgeld. De hoeren Perry en Co. te Amsterdam de regelings-commis9ie voor dc tentoonstelling, en de provinciale commissie te Arnhem wedijveren om hem den overtogt gemak kelijk te maken. Van Hom, schoon in zeer ondergeschikte heirekking op do werf, heeft getoond een kunstenaar te zijn. Amsterdam5 Oct. Het provinciaal Geregtshof alhier heeft, bij arrest van heden, Bernardus Walraven, van Medemblik, schuldig verklaard aan poging tot moord op zijn tienjarig zoontje, en hem te dier zake veroor deeld tot eene tuchthuisstraf van twintig jaren. 'S Ojrivivonlisigfo3 Oct. Hel voornemen bestaat, op 17 nov. aanstaande, de plegtige onthulling te doen plaats hebben van het monument ter herinnering aan het herstel van Neêrlands onafhankelijkheid in Nov. 1813, welk gedenkteeken dan in eigendom j'.al worden overgedragen aan het gemeen- tebe9tnnr. Burg. (in weth. zijn van oordeel dal het gemeen tebestuur niet mag nalaten die plegtige gebeurtenis door openbare feestelijkheden op te luisterenen zij hebben daarom den ge ineenteraad verzocht, hun daarvoor eene som van ƒ3000 op den post der begrootirig voor 1SG9ïkostcn voor openbare feesten", toe te staan, op welken post bovendien nog een voorschot is van ƒ2000 ongeveer, afkomstig van de verhoo ging, die daarop hij raadsbesluit van 1° Junij 18G9 als kre diet werd bewilligd. 'sGravenliag-e, 5 Oct. In de laatste twee dagen is in de afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal het onderzoek der staatsbegrooting voortgezet. Nopens de Indische begrooting is het onder zoek afgeloopen en do rapporteurs zijn reeds bijeenge komen tot vaststelling van de hoofdpunten van het verslag, dat spoedig kan worden te gemoet gezien. Morgen ten drie ure zitting, waarin nog onderscheiden ontwerpen, zoowel oude als nieuwe, zullen inkomen. De strekking der bepaling van de werkzaamheden schijnt te zijn, om zoo spoedig mogelijk de Indische begroo ting in beraadslaging te brengen. De geruchten be treffende de terugroeping des Heeven Mijer houden aan. Ook het verzoek om gratie, ingesteld door P. Ferwer da bij arrest van het prov. gerechtshof in Zuid-Holland van 20 April jl.veroordeeld tot eene correctionele gevangenisstraf voor den tijd van drie jaren (in het eerste der Rotterdamsche regtsgedingen) is afgewezen. „BresUtens, 30 Sept. Volgens een alhier loo iend gerucht zou er eene compagnie bestaan die het „plan vormt eene gasfabriek te zetten op de Kruisdijk „(gemeente Groede), zooals ik u schrijf is zulks een „gerucht. „Het voornemen dier compagnie zou zijn om alzoo //de gemeenten SchoondijkeGroede en Breskens van „gaslicht te voorzien. „Vervolgens (maar dit is geen gerucht, maar dit is „waarheid)Van avond hield de Gemeenteraad voor de „3de maal vergadering (je moet weten de boel loopt „in de wasch) en er waren aanwezig: de Voorzitter, „de heer J. van Malelandbouwer en de Secretaris „slechts 3 leden. „Er waren nog al veel af te handelen gemeente- „zaken. Rekesten enz.het eene is aangenomen en „het andere tot nadere beslissing. „Het viel in het oogdat in een zeer lang rekest „op een groot stuk papierhet woord hygiene voorkwam „en de Secretaris maar moeilijk verder lezen kon "mogelijk was het wat onduidelijk geschreven doch "de Voorzitter kwam de Secretaris te hulp en las het "geheele rekest de vergadering voor." Vorenstaand bericht is te lezen in het Sluisch Week blad van Dingsdag 5 October. Wat de gasfabriek betreit 'tis mogelijk, maar //'tis een gerucht" staat er. Dat de boel te Breskens in de wasch loopt, daarin heeft de berichtgever groot gelijk en hij mag waarlijk wel zeggen maar dit is geen geruchtmaar dat is waarheid. „Er waren aanwezig" staat er voorts de Voorzitter, „de heer J. van Malelandbouwer en de Secretaris „slechts 3 leden." rk lees; Er waren aanwezig: de Voorzitter enz. enz., slechts 1 lid. Weet toch dat Voorzitter en Secretaris geen leden van den raad zijn. Eindelijk komen we tot de wetenschapdat de Secretaris maar moeilijk onduidelijk schrift lezen kan. Voorwaar het is interessant om dat te vermelden. Gelukkig echter komt de Voorzitter den Secretaris te hulp en leest het geheele rekest voor. Een knap man die Voorzitter, maar da's 't minste 'tis ook een hulp vaardig man, dat blijkt. Hulpvaardig??? Heere mijn tijd Heere mijn tijd Heere mijn tijd Heere mijn tijd hulpvaardig. De man helptwaar hij kan. Bij gelegenheid zal ik 'tje eens vertellen. Maar zwijg. Ingez Ml<l<lelfonrgr6 Oct. Het provinciaal gerechts hof in Zeeland heeft gisteren het volgende arrest in hooger beroep uitgesproken. Johannes Blom oud 38 jaren wonende te Zierik- zeeherbergier beklaagd ter zake dat hij in den avond van 20 Mei jl. omstreeks 10 uren in de gelag kamer zijner herberg te Zierikzee Joseph Potwersnie reizend koopman moedwillig bij de keel heeft gegre pen en met het hoofd tegen den muur geslagen den bootsman Willem van der Linde moedwillig heeft vast gegrepen en achterover geworpen met het achterhoofd tegen de punt eener aldaar staande tafelwaardoor hij eene verwonding in zijn achterhoofd heeft bekomen en hem bovendien in den vinger heeft gebeten en Joztia Lavenwonende te Zierikzeemoedwillig uit zijne herberg met het hoofd tegen de straatsteenen heeft geworpen is bij vonnis der arondissements- regtbank te Zierikzee dd°. 2 Julij jl. schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van slagen, stootcn en kwetsuren geenerlei ziekte of beletsel van te werken veroorzaakt hebbende, en hem te dier zake veroordeeld tot eene gevangenisstraf van vier maanden in eenzame opsluiting te ondergaan, en in drie geldboeten ieder van ƒ8, bij wanbetaling, na daartoe te zijn aangemaand, te vervangen door gevangenistraf van één dag voor elke geldboete, mede in eenzame opsluiting te onder gaan, alsmede in de kosten der procedure. Op het door den veroordeelde en den officier van justitie inge steld hooger beroep, heeft het hof gemeld vonnis bevestigd, met veroordeeling van den geïntimeerde en medeappellant in de kosten ook op het hooger beroep gevallen. Heden is ter rolle der arrondissements-rechtbank alhier namens den heer Lamb de in ons nommer van Donderdag 30 September vermelde exeptie van onbe voegdheid dezer rechtbank tegengesproken voorname lijk op grond dat het privilege van exterritorialiteit zich niet tot de consuls uitstrekt en nog veel minder tot vice-consulsdiezooals de heer Ellinckhuysen niet door eene vreemde regeeringmaar door een consul zijn aangesteldtot staving dier stelling werd een afschrift overgelegd der aanstelling van genoem den heer Ellinckhuysen van het jaar 1839, afkomstig van den toen te Rotterdam resideerenden Engelschen consul voor Zuid-Holland en Zeeland. Midd. Ct. Zierilixee, 7 Oct. Heden zijn op de botermarkt alhier vier personen bekeurd gewordenwegens het ten verkoop stellen van 40 stukken boter die beneden het bepaalde gewigt waren. Is het steeds af te keuren wanneer bedrog in handel gepleegd wordthoeveel te meer is dit in dezen tijd nu de boter tot zulk een hoogen prijs gestegen is. Wenschelijk is het dnsdat onze waakzame policie voortdurend een gestreng toezigt hierop boudeterwjjl wij in het vervolg de namen der overtreders zullen pu bliek maken. De kamer van koophandel te Dordrecht heeft in een brief aan den minister van binnenl. zaken hare gevoelens uitecugezet voor de stoomvaart op Amerika. Daarin wordt vooral gewezen op het voordeel dat het Brouwershavensche gat en de ligging van Dordrecht aanbiedt voor eene bijna onmiddelijke vestiging eener dienst op Amerika en op Willemsdorp als beter uit- dereu voor der. dag is gekomen van eer kolossaal dier, vermoedelijk behoorende tot eene zeer ver teruggaande periode der aardvorming. Volgens deskundigen schijnen zij behoord te hebben aan een exemplaar van het ge slacht der mastodonten of wel der rhinoceros-soorten. O. a. bevindt zich daarbjj een gedeelte kaak met vrij goed geconserveerde zeer ontwikkelde kiezen. Waar schijnlijk zal de vondst naar het Rijks-museum te Leiden worden opgezonden. -- Uit Axel meldt men ons, dat in eenige tuinen aldaar de aardbeziën een tweede vrucht beloven. Reeds zijn eenige van deze tweede vrucht geplukt, terwijl, indien het weder zoo blijft binnen eenige dagen een groot aantal rijp zullen worden. Het volgende koddige voorval had dezer dagen te Kampen plaats. Een boer kwam bij een der apothekers, ten einde daar een preparaat te bestellendoch wenschte hierop zoo lang te wachtentot het in gereedheid was gebragt; terwijl de apotheker zich naar binnen in de kamer begaf, had de boer de aardigheid zijn vinger nat te maken en die in eenig poeder te doopen 't welk op een papiertje op de toonbank lag; dit likte hij op eene heimelijke wijze op de apotheker dit van binnen ziendeliet hem ongestoord voortgaan met het poeder dat niets anders dan witte suiker was op te likken tot het bijna verdwenen was. De apotheker in den winkel terugkomende, vroeg aan het zoetkaauwerig boertje: de politie is hier toch niet geweest? Wel neen, ant- woorde de boer, maar hoe vraagt gij dat zoo? Wel ik had daar zoo even een papiertje met rattenkrnid liggen en dat mag ik niet voorhanden hebben, nu dacht ik soms dat de politie er wat afgenomen had, omdat ik zie dat de voorraad erg verminderd is. De boer riep in angst uit: o! mijnheer, help my! help mij! ik heb het opgelikt, geef mij gaanw wat dat ikain het braken kom. anders moet ik stervenDe apotheker, bijna zijn lagclien niet lang'er in kunnende houden, be zorgde hem dan ook spoedig een middeltje, voorzien van het noodige Engelsch zout en liet hem dittot straf voor zijn snoeplust, naar apothekers gewoonte betalen, de armen stumper was dan ook niet buiten de stad, of de werking von dit recept begon in ruime mate. Te Nieuwediep is zaturdag jl. eene vrouw uit den werkenden stand van twee zoons en eene dochter, een drieling, verlost. Moeder en kinderen bevinden zich naar omstandigheden wel. Binnen vijf jaar is dat ge zin door dit fortuintje met zes leden vermeerderd. Het zou daar niet onwelkom zijn, wanneer het waar was, hetgeen wel eens wordt gezegd, dat ieder kind dat ter wereld komt duizend gulden medebrengt. Aan Z. Lagerdijk, sluiswachter op de Spieringsluis onder Werkendamis de medaille uitgereikt voor het deelnemen aan de expeditie tegen Balie in 1846—1849, welke door hem in betrekking als stuurman werd bij gewoond. Uit Breda schrijft men aan de Midd. Ct. van 6 dezer: Men verdiept zich in velerlei gissingen omtrent eene pogingheden door een Franschman die verklaarde mecanicien te zijn en gewoond te hebben te Ronbaix (waar, geljjk men weet, de Kinck's ook woonden), in het werk gesteld om als soldaat bij het Indisch leger te wor den aangenomen. Daar zijne papieren niet in behoorlijke orde waren, is zijn verzoek van de hand gewezen. Men heeft echter zorg gedragen de justitie van het gedane aanzoek te verwittigen." Uit eene mededceling van den Belgischen consul-gcncranl in Peru blijkt, dat de gnano-voorraad op de Chincas eilanden over drie of vier maanden geheel zal zijn uitgeput, maar dat op verschillende andere punten van het Peruaansche gebied nog eene zoo groote hoeveelheid van die meststof voorhanden is, dat nog minstens 6 jaren in de consumtie daarvan, op 500,000 ton 's jnars geschat, voorzien zal kunnen worden. Onder den bedoelden voorraad is niet begrepen eene hoeveel- geid van 100,000 tonnen, op de Loboseilanden voorhanden, die van eene mindere hoedanigheid is. Bij het afzenden der berichten lagen in de havens der Chincas-eilanden 54, en in die der Cuanade-eilanden 97 schepen in lading. De bewoners der Tidschi eilanden begraven hunne be trekkingen op de meest kannibaalsche wijze. Een reiziger, die zulk eene begrafenis bijwoonde, was niet weinig verwonderd toen hij den tc begraven persoon met levenden lijve voor zijn graf zag zitten. Dc ongelukkige had den weg derwaarts te voet afgelegd; hij was lijdende aan hoest en aamborstigheid en iemand van middelbaren leeftijd. Te vergeefs bezigde de vreemdeling al zijne overredingskunst, om den candidaat voor den dood van zijn gruwelijk voornemen af te brengen. „Ik ben na eenmaal ongeschikt om mijn leven i naar behooren voort te zetten antwoordde hij vol onderwerping gaugspunt dun Vlissingen. Tusschen New-Yorlc en Nor- oï„ z|j„ aanstaand lot, cn wil my dns thnns laten begra- folk als bestemmingsplaats durft de kamer geen oor- ,en." De met dc begrafenis belaste verwanten van den onge- deel vellen. j Inkkigen man verboden den Engelschman zich verder in hnnne Men deelt uit 'sGravenhagemede, dat prof. van Oosterzee weder aangezocht is (en ook zou aangenomen hebben) om bij de feestelijke onthulling van bet monu ment in het Willemspark te 'sHage de feestrede te houden. Uit Moerdijk wordt gemeld Als eene hoogst merk waardige bijzonderheid kan worden gemeld, dat, bij de vergravingen van den rivierbodem op ruim 20 el onder Amsterdamsch peil, eene belangrijke hoeveelheid been zaken te mengen, en begaven zich daarna oan den arbeid. Drie hunner bonden den aanstaande doode eenige roodc doeken om het hoofd, verwden de eene helft van zijn gezigt zwarten wreven zijn ligchaam met olie. Zoo voor het graf versierd vroeg de ongelukkige nog om een dronk water. „Waarom zondt gij nog willen drinken, terwijl gij gereed zijt voor dc begrafenis?" vroeg zijn bejaarde vader. »Rep u wat," voegde hij er bij en zag hem met een verachtelijkcn blik oan. Thans wikkelde men hem in matten

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1869 | | pagina 1