Mo. 2678. 26,u'Jaarg Dingsdag 5 October 1869. lie en XS. DE LOOZE WAALE. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE rlanden te vIONTIJN, lissements- E. van i en >Ion abonneert zioli: In Nederland bij de Uitgevers Hoek van de Sehuithaven, B, No. 94, en bij alle Bockhandelaren en Postdirecteuren, lu Noord-Amerika bij J. QUINTÜS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Brieven en Ingezondene Stukken franco. Abon nements-Prljs: Voor 3 maandenMO. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. Yersehijnt: Dingsdag, Donderdag en Zaturdag. A<1 vertentiên: 10 cent per gewone regel. GROOTE LETTERS worden naar plaatsruimte berekend. Advcrtoutiën voor den werkenden stand a 30 Cents. Bekendmakingen van ondertrouw of huwelijk a 40 Cents; dito van 25- of 50jarige Echtvereeniging it 50 Cents it contant en franco aan het Bureau. De iazendiug der Advcrtentiën kan geschieden tot Maandag, Woensdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. keuze van I doen. N i en wstii j (1 in gen lOtiiitgdilanfr. O.- verzekerde everdook der ver- J.Nz. en LiOOZEt( ixsnsG goedkoopf :ende rtelaren en s die hun hebben ig mogelijk e verantwoor- ecne stevige laas wordt zij een bij zon rler veranderingen lke goede ver- nde afhangen, j door dc Zalf verkregen goede inaclit- Moeder geneesmid- Algemeen kwalen, it stelsel niet, ieg. evoorzigt van ablisseinent te als volgt: 3,50 ƒ20,50. 3,85 - 20,95. potten te rukte teregt- de in bij den lieer EU VEN NE te l-Dépölhonder Oxford Street AF in de /O,— en voornoemde eh HAVE. ^TJETJI ►F, te Broi een ur 35Cïaiti; F—Wisse. MEI! Adr te Zierikzt lord-Amerü ipslctndteg iudeiyü iten 'tverv; H Brunnde hoofdstad van Moravie is jl. Zondag avond het tooneel geweest van een zeer ernstige opschud ding, veroorzaakt door eene handeling van graaf Heinnch Hlmpesch, welke edelman zich niet ontzien heeft om zicli zei ven een vermeend regt te verschaffen en een nilord aan slag op een burger te plegen. De Ferdinands- gtrjisse was vol wandelaars, die een harddraverij hadden bijgewoond en huiswaarts gingen. Een digte massa men- schon stond voor het hotel Neuhauserwaar de meeste deelnemers na de wedrennen vertrokken. Onder de nieuwso-ierigen bevond zich Gothard Muller, koopman in mode-artikelen, met zyne vrouw en zijn kind. Dczo drie personen stonden juist voor den ingang van het bijteltoen een equipage daar stilhielden graaf Heinrich Hbmpesch van den bok van het rijtuig sprong. Het zoontje van Muller stond den graaf in den weg, en de graaf stiet het kind op zijde niet alleen maar gaf het jBstond een slag met zijn rijteentje. Het kind begon te weenen; de vader sprak toornig den graaf aan en die hernam: „Schoft, als je niet zwijgt, geef ik je een klap." Muller bleef het antwoord niet schuldig, hMzijn stok op en bood den edelman insgelijks oorvijgen aan. Volgens sommige omstanders zouden de heeren elkander zekerlijk klappen toegediend hebben doch dit Mi niet met zekerheid bekend, daar plotseling eene verschrikkelijke verwarring ontstond. Een schot was gévallen en Mullerin het aangezigt getroffen viel op den grond. Graaf Heinrich Hompesch had nl. een kleinen zeslooper-revolver uit den zak gehaald en tegen Muller afgevuurd. Een kreet van verontwaardiging, door al die honderden menschen te gelijk geuit, weer galmde. Mevrouw Muller wierp schreijend zich op haren man, van wiens gelaat een bloedstroom vloeide, die een g&oten plas op den trottoir veroorzaakte. De menigte liet bedreigingen hooren en het scheelde weinig of zij hadden een lynchwet op graaf Hompesch toegepast; dfce was echter gevlugtliet was hem gelukt de kamer van baron Neubof, op de eerste verdieping van het hotelte bereiken en daar wilde hij zich opsluiten. Verscheidene burgers en officieren waren hem echter onverwijld gevolgd en toen hij zich tegen deze wilde verdedigen vatten twee mannen hem bij den hals en dè' borsten terwijl zij met hem voortijlden ontnam een dérde hem de pistool. In het gevecht met de burgers werden de graaf de kleederen van liet lijf gescheurd en de woede tegen hem was zoo grootdat allen die hein konden naderen hem sloegen schopten stooten en klappen gaven en hem met zoo veel geweld bij het haar rukten, datgeheele bosschen in hun handen bleven. Verschrikkelijk geavend werd hij naar beneden gebragt, en de politie en militaire magtaangerukt om hem in hechtenis te nemen, hadden de grootste moeite hem van een geweldigen dood te redden. Zij zeiven werden ge stompt, geschopt en geslagen, omdat zij den moordenaar tegen de menigte in bescherming namen. >.Slaat hem dood, scheurt hem in stukken!" klonk het uit aller nflnd en de tot duizenden aangegroeide volksmassa begeleidde den graaf toen hij naar het stadhuis werd ovfcigebragt. Daar gekomenonderging hij het eerste verhoor. De graaf ontkende de daad niet, doch beweerde dat, hij getergd was geworden hetgeen echter in strijd is met cle verklaring van vele getuigen. In een rijtuig werd de graaf vervolgens naar de gevangenis gevoerd dóch het volk was nog niet tevreden en den geheelen avond heerscht er oproerbeweging in de stad. Wat Muller betreft, deze werd bezwijmd in het hotel ge- drkgen en daar legde een geneesheer, uit Weenen toevallig aan vvezig hem het eerste verband. De kogel was onder de linkerwang ingedrongen en zat vast in het jukbeen. Of de wond doodelijk was, kon men toen nog niet verklaren zooveel is zeker dat de gekwetste één oog zal verliezen. Een paar uren na het gebeurde werd Muller in een rijtuig naar zijne woning gebragt. J9 T- Omtrent het rijden met een vélocipède zegt prof- fessor Oppolzer te Weenen dat de menschen nog niet tevreden schijnen met de reeds hoog genoeg geklom- sterftecijfers anders zou het niet mogelijk zijn dat ze door de. vélocipède-man ie de sterflijst nog vergroo- t.en. Het is ontegenzeggelijkdat iedere al te groote inspanning der spieren vooral bij het rijden met den vélocipède, waarbij alle spierdeelen aan zulk eene vreeselijke overspanning zijn blootgesteld niet alleen gemakkelijk hypertrophie (bovenmatige vergrooting) van die spieren en het hart veroorzaaktmaar tevens tot de meest verschillende hartziekten die er het ge volg van zijn, aanleiding kan geven. Ook aneurysmen or ziekelijke verwijding der slagaderen behoort in zulke gevallen niet tot de zeldzaamheden. Almelo, 1 Oct. Schijnbnar is de rust hersteld, doch geheel gerust is men nog niet, daar me nieuwe onaangenaam- eaen tegemoet ziet, omdat de fabriekanten, wegens de slappe werkzaamheden genoodzaakt zijn, nogmanls de werklooneu le verminderen, hetwelk naar men zegt, Zalurdagavond zal plaat' hebben. Mocht het alsdan weder tot eene botsing komen, dan ziet men bepaald bloedige tooncelen tegemoet, daar men op alles voorbereid is, en strenge maatregelen worden genomen. Gis teren nacht, is, op een half uur afstand van de slad nog een tuinhuis van een der fabriekanten afgebrand, wat ook aan moed wil wordt toegeschreven, en wel als een bewijs van den haat kan strekken, die onder de fabriekarbeiders bestaat. Te Enschedé zal een vereeniging worden opgerigt, tot bestrijding van het schoolverzuim. De deelnemers daaraan kan geschieden tegen een contributie van 30 cent. Te Deventer is het schoolverzuim vau 23 pet. op 12'/j gedaald. Dit laatste getal tot basis genomen geeft over geheel Nederland nog p, m. 85000 school- verzuimende kinderen. In de provincie Friesland is de ziekte der tongblaar thans in alle gemeenten heerschendetot zelfs op Ameland, waar vroeger nimmer eenige besmettelijke ziekte werd waargenomen. Daar geen vee van elders op Ameland is ingevoerd, kan niet gezegd worden, dat de ziekte daar is overgebragt. Men zou alzoo tot de gevolgtrekking kunnen komen, dat deze ziekte óf door de lucht wordt voortgeplant óf in het voeder zijn oorsprong vindt, 't welk dan in 't algemeen met de eene of andere stof vermengd moet zijn. Zoover bekend, zijn in gen. provincie nog geen runderen aan de tongblaar gestorven. Som mige dieren zijn echter zoodanig door die ziekte aangedaan, dat zij uit de hand moeten worden gevoederd wil men hen in 't le ven behouden. Te Genemuiden zal een gasfabriek worden opge richtwaar het gas uit petroleum zal worden bereid. Te Oldenburg vierden den 11 September de heer Fubrken en zijne beide zusters80 jaar geleden als drielingen ter wereld gekomen den datum van den gemeenschappelijken dag hunner geboorte. 2 Oct.. Voor de vacature aan een der nieuw op te rigten diaconiescholen alhier hebben zich circa 100 sollicitanten aangemeld. 's Gravenliage1 Oct. Het hoofdbeginsel van het door de Regering ingediende wetsontwep tot regeling vau het armbestuur is: ondersteuning in de werkelyke verblijfplaats, de plaats waar de arme zich bevindt op het oogenblik, dat behoefte aan ondersteuning ontstaat. Wij vernemen, dat de verzoeken om gratie, inge diend door Bosman en 8 anderen, die op 20 April jl. door het Provinciaal Gerechtshof in Zuid-holland zijn veroordeeld tot vijf jaren tuchthuisstraf, ter zake van de te Rotterdam plaats gehad hebbende ongeregeld heden in het vorig jaar, zijn afgewezen. Aan het Hangsche Dagblad wordt als gerucht medegedeelddat in den Ministerraad in beginsel be sloten zou zijn tot terugroeping van den heer Mij er als Gouverneur-Generaal. De minister van finanticn te KonstantiuopelSadik pacha, is in ongenade gevallen en ontslagen, omdat hij geweigerd had eene groote som gelds voor de persoonlijke behoeften van den sultan beschikbaar te stellen. Welk een drukkende last des sultans hofhouding voor het land moet zijn, kan men nagaan, wanneer men in aanmerking neemt, dut het gezamenlijke per soneel dat tot het serail behoort en op staatskosten gevoed eu gekleed wordt, ruim 6000 zielen bedraagt. -A_H>l»ssoiMÏii.m, 2 Oct. Dezer dagen kwam per stoomboot aan het Veer te Kinderdijk onder deze ge meente een met twee honden bespannen kar van een marktkramer of kermisreiziger, ten einde de kermis op liet naburig dorp Streefkerk te bezoeken. Heden nacht aan genoemd veer weder terugkomende, ten einde gelegenheid tot vertrek af te wachten, bevond zich eene vrouw op de wagen in slaap toen de honden voort gingen, het plankier op, en met de vrouw in de rivier de Noord storten. Een der honden, benevens de kar, werd opgevischt; de vrouw evenwel was in de diepte verdwenen, zonder dat men nog haar lyk heeft kunnen opsporen. Laren27 Sopt. Men is hier thans druk bezig met het rooijen der aardappels. Over het algemeen kan men de opbrengst zeer gunstig noemen. Waren de zooge naamde negen-wekers ook al slecht opgekomen de op brengst er van is van uitmuntende kwaliteit. Van de overige soorten kan men zeggendat ze niet alleen een ruim beschot opleveren maar ook dat de hoedanigheid niets te wensehen overlaat, terwijl van ziekte geen spoor aanwezig is. Groede, 25 Sept. Dezer dagen is aan liet strand dezer gemeente aangespoeld een blikken busje of doos, inhoudende eenige Engelsche papierenwaaronder een brief van zekeren Richard Wood en de afrekening van den matroos-timmerman J. Johnson, wegens verdiende gage aan boord, van het schip Prids of the Ganjes kapt. Robert Jones, groot 641 ton, te huis behoorende te Londen de afrekening loopt over het tijdvak van 19 April 1867 tot 18 April 1869 en is opgemaakt te Callao. MücltlolLni*»- 29 Sept. Men is in deze streken druk bezig met het rooijen der winteraardappelende opbrengst is meer dan middelmatig, terwijl zij boven dien goed van smaak zijn men verwacht lage prijzen. Door het fraaije herfstweder staan de weilanden uit muntend waardoor de Landlieden hunne beesien langer dan gewoonlijk buiten zullen kunnen houden. Do prijzen der aardappelen zijn thans ƒ2.40 a 2.50 per mud. Middelburg1 Oct. Gisteren morgen heeft achter den Grooten Abeele weder eene vrij belangrijke afschuiving van den westelijken kanaaldijk plaats ge had ten bedrage van plus minus 4000 kub. meters grond. Wij vernemen dat al de officieren van de ver schillende wapens, op non-activiteit wegens ziekte, in hunne respective rangen bij het leger zullen moeten tertigkeeren of welindien zij ongeschikt bevonden worden, zullen worden gepensioneerd of eervol ontslagen. ijzeo4 Oct. Het schip Cadzandria kapt. II. Hollevan Antwerpen, naar Galatz bestemd, is den 2den dezer van Vlissingen naar zee gezeild. Volgens schrijven van Kapitein A. L. Hoffmm van Samarang 16 Augustus, was hij mei zijnen bodem Scheldena eene rei9 van 112 dagen op den 15den bevorens aldaar aangekomen. Equigage en schip wa ren beiden in goeden welstand. Als eene bijzonderheid deelen wij mede, dat sedert 13 September 10,000 portretten van den heer Jacob de Vletter door den heer J. Bergé te Rotterdam zijn verkocht, en in de laatste dagen zijn op nieuw 15,000 exemplaren besteld geworden. In Nederland klagen velen dat op de openbare scholen geen godsdienst-onderwijs gegeven wordt, in Duitschland even velen dat het daar wel onder de verpligte leervakken is opgenomen. De inspectie door de dorpsdominésdie bij onze naburen dikwijls zeer piëtistisch zijn begint ook aan de jongere en meer ontwikkelde onderwijzers danig te verdrieten. De nieuwe wet op den ijk heeft eene reorganisatie van het personeel ten gevolge. De Minister wil het getal ijkers op 30 bepalen en hunne wedden, bureau- reis- en verblijfkosten verkoogen; terwijl de schatkist dan de voordoelen trekt van den ijk der gasmeters en deju- steerloonen. De Minister wil aan zes ijkers ƒ2200, aan zestien ƒ1800, aan zes ƒ1400 en aan twee adj.-ijkers 900 jaarwedde toekennen, en bovendien aan vier ijkers 3 te Amsterdam en Rotterdam en één tot het doen van inspectiënƒ500 toelage toekennen; zoodat het totaal der ijkloonen dan op ƒ54,200 wordt gebragt. ïn Pruisenwaar het aardappelen gewas dit jaar buitengewoon goed is gelukt, worden groote ladingen aardappelen aangekocht ter verzending naar Nederland. Men schrijft uit Londen het volgende: Er zijn al hier 170 schapen en 107 varkens, per stoomboot Nora van Ilavlmgen aangebrachtbij de aankomst aange houden om aan de landingsplaats geslacht te worden, doordien er eenige varkens bij waren die aan tong blaar en klauwzweer lijdende waren. Dit is reeds de tweede party Hollandsche varkens, die wegens dezelfde ziekte in de laatste veertien dagen alhier is aange houden. „Er is een nieuw besluit van den Privy Council uitgevaardigd inhoudende dat als er onder de lading een schaap isaan bovenstaande ziekte lijdende als dan de geheele lading schapen aan de landingsplaats geslacht moet worden. Het is du9 gevaarlijk voor afzen ders om schapen te verzenden met stoombooten waar varkens mede verscheept worden." De overvloed van bankbreukige vennootschappen firmaas van bankinrigtingen enz., welke Londen in de drie laatste jaren opleverde, is zoo groot, dat de ver melding van nieuwe rampen van dien aard letterlijk stuitend is, door de noodzakelijkheid van gedurig in wanbeheer, roekeloosheid, misleiding of regtstreekscli bedrog te moeten wroetenom de ware toedragt der zaak en het standpunt der lijdende deelhebbers te kunnen los wikkelen van al de kunstgrepen en slinksche hande lingen, waarvan zij omringd waren. Nu onlangs heeft de val der Albert-levensverzekering-maatschappij eene nieu we verontwaardiging opgewekt, om de ernstige gevolgen daaraan verbonden, en deze week is de European-assu rance-society aan de beurtwier valblijkens de mede- deeling van den Times, nog ernstiger gevolgen zal hebben dan de ramp der Albert-assurance. De uitstaande polissen van de European bedragen ongeveer 9 of 10 millioeu pond sterl., behalve ruim 16,000 pond sterl. jaarlijksche uitkeeringen. Deze maatschappij maakte hare staten pu bliek, doch het blijkt, dat zulke mededeelingen van cijfers in het groot weinig beduiden. Een publieke staat beduidt niets, wanneer hij niet tot bijzonderheden afdaalt. Het ongelukkig lot van de duizenden en duizenden polissenbouders der Albert-en European- maatschappijen zal de Britsclie Regering nu wel dwingen het Ameri- kaansche systeem van Staatstoezicht toe te passen en het is te hopen, dat andere lauden hetzelfde doen zullen. Genieiijfdc berigten. Te Frankfort is den 26 Sept. een congres van philo- sophen geopend. Daar zal iets wijsheid verkocht worden! Een blad noemde de gendarmes altijd „schandar- raen." De uitgever voor de regtbank gedaagd ver dedigde zich met te zeggen dat schandarm beteekent „arm aan schande." Hij werd vrijgesproken. De waarheid zeggen mag niet. In Griekenland is een offi cier gevangen gezet omdat hij de verstandhouding der regeering met de roovers aan 't licht heeft gebragt. In Frankrijk geeft men volgens de Figaro 43 francs pensioen aan een onderwijzer en dat na een en veer tigjarigen diensttijd. De Pruisische onderwijzers moeten droog brood eten en wagen ze 't om een stukje boter te vragen dan doet de Schiil-Inspector hun een ernstig verweis toekomen. In Spanje zit bet nog onklaar. Zoo werd te Tarragoda de secretaris van den gouverneur in tegenwoordigheid van een generaal door liet gepeupel op straat vermoord en mishandeld. Vrou wen en kinderen sleepten hem aan een touw aan de beenen gebonden door de straten der stad met het doel om het lijk in zee te werpen dat met welge vallen door den generaal werd aangezien. Te Parijs zijn vijf dieven in een wijnkelder gevangen. Die wijn proevers namelijk hadden in een kelder weten te komen en er vele nachten goede zaken gemaaktterwijl de eigenaar van huis was. Toen de man t1 huis kwam was zijn halve voorraad wegdat hij niet begrijpen kon. Om dit geheim te ontdekken kroop hij op een nacht in een leêg wynvaten ten 12 ure werd de deur opengemaakt en vijf keiels kwamen binnen. Van schrik sprong de man het vat uitliep do deur uit die op slot vielen de dieven waren in de val. Spoedig kwam de man met een aantal policie-agenten, die de dieven verlosten maar hen overbragten naar een hötel met betere sluiting. Tusschen Pruissen, Oostenrijken Rusland moet een heilig verbond ge sloten zijn met bet doel om bij een mogelijk over lijden van keizer Napoleon eene revolutie in Frankrijk te beteugelen, en dan den 14 jarigen keizer te onder steunen. Een huis te Berlijn heeft van het Belgi sche gouvernement de citadel van Antwerpen gekocht voor 14 millioen franc, tot het aanleggen van bassins, entrepots en eene vrijhaven. Het Suez-kanaal is reeds bevaarbaar en de dammen zijn weggenomen. De waterspiegel is nu over het geheele kanaal gelijk, en een stoomboot heeft in 15 uren het kanaal doorgeva ren, zoodat dit groote werk als voltooid kan beschouwd worden. K o li ii i e it w ésj. Uit het in ons vorig No. medegedeelde twaalftal van predikanten, is jl. Ztlurdag door het kiescollegie der Hervormde Gemeente te Haamstede het volgende zestal opgemaakt M. CorstiuaLz. te OostzaanD. Chr. Nij- hoff, te Drimmelen L. 11. van den Broek te Groote Lindt; L. D. G. Krolte Schoondijke II. Worstte Epe c. a. en W. ATerxoogt, te Ammerstol. Bij de Nederduitsche hervormde gemeente te St.- Philipsland is beroepen de beer J. II. Muhring, predikant bij die gemeente te Wilnis. De heer J. G. Blaauwpredikant bij de Neder duitsche hervormde gemeente te Oostkappelleis als zoodanig beroepen te Oud-Vossemeer. De predikant bij de Nederduitsche hervormde ge meente te Oostburg, D. II. Teljerheeft een beroep ontvangen naar die gemeente te Rozenburg. Re^tszaken. De Arrondissements-Regtbank te Zierikzee heeft den lsten dezer maand de navolgende vonnissen in straf zaken uitgesproken 1°. A. P. V., oud 26 jaren, van beroep schoenmaker, wonende te St.-Maartensdijk, is ter zake van liet moed willig toebrengen van slagen en kwetsuren aan iemand, veroordeeld tot cellulaire gevangenisstraf van vijftien dagen, betaling eener geldboete van ƒ8.bij wanbe taling na daartoe te zijn aangemaandte vervangen door gevangenisstraf van één dag mede in eenzame opsluiting te ondergaan en in de helft der kosten terwijl M. V., oud 38 jaren, mede schoenmaker van beroep en woonachtig te St.-Maartensdijk, bij datzelfde vonnis te dier zake is vrijgesproken de kosten ten zijnen aanzien gevallen te dragen door den Staat. 2°. P. S.oud 24 jaren, A. S., oud 21 jaren, boeren knechts en H. G.oud 29 jaren landbouwer, allen wonende te Stavenisse, zijn, ter zake van het verbreken van afsluiting, onder aanneming van verzachtende omstandigheden veroordeeldeerstgenoemde tot be taling van twee geldboeten elk van ƒ3.— de tweede tot betaling van ééne geldboete van ƒ3.— en laatst genoemde tot betaling van eene geldboete van ƒ10. bij wanbetaling na daartoe te zijn aangemaand te ver vangen voor den eersten door 2 dagen voor den tweeden door 1 dag en voor den derden door 3 dagen gevange nisstraf en in de kosten. 3°. J. J. van O., oud 32 jaren, arbeider, wonende te Sint-Maartensdijk, is ter zake van eenvoudige diefstal, veroordeeld tot gevangenisstraf van eene maand, in een zame opsluiting te ondergaan, en in de kosten. 4°. G. W. oud 31 jaren logementhouderwonen-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1869 | | pagina 1