No. 2677. 26ste Jaarg. Zaturdag 2 October I860. DE LOOZE WAALE. Nieuwstijdingen. JFrttttftti Rücbierlitnh. ZIERIkZEEStflE MEI WSRORE. Moil abonneert zieli: In Nederland bij de Uitgevers Hoek van de Schuithavcn, B, No. 94,, en bij allo Bockhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Brieven en Ingezondene Stukken franco. Abonnements-Prü st Yoor 3 maanden1»80. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. Versehynt: Dingsdag, Donderdag en Zaturdag. Advertenticn: 10 cent per gewone regel. GROOTE LETTERS worden naar plaatsruimte berekend. Advcrtcutiën voor den werkenden stand it 30 Cents. Bekendmakingen van ondertrouw of huwelijk a 40 Cents; dito van 25- of SOjarige Echtvereeniging a 50 Cents a contant en franco aan het Bureau. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Maandag, Woensdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Den 6den Augustus is te Batavia met zijn gezin uit Nederland teruggekeerd de heer ds. W. H. Ader, laatst predikant der Evangelisch-Luthersche gemeente te Batavia. In den avond van den llden dezer zijn intrek ge nomen hebbbende in de gastvrije woning van zijn vriend, den majoor van Haeften op het Landgoed Struiswijk, had hij reeds het ongeluk des anderen ochtends zijn veel geliefden oudsten zoon door den dood te verliezen. In de achter het huis stroomende rivierdie in dit jaargetijde door den lagen waterstand nagenoeg overal doorwaadbaar ismet en onder het oog van zijn vader een bad wenschende te nemen schijnt de knaap eens klaps boven een verborgen kolk geraakt te zijn en zijn al de pogingen van don vader vruchteloos geweest om hem uit het gevaar te redden. Weinig ook heeft het gescheeld of de predikant Ader, die zijn zoon ter hulp geschoten zijnde, dezen omklemd hield met hem naar de diepte getrokken en verdronken ware. Algemeen is de deelneming in de droefheid van een geacht ouderpaar, dat, nauwelijks aan de gevaren eener lange zeereis ontkomen op zulke noodlottige wijze een veelbelovend pand moest verliezen. Jl. Maandag heeft men den geheelen dag gezocht naar liet lijk van Jan Kinckden vader, doch vruch teloos. Het terrein was door talrijke troepen afgezet die de duizende aanwezigen terughielden. Drie ploe gen bespannen met twee krachtige paarden hebben vijf uren lang 25 a 30 centimeters diepe voren gegra ven. By ieder oponthoud drong de nieuwsgierige menigte vooruit, zoodat ruiterij noodig was om de autoriteit in hare handelingen niet te heiemmeren. Gedurende de opgravingen deed een der toeschouwers aan de autoriteit in vollen ernst het voorstel om uit den Jar- din des plantes een twaalftal jakhalzen te doen halen die het gezochte lijk wel spoedig zouden vinden. Deze vruchtelooze pogingen hebben de overtuiging doen ves tigen dat Jan Kinck niet bij Parijs maar in den Elzas vermoord moet zijn. De gearresteerde Traupman heeft niets verder willen bekennen. Zondag zelfs heeft hij niets willen eten met het voornemen om zich te laten doodhongeren doch op aansporing van twee medege vangenen die liem bewaakten heeft hij zijn voorne men laten varen. Traupman is slechts 21 jaren oud. Met welke belangstelling alles gelezen wordt, wat op den moord van Pantin beireklcing hoeft, kan blijken uit de omstandigheid, dat le petit Journalhetwelk zeer uitvoerige berigten daarover mededeelt, zijne oplaag van ruim 260,000 exemplaren, heeft moeten vermeerderen tot 403,950 en de administratie nog aan alle aanvragen niet heeft kunnen voldoen. Eene verklaring die misschien nieuw licht over de moord te Pantin werpt, is voor den regter van instructie afgelegd door zekeren Jules Hercelïn deze man beweert dat hij in den be wasten nacht tusschen 12 en 1 uur bij het station van Patin de familie Kinck is tegengekomen die hij zorgvuldig heeft opgenomen; de vrouw liep vooruit en hield haar jongste kind op den arm in een regenmantel gewikkeld; daarachter kwamen vier andere kinderen en vervolgens drie mannen met zware rottingen in de hand, en van welke één de bijzondere aandacht van den getuige had getrokken; het was een lange man ongeveer 35 jaar oud met liooge zwarte hoed en cache-nez en knevels. Hij zou hem altoos herkennen als hij hem zag. De familie ging van Pantin in de rigting van Abubervilliersniemand sprak een woord, maar op een teeken van één der mannen ging het gezelschap de rigting van het moordveld uit. »Waar gaan die henen?" had Hercelin gedacht, maar hij vond de buurt wat te onveilig om hen na te gaan en ging zijn weg. Wij vragen op onze beurt: wat deed gij daar Hercelin in dat middernachtelijk uur op die eenzame plaats? Te Havre is de opgewondenheid en nieuwsgierigheid bijkans even groot als op de plaats van de misdaad; men denkt nog altijd Kinck, den vader, daar te vinden, en de politie is buitengewoon voorzigtigals er een stoomboot vertrekt worden alle passagiers op het dek geroepen en hunne signalementen en papieren nagegaan. Ten gevolge van die waakzaamheid is een tweede mis dadiger gearresteerd, die niets met Pantin te maken had, maat- een paar honderdduizend francs aan het huis Rothschild had ontvreemd. Boffleaux, 29 Sept. Gisteren avond ten 6 ure is alhier een groote brand uitgebroken. Aan boord van een lichterschip, geladen met petroleum en op stroom voor anker liggende, heeft eene ontploffing plaats gehad. De vlammen verspreidden zich met eene verbazende snelheid, terwijl de brandende kisten pretroleum door de golven werden voortgezweept en het vuur mede deelden aan de schepen die aan de kade gemeerd lagen. De brand heeft den geheelen nacht geduurd. Twintig a dertig groote schepen zijn vernield. Het bedrag der schade is enorm, doch op verre na nog niet te berekenen. Verlies van menschenlevens heeft men gelukkig niet in ruime mate te betreuren. Men zegt dat er twee per sonen in het water zijn geraakt, waarvan er een ver dronken is. De prefect, zijn adjunct, de maire, de havenmeester en alle overige autoriteiten hebben alle mogelijke krachten ingespannen om den brand te doen stuiten. De Minister van Binnenlandsche Zaken had de stad juist een uur te voren verlaten. 30 Sept. Geen enkel schip onder Nederlandsche vlag is door de vlammen aangetast. De schade wordt op minstens 4 a 5,000,000 francs begroot. Uit Csermund wordt berigt, dat daar een verschrik kelijke brand heeft gewoed, in de gemeente Radusin. De geheele plaats, bestaande uit 130 huizen, werd binnen den tijd van twee uren totaal vernield. Er kon niet het geringste gered worden; veel vee en zelfs al het pluimgedierte verbrandde. Maar het verschrikkelijkst is wel, dat 21 kinderen welke in de huizen waren terug gebleventerwijl de ouders op het veld bezig waren, in de vlam omkwamen. Eerst in den nacht en deels den anderen morgen vonden de radelooze ouders de verkoolde overblijfselen hunner kinderen onder het puin der huizen. Het is onmogelijk de ellende te schilderen die in deze zoo zwaar getroffen gemeente heerscht daar de meeste inwoners alles hebben verloren. De brand was zoo hevig en de storm zoo sterk, dat het vuur naar het een half uur verder liggende dorp Behenz oversloeg en ook daar een brand veroorzaaktedie echter met groote moeite nog tijdig genoeg werd gebluscht. -A-IïmcTö, 25 Sept. Nadat men reeds een paar dagen eenige gisting ouder de fabriekarbeiders had bespeurd wegens het inkrimpen der werkuren en het verminderen der arbeids- loonen sloeg die ontevredenheid heden avond lot dadelijkheden over; de werklieden trokken bij groote massa zingende de stad door en wierpen bij onderscheidene fabriekanten de glazen in. De politie is ijverig in de weer, om de menigte tot bedaren te brengen, terwijl de schutterij, zoo het niet tot rust komt, gereed slaat om uit te rukken. Hoewel het vooruitzigt voor den fabriekarbeider treurig is, daar het te voorzien is, dat, bijaldien er niet spoedig eene gunstige verandering komt, een geheele stilstand in het fabriekwezen zal plaats hebben, is hel te hopen, dat zij niet tot oproer hunne toevlngt zullen nemen, daar hun dit toch niets kan baten, maar wel tot hun eigen nadeel moet uitloopen. Deventer, 26 Sept. Een detachement huzaren, onder aanvoering van den lstcn luitenant baron Taets van Ameron- gen, is heden, op verzoek van den burgemeester van Almelo, per extra-trein derwaarts vertrokken, om ernstige ongeregeld heden te beteugelen, welke onder de fabriekarbeiders aldaar zijn ontstaan. Men zegt, dat de slechte toestand van het fa briekwezen waardoor men aan vier groote werkplaatsen de arbeid heeft moeten stakendaarvan de oorzaak is, Zwolle, 27 Sept. Omtrent de ongeregeldheden te Almelo voorgevallen kunnen wij niet zekerheid, het volgende melden. Reeds eergisteren avond waren honderde menschen op de been en werden hier en daar glasruiten ingeslagen; in den nacht van Zaturdag op Zondag ging het zeer onrustig toe en herhaling van het voorgevallene noopte den burgemeester per telegraaf van den commandant te Deventer hulp te vragen dadelijk is van daar per extra trein een eskadron huzaren vertrokken. Gisteren ontving de procureur generaal bij het ge- regtshof in Overijssel kennis van het voorgevallene en gaf daarvan kennis aan den commissaris des Konings die ten 7 ure per staatsspoor over Deventer naar Almelo vertrokken is. Ook eene brigade rijks-veldwachters is daarheen gezonden. Men zegt dat gebrek aan werk aanleiding tot de beweging ge geven heeft, daar het werkvolk dat dientengevolge reeds gedurende eenige tijd slechts de helft van zijn voormalig loon ontving, niettemin het volle bedrag van vroeger vorderde, waartoe natuurlijk de fabriekanten niet genegen waren. 's Gravoiiliage29 Sept. Gisteren heeft de hooge raad der Nederlanden uitspraak gedaan in het beroep in cassatie van het arrest van het provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland in het vierde proces be treffende de Rotterdamsche ongeregeldhedenwaarbij L. S. de Hees en A. J. Rueb tot zeven jaren tucht huisstraf zijn veroordeeld. De Hooge raad heeft het beroep in cassatie verworpen niet veroordeeling der beschuldigden solidair in de kosten. Op de staatsbegrooting voor 1870 is voor de ca- lamiteuse polders in Zeeland eene gelijke som als in de laatste jaren uitgetrokken. De regering hoopt na het advies van de staatscommissie, die het gevoelen omtrent deze zaak van het gewestelijk bestuur over weegt in deze zitting eene wettelijke regeling daarvan voor te dragen; terwijl breedvoerig is uiteengezet de redenen die hebben geleid om het uitwateringskanaal in het voormalig 4de district van Zeeland voor rijks rekening te doen uitvoeren. Ann het Scheveningsche strand, op het proefveld dei- artillerie, heeft Zaturdag jl. een knaap van 17 jaren mede be- hoorende tot liet artillerie-korps (instructie compagnie) en met verlof uit Schoonhoven aldaar aanwezig, zijne onvoorzigtigheid niet den dood bekocht. Bij zijne tegenwoordigheid bij de schietoefeningen schijnt hij zich te ver in dc vuurlijn-te heb ben gewaagd; althans hij werd door een grnnaatkogel blijkbaar doodclijk getroffen, gelijk hij ook, dadelijk naar het hospitaal te 's Ilage vervoerd nog denzelfden avond is overleden. Briolle, 27 Sept. Dezer dagen is de tongblaar onder het rundvee, in de gemeenten Nicuwhelvoet en Vierpolders uitgebroken. Middelburg29 Sept. Heden is ter arrondis- sements rechtbank alhier, in de zaak van den heer Lamb tegen den Engelschen vice-eonsul Ellinckhuysen te Vlissingon namens laatstgenoemden de exceptie voor gedragen dat de rechtbank onbevoegd zou zijn uithoofde van den persoon des verweerders. Dit middel is ont leend aan de bewering dat de verweerder „in deze gansche zaak heeft gehandeld in zijne betrekking van vice-consul van hare Britsche majesteit de koningin en daarmede heeft voldaan aan de verpligtingen die als zoodanig op hem rusten." JEllomeet, 30 Sept. In den afgoloopen nacht heeft zich de persoon van L. de Witteoud 64 jaren door op hanging van het leven beroofd. De aauleidiug tot deze wanhopige daad is onbekend. Zierkzee1 Oct. Door den minister van oorlog is bepaalddat den miliciens-verlofgangers der ligting van 1866 toestemming tot het aangaan van een huwelijk wordt verleend, waartoe zij zich bij de chefs hunner korpsen kunnen aanmelden. Men verneemt dat de internationale tentoonstelling in het paleis voor volksvlijt langer dan aanvankelijk was bepaald zal opengesteld blijven, en wel tot en met 18 October a. s. Men schrijft uit Heerenveen, dd. 25 September: In Tarrondissement Heerenveen wonen inderdaad oude luidjes. Te Knijpe zekere T. de Vries, 105 jaar oud, die nog geregeld 'sweeks naar Heerenveen gaat, om de door hem gemaakte bezems te verkoopen. Te Hooge- duurswpld woont zekere Roelof de Jongoud 89 jaar, die landbouwer van beroep, zijne veld werkzaamheden als: ploeggen eggen, zaaijen maaijen hoon en enz. zelf nog verricht en zulks met eene vlugheid, die menigeen van middelbaren leeftijd tot voorbeeld kan strekken. Te Haulerwijk wonen Lnitzen Egberts Houkes, (88 jaar) en Aaltje Luitzen Houkes (86 jaar), die sedert meer dan 60 jaar door den huwelijksband zijn vereenigd en beide dagelijks nog hunne veldwerkzaamheden flink verrichten, terwijl aldaar nog woont zekere Geert Bijlstra, van beroep timmerman, die ruim 87 jaar oudzijn ge reedschap nog zoo kras hanteerd, dat menig timmermans knecht van jeugdigen leeftijd van hem een lesje kan nemen. Gisteren wandelde hij nog langs de »naald" van een boerenschuur (eene hoogte van p. m. 15 me ters), waarvan hij het dak moest herstellen. Men verneemt, dat het zuiver bedrag van de onlangs aan de Ned. Hervormde diakonie te Leeuwarden vermaakte nalatenschap van mejufvr. IJ. Dijxtra, bedraagt f 96.496.75 Met zekerheid berigt men van Blokzijl dat de con cessie tot indijking van een gedeelte der Zuiderzee, vóór eenige jaren door wijlen den heer B. P. G. van Diggelen verkregen, thans aan eenige Engelschen is verkocht die met het werk der indijking met kracht denken te beginnen. Sedert een paar dagen is de Engelsche ingenieur John. J. de Jongh bezig met opmetingen en grensscheidingen te maken. De voorloopigc werkzaamheden zullen reeds dezen winter plaats hebben, terwijl men met het hoofdwerk in 't volgende voorjaar denkt te beginnen. Men rekent dat het werk ongeveer 2 mill, gulden zal moeten kosten en dat men p. m. 300 bunders land kan winnen. De bedijking zal naar een nieuw plan geschie den, waartoe bovengenoemde ingenieur thans bezig is, de vereischte proeven te nemen. Men meldt uit Leur: Dezer dagen had hier in den omtrek een zonderlinge diefstal plaats, welke op slot van rekening nog tot schade van den dief en ten voordecle van den be stolene uitviel. Een boer, die voor zijne kinderen eenige konijnen deed vetten, vond 's morgens zijn konijnenhok opengebroken en zijne konijnen waren verdwenen. Naast de kooi stond met krijt op de planken der schuur geschreven: „Boer! als gij voortaan jou konijnen niet vetter mest, willen wij ze niet meer halen." De boer daardoor nog meer verstoord, begon zijne ledige kooi wat naauwer te inspecteren en vond een versleten zakje met eenige rijksdaalders en ander geld, dat den dief of dieven in de kooi voorover bukkendewas ont vallen. Dit bragt den boer in een beteren luim. Mogtcn alle bestolenen zoo varen 1 Tot heden hebben de dieven zich nog niet gepresenteerd om het verlorene terug te eischen. Geheirue minnenhandel in de dierenwereld. Als eene bijzonderheid kan van Luxwold gemeld worden, dat Jan D. Minkema, landbouwer aldaar, eigenaar van een konijn onlangs tot zijn groote verwondering ont dekte dat dit dier jongen geworpen had ofschoon hij slechts dit eene dier bezat en in den geheelen omtrek zich ook geen konijn bevond. Door het oog vervolgens op haar te houdenbleekdat zij gemeenschap en drukke verkeering had met een haas, die zich, zoodra zij zich buitenshuis bevond onmiddelijk bij haar ver voegde. Dit heeft reeds verschillende keeren plaats gehad zoodat zij reeds vijfmaal jongen geworpen heeft; opmerkelijk is het nogdat de moeder genoegzaam geheel wit is terwijl de jongen allen haaskleurig en buitengewoon wild zijn. Gi'inen^de boiigten. Iemand te Nbezoekt nog al dikwijls eene doch ter van eene weduwe; maar hoe slim hij ook is, toch heeft met de kermis een Zaamslagsche boer hem te knap geweest. Eene boeren-dochterkortbij Sluis kil wordt aangeraden zooveel snaps niet te hebben en zoo trotech niet te zijn want waar zij op rekent, die wil haar toch niet. Iemand te Schore moest zulke schandelijke praatjes van een ander op straat niet uitkramen want dit zijn zaken die niet betamen, en vooral niet van eene boerin. Eene dienstmeid te 's Heer-Arendskerke wordt aangeraden geen oude weggegooide schoenon op te zoeken want zij zullen toch nooit passen dus Meisjeweest niet langer zot Want gij wordt nu reeds bespot, En zjjn moeder is zoo kwaad Dat hij weer uit 't wandlen gaat Te Coljjnsplaat verkeerd een schip in een zinkon den staatwaarvan men zegt Wat moet een meisje toch niet doen Om te houden haar fatsoen Maar als hij u mogt gaan trouwen Dan zal het hem altijd rouwen. Eene boerin onder C. wordt verzocht hare tong wat in toom te houden en ieder zoo niet uit te jakken daar anders haar eigen kwaad zal bekend gemaakt worden. Dus, vrouwtje houdt u nu wat stil, want gij wordt nog zoo wat voor een mensch gegroetmaar gij zjjt overal bekend voor een varken. Te 'sH. is het nu zoo vrolijk dat er gezongen wordt In een huis gaat het niet net Daar zijn meisjes voot- de pret, En zij zingen mooi en goed Dansen zoo als 't wezen moet. Ant blijft in den donker staan Als een heer komt aangegaan Mina springt soms op en neer Somtijds met een kalen heer. En de derde is wat rood, Maar die pakt dan maar een jood Want die komt daar zoo te pas, Of hij kind des huizes was. Te Almelo hebben kooplieden in aardappelen be rigt ontvaugen dat zij op een belangrijken toevoer van aardappelen uit Pruissen kunnen rekenenen wel tegen zeer lage prijzen doordien dit product buitengewoon gunstig is uitgevallen. In Overijssel en Gelderland worden de aardappelen gescheept om de twee gulden, en de oogst valt niet tegen zoodat het te voorzien is, dat de prijzen dit jaar niet hoog zullen zijn. Ook in Belgie valt de oogst niet tegen van de aard appelen en worden gemiddeld verkocht voor 6 franc de 100 kilo. Kerknie u w s. Op het twaalftal, ter voorziening in de aanstaande vacature, bij de Hervormde gemeente te Deventer komt o. a. voor Ds. W. F. N. Hügenholtz, pred. te Zierikzee. Ter voorziening in de met 15 Oct. a. s. te ontstaue vacature van predikant bij de Hervormde gemeente te Haamstede, door het eervol emeritaat aan Ds. Niewohof verleend is door het kiescollegie aldaar bet volgende twaalftal predikanten geformeerd J. P. Schiltte Burgh; C. W. Schiillerte Eikerzee; N. J. Telders, te Renesse; M. Cor s tinsLz. te OostzaanD. C. Nijhoff. te Drim- melenJ. F. Jvan Goenste SerooskerkeL. TI. van den Broekte Groote Lindt; L. D. G. Krol, te Schoon- dijke; II. Worstte Epe; W. A. Terwogtte Aramer- stol J. Jas Crebaste Westkapelle en D. A. Telj'er, te Oostburg. Zaturdag 2 Oct. wordt hieruit een zestal opgemaakt. "V er^cheidenheden. Wjj zijn in de gelegenheid gesteld de volgende opgaven te leveren van de merkwaardigste zeevloeden, welke in Zeeland hebben plaats gehad van het jaar 1300 tot 1825, voor zoover er thans nog beschrijvingen van voorhanden zijn. Over drie nommers wenschen wij dit te verdeelen waarom wij ons thans bepalen tot de jaren 13041509. 25 Nov. 1304. Walcheren overstroomd en de djjken zoodanig beschadigd dat de landlieden onvermogend waven ze te herstellen. Graaf Jan en heeren van Borselen bedijkten het eiland weder. De heeren van Cats ver loren in Zuid-Beveland 200 gemeten. Aan dc noordzijde van Zuid-Beveland werden do dorpen St. Michielsdorp en Hemerste buiteugedijkt. 23 Nov. 1334. Jn Walcheren waren tusschen Vlissingen en Avnemuiden 15 dijkbreuken. 6 Dec. 1356. Bij Oud-Arnemuiden en Oud-Westkapelle vloeiden vele landen weg. Noordbeveland bleef een jaar met de zee gemeen. 9 Oct. 1376. Het dorp de Piete op Wolphaartsdyk- weggespoeld en vernietigd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1869 | | pagina 1