No. 2675. 26slc Jaarg', Dingsdufj 28 September 1869. DE LOOZE WAALE. RIJKSTELEGRAAF. I van des morgens tot des avonds O uie. OP ZON- EN FEESTDAGEN, van S—O, 1—3 en T-O ure. Ni e u wst i j din ge n JFrawlitiiH. üH-cVittlitnV. zii Hikzi rsdii: nieuwsbode Men abonneert ^ich: lil Nederland bij de Uitgevers Hoek van de SehuitliaveliB, No. 94, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. I„ Nourd-Anierika bij J. QUINTÜS, te Grand Rapids, Slaat Michigan. Brieven en Ingezoudene Stukken franco. Abonnements-Pry Voor 3 maandenJ 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, franco Nmv-York - 3,90. Ver scliij ut: Dingsdag, Donderdag,en Zaturdag. A <Iy ertentiën: 10 cent per gewone regel. GROOTE LETTERS worden naar plaatsruimte berekend. Advertoutiön voor den werkenden stand a 30 Cents. Bekendmakingen van ondertrouw of huwelijk a 40 Cents; dito van 25- of 50jarige Echtvereeniging a 50 Cents a contant en franco aan het Bureau. De inzending der Advertcntiën kan geschieden tot Maandag, Woensdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. mie ondergeteekende brengt iu herinnering, dat, vfctu 1 OCTOBER tot 31 MAABT, hel Rijkstelegraaf kantoor zal geopend zijn: OP WERKDAGEN, De Directeur PILAAR. Hip liet Postkantoor te Zierikzee zijn over de tweede helft der maand Aug. onderstaande brieven bezorgd geadresseerd aan personenwier namen ter plaats van bestemming onbekend zijn, als: Van het hulpkantoor te Brouwershaven een aan M. Vischer te Rotterdam. Van het hulpkantoor te Bruinisse 9 een aan de wed. Doesburg te Rotterdam. |ii de regeering te Washington zoubehalve van andere finantiële maatregelen aan het aanstaande con- gre, in te dieneuook sprake zijn van eene belasting 1 van 5 pet. op de coupon der staatsschuldwelke kor- pog bij de betaling der coupon zou worden afgetrokken. lommige Engelsche bladen bevatten een telegram, hun ^■gezonden door eeu der Engelsche telegrafische correspon- deiitic-bureauxen waarin uit Parijs gemeld wordt, dat op jaag van welingelichte personen verzekerd wordt, dat keizer Ipoleon van plan is om afstand te doen van de regering ten behoeve van zijn zoon. J-He.t bedoelde correspondencie-bnreau heeft dit berigt vol- BMnderwijze geformuleerd en nader toegelicht: H »Wij hebben van een parlements-liddie volgens officieelc ^Hrzekeringeu in confidentieele verhouding staat met den keizer der Franschen en thans te Parijs is, de verzekering ontvangen, dat uiterlijk binnen weinige weken eene formele abdicatie zal nlaats hebben. »De keizerlijke prins zal tot keizer worden uitgeroepen met den titel van Napoleon IV, terwijl de tegenwoordige keizer '»s president van den ministerraad aan het beheer zou blijven. II »Dc keizer gelooft dat zijn toestand precair is. Als een merkwaardig voorbeeld van ongemeen .Mhoogen ouderdom verdient vermeldingdat den 81 V'Üuljj 11. op het Engelsche kerkhof te Kaapstad werd ■egraven het stoffelijk overschot van mej. Sara Carolina fïiOuw, die den leeftijd van 112 jaren had bereikt en jjot aan het laatste uur van haar leven in het volle I ;enot was van al hare geestvermogens. I Eeu dagblad van New-Castle berigt, hoe een jonge I lame daar ter stede overleden is aan de gevolgen van I ;ene ziekte die zij aan het dragen vg-n een cliignon te I Janken heeft. Dit hoofdsieraad wasnaar alle waar schijnlijkheid vervaardigd uit het haar van personen, ■die in het hospitaal aan eene besmettelijke ziekte ■bezweken. I Bij de uitdieping van de haven te Calmar (Zweden) lis onlangs een oude Zwoedsclie kopermunt gevonden I van 40 centimeter (duim) lang en 27centimeter (duim) «breed, wegende ongeveer 19 kilo. Ze is voorzien van Tp stempels: in het midden staat duidelijk X daalder r zilvermunt. Het bekende sprookje, dat vroeger de Zweedsche boer, als hij naar de herberg ging, zijn geld in een zak op den rug moest dragen, is dus niet |zoo geheel onwaarschijnlijk. Faillissementen te Parijs: In 1864 1413. in 1865 11647, in 1866 1815, in 1867 1848, in 1868 2138. jMen gaat vooruit. - Omtrent den zesdtibbelen moord te Pantin, verneemt men de volgende bijzonderheden De moord is gepleegd door den man en den oudsten izoon van het ongelukkige gezin. De naam der fami- Slie is Kinck. Sedert twee jaren warende echtgenooten Igescheidentengevolge de jalousie van den man. De Ivrouw leefde met hare vijf kinderen te Roubaix, ter- Iwijl de man met zijnen oudsten zoon zich naar den I El/as hadden begeven. Onlangs ontving zij eenen brief ■van haren man om naar Parijs te komenten einde j; zich met elkander te verzoenen. Dit was de eerste list lom haar in den valstrik te lokken. De vrouw begaf iZich dan ook met hare vijf kinderen naar Parijs. Zon- !dag-avond haalde de oudste zoon zijne moeder met de kinderen in haar hotel af, zeggende dat lip heu naar Ofcen vader zoude brengen. Vooraf had hij met dezen den put gereed gemaakt, waarin de lijken zouden ge worpen worden. De vader stond te wachten aan den rand van dezelve toen het rijtuig naderde en op bevel van den zoon nabij Pantin stil hield. Deze geleidde eerst zijne moeder en zijne beide broertjes naar den put, en nadat deze vermoord en daarin geworpen wa ren keerde hij naar het rijtuig terug om de drie overige slagtoffers te halen en hetzelfde lot te doen ondergaan. De koetsier, die hen derwaarts heeft gèbragt is ont dekt en in hechtenis genomen. Niets dan wraak was oorzaak dezer verschrikkelijke misdaad, dewijl de vrouw nog een paar honderd frank bij zich had en aan geen der lijken iets was ontroofd. De vader en de zoon zijn Donderdag 11. te Havre gearresteerd, doch men vermoedt dat zij nog mede- pligtigen hadden, die te Parijs gebleven zijn. De vermoorde vrouw was 32 jaren oud, terwijl de kinderen, 16, 14, 8, 6 en 3 jaren telden. De nadere bijzonderheden die aan het licht zijn gekomen, geven nog een veel verschrikkelijker voorstel ling van de misdaad, dan de eerste mededeelingen. De geneesheeren hebben op de zes lijken honderd en zeven wonden, waarvan velen gapende zijn, ontdekt. De moeder is drie en twintig malen door bijl en mes getroffen gewor den. Een der kinderen moet le vend begraven zijn. Deoogen van twee der knapen zijn nog open. De oogapel is uitgezet ten gevolge van den schrikdie zich van de ongelukkigen heeft meester gemaakt, toen zij het bloedig dramma voor zich zagen ontwikkelen. De moordenaars hebben getracht alles, wat een spoor der misdaad kon aanwijzen, aan het oog te onttrekken; maar toch stak een slip van een bebloede doek boven den grond uit, en die slip, waarop het oog van den landbouwer viel, leidde tot de ontdekking der misdaad. Of de moorden gepleegd zijn ter plaatse waar de lijken zijn gevonden, weet men nog niet; maar zooveel is zeker dat men op den weg tot digt bij die plaats geen sporen van bloed heeft gevonden. De geheele stad is in beweging zoo schrijft het Journal du Havre van den 23sten nu de man is gearresteerd die geacht wordt de vreeselijke misdaad te Pantin te hebben bedreven. Een zonderling toeval heeft tot die arrestatie geleid. Omstreeks twaalf ure begaf een agentbehoorende tot de waterpolitie van Havre, zich in een der herbergen in de Rue Royale, om eenige zeelieden op te sporen die aau boord hunner schepen werden verwacht. Hij zag in bedoelde herberg een tal van lieden, wier namen en papieren hij vroeg. Een hunner, wiens gelaat dadelijk betrok bij het binnen treden van den agent, zeide dat hij vreemdeling is. „Welnu des te meer reden om mij uwe papieren te toonen" antwoordde de agent. „Moet men dan in Frankrijk reizende papieren bij zich hebben vroeg de aangesprokene op hijgenden toon, terwijl zijn gelaat doodsbleek werd. Zijn onrust nam daarop met elke minuut toe. „Indien gij dus vervolgde de agent uwe identiteit niet kunt bewijzen, dan zult gij verpligt zijn mij naar den procureur-generaal te volgen." Op dit woord was de vreemdeling zich niet meer meester; hij j trachtte eenige woorden te stamelendoch te vergeefs. De agent arresteerde hem en bragt hem naar het parquet over. Op de kaai de la Carène gekomen maakte de i gearresteerde van het oogenblik dat er een rijtuig passeerde gebruik om aan den agent te ontsnappen. Hij loopt de kade af, springt op een vlot en voorts in het water, natuurlijk met het doel om zich zeiven te verdrinken. Intusschen in Havre is men spoedig bij de hand om hulp te brengen als er iemand in het water valt. Te naauwernood bevond Kinck zich dan ook in het water of een zekere Hauguel springt hem geheel gekleed na. De misdadiger, die zoodoende zijn voornemen zag verijdelen gaat met zijn menschlieven- den redder eene worsteling aan en tracht hem met zich in de diepte te slepen. Hauguel hacl evenwel de kracht en de tegenwoordigheid van geest om dit doel te ver ijdelen. De onbekende was weldra uitgeput, zoodat Hauguel hem meester was en op den vasten wal kon brengen van waar de gearresteerde naar het bureau van politie werd overgebragt. Toen men hem uitkleedde vond men verschillende papieren bij hemdie hij zorg vuldig op het naakte ligchaam iiad verborgen. Uit die papieren bewijzen van verkoopen van huizen quitanties hypotheekbewjjzen particuliere brieven enz. bleekdat de gearresteerde Jean Kinck was tevens vond men ruim 200 francs aan geld en verschil lende andere voorwerpen bij hem. Kinck is later naar het gasthuis overgebragt, waar hij door twee agenten van politie streng wordt bewaakt. Door snol toegediende geneesmiddelen is alle gevaar verdwenen voor het leven van Kinckdie zijn gelaat steeds zorgvuldig onder zijn hoofdkussen tracht te ver bergen. Kinck heeft geweigerd den regter van instructie het minste antwoord te geven. Traupmaneen der medepligtigen in den moord van.. ï>au^n mede te Havre aangehouden en naar Parijs gevoerd waar hij Zaturdag-avond is aangekomen. Hij is in de gevangenis van Mazas gebragt. Volgens het Journal du Havreheeft deze persoon alles tot dezen bloedigen moord in gereedheid gebragt en dezen helpen volvoeren. Frankfort21 Sept De telegraaf heeft reeds het berigt gebragt van het ouheildat Dresden getrof fen heeft door den brand van het groote of hof-theater. Deze schouwburg deed zich aan het oog van den vreem deling dadelijk op[als hij van het station van de Leip zig Dresden spoorweg, over de oude Elve-brug de stad naderde. Statig verhief het zich in een groep van prachtige gebouwenwaaronder de hof-kerk, het koninklijk paleis en het beroemde museum van schilderijen iu de eerste plaats moeten worden genoemd. Dit theatre uitmun tende door uiterlijken vorm en algemeen beroemd wegens de degelijkheid van zijn personeel, is in weinge uren een prooi der vlammen geworden. Des Dingsdags was het gansch afgebrand en bleven enkel de naakte muren staan. Op een oogenblik was er gevaar aanwezig, dat de brand zich zou uitstrekken tot de nabijliggende ge bouwen en was men vooral beducht voor de kostbare verzameling van schilderijen in het koninklijk rauseun. Gelukkig is het aan de onvermoeide pogingen der brand weer mogen gelukken dit gebouw als ook de overigen voor het dreigend onheil te behoeden. Behalve dat enkele braudblusschers letsel bekwamen, is verder geen ongeluk te betreuren. De oorzaak van den brand is voor alsnog onbekend. Sommigen zoeken haar in een gebrek der gaspijnen, terwijl dit door anderen wordt ontkend. Volgens dezen zoude een lucifer de aanleiding zijn geweest tot het onheil. Zij ontbrandde en stak door de onvoorzigtigheid van een jongeling, met de verlichting belast, een met benzine doortrokken doek aan. Op deze wijze zouden de vlammen spoedig zich heb ben uitgebreid, en middelen tot blussching zijn aange wend toen het te laat was. Het is thans aan het licht gekomen dat de verschrik kelijke ramp te Koningsbergen veroorzaakt is geworden door het geroep van brand! hetwelk eenige jongens, om vrees aan te jagen, geroepen hadden. Ongeveer 150 personen werden in den vijver geworpen; tot heden zijn 32 lijken te voorschijn gebragt; men vreest echter dat nog meer lijken zich in den vijver bevinden. Dit ongeval heeft bovendien nog indirecte rampen veroorzaakt, want den dag na het gebeurde stierf eene dame, die daarbij haar löjarige dochter verloren had, aau eeu aanval van krankzinnigheid; een werkman, die even eens zijne dochter verloren had, heeft zich den volgenden dag uit wanhoop verdronken. Te Brussel zal te beginnen Donderdag 7 October een nieuw Vlaamsch blad verschijnen. Dan verschijnen er nog slechts drie vlaamsche bladen in de hoofdstad van Belgie. Men schrijft uit EeclooDeze week hebben we verbeterde melkkarnen gezien. De verbetering bestaat uit een toestel, van blik gemaakt, dat men in de karn plaatst en er met een pijp boven uit komt. Deze pijp, die men een luchtpijp zou kunnen noemen, pompt de lucht en een soort van gasdat door den slag der melk in de karn oprijstnaar boven geeft een groot ge mak en spoedige werking, zoodat alles in minder dan een half uur is gedaan zonder arbeid. Daarbij bekomt men een grootere hoeveelheid boter. In het kamp van Beverloo in Belgie zijn de militaire evolutien dezer dagen door een ontzettend ongeluk plotseling afgebroken. Twee pelotons cavallerie ont moeten elkaar in volle charge. De verwarring was verschrikkelijk: er waren veertien gewonden, waaronder twee officieren. Een soldaat bleef met den voet in den stijfbeugel hangen en werd vijftig voeten door zijn paard voortgesleept. 'S Gri'SW CMiliaj^o 9 25 Sept. De minister van finan ciën hééft heden, bij de indiening der staatsbegrooting bij de tweede kamer, volgens gewoonte weder eene uitvoerige be schouwing geleverd omtrent den tegenwoordigen financieolen toestand. Bij de begrooting zijnjde uitgaven geraamd op ƒ96 228 916, waaronder 10 millioen voor spoorwegen. De middelen zijn geraamd op 84,856,583, waaronder de vaste koloniale bij dragen ad omstreeks 10 millioen. Aan eene leening is voor het tegenwoordige geen behoefte, maar mogelijk is een uitgifte van schatkistbiljetten tot een bedrag van 11 millioen wenschelijk. De regering is van oordeel dat het patentregt diende te worden overgelaten aan de gemeentendaarentegen zou het rijk 1/5 der aan de gemeenten afgestane 4/5 van de personele belasting moeten terugnemen. Misschien zou men ook tot een belasting op den tabak kunnen overgaan. Tot een uniformport voor brieven kon nog niet worden overgegaan. De bezuinigingen waarop in de openingsrede is gedoeld en welke omstreeks vijf ton bedragenbetreffende de begrootin gen voor binncnlandschc zakenoorlog en marine. Bij beschikking van den minister van binnenl. zaken van 22 dezer is bepaalddat de verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten-generaalin het hoofdkiesdistrict Amsterdam, welke moet plaats hebbeu ten gevolge van het door den Heer Mr. G. C. J. van Reenen als zoodanig genomen ontslagzal ge schieden op 12 October a. s. en de herstemming zoo deze noodig mogt zijn op 26 October daaraanvolgende. Schoonhoven 24 Sept. Voor de betrekking van Gemeente-Ontvanger alhier, aan welke tegenwoor dig eene jaarwedde van ƒ600 verbonden is, hebben zich aangegeven niet minder dan 94 sollicitanten. Oostlbui'fy 25 Sept. Alhier is Donderdag 11. eene weduwe van 77 jaren in den echt getreden met een jongman van 30 jaren. Onder het rundvee van de weduwe Versprillen te Aardenburg is de tongblaar uitgebroken. Het telegraafkantoor te Sluis zal 1 October a. s- worden geopendtot directeur ia benoemd de heer J. A. Dorrenboom. Neuzen, 24 September. Dingsdag den 21 dezer is cr aan den nieuwen Neuzenpolder in de nabijheid van de verkorting weder eene oeverafschuiving ontstaan. Zij beeft eene lengte van bijna 150 ellen cn eene breedte van 45 ellen. Deze afschuiving wordt beschouwd een vervolg te zijn van die van den 28 February jl. cn eene voortzetting van die van den 19 April 1866. Mhldelburjf25 Sept. Een korporaal der in fanterie aan koorts lijdendedoch voorloopig nog niet naar het hospitaal overgebragtstond gisteren op eene kamer op de bovenste verdieping aan de achterzjjde van het kazernegebouw alhier voor een geopend raam, toen hijdoor eeno duizeling overvallen daaruit viel. Niettegenstaande de val belangrijk was, ie de daardoor veroorzaakte verwonding gelukkig niet zeer beduidend; voor het oogenblik althans heeft hij geen ander letsel dan eene beleediging van lippen en tanden. Hij bevindt zich thans in het hospitaal. Wij vernemen dat gisteren morgen ten huize van zijn vader alhier is gebragt een te Veere aan de kanaal- werken arbeidende jongelingdie al stoeijende door een anderen jongen een hand vol kalk in de oogen is geworpen, waardoor hem het gezicht, zoo al niet voor altoosdan toch tijdelijk ontnomen werd. Zierikzee, 27 Sept. Donderdag 11. is aan den zeedijk nabij Serooskerke aangespoeld het lijk van een onbekend persoon van het mannelijk geslachtin verre- gaanden staat van ontbinding verkeerendenaar gissing was de persoon 25 a 30 jaren oud. De tongblaar breidt zich vooral in de provincie Fries land onder het rundvee zoodanig uit, dat door onderscheidene gemeentebesturen maatregelen genomen worden, wat aangaat het niet toelaten op de respectieve veemarkten, zonder gedekt te zijn door voldoende certificaten van gezondheid, door de hoofden der plaatselijke besturen afgegeven. Uit Old. meldt men ons:|Wat hebben die schoolmeesters uit Duiveland en misschien wel andere confraters ook, een lange neus gehad zij hadden gedacht in de namarkt een prettigen, een pleizierigen dag te vieren maar ja wel, de jubilaris was even over water geslopen en stilletjes afgedropen en weggekropen en gaf: Bilot t'hnis. Die arme schoolmeesters! nu mogen ze hun maal doen met dit lesje Reken niet te veel op 't goed Dat gij nog ontvangen moet. Een boeren-kuecht te IJ. wordt aangeraden zijn mond wat digt te houden, anders zal hij verpligt zijn matroos te worden waar hij beter voor geschikt is. Sedert eenigen tijd worden er plannen beraamd om met de non Barbara UbriekEuropa en Amerika rond te reizen. Duskan dit mensch daartoe besluiten dan zal zij de wereld nog eens zien en volop in de schijven raken, want zij zal overal veel bekijkers hebben. Met het bekeeren der Chinezen gaat het ook niet vlug vooruit; althans zij hebben nog meer dan 8 millioen afgoden van groote waarde met hunne tempelsdie geschat worden op 200 millioen pond sterling. Met dit som nietje zouden vele vorsten van Europa uit den brand zijn. In het bosch van St.-Germain werd onlangs een feest gehouden vau vrijmetselaren waar gebruikt werd 22,000 gebraden kippen, 10,000 pond ham, 30,000 pond brood180,000 flesschen ordinaire wijn 1000 flesschen Champa,ge, 500 okshoofden bier en 800 flesschen brandewijn. Die metselaars zijn dus nog geen afschaffers. Twee burger-dames te W. moesten zoo onophoude lijk niet langs den grindweg wandelen want Blijft Betje op den molen En Liene bij de leest Want altijd zoo te dolen Is nimmer mooi geweest. Zoo zult gij het nooit vinden Al zoekt gij nog zoo lang, Want alle jonge vrinden Die worden van u bang. Een heerschap te S. wordt aangeraden zoo veel borreltjes niet te drinken als zijne dame uit het logeren is want een loontje van zes gulden is gaauw verdron ken. Te N. wil een smid zoo spoedig mogelijk in de echtschnit stappen, maar Keetje zegt: »Wij zullen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1869 | | pagina 1