No. 2674. Zaturdag 25 September 1869. 26slc Jaargo V Nieuwstijdingen. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Men jibonneer t zicli: Iu Nederland bij de Uitgevers DE LOOZE WAALE. Hoek van de Schuithaveii, B, No. 94, en bij alle Boekhandelaren eu Postdirecteuren. In Noord-Amcrika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Brieven eu Ingezondenc Stukken franco. Aftonnemeirts-Prijs: Voor 3 maanden Franco per in Nedcrlaud Voor Noord-Amerika, franco New-York 1,30. 1,60. 3,90. V ersch ij nt: Diugsdag, Donderdag en Zaturdag. A<1 verton tien: 10 cent per gewone regel. GROOTE LETTERS worden naar plaatsruimte berekend. Adverteutien voor den werkenden stand a 30 Cents. Bekendmakingen van ondertrouw of huwelijk a 40 Cent»; dito van 25- of 50jarige Echtvereeniging h 50 Cents ii coulant en franco aan het Bureau. De inzending der Adverteutien kan geschieden tot Maandag, Woensdag eu Vrijdag, des voormiddags 10 ure. De Gedeputeerde Staten van Zeeland. Gelet op <le verklaring van den provincialen veearts der 2de klasse, CH. MAZURE te Zierikzee van den 21 dezer, uit welke blijkt dat ter voorkoming van de verdere verspreiding van de longziekte welke zich onder de runderen, zich bevindende op de hofstede van I en toebelioorende aan den heer J. H00GEN1300M J3z., Burgemeester van en grondeigenaar in de gemeente Renesse heeft vertoond, de onteigening dezer runderen noodzakelijk is; Voorts gelet op art. 69 en volgende der wet van den 28 Augustus 1851 (Staatsblad n.° 128). BESLUITEN: Te verklaren dat er genoegzame redenen bestaan, tot onteigening van de volgende runderen als: een roodbonten stier, eene roode melkkoe, eene roodbonte melkkoe, eene roodgetygerde melkkoe, een vaalbonten os, een zwartbonten os, eene vaalzwarte vaars, eene zwarte vaars, eene witte vaars, een roodbont kalf, zich bevindende op den stal van den heer J. HOO- GENBOOM Bz.. Burgemeester van en grondeigenaar in de gemeente Renesse en dat zij mitsdien zullen worden onteigend. Dit besluit zal worden medegedeeld aan Burgemeester en Wethouders vati Renesse; hetzelve zal voorts geplaatst worden in den Zierikzeeschen Nieuicsbode. Gegeven te Middelbarg den 22 September 1869. De Gedeputeerde Staten voornoemd, Van LIJNDEN, Voorzitter. G. J. SPRENGER, l. Griffier. I bYood en vleesch die zij zonder twijfel bezig wardi op te eten, nog stijf in hunne handen gedrukt. Pit lijk van den oudsten jongeling vertoonde tallooze me - steken waaruit men kan opmaken dat hij een hart - nekkigen tegenstand heeft geboden. Het lijk van oe vrouw had aan een ceintuur een horloge met een ke:t.ir* hangen. Ook heeft men geld in haren zak gevonde alsmede in die van de andere slagtoffers. De geregtelijke geschiedboeken leveren geen voorbeeW op eener misdaad onder dergelijke omstandigheden. Volgens een der bladen zon do man eu vader dl slagtoffers die geacht wordt de moordenaar te zijij reeds in een der steden van Frankrijk zijn gearresteer - Door Heeren BURGEMEESTER en WET- «r—-HOUDERS dezer gemeente is bekend gemaakt dat Heeren Commissarissen over de Armenschool in deze gemeente eene zittingzullen houden in de Regenten kamer van het Hervormd-Diaconie-Armengesticht alhier, op Zaturdag den 25 September eerstkomendedes avonds te half 8 uretot het ontvangen en beoor- deelen der aanzoeken om plaatsing van kinderen op die school. Dr. Cumming, van Schotland, de kampioen door eigen keuze van het Britsche Protestantisme op het oecumenisch concilie, heeft antwoord ontvangen uit Rome hij raag op het concilie komenop voorwaarde dat hij zijne lippen niet opent dan om zijne dwaling te erkennen en de genade der kerk in te roepen. De Londensche dagbladen vermelden een bijzonder groot getal misdaden. Men schrijft dit toe aan armoede, voortkomende uit gebrek aan werk. De voorgaande week vond men in eene gesloten kamer een maneen vrouw en twee kinderen dood. Op een theeblad vond men de asch der houtskooldie gediend had voor dezen zelfmoord. JFrawfiuri Omtrent den zesdubbelen moord, die onder Pantin bij Parijs gepleegd iswordt in de dagbladen het volgende berigt: Een landbouwer begaf zich 's ochtends ton zeven ure naar buiten om wijndruiven te plukkentoen hij op een veld bij zyn wijngaard gelegeneen stuk van een i doek zag liggen. Digterbij gekomen bemerkte hij dat de doek in den grond was gestopt. Hij trok dien er uit en ontdekte tot zijn ontsteltenis dat het andere einde van den doek bevestigd was aan een vrouwen hoofd. Van schrik buiten zich zelf, ijlde hij naar Pantin en gaf den commissaris van policie konnis van zijne ontdekking. Deze, van eenige agenten vergezeld, begaf zich onverwijld naar de aangeduide plaats. Het terrein werd nu onderzocht en behalve het lijk van eene vrouw, vond men achtcrvolgens nog vijf lijken van vier jongens en een meisje waarvan de oudste omstreeks zestien jaar scheen te zijn en de jongste drie jaren. Zij waren allen in een kuil, in 't midden van het veld gelegd waarover men eenige aarde had geworpenen wel zoodanig dat de voorbijganger denken kon, dat hij voor eene gewone glooying stond en dus geen argwaan behoefde te hebben. De verschrikkelijke misdaad kon niet hing vóór de ontdekking gepleegd zijn. Toen de lijken te voorschijn werden gehaaldvertoonden zij nog niet de strakke trekken van den dood en de jongsten waarschijnlijk verschrikt door de worsteling eu de slagting, die onder hunne oogen plaats haddenhielden eenige stukken 'js Bosoli20 Sept. De heer F. F. H. Russ<| drukker en uitgever van het dagblad 7 Ami du La- bourg is gisteren te 's Hertogenbosch in het huis vin burgerlijke en militaire verzekering opgesloten, om lie hem opgelegde gevangenisstraf van vijftien dagen an eenzame opsluiting te ondergaan, waartoe hij bij voijiis der Arr. Rogtbank te Maastricht van 8 December lpS werd veroordeeld wegens laster in het door hem uit e- geven wordende dagblad jegens den hr. H. P. Door den veroordeelde werd van dat vonnis hoo er beroep aangeteekenddoch het hof van Limburg beves tigde hetdaarop beproefde R. een beroep in cassat 3 waarop do Ilooge Raad de zaak verwees naar het lp:' van Noordbrabant, welk laatste het vonnis des eers r, regters bövestigde. R. zal alzoo 4 October eerstgenoemde weder in vd- heid worden gesteld. 20 Sept. Wederom heeft er alhlr door onvoorzichtigheid een jammerlijk ongeluk plaas gehad. Een braaf en veel belovend jongeling van jarenwerkzaam in de fabriek van kunstwerktuigQ der heeren Houget en Toston, raakte met zyn klei deren aan een draaijend werktuig met het gevolg d/ zijn lichaam tusschen de machine kwam, waarde een arm en een been van den ongelukkige zoodan: gekneusd werddat de geneesheer weinig hoop 't behoud van 'sjongelings leven heeft. Aanhoudend hebben hier dergelijke ongelukken plaaj Aimsterduiii21 Sept. Gisteren avond oi streeks 10 ure is, op de Westennarkt bij de Prinsej gracht, de haak gebroken van een schommel, waaü zich vijf kinderen bevonden. Een dezer, een vijftió- jarig meisje, heeft door den val op de straatsteen^ haar nekbeen gebroken, en was reeds een lijk ten de geneeskundige hulp opdaagde. 22 Sept. Gisteren omstreeks middernacht is v- derom een ongeluk gebeurd met een schommel en til op de Nieuwevuarkt. Van de vier dienstboden, die «jh in den bak bevonden, welke omsloeg, is óéne zwir verwond naar het gasthuis vervoerd. Dit tweede fi- geluk moge eindelijk tot leering strekken. In den vroegen ochtend van 19 September, h- streeks te half 5 uren, is eene hoos over Haarlem getik - kendie eene zeer belangrijke schade heeft toegebnht aan de uitgebreide werkplaatsendie thans aldaain aanbouw zijn op het terrein van het oude stationjer Hollandsche spoorweg-maatschappij. De bekappiien van de nieuwe gebouwen zijn meerendeels weggeshim, en ook is een der nieuwe muren ter lengte van p. n30 meters omvergeworpen. Kort na de opkomst van de miliciens der lievig van 1865 heeft een dronken milicienschipperskriht van beroepin de kazerne te Leeuwarden een oppaaid militair, die hem in den gang ontmoette, zonder etjge aanleiding met zijn zakmes eene diepe snede ovei voorarm toegebracht, waardoor een der aderen,1 doorgesneden en de ongelukkige, uitgeput dooratar bloedverlies, naar het hospitaal is moeten vervoerdpr- den. Zijn toestand is zeer bedenkelijk. De dader« pn- middelijk gearresteerd en zal voor den krijgsr/d ge- brngt worden. 'si OirstvoiiliJigre22 Sept. De Hoo/ Raad (kamer van strafzaken) heeft heden behan^ het beroep in cassatie van Jacob de Vletter £en het arrest van het Hof in Zuid-Holland. De advo<p Bergs- ma heeft dat arrest hevig bestredenwaar* zooals hij zeide, alleen aan do bitterste tegen stijfs van de Vletter het woord zou zijn verleendMü heeft, voorts negen cassatiemiddelen ontwikkeld./0 conclu sie van het Openbaar Ministerie is bepaa/°P Maan dag 27 dezer. De Eerste Kamer heeft heden hare wp^'^heden aangevangen. De Heer Philipse heeft het \fzitterschap aanvaard met eene rede, waarin gewezenW't op den gewichtigen arbeid, dit jaar te verrigf De Kamer heeft besloten de troonrede met een beant woorden. rd Gravenliajfe23 Sept. 'M- de Koning heeft den heer Dullert benoemd tofT°orzitter dei Tweede Kamer. Die heer heeft hedfhet voorzitter schap aanvaard met eene rede, waal gezegd word dat, bij verschil van meening en inzie5"» allen slecht: één doel beoogen: het waarachtig Bng van Koni en Vaderland. 21 Sept. Wij vernemen dat be halve het comité tot ondersteuning van het plan tot vestiging eener stoomvaart tusschen Vlissingen en Noord-Amerika, ook onderscheidene belangstellenden uit deze gemeente de vergadering zullen bijwonen, welke door den heer M. H. Jansenter bespreking van dat plan tegen 7 October a. s. te Utrecht is belegd. J^t. ïMiilipj-ilsiml, 22 Sept. Naar wij vernemen, is voor eenigen ijjd eene Commissie benoemd tot herstel der gemeenschap tusschen de provinciën Zeeland en Noord-Brabant bij St. Philipsland. Terwijl dat gedeelte der provincie Zeeland geen direct voordeel geniet van de thans bestaande en in aanbouw zijnde spoorwegen is het zeer te wenschen dat het uit deu geïsoleerden toestand gerake en dat verbeterde vervoermiddelen de bevolking iu gemeenschap brengen met de overige deelen des Rijks. Terwijl eenmaal gewezen werd op eene ge meenschap, welke Brouwershaven, als deals veiligste bekende haven voor zeilschepen in ons landdoor de eilanden Schouwen en St. Philipsland verbinden zou aan de Noord-Brabantsche spoorwegen en de verwachting daarvan nog levendig blijft, is het herstel der gemeen schap bij St. Philipsland voor de provincie Zeeland van groot belang te achten. Reeds door vorige Ministeriën zijn onderhandelingen daaromtrent gevoerd. Aan het tegenwoordige Ministerie, dat zoozeer onze sympathie wegdraagt, blijft de taak over, om die gemeenschap voor goed op voldoende wijze tot stand te brengen en den grond te leggen voor verdere verbeteringen welke in het belang van handel en nijverheid nog in de ge meenschap tusschen de provinciën Zeeland en Noord- Brabant wenschelijk zijn. Zierikzee, 24 Sept. In het begin dezer week is een vaarskalf, toebelioorende aan den lieer J. IIoo genboom Bz., te Renesse, in beslag genomen en afgemaakt als verdacht van longziekte. Krachtens besluit van Heeren Gedeputeerde Staten zijn heden tien runderen van ge noemden heer onteigend en afgemaakt. Blijkens het Provinciaal blad no. 98 hebben ge deputeerde staten van Zeelandbij besluit van den 22sten dezer, vermits de longziekte onder het rundvee in de gemeente Renesse is uitgebroken als door de longziekte besmet verklaard liet gedeelte van de ge meente Renesse, begrensd ten noorden door de Noordzee, ten oosten en ten zuiden door de grens tusschen de gemeenten Renesse en Noordwelleten westen het punt van den Kabbelaarsweg waar die zich vereenigt met den hoogen Zoomweg in eene verlengde lijn in de strekking van eerstgenoemden weg tot de Noordzee; het gedeelte van de gemeente Noordwelle, begrensd ten noorden door de Noordzee ten oosten door den Helleweg, de Helledreef, den Moermansweg, den weg bij het Vaatjeden Stoofweg tot aan de heul ten noorden van het dorp Noordwelle, ten zuiden door den weg Achter den Bergwegvan laatstgenoemden weg den Willem-meestersweg tot den Noordenweg, verder dien weg volgende tot den Kabbelaarsweg; ten wes ten door den Noordenweg; met dien verstande dat de gemelde wegen daaronder niet zijn begrepen. Als verdacht van de longziekte wordt verklaard het overige gedeelte der gemeente Renesse; hot gedeelte van Noordwelle, begrenst ten noorden door den Haard- dijk, ten oosten door den Nieuwenweg tot aan de grens van de gemeente Ellemeet, aansluitende aan den Kager- damsweg tot aan den weg bij het Vaatje, ten zuiden dooi den Dopperswog, den Koetenistweg tot aan de grens van de gemeente Haamstede, ten westen door den Oostweg tot den lagen Zoomweg, van dat punt de limiet volgende tusschen de gemeenten Noordwelle en Haamstede tot den hoogen Zoomweg. In dc aio besmet verklaarde gedeelten van de gemeen ten Renesse en Noordwelle zal geenerlei in-, uit- of vervoer van vee mogen plaats hebben. In het overige gedeelte van de gemeente Renesse en in het laatstge- melde gedeelte der gemeente Noordwelle zal geen uit voer van vee mogen geschieden dan met schriftelijke toestemming van den commissaris des konings, en zulks op den voet en de wijze bepaald bij art. 4 van het regle ment ter voorkoming van de verspreiding der longziekte onder het rundvee in Zeeland. De in- en vervoer is aldaar geoorloofd. De heer rar. G. C. J. van lteonenafgevaardigde voor Amsterdamheeft zijn ontslag als lid der tweede kamer ingediend. Naar men verneemtzal bij gelegenheid der ont hulling van het nationaal gedenkteeken in het Willems park te 's Ilagc op 17 November a. s. een verzoekschrift om gratie voor Jacob de Vletter, dooreen groot aantal Rotterdammers en corps aan Z. M. den Koning worden aangeboden. Meldenswaardige statistiek over moorden en on wettige geboorten. Onwettige kinderenLonden 4 Brussel 33, Parijs 48, Monaco 91, Weenen 118, Rome 213, alles op de 1000. te zijn aan de gepleegde mishandeling, maar geweigerd heeft zijne makkers te verraden. Een groot aantal cadetten heeft hem hij zijn vertrek uit Breda tot het station uitgeleide gedaan. Bij het instorten van de brug bij Koningsbergen zijn 34 personen omgekomen. 31 zyn levenloos uit het water gehaald 2 zijn aan de gevolgen bezweken Een wordt nog vermist. Ofschoon reeds meermalen is gewaarschuwd tegen het te veelvuldig gebruik van Liebig's vleesch extract zonder bijvoeging van andere stoffenbevat de Nieuwe Rotterd. cour. eene uitvoerige beschouwing over dat extract. Na bespreking der genomen proeven komt zy tot deze slotsom: «Uitgekookt vleesch, d. i. vleesoh- van het extract bevrijdis een zeer slecht voedingsmid delterwyl gewoon vleesch, of uitgekookt vleesch met extract, een uitstekend voedingsmiddel is. Terwyl het vleesch-extract noodig is voor de vertering van liet vleesch t kan het eerste in te groote hoeveelheid gebruiktscha delijk, ja zelfs doodelijk- werken. Hieruit volgt, dat men bij het gebruik van het Liebig's vleesch extract met groote omzichtigheid moet te werk gaan. Niemand meene dat het ander voedsel kan vervangen daar het volstrekt niet voedend werkt. In sommige gevallen, bij gebrekkige spijsvertering, kan het vleesch-extract iu kleine hoeveel heid bij ander voedsel gebruikt, vooral bij vleesch, melk, eijeren brood enz. zeer heilzaam werken daarvan zijn verschillende voorbeelden bekendvooral bij jonge kinderenwier geregelde, spijsvertering zoo lichtelijk verstoord wordt. Doch daar eene te groote hoeveelheid schadelijk worden kan, zij men bij liet gebruik zeer voorzichtig. Men behoorde het Liebig's vleesch-extract als een geneesmiddel te beschouwen, hetwelk slechts op voorschrift van een geneesheer gebruikt dient te worden. Kn men gebruiko het nooit zonder ander voedsel. Het vleesch-extract is geen voedselhet kan slechts in sommige gevallen heilzaam werken op de vertering van andere voedingstoffen." Barbara Ubryk geraakt eenigzins in de vergetelheid bij het publiek, maar daarom nog niet bij de justitie. l)c wecner correspondent der Indépendance Beige heeft nadere berigten omtrent liet proces van den volgenden inhoud De priores van het Karmelieter-klooster, Wenzyck, en de beide medebeschuldigde zusters waren op vrije voeten gesteld, nadat de eed door eerstgenoemde was afgelegddat zij slechts op hooger bevel had gehandeld toen zij gedurende 20 jaren eene der nonnen zoo wreed hield opgesloten. De regtbank heeft zich daarna, door tusschenkomst van het ministerie van Buitenlandsche Zaken, gewend tot het hoogste gezag te Rome, om van den generaal der orde te vernemen of dezo verklaring onder ecde afgelegd de waarheid bevatte. En de generaal der orde heeft, eveneens onder cede, verklaard, dat de priores schandelijk gelogen had en dat hij nooit iets van Barbara had geweten. Men verwacht dat de drie oorspronkelijk beschuldigden dientengevolge eerstdaags voor het hof zullen te regt staan. De Temps van Parijs deelt een stuk mede van het uiter ste gewigt. Het is een brief van Pater Hyacinthe aan den generaal der orde van de Barvoetcr Carmclieten te Itome. De beroemde kerkredenaar schrijft aan zijnen generaal, dat hij aan liet bevel, hom onder ingeving der Jesuilcn gegeven, niet kan gehoorzamenaangezien hij tegen zijn geweten en tegen zijnen God niet kan spreken, en dat hij bij gevolg den preekstoel der O. L. V. kerk van Parijs niet meer beklimmen en zijn klooster verlaten zal, dat voor hem een kerker van zijne ziel is geworden. Gemoiijgde liorigton. I)e schrijver met zijn aanhang te N. worden ver zocht, wanneer zij nog meer iets schryven over een bok, dan met wat beter mannentaal voor den dag te komen; want iemand die in zijne jeugd zich met een bok heeft vermaakt, heeft toch zoo veel kwaad niet ge daan. Maar onder die club zijn er een paar ezels die praten kunnen; maar die moesten zwijgen wane die bok is nog nooit uit het koren gejaagd moeten worden met eene dame door twee ambtenaren. Dus, ezels pas op dat gij u niet roeer stoot aan steenenwant er leg gen er nog zoo veel in den weg. Prins Napoleon doet al het mogelijke om zich populair te maken by de mindere volksklasse, en begeeft zich verkleed, dan in een blaauwe kielen dan in een pak van een werk man onder de menigte, om den geest des volks te hooren en is dan dikwijls milddadig. Zoo zag hjj ver leden week eene ziekelijke vrouwen vroeg naar hare omstandigheden die niet gunstig waren, en gaf haar twee bankbiljetten van 100 franc ieder. De vrouw was ontsteld en liep in eene herberg en vroeg om een glas wa ter, waar zij het gebeurde verhaalde. „O." zeide een der juffers, „dat is niemand anders geweest dan prins Napolendie doet dit wel meer in zijn blaauwe kiel." Te Rome nemen de moorden met den dag toeen ïen kan wel stellen dat Rome de stad is waar de •eeste moorden plaats hebben. Ziehier een moord die »or eenige dagen iu de Heilige stad gepleegd is. Een iester die zich begaf naar eene bijzondere kapel om •n kind te doopenwerd door twee kerels aangeval- j en met dolken doorstokenen zij hadden nog tyd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1869 | | pagina 1