ZIERIKZEESCHE MEIWSRORE. 26sl° Jaarg. Donderdag 25 S I860. DE LOOZE WAALE. I r_Bg.j[L_"Door Hceron BURGEMEESTER en WE1- I IpS? HOUDERS dezer gemeente ia bekend gemaakt |dat Heeren Commissarissen over de Armenschool in deze gemeente eone zitting zullen houden in de Regenten- kamer van het Hervormd-Diaconie-Armengesticht alhier, |op Zaturdag den '25 September eerstkomende des avonds te half 8 ure, tot het ontvangen en bcoor- deelen der aanzoeken om plaatsing van kinderen op I die school. I De nieuwe zitting der Staten-Generaal. I Maandag jl. werd de nieuwe zitting geopend. De I Troonrede, door Z. M. den Koning uitgesproken, onder- I scheidt zich niet veel van vroegere stukken. Nieuwstijdingen. JFtmwIiti Men abonneert zich: In Nederland bij de Uitgevers Hoek van de Schuithaven, B, No. 94, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Iu Nuord-Amcrika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids. Staat Michigan. Brieven en Ingczondeue Stukken franco. Abon neme Voor 3 maanden Franco per post, iu Nederland Voor Noord-Amerika, franco New-York ts-Pr\js: 1,30. - 1,60. - 3,90. -Ut rL Yerschlj ut: Dingsdag, Donderdag en Zaturdag. A dvcrtentiên: 10 cent per gewone regel. GROOTE LETTERS worden naar plaatsruimte berekend. Advcrtcutiën voor den werkenden stand a 30 Cents. Bekendmakingen van ondertrouw of huwelijk a 40 Cents; dito van 25- of oOjarige Echtvcreeniging a 50 Cents a contant en franco aan het Bureau. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Maandag, Woensdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Het was der tegenwoordige Regeering gegeven, toen den löden in 's Konings naam de jongste zitting der Staten-Generaal gesloten werd, naar waarheid te ver klaren dat men met voldoening op de afgeloopene I zitting kon terugzien want dat veel was tot stand gekomen. Wij hebben reeds vroeger op een en ander I aewezen en konden daarover dus zwijgen. Wat wij er in zien isdat de Regeering op nienw laan veel arbeid denkt en, vertrouwende op de onder- I steuning van de Staten-Generaal, ook ten gevolge van I de jongste verkiezingen, zeer veel door gemeen overleg I hoopt tot stand te brengen, wat in de vorige jaren door I twist en ontbinclings-manie werd verzuimd tot schade I van 's lands belangof het gevolg is van opgekomen I behoeften. De Troonrede bevat veel bevredigends. Onze betrekkingen met liet buitenland zijn op don besten voet; land- en zeemacht worden loffelijk vermeld; I de oogst was „iu vele opzichten gezegend;" onze vee- I stapefherstelt zich van viocgore rampen; de zeevis- I scherijen verkeeren in gunstigen toestand. Ziedaar reden I tot tevredenheid en dankbaarheid, daar ook omtrent de koloniën hierbij te voegen is, dat het verslag „inderdaad I veel bevredigends" over den toestand bevat. Ons finantiewezen verkeert niet meer in den bloeienden I toestand, dat wij uitgaven op uitgaven kunnen stape- I len, zonder over de middelen te denken. De spoor- en I waterwegen alsmede hot defensiewezen eischten immers I schatten. Maar nu wij xdoor buitengewone middelen" I de laatste reuzenwerken gaan volvoerenkon de staats- I begrooting »tot lager cijfer" worden teruggebracht. Het is waardat eenige verhooging van de rentelast het gevolg daarvan zal zijn als wij in 1870 schat- I kistbilletten voor den aanleg der spoorwegen uitgeven I en in een volgend jaarin eens of tweemalen het bedrag leenendat voor de spoorwegen noodig is. I Maar wanneer de Regeering zuinig blijft besturen zal I de natie spoedig in dubbele mate worden gebaat. Het groote nut van spoor- en waterwegen voor alle belangen behoeft geen betoog en aan de andere zijde zal de vermeerde opbrengst van de afgewerkte banen en havens in ruime mate tegen den rentelast opwegen die met weinig vermeerderd moet worden. De Regeering zal opnieuw indienen de wetsontwerpen op het hooger onderwijsomtrent het onderwijs in beeldende kunstenbetreffende de invoering der nieuwe rechterlijke organisatie de agrarische wet en die tot regeling der suikercultuur. Maar een tal belangrijke voordrachten zal daarbij komen. Onze gebrekkige arrawet zal gewijzigd worden eveuzeer als de patentwetwaarover handel en bedrijf sedert zoolang klagen. Het was mede sedert lang erkend, dat de som voor het kiesrechtthans bij art. 1 der I kieswet aangewezen herziening behoeft. Het voorstel door de conservatieve partij daartoe bij de behandeling van de indeeling van het Rijk in kiesdistricten, als een eenvoudig amendement in ]iet debat geworpen, I beantwoordde niet aan het doel eener grondige verbete ring van ons kiesrecht. "Wij willen niet vooruitloopen op hetgeen de Regeoring zal voorstellenmaar reeds nu verklaren wij, dat in ons oog eene ruime en wezenlijk I liberale uitbreiding en verbetering van ons kiesrecht alleen onze ondersteuning kan verwerven en dat wij die van het genwoordige bewind verlangen. Of wij ziging van de tabelbedoeld bij art. 1 der kieswet voldoende isvalt te betwijfelen. De Regeering belooft in deze zitting voorts wetten omtrent het defensiewezen, de schutterijen en tot ver- l betering van handels- en strafrecht, waardoor voorziening komt in uiterst gewichtige belangen. Voor Suriname wordt een ontwerp van wet tot be vordering der immigratie „in gereedheid gebracht." Omtrent de koloniën in Oost-Indie schijnt de begroo ting voor 1870 belangrijke voorstellen to zullen bevatten. I Op nieuw wordt naar het verslag gewezen, dat over het beheer en den toestand der koloniën reeds is inge diend. Zeer terecht voegt de Regeering er bij, „dat wij ijverig behooren te streven naar de verbeteringen, die in ons vermogen liggen." Wanneer wij deze opsomming nagaan dan i3 het Kabinet bedacht om een groot aantal zaken tot eene beslissing te brengen, die moederland en koloniën be treffen. Veel werk ligt voor de Staten-Generaal gereed en bij overeenstemming tusschen Regeering en verte genwoordiging kan, onder een goed bestuur en „door eendrachtig streven" werkelijk hot belang des Vader lands krachtig worden bevorderd. Wij vertrouwen, dat onder de „finantieele wetten," die toegezegd zijn invoering van uniform-briefport niet zal ontbreken. Wat wij nogtans met groot leedwezen missen, is eene wet betreffende de afkoopbaarstelling der tienden. In de afgeloopene zitting toegezegd is de Minister van Justitie ons de regeling van dit gewichtige volksbelang schuldig gebleven en haddon wij althans op de toezegging hoop gevoeld, dat die wet. ten spoedigste zou worden aangeboden, waarnaar de landbouw verlangend uitziet. In de Troonrede mist men ook de officieele bekrach- tïgingvan de geruchten omtrent eene voorgenomen huwelijksverbindtenis van een lid van ons geliefd Vor stenhuis. Bij de gehechtheid van Nederland aan Oranje beeft men zich dus ietwat te vroeg verheugd. Over bet geheel genomen bewijst de Troonrede dat ons Vaderlandna de politieke woelingen van 18G6 68, zich weder in normalen toestand bevindt. Moge de zitting die thans geopend is, tot heil strekken van Koning en Land Moge de minderheid hare stem op constitutioneele wijze laten hooren, want oppositie is leven in den staat. Maar men wachte zich om de meerderheid te torgen. Telkens hebben wij onder libe rale besturen een tijdperk van rustiger) vooruitgang en gemeen overleg beleefd. Langs den breeden koninklijken weg is die meerderheid nooit verbroken maar telkens slechts door agitatie en intrige. Men bedenke wel dat ons volk op den duur niet kan dulden dat er telkens tijden komen waarin men de rechten des volks miskent en zijne belangen schade lijden. Elders breidt men de rechten der volkeren uit en gaan alvermogende vorsten meer en meer den weg op die mederegeering des I volks medebrengt. De Nederlander wil boven alles rust en orde. Wie die dus telkens in de waagschaal stellen, moeten er op bedacht zijn dat wie wind oogsc storm zaait en dat ons volk ten slotte weieens gestrenge rekenschap van onruststokers kon vorderen die tijd- i perken van gemeen overleg tusschen kroon en verte genwoordiging door kunstmiddelen en intriges telkens door tijden van spanning en onrust afbreken. Omtrent het vergaan der stoomboot Garnatic van de Peninsular and Oriental Company, tusschen Suez en Bombay, vernemen wij de volgende bijzonderheden: II. zondag vertrok bet schip nit Suez met de engclscbe post, met 40,000 pd. st. in specie, met eene belangrijke lading en vele passagiers. In den vroe gen morgen van den 13den dezer strandde het op bet eiland Shad wan aan den ingang van den golf van Suez. Het verlies aan geld en lading wordt op 200,000 pd. st. geschat; de zee is op die plek zoo diep, dat aan duiken niet te denken valt, en de post. en de lading als verloren worden beschouwd. Vijf passagiers, tien koppen van de be manning en vijftien Hindoes vonden den dood in de golven. In een der wagons van den trein van Pangbourne umr Londen is Zondag, digt bij eerstgenoemd station, een diefstal gepleegd, die van zeldzame stoutmoedigheid getuigde. Vier personen zaten in den wagen: de conducteur, een heer en eene dame, die bij elkaar hoorden en eene dame, die in een der hoeken zat, tegenover het portier, waardoor de rei zigers binnen gekomen waren. Do trein was in volle vaart. De alleen reizende dame, die bij het volgende station den trein zou verlaten, haalde haar porte-monnaie uit den zak om er het plaatskaartje uit te nemen, toen plotseling een man, dien men te voren niet had opgemerkt, van buiten de hand door het geopende raampje stak, de hand der dame greep, haar de porte-monnaie ont rukte, vervolgens van de treeplank sprong, op gevaar af van zijn hals of beenen te breken en in allerijl de vlagt nam in de rigting van het station Pangbourne. Weldra was hij uit het gezigt van de verraste reizigers, die verstomd waren over zooveel stoutmoedigheid en vermetelheid. De Indêpendance bevat een zeer uitvoerig artikel over de ziekte van keizer Napoleon. Die ziekte is een polyp in de blaas, en de geneesheer, die in het bclgiselic blad daarover schrijft, is van oordeel dat de keizer hoogstens nog zes maanden leven kan. Bij de minste onvoorziene omstandigheid kan het echter met diens leven gedaan zijn. «Frankrijk, zoo eindigt hij, moet zich dus voorbereiden op een de prof undis, onmiddelijk gevolgd door een Te Deum, ten zij" Over tie ontzettende ramp, welke te midden der feestelijkheden te Koningsbergen beeft plaats gehad en zoovele slagtoffers geëischt, wordt door de Danziger Zeitung bet volgende medegedeeld Gisteren (den 13den) des avonds heeft bet feest te Koningsbergen, den Koning aangeboden, een hoogst treurig einde genomen. Een ooggetuige, die beden ochtend vroeg van Koningsbergen hier aankwamdeelt dienaangaande bet volgende medeHetfeest, door bet pro vinciale comité georganiseerd, bad in de vereenigde loge-tuinen plaats, die, gelijk de overige tuinen, welke den vijver van het paleis omgeven, schitterend waren verlicht. Het schouwspel had eene groote menigte nieuwsgierigen gelokt, die, gedeeltelijk in bootenge deeltelijk op de lange brug over den vijver van het plein hadden plaats genomen. De aandrang der massa werd nog grootcr, toen de Koning, de Prinsen en de overige hooge gasten in een grooten feestelijk versierden gondel een pleiziervaart begonnen. Op eensten 8'/.2 ure, toen de koninklijke gondel de brug vrij digt nabij was gekomen, bezweek een gedeelte der houten brugleuning voor den aandrang van het publiek, en onder een vreeseljjk angstgeschreeuw stortte een groot aantal personen in bet water, op en tusschen de on derliggende vaartuigenwaarvan sommigen door de in doodsangst zich vastklemmende ongelukkigen wer den omvergetrokken. De vertwijfeling en verwarring waren onbeschrijfelijk. De duisternis liet noch toe, om den omvang van het ongeluk te overzien, noch om doeltreffende maatregelen tot redding te nemen. Boven dien waren de meeste booten door toeschouwers digt bezet, die eerst aan wal moesten worden gébragt, alvorens men met de vaartuigen ter hulpe kon snellen. Hoe vele personen in het water gestort, hoe velen gered zijn, kon tot gisteren middernacht zelfs niet bij benadering worden vastgesteld zes of zeven bewusteloos uit het water opge haald, koti men weder in het leven terugbrengen. Acht- en-twintig lijken werden achtereenvolgens uit den vijver gehaald en naar de nabijliggende tuinen (YVorinerhalle Nawopolski, Börsengarten) overgebragfc, alwaar zij werden geschouwd. Onder de overledenen bevonden zich 4 a 5 kinderen onder de tien jaren, verscheidene jonge meisjes en vrouwen (zoo o. a. de echtgenoot van een officier van gezondheid). Men vermoedde, dat nog verscheide lijken in den vijver lagen. Het feest werd dadelijk op bevel des Konings gestaakt. Kort vóór het verschrikkelijke onheil had een ongeluk plaats, dat tot bedenkelijke gevolgen had aanleiding kunnen geven. De tent van den konink lijken gondel werd door een neervallende vuurpijl in brand gestoken maar werd spoedig gebluscht, daar allen ook een gedeelte der hooge gasten zelve de kracht dadigste pogingen daartoe in bet werk stelden." Tengevolge van het treurig ongeval Ie Koningsbergen heeft de koning bevel gegeven, dat alle feestelijkheden zullen worden geslaakt; dertig lijken zijn reeds gevonden. De koning bezoekt de hospitalen en ambulances. Uit Krakau wordt aan de Duitscbe bladen getele- grapheerd, dat het geding tegen de abdis eerlang in behandeling zal komendaar de generaal der orde te Rome, ondervraagd zijnde, de verzekering der abdis, dat de non Barbara Ubryk op zijn bevel gevangen zou zijn gehouden, als omvaar bestempelt, en tevens verklaart, dat de geestelijke overheden met het toezigt belast, niets van deze aangelegenheid hebben geweten. it* Zie hier eenige bijzonderheden over het materieel, dat noodig zal zijn voor het banket aan de schutters van Luik. Er zullen 200 tafels zijn van 15 couverts ieder en 3000 plaatsen voor een gelijk getal dischge- nooten. De restaurateur moet voorzien in 20000 telloo- ren, 3000 messen vorken en lepels; 1000 groote schotels 400 peper-en 400 zoutvaten, 400 mostaardpotjes400 karaffen3000 bordeauxglazen en 3000 champagnegla zen. De spijskaart bevat 10 gerechten4 van vleesch, 1 van visch, 5 van gebak. Er zullen 200 groote ge- bakstukken noodig zijn. Vier vleeschhouwers leveren het versch vleesch; het gerookt vleesch wordt door één vleescbhouwer geleverd. De zalmen komeu recht streeks van Schotlandde kreeften van Noorwegen langs Ostende. Het vleesch zal bereid worden in 4 keukens van de stad. Op iederen schotel zullen 17 of 18 goede stukken vleesch gelegd worden. Komt men te kort, dan kan men nog aan de gabons vragen; niemand moet met honger van tafel gaan. Er zullen 200 gallons zijn, met het nummer der tafel, die zij bedienen aan bet knoopsgat. De Impartial van Brugge spreekt van Quatorze choristes spécialement engagés pour chanter les choeurs. Het berigt dat er dezer dagen gevallen van be- smettelijken veetyphus of veepest, in het groothertogdom Luxemburg voorgekomen zouden zijn, wordt door het Belgische gouvernement, in officiële bekendmaking van den 15den dezer, tegen gesproken en voor onwaar ver klaard. Ooststellingwerf, 18 Sept. In 1867 heeft de raad dezer gemeente het besluit genomen dat de in deze gemeente werkzaam zijnde hulponderwijzers bij het aangaan van een huwelijk hunne betrekking ver liezen. Sedert heeft geen hulponderwijzer dezer gemeente het gewaagd in het huwelijksbootje te stappen doch heden heeft de hulponderwijzer van O.een dorp in deze gemeente zich doen inschrijven voor den ambtenaar van den burgerlijken stand om een wettig huwelijk aan te gaan. Men is nu zeer nieuwsgierig of het ge meentebestuur bedoeld besluit zal bandhaven dan wel den onderwijzer even als de wederzijdsehe ouders toestemming zal verleenen om te trouwen. 20 Sept. Bij afwezigheid van den EdelAchtb. Heer Burgemeester dezer gemeente, werd door den Heer G. Bom Wethouder alhier, aan den Heer A. van Trierum Jz. plegtig uitgereikt het eereteekeningesteld bij Zr. Ms. besluit van 19 Febr. 11. als hebbende hij deelgenomen aan de expeditie tegen Bali, Borneo en Sambas in 1849 1850. Dat deze oud-strijder, welke inet daden heeft getoond altijd zijn leven voor koning en vaderland veil te hebben waar dit wordt gevorderd nog lang, met dit eereteeken versierd, in ons midden verkeeren moge! Tngez Zierikzee22 Sept. Men verneemt, dat de bij de troepen te paard ingcljjfde miliciens der ligting 1869 die na hnnne inlijving tot nadere oproeping met verlof zijn gezonden, zich op Vrijdag 1 October a. s. des morgens ten 10 ure, moeten bevinden ten raadhuize hunner gemeente ten einde verder op hunne korpsen te worden gedirigeerd. Men verneemt, dat de miliciens-verlofgangers van de ligting 1865 die zich jl. Donderdag naar hunne garnizoensplaatsen hebben moeten begeven voor zoo verre zij gehuwd zijn en kind of kinderen hebben weder naar hunne haardsteden zijn teruggezonden. Naar wij vernemen is de cadetdie zich aan de militaire academie te Breda heeft schuldig gemaakt aan het mishandelen van een jongeren kameraad op last des ministers van oorlog van de academie verwijderd. Hij was in het laatste jaar zijner studiën en zou het volgende jaar als luitenant naar Indië vertrokken zijn. Zijn vader zal nu dus de gedurende drie jaar door het ministerie van koloniën gestorte bijdragen moeten terugbetalen. De tweede kamer heeft gisteren de lijst van drie candidaten opgemaakt, welke den koning ter benoeming van een voorzitter zal worden aangeboden. Als eerste candidaat is op de lijst geplaatst de heer Dullert, die bij eerste stemming 40 stemmen verkreeg. Als tweede candidaat de heer Storm van 's Gravensande als der de candidaat de heer Guljé. Op een dorp in de prov. Utrecht had onlangs in de Herv. kerk een onaangenaam voorval plaats. Juist zou de predikant zijne leerrede aanvangen, toen een man achter uit de kerk naar de diakensbank kwam loopenop een stoel, klom, en een diaken een slag aan het hoofd toebragt, zeggende: „daar heb je nu de aap die zoolang voor je voor gek gespeeld heeft." De armverzorgerdie den man kende als soms lijden de aan vlagen van krankzinnigheid, ried hem aan, om de kerk te verlaten. Deze raad werd echter be loond door een tweeden klap. Dit tooneel drong den prediker, zijne verlegene cn onthutste kerkeraadsleden aan te sporendat zij gezamenlijk den onrustmaker zouden verwijderen, die, de stem des predikers verne mende, het oog naar den predikstoel rigt, en zegt: //blijf jij maar op je stoeltje, anders krijg je ook wat." Met vereende krachten gelukte het den kerkeraads leden om den man uit de kerk te zettendoch het een en ander had zooveel stoornis verwekt, dat de godsdienstoefening geen voortgang kon hebben. Buiten gekomen vonden de kerkgangers den ijlhoofdigen man met een lang broodmes voor de pastorie staandie hij zeker zou binnengetreden zijn, indien de predi kantsvrouw niet te regter tijd de buisdeur bad afge sloten. Spoedig daarop werd de hulp van de politie ingeroepen, die den man naar Utrecht heeft getrans porteerd waar hijna een verhoor bij den officier van justitie, in het krankzinnigen gesticht is opgenomen. Door den stormvloed van 12 September' is voor zoover de waterstand bij laagwater toeliet te zien aan de dammen op den Hoek van Holland geene schade onstaan. De putten der onderhanden verbreedingen aan de noordzijde van het kanaal en aan de zuidzijde die tusschen den zanddijk en bet Scheur, zijn echter onder water gezet, zoodat die op nieuw zullen moeten worden drooggemaakt. Twee locomotieven-loodsen zijn omver gewaaideven als de beistellingen op den noordelijken dam. De bodem der geul in het strand was sinds den llden dezer steeds stroomende geweest zoodat daaraan geene veranderingen waren waar te nemen. De vloedshoogte was des avends 2,50 meter boven gewoon laagwater of 1,77 meter boven Amsterdarnsch peil. De wind was ZW. tot west en de grootste wind druk 115 kilogram op den vierkanten meter. De orkaan van jl. Zondag heeft te Heugclrem een on geluk veroorzaakt, dat allerzonderlingst mag heetcn. Een knaapje van 10 jaren was bezig een takkebos te binden met een zeer lang touw. De wind, die op dat oogenblik met razende woede gierde, slingerde liet touw plotseling om den hals van 'tjongentje, cn oefende vervolgens zulk eene drukking uit op het touw, dat de arme kleine werd geworgd. Twee biljartspelers hebben in een koffiehuis te Groswardeinvan Donderdag 10 uren des voormiddags tot den volgenden dag om 4 uren des namiddags on afgebroken doorgespeeld en hadden toen 494 partijen, achter den rug.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1869 | | pagina 1