No. 2671. 26sle Jaarg. fiaturdug 18 September 1801). DE LOOZE WAALE. Nieuwstijdingen. Z1E11IKZEESCHË MEnVSBOKL I Men abonneert a&ioli: Iii Nederland bij de Uitgevers Hoek van de Schuithaven, B, No. 94, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amcrika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Brieven en Ingezondene Stukken franco. Abonn ements-Pry s: Voor 3 maandenj 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. Verschijnt: Dingsdag, Donderdag en Zaturdag. Advertentiên: 10 cent per gewone regel. GROOTE LETTERS worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiên voor den werkenden stand a 30 Cents. Bekendmakingen van ondertrouw of huwelijk a 40 Cents; dito van 25- of 50jarige Echtvereeniging a 50 Cents contant en franco aan het Bureau.^ De inzending der Advertentiên kan geschieden tot Maandag, Woensdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Volgens de Morning Post zal het geding tegen de nonnen te Krakau eerst in Novomber e. k. een aanvang nemen. De oorzaak dezer vertraging moet, zegt het blad hierin worden gezochtdat het Landesgericht doorbemiddeling des ministers van buitenlandsche zaken den generaal der Carraeliter-orde te Rome in verhoor wil doen nemen, ten einde de bekentenissen en ophelderingen der abdis c. s. te kunnen controleren. De Keizer heeft door de straten van Parijs gereden, en de Keizerin is van plan hare voorgenomen reis naar het Oosten niet uit te stellen maar gebruik te gaan maken van de gastvrijheid cles Sultans. Dit laatste berigt is geruststellenderdan het meest officiële en authentieke bulletin door de geheele faculteit onder teekend. Een Fransch dagblad verhaalt het volgende ijzing wekkende feit, voorgevallen in de stad Agen Een rijke jonge dochterverleden jaar schielijk over leden werd begraven op het hooge gedeelte van het kerkhof, waar de lijken langer bewaard blijven. De troostelooze moeder begon te kwijnen en stierf omtrent een jaar later van verdriet. Zij beval op haar sterfbed dat men haar in een en dezelfde kist met hare dochter moest begraven. Men deed eene zeer breede kist maken, en ging over tot de opgraving van het lijk der dochter. Met 'verbazing vond men hare doodkist opengebroken. Ilet, lijk tamelijk goed bewaard lag op de regter zijde; in de hand, met welke zij een kruisbeeld vasthield, bemerkte men verschillende beeten en het vleesch er van zat nog in den mond van het lijk. Met het kruis had het ongelukkig meisje op den onderkant van het deksel der kist geschreven: levend begraven!... Meppol13 Sept. In doodelijken ang?»t waren gisteren en heden de betrekkingen en vrienden van den beurtschipper J. Oorver Otten die reeds Zaturdagmorgen van Amsterdam vertrokken nog niets van zich had doen hoorenterwijl men wegens den ontredderden toestand van den telegraaf ook niets wijzer kon worden. Inlusschen was.den schipper met zijne beide knechten en een passagier een vreeselijk lot beschorendaar zij met hun vaartuig voor anker liggende, tusschcn .Schok land en Blokzijl als een gevolg van den woedenden storm op 11. Zondagvan bedoeld anker werden weg geslagen en met verlies van het roer heen dreven eu al spoedig lekkage in het vaartuig ontdekt werd. Niet lang daarna geraakte zulks in zinkenden toestand zwaar beladen als het was, en wel tor diepte van 5 voet, met vele en aanzienlijke goederen. De opvarenden vlugtten in de mast. Het was omstreeks 11 uur in den avond. In vertwijfelenden toestand te vergeefs naar redding uitziende, waarbij de storm steeds met onver minderde kracht door het touwwerk beukte, terwijl de krachten hun alreeds begonnen te begevendaagde er gelukkig eindelijk reddingde beurtschipper J. ten Heuvel, van Steenwijk, werd den ontzettenden toestand gewaar en redde allen van een anders wissen dood. Heden avond kwamen zij alhier aan. Franeker, 13 Sopt. Eene vreemde zaak had eer gisteren in do nabijheid onzer stad plaats. Toen de Leeuwarder trein ten^half tien het stationsgebouw naderde, stond de goe derenwagen" van van Gend en Loos, vlak achter de locomotief in volle vlam. Een jongmenschals hulpconductenr dienst doende, verklaarde, dat twee pakken met papier gcëmbalecrd, plotseling in brand stonden, waarna de vlam zich, geholpen door d^n jp-ij sterken wind en den gang van den trein, in een ommezien mededeelde aan alle in den waged voorhanden voorwerpen, binnen vijf minnten was de ganschc wagen met den inhoud verteerd door het vuur. Een zakje met rijks daalders en drie bankbiljetten van 25 werden op den weg gevonden. Onder het verbrande behoorde de bagage van een heer en 'dame in den trein, welke bagage belangrijke waarde moet bevat hebben, ook is een fraaije hond aan den ketting liggende verbrand. Aan de conducteurs wordt groote lof toe gezwaaid wegens de handige wijze waarop de brandende wagen uit den trein werd verwijderd, terwijl ook de reizigers met het oog op mogelijke verdere gevolgen uit de wagens werden gelaten. Dat de conducteurs niet oogenblikkelijk op het eerste brandgeroep waren toegeschoten wordt toegeschreven aan de omstandigheid, dat de goederenwagen eigenlijk een digle bees tenwagen was, dus zonder treeplank; liet was dus niet mo gelijk in het brandend rijtuig te klimmen, vóór de trein tot stilstaan was gebragt. Brouwershaven, 14 Sept. Volgens rapport zijn aan -Ossenhoek stukken wrakhout aan komen drij ven, waaraan eetiige koffieboonen gekleefd zatenaan den dijk «Kijkuit" genaamd, planken, wit en groen geschilderd, waaraan tarwe gekleefd zat; alsmede te Renesse twee ledige suikerkisten, een wit geverfd wa tervat, twee kisten met kleederen, waarin twee brieven lagen, geschreven in do Spaanscho taal, een stuk rand van een spiegel met vergulde lijsten en meer wrakhout; kenbare teekenen zijn aan ^bovengenoemde voorwerpen niet te vinden. Volgens rapport van de Eng. schoener Mary Alice ligt op 1 mijl afstand NW. van de belboei van het Brouwershavensche zeegat een brik ten anker met vlag gen op; men veronderstelt, dat dezelve de zeilen ver loren heeft. Door de stoomboot Urania is heden middag voor de Goeree gezien een driemastschip met witte gang en poorten, zeilende op zeven vadem water. De naam of natie van beide bovengenoemde schepen onbekend. 15 Sept. Volgens ingewonnen informatie», is liet gisteren gemelde wrakhout van een nieuw schipdoch er is niets aan te vinden wat duidelijk kan maken. De Spaansche brieven welke in de kisten zijn gevonden, zijn geadresseerd aan sen or Dr. Francisco Libano, op het Spaansche fregat Bella Mariate London. Zierikxoo, 17 Oct. Met 1 October a. s. wordt het telegraafkantoor te Brniiiisse geopend, en is tot Directeur benoemd de heer L. F. Smeltzer. Heden is alhier aanbesteed het bouwen van een Evangelisatie-lokaal in de St.-Domusstraatwelk werk is aangenomen door de heeren G. Aleman en L. Geers voor eene som van 2800. De spoorwegwnchter Splinter, bij het bekende spoor wegongeluk nabij Alkmaar in hechtenis genomen bevindt zich weder op vrije voeten. Wij vernemen dat de miliciendie eenige weken geleden, bij het schijfschieten, ten gevolge van onvoor- zigtigheid het ongeluk had een korporaalbelast met het aanteekenen der schoten, ter neer te schieten, dezer dagen door den krijgsraad te \s Boschna eene maand te hebben gevangen gezetenis vrij gesproken. De Staatscourant deelt het programma mede van de opening der zitting van de Staten-Generaal op aan staanden Maandag. Op de tentoonstelling van het Roode Kruis te 'sHage bevindt zich thans ook een reddingstoestel van schip breukelingen of slagtoffers van eenen zee-oorlog. De uitvinder, de heer Pim, kapitein bij de kon Eng. marine heeft daarmede in tegenwoordigheid van Z. M. den Koning, den Engelschen gezant, en eene menigte andere aanzienlijke personen belangwekkende proeven geno men. Twee bedienden van den heer Pim, een man en eene vrouw trokken in tegenwoordigheid van Z. M., den toestel, eene soort van Caoutchouckleed aan, en sprongen van eene in het kanaal vóór hol tentoonstellings gebouw liggende schuit, in het water, waarop zij bleven drijven met hunne halve ligchaamslengté boven het water. Zij bewogen zich zeer gemakkelijk en zeer snel voor en achter en zijwaarts. Zij waren ieder voorzien van een drijvende blikken trommel, waarin zich pro visie van eet- en drinkwaren, schrijfgereedschap, vuur wapenen om seinen te geven enz. bevonden. Zij staken op dien trommel een groote van verre bemerkbare seinvlag en deden nu elk afzonderlijk, al drijvende, verschillende evolutiën, aten en dronken, schreven een brief, vuurden pistolen af, Heten vuurpijlen afgaan enz. enz.al hetwelk bewees hoe gemakkelijk zij zich in het water bewogen en hoezeer zij in staat warenin plaats van dit alles te doen eene krachtdadige hulp te verleenen aan schip breukelingen of in 't water gevallen personen enz. Na dat zij het water hadden verlaten konden de toeschouwers zich overtuigen hoe noch de zwarte rok van den bediende noch het zwarte zijden kleed van de vrouwde minste sporen van vochtigheid vertoondenzoodat dan ook deze proef als volkomen gelukt mag worden beschouwd. Kapitein Bedford Pim verzekerde, dat deze proeven in volle zee nog veel beter gelukten, en verklaarde zich bereid ook dit door proeven te bewijzen. Omtrent den Zondag en Maandag gewoed hebben den storm lezen wij in de Fransche bladen de volgende berigten. Het platteland rond Parijs schijnt letterlijk verwoest, in de bosschen zijn de hoornen hij honderdtallen omge worpen de tuinen liggen bezaaid met vruchten. De Seine was in hevige beweging, hare golven geleken op die dei- zee. Het schip Celestin liggende aan de quai d'Orsay met een lading zand en gevoerd door den schipper Lebon die daar met vrouw en kinderen huisvestte, is op eenige meters afstand van den pont d'Almagezonken. Niettegen staande alle pogingen door den schipper in vereeniging met anderen aangewend is het hem niet mogen gelukken iemand der zijnen te redden. In de departementen heeft de storm de grootste ver woesting aangerigt in die welke aan het kanaal gelegen zijn. Uit Trouville wordt berigt dat de bewoners des nachts plotseling door een verschrikkelijk geweld uit den slaap gewekt werden. Do luiken werden uit hunne hengsels gerukt; de ramen der aan de kust gelegen huizen werden verbrijzeldde schoorsteenen regenden in de straten, gansche daken werden opgenomen. Zoodra het daglicht aanbrak waren allen op de been om de aarige- bragte schade op te nemen velen snelden naar de kust en hadden bet droevig schouwspel schepen in één oogenblik door de woedende zee verzwolgen te zien. De opgezweepte wateren bereikten de tuinen van het hotel des Roches-noires en deden de daar verzamelde nieuwsgierigen hun heil in de vlucht zoeken. De zee was bedekt met overblijfselen van masten en andere voorwer pen. Het Journal du Havre bevat een groote reeks namen van schepen die gezonken zijn of averij bekomen hebben. Eene te Sanvic, bij Havre, gehouden wordende tentoonstelling heeft zeer veel geleden vlaggen zijn verscheurd masten en palen omgeworpen muren inge stort doch de voorwerpen zijn niet beschadigd. Van Dieppevan Rouaan en vele andere plaatsen zijn even eens berigten van verwoesting ontvangen. Te Napels is op (13 September) een aanvang gemaakt met de behandeling van het regtsgeding tegen de ridders Accosalo, Montebio en Ballerinibeschuldigd van vervalsching der levensmiddelen bestemd geweest voor de troepen tijdens den veldtogt in 1866 tegen Oostenrijk. De getuigen zijn voor het meerendeel staf officieren. De aard der feitende aanzienlijke rang der beschuldigden, en de verwachting van zeer vreemde bijzonderheden zijn oorzaak dat het publiek in dit proces een buitengewoon belang stelt. Gemenjjcle bcrigtei Tengevolge van de ongesteldheid van keizer Napo leon wordt de vraag reeds besprokenwie het re gentschap waar zal nemen. Sommigen meenen dat deze betrekking aan de keizerin toekomt, anderen noe men prins Napoleon. Weder anderen zijn van meening dat het noodig isdat tijdig eene constituerende ver gadering bijeen kometen einde die zaak in behan deling te nemen. Even als te Weenen, is nu de zaak der kloosters aan de orde, en is men bedacht om geen nieuwe kloosterlingen meer toe te latenen de nonnen en monniken te laten uitsterven. Ook in Spanje zullen de kloosterlingen moeten uitsterven; althans de regering wil van de kloosters staats-gebou- wen of liefdadigheids-gestichten doen maken. In Amerika begint men reeds te zeggen dat Grant goed is voor koning of keizer. Nu, de koningen en keizers zijn niet aan de boomen gegroeid in het Paradijs, maar zijn afstammelingen van gewone menschen. De gemeente-besturen in Egypte zijn bijzonder tevre den over den onder-koning, en hebben dit aan den Sultan doen weten, in de volgende bewoording: //Wij gemeente bestuurders, uit eigen beweging te Tan tan zamengekomenverklaren van den onderkoning sedert zijne komst aan het bewind, ontelbare weldaden te hebben genoten. Hij heeft onze schulden gekweten zonder vergoeding van ons te vorderen. Hij heeft ons den landbouw helpen opbeuren; hij heeft een aantal min kostbare scholen opgerigt; hij heeft onze kanalen en waterleidingen verbeterd, en al het daarvoor noo- dige geld is uit zijn eigen beurs gekomen. Al die weldaden maken dankbaarheidliefde en gehoorzaam heid jegens den onderkoning tot pligt. God en zijn profeet zijn getuigen dat wij deze verklaring vrijwil lig afleggen." Dusde vorsten van Europa mogen bij den onderkoning van Egypte wel een lesje gaan nemen. Twee mode-popjes te Y. worden aangera den zich zoo mal op kermissen niet meer aan te stellen, zoo als zij nu op de Goessche kermis hebben gediSau, anders kunnen zij de volgende kermis wel zingen: Is er niemand die ons hebben wil? Wij zullen dan zijn bijzonder stil, Zoo deftig als ooit wezen kon, En zedig als de fijnste non. Te Sclieveningen kwamen verleden week twee man nen in eene herberg en vroegen om een borrel. De waardin weigerde ditdaar zij dronken warenmaar haar dochtertje, een meisje van 15 jaar, zeide: Schenkt •gerust in moeder, zij staan nog. In Belgie is men begonnen met het uitdoen der winter-aardappelen. De opbrengst is overvloedig en de prijzen laag. Ook te Gorinchem worden de aardappelen scheep gedaan voor een daalder. "V" ersclioicleiihedeu. Hoogst belangrijk -voor landver huizers naar Amerika. Brief uit Amerika naar Engeland aan den redacteur van den Oldliam Cronicle, overgenomen door de matihattau IIo- mersteadJnnij 1869. Mijnheer de RedacteurI Indien gij zoo vriendelijk zijn wilt onderstaand schrijven in uw blad te plaatsen, mogelijk ware zulks van eenig nut aan enkelen uwer lezers. Van de 19 jaar in de Vereenigde Staten doorgebragt (waar van de eerste acht aan het weefgetouw in Pensylvania) en de wisselingen der fortuin in dien tijd ondervonden, wensch ik hier geenszins te spreken. Aan hen die er over denken naar Amerika te emigreren, wensch ik alleen in bedenking te geven, de vraag van landverhuizing wel ernstig te overwegen en daarbij elke verbeeldingskracht ter zijde te zetten. Alle bandendie ons het land onzer geboorte zoo dierbaar maken te verbreken, dat land te verlaten, is geen kinderspel, zelfs wanneer vrouw eu kinderen veilig aanlanden men werk krijgt en een huis om in te wonen. Aan hen echter die denken te komen, wensch te ik nadrukkelijk te doen weten, «tracht een stuk land te krijgenhet is goedkoopcr dan elke andere zaak in dit gewest. Hij zal een heler echtgenoot, een beter vader en een beter burger zijn, die eigen huis en land bezit. Elk menschelijlc wezen behoorde een eigen «te huis" te hebben, niet éénig als schuilplaats voor den nacht, maar eene woning die de zijne is, waarin hij voldaan is te leven en wenscht te sterven. Misdaad is de vrucht van: s>geen te huis." Zij, die de middelen bezitten, bestaande boerderijen (improved farms) te koopen in de nabijheid van scholen, kerken, molens enz., dat zij zulks doenmaar zij die niet in staat zijn zulks te doenen weinige middelen hebben dat zij zich ncêrzetteo aan den ingang van Kansas of Nebraska, als zij althans vermecne» de vereischtc hoedanigheden van eerste landontginners (pioneers) te bezittendoch niet een man uit tien stedelingen heeft deze. Natuurlijk zullen zij moeijel ijk heden ontmoeten, doch welsla- ging in eenige onderneming wordt zeldzaam verkregen zonder overkoming van moeijelijkheden. Niemand trad nog ooit in een nieuw bedrijf, zonder meestal misrekening te maken en menig donker uur te zien; maar de pioneer zamelt wijsheid uit elke ontdekte font, uit de ervaring van eiken dag, en wordt ver vrolijkt in het bewustzijn dat hij op den koninklijken weg is van onafhankelijkheid voor zijne kinderen eu hunne kinderen. Doch laat het wel verslaan worden, dat ik niemand dring, die een stadig verzekerd beroep heeft en welvaren geniet om zijn „t'huis" te veranderen. Aan hem zoude ik toeroepen: «Bespaar een deel van owe verdienste voor den kwaden dag, die zeker komt." Het is onze pligt niet alleen tc voorzien in onze tegenwoordigemaar evenzeer in toekomende nood wendigheden. Het is teregt gezegd «Een en twintig schelling één weeks inkomen uitgaaf twintig bewerkt geluk." «Twintig schelling één weeks inkomen uitgaaf een en twintigbewerkt ellende." Laat mij nu een en ander omtrent Kansas zeggen. Kansas bevat 52 millioen acres landmet 40 niilliocn hoogst vruchtbaar, waarvan 2 millioen slechts bebouwd zijn. De geheele staat heeft een klei bodem tot ondergrond, welks oppervlakte rijke zwarte teelaarde is, in de valleijen lot eene aanmerkelijke diepte. De valleijen zijn wel voorzien van hout en goed water, terwijl het golvend veld tusschcn de stroomen alle geschiktheid heeft zoowel tot beweiden voor paarden, rundvee cn schapen, als tot het bouwen van tarwe, haver, gerst, rogge, boekweit en fruit. De luchtstreek is bij uitnemenheid gezond, bevrijd van het ongemak der moe rassen, inzonderheid heilzaam voor zwakke longen, zoodat alle longaandoeningen, indien ook ongenceselijk verklaard, eene goede kans loopen van in Kansas nog genezen te wor den.De dampkring is zeer droog, zuiver en versterkend, terwijl dit deel van den staat ruim voorzien is met levende bronnen van uitmuntend water. De Ameriknansche reiziger Bayard Taylor, zeide dat hij nooit in eenig deel der wereld zulke schoone bouwsteen zag (met uitzondering van nabij Rome) als in dit gedeelte van den Slaat de witte magnolia kalksteen noch ook de menigte schoone wilde bloemen als alléén in de nabijheid van Palestina gedurende de maand Mei. Steenkoollagen vindt men bijna in den gchcclen slaat, en in het zuid-oostelijk deel bepaald tot dc oppervlakte gestegen, terwijl eenige van de rijkste zoutbronncn der Ver eenigde Staten zich in Westelijk Kansas bevinden. Gedurende den herfst is er overvloed van veldhoenders te land, eenden cn ganzen in de stroomen, kalkoenen en herten in de bosschen, doch alvorens deze kunnen gekookt en gegeten worden hebt gij ze te vangen, terwijl zij niet komen om u te vragen, hen te willen schieten. Het jagen is hier, als overal eene vermoeijende bezigheid, en kan tot eenige uitgebreidheid slechts worden gedreven door hem, wiens omstandigheden hem vol doende vrijen tijd verleenen. De meesten van diegenen welke eerst naar hier emigreerden, waren of arm of iti zeer matige omstandigheden, en voor dezen is het leven in een nieuw land, althans voor de eerste jaren, eene worsteling van hard en geduldig werken tegen ontbering eu aanvankelijke teleur stelling. (Vervolg hierna Bnrgerlijteë Stand te Zierikzoe. geboren: 3 Sept. Een zoon van Th. Bakker en A. Peterse. Een zoon van J. van Schelven en F. Bakker. 4 dito. Eene dochter van H. Jansen en M. Verplanke. 5 dito. Een zoon van A. de de Waart en M. de Paepe. Een zoon van J. G. de Zwarte en A. Heijboer. 6 dito. Een zoon van W. Regoort en W. de Bie. Eene doch ter van J. van Huizen en J. J. van Beilanns. 8 dito. Een zoon van J. Janse en A. Troinper. Een zoon van L. Uijl en L. van Wouwe. 10 dito. Een zoon van J. Logmans en C. de Haas. Eene dochter van G. dc Bie en B. Bax. 13 dito. Een zoon van A. Schoen maker en A. E. Huekeshoven. 14 dito. Eene doch ter van A. Padmos en J. de Vrieze. gehuwd: 8 Sept. J. Tromper, jm. en A. M. Papeveld, Wed. van J. van der Waal. overleden: 4 Sept. A. Holm, oud 8 m. d. 6 dito. M. van Loozen, oud 50 jaar, vrouw van W. Buijters. J. C. Schillenmns. oud 3 j. d. 8 dito. J. W. van Meeren- donk, oud circa 4 m. z. 9 dito. J. van Zandijk, oud 72 jaar, ongeh. d. als levenloos aangegeven: 11 Sept. Een zoon van .1. van den Bout en M. van Wouwe.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1869 | | pagina 1