[Mo. 2670. 26s"'Jaariï. f ik Donderdag 16 September 1869. DE LOOZE WAALE. Conservatieve taktiek. Nieuwstijdingen. I m ma ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Men abonneert zich: In Nederland bij de Uitgevers Iloek van de Schuithaven, B, No. 94, en bij alle Boekhandelaren eu Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij" J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Brieven en Ingezondcne Stukken franco. Aboiiiiements-Prijs: Voor 3 maanden1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. "V ersch ïj nt: Dingsdag, Donderdag en Zaturdag. A <1 vertontiën: 10 cent per gewone regel. GROOTE LETTERS worden naar plaatsruimte berekend. Advertcntiën voor den werkenden stand a 30 Cents. Bekendmakingen van ondertrouw of huwelijk a 40 Cents; dito van 25- of SOjarige Echtverccniging a 50 Cents a coutaut en franco aau het Bureau. De inzending der Advertcntiën kan geschieden tot Maandag, Woensdag cn Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Op het Postkantoor te Zierikzee zijn over de tweede helft der maand Juli) onderstaande brieven bezorgd, geadresseerd aan personenwier namen ter plaats van bestemming onbekend zijnals een aan Biezeveldt te Haamstede. j, L. v. d. Est te Roermond. J. Edelenbosch te Rotterdam. J. Edelenbosch te Knaap te Veendam. J. Edelenbosch te Zierikzee. Van het hulpkantoor te Brouwershaven: een aan M. de Vos te Haarlem. Van het hulpkantoor te Bruinisse: een aan C. Götz te Amsterdam. de Wed. Liemant te Van de eerste helft der maand Augustus: een aan H. Koopman te Dordrecht. K. Boogaart te Rozendaal. Van het hulpkantoor St. Annaland: een aan de Wed. Laleys te Bergen-op-Zoom. G. Kok te Zierikzee. Van het hulpkantoor Brouwershaven een aan A. M. Lötgren te Sverje. De heer Groen van Prinsterer is gewoon de conserva tieven bastaard-liberalen te noemen. Dat ras^ is, in ons oog, nogtans erg verbasterd, zoodat wij moeite hebben in "het afgedoolde schaap den moederstam te erkennen. Dit staat bij den leider der anti-revolutionairen intus- schen, even als bij ons, vast, dat de conservatieven geen beginsel vertegenwoordigen. Verzet in louter theorie tegen eene andere richtingdie een bepaald beginsel heeft, maar niet anders of beter handelen, is toch g-een bewijs van eigen kracht. Wat doet echter sedert jaar en dag de conservatieve partij? Om iets te zijn, beweert zij de ware, eenige liberale beginselen te vertegenwoor digen hare tegenstanders, beweert zij, zijn niet liberaal, maar rad ik aalzij willen de republiekzij willen den constitutioneelen Koning tot een stroopop maken en Indie aan enkele fortuinzoekers overleveren. Dat thema wordt tegenwoordig op nieuw in het orgaan der kliek in den Haag uitgesponnen. Ja. geachte lezer, de liberalen in Nederland heeten thans republikeinen. Waarom? Het dagblad liet Noorden (vroeger Nieuioe Groninger Courantheeft eene redevoe ring van den Spaanscheti afgevaardigde Castelier open baar gemaakt, die de republiek den regeeringsvorm der toekomst in geheel Europa noemt. Die rede was een meesterstuk van betoogtrant en welsprekendheid. De publiciteit, aan dat stuk gegeven, is eene eerste misdaad. Vervolgens heeft liet Noorden betoogd, dat de republiek in ons land eeuwen achtereen heeft bestaan en dat men dus ons verleden schande aandoet, als men in de repu bliek iets ziet, dat afschuwelijk is. Dat was eene historische beschouwing over het voorledene. Thans echter willen wij niets dan de constitutioneele monarchie. Uit dat opstel en omdat op een studenten-dispuutcollegie te Utrecht of in een of ander klein blaadje over de republiek wordt gesproken en geredekaveld, neemt de conservatieve partij aanleiding om te betoogen, dat de liberalen, als partij, republikeinen zijn. Het ware der moeite niet waard over zulke onge rijmdheden te sprekenals de toeleg niet bleek om dagelijks hetzelfde te zeggen en dus de massa diets te maken, dat er iets van aan is. Wij ontkennen dat in ons land de liberalen republi keinen zijn. Maar wat wij beweren is, dat het ontbin- dings-kabinet en zijne theorien over ministerieele ver antwoordelijkheid lieeft doen zien dat velen in den lande nog t,e weinig begrip hebben van een echt con stitutioneelen regeringsvorm, die, aan het Hoofd van den Staat onschendbaarheid toekennende, zijne raads lieden verantwoordelijk stelt en het volk recht geeft op mederegeering door middel van zijne afgevaardigden. Het Dagblad heeft de begripsverwarring bevordert, uit opzet of onkunde. Zoo er evenwel in ons land republikeinen zijn, dan is hun getal zoo gering, dat wij er weinig of geen olijk van zien. Eene republikeinsche partij bestaat niet. De liberalen zijn in massa voorzeker geene republikeinen. Zij willen toch noch afschaffing van de erfopvolging in het Huis van Oranje, dat algemeen bemind wordt, noch algemeen stemrecht. Wie heeft in de laatste jaren iets van dien aard geëischt? Men bewijze dat. Wie wil den Koning het recht van veto, om de goedkeuring op elke wet te weigeren, ontzeggen? Dat is evenwel een recht, dat in geene republiek past. Het komt niet aan op losse theoretische gezegden of een enkel woord, waai de pers vrij is. Om eene politieke richting te karakte- riseeren, is meer noodig dan groot geschreeuw aan te heffen; wij eischen dat men feiten noeme en bewijzen geve. Wat wij de liberale partij verwijten is niet dat zij republikeinsch iszoo zij iets van onze voorvaderen heeft, dan is het zeker morgue en somtijds gemis aan wezenlijk democratische begrippen. De oude republiek was eene oligarchie, zonder gelijkheid van rechten voor allen en zonder godsdienstvrijheidte dikwijls moest Oranje te hulp komen om willekeur te beletten. Van democratie was geen spoor te vinden en dit laatste bemerkt men nog aan zeer vele hedendaagsche Neder landers. Onze gebreken zijn: in menig geval afscheiding van groot en klein al wortelt die niet in onze wetten, en dikwijls overdreven deftigheid. Niets van dat alles kan er toe leiden ons republikeinsch gezind te maken. Onze liefde tot orde en rustonze gehechtheid aan onze historie en dus aan Oranje, onze eerbied voorde rechten der minderheidin een woord onze goede eigenschappen zijn even anti-republikeinscli. De Neder- landsche republiek was een vermomd koningschap, door en met zijn erfelijk stadhouderschap. Onze constitutioneele monarchie is daarvan het geleidelijke gevolgbeter geregeld en beter georganiseerdmeer overeenkomende met de eischen van den tijdgeest. Zullen wij anderen nn de vrije uiting van hunne gedachten belettenals zij de theorie gelieven te ver kondigen dat de republiek hier te lande en elders de regeeringsvorm der toekomst is? Wie dat beweert, ga zijn gang mits hij niet tegen het heden opkomt en in de ontwikkeling van den politieken toestand in onze eeuw geene hinderpalen in den weg ligt, om zijn ideaal te verwezenlijken. Wij zijn overtuigd dat men eenmaal de wetenschap zoover zal brengen dat men een lucht ballon kan besturen of vliegen. Maar hoelang studeert men daarop reeds? Als de tijd eens gekomen is, zullen wij dat wellicht niet beleven en onze kinderen evenmin. Welnuals men nu van meening mocht wezendat te eenigen tijd de republiek de beste regeervorm voor vliegende en luchtballonbesturende individuen is, wij hebben er vrede mede. Wie zich als republikein dei- toekomst voordoet, moge dat genoegensmaken. Watj ons betreftwij en de liberalen als party zijn var* meening dat de constitutioneele regeeringsvorm de beste is en wordt zij door daden aangerand dan zullen wij ze verdedigenzooals wij ons nu tegen de theorie verklaren. Voor ons volk en voor onze toestanden willen wij niets anders. De erfelijkheid van het koning schap is de beste waarborg voor rust en vrede. Wat het Dagblad wilisons eene valscho leus toe dichten. Zonder tegenspraak moet dit niet blijven. Wat het blad ons toedichtis niet waar. Wij noemen die taktiek tevens trouweloos en lasterlijk, want zij strekt om de meerderheid des volks voor te stellen als genegen om de fundamenten van ons staatsgebouw omver te halen. De onderkoning van Esrypte raakt deerlijk in 't naauw. De eerste brief van den sultan is door een tweeden gevolgd, die steunende op de gewilligheid van den onderkoning om toe te geven, hem hoogere eischen stelt, dan de eerste. De brief is uiterst beleefd gesteld. Men wil hem geen zijner regten ontnemen, men stelt, hem slechts voor: de aehternaald-gewc- ren af te koopen, evenals de gepantserde fregatten, die hij heeft laten bouwen. Verder wordt hij beleefd verzocht, spaarzaam te zijn, zijn land niet uit te putten door hooge belastingen en ieder jaar een afschrift van de Egyptische begrooting naar Konstantinopel te zenden. De Tnrksche re gering wil den onderkoning volkomen vrijlaten, alleen wa penen en geld rekent men in zijne handen gevaarlijke zaken, die men hem ontnemen moet.. rising. Helder11 Sept. Heden morgen zeilden twee boo ten met sloeperlicden naar buiten, om adsistentie aan binnnen- komonde schepen te verleenen. Door eene hoogloopende zee sloeg de voorste boot om en zouden zonder twijfel de vier zich daarin bevindende sloeperliedeu zijn omgekomen, zoo niet de tweede boot met alle mogelijke inspanning ter hulp was geroeid cn het geluk had drie der drenkelingen op te visschcn de vierde, gehuwd en vader, zonk voor hunne oogen eu vond zijn graf in de golven. - Jl. Vrijdag morgen heeft te Alkmaar eene vrouw, die van haar man gescheiden leeft, zich met hare dochter naar het huis van haar echtgenoot begeven om eenig geld te verkrijgen. Zij vonden de deur gesloten doch wisten door geweld de sluiting te verbreken. De man lag ziek te bed en gaf te kennen dat hij geen geld had. Dit schijnt de vrouw zoodanig in woecle ontstoken te hebbendat zjj met een ijzeren hamer hem belang rijke wonden aan het hoofd heeft toegebragt. De politie heeft de beide vrouwen in verzekerde bewaring gebragt. Dezer dagen werd een huisvader, te Alkmaar woon achtig en algemeen te goeder naam staande, zoo hevig getroffen bij de ontdekking dat zijn zoon een vergrijp van oneerlijkheid jegens hem had bedreven dat de man ten gevolge daarvan binnen weinige uren overleed. 's Bosnh 9 Sept. Heden nam de regtbank eene belangrijke beslissing in de zaak van het openbaar mini sterie tegen den drukker en uitgever van 't Boxmeerscb- Weekblad de Maasbodevervolgd wegens laster en hoon tegenover liet lid dor Tweede Kamer, den heer Haffmans. De regtbank beslistedat de redactie dier courant op dat oogenblik, in den strijd der verkiezingen tegenover de aanbevelingen van den heer Haffmansbevoegd was feiten aan te gevenzoo als in het geïncrimineerde ar tikel voorkomenomdat de beklaagde viel in de termen van art.867, al. II, C. P., en zich verpligt kon rekenen zijne lezers omtrent die candidatuur voor te ligtenwan neer hij van de waarheid dier feiten overtuigd wasdat in deze van het tegendeel niet bleek; op grond van dit laatste achtte de regtbank het bewijs dier feiten in elk geval overbodig, welk bewijs door den verdediger was aan geboden voor het geval de regtbank van oordeel was dat voor de toepassing van al. II. van gemeld art. het bewijs van de waarheid der feiten noodzakkelijk was. De regtbank sprak al zoo den drukker en uitgever vrij van laster, omdat bij hem op den voorgrond had gestaan niet het doel om te beleedigendoch alleen het pligtbesef van zijne lezers te moeten voorligten. Omtrent de aanklagt van hoon overwoog de regtbank, dat de uitdrukking in het bewuste artikel, van »zijn eigenbelang te bevorderen onder eene Katholieke schaaps- vagt" den heer Haffmans tegengeworpenwas het ten laste leggen eener bepaalde ondeugd van huichelarij en schijnheiligheid, hetgeen voor de redactie, na het op geven van bepaalde feitenwaardoor de kiezers reeds voorgeligt waren, overbodig was; de regtbank veroor deelde den drukker en uitgever slechts wegens hoon tot eene geldboete van 25 bij niet-betaling te vervangen door drie dagen gevangenisstraf. Naar men verneemt, zal de officier van justitie zich in hooger beroep tegen die beslissing voorzien. Werkendam, 12 Sept. Door het Ministerie van Binnenlansche zaken is aan de Rijks hoogere burger school te 's Bosch tot Amanuensis benoemd de Heer L. W. Bakkervroeger kweekeling te Werkendam. Rotterclmai12 Sept. Heden ochtend woei het hier een ware storm met ZW. wind, welke vervolgens naar het NW. trok en voor hoog water, met alle ellende daaraan verbondenvoor deze stad deed vreezen. De wind en de regenbuijen waren zóó hevig, dat vele stoom- booten met moeite hare passagiers konden ontschepen, en enkele daarbij schade bekwamen; aan afhalen van passagiers met roeivaartuigen was zonder levensgevaar niet te denken. De stoomboot op Maassluis kon die haveu niet bereiken en is zonder Vlaardingen en Schiedam aan te doenmet zijne passagiers voor Maassluis alhier teruggekeerd. Eene vreeselijke zee stond voor die havens. Van de talrijke beurtschepen, welke wekelijks in den regel reeds des Zondags alhier aankomen, zijn slechts enkele gearriveerd. Voor sommigen is men zeer beducht, want de rivier voor deze stad vertoont zich als eene open zee; het water, dat eerst ten 4 ure een begin van was moest hebbenis reeds vele uren te voren enkele voeten gestegen, wel een teeken van onstuimig heid op zee. Reeds heeft men een treffend ongeluk te betreuren In de goot van een huis aan het West-Nieuwland was het lood door den feilen wind opgerold en daar men bevreesd was dat daardoor ongelukken zouden ontstaan, verzocht men een schoorsteenveger, een jongeling van 24jaren, daarin te voorziendoch hij werdweinige oogenblikken nadat hij zich op het dak bevond, door een rukwind opgenomen en op de straat nedergeworpen. Met liefde en zorg onmiddelijk ten huize waar hij werkte opge nomen bleek hij echter weldra een lijk te zijn. De ongelukkige, een Italiaan, kwam juist van de gods dienstoefening en had zich onderscheidene jaren als ijverig in zijn vak doen kennen. Er is concessie gevraagd voor een spoorweg, waatdoor de residentie met den hoek van Holland zal verbonden worden. Deze consessie strektom eene spoorweglijn tot stand te brengen van Rotterdam, langs DelfshavenSchiedam Vlaardingen en Maassluis naai den hoek van Holland, en van daar langs 'sGravezande Monster en Loosduinen naar Scheveningen. De aan vragers zijn de heeren Alfred Beestonte Londen, en Godefridus Samuel Pieters, te Puotterdam. Batli, 10 Sept. Heden middag omstreeks half vier ure had hier wederom een groot ongeluk kunnen plants hebben. Eenige visschers-knotsen in de nabijheid van het alhier liggend vuurschip weiden zoodanig door de hevige wind (een orkaan gelijk) overvallen, dat er een omver sloeg en na eenige oogen blikken drijvens in de diepte verdween. De opvarenden zijn gelukkig gered door de juist voorbijvarende sleepboot TJnion. Ook een brik naar Antwerpen opgesleept wordende, werd op strand geworpenmaar is later weder vlot geraakt. In den Engelschen polder zijn twee met boonstroo geladen wagens omver gewaaid. Gelukkig zijn geen menschcnlevens te betreuren. Goes, 13 Sept. De berigten uit N. Amerika van onze, in het voorjaar vertrokken landgenooten melden dat velen in hunne verwachtingen zeer zijn te leur ge steld. Men klaagt over weinig werkwaarvan de ne derzetting van eene groote massa menschengedurende dezen zomer, op die plaatsen, de oorzaak is. Wij hadden inzage van een schrijvenhetgeen luidde: „O vrienden had ik vleugeleu, ik vloog naar mjjn Vader land terugmaar nu ontbreken mij de middelen duizenden hebben zich hier en in de omstreken neer gezet. De helft van den tijd heb ik slechts werkgeen werk voorhanden zoodat ik vrees dat wij in den aan staanden winter gebrek zullen te lijden hebben enz." Natuurlijk zal dit de zucht tot verhuizing bij andere wat matigen. (N. G. Ct.) Zierikzee, 13 Sept. Volgens bekendnmk van den Heer Inspecteur van het lager onderwi) Zeeland zal de commissie voor het afnemen der/ mens ter verkrijging van akten van bekwaamhei' het geven van school- en van huisonderwijs bijcenko. op Woensdag den 27 October 1869 en volgende dagt, ix\ in het lokaal der voormalige Rekenkamer in de Abdij te Middelburgen zullen de dagen en uren waarop de verschillende adspiranten zullen moeten verschijnen, hun later door de Heeren Schoolopzieners worden op gegeven. De belanghebbenden behooren zich voor of op den 13 October e. k. aan te melden bij den school opziener van het district, waarin zij wonen, of, van buiten 1s lands komende, voornemens zijn zich te ves tigen met opgave van de akte die zij verlangencn met overlegging van een of meer getuigschriften van hun goed zedelijk gedrag en van hunne geboorte-akte, alsmede van de akten van bekwaamheid of van algc- meene toelating, welke zij reeds vroeger mogten hebben verkregen. Z. M. heeft benoemd tot opziener der Visscherijen op de Schelde en de Zeeuwsche stroomen Johannes van Nispen Jz., veerschipper te Vlissingen. Zioi^iltasoe, 14 Sept. Als proeve van getrouwheid van een hond, kunnen wij rnededeelen, dat de hond van den heer A. Giljam te Onwerkerk, wiens zoon naar Sta- venisse vertrokken was, in den nacht van Zaturdag op Zondag van de ketting losgebroken, naar Viane geloopen is, en vervolgens over het veer naar Stavenisse gezwom men, ten einde zijn' meester op te zoeken. Heden namiddag zijn per telegram opgeroepen de miliciens der ligting van 1865, tot de infanterie behoo- rende, ten einde morgen van hier te vertrekken. Hoewel eenigzins voorbereid, is voor velen deze tijding nog onverwacht. Bij vonuis der arrondisseraents-regtbank alhier van 10 dezer zijn de twee geneeskundigen als bevoegd tot het leveren van geneesmiddelenbeklaagd ter zake van het in hunne apotheek voorhanden hebben van meer geneesmiddelen dan voorkomen op de lijst daarvan door hen opgemaakt en door den inspecteur voor den geneeskundigen dienst in Zeeland voor gezien geteekendelk veroordeeld tot eene geldboete vau ƒ10, bij wanbetaling na daartoe te zijn aangemaand te vervangen door gevangenisstraf van één dag en de kosten en is de derde geneeskundigebeklaagd ter zake van het in zijne apotheek voorhanden hebben van eene onvoldoende zoogenaamde greinbalans, vrijge sproken op grond dat van het onvoldoende der balans uit het pioces-verbaalzoomede uit de verklaring van de ter teregtzitting gehoorde getuigen geen genoeg zaam bewijs is geleverdde kosten te dragen door den staat. Voor de Correctionele Kamer der Arrondissements- Regtbank te Arasterdam stond teregt P. P. II. A. Tieman oud 23 jaar, reiziger in wijnen te Amsterdam, beklaagd ter zake van bed degelijke opligting. Deze beklaagde is dezelfde persoon die ofschoon zoon van een tuin man en eene baker, zich bij verschillende geachte in gezetenen dier stad heeft uitgegeven voor Baron Taets van Amerongen en van hen onder bedriegelijke voorgevens geld heeft weten te verkrijgen. Thans heeft hij zich bij een persoon van Amstelveen voorgedaan als ware hij Jonkheer Rutgers van Rozenburg uit Amsterdam onder bijvoeging dat zijn vader uitgestrekte bezittingen haden dat hij zelfs te Amstelveen den Burgemees ter moest spreken. Onder dat voorgeven heeft hij op 26 Augustus jl., des voormiddags te 11 ure, in' het koffijhuis van C. Korendijk buiten de Leidsche poort aldaar gemelden persoon weten te bewegenhem met zijn rijtuig derwaarts te rijden. Zelfs heeft hij zich door dezen aan diens gezin onder bovengemelden naam doen voorstellen en zich eindelijk door hem onder slinksche voorgevens eene som van ƒ300 doen ter haud stellen, met belofte die nog dien avond te zullen teruggeven, na hem ook bij zijne familie te hebben voorgesteld. In plaats daarvan heeft hij dien persoon, welke zoo door gebruik van wijn als door beklaagdes woorden in staat van opgewondenheid verkeerdein de Nes in een zoogenaamd Café-Cbantant gevoerdaldaar een groot gedeelte dier gelden aan champagne verteerd en eindelijk hem laten zitten en zich verwijderd, terwijl hij zelf het overige geld bjjna geheel dien zelfden nacht en den volgenden dag met publieke vrouwen heeft verteerd, waarna hij op aanwijzing van den bedrogene is aangehouden. De officier van justitie Mr. Bjjleveldrequireerde schuldig verklaring aan opligting en het maximum dei- bij de wet bepaalde straf, op grond van vroegere ver oordeeling verhoogd met een derde en alzoo 6 jaar en 8 maandenboete van ƒ25of subsidiaire gevangenis straf van 2 dagen. Zierikzee15 Sept. Omtrent de gevolgen van den storm van jl. Zondag en Maandag kunnen wij o. a. het volgende rnededeelen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1869 | | pagina 1