No. 2600. 26s"'.Iaai*g. DE LOOZE WAALE. Nieu ws tij d ingen Kunst- en Tooneelnieuws. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. 3Ien abonneert zieïi: In Nederland bij de Uitgevers Ilock van de Schuithaven, B, No. 94, en bij alle Boekhandelaren cn Postdirecteuren. Iu Noord-Anicrika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Brieven en In gezondene Stukken franco. A-boii em ents-Pr ij ,s: Voor 3 maandenj 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerikafranco New-York -3,90. V er scli Ij ii t: Dingsdag, Donderdag en Zaturdag. A<lvertonticii: 10 cent per gewone regel. GROOTE LETTERS worden naar plaatsruimte berekend. Advertcntiën voor den werkenden stand a 30 Cents. Be.kcndmakingen van ondertrouw of huwelijk a 40 Cents; dito van 25- of SOjarige Eehtvereeniging h 50 Cents a contant cn franco aan het Bureau. De inzending der Advertenticn kan geschieden tot Maandag, Woensdag cn Vrijdag, des voormiddags 10 ure. - De voor liet looprad Kdienstjaar dezer gemeente kennen ter Secre tarie worden afgehaald van Maandag den I3den tot, en met Zaturdag den 18den September e. k. Uimjsdmj 14 September 1809. MM X^ciiven 6 Sept. Het 11de Nederlandscli Taai en Letterkundig congres is hier geopend. De stad is volop in feest. Overal wapperen Belgische en Neder- landsche vlaggen. Heel de bevolking neemt deel aan die betoging van vlaamscb nationaal leven, welke in baren schoot plaats vindt. De congresleden zijn zeer talrijk opgekomenzoowel uit Holland als uit Vlaamscb Belgie. g Sept. In de algemeene vergadering van het taal-en letterkundig congres van Maandag-middag droeg de heer Smits, een priester, een gedicht voor, getiteld „Oranje boven." Na de lezing van dit stuk nam de heer Vuijlsteke het woord cn verklarendedat bij hulde bragt aan de vrijheid, die in deze vergadering bestaat, om "zijne denkwijze uit te drukken, zeide hij, dat hij Aan die vrijheid gebruik wilde maken om te verklaren, dat hij niet kon instemmen met hetgeen de heer Smits in zijn gedicht had gezegdnamelijk dat de Paus in zijn eigen land een martelaar is. Hierop barsten van den eenen kant toejuichingen los en van den anderen kant lieten zich teekenen van afkeuring hooren. Krachtig protes teerde nu de heer Vuijlsteke tegen deze afkeuring en drukte zijne verwondering uit, dat alle meeningen niet gelijkelijk geëerbiedigd worden. Hierop volgden daveren de toejuichingen en het incident was daarmede gesloten. Op de redevoering van professor Vreede ontstond insgelijks een discussie. Hij deed het gevaar uitkomen, zoowel van onze verduitsching als van onze verfran- sching. Hij meentdat er van cle zijde van Duitschland een streven bestaat om ons te verduitschen. Daarop hield de beer Hirsche lioofdpastoor te Hamburg een kern achtige toespraak in bet hoogduitsch waarin hij aan toonde, dat zoolang Nederland zich aan zijn taal zal blijven echten het niet moet vreezen in een vreemde nationaliteit te worden opgeslorpt. Bestuurders - van den dierentuin te Gent hebben besloten de namen van de dieren op de hokken in twee talen te doen plaatsen in het fransch en in het vlaarasch. Vroeger geschiedde dit alleen in liet fransch. Het vol gende staaltje bewijst voldoende, dat bestuurders een goed besluit hebben genomen. Op sommige hokken staan ook de namen van de personen, die bet dier aan den tuin hebben geschonken. Op zekeren Zondag morgen nu waren twee buitenlieden naar de stad ge komen om den tuin te zien. Zij kwamen voor een hok waarin een dier zat, dat ze niet kenden. Op een plankje boven het hok la.s men vooreerst den naam van het dier in het fransch en ten tweeden de woorden don de Mr. „van der Steene" (gift van Mijnheer van der Steene). En nu had het volgende gesprek plaats: „Peet, kent ge die heeste." „Ik, welja ik, 't staat er opT Is ne van (Ter Steene." Er staat te Lichtervelde eene plant, bij den land bouwer Karei van der Scheldeneene pompoen, waar van dc ranken achttien stappen lang zijn, en waaraan men reeds acht en dertig pompoenen telt. De blade ren dier plant hebben doorgaans veertig centimeters in de doorsnede; men zegt dat er aan die plant, waar van de grootste pompoendie nu in hare volle jeugd staat, omtrent 9 kilos weegt, ten minste 40 kilos pom poenen zullen groeien. In de Gentsc.be Mercurius leest men het volgende: Waar zal den vindingsgeest palen aantreffen? Gewis zal niets ons meer verwonderen na de volgende tijding, die medegedeeld wordt door la Science pour tons: Op eenen eigendom van Tiptres-Hall heeft men eene proeve genomen met eene nieuwe machien voor het droogen van hooi on graan. Deze uitvinding zou den pachter ontslaan van de noodzakelijkheidwaarin hij zich tot dus ver bevond van zijn hooi te keeren gedu rende verscheidene weken en van zijne koornaren blootgesteld te laten aan de stralen en aan de grillen der zon. In bet toekomende zullen de landbouwers niet anders meer behoeven te doen dan bij de mijten een weinig kostend klein toestel te sturen dat de rol van den grooteu hemelschen vuurstoker zal vervullen. Een waaier in beweging gebracht door den stoom of door elke andere beweegkracht, stuwt de heet.e lucht, die uit een coak-oven komt, op het gras of op de versch afgesneden graanhalmenna verloop van eenige minuten is hófc gras vervormd tot een schoon hooi op den meerscli gedroogd naar de voormalige wijzen. Gaan de zaken zoo voort, de zon kan maar van hare renten gaan leven in het hemelsblaauwe rijk. Antwerpen, 11 Sept. Gisteren woedde alhier een kort maar hevig onweder, vergezeld van hevige plasregens. Eenige aardewerkers aan de nieuwe dokken gingen in een aan den weg staand gebouwtje, ten ein de te schuilen; bij deze werklieden kwamen ook twee kinderen, die in den omtrek gespeeld hadden. Eens klaps doorkliefde de bliksem de lucht en op hetzelfde oogenblik voélden twee werklieden en de beide kna pen zich getroffen en werden ter aarde geslingerd. Geen dezer vier personen verroerden zich, zoodat men eerst dacht dat allen dood waren. Terstond werd genees kundige hulp ingeroepen en bevond men dat een der werklieden was gedood, terwijl de ander in een totale geestverdooving verkeerde en geheel van het spraak vermogen beroofd was. De toestand der beide knapen levert geene bezorgdheid op. Geen der slagtoffere draagt eenige uitwendige teekens en zelfs hunne kleederen zijn niet geschonden. Een dagblad van Charleroi zegt, dat liet. lot van 50,000 franken, in de trekking van Brussel (1S62), tc beurt gevallen is aan eene maatschappij van Gilly, welke grootcndcels znmengcstcld is uit werklieden. Elk lid der maatschappij zal 2500 franken trekken. Er zijn drie leden, die elk drie actiën bezitten, en bijgevolg 7500 IV. zullen genieten. Vele leden-werklieden, van hunnen arbeid komende, en de gelukkige tijding vernomen hebbende, waren er zoo sterk door aangedaan, dat zij schier niet spreken konden. Amsterdjini, 9 September. Eergisteren en ook gisleren en heden was op den Dam alhier eene buitengewone drukte. De aanleiding schijnt de volgende te zijn. Een ge- deelle van liet terrein voor bet Paleis en wel het brcede, eenigermate verhoogd voclpnd wordt beschouwd als wachtterrcin en, ofschoon daar greuc zigtbare afsluiting gevonden wordt is de toegang tot dit terrein volgens liet consigne eigenlijk verboden. Gedurende eene reeks van jaren werd aan dit con signe niet de hand gebonden en was dus de passage volkomen vrij. Naar liet schijnt is in den laatsteu tijd last gegeven dit consigne te handhaven. Eergisteren nu begaf een persoon, die naar men zegt wilde uitwijken vooreen rijtuig, zich op deze stoep en werd door den schildwacht aangemaand zich te verwijderen. De andere zegt men alweder beant woordde dit met een scheldwoord en werd na ecnig verder gehaspel gearresteerd. Dit veroorzaakte een oploop van jongens en nieuwsgierigen, die eergisteren zich bepaalden tot joelen en jouwen, maar gisteren goedvonden de aftrekkende wacht op hunne wijze te begeleiden. Gisteren avond was de kring, die zich om bet verhoogde voetpad had gevormd aanmerke lijk aangegroeid en werden, bij telkens herhaalde pogingen om eenige jeugdige overtreders te arresteren, stompen en slagen gewisseld. Tegen een ure deed eene afdeeling huzaren het plein ontruimen. Dit ging zeer kalm en gematigd toe, en de menigte, voor verreweg liet grootste gedeelte uit toeschouwers bestaande, ging rustig uiteen. lieden is op den Dam weder hetzelfde waar te nemen als gisteren, op hetzelfde uur. 10 Sept. Gisteren avond had men op den dam weder gelijksoortige tooneelen als eergisteren en vooreergisteren. Later op den avond, toen de drukte was toegenomendooi de velen, die uit verschillende etablissementen huiswaarts keer den verschenen eene sterke afdeeling infanterie, die post vatte voor liet. paleis; en een detachement huzaren, dat de groepen op den Dam uiteen deed gaan. Sommige personen werden, naar wij vernemen, gearresteerd, maar van kwaad willigheid of gewelddadig verzet werd niets bespeurd. 11 Sept. Gisteren avond tegen 6 ure rukten twee compagnien dienstdoende schutterij naar den dam, het geen natuurlijk den toeloop van nieuwsgierigen deed toenemen en nu en dan oorzaak werd, dat de passage eenigermate wieïd gestremd. Niettegenstaande lievige plasregens, bleef eene talrijke menigte toeschouwers op de been, die iatusschen, zoodra zij groepen vorm den, werden uiteen gedreven. Van bepaalde ongeregeld heden, onder het publiek, hebben wij niet vernomen. Een twaalftal personen' is, naar men zegt, gearresteerd. Uit. 's Hagè wordt geschreven Eenigcn lijd geleden-word modedecling gedaan van een onge luk, bij de schietoefeningen van de schutterij alhier voorge vallen, toen een jongeling, onvoorzichtig te werk gaande, een schot in het gezicht, bekwam, waardoor bij zijne beide oogen verloor. Gisteren was het bij dezelfde schietoefeningen een aandoenlijk toonecl, toen dc jongeling, door een jeugdigen broeder geleid, daar kwam, wel van de wonde hersteld, maar, zooals de geneesheeren dadelijk vreesden, van liet ge zicht geheel beroofd. Dadelijk had or onder de schutters, daar aanwezig, eene inzameling plaats, die blijk gaf van bet edel hart der manschappen en hoe diep bewogen zij allen wa ren over het lot van den jongeling, die door de onvoorzich tigheid van één oogenblik voor zijn leven ongelukkig is. Men twijfelt er niet aan, dat, het voorbeeld door de gisteren aan wezige manschappen gegeven navolging vinden zal. Uit den Haag wordt gemeld, dat de behandeling der zaak van Jakob de Vletter voor den Iloogeil Raad, is uitge steld tol. Woensdag 22 dezer. Horsscle, 11 Sept. Heden had alhier het verge lijkend examen plaats voor de vacerende hoofdonder wijzersbetrekking. De negen zich aangemeld hebbende sollicitanten waren allen tegenwoordig. Op Dingsdag 21 dezer zal de gemeenteraad eene keuze en de be noeming doen. Wol4ïiai*ts<llïB<11 Sept. Bij het uitbarsten van eene hevige onweersbui, gisteren namiddag om streeks half drie ure, sloeg de bliksem in de kapitale schuur van de hofstede in den Brooder- en Zusterpolder alhier, waarin verscheidene arbeiders werkzaam waren, zou niet d« dorseh-machine als aan andere bazigheden. Oogenblikkelijk stond dit gebouw in brand, zoodat er bijna niets dan een rijtuig, eenig paardentuig en een zevental mudden gedorschen gerst konden gered worden. Als een wonder is niemand der arbeiders gedeerd ge worden, en is slechts een kalf bij den brand omgekomen. Niettegenstaande de twee brandspuiten dezer gemeente weldra bij de ramp aanwezig waren, en al spoedig ook gevolgd werden van een 7tal spuiten, uit Goes en naburige gemeenten, konde men aanvankelijk met het weinig voorbanden zijnde water slechts liet woonhuis behouden. Schuur, stalling en arkmet ruim de helft van den rijken oogst en al de landbouw-werktuigen verbrandden intusschen geheel, terwijl uit de puinhoopen en tusschen de staande gebleven muren nu nog voort durend rook en vlammen opgaan. De overige helft van den oogst, bestaande in 21 hoopen zijn als van den wind afstaande, nog behouden geblevenen daardoor ook de aanpalende gebouwen. Nog laat, en zelfs den ganschen nacht is men werkzaam geweest, door aanhechting van de spuiten, water aan te brengen, maar, toen men daarmede gereed was, bleken alle pogingen verder doelloos te zijn. Zierikzoe13 Sept. Gisteren woedde alhier een hevige N. N. W. storm, waardoor aan vele gebouwen, tenten en kramen meer of min belangrijke schade werd toegebragt. Op de Oude Haven werden een paar boo- meii geheel ontworteld. Van de molen „de Hoop" in de Lange Nobelstraat, is een der roeden afgeslagen en na een schoorsteen vernield te hebbendoor het dak in de keuken der woning gevallen. Naar wij vernemen moet er aan de in herbouw zijnde meestoof de Kapel, nabij ICapelle in Duiveland, belangrijke schade toege bragt, en op den straatweg naar Brouwershaven tal van boomen ter neder geslagen zijn. Op den 7den July 11. heeft te Utrecht eene ver gadering plaats gehadbijeengeroepen door het Mode- ramen van den Kerkeraden-Bondin zake de kerkelijke goederen. Schier alle provinciën waren vertegenwoordigd. Het bestuur bestond uit de HH. prof. baron de Geer van Jutphaas* R. van Meerlant, Mr. M. M. van Asch van Wijk, dr. Pb. Hoedeuiaker en dr. A. Kuyper. De opgekomenen verklaarden zich niet als eene vergade ring van den Bondmaar zich zelfstandig als eene meeting ad hoe te constitueeren. Drie hoofdpunten werden behandeld, als: le het uitspieken bij resolutie van de houding, die men tegenover liet algemeen collegie moest aannemen, en van het standpunt dat men krachtens het koninklijk besluit voor zich zelf had in te nemen. 2l' Het bespreken van de te volgen gedragslijn ter hand having, of ter verkrijging van zijn regt, en: 3e Het nemen van die maatregelenwaardoor latere zamenwerking nu reeds kon worden voorbereid. Om de beknopte ruimte verwijzen wij onze lezers naar het verslag dier belangrijke vergadering in de „Kerkelijke Courant N° 35van Zaturdag 28 Aug. 11. In de Groninger Courant wordt als een radicaal middel tegen schoolverzuim het denkbeeld aangegeven om in de wet op de nationale militie, welke tamelijk foracli. ingrijpt in de ouderlijke vegten", een artikel te voegeh van ongeveer den volgenden inhoud: Jongelingen die hun 20ste jaar zijn ingetreden moeten vóór de loting een examen afleggen. Blijkt uit dit examen dat zij dragelijk lezen en schrijven alsmede dat zij de vier hoofdbewerkingen der cijferkunst kunnen uitvoeren, zoo worden ze tot de loting toegelaten. Zij die niet aan' de vereisckten hebben voldaan worden zonder loting bij de militie van den staat ingedeeld en kunnen geen onbe paald verlof krijgen vóór zij op de militare scholen de ontbrekende bekwaamheden verworven hebben." Uit. Philadelphia wordt van 24 Augustus jl. ge schreven „In vele deelen der' Unie heerscht groote droogte met ongemeene hitte. In sommige oorden is sedert 80 dagen geen regen in noemenswaardige hoe veelheid gevallen, en nergens is sedert 1 Augustus veel regen gevallen. Maïs en andere late veldgewassen lijden daardoor afbreuk. Den 21 Augustus stond de thermometer nagenoeg alom in den lande boven 100 graden Fahrenheit, hier en daar op 104 of 106." Genienjjdc bcriffteu. Eene mevrouw te N. wordt aangeradenbare dienst boden wat menschelijker te behandelen en niet te denken dat zij slavinnen zijn want de slavernij wordt overal afgeschaft. Te Arnetnuiden moest iemand zoo dikwijls niet met eene goede dame naar den oranje-polder gaan; want 't Ts niet om boter of om kaas Maar om 't meisje van den baas. In Frankrijk bestaat er eene kostschool waar de leerlingen zich bij geschrifte tot de Heilige Maagd wenden om hunne wensclien vervuld-te zien Den dag voor de vacantie worden die epistels aan den voet van het altaar der Heilige Maagd op een komfoor gelegd en met veel plegtigheid verbrand En statig stijgt bij orgeltoon Die rook dan naar Maria's troon. Onderstaande advertentie lezen wij in de Schoon- hovensche Courant. I£ o r miskla 111. Een aardig meisjepas 20 jaar Met rozenwangen gitzwart haar Neemt, daar geen jong'ling op komt dagen Haar voor deez' kermistijd te vragen De Schoonhovensche Courant te baat. Nu, jongmans die niet zijn gepaard, Dit, is een kansje naar den aard Zoo gij mij wiltzal 't u niet rouwen Daar kunt gij zeker op vertrouwen Dusbaast u vóór gjj komt te laat Maar eerst moet ik hier nog verklaren Dat ik met geen soldaat wil paren Alleen een knap jong burgerman Zich franco adresseeren kan Aan de Uitgevers van deez' krant. Onder het motto „KERMISKLANT." Het openen van bet Suez-kanaal is bepaald op 17 November. Voor alle schepen is het kanaal beschikbaar, onverschillig van welke natie mits de diepgang niet meer is dan 7 '/2 N. el daar bet kanaal maar 8 el diep is. Het regt van doorvaart is 10 franc per ton en 10 franc per passagier, terwijl de kosten van slepen met stoomsleepboöten op 2 franc per ton is bepaald. Dit kanaal zal bepaald eene groote verandering in den wereldhandel brengen en de reisjes naar Oost-Indiën zullen pleizier-reisjes worden. In Engeland is eene machine uitgevonden waarmede brood gebakken wordt vau ongeniale tarwe zoo dat de molens er weldra niet meer noodig zullen zijn. Een heer met zijne vrienden te Stad aan 't Haringvliet worden bedankt voor de weldaden welke zij op 1 September aan een jong meisje hebben bewezen maar de vrienden zijn gewogen maar te ligt bevonden, met groote hoofden en weinig verstand. De Concertzaal. Zijt ge reeds in de Concertzaal geweest? Zoo neen verzuimt het dan niet, want het gezelschap dat onder directie van den beer Ebelsbaclier zich aldaar hooren laat, zal u veelzijdig genot verschaffen. Heerlijke mu- zijkstukken worden daar uitgevoerd, die u in de regtê kermisstemming brengen! De zangeressen streelen oog en oor, door hare lieve voordragten en schoone zang stukken. De duitsclie komiek is een komiek par excel lence en als gij die rot lie Nase van hem niet hebt ge hoord dan hebt gij het aardigste wat in dat genre deze kermis oplevert niet genoten. De hollandsche ko miek zal u ook hartelijk doen lagchen. Hij heeft een zeer go d repertoire. Hebt ge da&r reeds een bezoek gebragt, dan zult ge ook zonder onze aanbeveling uw bezoek da&r herhalen. Het kan ook hier gelden »Goede wijn behoeft geen krans. Het I-Iótol van Veen. Het is van den heer van Veen een allergelukkigst denkbeeld geweestom behalve een muziekgezelschap ook het kunstenaars-gezelschap van professor van Oss te engageren. Verscheidenheid is aangenaam. Kunste naars zijn ze in den volsten zin van het woord. Vol bewondering zult ge zijn bij het aanschouwen hunner acrobatische en gymnastische exercitiën vol bewonde ring ook voor de prachtige tableaux vivants. Voeg daarbij de afwisseling door vrolijke zangstukken, dan kan het wel niet anders of ook daar zult ge de kermis- uren genoegelijk slijten. Het buitengewoon talrijk be zoek, dat aan die soirees en matinees reeds ten deel viel, getuigt voor den bijval, dien zij wegdragen. Pruscoiirant «lei' Eflectcn. ROTTERDAM, 11 SEPT. Premie-Leen. Starl Rollerd. 3 Aand. Rotterd. Bank Nederlandsche Bank Java-Batik Ncderl. Werkelijke Sclinld Indische Spoorwegen Spanje Rinnenland 3 dito Binnl. kleine stnkk. dito te Londen 1867 3 Premie-Leen. Stad Madrid Portug. te Londen 1856/63 3 dito dito 1867 3 Rush, bij Hope 1866 5 dito Nicolaï 1867 4 dito bij Stieglitz 1855. 5 dito Spoorw.-Aand. f 236 dito dito Nieuwe dito Jelez-Orcl5 dito Charkow-Azow 5 Metall. in Zilv. uit de conv, 5 dito Aand. 11. 100 18G4 dito dito 11. 100 18G4 Grcn. Uitg. Gestempelde 1% Vereenigd. Stat. Losb. 1885 G Laagste Hoogst koers. koers. 88% 81 235 155 °/o 23'/.o 7> "V,c 27% 33% 3t 90% 60 06% 7> 76% 235% 203 82'/; 80% 1> 5-4% 55% f 463 4G7 7» 111% 7% 7> 1 36% 87 Gebl. A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1869 | | pagina 1