T Zaturdag 11 September 1869. DE LOOZE WAALE. No. 2668. 26sle Jaarg*. Itavie worden afgehaald van Maandag den 13den tot en |met Zaturdag den 18den September e. k. Kennisgeving. I Gezien het besluit van heeren Gedeputeerde Staten K E R M I S. Nien wstijd i ngen. £1 ftWrtcntun, iwaarbi Zl III! k Z IlStll I MEIWsbüii i 31011 abonneert zich: In Nederland bij de Uitgevers Hock van de Schuilhaven, B, No. 94, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amcrika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Brieven en Ingczondene Stukken franco. Abonn ein ents-Prij s: Voor 3 maanden 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amcrika, franco New-York - 3,90. "V erseli ij n t Dingsdag, Donderdag cu Zaturdag. Advertenticn: 10 cent per gewone regel. GROOTE LETTERS worden naar plaatsruimte berekend. AdvcrtentiÖn voor den werkenden stand a 30 Cents. Bekendmakingen van ondertrouw of huwelijk a 40 Cents; dito van 25- of SOjarige Echtvcreeniging a 50 Cents a contant en franco aan het Bureau. De inzending der Advertentie» kan geschieden tot Maandag, Woensdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. De Paten tl>lacl en voor het loopend w dienstjaar dezer gemeente kunnen ter Secre- Opening der Jagt <>p Klein wilei. DE COMMISSARIS DES KONINGS IN DE PROVINCIE ZEELAND. de dato 3 September 1869, no. 67; I Gelet op art. 11 der wet van den 13den Junij 1857 ((Staatsblad no. 87); maakt bekend, dat de opening der jagt op klein Jwild in deze provincie is bepaald op Maandag den 13den September aanstaande voorts, dat de korte jagt dagelijksmet uitzonde ring van den Zondagen de lange jagt op den Maan- dagWoensdag en Zaturdag van iedere week, alsmede op de vier dagen, voorafgaande aan de sluiting der Ijagt zal geoorloofd zijn. Deze kennisgeving zal in het Provinciaal blad geplaatst en zullen afdrukken in plano aan de gemeentebesturen ter aanplakking gezonden worden. Middelburg den 4den September 1869. De Commissaris des Konings voornoemd, R. W. van LIJNDEN. Die zijn geld nu heeft bewnard En een volle beurs bespaard Springt nu mcê in 't onder Maar die 't elke week verleert, Of in éénen nacht versmeert Doet hel nu maar zonder. Meisjes die wal spijtig zijn, En wat vroom zijnmaar in schijn Dat toch is geen wonder, Ziet men zonder vrijer staan Kunnen niet naar 't Bal toe gaan, Want zij doen hel zonder. Doch waar men de schreden zet, Ziet men anders niets dan pret, Ais meest alle jaren Tenten zijn er zonder tal, Kramen zijn er overal Vol met alle waren. Zelfs is er een toovenaar Met een kraam, voor 'teerst van 'tjaar, Met een nieuw extractje üit een bloem die hier niet bloeit Maar die slechts in China groeit, Aan een zeer klein takje. Dit maakt oude dames jong, Het geneest de milt en long En ook alle kwalen d'Oudste sukkels zingen weêr, Langs de slraten als weleer, Als de nachtegalen. 't Zwartste en gerimpeld vel Wordt als sneeuw, en wonder snel, Blank zijn dan de handen Dorre wangen worden rood, Klein de mond hoe scheef en groot, En vol nieuwe tanden. En bij zulk een nieuw gebit, Komen oogen als een git, Zwart de grijze haren Zoo wordt zij dan weêr een maagd Die aan iedereen behaagt. Van een twintig jaren. Dan kan zij weêr overal Zweven op Concert en Bal Slijf in de corsellen En haar koontjes heeft zij niet, Zoo als nu al meest geschiedt, Niet meer te blanketlen. 't Grommen dat is dus gedaan Over het naar Bal toe gaan Van de oude wijven, Die vergeten zijn hun jeugd En nu roemen op hun deugd Als de dochters kijven. Dushoeveel de Bal's ook zijn Zijn de zalen veel te klein Voor die Amazonen, Voor heel die verjongde schaar, Die wel worden honderd jaar, Met hun rozenkonen. En daar 'taan geen geld mankeert, Wordt er zeker veel verteerd En gekocht in kramen: Kant en lint in alle kleur, Klaar en bruintjes en likeur, Waar men komt te zamen. Komt die kon dus naar de Stad 't Weer is mooien goed de pad Dus een nachtje blijven 't Is nu ook geen lichte maan, En 't park blijft open staan Maar vergeet geen schijven. Brussel7 Sept. Een ongehoord feit heeft 11. Zondag te Elsene plaats gehad. Eenige knaapjes speel den des morgens achter huns vaders huis; zij staken een groot vuur aan en wierpen een hunner speelmak kers daarin. Aanstonds vatten de kleederen van het kind vuur, en toen de knapen dat zagen, namen zij de vlugt, in plaats van om hulp te roepen. Een daar voorbij komende vrouw hoorde het geschrei van het ongelukkige kind, snelde dadelijk toe, doch het was te laat. Eenige uren later stierf hetzelve te midden van de vreesselijkste pijnen. Harderwyk6 Sept. Onlangs vroeg een hier pas aangekomen persoon, dienst nemende voor O.-Indie, die zijne gratificatie ontvangen had, en niet kon schrijven, aan een korporaal, eveneens bestemd voor de Ovcrzecschc bezittingen, voor liern een brief te schrijven aan zijne moeder, waarbij hij 100 gl. voor de onde ziel wilde gevoegd hebben. De korporaal ontving van den man, toen de brief gereed was, een bankbiljet van bovengenoemd bedrag, om het er in sluiten. Onze vriend korporaal vond evenwel goed in plaats van er het bankbiljet, een stuk van dito formaat uit het stuiversma gazijn in te sluiten. Binnen een pnar dagen was diezelfde, brief met het stuk papier, zooals te begrijpen is, door de moeder van den sol daat aan haar zoon teruggezonden, daar zij er niets van begreep, in plaats van honderd gulden, één gewoon stuk pa pier in dien brief te vinden. De gedienstige schrijver, die inmiddels met verlof was en elders goede sier maakte, werd zorgvuldig nagegaan, en bij zijne terugkomst te Harderwijk, onmiddelijk in verzekerde bewaring gesteld. Natuurlijk paste bet door hem verzonden stuk papier uit het stuiversmagazijn volkomen in hetzelve, en vond onze nog jeugdige misdadiger dan ook maar goed dade lijk zonder omwegen alles te bekennen. liet slot hiervan is van zelf, dat de krijgsraad hem voor eenige jaren naar eenc plaats zendt, waar het genot van die 100 gl. hem zuur zal opbreken. Intusschen is de arme oude vrouw haar geld kwijt. Zierilcacee4 Sept. Gisteren stonden alhier voor de arrondissements-rehtbank te regt, drie genees kundigen beschuldigd van overtreding der wet op de genees-en artsenijbereidkunst. Twee van deze, geneeskundigen bevoegd tot het afleveren van geneesmiddelen, waren beklaagd wegens het voorhanden hebben van meer geneesmiddelen dan op hunne lijst stondenop welke lijst zij geene andere geneesmiddelen geplaatst hadden dan de 78 bij maat regel van inwendig bestuur voorgeschrevene. Beide geneeskundigen beriepen zich ter hunner verdediging op het geschreven woord der wet, voorkomende in ali nea 4 van art. 9 der wet, regelende de uitoefening der geneeskunde en beweerden door het opmaken een er lijst van geneesmiddelen, waarop niet ontbraken de geneesmiddelen bij maatregel van inwendig bestuur voorgeschrevenen die zij hadden doen viseren, in alle opzigten voldaan te hebben aan het voorschrift der wet. Het openbaar Ministerie eisclite schuldigverkla ring op grond van de oeconomie der wet. Deze geneeskundigen willen een regterlijk vonnis uitlokken, ten einde de mate der vrijheid te kennen, waarmede zij over hunne geneesmiddelen beschikken kunnen. De derde geneeskundige was beklaagd wegens het bezit van eene onvoldoende balans om vergiften te wegen. Zierïkzoc9 Sept. De bevolking der prov. Zeeland is in 1868 vermeerderd met 297 pt^sonen en bereikte op 31 Dec. 1868 179,298. De veFF?=eerdering heeft vooral plaats gehad in het eiland Schouven, na melijk inet 227 personen; alleen het eiland Walcheren is verminderd in bevolking, namelijk te Middelburg met 29 en Vlissingen met 750 personen. De verhouding der dagscholieren op de openbare scholen tot de bevolking was het ongunstigst in de eilanden Schouwen en Dui- veland. Z. M. heeft ingetrokken de benoeming van den heer F. II. Thorbecketot ontvanger der dir. bel. enz. te Bathen in diens plaats te Bath benoemd den heer J. Sijtsma Gz.thans ontv. te Millingen. De te Malta gevestigde correspondent van de Times geeft, naar aanleiding van het vei slag des heeren de Teata, Nederlandsch consul te Tripoli, eenige nadere bijzonderheden omtrent den moord van Freule Tinne, die strekken kunnen ter aanvulling van de berigten, door ons aangaande dit feitreeds meegedeeld. De treurige gebeurtenis had plaats in de Quadi Berd- jondj, op een dag reizens van Scharabn en vijf dagen bewesten Mourzouk. Freule Tinne was den 30 Januarij 1869 van Tripoli binnenwaarts vertrokken; en haar laatste brief, gedateerd van Scharabn, werd te gelijk ontvangen met haar doodberigtdoor een harer Arabische bedien den, Mohamed Ben Hassan el Bennani opgesteld. Het geleide der reizigster, haar door den Arabier Hadj Ibben- n o uk hem toegezonden, ten einde haar tot Taharat te ver gezellen, ontmoette op weg een troep van zes Arabieren en acht Touaregs, die mede aanspraak maakten op het regt om liaar tot geleide te dienen; na wat te hebben getwist, werden beide partijen het eens, gezamenlijk verder te gaan. Den avond daarop, Zondag den lsten Augustus, hielden zich de Arabieren en Touaregs, alsof zij vechtende wilden beslissen, wie hunner Freule Tinne's palankijn dragen zouden. De Arabieren, onder voorwend sel zich te willen verdedigen, grepen de wapens van de beide Hollandsche matrozen die tot het gevolg der reizigster behoorden. Toen deze naderden om de schijn baar vechtenden te scheiden, werd een hunner, Oostmans, door een lanssteek neergeveld; de ander Jacobse, (te Zierikzee te huis behoorende), die ter hulp snelde, werd doodgeschoten en Freule Tinne zelf ontving nadat een Touareg haar de hand had afgehouwen, een pistool schot in de borst, dat een onmiddelijken doocl ten gevolge had. Alle overige bedienden, Arabieren en Negers, lieten de moordenaars ontsnappen, behalve eene jonge negerin, die door de Touaregs werd meegevoerd. Het schijnt dat Freule Tinne voornemens was, een tocht door 'tgebied der Touaregs te maken, in afwachting van eene nieuwe bezending kameelen en goederenom vervolgens van Mourzouk uit, de reis naar Burnon voort te zetten. Zij had te Mourzouk dr. Nachtingall ontmoet, een Duitsch reizigerdie door den Koning van Pruisen belast was, met 'toverbrengen van geschenken aan den Vorst van Bur non. De heer de Testa heeft aan de overgebleven leden van Freule Tinne's gevolg bevel gezonden, om zoo spoedig mogelijk naar Tripoli terug te keeren. DeQuadie Berdjondj ligt, volgens Barth, binnen de grenzen van Fezzanen behoort derhalve tot Turksch rechtsgebied; de Pacha ont kent dit wel, doch 'tis niettemin zeker, dat hij er belastin gen heft. Aan den anderen kant is de Pacha slechts ten halve verantwoordelijk te stellen voor de gepleegde misdaad daar hij vooraf zich onmachtig verklaard heeft, reizigers verder dan Mourzouk te beschermen. Het treurig nieuws werd den 18den Augustus te Tripoli ontvangen vanwaar de telegraaf het aan Freule Tinne's betrekkingen te Liverpool overseinde; een tweede depêche van den 24sten bevestigde de eerste. Twee neven der overledene zijn via Malta naar Tripoli vertrokken, om, zoo mogelijk, de stoffelijke overblijfsels van de slagtoffers meester te worden. De Turksche autoriteiten hebben bovendien uit Mourzouk bevelen gegeven tot het begraven der ligchamen, en het zorgvuldig bijéénzamelen van alle goederen en papierendie raogten gevonden worden. Gcnicnji'dc berijjtou. Een harddraver te Middelharnis moest zoo hoog niet vliegen; want hij zal zijn doel toch niet bereiken en de Dirkslanders zullen hem het netje wel over zijn hoofd halen; want: 't Is daar ook als overal Hoogmoed komt meest voor den val. Eene dame te X. wordt verzocht, wanneer zij bij hare vriendinnen thee komt drinken van rijk en arm zoo veel kwaad niet te spreken. Beter ware het dat zij een beter regel in haar huishouden bragt en zorgde dat hare kinderen bij nacht beter t' huis waren. Te Brussel stond verleden week een omnibus op het punt van te vertrekken toen er eene damedikker als een biervat kwam aanloopenen eene plaats vroeg. »Voor olifanten is hier geen plaats," riep een reiziger. „Zoo," zeide de dame, „geen plaats voor een olifant? Een omnibus, mijnheer, is gelijk de ark van Noach. daar zaten alle soorten van beesten in." De reiziger zweeg en de dame nam plaats. Te Nieuw Orleans stond i onlangs eene vrouw teregt voor de regtbank, beschuldigd van op een voorbijganger een ketel kokend water ge- I worpen te hebben. De regler vroeg daar de reden van. Doodeenvoudig antwonrde zij„Ik kan er niets aan doen ik dacht dat het mijn man was." Prijscourant <1 er Effecten. ROTTERDAM, 9 SEPT. A and. Rot leid. Bank °/0 Premie-Leen. Stad Rolterd. Nedcrl. Werkelijke Schuld 2 dito dito 3 Indische Spoorwegen Spanje Binnenland 3 dito Binnl. kleine slnkk. 3 dito te Londen 1867 3 Premie-Leen. Stad Madrid 3 Portug. te Londen 1856/63 3 dito dito 1867 Rusk, Spoorw.-Aand. /236 f Metall. Nationale 1854 5 ®/0 dito Pandbriev. 2de serie dito in Zilv. uit de conv. 5 dito in Papier per Mei 5 dito Aaiul. fl. 100 18G4 Turken5 Nieuwe Egypt. Leening Vereenigd. Slat. Losb. 1 885 G dito dito 18S5 6 Paul en Pacific 1869 Erie Spoorweg7 Op het einde der beurs bleef de stemming bepaald willig, ten gevolge van alstoen ontvangen ferme koersen van Parijs van heden, terwijl onze markt vroeger eene weifelende houding toonde. Prijzen ten drie ure: Oost. Loten 1864 110'/.,; Turk. 40'/8; Amerika 1885 86'yir,Binnonl. Spanje 23 R. Spoorw. 237%; 238; N. 7. Met. 54 "/ir; Spanje 1867 27®/10 a V8; Erie Spoorw. 25% a i/2; Oost. Lot. 1860 457. ^Inrktprij/en te Zierikzee. 9 SEPTEMBER 186 9. Boter, laagste koers ƒ0,70 en hoogste koers ƒ0.80 per 5 ons. Kip-Eijeren, laagste koers ƒ0,75 en hoogste koers ƒ0,82" per 25 stuks. Laagste koers. 80% lloogsle koers. 54% 62% 54% 62% 23V,0 23 27 23 33% 23% 27% 23% 33'7„ 237 52% 237% 54'/,, 47% '08% 39% 5*% 4-7%, 110 86 25I/8 Gebl. koers. Ondortroi«w<l B. JOPPE, Kz. en Zierikzee. C. de HAAN. 9 September 1869. Dienende deze algemeene - tevens tot bijzondere kennisgeving, zoo binnen als buiten deze stad. Ondertrouwd C. ZEEDIJK met Texel, C. M. LAMMERS, Gd. den 10 September 1869. Algemeene kennisgeving. Ondertrouwd J. van NTEUWENHUIJZE en I St.-Maartensdt.tk J. M. KOK. J 11 September 1869. Algemeene kennisgeving. Bevallen van een' Zoon, L. UIL—van Wouwe. Zierikzee, 8 September 1869. Algemeene kennisgeving. Voorspoedig bevallen van eene welgeschapene DooliterANGENITA IJZELEN BERG Echtge noot van Bruinisse, C. HAECK. 8 September 1869. Algemeene kennisgeving. Heden overleed in den ouderdom van 72 jaren en bijna .9 maanden onze geliefde Zuster JACOBA van ZANDIJK. Zierikzee September 1869. H. C. van ZANDIJK, mede uit naam mijner Zuster. De ondergeteekenden betuigen bij deze bunnen liai'tel ijken «laukvoor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij gele genheid van hunne SSjarige Eelitvereeiï- op 20 Augustus 11. Ellemeet, M. den BOER. 9 September 1869. G. den BOER—Boot..

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1869 | | pagina 1