ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. i W** B ■JZ Donderdag 9 September i860. DE LOOZE WAALE. No. 2667. Heeren geabonneerden 'i Is K e r in i s 26sle Jaarg*. Nieuwstijdingen. i$n. G. A CS. w. ipt. flesch/^/ h'\ 11 y Men abonneert zie)>: Ia Nederland bij de Uitgevers Hoek van de Schuilhaven, B, No. 94, en bij alle Boekhaudelarcn en Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Grand -Rapids, Staat Michigan. Brieven en Ingezondenc Stukken franco. Abon nements-Prij Voor 3 maanden L^O- Franco per post, in Nederland - 1,60. Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. Versch ut: Dingsdag, Donderdag en Zaturdag. Advertenticn: 10 cent per gewone regel. GROOTE LETTERS worden naar plaatsruimte berekend. Advcrtentiën voor den werkenden stand a 30 Cents. Bekendmakingen van ondertrouw of huwelijk a 40 Cents; dito van 25- of SOjarigc Echtvcreeniging 50 Cents a contant en franco aan het Bureau. De inzending der Advcrtentiën kan geschieden tot Maandag, Woensdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. die hun verschuldigd Aboniiementsffelrt van 1 J illy en vroeger nog niet hebben overgemaakt, worden verzocht dit zoo spoedig mogelijk te doen daar aan de batige de Nieuwsbode met meer zal verzonden worden; hunne medelezers weten alsdan de oorzaak waarom zij de Nieuwsbode niet ontvangen. Met uitzondering van allen die door treurige levens ervaring buiten staat zijn om in die volksvreugde te deelen maakt het woord Kermis op velen een ver schillenden indruk. Er zijn toch die de Kermis in strenge taal afkeuren, als aanleiding gevende tot zedeloosheid en uitspatting en daarom in sterke bewoordingen op hare afschaffing blijven aandringenweder anderen roepen haar het welkom toe, omdat zij gelegenheid aanbiedt om de dagelijksche zorgen en rustelooze be slommeringen voor een oogenblik eens van het hart te zetten. n Keuren wij zeer af dat er zijn die misbruik maken en zich te buiten gaan dan kan dit nog geen reden zijn om het genot af te schaffen dat de Kermis ons eiland-bewoners eens in het jaar te smaken geeft. Zij die dat willenbeproeven liever dat genot te veredelen en voor alle standen in de maatschappij bereikbaar te stellen, dan zal daardoor een beter gevoel van feest vreugde worden opgewekt dat tegenzin zal doen geboren worden in alles wat walgelijk is te noemen en langs dien weg is het zelfs mogelijk te achten dat de aloude Kermis voor iets beters plaats make. Er is in goeden zin reeds eene groote vooruitgang te bespeuren als men de Kermissen van vroeger jaren met de hedendaagscbe vergelijkt en zooveel als we er reeds over kunnen oordeelen belooft onze Kennis ook ditmaal weder degelijk genot te zullen opleveren. De Heeren Boas Judels zullen daartoe op eene uitstekende wijze medewerken door hunne zoo hoog geroemde tooneelvoorstellingenzij ontvangen het kunst minnend publiek ditmaal in hunne nieuwe, fraaije groote schouwburgtentdie te veel ruimte inneemt om te midden van het kermisgejoel eene plaats te vinden, maar waar ze dan eigenlijk ook misplaatst zoude zijn. Met genoegen zien we dus vroeger vooroordeel over wonnen en die schouwburg op stiller plek, aan de Balie, opbouwen. Waren de Heeren Boas Judels eenige jaren verhinderd onze Kermis te komen opluisteren ditmaal zullen zij het zóó doen dat het aller verwachting overtreft. De uitgezöchtstenieuwste en schoonste stukken, die binnen en buiten 's lands algemeenen bijval verwierven zeggen vergoeding toe voor het lang ont beerde genot en doen ons hopen dat ook de Heeren Boas Sf Judels door een rijke opkomst, vergoeding zullen erlangen voor de enorme kosten die zij daarvoor te maken hebben. Het tooneel wordt op Maandag 13 dezer geopend. "Verder ziet men verrijzen het Amerikaansch Paar denspel der ïIH. Simon Sosman dat elders vrij veel bijval moet gevonden hebben. Wat de kermis nog meer zal opleveren kan een paar dagen later eerst gezegd worden wanneer andere kermissen zijn afgeloopen. De Matinees en Soirees musicaleChantante en Dansante beloven ook dit jaar te zullen uitmunten. Het Hotel van Veen heeft kosten noch moeite ge spaard om iets buitengewoons te leveren dat dagelijks nieuwe afwisseling verschaft. Het daar vereenigd wer kende gezelschap bestaat uit niet minder clan 36 per sonen onder hoofdleiding van Prof. van Oss, en zal ons te hooren, zien en gevoelen geven wat muziek en zang vermag, wanneer zij zich vereenigen met het oog streelende decoratiën en costumes, komieke acroba tische Atletische en Gymnastische voordragten, waar door zelfs de Bals op Zaturdag 11 en Maandag 13 September in de pauzen zullen worden afgewisseld. Ook de in feestdos gebuide Concertzaal van den Heer Zantvoort wacht dagelijks een druk bezoek der liefhebbers van de echt schoone muziek en zang De Heer Ebelsbacher bijgestaan door de Heeren Zim merman eerste komiek aan het groot Théater te Keulen en Sciarone, uitstekend Hollandsck komiek zal met zijn hoog geroemd muziekgezelschapdS&r zijne gaven ten toon spreiden. Wij wenscheu den Heer Zantvoort geluk met dit uitmuntend engagement, waarbij niets onbeproefd is gelaten en geene kosten zijn ontzien om in deze expresselijk daartoe vergroote en keurig ingerigte zaal, gedurende de kermis, zoowel 's morgens als 's avonds door muziek en zang een ver hoogd genot te laten smaken, waartoe geen ander lokaal zoo zeer geschikt is als de Concertzaal. De Heer Vermunt is er ook uitmuntend in geslaagd om zijne magnifieke Societeitszaal Concordia in het centrum der stad gelegen, weder tot eene aangename verblijfplaats gedurende de kermis open te stellen en te herscheppen in een aangenaam Café Chan tan t onder Directie van den Heer Fries. Even als vroeger zal ook dit het punt zijn waar de feestgenooten zich zullen zamentrekken om, gestreeld door flinke muziek en zang, ruimschoots te genieten. Wij hopen dat de volgende dagen voor jong en oud uit alle standen een onschuldig genot zullen opleveren, waaraan later zonder berouw herdacht kan worden en in dezen zin wenschen wij allen een prettige kermis. XI Parijs 6 Sept. De verontrustende berigten die op de Beurs omtrent den gezondheidstoestand des Keizers verspreid waren, zijn ten eenenmale onjuist. De Keizer heeft een gedeelte van den voormiddag doprgebragt met volgens gewoonte te dicteeren. De daling der fondsen op cle Beurs is voornamelijk een gevolg van de daling op de Duitsche beurzen. h% Meer en meer wordt geklaagd over de vermoeijende en voor de gezondheid schadelijk aanhoudende trappende beweging der voeten bij de naaimachines, en te Parijs berkomsti neemt het aantal kranken door dezen arbeid steeds toe. I ----- De dames Amalie en Caroline Garcin te Calinar hebben onlangs in Pruisen octrooi verkregen voor eene machine, die wordt opgewonden en drie uren lang met eene naar verkiezing meerdere of mindere snelheid loopt. Heeds zijn verscheidene naaimachines van deze beweeg kracht voorzien, uit Engeland aangevoerd, en worden in Frankrijk afgezet tegen 235 francs. Hoezeer het gebruik van naaimachines toeneemt, kan eenigszins daaruit blijken, dat Clemens Muller, fabrikant van naaimachines te Dresden, den 20sten Junij 11. zijne werklieden een gemeenschappelijk feest heeft gegeven bij het gereed maken der 22,000ste naaimachine. Een dnglooner van Osaka had zijne vrouw verlorendie hem twee zeer jonge kinderen achterliet, zoodat de arme man weldra niets beters wist te doen dan voor de tweede maal in 't huwelijk te treden. Maar ditmaal was zijne keuze aller ongelukkigst eene eclue megera eene waardige zuster van de giftmengster van Marseille was zijne ega geworden. Zich van de beide kinderen willende ontdoen wierp de wreede moeder ze in een ketel kokend water, zooals er in alle huizen van Japan gevonden worden ter gereed making vaii.de badenwaar van de Japanners groote liefhebbers zijn. l)e misdaad werd ontdekt c» voor de reglers gebrngt, <1 ie haar veroordeelden om op een klein vuur in een oliebad gekookt (e worden. Dc executie, die zelfs in Japan, waarde verschrikkelijkste straffen het strafwetboek ontsieren, zeer zeldzaam is, was bij het vertrek van dc post nog niet volbragt. Zij was nog eenige weken uitgesteld om alle moeders in den labile in de gele genheid te stellen een flescbje olie aan te brengen ter vulling van den noodlotligen ketel. Deze formaliteit strekt hoofdza kelijk om de leerling en de waarschuwing, aan zulk eene straf verbonden, zoo mogelijk te verhoogen. In het Crossener Wuchenblatt leest men de volgende advertentie: Heden rood, morgen dood. Zoo ging het mijne vrouw, die voor acht dagen nog orer stoelen en tafels sprong en gisteren reeds begraven werdten minste haar stoffelijk deel. Gedurende ons huwelijk was zij een vrolijk wijfje, dat zich evenwel geen knol len voor citroenen liet verkoopen. Daarom kan ieder mijn smart begrijpen. Zoo jong en levenslustig en nu reeds begraven! »Wat is het nienschelijk leven!" zeide ik dezer dagen, ook gisteren nog, op het kerkhof, toen ik den doodgraver betaalde, die mij beloofd heeft het graf in orde te zullen houden. Zoo'n vrolijke vrouw vind ik nooit terug. Ik hoop, dat cle genadige hemel ieder voor zulk een verlies beware en bedank vriende lijk voor de toezending der bloemen en den heer can tor voor zijn graflied, dat mij door merg en been ging; het werd heel goed gezongen. Ackermann Mr. Slotenmaker. Wijlie, 31 Aug. Alles verkondigt een vroegen winter. De zwaluwen en andere trekvogels zijn reeds van hier verdwenen. De herfstdraden beginnen reeds in menigte (e vliegen, terwijl het des ochtends zoodanig vriest dat de grond als ware het met een ijskorst bedekt is. Te midden van dat alles ziet men dc landbouwers met het binnenhalen van den oogst bezig; zelfs zijn daartoe geene incnschen genoeg te krijgen. Het heeft in de laatste nachten reeds zoodanig gevrorendat vele gewassen hierdoor schade geleden en voor een groot gedeelte hunne groeikracht verloren hebben. Er zijn dan ook broodetende profeten, die, doordien de notenbooincn buitengewoon met vruchten bezet zijn een zeer vroegen en strengen winter voor spellen. Capolle, (Noord-Brabant), 3 Sept. Eergisteren had te Waalwijk een verschrikkelijk voorval plaats. Een gepensioneerd maréchaussee, die vroeger aldaar was gestationneerdkoesterde namelijk zulk een vrees- selijken haat tegen den cipier van het huis van bewa ring te Waalwijk, dat hij dien dag, voorzien van twee pistolen, uit zijne woonplaats 's Bosch naar Waalwijk was overgekomenom den cipier met een pistoolschot het leven te benemen, en bragt dan ook werkelijk des avonds omstreeks 10 ure op bet erf van dieus woniug zijn verraderlijk voornemen met dat noodlottig gevolg ten uitvoer. De misdadiger stond nog onverschrokken op de plaats van het gebeurdetoen hij werd gear resteerd. en heeft onmiddelijk aan de justitie zijne misdaad in haar geheelen toeleg bekend. Vlissingeh3 Sept. Door den raad van toe- I zigt op de spoorwegdiensten heeft de beproeving plaats gehad van de stalen brug in den provincialen weg van Burgen-op-Zooin naar Antwerpeu en van de draaibrug over het kanaal te Goes. Beide werken hebben aan cle vereischten voldaan. Tholeii, 7 Sept. Tot Wethouders dezer gemeente zijn heden door den gemeenteraad benoemd de heeren A. van der Bur (/hl en Dr. J. J. Bijbau. Zïerikzoe8 Sept. Op de door het Ministerie van Koloniën bekend gemaakte lijst, houdende staat van nalatenschappen afkomstig van manschappen behoefd hebbende tot de landinagt in Nederlandsch- Indie waarvan de saldo's door cle regthebbenden bij het Departement van Koloniën in Nederland bohooren te worden ingevorderdkomen onder anderen voor cle volgende personen, uit welker nalatenschap die saldo's >rkomstig zijp Philippus de Blok, geboren te Zierikzee den 15 Febr. 1818 overleden te Bandjermasin den 27 Aug. 1866; geldelijk bedrag ƒ2.22. Cornells Moelijcer, geboren te Zierikzee den 31 Julij 1843 overleden te Palembang den 3 Dec. 1866gelde lijk bedrag 2.79. Louis van Roygeboren te Zierikzee den 23 Nov. 1830, overleden te Oenarang den 1 Oct. 1867; geldelijk bedrag 4,95. Joseplius Marinus van Tolgeboren te Zierikzee den 21 Deo. 1843 overleden te Padang-Pandjang den 13 Jan. 1867 geldelijk bedrag ƒ1.675. Bij koninklijk besluit is bepaald, dat de tegen woordige vergadering der Staten-Geueraal Donderdag 16 Sept. e. k. zal worden gesloten. Tot bediende aan Je Hoogere Burgerschool alhier, is op heden benoemd J. van der Jagt. Men schrijft uit Yerseke dat aldaar seder den 16 Julij 1868 geen huwelijk is voltrokken en sedert den 16 Junij jl. geen enkel sterfgeval heeft plaats gehad. Wij vinden in de Wezer-Zeitung van heden een door den bekenden Afrika-reiziger Gerhard Rohlfs in gezonden berigt, dat helaas weinig twijfel meer overlaat, of onze moedige landgenoote freule Tinne, is werkelijk in Afrika's binnenlanden het slachtoffer geworden van Arabisehen roof- en moordlust. Het stuk werd hein van wege het Engelsche consulaat in Bengasi (zeestad van Noord-Afrika) toegezonden en luidt als volgt: „Op een ochtend, toen de reizigers op weg waren naar Rhat, begonnen de kameeldrijvers bij het opladen met elkaar te twisten; daarop snelden cle beide Hol- landsclie knechten van freule Tinne uit de tent, om hen te scheidendoch zonder er aan te donken om hunne wapenen mede te nemen. Op dit oogenblik stond freule Tinne in de deur der tent in gezelschap van het hoofd der Toearegs. (1) Zij trad toen te. voorschijn om naar de oorzaak van den strijd onderzoek te doen, werd echter op hetzelfde oogenblik door den Targi van achteren met een sabelhouw neergeveld. Op haar ge schreeuw om hulp, kwamen de twee Christen-volge lingen toeschieten om naar hunne wapenen te grijpen. Zij werden echter op de plaats zelf vermoord. De Toea regs vielen alsnu op de ijzeren waterkisten aan, in den waan dat deze schatten in hielden. Dit moet als cle aanleiding van den moord worden beschouwd. De ellen delingen waren zeer teleurgesteldtoen zij niets von den. Zij wilden toen dadelijk een razzia maken in Moerzoek; of zij evenwel dit plan ten uitvoer hebben gelegcl, is niet bekend (2). Als vroeger, toen op uit- noocliging van freule Tinne, 800 Toearegs van plan warenom haar in Oemrouk te bezoeken, liet de Pa scha het garnizoen versterken. De gouverneur van Tri poli, Ali Riza Pascha, heeft een gezantschap naar Rhat afgevaardigd, ten einde de uitlevering van den moor denaar te eischenonder bedreiging, dat het opperhoofd van Rhat anders van medepligtigheid zal worden aan geklaagd". De Heer Rohlfs voegt hierbij de volgende opmerking: „Rhat is tot nu toe onafhankelijk geweest, en het zoude eene goede gelegenheid zijn voor de Turken, om het nu te annexeren, ten einde op die wijze die roovers en moordenaars te tuchtigen". Volgens Engelsche bladen die van den moord berigt ontvingenhebben eenige bloedverwanten van freule Tinne, die zich te Malta bevonden, zich onverwijld naar Tripoli en het tooneel van de gruweldaad begeven. Ter teregtzilting van de Arr. Regtb. te Winschoten werd de Vorige week de volgende zaak behandeld. Een geëmploijeerde bij den staats-spoorweg, te Nieuwe Schans gestationeerd, gehuwd en vader van drie kinderen, werd ecnigen tijd geleden vervolgd, wegens het niet betalen (1) Hoogst waarschijnlijk fladj Chnochendie Dnveyrier begeleidde en volgens vroegere mededcelingcn ook freule Tinne zoude vergezellen. G. R. (2) Niet zeer waarschijnlijk, want in Moerzoek ligt Turk- 8cbc infanterie, als ook eenige artillerie. van schoolgeld, door Urm oan de gemeente Nieuwe Schans verschuldigd. Die vervolging had echter geene betaling ten gevolge, de schuldige beriep zich op zijne geringe bezoldiging (90 cent per dag), 't. geenvolgens hein, werd vereischl. om hein en de zijnen dagelijks van het. noodige levensonderhoud te voorzien, en derhalve ontoereikend was oin daarvan het onderwijs zijner kinderen te bekostigen. Ten einde nu den weerspannige tot betaling te noodzaken, werd een krijgsman ontboden eu bij hem ingelegerd, die spoed ig lot de overt niging kwamdat zijn tijdelijke hospes het veile der aarde slecht9 bij name scheen te kennen, doch die hem intussehen dezelfde spijzen toediende als waaraan de overige Jiuisgenoolen zich verzadigden. Bij het naderen van den avond werd den soldaat te kennen gegeven, dat hij op den vloer zoude moeten over nachten, omdat dc twee aanwezige slaapplaatsen door den man en zijn gezin werden ingenomen. Dit beviel den zoon van Mftrs niet, die zich daarover bij den- burin-meester be klaagde, aan vvien de belastingschuldige verzekerde, dat door hem niets werd geweigerd, maar dat hij volkomen bereid was aan zijn logé datgene toe te dienen wat ook het deel was van hem eu de zijnen, zonder zich verpligt te achten met zijne vrouw hun beider slaapplaats voor den militair in te ruimen. Dit laatste gaf den burgemeester aanleiding pro ces-verhaal op te maken wegens wcigcrimr van huisvc-stimr. Het Openbaar Ministerie begreep ook, dat de beklaagde door aan den ingelegerde» krijgsman Ie verstrekken datgene waartoe hij in staal was niet aan de wet had voldaan maar dat hij, juist omdat, inlegering als eene straf is aan te mer ken, verpligt was geweest zijne slaapplaats ter beschikking tc stellen van den ingelegerde. Hel Openbaar Ministerie reqnireerde schuldigverklaring van den beklaagde aan overtreding van art. 17 der wet van den 22slen Mei 1845, en veroordeeling deswege tot eene boete van ƒ10, te vervangen door subsidiaire gevangenisstraf van één dag. GcMiiciijfdc bcrijyton. Een bakkers-zoon te Mwordt aangeraden geen onwaarheden meer van anderen op te disschen Maar die man die weet niet veel Noch van zemels, noch van meel; Maar een kool ook hem te stoven Dat is 't dat wij hem beloven. Te W. zal eerstdaags ten tooneele worden ge voerd: Hoe dat Willem aan eene vrouw gekomen is; en ten slot: Het portret van Josuas. Een pikdraad te Colijnsplaat gaat nu een smid onder zijne duiven schietenen zoekt eene winkeliers-dochters van hem in de fuik te krijgen; maar: Als twee honden vechten om een been Een derde loopt er ligt mee heen. Twee kloiue pronksters van onder de Nieuwe Ton gen behoeven hunne hoedjes zoo mooi niet te versieren, want het is toch maar voor een halven boeren-knecht, die zoo ver naar het roggebrood ruikt; en: Beiden zijn, hoe mooi het staat, Ver beneden nog de maat. Lamb, en familie is thans gevestigd te Middelburg in afwachting der dingen die gebeuren zullen. Een boer die het kamp bij de Bilt bezocht, en daar al de uniformen der weerbaarheids-mannen zag, zeide tegen een heer: „Mijn hemel, het lijkent wel een bal mas qué." „Wel zeker," antwoordde die man, ,,'t Ts hier alles paré, masqué et déguisé (verkleeding), 't Is alles spel en bedrog, klatergoud en verbeelding." Waarop de boer zeide: „Nooit zal ik meer klagen dat ik te veel belasting moet betalenwant bij het zien van al dat mooismoet men verwonderd zijn dat zij met zoo weinig geld zoo veel kunnen doen." Het Middel- burgsche naaistertje van nog geen duizend weken, dat onlangs heeft verklaard van niet te behooren tot de meisjes van Perdamme, heeft nu verzuimd te adver teren dat zij bevallen is van een meisje. Ook te Ouwerkerk is er groote vreugde geweest over de ge boorte van een spruitje, ten gevolge der miltziekte Heden overleed tot mijne en mijner kinderen diepe droefheid, mijne geliefde Echtgenoote MARIA van LOOSEN; eene slepende ziekte die zij 10 maanden met het grootste geduld gedragen heeft, nam haar op bijna 51jarigen leeftijd van ons bedroefd hart af. Zierikzee, W. BUIJTERSE 6 September 1869. en kinderen. Dienende deze tot algemeene kennisgeving zoo binnen als buiten deze stad. Heden werd ons ouderhart smartelijk getroffen door het afsterven van onzen jongsten lieveling JACO BUS, in den jeugdigen leeftijd van 4 maanden 21 dagen. Brouwershaven, P. J. van der MAAT. den 7 September 1869. J. E. van der MAAT, Tromp. Dienende deze tot algerneene en bijzondere, kennisgeving. Ar

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1869 | | pagina 1