ZlllUkZIlsnSI NIEUWSBODE. So. 2666. ËMngsdag 7 September 1869. DE LOOZE WAALE. 26s,%laanr Nieuwstijdingen. Stalde. SOhtilsdilanfr. a n 1 a5% Zierikzee en Botterdam. Moii abonneert seioli: In Nederland bij de Uitgevers Hoek van de SeliuithavenB, No. 94, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Iu Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Brieven en Ingezondene Stukken franco. Abon ii oin on t.s-Prijs: Voor 3 maanden f 1,30. Franco per post, in Nederland-.1,00. Voor Noord-Amcrikafranco Ncw-York -3,90. Vcrscli ij ii t: Dingsdag, Donderdag en ZuturJag A <1 verton tien: 1(1 cent per gewone regel. GROOTE LETTERS worden naar plaatsruimte berekend. Advcrtentién voor den werkenden stand a 30 Cents. Bekendmakingen van ondertrouw of huwelijk u 40 Cents; dito van 25- of 50jarige Eehtverccnigiug a 50 Cents a contant en franco aan het Bureau. De inzending der Advcrtentién kau geschieden tot Maandag, Woensdag en Vrijdag, des vooruiiddags 10 ure. De ^eincoiitcbogrootinff voor 1870, ligt tot den 14 September a. s. ter lezing op de Secretarie, en is tegen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld. De roovers iu den kerkdijken staat verstoken van de be- zol<%ït)K, die zij gewoon waren van het paleis Farnesc te ontvangen, hebben hunne politieke overtuiging opgegeven en plunderen nn ieder een, onverschillig tot welke partij hij behoort. Ook binnen Rome neemt het aantal moorden en diefstallen schrik barend toe en wanneer liet slagtoffer geene zeer invloedrijke betrekkingen heeft, geeft de politie zich de moeite niet, de zaak, ja de identiteit van den vermoorde te onderzoeken. Tn cene der laatste zittingen van het instituut der wetenschappen en letteren te Milaan, heeft doctor Bifli het hart aangeboden van eenen zinnelooze, graaf Ph. M...., die in eenen aanval van woedende zinneloosheid zijnen vader vermoord en herhaalde malen gepoogd had zich te zelfmoorden. Deze ongelukkige is gestorven aan de gevolgen van eenen kanker aan de tong, waarin hij gebeten had. Bij de lijk schouwing leverde het hart eene zonderlinge, wellicht in de wetenschappelijke jaarboeken eenige bijzonderheid op. Er stak eene naald dwars door. Door opsporingen heeft men ontdekt dat de arme zinne looze aan zijne ouders, twee en twintig maanden voor zijne doodgezegd had dat hij zich eene naald in het hart gesto ken had. Men geloofde hem niet, omdat men aan hem geen spoor van ziekte zag; hij heeft wel dikwijls kolieken gehad, maar geene. pijnen in de borst of bet harten zijn pols sloeg altijd regelmatig. ï)e mannen der wetenschap hebben dit geval als onbe twistbaar belangrijk geoordeeld. Het zal eerlang met allerhande bijzonderheden worden be kend gemaakt. Eene lithographic zal het hart verlootten zooais doctor Bifli het in het instituut heeft aangeboden. Een verschrikkelijk ongeluk viel dezer dagen te Cacrow nabij Potsdam voor. Gedurende geruimen tijd woont daar des zomers eenige weken een architect, die 0111 redenen van gezondheid dit oord opzoekt. Zijn oudere broeder grondbezitter, een gezond en krachtig man, bezocht hem en brengt, daar hij een vriend van wapenen is, hem een revolver mede. Beide wilden het avondeten gebruiken en bevinden zich in eene der bovenste kamers van het hotel Dr. Faust. De jongere moet nog eens den waard sprekenen ziet in deszelfs kamer een buks aan den wand hangen. Niet wetende dat zij geladen is, neemt hij ze mede naar zijnen broeder, zeker om haar te laten zien die stil op zijn stoel zit en het oordeel van zijnen broeder over het wapen aanhoort, zonder zich omtekeeren. De jongere broeder, de haan spannende en op den piston een slaghoedje ontwarende wil voor- zigtig den haan in rust zetten. Gelukte hem dit niet of was de veer voor zijne vingers te sterk, genoeg, het geweer ging af, en daar hij het zoo onvoorzigtig ge houden had, drong het schot in de onmiddelijke na bijheid den ouderen broeder in het hoofd. De dood volgde hierop zoo snel, dat de getroffene in de houding, door hem aan tafel aangenomennog gevonden werd toen de justitie, na verloop van twee uren, tot het op maken van het proces-verbaal binnentrad. De smart van den overgeblevene is verschrikkelijk en men vreesde voor waanzin. De „Nurnb. Anzschrijft: In Trauendorf (bij Stoffel stein)is de dochter van een rijken molenaar in hechtenis genomen. Zij heeft bekend, reeds vier hei melijk geboren kinderen 0111 het leven te hebben gebragt. Deze ontaarde vrouw stond om hare bijzondere vroom heid bekend. Zij behoorde ook tot het „Tugendbund" JFtattlittjfe. Te Marseille heeft Zondag 28 Aug. 11. de volgende verschrikkelijke misdaad plaats gehad. Een rentenier, welke 84 jaar oud was bewoonde geheel alleen eene bovenverdieping. Eene vrouw, welke mede in dat huis woonde, maakte zijn eten klaar, en voor het overige was hij bijna altijd alleen. Jl. Zondag kreeg hij bezoek van zijnen neef met diens makker. Deze neef is een jongeling van slechts 21 jaar, doch bekend wegens zijn loszinnig gedrag Toen zij heengingen, liet de oude man hen uit tot aan de deur der kamerdoch op dit oogenblik keerde de neef zich om wierp de grijsaard op den grond, en bragt hem met eenen met lood ge- vulden stok, welke zijnen makker uit een naburig kabinet had gehaald geweldige slagen op het hoofd toe. Met een pennemes bragten de woestaards daarop den ongelukkige wonden aan den hals toe en verworg den hem daarop letterlijk, terwijl zij hem met zijn eigen^zakdoek de beenen vastbonden. Toen zij zagen dat zij de geldkist niet konden openbreken, namen zij alles wat zij op dat oogenblik nemen konden. Zij ledigden den zak van den grijsaard waarin 2francs zat, welke zij te zamen deelden, en namen zijn horlogic en broek, welke goederen zij voor 12 francs verkochten; terwijl de afspraak gemaakt werd des nachts met eenen vriend terug te komen om de geldkist te openen en te ledigen. Zjj spraken met dezen over de zaakdoch dit bragt hen in het ongeluk; daar deze, zich houdende alsof hij behulpzaam zoude wezen, de zaak aan de justitie open baarde, welke hen des avonds, terwijl zij in een kofïijhuis waren deed arresteren. Vóór het lijk gebragt, bekenden zij beide met ijskoude onverschilligheid hunne misdaad. Bij de opening der ijzeren kist bleek, dat zich daarin bevond 700 francs in specie benevens 80,000 francs in papieren behalve juweelen enz. De verslagene grijsaard was in zijne buurt zeer be mind wegens zijne weldadigheid. Leeuwarden1 Sept. Tengevolge van het overlijden van den arrond.-ijker D. B. Camstra alhier, is de arrond.-ijker F. van Schelven te Heerenveen dooi den Minister van Binnenlandsche Zaken opgedragen de voortzetting en voltooijing van den herijk in het arron dissement Leeuwarden en tevens de voorloopige waar neming van den dienst in dat arrondissement, gelijktijdig met zijne betrekking te Heerenveen. Zwolle, 1 Sept. Het onderzoek omtrent den vermoedelijk gepleegden moord te Staphorst, wordt ijverig voortgezet. Heden namiddag hebben de officier van justitie en de regter-commissaris zich nogmaals naar Staphorst begeven met dat gevolgdat heden avond hier onder behoorlijk geleide gevankelijk werd binnengebragt een timmerman uit Staphorst, zijnde de gewezen minnaar der verslagene. Ylissïnjjon. 4 Sept. De gepensioneerde binnen loods bij het Nederl. loodswezen M. van de Velde, een der weinige overgeblevenen, welligt de laatste, van de bemanning der Nederlandsche kanonneerboot onder bevel van van Speyk, is thans overleden. Mi<ldelbur{f4 Sept. Voor liet prov. geregts- hof iri Zeeland word heden wederom eene procedure behandeld naar aanleiding van de in April dézes jaars onder de polderwerkers op Walcheren gepleegde on geregeldheden. J. G. Laf er teoud 39 jaren, stond teregt, beschuldigd van gezamenlijk met anderen de Belgische polderwerkers met puthaken en andere voorwerpen te hebben geslagen en vervolgens in den loop van den 26 April 11. de glasruiten te hebben stukgeslagen en de afsluiting te hebben helpen verbreken aan het ar senaal te Veere. Hoewel de beschuldigde al het hem ten laste gelegde ontkende, achtte de advocaat generaal de schuld wet tig bewezen en requireerde tot zijne schuldigverklaring en veroordeeling tot tuchthuisstraf van niet minder dan vijf en niet langer dan twintig jaren. De uitspraak is bepaald op Vrijdag a. s. Oosterlaiid 6 Sept. Gisteren avond ten ruim acht ure ontstond er binnen deze gemeente een felle brand, waardoor zeven stapels met graan en eene hooi-stapel, toebehoorende aan- en staande achter de schuur van den heer M. L. Brouwereen prooi der vlammen zijn geworden. Het mogt aan de ijverige po gingen der brandweer van deze gemeente en van het naburige Nieuwerkerk gelukken de belendende gebou wen te behouden. De oorzaak van den brand is onbe kend; het verbrande graan en hooi was verzekerd. Zierikzee4 Sept. De 29ste verjaardag van Z. K. H. den prins van Oranje wordt heden alhier op gebruikelijke wijze gevierd. Zierilczee, 6 Sept. Heden namiddag had het lOjarig zoontje van K. Buffers, het ongeluk in de Oude Haven te vallen; aan het hoepelen aldaar zijndeviel de hoepel van de wal, en dezelve willende grijpen, stortte hij in de haven. Tal van nieuwsgierigen stonden daarbij toen de heer A. Buy ze Mzhet hulpgeschrei hoorende, toesnelde, zich geheel gekleed te water begaf en het geluk had het reeds zinkende kind van een wissen dood te redden. Uit Rotterdam wordt 0. a. het volgende aan de Midd. Ct. geschreven Sedert Zaturdag-avond is het hier rustig gebleven. De schutterij heeft sedert Maandag geen dienst gedaan. Men mag het er voor houden, dat wij vooreerst weder van de jongensoploopen die onze stad in opschudding bragten en zoo langzamerhand haar een kwaden naam zouden bezorgen verlost zijn. Volgens alle informaties, die men ontvangt, liet zich Zatnrdag 28 Aug. de stand van zaken tamelijk ernstig aanzien. Er was eene ontzettende menigte volks op de been vooral geconcentreerd op de Hoogstraat en de wegendaarop uitkomende. De meeste winkeliers hadden uit voorzorg hunne winkels gesloten die het niet ge daan hebben, zijn er niet allen even goed afgekomen, want hier en daar zijn de ruiten ingedrongen. Op de beurs was een geheel bataljon schutterij aangetreden terwijl de mariniers zich van patronen voorzien in het stadhuis bevonden. Er waren bevelen gegeven om met gestrengheid de afgekondigde verordeningen tegen zamenscholingen te handhaven. Vorige avonden had men de schutters nog zachtheid en gematigdheid aanbevolen, meenende dat het voldoende zou zijn indien zij zich vertoonden. Maar het gevolg was, dat zij werden uit gejouwd. Dezen Zaturdag-avond echter zouden de schut ters revanche nemen. Toch hebben ook toen nog sommige patrouilles van schutters het bij vermaningen aan de menigte om zich te verwijderen gelaten, waaraan het volk zich weinig stoorde, zoodat de afdeelingen mari- moesten aanrukken om door het uitvoeren van krachtige charges de menigte uiteen te drijven, die echter kort daarop zich weder verzamelde. Zoo ging het den ge- heelen avond door tot omstreeks middernacht. Op enkele punten vond de militaire macht ernstig verzet, waarbij duidelijk de bedoeling bleek om botsin gen te provoceeren. Zoo had op zeker punt nabij de Hoogstraat een troep mannen uit het volk (naar het uiterlijke heiwerkers) post gevat met de bepaalde af spraak om niet te wijken. Toen dan ook eene patrouille mariniers kwam aanrukken, volgde op de sommatie van den kommandeerenden officier om uiteen te gaan eene weigering. Zelfs toen de mariniers er met de kolven der geweren en het plat van den sabel op insloegen bragten zij die mannen waarachter zich eene groote menigte volks had aangeslotenniet tot wijken. Thans liet de officier den trompetter het sein geven tot eene charge van de volksmenigte gingen er velen op den loop, in de meening dat er gevuurd zou wordenmaar het bedoelde complotje volhardde ook nu in zijn verzet. Een paar flink uitgevoerde charges bragten echter ook deze kwaadwilligen eindelijk tot wijken en destraat werd schoongeveegd. De mariniers volgden de vlugtenden die de wijk namen naar de zijde van de beurs. Van daar rukte een peleton schutterij uitzoodat de volks hoop beklemd geraakte tusschen mariniers en schutters. Op die plek moet het benauwd zijn geweest en vrij ruw zijn toegegaan. „Ook op andere plaatsen zijn botsingen tusschen mi- litaren en burgers ontstaan, waarbij van weerszjjde slagen vielen. Ook zijn eenige arrestaties gedaan. Over het geheel echter was de houding der burgerij niet strijd lustig. Wrevel over de onzachte wijze waarop de mari niers te werk gingen speelde de hoofdrol. Zucht 0111 ongeregeldheden te scheppen was slechts bij enkelen uit de allerlaagste klasse merkbaar, behoudens de bru taliteit der opgestookte straatjeugd, die politie, schut terij en militairen uitjouwde. Ter correclionncele terechtzitting der rechtbank te Rot terdam stond II. Dingsdag teregt een gepensioneerd majoor van hel Oost-Indische leger, ridder van de militaire Willemsorde, begiftigd met een eeresabcl doorZ. M. den koning; aangeklaagd van in den loop van het laatste jaar cn ook in dit jaar her haaldelijk en moedwillig zijne 13-jarige dochter mishandeld en verwond te hebbenvoor welke feilen door liet openhaar ministerie eene gevangenisstraf van drie maanden en eene geld boete van 8 werden gcrcquircerd. Bij het uitgesproken vonnis heeft de vcglbank nis bewezen aangenomen, dat de beklaagde, wanneer hij redenen van on tevredenheid over zijne dochter meende te hebben wegens hare onreinheid en hnlstarrig gedrag, haar nu en dan gekastijd en geslagen heeft met een rottingje, zoogenaamde kleerenklopper zoodat daarvan de striemen op haar lichaam en aangezicht soms zichtbaar waren, ja zelfs eens met een ijzeren tang, welke de beklaagde toevallig in zijne hand had toen hij haar over hare onreinheid onderhield, iu drift ontstoken haar een slag op den schouder heeft toegebracht. De reglbank oordeelde, dat het toebrengen van zulke slagen met dergelijke voorwerpen aan een dertienjarig kind verre de ouderlijke tucht overschrijdt cn de ouderlijke kastijding niet in mishandeling mag ontaarden. Onder aanneming van verzachtende omstandigheden, o. a. daarin bestaande, dat de beklaagde als gepensioneerd officier van een beperkt inkomen moetende levenzuinigheid en net heid bij zijne huisgenooten en ook van zijne dochter verlangde, welke hij geenszins in acht genomen zagwaardoor hij in drift ontstak, is hij tot eene geldboete van 25 veroordeeld. De vorige week keerde de processie van Kevelaar ten zes ure te Venlo terug, 't Wasouder gewoonte, druk op den weg, dien de bedevaartgangers volgden; tal van kinderen waren op de ledige karren geladen. Een dier karren kwam in dien drom van tnenschen in botsing met een wagen met ijzererts beladen. Door den schok valt liet zesjarig zoontje van zekeren bootsman van Reijn wiens moeder er met nog een haver kleinen en een 25tal andere kinderen plaats in had genomen voorover uit de kar, komt onder het rad en is onmiddelijk een lijk. De vrouw van H. Schut» ziet het kind vallen en snelt; er op toemaar struikelt over eene andere eveneens gevallen vrouwdie ook ter hulpe was aangeïoopen. Een harer bekomt door den val eene armkneuzing, aan de andere rijdt het rad over de djjen. Tot overmaat van ramp raakt het paard verschrikt van het geschreeuw en geraas, dat men zich kan voor stellen op holde voerman magteloos tegen het voort- rennend ros, wordt tien schreden ver voortgesleept; in die verwarring valt nog een kindwaaraan twee vingers door het rad worden afgesneden. Juist tijdig genoeg om nog meerdere onheilen te voorkomen schiet iemand uit de massa toe, wien het gelukt, het paard tot staan te brengen. De heer dr. Blumenkamp, die terstond na den val van het kind op de plaats van 'tonheil was verklaarde, dat het kind van van Reijn reeds in den val den nek gebroken had. Gemengde bori^ton. Zeker listig jong meisje onder Stad aan 't Haringvliet, moet niet denken dat zij zeker jong heer in hare kunstig gelegde strikken zal vangen. Zijne vrienden die haren toeleg zeer goed merkenzullen daarvoor wel zorgen. Haar zoet gesjelp zal, door een zwaar geluid van hunne zijde, voor hein wel verdoofd worden. Een slagter te A. zegt: »P. kan mij maar niet verlaten, wat ik ook van hem zeg, maar het heeft zijne redenen. Het is om geen bot of schelvisch." Iemand te Philipsland moest op markt- en feestdagen het hoogste woord zoo niet voeren; maar: Een ander krijgt altijd de schuld: Niemand ziet zijn eigen bult. De Nederlandsche el te B. is zoo dol op een bakker, dat zij nog zot zal wordenmaar hij zegt„Ik wil haar wel hebben, maar haar mond is zoo groot, en haar groot moeder zegt wel, dat die wel krimpen zal, maar men kan er nog niets van merken." Een jong mensch te C. moest zoo verliefd niet zijn op zekere vrouw, want dat zal verkeerd uitkomen, daar haar man het begint te merken. Hoe een huwelijk soms kan afspringen. Te X. namelijk kwam een bruidegom zijne bruid bezoeken en ging zitten op een stoel, waar juist de lieveling (een poesje) der huisgenooten op lag. Hij begreep dat op staan geen zaak was, want het beestje was zeker in eens doodgedrukt, en na zich daarvan overtuigd te hebben, prom melde hij het in zijn zak. Na een glaasje of wat gebruikt te hebben, werd er voorgesteld eene wandeling te gaan doen in den tuinmaar toen de ongelukkige moordenaar opstond, stak de staart der kat uit zijn zak die door de bruid dadelijk werd opgemerkt en er ontstond bijna een tweegevecht. Wat er dan ook gedaan werd, de bruidegom kreeg zijn ontslag, kon vertrekken en het huwelijk sprong at. Het meisje zeide toen tegen hare vriendinnen: „Ik ben gelukkig dat dit huwelijk niet doorgegaan is, want de dood van mijn poesje scheen mij een slecht voorteeken. In Engeland zit een man van in de 80 jaren, 60 jaren in gijzeling, en nog bljjft zulk eene baarbaarsche wet bestaan in het verlichte Enge land. Te Parijs is eene Amerikaansche jonge jufvrouw met hare gouvernante aangekomen, die een fortuinlje bezit van 40 millioen, 0111 een echtgenoot te zoeken. Men verzekerd dat honderde jonge lui uit de badplaatsen terug komen om den strijd tc beginnen. Uit bet klooster te Vilvoorde is onlangs eene non ontsnapt, die te Gierle thans is gehuwd, en wordt er algemeen geacht. Prijscourant der Effecten. ROTTERDAM, 4 SEPT. 3 Prcmie-Lceu. Stad Rolterd. Amid. Kotterd. Bank Nederl. Werkelijke Schuld dito dito Pandbr. Binn. Hypolheekb. Spanje le Londen 1867 Premie-Leen. Stad Madrid Portug. te Londen 1867 Rusl., Nicolai 1867 dito bij Slicglitz 1855 dito Spoorw.-Aand./236 Mctall. in Zilv. uit de conv. Ooslr. Pandbriev. in Zilver dito Aand. 11. 500 1860 dito dito fl. 100 1864 Nieuwe Hongaren Pruiss. Loten Turken Nieuwe Egypt. Leening Gren. Uitg. Gestempelde Vereenigd. Stat. Losb. 1885 Paul en Pacific 1869 Erie Spoorweg 2'/» 4 /o 1'% 6 7 7 Laagste Hoogste koers. 001/ koers. /2 81% 54% 64% 85% 28'/,. 2 8®/,b 23% 87 y, 7 1 V16 77'/, 239% 55% 56 213 474 476 113 115 97% 214 <*17,6 75 87% 87»/,, 72 25 25% Gebl. koers. Bij voortduring verkeerde de beurs algemeen in flaauwe stemming. Prijzen ten drie. ure: Oost. Loten 1860 472 475 dito 1864 115%, 116%. ST00311ÏOOTDI U:N ST SoptenibtT 1809. Van ZIERIKZEE: Van ROTTERDAM: Woensd. 8 's nnmidd. 1,u. Vrijdag 10 's morg. 4,30 5,30 9,— 10,30 11,30 12,30 1,— 5,— Zondag 12 Woensd. 15 Vrijdag 17 Zondag 19 Woensd. 22 's namid. Vrijdag 24 Zondag 26 's morg. Woensd. 29 6,30 Dingsd. 7 Do.id. 9 Zaturd. 11 Dingsd. 14 Dond. 1G Zaturd. 18 Dingsd. 21 Dond. 23 Zaturd. 25 Dingsd. 28 Dond. 30 s morg. n.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1869 | | pagina 1