T Ui!k/i f M UI Mi l wïihmf.. i\o. 2664. 26sUJaai'g. Donderdag 2 September 1869. DE LOOZE WAALE. N ieu wstijdingen. Entert 40uitd«hliinto. JFr&tttiïijt!. 1 Men abonneert zich In Nederland bij de Uitgevers Iloek van de Schuithaven11No. 94, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Iu Noord-Aiuerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Stuat Michigan. Brieven en ïngczondene Stukken franco. Abon nemeiits-Prijs: Voor 3 maanden1,30. F rap co per post, in Nedeilaud- 1,60. Voor Noord-Amerikafranco New-York - 3,90. Verseli ij i» t: Dings dag, Donderdag en Zatnrdag. A <1 v e r t ii t i c »i 10 emit por gewone regel. GROOTE LETTERS worden naar plaatsruimte berekend. Adverteutiën voor den werkenden stand a 30 Cents. Bekendmakingen van ondertrouw of huwelijk a 40 Cents; dito van 25- of 50jarige Echtvercenigiug k. 50 Cents u contant en franco aan liet Bureau. De inzending der Adverteutiën kan geschieden tot Maandag, Woensdag en Vrijdag, des vooriniddags 10 ure. l)e Beineentcbegrootius voor i? ïsto, ligt tot den 14 September a. s. ter lezing op de Secretarie, en is tegen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld, De tegenwoordigheid van geest van een spoorweg- condnetenr heeft op den Camden spoorweg een pleizier- trein met ruim 2000 personen van een wissen ondergang gered. Op het punt waar de Camden-lijn de Atlanticlijn kruist, werden de signalen verkeerd gegeven zoodat men op den pleiziertrein toen het te laat was om te stoppen, zag, dat een op de Atlantic-ljjn aanko mende goederen-trein onvermijdelijk dwars door den pleiziertrein heen zon r jden. Ophouden was voor beide treinen even nmogelijk. Er was slechts ééne mogeljk- heid van redding, en die werd opgemerkt en uitgevoerd door een conducteur, die den middelsteu wagen van den pleiziertrein wist los te haken en op de losge maakte wagens den remtoestel aanschroefde. Niet meer voortgetrokken door den locomotief, kwamen de achter ste wagens juist voor de kruising der Ijnen tot staan; terwijl het eerste gedeelte van den trein, met dubbele vaart voortgespoed, juist het kruispunt over was, toen de goederentrein met donderend geweld tusschen de beide helften van den pleiziertrein doorstoomde. Memel, 11 Aug. Een schrikkelijke hongersnood keerscht onder de joodsche bevolking van Oost-Pruissen op de grenzen van Rusland. Wij ontvangen hier droevige nieuwstijdingen over. Honderden verhongerden liggen in de straten en wachten den vreeselijken dood af. In de scholen sterven de onderwijzers met de kinderen. In het gehucht Pluwine brachten verscheidene kleine kinderen een mes aan hunne moeder, welke up haar ziekbed lag en smeekten haar 0111 brood; de wanhopende moeder, vatte het mes en sneed zich den hals af. De honger verwekt vlagen van zinneloosheid. Alzoo schrijft men ons, dat in het stadje Teltellen eene vrouw zich zelve den buik heeft opgesneden, om te laten zien dat zij sedert verscheidene clagen niet meer gegeten had. Volgens officiële mededeelingen is het aantal der verongelukten bij de raijnontploffingin de nabijheid van Dresden, niet minder dan 276, waarvan de lijken allen, op 2 na zijn te voorschijn gebragt. Het getal der achtergebleven betrekkingen bedraagt 847 waaronder 2 bruiden, 206 weduwen en 639 kinderen. Andermaal is Saint-Etienne door een vreeselijke ramp getroffen; door eene ontploffing van mijngas in de groeven van Firminy, op een diepte van '250 meters beneden den beganen grond, zijn vijftien mijnwerkers gedood en zeven zeer ernstig gewond. Des morgens ten vijf uur, toen de werklieden in den put van Monterrad waren afgedaald, had de gouverneur, die zijn nacht- post verliet, gemeld, dat er mijngas was waargenomen in eene galerij die niet voldoende van versche lucht was voorzien. De gouverneur, die dagdienst deed, zette hierop onmiddelijk het ventilatie-sysleem in beweging en bragt versche lucht aan. Terwijl men hiermede bezig was echter, is er op de eene of andere wijze, hoe weet nie mand tot nu toe, vuur bijgekomen. Men gist, dat een onvoorzigtig arbeider zijn pijp heeft willen aansteken of een lamp heeft geopend. Misschien echter is eene aanraking van eenig gereedschap met de rotswand oorzaak geweest, dat een vonk te voorschijn sprong, die de vreeselijke ramp veroorzaakte. Onmiddelijk werden alle aanwezigen ter aarde geworpen15 hunner om niet weer op to staan, zeven met de vreesselijkste wonden overdekt. De Eclaireur van Saint-Etienne deelt de beschrijving dier wonden mede, die wij onze lezers zullen besparen, drie der gekwesten overleden den zelfden avond aan de gevolgen, de overigen zijn nog in leven, op sommige punten bijkans verkoold. Hun geneesheer, de heer Duchene, vreest voor eene vergiftiging, want ookjfie vreeselijke uitwerking heeft het gas (feu grisou). Onder de ongelukkige huisgezinnen heerscht diepe verslagenheid. Den 21sten Mei had in denzelfden put een zelfde on geluk plaats, dat aan 14 menschen het leven kostte. Van regeringswege wordt een onderzoek ingesteld naai de oorzaken dezer vreeselijke gebeurtenis. Ter Heyde, 28 ATls waarschuwend voor beeld verdient vermelding dat een landbouwer alhier aanzienlijke schade leed die hij naar men zegtzich zelf heeft te wijten. Zestig voer hooidat gedurende het natte weder werd opgezetgeraakte door broeijen in brand na lang genoeg een reuk te hebben afge geven die de ramp aankondigde waardoor de eigenaar gepaste maatregelen had kunnen nemen maar hij schatte het gevaar te gering. De schade wordt op meer dan 1000 gulden begrootals men de verwoestingen mede- rekent (aan meubelen, enz.), die een brand doorgaans na zich sleept. Het hooi was niet geassureerd. Als het weder niet zoo bijzonder stil was geweestdan zou zijne geheele have eene prooi der vlammen zijn ge worden want er was bijna geen water in den omtrek. 31 Aug. De onderwijzers van het 5e schooldistrict van Zeeland hielden den 26 Aug. j 1. alhier hunne jaarlijksche algemeene vergadering. Zij werd geleid door den WelEdelGestrengen Heer H. Q. Janssenschoolopziener in dit district. Na het verrigten der gewone huishoudelijken werk zaamheden werd de uitslag medegedeeld van de beoor deeling der schoonschriften ingekomen naar aanleiding van den ten vorigen jare uitgeschreven wedstrijd in het schoonschrijven tusschen de leerlingen der ver schillende scholen in dit district. Voorts werd er bepaalddat er het volgende jaar een wedstrijd zal gehouden worden tusschen de hulp onderwijzers in dit district. Door het algemeen bestuur was voorgesteld voor dien wedstrijd een keuze te doen uit de volgende onderwer pen a Improviseeren, b lezen en voor kinderen ver klaren van een eenvoudig dichtstukje bij den aanvang der vergadering op te geven en c het schetsen eener kaart van een der landen van Europa, bij den aanvang der vergadering op te geven. Het eerste der genoemde onderwerpen //Improviseeren" werd gekozen. Als leden van het algemeen bestuur werden herkozen de HH. de Ridder en Schoo. Een gemeenschappelijke» maaltijdwaaraan de beste geest heerschte besloot deze vergadering, dien als elk jaar den aangenaamsten indruk bij de leden achterliet. LI. Woensdag werd te Hulst een bruidloftsfeest onverwacht gestoord. Zekere jongeling, F. K. genaamd, wilde terwijl hij met andere jeugdige feestgenooten een rondedans maakte, een pistool afschieten, dat hij bene denwaarts gericht achter zich in de hand hield. In deze beweging ging het schot af, zoodat de losse lading zijn broeder tusschen de beenen doorvloog. Een ijzeren band echter, die het oude wapentuig omvatte, en waarschijnlijk bij toeval tot aan het einde van den loop afgeschoven was drong den ongelukkige bijna een palm diep in het been. Naar men verneemt verkeert de lijder voortdurend nog in vrij bedenkelijken toestand. Inderdaad eene harde les voor dusdanige onvoorzichtige». Reeds lang was een onheil te voorzienbij de roekeloosheid waarmede men te dier plaatse gewoon is, bij feestelijke gelegen heden met schietgeweer om te gaan. 30 Aug. Gisteren (Zondag) avond vertrok van hier het schip Acliille de Albertschipper L. Maas. Ouder Walzoorden gekomen schijnt de zee over en in het schip geslagen te zijn, althans het is plotseling gezonken. Nog even hadden de opvarenden de schipper en twee knechts den tijd zich iu de boot te redden. Het schip moet des schippers eigendom zijn geweest en was niet verzekert. Coljjasplaat, 30 Aug. Ter verbetering van ons vorig berigt diene het volgende In de algeloopen week deed zich in deze Gemeente een geval van longziekte voor. Eene koe van den koemelker A. Wondergemis aan- aangetast geworden en na behoorlijk onderzoek dadelijk afgemaakt. Nog twee gezonde koeijen van dezen en twee vau den koemelker L. Douw, die te zamon in dezelfde weide graasden zijn onteigend en het vleeseh tot een goeden prijs verkocht. Ten gevolge van bovenstaande is het grootste gedeelte van deze Geipeente als besmet verklaarden den uit-in- en vervoer verboden; terwijl het overig gedeelte van Noord-Beveland als verdacht beschouwd alleen de uit voer verboden is. Ziorikzeo, 31 Augustus. Heden morgen zijn van hier met de stoomboot Zuid-Beveland naar Rot terdam vertrokken om de internationale tentoonstelling in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam te bezoe ken de hands werklieden uit deze gemeente, voor wie de provinciale commissie voor gemelde tentoonstelling eene toelage tot dat doel had verleend; zij werden be geleid door een lid der plaatselijke commissie. Aan hen hadden zich nog enkele handwerkslieden aangesloten, die voor eigen rekening, of door hulp van ingezetenenof van bijzondere vereenigingen de tentoonstelling gingen bezoeken. Het geheele getal bedraagt 19. Zïerilizee31 Aug. Door den gemeenteraad alhier is tot boekhouder van het burgerl. armbestuur benoemd de heer F. IV. Loeiver. Prinses Mariatweede dochter van Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden is verloofd met Prins Willem Adolf Maxitniliaan Karei van Wied, luitenant bij het 4de reg. gerenadiers der Pruissische garde. De Prinses is 28 en de Prins 24 jaren oud. Jl. Donderdag morgen omstreeks vijf uren wilde de vrouw van den landbouwer Berend Mussche te Staphorst hare dochter wekkendoch kreeg geen gehoor. Ver moedende dat het meisje achter het huis in den hof zoude zijn, ging zij haar aldaar zoeken en haar niet vindende, opende zij de schuur en met schrik en ont steltenis z;ig zij hare dochter op den grond liggen met liet hoofd in een strik hangende. By nader onderzoek bleek dat het lijk met de knieën op den grond lag, rustende met de ellebogen op een op den grond staande voerkist en met het hoofd tegen het achterhek van een boerenwagen; om den hals zat een strop of touw, waarvan het uiteinde bevestigd was aan een tegen het hooi recht opstaande egge. Het voorhoofd was gekneusd eu op de eggehet voerkistje en het wagenhek waren bloed vlekken zichtbaar. Het meisje was den vorigen avond om negen uur te bed gegaan en was den geheelen dag opgeruimd geweest; deze omstandigheden gevoegd bij die, dat geen der huisgenooten haar had hooren opstaan en ook geen hunner het touw kent waarmede zij ver- worgd is, spreiden over de zaak een geheimzinnig waas. Zioi-ïliseee, 1 Sept. Volgens telegrafisch berigt, bevond het schip Grondwetkapt. T. C. Kamming a komende van Java, zich gisteren avond op de hoogte van Dnngeness, met een Vlissingschcn loods aan boord, zijnde alles wel. Het schoonergaljootschip Cadzandriagroot 175 tonnen of 92 lastenis gisteren in publieke veiling alhier ingekocht door de Heeren M. C. de Crane Zoon voor ƒ7300. Bijzondere vermelding verdient dat op den 30 Aug. met harden Noord- Oostenwindde 2 Barkschepen Egidik kapt. 11. J. Basberg, diepgaande 60 palm en Simon kapt. Bendratmet een diepgang van 57 palm, uit zee den Roompot in één getij hebben opgekruist, de eerste tot op en de laatste to.t nabij de reede. Zonder van een sleepboot gebruik getnaakt te hebben. Woensdag jl. heeft er een droevig voorval plaats gehad. Schipper H.varende van 's Bosch op Leiden, had zijn oudste dochtertjecirca 10 jaren oud een reisje mede laten maken. Op de terugreis te Gorinchem gekomenwilde de knecht op last van zijn schipper het kind wekken dat, zoo zij meenden, van af omtrent Dordrecht in de voorkajuit lag te slapen doch hij vond het niet. Men vooronderstelt dus met grond dat het overboord gevallen iste meer daar een voorbijvarende schipper beneden Dordrecht zou gezien hebben dat er iets van de schroefboot viel hij zoude dit ook nog geroepen hebben doch door de werking der machine heeft de kapitein dit niet gehoord. Jl. Zaturdag-morgen is van 7 tot 9 uren weder een ge deelte van den kanaaldijk onder Middelburg, achter de bui tenplaats „De parel" aan den Vlissingschen weg, afgeschoven, ten bedrage van 3000 kub. meters grond. Ook van den op hoogte gebragten spoorweg aldaar hebben aanmerkelijke af schuivingen plaats gehad. Zaturdag-avond is men begonnen het op diepte gegraveu kanaalvak te laten onderloopeu. Nopens het allertreurigst ongeval op den spoorweg tusschen Heilo en Alkmaar vernemen wij nog het volgende Tengevolge van het niet afsluiten van den boom van een bijweg, die over het spoor looptkwam een boerenwagen waarin drie personen zaten die zich naar de Alkmaarsche kermis begaven in botsing met den trein. De locomotief wierp den wagen om en sleepte dien met zich mede de boerin werd medegeslöept en verpletterdde boer schijnt echter uit den wagen ge worpen te zijn en onder de wagons op eene even verschrikkelijke wijze te zijn omgekomen. De derde persoon is er zonder letsel afgekomen waarom men vermoedt dat deze welligt den onbewaakten afsluitings boom heeft geopend. Het paard is van den wagen afgerukt en ongedeerd in de sloot geraakt. Verschrik kelijk was de confusie van het groot aantal passagiers, die zich in den trein bevonden. Niemand wilde in de wagon blijven. Het verminkte lijk der boerin is mede gevoerd naar Alkmaar. Naar men verneemt is de wachter in hechtenis genomen. De Pall Mall Gazette z^gt omtrent den moord, op freule Tinne gepleegd, dat die euveldaad is geschied op den weg van Murzuk naar Ghat, en wel ten gevolge van verraaddoor eenige kameeldrijvers gepleegd. Eenige Europeesche matrozen, zijn er tevens het slagt offer van geworden. Een paar leden der familie van freule Tinne hebben zich naar Afrika begeven. Gemengde berig'ten. Hoe het zoo al in Spanje toegaatTe Barcelona trachtte een zakkenroller een horlogie van een persoon te rollen dat hij niet behendig genoeg deed en de persoon verzette zich tegen dien diefstalwaarop de zakkenroller hem koelbloedig een messteek toebragt welke hem doodelijk gewond deed neêrvallen. De menigte werd toen regter, en sleepte den zakkenroller door de straten der stad, hij werd tallooze wonden toegebragt, waarna het lijk als een vormelooze vleeseh- klomp aan de regterlijke magt werd overgegeven. Er is weder sprake om Spanje en Portugal tot één koningryk te verheffen maar er is nog geen koning voor gevonden. In Engeland wordt liet als onnuttig beschouwd om langer de koningin in de kerken in den gebede te gedenken. Een aantal Spaansche mon niken die het zwaard hebben aangegord om onder Don Carlos een opstand in Spanje te verwekken, beginnen hun zwaard weder weg te gooijen en hun kap op te zetten, dat toch altijd gemakkelijker is. Te Parijs is weder eene nieuwe kaart verschenen, voorstellende //Europa onder Napoleon III." Polen en Hongarije zyn als afzonderlijke koningrijken hersteld, en België met een groot gedeelte van Nederland zouden bij Frankrijk worden ingelijfd. Maar het staat nog maar op papier. Wordt in de eerste helft van September te Mid delburg ten tooneele verwachtDe geheimen van Mid delburg of geschiedenissen uit het leven van een heer schap; gevolgd door de vroedvrouw in duizend angsten, of het schoenmakers-rumoer op Seisaam. Onder X. heeft een boer eene vrouw aangeraden om van haren man af te ziendan zoude zij ruimer in de schijven zitten, en dat zal aangaan. Dit vrouwtje zegt dan ook rondweg: //Ik kan by hem geen kwaad, want hy is geweldig op mij gesteld, en van oude zotten kan men veel gedaan krijgenals men met verstand te werk gaat." Te Vlaai-dingen zal ten tooneele worden ge voerdDe broodbakkers-vergadering nooit compleet, of de wandelende bakker in zijn bloot hoofdna het zelve: Bakkersgeest, of smokkelaar. Tot slot: Het brood niet opslaanmaar een ons te ligt. Indien iemand te Moerdijk naar de kerk wil gaan met eene vrouw zoude het dan niet beter zijn dit te doen met zijne eigene vrouw? Bij het uitgaan der kerk staat hy aan het hek te wachten om haar weder huiswaarts te geleiden ten spot van het publiek. Ing^eKondciic Stukken. Docter A. Knijperpredikant te Utrecht, heeft onlangs eene belangrijke brochure geschreven ,/De Nuts be weging" getiteld. Hij begint met de circulaire van het Hoofdbestuurder Maatschappij tot Nut van 't Algemeen van 5 Nov. 1868 af te schrijven en te onderzoeken. Hierin vindt hij aanleiding om te verklaren dat het Nut van art. 3 der wet (hetwelk spreekt van onaan doenlijkheid bij partij-strijd) en van art. 1 (hetgeen de neutraliteit in. zake van godsdienstige overtuiging uit spreekt) is afgeweken. In het 2de gedeelte zijner brochure vangt hij aan «Wie de Maatschappij tot Nut van 'talgemeen uiteen ^Christelijk standpunt wil beschouwen geraakt zijns «ondanks in verlegenheid." Om dit woord te ver klaren beschiijft hij het Nut van af zijne stichting in 1784 een tijdperk van uitwendigen bloeivereenigd met de kwijning der zedelijkheid. «De reactie kon van «tweeërlei aard zijn al naarmate men meende dat de oorzaak der ziekte in ontaarding aan het verleden «of in nawerking van het verleden school." De eerste reactie kwam van de zijde des geloofsde andere ging van hen uit, die op den zandgrond der hedendaagsche wijsbegeerte wilden bouwen. De kracht der laatste vond een orgaan in het Nut. »Deze kozen tegen Voltaire en vóór de schrift partij «om godsvrucht en zedelijken ernst te handhaven, maar «dan weer tegen de schrift en vóór Rousseau om de «bedorvenheid onzer natuur te loochenen en zich te «verlustigen in een karakterlooze algemeenheid in een «deugd die naast geloof stondin eene vrijheid zonder vrij makenden Geest." Nieuwenliuijzen komt de eer van deze gedachte toe »ora door het stichten eener Maatschappij kennis en «beschaving te verspreiden onder de mindere volks- klassen." Dewijl het Nut zich op velerlei wijze met het onderwijs bemoeide en de volkslitteratuur bevor derdeheeft zij nog altijd regt op onze dankbaarheid. Bovendien behoort tot haar lof, dat ze op menige plaats de stoot gaf tot het oprigten van spaarbanken en van kassen tot onderlinge verzekering bij ziekte en overlijden. Om haren opgang echter volledig te verklarenmoeten wij haar echt-hollandsche, nationale vorm in aanmerking nemen terwijl het zijne leden tot eigene werkzaamheid aanspoort en de bijeenkomsten gelegenheid tot gezellig vermaak schenken. Hare kracht ontleende zich echter juist aan de ontaarding der Ned. Herv. kerk. Het Nut verkondigt een algemeen Christendom of liever eene algemeene godsdienst. Bij hare verdraag zaamheid door opheffing van belijdenisverschil acht K. het streven van haar verderfelijk op godsdienstig gebied. Op zedelijk gebied miskent zij de zondezoodat alle schuldbesef vervalt. Tegenover de wedergeboorte stelt zij ontwikkeling. Hiermede staat de «eerbelooning voor zedelijke daden" in het naauwste verband. Niet gunstiger luidt K's. oordeel over het Nut uit een aesthetisch en sociaal oogpunt, met het eerste wijst hij op de bijdragen op het einde der bijeenkomsten; met het tweede op het doel der zamenkomsten niet zoo zeer tot Nut van 't Algemeenmaar om eenen pret- tigen avond te hebben. In het derde gedeelte vestigt K. de aandacht op de metamorphose der maatschappij. Eerste periode 1784 tot ongeveer 1830 de Christelijk gekleurde de tweede periode 1830 tot 1867 de kleurloozede derde periode van af 1867 de ontkerstende Maatschappij. Eerste periode niet Christelijk genoemdomdat hei; geloofs beginsel bij haar godsdienstighet zondebegrip bij haar zedelijk streven te zeer miskend werd. Tweede periode. De scène der godsdienstige werken en de Christelijke kleur verdwijnen spoorloos. In 1848 heeft het Nut uitgediend en zal wegteren of de vlag moet geheschen worden op eenen anderen bodem. Sints een drietal jaren 19 «de Nuts-Maatschappij door

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1869 | | pagina 1