Nieuwstijdingen. linalawfc. \'o. 2665. Dingsdug 51 Augustus 1869. 26s"'.Jaarg liiuiiiniJLib HlfJU 11 i------ DE LOOZE WAALE. Zondag 15 Augustus is hot Russische fregat Oleg in de nabijheid van Helsingfors gezonken. De Kronstatter Bote deelt daaromtrent het volgende mede. Het eskader, waartoe o. a. genoemd fregat en de drijvende batterij Kveml behoorden was den 14den dezer van Helsingfors vertrokken tot het verrigten van evoluties. Den volgen den da», 's avonds omstreeks 7 ure, werd op het eskader het signaalflankverandering en regts zwenken ge- heschen. Bij de uitvoering van de manoeuvre stootte de batterij 'Kreml van 20 stukken tegen het onder de waterlinie liggende deel van den Olegvan 57 stukken waardoor een lek ontstond. Het fregat begon dadelijk te zinken. Oogenblikkelijk werden van al de omliggende schepen sloepen te water gelaten tot redding der equi page. Het fregat zonk eerst met het voorste deellegde zich op de regter zijde en verdween eindelijk, slechts 15 minuten na den stoot, in het water dat daar 35 vademen diep is. Gelukkig was het kalm weder zoodat, dank zij het bewaren van de voortreffelijkste orde, de sloepen bijna de geheele bemanning konden redden waaronder de kommandant, de eerste officier en 497 n).n 16 man zijn bij dit onheil omgekomen. Uit Berlijn wordt omtrent de veeziekte het volgende medegedeeld Tengevolge van het berigtbetreffende het uitbreken der runderpest op verschillende plaatsen in de provincie Pruissen zijn met het departement van koophandel alle noodige maatregelen verordend, over eenkomstig de wet, volgens welke, onder de gegeven omstandigheden, al het vee in de provincie Pruissen wordt gelijk gesteld met vee, hetwelk van besmetting verdacht wordt. Dientengevolge heeft de minister van koophandel alle directiën van spoorwegen bij aanschrij ving indachtig gemaakt op de desinfectie der veewagens en een streng toezigt bij het vervoer. Voort9 zegt de Prov. Corresp.: De besmetting is in de provincie Pruissen overgebragt door een veehandelaar, die in het koningrijk Polen 36 ossen gekocht en bij Kagrau over de grenzen gebragt heeft. Deze ossen zijn door Neidenburg Gilgenburg Löbau Duitsch-Eylau en Christburg naar Tiefensee gedrevenwaarbij er onderweg '24 verkocht werdendie naar andere kanten moesten vervoerd worden en alzoo de besmetting ook weer naar andere gedeelten der provincie overbragten. Het eerste uitbreken der ziekte in de provincie werd waargenomen te Lubenau in het district Rosenberg. Spoedig daarna vertoonde zij zich op meerdere plaatsen alwaar de bedoelde veehandelaar met zijne ossen was doorgekomen. Dadelijk werden op last der autoriteit de besmette plaatsen afgesloten en verder bet noodige gedaan om de besmetting zooveel mogelijk te keer te gaan. In overeenstemming met deze maatregelen werden dadelijk 600 stuks vee gedood. Yan de 12 ossen die tot Tiefensee zijn gekomen waren den 19den Jul ij op de veemarkt te Mühlbausen 8 stuks door Markische kooplieden overgenomendie ze met 17 andere ossen er by naar Neumark gevoerd en aldaar verkocht hebben aan eenige personen die op verschillende plaatsen wonen met het gevolg dat den 5den dezer de ziekte op verschillende plaatsen uitbrak en aldaar te zamen ongeveer 250 stuks vee moesten worden afgemaakt. Binnen de besmette kringen is niet alleen het transport van rundvee maar ook van schapengeiten enz. ver boden. Door deze en verdere maatregelen hoopt men de ziekte te keer te gaan. Te Frankfort aan den Oder heeft men reeds weder eenige meerdere vrijheid kannen toestaan. Het hof van assises der Seine heeft den 25sten dezer behandeld de zaak van een persoon, die in een vlaag van jaloerschheid zijne vijftienjarige vrouw, met wien hy slechts drie maanden gehuwd was, heeft vermoord. Het hof heeft hem veroordeeld tot vijftienjarigen dwang arbeid. Te Interlaken had in de vorige week de volgende opligterij plaats. Een hotelhouder ontving een telegram waarin Alexander Dumas hem meldde dat hij voornemens was aldaar een voordragt te houden, of de hotelhouder hem daartoe af kon wachten. Deze, verrukt den be roemden schrijver in zijn midden te zullen hebbengaf terstond per telegram toestemmend antwoord, liet bil jetten drukken en aanplakken en maakte alles tot den ontvangst gereed. Den anderen dag kwam een heer uit Genévedie zich voorgaf als secretaris van Alexander Dumas. Deze verklaarde dat zijn meester zoude komen doch dat hij vooraf wilde verzekerd zijn dat de meeste der entrée-kaa.rten waren geplaatst. De'hotel houder reed daarop met den gewaanden secretaris rond en weldra waren al de kaarten geplaatst tegen 10 franc per stuk. De secretaris verklaarde daarop dat zijn meester nu stellig zal komen en dat de voordragt tegen den volgen den avond kon aangekondigd worden. Geheel Interlaken was in de weêr. De eerste trein kwam aan zonder Dumas; zoo ook de tweede en derde. Men zoekt naar den secretaris, om hem de reden te vragen waarom de beroemde schrijver niet kwam doch nergens was hij te vinden daar hij met de ontvangene gelden ver dwenen was. Antwerpen, 25 Aug. De jongeling, die zich onlangs schuldig heeft gemaakt aan eenen diefstalten nadeele zijn meesters van ruim 9000 frs. en op aan wijzing van eene dienstmaagd werd aangehouden is door de regtbank alhier tot eene gevangenisstraf van vier jaren veroordeeld en voor den tijd van twee jaren onder toezigt der politie gesteld. Uit het onderzoek is gebleken, dat de dader zeer slechte antecedenten had, schier overal, waar hij vroeger in dienst was geweest, had gestolen en eens te dier zake tot twee maanden gevangenisstraf werd veroordeeld. Eene dienstmaagd is dezer dagen ten huize barer meesters op heeter daad van diefstal betrapt en aan gehouden en heeft bij haar verhoor voor den regter van instructie verklaard eene zekere hoeveelheid ont vreemde bankbiIlettenter waarde v;in 5000 frs., in het vuur en eene som van ongeveer 3000 frs.in goud en zilver, in een put te hebben geworpen oui de sporen van haren diefstal te doen verdwijnen. Daarenboven wordt zij nog verdacht een aantal ontvreemde hank- billetten ter bewaring in handen van derden gesteld te hebben. Te Castres is dezer dagen eene weduwe van 80 jaar met een jongman van 77 jaar in den echt getreden. De oogst der tarwe is ten einde geloopen, terwijl de haver ook grootendeels binnen is. ZjDowel de kwaliteit als de kwantiteit leveren stof tot tevredenheid op. In de volgende maand zal te Brussel een congres van hoedenmakers uit de beide werelddeelen gehouden worden, om een nieuwen vorm van hoeden te vinden voor de mannen. X>oiiiii-wei*stal (Friesland), '25 Aug. De voor malige hoofdonderwijzer van St. Nicolaasga - die uit geldgebrek zich heeft schuldig gemaakt aan eene valsche naamteekening en deswege door het Hof van Friesland tot één jaar cellulaire gevangenisstraf is veroordeeld is thans op verzoek van den geneesheer uit de gevangenis ontslagen omdat hij lijdende is aan eene vreesselijke ziekte aan de tongdie hem binnen kort ten grave zal slepen. .A-iii sterdam28 Aug. Heden morgen is tus- schen Limmen en Alkmaar een vreeselijk ongeluk gebeurd. Een boeren-kapwagen is door den eersten spoortrein overreden; de man en de vrouw, die zich in den wagen bevonden, zijn verpletterd. De sluitboom van het pad was, naar men meldt, niet gesloten. ^Rotterdam 27 Aug. Gisteren avond was het hier wederom vrij onrustig. Honderden jongens, waarbij ook mannen en vrouwenliepen schreeuwende en zingende door de straten terwijl met het fraaije weder een aantal nieuwsgierigen op de been waren. Voor de woning van Manders hadden wederom demonstration plaats. Tegen half tien ure kwamen de mariniers in het geweer aan het stadhuis en rukten er patrouilles uit. Ook de politie-bureaux werden door militairen bezet. De drukte duurde tot laat in den nacht voort, zonder dat er ernstige botsingen plaats hadden. De burgemeester heeft hij publicatie herinnerd dat de verordeningen van 1 Nov. 11. nog steeds van kracht zijn en alle burgers uitgenoodigd om tot de bewaring der goede orde mede te werken. Men zegt dat er vier personen gearresteerd zijn en dat er weder kavallerie uit den Haag wordt verwacht. 29 Aug. Gisteren en eergisteren avond was weder om een ontzettende massa menschen op de been voornamelijk in de Hoogstraat en op de Kaasmarkt. Men hoorde wederom dezelfde kreten van jnto! hoed! enz. en het bekende liedje alias moet hof jij zetten hi, ho, ha', enz. Patrouilles van de schutterij en van het garnizoen doorkruisen des avonds de stad. Aan de hoofdwacht der mariniers moest men nu en dan een uitval doen om de opeengehoopte massa uiteen te drijven; gisteren avond zijn een paar personen gearresteerd, die de patrouilles der schutterij najouwden. Tot dusverre is echter alles zonder ongelukken afgeloopen. Vcere, 30 Aug. Verleden week had alhier bij de kanaal werken een treurig ongeluk plaats. Een 17jarig jongeling had het ongeluk van een met grond geladen wagon te vallen ten gevolge waarvan de wagen van beneden zijn onderlijf dwars over zijne beide beenen liep en deze geheel verpletterden. Eenige uren daarna was hij reeds een lijk. Oolynsplaat27 Aug. In deze week hehbeu zich in deze gemeente twee gevallen van longziekte voorgedaan. Een bij A. Wondergem en een bij L. Douw, beiden koemelkers in deze gemeente. Ten gevolge daarvan is liet grootste gedeelte van deze plaats besmet verklaard en dus de ait-in- en vervoer verboden terwijl het overige gedeelte van het eiland Noord- Beveland als verdacht beschouwd de uitvoerzonder toestemming van den Commissaris des Konings ver boden isdoch de in- en vervoer aldaar is toegestaan. Zierikzee29 Aug. De minister van oorlog ontvangen hebbende een aantal rekwesten waarbij milicien-verlofgangers van de ligting van 1865 die in de eerste dagen der volgende maand in werkelijke dienst zullen worden opgeroepenvrijstelling van die opkomst verzoeken, heeft ter kennis van de adressanten gebragt, dat de belangen van de dienst niet toelaten in hun verzoek te bewilligen. Te dezer gelegenheid wordt dien miliciens herinnerd 1°. dat zij die door ziekte ver hinderd worden op den bepaalden dag onder de wapenen te komen van die omstandigheid onder overlegging van eene verklaring van den geneesheer, tijdig kennis behooren te geven aan den burgemeester hunner woon plaats waarna zij ééne maand lang hunne herstelling kunnen afwachten, alvorens eene nieuwe geneeskundige verklaring in te dienen; 2°. dat zij, wier tegenwoordig heid te huis bepaald noodzakelijk ishetzij als eenige kostwinner van hun gezin of van hunne naaste betrek kingen hetzij uithoofde van gevaarlijke ziekte van de laatste of wegens andere ernstige redenen, wel gehouden zijn zich naar hun korps te begeven doch voor zoo veel zij door den burgemeester hunner woonplaats afgegeven of door hem gelegaliseerde bewijzen van dien toestand medebrengen van den commandant van het korps een tijdelijk verlof zullen bekomen of, daartoe termen zijnde zoodra doenlijk met groot verlof naar hunne haardsteden zullen worden teruggezonden. Ziorilocee30 Aug. Z. M. heeft met ingang van 1 Sept. op verzoek eervol ontslag verleend aan Mr. F. J. Tijndall de Veer, als subst.-griffier bij de arr.-regtbank te Goesmet ingang van 1 Oct. op verzoek eervol ontslag verleend aan Mr. J. J. van Deinse, als president der arr.-regtbank te Goesbenoemd tot president dier regtbank Mr. W. G. de Knokke van der Meulen, thans officier van justitie aldaar; tot officier van justitie Mr. J. A. van Hoek, thans subst.- officier aldaar; en tot subst.-officier aldaar Mr. A. M. B. Hanloadvocaat te 's Gravenhage. Z. M. heeft benoemd tot beheerder van den Nieuwen- of Jongepolder van Dreischor, Mr. C. van dei- Lek de Clercq. Naar men verneemt zal den WelEerw. Heer Nahuis a. s. Donderdag-avond eene predikatie in de Concertzaal houden. Donderdag 11. is te 's Hage aanbesteed het maken der buitenhaven binnendijks te Vlissingen, met bazalt- kaden en verdedigingswerken en van een gedeelte van het stations- en haven-emplaceraent, benevens het leve^ ren en stellen van twee dukdalven nabij de dubbele schutsluis aldaar. Er waren 12 inschrijvingsbiljetten ingeleverd, zijnde het hoogste van de heeren A. Kalis, Kz. en A. Vermaas te Sliedrecht voor 895,000 en het laagste van de heeren van Dartelen, te Amsterdam, Kampschrevr te Vlissingen, en van il 1 aurik, te Drumpt, voor 596,690. Den 20 Augustus is eene oeverafschuiving ontstaan in den vooroever van den Nieuw-Noodbevelandpolder langs de laagwaterlijn gemeten 173 meter lang, en breed op het meest weggevallen punt, ongeveer 22 meter. Een gedeelte van het rijshoofd bewesten dijkpaallO, is over 22 meter opgeruimd, en vooral in peilraai XIII is de verdieping sedert de voorjaarspeilingen van 1869 aanzienlijk. Even als in de overige deelen van ons rijk hadden in het land van Cadzand sinds jaren landverhuizingen plaats naar de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, zoodat bijna geene familie hier te vinden isdie niet een of meer leden onder de burgers der groote republiek telt. In zoo groote mate als thans had echter die ver huizing tot heden niet plaats. Sedert eenige maanden, en hoe langer hoe meer, vertrekken honderden naar het „land van belofte" zooals zij zich dit voorstellen. Onder de veldarbeiders is die zucht tot landverhuizing het sterkstmaar ook bij den kleinen burgerstand begint zij zich te vertoonen. Het ergste van alles is dat vooral hij eerstgenoemde klasse de gegoeden daaronder, dat zijn zij die nog een huisje bezitten vertrekken, en de geheel on- verraogenden hier blijven, omdat het hun aan de midde len ontbreekt om het passagiegeld te betalen. De oor zaak dier zoo talrijke volksverhuizingen, schrijft men toe aan de kleine loonen en de groote prijzen der eerste le vensbehoeften terwijl toch de landbouwproducten meer dan dubbel in prijs gestegen zijn; sedert 25 a 30 jaren, zijn de loonen nog altijd dezelfde geblevener bestaat geene evenredigheid meer, zoodat, waar in andere streken werkstakingen plaats vinden, hier de ontevredenheid zich niet door de werkstakingen lucht geeft; maar eenvoudig de benadeelden als bij instinct heendrijft naar Amerika, waar, ja! wel hard gewerkt moet worden, maar een arbeider ook zijn loon wegdraagt. Dat, eilaas! deland- bouwer hier uiet beseft of niet beseffen wil, zal ertoe leiden dat vreemdelingen langzamerhand de plaatsen komen vervullen van den inboorliugen het hier zoo lang zullen uithouden tot dat zij misschien door iu< ernstige middelen dan hunne voorgangers tot verhoogi van loon zullen dwingen, 't ïs een kapittelwaaro* men vellen zou kunnen vol schryvén zonder nog e gewenschten uitslag te verkrijgen. Gentsche Mere.) Voor eenigen tijd werd besloten eene proef te nemen om te zien, oi' het vee bestand was tegen de zeereis en dien ten gevolge kwam het stoomschip City of Rio vrijdag jl. in Engeland aan, met 19 ossen, die in Mon tevideo waren verscheept. De boot had 31 dagen reis en tot voedsel voor het vee niets dan hooi aan boord terwyl het op de reis bleek, dat men ten opzichte van het water niet genoegzaam was geproviandeerd. Het vee dat voetstoots uit eene kudde aan boord was gebragt, kwam in volkomen gezonden toestand, maar zeer ver magerd aan. Do prijs, dien men er in Montevideo voor betaald had, was 5 per stuk; maar aanbiedingen zijn reeds gedaan om tegen 4 per kop zooveel stuks vrij aan boord te leveren als verlangd zal wordenterwijl elk stuk vee niet minder dan 800 pond zal wegen. Dezelfde boot waarmede dit vee uit Montevideo werd aangebragt, had op de uitreis 15 engelsche 6tieren aan boord die na eene reis van 31 dagen (de afstand is ongeveer 6000 mijlen) in uitmuntenden toestand te Montevideo aan kwamen, dank zij de oplettende zorg, die men aan het vee ten kosten had gelegd. Tengevolge van dit gunstige resultaat wordt thans een groot stoomschip speciaal ingerigt voor het veevervoer. En indien deze proefneming geen minder gunstige uit komsten oplevert, dan zullen er weldra verschillende stoomschepen in de vaart gebragt worden, ten einde Engeland geregeld van levend vee uit de prairiën van Rio de la Plata te voorzien. De secte der wederdoopers in de Kaap de Goede Hoop laat veel van zich spreken. Gesticht door zekeren Groenewoud een Nederlanderdie vroeger zendeling was, doch een zeer onrustigen aard bezat, breidt de secte zich nog al uiten neemt in zielental toe. Zij meenen, dat de ware gemeente in Zuid-Afrika zal open baar gemaakt worden, en dat alle volkeren zich derwaarts zullen begeven. De buitensporigheden, waaraan zij zich overgeven zijn afschuwelijk. Somtijds verschijnen zij geheel naakt in hunne vergaderingen en meenen dooi den geest bezieldallerlei zaken te mogen doen en woorden te uiten waarvoor ieder ander zich schamen zou. De stichter heeft zijne vrouw en kinderen ver latenhun in armoedigen toestand alleen latende. Deze laatsten zijn met behulp van eenige vrienden naar Holland teruggekeerd, doch nu heeft Groenewoud, die, in het belang zijner gemeente, ook eene reis naar Nederland gemaakt heeft, zich van een zijner kinderen een meisje van 5 jaren, weten meester te maken, en is met dit kind naar Engeland later naar de Kaap ver trokken zonder dat de vrouw wist waar het kind gebleven was. Men vermoedt dat de gemeenteom hare buitensporigheden uiet lang bestaan zal. In de voorgaande week heeft zich te Eindhoven een voorval voorgedaan dat den lachlust van niet weinigen op wekte. Des avonds namelijk, zoo wat ten 8 ure, had de koster met zorg de deuren der kerk gesloten. Ediiigc oogen- blikken daarna hoorde meu de klokken luiden. Verwonderd vroeg men zich af, wat znlks zoude heteekenen? Er was zeker brand! o neen, zeide men, de processie is zoo even binnen gekomen en zal zich kerkwaarts begeven om het Te Deum te zingen. De koster intusschen verwittigd, begaf zich spoedig met eene brandende lantaarn naar de kerk; talrijke nieuwsgierigen begeleidden hem. De deur werd geopend en aanstonds was het raadsel opgelost. Twee personen een oud besje en een jonge jufvrouw, stormden dc kerk uit en vroe gen met ontsteld gelaat, waarom de koster hen in de kerk had opgesloten. De goede man had de twee godvruchtige dames niet opgemerkt toen hij zijne rondte deed en zij had den het waarschuwend geklap niet gehoord. In godvruchtige aandacht verzonken waren onze beide kerkgangsters in slaap gevallen. Ontwakende, zag het oude besje verwonderd op en ontdekte de nog sluimerende jonge jufvrouw en mre- nende dat het misschien een geest was, strompelde zij spoedig naar het klokkentonw en begon zij te luiden. I)e tweede slaapster hierdoor wakker geworden loopt naar de deur, maar vindt die gesloten! Zij riep om hulp, klopte en stampte te gen de deur, maar alles te vergeefs; er kwatn geen redding opdagen! Het oudje bemerkte intusschen ook dat hare ge zellin geen geest was en riep haar om te helpen luiden. Met vereenigde krachten trokken zij nu aan het touw; het alarm werd gehooid en onder lagchcn en spotten der honderden nieuwsgierigen werden zij eindelijk uit hare onschuldige ge vangenis bevrijd. Beschanmd en verlegen, maar uiterst ver blijd, liepen beiden huiswaarts. Over de honden van den berg St. Bernard deelt de Cosmos het volgende mede »De verstandigste hond dien het gesticht ooit bezeten heeftis degene die thans opgevuld staat in het museum van Bern, en die Paris heette. Hij had een buitengewoon gezichten bemerkte de reizigers op zeer grooten afstand. Men telt er een dertigtal die hem het leven te danken hadden, onder anderen drie fransche soldaten die, in den sneeuw verdoold hij het vallen van den nacht, eene rigtingvolgden die hen scheidde van het gestichten ze weldra aan den voet van ontoegankelijke rotsen zou gebragt hebben. Paris zag ze, wekte de aandacht door uag. A d v e r t e 11 t i c ii 10 cent per gewone regel. GROOTE LETTERS worden naar plaatsruimte berekend. Advcrtentiën voor den werkenden stand a Ii0 Cents. Bekendmakingen van oudertrouw of huwelijk a 40 Cents dito van 25- of 50jarigc Echtverceniging a 50 Cents i\ contant en franco aan het Bureau. De inzending der Ad verten tien kan geschieden tot Maandag, Voensdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Alx>n ii o in en ts-Pr j s: Voor 3 maanden ƒ1,30. Franco per post., in Nederland- 1.60. Voor Noord-Ainerikafranco New-York - 3,90. Alen abonneert süieli: In Nedcrlaud hij dc Uitgevers Hoek van de Schnithaven, B, No. 94, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Iu Noord-Amerika bij J. QU1NTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Brieven eu Ingezondeue Stukken franco.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1869 | | pagina 1