Dingsdug 24 Augustus 1809. tl L\TO. 2660. 26sle Jaarg. Heeren Geabonneerden, Nieuwstijdingen. ZIERIKZEESCI1E NIEUWSBODE. leert zich: In Nederland bij de Uitgevers DE LOOZE WAALE. Hoek van de SchuithaveuB, No. 94, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij J. QUINTÜS, te Grand Rapids, Staat Michigan Brieven en Tngczondeue Stukken franco. .VI» Voor 3 inaandeu Franco per post., in Nederland Voor Noord-Amerika, franco New-Y i ts-Prijs: Vcrsch ij it t: Dingsdag, Donderdag en Zaturdag. A<1 vertentiön: 10 cent, per gewone regel. GROOTE LETTERS worden naar plaatsruimte berekend. Advertentie» voor den werkenden stand a 30 Cents. Bekendmakingen van ondertrouw of huwelijk u. 40 Cents; dito van 25- of 50jarige Echtverceniging a 50 Cents a contaut en franco aan het Bureau. De inzending der Advcrteutiën kan geschieden tot Maandag, Woensdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Door BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee worden Sollicitanten opgeroepen voor de betrekking van BEDIENDE mm <le Hoogere Burgerschool en Bnr»cr- ayoudschool, waaraan eene jaarwedde verbonden is van ƒ350, liggende de Instructie voor die be trekking ter inzage ter Secretarie; terwijl Sollicitanten zich ook persoonlijk bij den Burgemeester dienen aan te melden. die de Zierikzeesehe Nieuwsbode ont vangen door tusschenkomst van het Postkantoor te Goes, gelieven hunne verschenen abonnements gelden ten spoedigste aan dat kantoor op te zenden, ten einde geene vertraging iti de toezending dezer Courant te ondervinden. Regeling van de suikercultuur op Java. II. (Slot.) Het ontwerp van wet, door den Minister van koloniën ingediend, luidt: Art. 1. Ten aanzien van de op hoog gezag ingevoerde suikercultuur wordt art. 56 van het Reglement op het beleid der Regeering van Nederlandsch-Indiemet uitzondering van de laatste alinea, vervangen door de volgende bepalingen. 1°. Nieuwe invoering van deze verplichte cultuur heeft niet plaats. 2°. Waar zij bestaateindigt de verplichting der inlandsche bevolking tot afgifte van den voor eigen gebruik ontgonnen grond, met den aanplant van het jaar 1890. Na den aanplant van het jaar 1878 wordt, behoudens reeds verkregen rechten de krachtens deze verplichting af te geven oppervlakte voor elke onder neming jaarlijks trapsgewijze verminderd. 3°. Bij de regeling van den verplichten aanplant en by de overeenkomsten voor de verwerking van het riet, neemt de Gouverneur-Generaal in acht: a. dat geen onderneming met verplichte cultuur worde voortgezet, waar de druk voor de bevolking, in verband met de voorschriften van deze wet beschouwd over schrijdt hetgeen het linantieel belang van den Staat in billijkheid vorderen mag b. dat gelijktijdig over niet meer dan één vijfde dei- delven van elke betrokken dessa worde beschikttenzy de bevolking zelve afwijking van dit voorschrift verlange; c. dat de bevolking voor de afgifte van den grond behoorlek worde schadeloos gesteld en voor haren arbeid behooriyk betaald; d. dat de middelen tot verwerking van liet riet ge- even redigd zijn aan de uitgestrektheid van den aanplant; e. dat voor het dry ven der molens of andere toestellen niet beschikt worde over water benoodigd voor den eigen landbouw der bevolking dat tot het verkrygen van arbeiders en verdere hulpmiddelen zoo voor liet snijden en vervoeren van het riet, voor werkzaamheden in en by de fabriek, voor den afvoer van de suiker, als anderzius, de tusschen komst des bestuurs aan de ondernemers niet verleend worde buiten volstrektetelkens te bewijzen onmis baarheid g. dat aan den lande een billijke cijns verzekerd worde zoowel over het product van den vrijen als over dat van verplichten aanplant; h. dat elke overeenkomst in elke wijzigingbeide terstond na de sluiting worde openbaar gemaakt in het officieele nieuwsblad. Art. 2. Art. 60 van liet voormelde Reglement wordt voortaan gelezen als volgt „De Gouverneur-Generaal zorgt dat aan nuttige be drijven geene noodelooze belemmeringen in den weg gelegd worden of blyven. „Behoudens verkregen rechten worden op de markten (passars) geene belastingen geheven." Deze bepalingen zyn even als de memorie van toe lichting, schijnbaar mild. Beschouwt men liet voorstel echter op de keper, dan valt uiterst veel af te dingen en getuigt deze regeling niet dat de Minister een man van beginselen is. Al dadelijk zien wij 33 contracten voor 7 jaren 13 voor 615 voor 5de overigen voor enkele jaren verlengen. Vervolgens zal men 12 jaren besteden om den gedwongen aanplant te verminderen. Er zullen 20 jaren verloopen vóór dat men tot de eindpaal komt. Wat schrijft de Minister daaromtrent in de memorie van toelichting? Wij lezen: „In 1857 legde het eerste lid der commissie voor het suiker-onderzoek iemand wien men zeker geene plaats onder de „sloopers" toekennen zalde merkwaardige verklaring af, dat hij zich niet gerechtigd achtte aan te raden de „dwangcultuur zonder noodzakelijkheid voor langer" dan 10 jaren na afloop der toenmalige contracten „te behouden of wellicht beter gezegd zich voor langer dan bepaald noodig is by contract tot het opleggen van dwangcultuur aan de bevolking te verbindenen zulks mede vermits „politieke omstandigheden het voor •de Regeering wel eens wenschelijk zouden kunnen maken zoo spoedig mogelijk van alle contracten met dwang cultuur ontslagen te zyn. Meermalen in de laatste jaren waarschuwde de Raad van Indie in gelijken geest. Zoo betuigde hij in een advies van Mei 1867 (dat geen teeken draagt van verschil tusschen de leden) om staatkundige redenen het als zeer gewaagd te beschouwen „in de beschikking over den grond en over de werkkrachten der bevolking en in de regeling der inkomsten van den Staat, do toekomst voor een tijd van twintig jaren aan het belang van bijzondere personen te verbinden." Gaat men nadat de heer Mijer een concept had ontworpen, waarbij 15 jaren als termijn van overgang werden voorgesteld en men in het 7de jaar zou beginnen den gedwongen aanplant te verminderen dat de be langhebbenden op Java in 1866 10 jaren voldoende hebben geacht; dat de Minister by de »agrarische wet" de gelegenheid tot verhuring van gronden aan Europe anen geregeld wil zien en eigendomsbewijzen uitreiken dan is een oveigang van 20 jaren eene onnoodige ver lenging van onrecht en dwang. Zulk een «bedaarde" stap is even goed alsof een smokkelaar het onrecht matige van zijn bedrijf erkennende beloofde over zeker getal jaren een braaf man te zullen worden, in plaats van maatregelen tot verbetering te nemen. Wat de Minister zegt, dat lange contracten in het belang «der bevolking" zyn weerspreekt hijzelf ge noegzaam. Ja, men zal iets beter kunnen betalen als men veel tijd voor zich heeftmaar zal men het doen zoolang men de bevolking kan dwingen En worden de nadeelen van dwang door den Minister niet breed uitgemeten zoodat men er hoe eer des te beter een einde aan moet maken Neen, het ware motief lezen wy op blz. 11 van de memorie van toelichting. De schatkist kan de 3 a 4 milioen vooreerst niet missen die du Minister nog gedurende eenige jaren uit de cultuur wil halen. Maar iedereen is het eens dat men 2 a 3 milioen als be lasting uit de vrije cultuur zal kunnen trekken. De Minister betoogt echter dat men de gedwongen cultuur van 10,000 bouws hoogstens zal kunnen uitbreiden en zegt: «zoo benard zijn onze finantien niet, om voor 1 milioen wisselvallige ontvangst" nieuwe contracten in dvvang uit te geven. Maar hy wil wel om een paar milioenin ons ooguiterst wisselvallige baten te behouden nog gedurende 20 jarenzeker 10 jaren meer dan noodig is, dwang in standhouden. Nieuwe middelen zyn hem niet bekend om het verlies te dekken. Maar zal de vrye cultuur die verrijzen zalzoo men den Europeaan gelegenheid geeft om grond te koopen en te huren niets opbrengen En waarom zou men dan over 20 jaren een grooter deel der onrechtmatig verkregen gelden beter kunnen missen dan nu? Zulk een argument pleit voor het behoud van dwang en monopolie niet voor een liberaal stelsel. Neen de verlenging van de dwangcultuur langer dan een lOtal jarenzal den weerzin van de bevolking vermeerderenden vrijen aanplant dus in den weg staan en is een don gratuit aan de contractantende staat zal er niet veel meer door verkrygen. Gaat men de overige bepalingen van het ontwerp na, dan ziet men niets dan onbestemdheid of illibera- lisme. Overal staat het fiscaal belang voorop en zal het bon plaisir ruim spel krijgen. Onder sub. wordt gezegdgeene onderneming waar »de druk der bevolking" overschrijdt hetgeen «het finantieel belang van den staat in billijkheid vorderen mag." Hoevele aanschrijvingen en bevelen van even rekbaren aard gaf van den Bosch niet De eene resident zal als „billijke" druk beschouwen hetgeen een ander een schreeuwend onrecht zal noemen, terwyl men zich verdienstelijk zal willen maken en voor het finantieel belang zorgen. Onder sub b. zegt de Ministernergens neemt ge meer dan één vijfde der velden van een dorp, „tenzij de bevolking zelve afwijking van dit voorschrift ver- lange." Eilieveals de bevolking zoo gaarne in dwang suikerriet plantdan zal zij dat te eer vrijwillig doen. Maar zy zal nergens verlangendat men haar meer dan noodig van de beste rijstvelden ontneme. Deze bepaling zet de deur open voor al wat de machthebbenden willen vorderen. Alle vroegere regelingen verzekerdeu de bevolkiug een minimum van plantloon en snijloon. Onder c. spreekt de Minister van een „behoorlijk" loon en laat de regeling aan het Indisch bestuur over. Wij willen wel door de plaatselijke autoriteit laten regelen maar wat men op Java somtijds als eene „behoorlijke" belooning van den inlander beschouwdewas bloedgeld. Een resident of ander ambtenaar, die een suikercontractant wil bevoor- deelenzal zeggen: 10 cents per dag is „behoorlijk," als het 50 moest wezen. Deze bepaling is zoo rekbaar, in een land waar dwang en willekeur tot dusver tegen over den kleinen man regel warendat wij ze ongerijmd achten. Een minimum plant- en snijloon moet in de wet verzekerd zyn. Eindelijk zal men, volgens/., alleen voor het riet- snijden, het vervoer van riet en suiker, alsmede de werkzaamheden aan de fabriek gedwongen werkvolk leveren, als de „onmisbaarheid" bewezen wordt. Reeds werken vele fabrieken, ja, de meesten, met vrijwillig werkvolk. De regeling van 1863 maakte dit voor fabriek- arbeid verplichtend. De „onmisbaarheid" zal echter wel bewezeu worden waar de gezaghebbenden den fabrie- kant willen begunstigen. Deze bepaling is eene reactie. Zien wij voortshoe de Minister de contracten wil verlengen dan treft het ons dat hij ze niet meer uitbesteedt en ook niet eenvoudig met de eigenaren continueert. Eene commissie zal schatten wat een fabriekant aan belasting kan opbrengen naar keuze in geld of levering van suiker. Zal dat geheim blyven Wy gelooven het niet, Dan zal men met den fabriekant leven en bieden; wordt men het niet eens dan besteedt men uit. Wij stellen ons voor dat de Staat geen cent hooger krijgt als de schatting laag is en dat bij hooge schatting uitbesteding regel zal worden. Deze handel wijze verzekert niet de belangen van de schatkist. Hoe men dit voorstel beschouwe in elke bepaling ligt de kiem tot willekeur en halfheid. Het geeft ons geene voldoende oplossing van de dwangcultuur en stelt de toekomst in gevaar, ter wille van een fiscaal belang, dat niet verzekerd is. Wie de vrijheid wilmoet ze vertrouwen en niet met de eerlijkheid transigeeren. Sm ttjssfklijinfc. Op den weg naar Zulhbach (bij Mainz) lieeft men op den 3 11. een man vinden hangen bij wien een brief je gevonden werd, de volgende woorden behelzende: „Den 20sten Julij heb ik te Wiesbaden mijn geheel vermogen verspeeld; ik laat te Berlijn eene vrouw en vier kinderen in de grootste ellende achter." In den omtrek van Bern heeft in eene onderaard- sclie steengroeve een ontzettend ongeluk plaats gegrepen. Op het oogenblik van de hervatting der werkzaamhe den kwam er eene plotselinge verzakking in een der steenwanden en vijftien werklieden waarvan velen huis vaders, werden onder de enorme steenmassa's verpletterd. Vreeselijk verminkt werden de lijken van onder de zware massa's gehaaldde een zonder hoofd, de ander zonder beenen of armendie letterlijk afgesneden wa ren terwijl een vierde geheel midden door gekloofd was. Behalve de dooden zijn er nog een aantal mijn werkers min of meer zwaar gekwetst. Het district Mendrisio (Zwitserscli kanton Tessino) wordt thans door een lastige plaag geteisterd. Tallooze zwermen zwarte rupsen dringen in de bewoonde huizen; zij kruipen tegen de muren en komen door de vensters in de kamer, alwaar zij zich overal verspreiden, zelfs in de bedden en door hunne aanraking pijnlijke zwel lingen veroorzaken. De schrijver van dit berigt aan een der dagbladen gelooft, dat hij, genoodzaakt zich tegen die insecten te verdedigen, niet overdrijft als hij het aantal der door hem op één dag (4 Augustus) ge- doode rupsen op duizend schat. Eenige personen hebben als voorbehoedmiddel, voor hunne huizen barrikaden opgeworpen en deze met een laag zwavel bedekt, doch te vergeefs. In verscheidene plaatsen zijn gebeden voor geschreven, deze gebeden worden uitgesproken doch baten niets. Te Chiasso luidt eiken morgen de klok, om de bevolking tot de rupsenjagt op te wek ken. Vanwaar die diertjes komen is onbekend. Zy zijn zijdeachtig; iemand, die eenige in een doos heeft gedaan om ze tot popjes te doen worden en hare gedaantever wisseling gade te slaanzal van deze zoölogische proef neming later verslag doen. Eergisteren is de dierentemmer Lucas iu het Hip podrome te Parijs bijna het slagtoffer geworden van zijne gevaarvolle betrekking. Een der leeuwen wierp zich op hemterwyl ook nu een tweede leeuw toe schoot en hem met zijne klaauwen ernstig verwondde. Een deel van het publiek liep vol angst en ontzetting weg en een aantal vrouwen verloren haar bewustzijn. Plotseling grijpt de medehelper van Lucas, Jozef Me- nnndieen geweer en treedt de kooi der leeuwen bin nen, slaat met de kolf rechts en links en dwingt de leeuwen om hun prooi los te laten. Terwyl hij hen aldus op een afstand houdt wordt Lucas uit de kooi gedragen. Door den dienstdoenden geneesheer van het Hippodrome, bijgestaan door twee andere dokters, werd hij vervolgens verbonden. Zijne wonden zijn diep en talrijk, en vooral de rechter arm is zwaar beleedigd. Lucas schijnt echter buiten levensgevaar te zijn. 21 Aug. Hedeu stond voor het prov. gerechtshof alhier teregt C. F. de Bruine, pol derwerker te Arnemuidenbeklaagd dat hij tijdens de ongeregeldheden in April 11. aldaar een der Belgische arbeiders aldaar heeft geslagen en verwond met een puthaak. De beklaagde ontkende dit gedaan te hebben, doch het Hof achtte het feit genoegzaam bewezen en veroordeelde hem tot eene correctioneele govangenistraf van drie jaren. Zierïlcacec, 21 Augustus. Gisteren had alhier het aangekondigde volksfeest der Sociëteit „tot Nut en Genoegenplaats. Bestond er in de laatste dagen vrees voor mislukking ten gevolge van het min gunstige we der, die vrees werd niet verwezenlijkt, daar heerlijk weder het feest begunstigde. De muziek van de veld artillerie, onder directie van den heer Rudersdorff, bragt ook ruimschoots bij tot verhooging van het feestgenot. Dit corps handhaafde hier niet alleen zijnen ouden roemmaar verworf nieuwe lauweren. Zoowel de ma- tinée als het concert waren druk bezocht. Het feest werd opgeluisterd en besloten ftiet prachtige vuurwer ken van den heer Hendrikx te Antwerpen welke ten volle aan de verwachting beantwoordden. Dit feest heeft ten volle den naam van FoZ&sfeest verworvendaar niet alleen de leden der Sociëteit, maar te meer het volk het genot der vuurwerken en der muziek hadden. Door den arbeider Pieter van Splunderente Renesse, werd de vorige week een aardappelplant gerooid, waaraan niet minder dan 64 groote aardnppelen waren, behalve 8 alO kleine. Het Staatsblad no. 144 bevat het besluit van den 6den Augustus 1869betrekkelijk het toekennen van vrijdom van accijns voor het ruwe zout, benoodigd voor het zouten van darmen; bevat no. 145 het besluit van den 9den Augustus 1869, houdende regeling der concessiën van kunstmatige mosselbanken op de Schelde eu Zcenwsche stroomeu. Bij koninklijk besluit van 3 dezer is beslist dat alleen dan aan eenige zoons vrijstelling van den militairen dienst kan worden verleend, wanneer zij de eenige zoons zijn zoowel van vaders- als moeders-zijde en geen halve broeders hebben. Veel wordt er gesproken over 't gemak en de weelde der Amerikaansche spoorwegen maar dan ook tot heden toe heeft stellig nog geen enkele maatschappij de be leefdheid zoo ver gedreven als in de overzeesche be zittingen van Engeland het geval is. De hitte is zoo sterk in Indië, zoo schrijven de Engelsche nieuwsbladen, dat honderden personen er plotseling ster ven aan eene, door de waruite veroorzaakte, beroerte. De spoorwegmaatschappijen hebben dientengevolge be sloten in elk station een zeker getal doodkisten te plaatsen voor de personen, die, van 'teene station naar 'tandere, gestorven zouden zijn. Bij Kon. besluit van 15 dezer zijn verplaatst de volgende controleurs der directe belastingen in- en uitgaande regten en accijnsenvan Goes naar Heeren veen E. Ij. Bogaert; van Axel naar Hans weertC. J. C. van der Venvan Hansweert naar Axel, E. A. Tissot van Palotvan Amsterdam (5e Afd.) naar Middelburg H. J. Moll. Men verneemt, dat door Mr. Jac. van Gigch een request aan Z. M. den Koning is gezondenten einde voor de negen eerste veroordeelden in de Rotterdamsche regtsgedingen vermindering of wijziging van straf te verkrijgen. Door de advocaten der overige veroordeelden en van den vrijgesproken Buys, Mrs. van Hogendorp van Rand wijk, Belinfante en Torbecke is voor al de veroordeeldeu een request van adhaesie aan dat van Mr. van Gigch ingediend. Een telegram uit Tripoli van 18 Augustus meldt, dat de Nederlandsche reizigster jonkvrouw Alexandrine Tinne door den stam der Toearcgs is gedood geworden. Aan het Handelsblad wordt het volgende geschreven uit Rome, dd. 15 Aug.: Ik behoef u niet te zeggendat de zaak van Barbara Ubryk, welke in den laatsten tijd alle dagbladen van Europa heeft bezig gehoudenhier een buitengewoon diepen indruk heeft gemaakt. De H. Stoel heeft zich deze zaak ten ern stigste aangetrokken, en ofschoon de bisschop van Krakau Mgr. Galecki, zijn officiëel rapport nog niet herwaarts heeft opgezondenis onze regering toch reeds genoeg door hare agenten onderrigtom het gedrag van Mgr. Galecki af te keuren. Zij is van meening, dat hij zich te veel heeft laten medesle pen door de wereldlijke overheid en in elk geval maatregelen had behooren te nemen, om het schandaal, door deze gebeurtenis te weeg gebragt, zoo veel mogelijk te verminderen. Inmid dels tracht zij aan de zaak een zachteren glimp te geven, ten einde zoo veel mogelijk den indruk weg te nemenhij het publick te weeg gebragt. Gemengde berig-ten. Welke lichten er zoo al schitteren in sommige ge meenteraden is weder bewezen te X. Er werd namelijk geld aangevraagd tot aankoop van eene Aard-globe voor schoolgebruikmaar o wee! met schier algemeene stemmen werd de aangevraagde som geweigerd op grond, dat zulk een ding maar eene valsche voorstelling is van de wereld want de wereld is geen groote biljart bal. De wereld is een platte schijf, die, volgens de schrift, op pilaren is gegrondvest. Dat echter de wereld een groote bol is, wordt elke minuut wel duizend maal bewezen door alle zeevarende volken der wereld. Dit wordt ook bewezen door de Eclipsen die wel 1000 jaar vooruit kunnen berekend worden. Ook wordt het bewezen door dat een uur gaans 5555 ellen 5 palm 5 duim en 5 streep is. Dat dit zoo is weten de schooljongens. Zie hier waarom De groote biljart-bal heefteen omtrek om zijn dikst van 40,000,000 ellen. Diezelfde cirkel heeft ook een omtrek van 360 graden, en onder de linie, heeft een graad 15 Duitsche mylen of 20 uren. Dus20 X 360 7200 uren. Deelt men nu die 40 millioen ellen door 7200 uren

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1869 | | pagina 1