I IKIk/I ISI IfI NIEUWSBODE No. 2059. Zuturdag 21 Augustus 1809. 26sle Jaarg*. Nieuwstijdingen. 31 en abonneert zich: In Nederland bij de Uitgevers DE LOOZE WAALE. Hoek van de SbhuithavenB, No. 94, eu bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, .Staal Michigan, lïrièven en Ingezondene Stukken franco. Aboin» on ts-Pr ij Voor 3 maanden1,30. Franco per post, in Nederland- 1,G0. Voor Noord-Amerika, franco New-York -3,90. V oi*j»ol* ij it t: Dingsdag, Donderdag en Zatnrdag. A. <1 v o i" t o ïi t i o ii 10 cent per gewone regel. GllüOTE LETTERS worden naar plaatsruimte berekend. Advcrtentiëu voor den werkenden stand ii 30 Cents. Bekendmakingen van ondertrouw of huwelijk n 40 Cents; dito van 25- of SOjarige Eehtvereenigiug u 50 Cents h contant eu franco aan het Bureau. De inzending der Advcrtentiëu kan geschieden tot Maandag, Woensdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Op het Postkantoor te Zierikzee zijn over de eerste elft der maand Julij onderstaande brieven bezorgd, eadresseerd aan personenwier namen ter plaats van estemming onbekend zijn als een aan T. KRLJSZER te Noórdwèlle. y, L. J. JANSEN te Deventer. LOUISA SUIKERBUIK te Zevenhuizen. Van het hulpkantoor te Haamstede een aan S. SLAGER to Nieuwerkerk. Yan het hulpkantoor te Ouwerkerk een aan G. MERTENS te Bergen-op-Zoom. tegeling van de suikercultuur op Java. i. Het teelen van suikerriet en het verwerken van het p geschiedt sedert zeer lang op Java. In de dagen ,n de Oost-Indische Compagnie verhuurde men tot dat iel in Cheribon en elders aan Chineezen de gronden ,n geheele dorpen en de menschendie daarop woon- •n. Ondanks voorschotten van de Compagnie ging hef drijf echter achteruit. Het hief zich een weinig op |der het bestuur tot 1830. De heer van den Boscli zag dat de suikercultuur op Java eene rijke bron van ilvaart kon worden wanneer men die op groote schaal eef. Hij spoorde menschen opdie eene fabriek wilden uwen ten einde het riet (dat, als het rijp is, spoedig ;geperst dient te worden) te koken en te verwerken, j beval dat de Javaandie volgens de overoude ge- lonte een vijfde gedeelte van zjjn oogst aan rjjstgewas, belasting 'aan den staat moet opbrengenin plaats arvan een vijfde gedeelte van zijn grond met suiker- t zou beplanten. Zoo legde hij den grond tot eene i' zwaarste dwangcultures, die op Java ingevoerd zijn. •n hield .zich volstrekt niet aan de bepaling dat een fde van den grond van de daartoe aangewezen dorpen or de Regeering in cultuur gebracht zoude worden, n stoorde zich niet aan eigendomsrecht en verbrandde Cheribon bewijzen daarvan om aaneengeschakelde reinen voor de riettuinen te gebruiken. Men dwong Javaan somtijds riet te planten op gronden die li-voor niet deugden. Men betaalde hem niet voor zijn rkmaar gaf hem eene belooning, die overal laag smaar hier en daar tot een paar centen per dag tidewant men berekende de uitkeering naar de •veelheid suiker, die de fabriekant uit het riet kookte, n kende de stoom voor de fabrieken nog niet en akte destijds niet de helft van den suiker, die tegen- ordig door verbetering van de fabriekatie ver gen wordt. De proefnemingen zijn door den inlander Java betaald. Men dwong den Javaan het riet te den te vervoeren en in de fabriek te verwerken, potter, en ander aarden gereedschap te bakkendie fabriekant noodig had het hout te vellen voor den cuw van fabrieken en zelfs om te stoken, waardoor vi;.-nemcnts-bossclien op de schandelijkste wijze*zijn ield. Men nam voor de fabrieken het water, dat inlander niet missen kan om zijn grond met rijst beplanten. Daar de suiker alleen verkregen kan den op gronden, die de beste rijstsoorten opleveren, de invloed van deze cultuur noodlottig voor den rijst- w. Men heeftde gronden toch gedurende 1 '/2 jaar voor aikercultuur noodig en de bevolking moest dus op do it goede terreinen snel wassend maar niet zoo rijk *ewas planten, om in haar onderhoud te voorzien. Europeesch en Inlandsch bestuur bemoeide zich al wat cultuur wasook met den zaaitijd van rijst oo leerde de landbouwer op Java alles op bevel ntah) doen en ontwende zich aan eigen initiatief, moest de menschendie men in een dorp of vlek *rond ontnomen had toch een ander stuk geven oo begunstigde de suikercultuur het communaal en de periodieke verdeeling van den grond. Men u kunnen nagaanwelk een zegen die tak van ultuurstelsel voor Java is geweest. <i den Bosch, kon aanvankelijk geen menschen n, die suikerfabrieken wilden oprichten. Men kende de zaak niet. Het Gouvernement dwong dus aan dezen en genen een contract op en gaf kolossale rentelooze voorschotten om fabrieken te bouwen en machines te koopen. Men gaf te hoogen prijs voor de verkregen suiker. De verkoop leverde voor de Regeering aan vankelijk groote verliezen op. Maar toen de fabriekatie hare eerste periode had doorgeworsteld en de contrac tanten rijk werden ten koste van bevolkiug en schatkist, kwamen er meer liefhebbers. Een suikercontract was eene gunst en er werd schandelijk mede geknoeid. Die guide dagen zijn voor velen voorbij. Toen na 1848 openbaarheid ontstondtoen de prijzen van alle producten rezen en op de suiker veel verdiend werd ontstond eene enorme speculatie in suikercontracteu. Maar de Regeering wilde eenerzijds haar deel hebben in de winst en breidde hare eischen langzamerhand uit, met inkrimping van voordeelen zoodat ten slotte de heer Bochussen in 1860 eene regeling maaktedien men een strop om den hals der fabriekanten heeft genoemd. Zij moeten twee derde van alle suiker, goede kwaliteit, aan de Regeering tegen fabrieksprijs afstaan. Aan de andere zijde werd de druk van de bevolking eenigermate verminderd. De betaling werd verhoogd langzamerhand werd verlangd dat al wat niet tot het landbouwbedrijf behoordedoor vrijwillige arbeiders werd verricht. De fabriekanten begonnen te klagen dat men de bevolking onthief en de schatkist vulde, maar dat zij een zondenbok werden en in 1863 kwam de heer Fransen van de Putte aan enkele grieven te gemoet. De toestand is thans deze dat de Javaan waar de grond rijk en de fabriekatie goed iseene redelijke belooning ontvangt. Hij heeft geleerd, als was de'les duur, dat suikerriet planten eene voordeelige zaak kan zijn. Het Gouvernement wint op den verkoop van ongeveer een milioen pilcols suiker, vijf milioen guldens per jaar. Er zijn 40,000 bouwselk van 500 vierkante roeden met suikerriet beplant. Java produceert per jaar gemiddeld 120 milioen kilogram suiker. Vele fabriekanten klagen evenwel en slechts enkelen doen nog groote zaken. Maar de gedwongen cultuur heeft voor den rijstbouw enorme nadeelen. Dat wij bij onze schildering niet overdrijven leert de geheele memorie van toelichting tot een ontwerp van wetdoor den minister van koloniën ingediend om deze cultuur bij de wet te regelen. Hij beroept zich daarbij op een oordeel, door wijlen den hoer J. C. Baud zestien jaren geleden uitgebracht. Iljj schrijft: In dat belangrijke, voor overlegging niet geschikt stuk,'1 zoo lezen wij op bladz. 1 van de memorie van toelichting „wordt herinnerd dat liet ook bij de „invoering der suikercultuur in de oogmerken des „stichters van het cultuurstelsel lag," de „adat" te i „eerbiedigenmaar de dien overeenkomstig gelegde „grondslagen in de praktijk onhoudbaar gevonden wer- „den voornamelijk sedert „de toestand waarin het „moederland in 1830 gebracht werd een toenemende „behoefte aan verplichten arbeid deed ontstaan." En zoo dus vat de men/orie het gebeurde na 1834 samen, „kwam een samenstel van inrichtingen tot stand, waar- „van men niets te veel zegt wanneer men beweert, dat „daardoor aan de Javaanself Maatschappij een gedeeltelijk reeds volbrachte oimventeling is voorbereiddie noch met „de eischen der rechtvaardigheid, noch met die van het Staatsbelang kan worden overeengebracht De thans aangegane suikercontracten loopeu af. Zij zijn 95 in getal een loopt tot in dit jaar, een tot in het volgende; 33 loopen in 1871, 13 in 1872, 18 in 1873 en enkelen nog later af, zoodat de tweo laatsten in 1882 expireeren. Men schat de waarde der fabrieken op 30 a 40 milioen gulden. Meer en meer is de over tuiging doorgedrongendat men den dwang en de kunstmatige inrichting van deze cultuur moet laten varen, wil men een einde maken aan een grof onrecht. De ondervinding leert, dat men geen dwang noodig heeft. Handhaving van de gedwongen suikercultuur is onvereenigbaar met een mild en rechtvaardig bestuur, waarbij de verzekering van de rechten van den inlander op zijnen grond eene eerste plaats moet innemen. Het Gouvernement behoort een gedeelte van de te groote voordeelen los te laten wil zij de suikercultuur op Java tot geleidelijke ontwikkeling brengen en zoo doende langzamerhand groote inkomsten als belasting verkrijgen. Om schokken te vermijden, zijn alle belanghebbenden en ook de minister het met ons eensdat een over gang noodig is. De heer Fransen van de Putte wilde de bemoeienis van den Staat beperken tot het ter beschikking stellen van den grond voor de fabriekanten, gedurende 20 jaren tegen schadeloosstelling aan de eigenaars. Voor al het overige moest de fabriekant arbeiders tegen loon zien te krijgen. De Staat zou zich met minder levering van suiker tcvredeu hebben moeten stellen. Tweeërlei plan werd daar tegenovergesteld. Het eene is onlangs weder door den heer Millard in het Indisch Genootschap aangeprezen. Men verlangde dat de Staat 100,000 bouws van de beste rijstvelden zou onteigenen en die in eigendom aan de suikerfabriekanten overdoen. Wij noemen dat plan dat de knoop eenvoudig zou doorhakken met den heer Keuchenius in 1866landroof ten behoeve van het overheerschende ras. Gesteld men had de Zeeuwsche landliedengedurende meer dan 40 jaren gedwongen meekrap voor de Regeering te planten. Wat zouden zij zeggen, als men voorstelde dat onrecht te doen ophouden mits zij hunne beste gronden aan de eigenaars der meestoven afstondentegen eene door de Regeering te bepalen prijs? Is zoodanige onteigening ten behoeve van particuliere ondernemingen al of niet te verdedigen Al de schoonklinkende phrases van den heer Millard beantwoorden wij met het Fransche spreek woord vous êtes orf èvremonsieur Jossein andere woorden: gij zijt een quasi-liberaal suikerfabriekant. Een ander plan door een aantal belanghebbenden handelaren en industriëelen op Java in 1866 aangeprezen (te vinden in het Bataviaasch Handelsblad van 13 April 1866) gaf in overweging de gedwongen cultuur binnen tien jaren tyris trapsgewijze te verminderen en den fabriekant vrij te laten, bij geheel vrijwillige overeen komst gronden aan te koopen die hem in eigendom zouden worden verzekerd. Het ontwerp van wetdat thans ingediend is spreekt ook van iets dergelijks, maar is oneindig minder liberaal. De minister wil nog gedurende twintig jaren het tijd perk van overgang laten bestaan en de Javaansche Maatschappij daarvan al de nadeelen laten ondervinden Onder protest tegen het gepleegde onrechtwil hij het een tijdlang bestendigen meer dan noodig is. (Slot volgt). Antwerpen18 Aug. Eergisteren heeft de bediende van het huis A. Thijshandelaar in publieke fondsen alhier het hazenpad gekozen met eene so:n van ongeveer 80,000 franken. Deze persoongenaamd J. Dutienne, deed sedert eenigen tijd grove verteringen, zoodat het vermoeden thans bestaat dat hij zich aan meerdere diefstallen heeft schuldig gemaakt. Eerst gis teren morgen ten 10 ure ontdekte de heer Thijs den diefstal, doordien een blad uit het register was gescheurd hetwelk de nummers der Amerikaansche leening behelsde. Onmiddelijk naar zijne woning zendende ontdekte men dat hij reeds den vorigen avond ten 7 ure naar Calais vertrokken was, om waarschijnlijk van daar paar Enge land over te steken. Al de nummers der Amerikaansche leening zijn per telegraaf verzonden naar al de bankiers huizen in BelgieFrankrijkEngeland Amerika en Duitschland, vergezeld van het portret van Dutienne, om den aanbieder aan te houden. AarOenburg, 17 Aug. De Rederijkerskamer „In Minnen Groenen" alhier, heeft besloten haar tien jarig bestaan in February 1870 op geheel eigenaardige wijze te vieren. Zij wenscht een prijskamp te geven voor de overige in West-Zeeuwsch-Vlaanderen gevestigde kamers, en daarvoor drie of welligt meer prijzen uit te loven, bestaande in geschikte Nederlandsche dicht werken in prachtband. De Kamer doet dit om de broederschap en overeen stemming tusschen de kamers onderling te bevorderen. De uitnoodigingen zullen binnen kort worden rond gezonden. Groede, 16 Aug. Tot hoofdonderwijzeres aan de bewaarschool alhier, werd heden benoemd Mej. van der Linde Kindtvan Groede. Een onzer vrienden die Vlaanderen heeft doorreisd, deelt ons het curieus grafschrift mede van eenen waren patriark, te Meulebeke, omtrent het midden der XVIP,e eeuw overledenen waarvan de geheugenis in de streek in groote eer wordt gehouden. Het opschrift in eenen zerk gesneden en langs binnen in den kerkmuur ge metseld behelst in den eenvoudigen schrijftrant van dien tijd, merkwaardige bijzonderheden in dit voorbeeld van langlevigheidder andere eeuwen. Ziehier ten naasten bij den inhoud van den ouden Vlaamschen tekst, in dezen zerk gebeiteld D. O. M. Hier voor dezen zerk ligt begraven Jehan Cosman zoon van Adriaan die overleed den 17 Mei 1749in den ouderdom van 109 jaren zijn haar op zijn hoofd niet grijs geworden zijnde; hij had nog al zijne tanden en hij bezat nog al zijn verstand. Hij was nooit bloed gelaten geweest en kreeg in zijn 90ste jaarzijn 28ste kind. Onder deze kinderen zijn er twee pastors, een onderpastor en andere geestelijken; hij was oom tot in den vijfden graadenz. R. I. P. De zeldzame eeuwelingen onzer dagen geven gewis het voorbeeld niet meer van zoo eene kloeke langle vendheid. Oo^ssoiiItuvês-, 19 Aug In deze week is in eene sloot onder Oostsouburgdoor den gemeenteveldwach ter, het lijk gevonden van eene vrouw, die sedert eenige dagen uit het armhuis alhier vermist was. Zij leed aan verstandsverbijstering en heeft door verdrinking een einde aan haar leven gemaakt. 16 Aug. Heden heeft ten raadhuize alhier bij enkele inschrijving de aanbesteding plaats gehad, van het maken van eenige werken nabij den ouden Arne- muidschen weg, in verband met de verandering van het rioolstesel dezer gemeentebestaande in: 1°. Den onder bouw van een basculebrug: 2°. Het bouwen van een ververschingsduiker en 3°. Het aanleggen van een gemet- selden vergaarbak met afvoerriool enz. Voor deze werken was het minst ingeschreven door J. Elenbaas te Bruinnisse, voor ƒ20,975. JEllojiieot, 20 Aug. Als eene bijzonderheid kun nen wij mededeelendat C. den Boer en M. van Zuijen alhier, welke 59 jaren gehuwd zijn, het voorregt heden mogten smaken te beleven dat hun jongste zoon het 25-jarig huwelijksfeest vierde. Zierïlixoc, 20 Aug. De miliciens, die dit jaar bij de troepen te paard (regementen huzaren, veld- en rij dende artillerie) waren ingedeeld en daarna met verlof zijn vertrokken zullen naar wij vernemen met primo Oct. aanstaande, i werkelijke dienst worden geroepen om gekleed en geoefend te worden. Omtrent de inrigting van het srhutterskamp ont- leenen wij de volgende bijzonderheden aan het Utrecht- sche dagblad Er zijn twee honderd en twintig tenten aanwezig. Naast het veldstuk, hetwelk iederen dag het begin en het einde van den wedstrijd door een schot zal bekend maken, is de veld wacht gelegen welker vijftig soldaten de posten moeten bezetten. De teut des konings, om ringd door bloemen en oranjeboomenis omgeven door twee rijen tenten, bestemd voor de prinsenhoofdoffi cieren en leden van het centraal comité. Rechts van de vorstelijke tenten zijn in verschillende anderen de koninklijke smeden en bedienden gelegerd, terwijl te vens een houten keuken in gereedheid is gebragt. Achter de twee rijen tenten der vorstelijke familie en dér hoofdofficieren staan twee andere rijen voor officieren en bestuursleden van verschillende weerbaarheidsver- eenigingen. Ter rechterzijde bevinden zich de wapen borden van Gelderland, Overijsel, Drenthe, Friesland en Groningenter linkerzijde die van Utrecht, Noord en Zuid-Holland, Noord-Braband en Zeeland, ter aan duiding dat in de daarachter gelegen tenten de korpsen dier provinciën zich bevinden. Dit eerste gedeelte wordt door een drietal straten doorsneden, de Utrechtsche de Noord-, en de Zuid-Hollandsche. Een zeer breede weg door het midden van het kamp draagt den naam van Kampstraatals centraal-allée tusschen de beide kampvleugels. Aan het einde dezer straat bemerkt men rechts hot post- en het telegraafbureauen links de hos pitaal-tentenaangeduid door de witte vlag met het roode kruis; voorts een groote muziektent en twee restauratietenten. In eene andere tent zijn al de ge schenken tentoongesteld; daarnaast bevindt zich een tabakstent va,n den heer Hommes uit Utrecht, en daar over een conversatie- en vergaderingstent voor het comité en de regelingscommissie. Een paar iets verder opgeslagen tenten zijn bestemd voor den luitenant 1ste klasse J. E Cornelissen en voor den adsistent van den secretaris: de eerste dezer is gevuld met galvanische batterijen en werktuigen, waarmede genoemde luitenant proeven wil doen. Vervolgens komt men bij de zes schietbaneninge richt voor de verschillende afstanden van 100, 200, 300, en 400 passen, terwijl twee zich tot 600 passen uitstrekken. De zichtbaar geplaatste opschriften „Ter rein onveilig" waarschuwen de bezoekers hoever zij zonder gevaar zich begeven kunnen. Naar het Vaderland verneemt, heeft ook de Re geering aan het hoofd der politie te Vlissingen haar ongenoegen betuigd over de aldaar plaats gehad heb bende behandeling van Lamb. Id het Vaderland komt eene uitvoerige beschouwing voor over het gebeurde ter kuste van Guinea. Hel blad legt. uit een hoe de onjuiste tijdingen aan de Guineschc kust zelve in de wereld zijn gekomen en van daar iu de brieven van daar gezonden. Aan de berigten door den heer v. Sypestein ont vangen mag men niet twijfelenook dat hij de zaak in do Tweede Kamer ter sprake bragt is hein uit zijn standpunt niet kwalijk te nemen al ware de wijze minder goed le keuren. De Amste.l was met vijandelijke bedoelingen voor Commondah de onzen hadden nog pas de krommen der negers vernield is het dus zoo onbegrijpelijkdat de negers de schipbreuke lingen niet als vrienden bejegenden zij behandelden ze zelfs beter dau zc gewoonlijk gevangenen doen. Wat deden de Ne derlanders iu den Spaanschen tijd toen zc toch walmeer beschaafd waren dan de negers op de kust De gevangenen werden soms gekielhaald daarna met 100 a 200 slagen afgeranseld eu dan verdronken de negers kapten een lijk de hand af, de Nederlanders' deden dat bij leveuden lijve; de negers bevestigden den gevangene met een kram om den arm tegen een balk, de Nederlanders staken de hand met een broodmes in den mn9ttotdat de patient de hand zelf wegtrok. Er is dus geen reden om zoo over wraak te roe pen. De kleine Am stel heeft Dixove verwoest.de Koopman met 100 man matrozen en mariniers is wel voldoende om alles in orde te brengen. En worden er negers gevangen genomen 't is te ho pen zegt de schr.dat onze zeelieden hen even goed behandelen als de negers het de onzen gedaan hebben. Zekere heer Victor Lodewijk Jacot, vau beroep'«profeet wonende te Brighton 2 Clarendon place, deelt aan de wereld mede, dat »hij zich genoopt gevoelt" aan de kerk mode te deelen dat liet feit, waarvan in Matheus XXIV30 wordt ge sproken t binnen weinige maanden zal plaats hebben. Ook deelt genoemde profeet mede, dat er spoedig een oorlog zal uitbre ken tnsschen Frankrijk en Oostenrijk tengevolge waarvan Turkije uit de rij der Europeschc volkeren zal verdwijnen en tenge volge waarvan Napoleon III zich meester zal maken van Egypte vanwaar zich het. rijk langzamerhand over de geheele aarde zal uitbreiden. De heer Jacot heeft dit alles gevonden in het bock Daniël, hoofdstnk XT, vers 40, 41 cn 42. Gemengde berigten. Bij gelegenheid der Goessche kermis zal er te 's Gten tooneele worden gevoerdDe reizende hoedof de verwaande dwingeland met treur- en boet zang. Te Kloetinge zal er op eene dame gelet worden, wat zij op Zondag zoo al verrigt. Ook 's morgens vroeg wordt soms de dag wel goed gemaakt voor twee dagen. Eene dame te C.die nog al een graankooper tot kalant heeft, heeft er nog een timmerman bij genomen. De twee boeren te N. zijn tot bekentenis gekomen doch het is nog niet geteekend door twee pinkels. Die pinkel? gelijken dan ook beter op den Sultan van Turkije met zijne 500 vrouwen maar hoe laag van staat zij ook moeren 7.jjn

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1869 | | pagina 1