ZIEIMKZEESCHE MEI WSK6IIE. lo. 2658. 26sle Jaarg. Donderdag 19 Augustus 1869. DE LOOZE WAALE. HERIG T. Nieu wstij d ingen >I«mi uboniieert lu Nederland bij de Uitgevers Hoek van dc SchuilhavenB, No, 94, en bij alle Boekhandelaren eu Postdirecteuren. In Noord-Auierika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Brieven en Ingczoudoue Stukken, franco. Abo nu o 111 ents-Prijs: Voor 3 maanden 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerikafranco New-York -3,90. V ci,s<'li ij ii t: Dingsdag, Donderdag en Zaturdag. yk <1 v er t o ii tien: 10 cent per gewone regel. GROOTE LETTERS worden naar plaatsruime berekend. Advertcutién voor deu werkcudeu stand it 30 (.'cuts. Bekendmakingen van ondertrouw of huwelijk ii 40 Cents; dito van 25- ol' 50jarige Eehtverconiging a 50 Cents h contaut en franco aan het Bureau. De inzending der Ad ver ten tien kan gesehieden tot Maandag, Woensdag en Vrijdag, des voomiiddags 10 ure. ,11e Advertentiën en Stukken ter plaatsing in deze raut, regtstreeks te bezorgen of toe te zenden 1111 (le Uitgevers -vs«n <len Zierilr- eschen Nieuwsbode to Zierilraee, k Schuithavenwijk B} A'°. 94." (en zp in tpoedvorderende gevallen indachtig dat: later dan 'svoormiddng; tion uur van ■ndag, Woensdag eu Vrijdag, ter plaatsing ontvangen dt, in de Courant van dien dag niet ineer kan den opgenomen. De Uitgevers e minister van Oorlog heeft last om, na den afloop der -nwoordige militaire oefeningenbij onderscheidene corpsen aantal manschappen met verlof naar huis te zenden. Dit al zal evenwel niet hooger mogen zijn dan 30 man per pagnie of per escadron. In de eerste plaats zullen daartoe mmerlcing komen zoodanige militairen, die le hnisgenoegzaam iuu beslaan kunnen voorzien. De manschappen der reserve, naar den gewonen regel in October moesten opkomen, jn tot bet laast van Maart 1870 worden vrij gelaten. 10. Hes wat wèl denkt, gloeit van verontwaardiging over eene vuldaadwaaraan een luitenant-kolonel der karibiniers, don i Caealis (lie in Oataloniê aan het hoofd eener kolonne stond de Cnrlislen te vervolgen, zich schuldig heeft, gemaakt, leze officier had bevel ontvangen om de omstreken van Mon- t'grenabij Barcelona, af te loopen ten einde te onderzoeken ?r zich ook nog Carlisten ophielden Met 300 der zijnen Tiana gekomen, zag hij iemand aan het venster van eene nge wouing staan. Aan dezen vroeg hij of er geen gewapende men door het dorp wnreu gekomen, „llc weet het niet", voordde de man „want ik heb geslapen en beu pas opgestaan." ut gij goed het land?" vroeg hem de officier, »cn zomlt jus tot gids kunnen dienen? »V\'el zeker." was het antwoord, man nam toen een jachlgeweer en stelde zich ter beschik- van den officier. Ja een tocht van bijna drie kwart utirs stond de kolonne seling voor acht mannen gewapend met jachtgeweren le schaduw van een klein bosch uitrustende. Of zij tot i Carlistische bende behoorden, weet men niet; zooveel :eker dat zij de kolonne van ver hadden kunnen herken en dus gemakkelijk kunnen vluchten. 'oen de luitenant-kolonel voor hen stond, gaf hij aan zijne ehappen last om de acht personen twee aan twee ig vast te binden en hen zonder dralen te fusilleeren. i'. acht personen smeekten op de knieën om levensbehoud het baatte niets. Het bevel werd herhaald en de luiie- t kolonel gaf zelfs last om den gids, die hij meende dat i misleid bad, met te zeggen dat hij niet wist, of er ge- -inde mannen door het dorp waren gekomen, ook ter d te brengen. )e daad volgde terstond op liet woord. De ongelnkkigen ;gen ceuige oogenblikkeu uitstel om te bidden. Ook dit ;oek baatte niet. Negen personen waren binnen een paar uten zooveel lijken. )nder de acht personen in het bosclije bevonden zich twee Relingen, die nog geen achttien jaren oud waren; en de wel ver van tot de Carli9leu te behoorenwas eeu ïre99ist, even als zijn vader, die eene betrekking vervult de bezittingen van den generaal Milan del Bosch, ie Maarschalk Prim heeft een pensioen aan <le weduwe van gids beloofd. tturdag avond14 Augustusaan den avond vóór eestelijke viering van Napoleons honderdsten ge- •tedag, bezweek de Fransche minister van Oorlog, rschalk Nielaan de gevolgen van het vreeselijk ndat zijn kwaal hem de laatste dagen had ver- aakt; reeds sedert 13 Augustus hadden de genees- en zijn toestand hopeloos verklaard, en toch had eer Nelaton nog den moed (of de hardvochtigheid) in den nacht vau 13 op 14 Augustus eene operatie errigten, die bekend staat als eene der pijnlijkste neest gevaarlijke die de wetenschap kent. Niel on ding die operatie met dezelfde onverschrokkenheid, hem bij zijn leven had gekenmerkt en die hem tot der dapperen van het tweede keizerrijk heeft ge kt. Maar de kunst schoot te kort en de lijder is meer. Op nieuw ziet Napoleon zich een steun rukt, op nieuw outvalt hem een der steunpilaren 3r politiek, op nieuw wordt lip herinnerd, dat ook zelf niet jong meer is, dat zijn kwaal slechts slui- endo is, en dat hem langzamerhand alle mannen •gaan op wier armen hij zijne dynastie zou willen nenwanneer ook hij tot de geschiedenis behoort, is voor den ziekelijken keizer eene treurige her ring aan den 15den Augustus 1869. et Niel valt het hoofd der oorlogspartij in Frankrijk; Niel verzwakken alle kansen op een oorlog met issen, met Niel daalt de invloed der keizerin. Iu die drie hoofdpunten meenen wij de politiek, dooi den maarschalk gevoerd gedurende zijn kortstondig ministerie, te kunnen zamenvatten. Eerst in 1867 werd hij door den keizer tot zijne waardigheid geroepen doch hij heeft zich dien tijd ten nutte gemaakt. Brugge, 16 Aug. Voordurend begeeft zich eene talrijke menigte naar de gemeente St. Andrie9 om er de puinen der afgebrande kerk te zien. Niemand is in hit vernielde gebouw binnengelaten, tenzij eenige bevoorrechte personen. De plaats is voorzeker een bezoek waard. Het kerkhof is gedeeltelijk bezaaid met half verbrande balken, ander houtwerk, enz.; het gebouw levert bet treurig bewijs van wat een brand al verwekken kan. De toren is van buiten schrikkelijk door den bliksem geteisterd; het is alsof men er gedurende verscheidene dagen de steunen afgekapt hadde. Vele personen bugeven zich naar het gemeentehuisrecht over de kerk gelegen, waar al de geborgen kerksieraden zich be vinden. In de puinhopen heeft men vele gebrande centen gevonden, voortkomende vau de schalen en die men als relikvvien verkoopt. Te Gent heeft Zaturdag namiddag ten 2 ure een persoon eene poging tot moord gedaan op zijne huis vrouw. Deze vrouw was beschuldigd van overspel en zoude voor dit feit voor decorrectioneeleregtbank moeten verschijnen. De man wilde dit laatste evenwel nog voorkomen en vroeg haar daartoe in minzame woorden of zij voornemens was van gedrag te veranderen, haar belovende alles te zullen vergeten en vergeven. De vrouw zou hierop onverschillig geantwoord hebben ,Ik weet het niet," waarop de man in drift geraakte en met een revolver vier schoten op zijne vrouw loste, waarvan drie gevaarlijke wonden veroorzaakten. Hoewel hij zich dadelijk op de vlugt begaf, werd hij denzelfden middag te Antwerpen gearresteerd en in handen der justitie gesteld. De beschuldigde was een zeer oppassend en vlijtig mensch, slechts 28 jaar oud. Bij vonnis der ar rónd.- r eg than k te Gent is de pastoor van Bassevelde veroordeeld tot, eene geldboete van 1500 francs, benevens de kosten, ter zake van door hem op den kansel uitgesproken aantijgingen tegen den onderwijzer en tegen de school dier gemeente. Te Lier is een moord begaan door zekeren Tibax op zijne beminde, oud 27 jaren. Tn den laatsten tijd bestond er oneenigheid tusschen hen. Jl. Vrijdag avond bezocht hij haar ten huize barer moeder, en trachtte haar te bewegen het verschil bij te leggen. Hierin niet kunnende slagen, bragt hij haar met een broodmes drie steken in den hals en het aangezigt toezoodat de ongelukkige doodelijk getroffen voor hare moeder nederviel. De moordenaar ging op de vlugt, doch stelde zich dienzelfden avond vrijwillig in handen der justitie te Antwerpen. 13 Aug. De eerste trein, gisteren van Nieuwe Schans naar Winschoten rijdende, is door de waakzaamheid van machinist en stoker, aan een groot gevaar ontkomen. De brug over „de RenseV was bij het naderen van genoemden trein niet behoorlijk overgehaald, en dus niet te passeren. Door stoppen en remmen is de trein voor dat hij de opening van de brug had bereikt kunnen blijven staan. Had dit niet kunnen gebeuren, de gevolgen zouden vreeselijk geweest zijn. In een dorp der provincie Groningen verloor zeker man een flink daglooner, op eene vreemde wijze zijne vrouw en zijn eenigst kind. Voor ongeveer anderhalf jaar gehuwd, ging het hun goed en hadden ze zeer goed hun brood. Van oneenigheid hoorde men nimmer. Voor eenige dagen, toen de man van huis was, haalden de ouders der vrouw in stilte zijne beide lievelingen weg. Toen hij des avonds in huis kwamvond hij geen van beiden. Welke moeite hij ook aanwendde om ze terug te krijgen, niets mogt hem tot nog toe gelukken. De oorzaak dezer zaak ligt geheel en al in 't duister. Wel worden er gissingen gemaaktmaar 't zal 't beste zijn de ontsluijering van dit geheim aan den tijd over te laten. Dingsdag namiddag ten 3 ure ontstond te Hengelo een hevigen brand, die in korten tijd een drietal wo ningen vernielde. Hoewel de wind hevig washielp de overvloedig vallende regen de brandweer om den voortgang van het vuur te verhoeden. Men beweert dat de brand ontstond door eene kat, die bij het vuur gelegen hebbendeeensklaps naar den zolder liep en aldaar in het stroo door eenige vonken, die waarschijnlijk op haar gevallen waren, de onge dachte oorzaak van het onheil werd. Woningen en inboedels waren verzekerd, doch beneden de waarde. XJti-oolït, 16 Aug. Het kamp der Weerbaarheid is in orde en de twee honderd twintig tenten versieren den grond. Gisteren (Zondag) waren reeds honderden nieuws gierigen aangekomenzoo per as als per spoortrein om het geheel in oogenschouvv te nemen. Omstreeks 12 ure kwam het centraal comité op het terrein en zag men eene menisrte kwartiermakers in verschilleude uniformen aankomenom voor hunne kameraden de noodige tenten stroo enz. in gereedheid te brengen. Tegen den namiddag arriveerden de Groningsche scherpschutters reeds onder het kommando van den heer Mr. Schitter, hun hopman. Des avonds was het kamp zeer doelmatig verlicht dooreen 60tal lantaarns, terwijl de groote teut van de heeren Legel en Lam door tal van lichten schitterde. Alle burgers groot en klein zijn bezig met hunne huizen te versieren eu de nationale kleuren te ontrollen. Een rij van vlaggen wappert door de stad en van den top van den domtoren ziet men de groote vlag met den 80 ellen langen Oranjewimpel wapperen. Heden morgen is Z. K. H. de Prins van Oranje uit 's Hage alhier per spoortrein aangekomen en in een open rijtuig naar 't kamp bij de Bildt gereden. 17 Aug. De verschillende scherpschutterskorpsen zijn hier aangekomen en hebben zich ten half één uur op de Neude verzameld. Met het muziekkorps der dd. schut terij te dezer stede aan het hoofd waarop de regelings commissie volgdedaarna de leden van het Zilveren Kruis en vervolgens de officieren van het kader der dd. schutterij van Utrecht, marcheerden de verschillende weerbaarheidskorpsen met hunne vaandels naar het stadhuis. Op het stadhuis werden zij ontvangen door den burgemeester, de wethouders en eenige leden van den raad. Werkendam15 Aug. Gisteren vierde de hooggeachte onderwijzer, de Heer Blokfeest. Veertig jaren lang was hy de vriend en leidsman der jeugd. Werkendam nam ruimschoots deel aan de vreugde van den dag; ook in het aangrenzende de Werken liet men dien dag niet onopgemerkt voorbijgaan. Door het uit steken der vlaggen door het aanbieden van prachtige cadeaux en door menig hartelijk woord werd het den Heer Blok duidelijk, hoezeer men met hem ingenomen is. Nadat de kinderendien hij door een gul onthaal een paar prettige uren had bereid, vertrokken waren, werd de jubilaris door den oud-schoolopziener den be minden Heer Verschoor op eene treffende wijze toege sproken. Kort daarop bood de geachte burgemeester van Sleeuwijk den held van het feest eene medaille aan van de Maatschappij tot Nut van nt Algemeen. De Heer Burgemeester van Werkendam bragt den jubilares dank toe voor hetgeen deze ten dienste van Werkendam had gedaan. Verscheidene onderwijzers toonden door een keurig geschenk en door menige toespraak welk eene achting en genegenheid zij deu Heer Blok toedragen. In het smaakvol versierde school locaal werd het feest gevierd. Zeer genoegelijk werd de dag door menig belangstellende doorgebragt. Wordt de wensch vervuld, die door zoo velen is uitgesproken dan deelt de ver dienstelijke onderwijzer over 10 jaar in het genot van een nog schooner feest. Zierikzee, 16 Aug. Nog is den indruk der van wege de Sociëteit Tot nut en genoegen alhier in het laatst der maand Junij gegeven Harddraverijwaarbij wij van een prachtigen optogt en een heerlijk Concert profiteerden, bij ons levendig en zie! het bestuur dier Sociëteit bereid zijn leden wederom een schoon feest. Aanstaanden Vrijdag zullen wij dan weder genieten En hoe Vooreerst zal zich een der beste muziek corpsen van ons land doen hooren. Vau bevoegde kunstkenners mogten wij vernemen dat een zoo goed te zaam gesteld programma hier nog niet is gezien. Dan is aan het vuurwerk meer uitbreiding gegeven en hebben wij goed gehoorddan zal het op eene plaats worden afgestoken die niet alleen den leden aangenaam zal zijn maar ook het genot van hen, die piet tot de Sociëteit behooren, zal verhoogen. Voorts is de Illuminatie zegt men ditmaal op eene groote schaal ingerigt. Wat wij het bestuur van harte toewenschen isniet eene trouwe opkomst der leden deze toch hechtten te veel waarde aan hetgene hun wordt aangeboden maar een heerlijk weer op den feestdag. En dan zal het een ware feestdag zijn. Reeds des morgens ten 9 ure zal eene optogt door de Stad plaats hebben van 12 tot 2 ure eene matinée en des avonds ten half acht het groot Concert. Dat nog velen zich als leden der Sociëteit zullen aansluitendit verwachten wij. Nogeens dan, er blijft ons niets over dan den wensch om prachtig weer. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der dir. bel. in- en uitg. regten en accijnsen te Bathc. a.den Heer F. H. Tlwrheckethans ontvanger te Bergeyk. Door den minister van oorlog is bepaalddat aan de militairen die de Israëlitische godsdienst belijden van 2 Sept. tot 1.° Oct. e. k.verlof zal worden ver leend tot het vieren hunner godsdienstige feesten. Wij vernemen dat door den heer Lamb eene procedure is ingesteld tegen den Engelscheu vice-consul te Vlissingen den heer Ellinckhuijsen. Deze laatste is gedagvaard om zich bij vonnis der arrond.-regtbauk te Middelburg, uitvoerbaar zelfs bij lijfsdwang, te hooren veroordeelen tot vergoeding van alle kosten schaden en interessen door den eischer geleden of nog te lijden tengevolge der onregtmatige daden van hem, gedaagde, zijnde o. a. dat hij heeft goedgevonden om den heer Lamb op 8 July tetwijWlgze zich op het policie-bureau te Vlissingen bevond om zijn paspoort te toonen in hechtenis te nemen hem voorts onder bewaking van beambten der Vlissingsche policio over t.e brengen naar het hotel Duke of Wellington te Vlissingen al zijne bagage te onderzoeken of door de policie-agenten te doen onderzoeken en van hem en zijne echtgenoote eene som gelds af te nemen dat de gedaagde hem dien geheelen dag en den volgenden nacht in genoemd hötel gevangen heelt gehouden onder bewaking van een beambte der Vlissingsche policie en hem zoowel als zijn huisgezin iu den morgen van 9 Juli) met behulp der policie naar de Rotterdamsche stoomboot heeft doen overbren gen en ook op die stoomboot door twee Vlissingsche policie-agenten heeft doen bewaken om hem te Rot terdam, onder bewaking steeds van die policie-beambten, naar de woning van den Engelschen consul te doen overbrengen alwaar hij door dezen echter onmiddellijk in vrijheid werd gesteld. Het Vaderland schrijft: In Noord-Holland vertoont zich eene tot hiertoe on bekende plaag onder de schapendie door zwermen glinsterende bromvliegen worden gestokenwaardoor de huid ziek wordt en het beest aan 't kwijnen gaat. Sommige schapenhouders scheren de wol af en smeren dan het vel in. Men meldt uit Bath, dat de slikken in de Bathsche Vlei, beneden de visscherij aan den Engelschen-polder tot digt bij het hoofd aldaar, volgens rapport van des kundigen, zeer geschikt zijn voor de mosselteelt en dat de minister van finantien besloten heeft, die slikken in perceelen (men vermoedt in twaalf perceelen) in consessie uittegeven. Zekere boer had zijn huis doen assureeren voor 12,000 gulden meer dan tweemaal de wezenlijke waardeen korten lijd daarna werd zijn eigendom door brand vernield. Dc ge assureerde eisehtc van de maatschappij eene som van 12,000 gulden. Na inlichtingen door de maatschappij ingewonnen werd hem de helft aangeboden onder verzekering dat bet hnis naauwelijks 5000 gulden waard was. De boer protes teerde natuurlijk maar toen de maatschappij hem voorstelde, het huis te laten opbouwen zooals het vóór den brand was, sloeg hij een anderen toon aan en stelde zich met de aan geboden som- tevreden. Eenigen tijd later ontving hij het bezoek van een reiziger voor eene levensverzekering-maat schappij. Deze trachtte hem over te haten zichzelven of eeu lid zijuer familie te doen assureeren terwijl hij hem het raderwerk en de voordeelen van dc zaak zoo aangenaam mogelijk trachtte voortestellen. »Bij voorbeeldvoerde hij als laatste argument aan «gij doel het leven uwer vrouw verzekeren en, zoo zij vóór u sterft., ontvangt gij 6000 of 12,000 gulden volgons het bedrag van de polis. Dat is dan toch altijd nog eene verzachting van uw leed." „Dank je wel," antwoordde (leboef, >.ik ben op de hoogte van die zaken. Wanneer ik dan bet geld kom opeischen zal men mij zeggen uwe vrouw was zooveel niet waard wij zullen er n eene andere voor in de plaats geven. Tk zal mij niet meer laten beet nemen." Gemengde horig-ten. Wordt verwacht te Middelharnis eene verkooping van meubelen die bestemd zijn geweest voor een huwelijk van een heerschapdat nu voor de tweede maal is mislukten nu zal de man maar alléén blijven en denktgeen varkens geen geknor. Een man met sporen aan te Middelburg, heeft met de kermis weer zoo aan het mallen geweest met dartelende meisjes dat eene weduwe te Axel hem eens regt zal komen zetten. Iemand te Kmoest over geen hei ningen meer klimmen om bij eene dame een avond bezoek te brengen, want er zullen voetangels en klemmen gelegd worden. Te Neuzen wordt een zot aaugeraden zyne vrienden en vriendinnen zoo leelijk niet uit te schilderenwant zijn portret is ook zoo mooi niet en ziet er zoo onnoozel uit of hij van het andere einde der wereld is gekomen en Hoe durft hij nog van anderen spreken Daar hij zelf is vol gebreken Maar het gaat zoo als men ziet Zulke snaken deugen niet. Het klooster-schandaal te Krakau heeft geheel Europa in opschudding gebragten toch zijn er die daarop een pleister zoeken te leggen door eenvoudig te zeggen „Zoo als de zaak nu daar ligt, bestaat er voor de Karmalitessen van Krakau geen andere schulddan dat zij een groote 30 jaren ten achteren zijn in de behandeling van krankzinnigen. Het is immers nog geen 40 jaren geledon dat men in Nederland krankzinnigen kon vinden, die weinig beter behandeld werden dan de non van Krakau behandeld is Maar dat is zeker dat nu die non beter behandeld wordten zij hare klee deren niet meer van het lijf scheurt. Dus, nu moet ieder maar gelooven. De bisschop van Krakaudie opliet zien van den toestand van de mishandelde non die gevonden werd, en de overige nonnen „furiën" noemde is daarover door den pausselijken nuntius bestraft ge worden en genoodzaakt om die woorden in te trekken en de nonnen om verschooning te smeken. Zoo zal het ook wel gaan met den heer Spithal. De roede ligt zeker wel reeds klaar. „Ik zal het niet meer doen,"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1869 | | pagina 1