L\ERIK/KI SCIIi: Ml i usifiiifI 2Ss,° Jaarg*. Dingsdag 17 Augustus 1869. DE LOOZE WAALE. IVO. 2657 B E R I G T. Zierikzeeschen Nieuwsbode. Nieuwst ij d ingen ft SühufsschiUn'ï!. M ebcvlnutr. Krakau, 6 Augustus 1869. >1011 abonneert »ioh: In Nederland bij de Uitgevers Hoek van de SchuilhavenB, No. 94, en bij alle Boekhandelareu en Postdirecteuren. Iu Noord-Amerika bij J. QU1NTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Brioveu en Ingczoiuleue Stukkenfranco. A l>ou ii e men ts-Prys: Voor 3 maanden 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Anierika, franco New-York -3,90. V er8(Gi ij ii t: Diu.rsdag, Donderdag en Zat.ur.lag. A <1 v e i* tii tién: 10 cent per gewone regel. GROOTE LETTERS worden paar plaatsruime berekend. Advertentiën voor den werkenden stand ii 30 Cents. Bekendmakingen van ondertrouw ol' huwelijk a 40 Cents; dito van 25- of 50jarige Echtvereeniging a 50 Cents a contant en franco aan liet Bureau. Dc inzending der Advertentiën kan geschieden tot Maandag, Woensdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. OPENBARE ZITTING van den Gemeenteraad te Zierïkzee op Woensdag den 18 Augustus 1860, 's namiddags te 1 ure ten Raudhnize. Alle Advei-tentiën en Stukken ter plaatsing in deze Courant, regtstrecUri te bezorgen of toeterenden „Aan ile TJitgevorw run «Ic-ii Zicrik- aseeselien Nieuwsliode te Zierilizee, Hoek Schuithaventegt B, Ar0. 94." a5ste VERJAARDAG van pen Het is heden 25 jaren geleden dat de Zierikzeesche Nieuwsbode voor het eerst in het licht verscheen, slechts twee palmen groot, zooals er destijds verschil lende blaadjes in ons Vaderland werden uitgegeven. Dit beviel bij de behoudsmannen niet, die niet gewoon waren in de kaart gekeken te worden, maar al wat zij deden moest door het volk worden goedgekeurd. Van Halldestijds het hoofd van den Staat, bedacht er een middel op om al die courantjes te vernietigen bragt hen onder de zegelplak en in 1846 met primo Januavij, kwam de Bode in grooter formaat uit, slechts éénmaal per week en gezegeld. Al spoedig bleek het dat éénmaal niet voldoende was en het formaat niet groot genoeg, tot dat in 1848 de Bode in het tegen woordig formaat werd uitgegeven. Veel is er in dien tijd veranderd en verbeterd vele overtollige ambtenaren werden ontslagen en het ging beter als in den oud-vaderlijken tjjdtoen de uitverkorenen bij hunne geboorte met hunne aanstelling voor de vetste baantjes ter wereld kwamen. Met die gezegelde Couranten werd er een lievigen strijd gevoerd en als begin van verbetering, werd er krachtig aangedrongen op eene herziening der Grond wet vrije verkiezing en vrijheid van drukpers. Dit alles werd verkregen, en langzamerhand zijn er vele belastingen afgeschaftzoo wel van de stad als van het lijk. Van de stad de belasting op hooi, boter, bouwmaterialenturf en houtde accijnsen op het geslagt en gemaalwaardoor veel plagerijen werden weggenomen. Dit alles is het gevolg geweest der vrije verkiezing; want ware de behoudsmannen aan het bestuur gebleven, al die belastingen zouden zeker nog bestaan met al de kwellingen welke daaraan verbon den waren. En nu eindelijk is na 20 jaren strijd de plaag der uitgevers van dagbladen opgeheven door de afschaffing der zegel-belasting en kunnen wij nu drie Nieuws- bodeu per week uitgeven voor slechts 10 cent per week, zonder gebonden te zijn aan grootte terwijl nering doenden voor bagatellen hunne waren kunnen aanbieden. Vroeger was het adverteren luxedat alleen door hoogere standen werd gedaan en wel vooral in de opregte stads-couranten tegen grof geld. Toen zoude een werkman wel uitgelagchen zijn geworden, wanneer hij zijn huwelijk in eene Courant had bekend gemaakt. Thans heeft dit algemeen plaatsen voor een paar kwartjes weten vrienden en bekenden die blijde bood schap tot in Amerika toe. Ook was het lezen van Couranten in vroeger lijd luxe dat alleen maar gedaan werd door de Nobiles en wel het meest de opregte Haarlemsche Courant; en nu leest de keukenmeid met mevrouw den Nieuws boden zauien. Ieder weet nu gaarne wat er in de wereld omgaat, wat er in Amerika voorvalt zoo wel als in Oost-Indiënwant velen hebben er bloedver wanten of bekenden. Of' de Nieuwsbode nu zijn volle wasdom wel beeft bereikt en of hij nog niet wat groeijen zal kunnen wij niet vooruitziendat zal afhangen van het toe nemen van adverteren. Mogtdan ook vergrooting noodig wordendan zal men voor ruim 8 cent eene Courant hebben die een paar cent waard is voor grondpapier voor behangsel. Intussclien ziet men, dat, al is de Nieuwsbode in andere handen overgegaande rigting dezelfde is gebleven. En daarmede gaan wij weder een nieuwen tijdkring in waarin veel kan gebeuren en veel zal te beschouwen zijn en niet Vader Cats zeggen wij Hot aas is waar de monden zijn. Indien wij niet. leefden in dc tijden der wonderen, die niemand meer verwondering baren, dan zou de. 24 Jnlij een gedenkwaardige dag geweest zijn. Op dien dag toeli kwam in New-York de eerste spoorwagen direct van San Francisco aan en bij Duxbiiry in Massacbusels de flotille, die den kabel had gelegd, waardoor Amerika in directe telegrafische geniecn- schnp met Frankrijk werd gebragt. Met publiek, dat in inassn up bet stationsplein te New-York was bijeengekomen, gaapte een tijd lang de met plakkaten behangen spoorwagons aan en daarna achtte men het wonder als iets zeer alledangsch. In zes (Mi een halve dag was de afstand tusschen San Fran cisco en New-York afgelegd en daarbij had men zich nog 15 uren te Chicago opgehouden. Dertig passagiers hadden den togt mede gemaakt. Zij hebben onderweg goed gegeten en gedronken, gemakkelijk gezeten en geslapen, in één woord zij zijn volkomen tevreden. Sommige reizigers zetten den togt onmiddelijlc naar Europa voort, aangezien er j«rist een stoomboot gereed lag om te vertrekken. Woensdag morgen is op de Theems de stoomketel van eene sleepboot gesprongen. De ontplo'ffing was vreesselijk de geheele ketel werd tot eene hoogte van 60 voet opgeworpen en het is zeer te verwonderen dat op eene zoo druk bezochte rivier als de Theems het ongeluk niet aan meerdere menschen het leven heeft gekost. Drie personen zijnde de stokers en de kapitein der sleepbootzijn daarbij omgekomen. Zij die het oogenblik der ontploffing waarnamen, hebben den kapi tein die op de borstwering van het dek leunde, duidelijk in drie stukken weggeslingerd gezien terwijl het hoofd van een der stokers zonder ligchaam dwars over den Theems in liet water geslingerd werd. De uiteenspattende stukken ijzer hebben op het aldaar liggend schip Hollandia van Rotterdam één persoon gedood. Dit schip heeft ook aan de tuigage veel geleden. Op 9 Aug. 11. is te Weenen eene groole volks vergadering gehouden over het vraagstuk der kloosters, naar aanleiding van het gebeurde te Krakan. Vijfdui zend personen waren aanwezig. Onderscheidene redenaars' hebben liet. woord gevoerd. Met eenparige stemmen ia de volgende resolutie aangenomen Óverwegende'dat de kloosters door de Christelijke godsdienst niet worden ge vorderden dat zij in strijd zijn met. de belangen van den staat, verklaart de volksvergaderingde kloosters moe ten worden opgeheven." De vergadering ging in de beste orde uiteen. Volgens mededeelingen uit Dresden betreffende het vreeselijke ongeluk in de steenkolenmijn in den Plauon- schen Grund blijkt thans, dat liet aantal omgekomen arbeiders is 279zij laten na 221 weduwen en 650 kinderen. Hoogst opmerkelijk is het, dat. in vele mijnen in Saksen zeer gebrekkige voorbehoedmiddelen 'worden aangewend, om onheilen door ontvlamming van schade lijke gassen te verhoeden. Bijna geene enkele mijn wordt geventileerd en het gebruik der niet genoeg te roemen Davy lamp is schier eene uitzondering. Algemeen wordt de verwachting gekoesterd dat de vreeselijke ramp thans geleden, aanleiding zal geven tot het verordenen van zoodanige maatregelen betrekkelijk tot de ont ginning der steenkolenmijnen in Saksen, dat het leven der mijn-arbeiders niet langer zoo roekeloos aan de schromelijkste gevaren wordt blootgesteld als tot heden het geval is geweest. Men verneemt dat de eigenaars der mijnen, in welke het vreeselijke onheil heeft plaats gehad aan de nage laten betrekkingen der verongelukten het volle loon over de maand Augustus hebben doen uitbetalen. Van alle zijden worden liefdegiften toegezonden aan de commissie te Dresden welke de inzameling en ver deeling daarvan op zich heeft genomen. Het domein van Grunow is in den nacht van 8 op 9 dezer gansch door de vlammen vernield. De be woners vier huisgezinnen 24 personen uitmakende lagen in den diepsten slaap gedompeld en bemerkten den brand enkel toen de daken reeds gansch vernield waren door het vuur. 14 personen, waarbij 7 kinderen, zjjn in de vlammen omgekomen. Te Gire Thotfalu een Hongaarsch dorp, eene mijl van Nagybanya gelegen leeft eene vrouw van buitengewoon hoogen ouderdom reeds sedert langen tijd heeft zij haar doopcedu! en andere papieren ver loren en omtrent de plaats en den datum barer geboorte wist zij geen inlichtingen te geven. Een veer tiental dagen geleden brandde des nachts de toren van Nagybanya af en toen men de oude wekte om naar dit zeldzame schouwspel te zien, zeide zij, dat dit der moeite weinig waard was, vergeleken met den brand, die de gelieele kerk van het stadje met de omringende, buizen in de asch legde. Deze ramp viel in 1769 voor en de oude vrouw herinnerde zich toen naar de vlammen te hebben gekeken met haar verloofdemet wien zij eenigen tijd later in het huwelijk trad. Met die ge gevens als leiddraad vond men in de registers van de kerk, dat het oudje in 1750 geboren is. Ut Uit Charleroi wordt geschreven dat de conducteur, op den trein van genoemde stad r.aar Brussel ziende dat het valies van een reiziger te veel plaats innam niet was gesloten, den eigenaar verzocht het over te geven om het op den goederenwagen te leggen. Hoe groot was niet de verwondering van den conducteur en van de andere reizigers, toen men uit het valies twee aardige lcrullebolletjes zag steken twee kleinen die de passagiers toelachten en gaarne hun eng verblijf verlieten. De verlegene vader der beide kinderen ver klaarde dat hij uit Pruissen komende, waar hij met hard werken eenig geld had overgewonnen geer. ge schikter middel had kunnen uitdenken om 30 a 40 frank aan reiskosten uit te sparendan door zijne kinderen op bovengenoemde manier te laten reizen. Zij konden het daar wel uithouden het valies was ruim genoeg en zij kropen er toch van tijd tot tijd eens uit. De conducteur nam er genoegen mede; maar liet hem toch den vervoerprys voor de beide jeugdige toeristen betalen. Het Fransch dagblad le Gaulois levert in een zijner laatste nommers het volgende beurs- en raarktberigt: Eeroud en verdroogd, weinig of niets aanwezig, zonder navraag. Deugd eene oude versletene en zeldzame waar; er wordt sterk in gecontramineerdniet de minste aan voer. Eerlijkheid: de echte, niet op de markt aanwezig; van de valsehe een klein overschot, maar geen afnemers. Sterke daling en geen vooruitzigt op verandering. Vader landsliefde eerste qualiteit zeldzaam en voor geen prijs te koop de tweede soort gemakkelijker te vinden men disconteerde ze met 50 pet. Verstandgeheel in handen van speculanten; vandaar dat hij bij niemand te vinden is. Bescheidenheid zonder koers niemand vraagt er naar. Lasteroverladene markthet artikel is bespottelijk goedkoop. Beleefdheid: flauw, zonder vooruitzigt op rijzing. Godsdienst: zwakke voorraad, sterk door den tijd en de onverschilligheid gedeprecieerd. Huichelarij: rijk gesorteerde markttot alle prijzen. Liefde: zoowel voor groote als kleine spelers verkrijgbaar contant en op levering; sterke consumtie. Talent: een zeldzaam artikel, alleen contant te verkoopenin weinig handen. Getrouwheid uit de mode gekomen wordt op de markt niet meer afgenomen. Vriendschap: dit artikel is, bij weinig wederzijdsch aanbod sterk aan het afnemen. Iloo^keppol10 Aug. Als eene bijzonderheid vooral voor jagtliefhebbersdient vermeld te worden, dat onder deze gemeente eene faisant eenige eijeren heeft gelegd in een patryzen nest. Een van clie eijeren is door do patrijs uitgebroeid en de jonge faisant be vindt zich nu in gezelschap van de jonge, patrijzen. Zijn logge vlugt maakt het echter moegelijk de vlugge patrijsjes te volgenzoodat hij bon gré malgré wel genoodzaakt zal zijn zich bij zijne gelijken te voegen. De faisantenteeltvoor een paar jaren op de drie in den omtrek gelegene groote landgoederen aangevangen geeft zeer gunstige resultaten zoodat deze vogels zich alhier in groote menigte bevinden. AiiiÉstoi'YIjuii 13. Aug. Gisteren zag men de Zccuw- sche werklieden weder op de tentoonstelling rondwandelen cn alles naauwlceurig bezigtigen. Een drietal leden der provin ciale staten van Zeeland dat zich juist hier ter stede bevond, heeft hen bezocht en werd met gejuich begroet. Des namid dags hebben zij den dierentuin bezocht terw'jl zij heden eenige fabrieken en' instellingen bezigtigen. Rotterdam, 14 Aug. In den nacht van Zondag op Maandagten ongeveer 3 ureis de persoon van J. W. Peskens, bode van een begrafenisfonds, op de Hoogstraat nabij de R. K. kerk naar men vermoedt, in twist geraakt met eenige personen en daarbij aan het oog verwond. Door agenten van politie kort daarna aan de Weezenbrug ontdekt, is hij naar het bureau in de Groote Pauwensteeg overgebragt, geneeskundig be handeld en vervolgens naar zijn logement in de Nieuw st raat gebragt. Hij is in den avond van Maandag in het Ziekenhuis opgenomen en Woensdag daaraan volgende overleden. De Justitie heeft zich de zaak aangetrokken terwijl het onderzoek naar de daders, door den Commissaris van policie aangevangen nog steeds wordt voortgezetwordende door genoemden ambteuaar een ieder die daaromtrent eenige aanwyzi- ging kan doen uitgenoodigd hem de noodige inlich tingen te willen geven. IIol 1 ovootslllis 12 Aug. Meden morgen met wassend water ontdekte men veel wrakhout op deze reede drijvende en vermoedde men dat met het onstuimig weder op gisteren in de nabijheid alhier eenig ongeluk heeft plaats gehad. Deze vrees is niet ongegrond geweest volgens nadere ingewonnen berigten is vernomendat op onze kust een Engelschc schooner en een brik met man en muis is vergaan, Ziorikzoc, 1G Atig. Door Burgemeester en Wethouders is benoemd tot klerk ter gemeente-secretarie de lieer J. A. Legemate. Men verneemt, dat bij de regering het voornemen bestaat tot opheffing van het gesticht voor weezen, vondelingen en verlaten kinderen te Veenhuizen, op grond van de gedurige afneming der bevolking van dat gestichl waardoor het voor den staat een lastpost is geworden; terwijl bovendien het doel dier inrigting de opvoeding van zulke kinderen ook naar dé be ginselen der armenwetgeen onderwerp van directe staatszorg is. Het tijdstip dier opheffing zal welligt worden bepaald op 1 Oct. a. s. Naar \vy vernemen heeft eergisteren morgenten ongeveer vijf ure, aan den ingang van de Zandkreek nabij de Zuid-Bevelandsche waleen droevig ongeval plaats gevonden. Schipper Jacobus de. Multehuis be- hoorende te Neuzen met ziju schip aldaar onder zeil zijnde, had het ongeluk, waarschijnlijk door de over gaande giekeen slag te ontvangen waarbij hij over boord sloegen zijn graf in de golven vond. De opperlading vlas en 9lecht.s met eeu jongen varende, waren beletselen dat er geene pogingen tot redding konden worden aangewend. He Mul was een oppassend ongehuwd persoon die nog slechts weinige maanden eene boeijer- schuit in eigendom bezat, welke door heui was aange kocht van geldengedurende een dozijn jaren met gedane reizen op Oost en West overgespaard. Voorzeker wel eene zeldzaamheid in deze dagen Uit Nieuw-Vosmeer wordt gemeld datten gevolge van don hoogen waterslang op den 8.9. en 10. dezer maand dc rivier de Eendragt zoodanig is opgezet geweest met vloei- water, dat de onlangs aangevangen indijking van den Bi.^ius- polder nog al belangrijke schade heefi geleden. Volgens voorloopigc opname zou de schade p. rn. f 1500.n 1600. bedragen. De arbeiders (poldorlieden) in keelen gehuisvest waren niet in staat zich des nachts op hunne legersteden droog te houden cn lijden nu veel armoede. De aannemer de beer Holier, doet al hel mogelijke, niettegenstaande hij zelf veel schade heeft om het lot dier mensehen te verzachten. Een officier van ons leger, de lieer A. van Motz, belijder der Katholieke godsdienstheeft by het hoofd der geestelykheid te Krakau inlichtingen gevraagd omtrent het gebeurde met Barbara Ubryk. Het antwoord van den prelaat en apostolisch en pro- tonotarins R-. Spithall wiens eigenhandig schrijven de N. H. Ct. in handen heeft gehad, luidt aldus: Mijnheer 1 Zoo op het oogenblik ontvang ik //het blijk van uwe verontwaardiging en van die der heeren uwe Katholieke makkers," en ik haast mij, u een hartelijken handdruk te doen toekomenten teeken van dank voor het bewijs van medelijden dat gy geeft met betrekking tot de zaak van het bewuste ongelukkige slagtoffer. Zelf ooggetuige geweest zijnde van de onmenscbelijk- heid, waarvan gij spreekt, kan ik u betuigen, Mijnheer! dat ik zelf en al mijne landgenooten zeer bewogen en diep bedroefd zijn geweest over dat feithetwelk in liet geheim, buiten weten van eenige autoriteit, heeft kunnen plaats hebben te midden eener zoo beschaafde maatschappij als die van onze goede stad Krakau. Maar ik mag u doen opmerken, Mijnheer! dat de verontwaardiging, die zich van u heeft meester ge maakt, u onbillijk maakt jegens eene geheele natie, die nooit verantwoordelijk kan zijn voor individuëele en op zich zeiven staande misdrijven. Deze natie zelve lydt en gaat sedert eene eeuw (1772) gebukt onder het gewigt van wreedhedenveel af schuwelijker dan die, welke ooit de ongelukkige Barbara Ubryk heeft kunnen verduren. En deze natie lydt niet ten aanschouwe eener stad, maar zij lijdt onder de oogen van Europa en het be schaafde deel van Amerikaen de geheele wereld woont haar martelaarschap by ziet het kalm en onverschillig aan en zwygt. Aanvaard, Mijnheer! de betuiging van mijn eerbied. Uw ootmoedige dienaar R. Spitual, prelaat Ap. protonotarius. Het Algemeen dagblad van Nederland deelt, onder re serve mededat thans in Engeland enkele ondernemende mannen het voornemen hebben opgevat eenige stoombooicn tusschen ons land en Amerika in de vaart te brengen. Het blad voegt aan dit berigt de opmerking toedat hier te lande weinig zaken van eenig belang zonder de hulp van F.ngelschgeld tot stand komen. -- Men scliryft uit de residentie, dJ. 13 Aug. aan de Arnh. Ct. dat de praatjes die, waarschijnlijk bij gebrek aan wat beters of om de agitatie gannde te houden in sommige dagbladen zijn verspreid, omtrent het voor nemen van sommige ministers om af te treden, geheel en al van grond ontbloot zijn. Wat de heer van Muiken betreft, kan een klein verschil van gevoelen omtrent het eindcijfer zijner begrooting in den ministerraad aan leiding gegeven hebben tot gevolgtrekking, dat bij zijne portefeuille zou nederleggenmaar voor ieder die gezond over de zaken denktwas het toch niet aannemenlijk dat een minister van Oorlog die eene wet op het defen siewezen heeft toegezegd vóór de indiening daarvan zich zou terugtrekken. Van de heeren Fockvan Lilaar en de Waal is het eveneens pertinent onwaar, dat in het kabinet aan hunne aftreding gedacht ishoe gaarne men van een zekere kant het ook wenschen zouzoo is er tot nog toe geen quaestie van disharmonie onder de verschillende ministers; er broeit in den ministerraad niets, uitgenomen verschillende gewigtige ontwerpen om in de volgende zitting in te dienen. Hoezeer nog de zeden en gewoonten der buiten- Europeesche volksstammen van de onzen verschillen, kan ook weder uit het volgende worden afgeleid Bjj ens worden de adders als een schadelijk gedierte gedoodin Senegal daarentegen zou men bijna een

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1869 | | pagina 1