Z1 ERIk ZKESCHE MI I W StMMH [Mo. 2655. 25sl° Jaarg*. f| onder dag 12 Augustus 1869. DE LOOZE WAALE. BERIGT. Nieuwstijdingen. jOmt gefit a Men abonneert ziieh: In Nederland bij de Uitgevers Hoek vau de SchnithaveuBNo. 94, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij J. QUINTTJS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Brieven en Inge/.oudene Stukken, franco. Abon neiiieiits-Prijs: Voor 3 maanden Franco per post, in Nederland Voor Noord-Amerika, franco New-York 1,30. - 1,60. - 3,90. Vcrseli ij ii t: Dingfldag, Donderdag en Zaturdag. A. d verten tien: 10 cent per gewone regel. GROOTE LETTERS worden naar plaatsruime berekend. Adverteutiën voor den werkenden staud a 30 Cents. Bekendmakingen van oudertrouwd of huwelijk a 40 Cents dito van 25- of 50jarige Eehtvereeniging a 50 Cents it contant eu franco aan het Bureau. I)e inzending der Adverteutiën kan geschieden tot Maandag, Woensdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. >7Jfl Alle Advertentie» en Stukken ter plaatsing in deze Courant, rogte bezorgen of toe te zenden „Aan de Uitgevers -van clou Ziorik- zee<üehen Nieuwsbode to Ziorikzee, Hoek Schuithavenwijk B, N°. 94." Men zjj in spoedvorderende gevallen indachtig dat wat later dan vooi-nii<l<lsi£; tien uur van Maandag, Woensdag en Vrijdag, ter plaatsing ontvangen wordtin de Courant van dien dag niet meer kan worden opgenomen. De Uitgevers. Op het Postkantoor te Zierikzee zijn over de tweede helft der maand Junij onderstaande brieven bezorgd, geadresseerd aan personenwier namen ter plaats van bestemming onbekend zijn als Van het Hulpkantoor te St.-Annaland: een aan Mej. A. E. BERG v. GEIJTENBEEK, Amsterdam. Van het Hulpkantoor te Brouiversliaven een aan I. H. FLIECKEte Amsterdam. Volgens een telegram uit New-York, zijn de magazijnen van het gouvernement een prooi der vlammen geworden. De schade wordt begroot op 6 millioen dollars. Er zijn zeven gekwetsten. Aan de theol. school te Boston (N. Amerika) is na vol- bragte studie tot zendeling-leeraar geordend een der zonen van Garibaldie. De jongeling is gevangen genomen bij het beleg van Rome en naar de galeien gebannen, vanwaar hij wist te ontkomen naar Amerika. Daar werd hij Protestant en wenschl nu aan zijne landgenooten het Evangelie te prediken. Als een probaat middel tegen buikloop gebruikt men in Algiers het volgende middel: Men maakt een bloempap, doch in plaats van melk gebruikt men wijn. Een halve fleseh wijn, zoo oud mogelijk is de gewone evenredigheid voor een volwassen persoon. Men roert op het vuur, tot men de dikte eener ge wone pap heeft verkregen en men neemt deze, warm of koud, 's morgens op de nuchtere maag in. l)e buikloop houdt schier oniniddelijk op. Te Kaysersberg had op 30 July jl. het volgende voorval plaats. Een fabriekwerker, die na een huwelijk van twee jaren, door zijne vrouw verlaten was, wachtte haar in den morgen van dien dag af, en onder voor wendsel haar iets gewigtigs mede te zullen deelen, leidde hy haar naar den kant van de grachten der versterkin gen. Daar wapende hij zich spoedig mer eenen dikken stok, sloeg daarmede verscheidene malen op het hoofd zijner vrouw, welke bedekt met wonden, badende in het bloed nederviel. Meenende zijne vrouw gedood te heb ben, strekte hij zich naast zijn slagtoffer neder en loste een pistool in zijn mond, zoodat hij oogenblikkelijk den geest gaf. Spoedig toegesnelde hulp ontdekte het tooneel. De vrouwdie in het aangezigt deerlijk verminkt is was nog in leven. De ongelukkigedie moeder van twee kinderen is, werd naar het gasthuis overgebragt; er bestaat alle hoop op haar behoud. In Saksenbij Niederhaslich en Kleinaundorf, in den omtrek van Potschappelis Maandag ochtend in de steenkolenmijnen Hoffhungsschacht en Gottes Segen het onweder geslagen waardoor aldaar eene ontploffing heeft plaats gehad op het oogenblik dat er tusschen de 400 en 450 personen aan het werk waren. Ten ge volge der hierbij ontstane instorting had men eerst tegen den middag zeven lijken opgedolventerwijl men twijfelde of men in de eerste 24 uren de overige onge- lukkigen zou kunnen bereiken. Men vreesde dus dat zij wel allen zouden zijn omgekomen eer men tot lien kon doordringen. Olnavloi-oi9 Aug. Jl. Zaturdag had op den Steenweg nabij deze stad het volgende verschrikkelijk ongeluk plaats. Men was aldaar aan het bouwen van eene ijskelder, welke in drie afdeelingen moest gemaakt worden. In de middenput werkten vier metselaars, terwijl in ieder der beide zijputten twee metselaars bezig waren. Ten tien ure des morgens stortten eensklaps de zijputten in en werden de ongelukkigen onder eene groote massa aarde begraven. De overheden en de politie waren dadelijk op do plaats des onheils en oniniddelijk werd een aanvang gemaakt met de reddingswerken. Dit werd met alle mogelijke haast voortgezet, doch moest ook met voorzigtigheid gepaard gaan, om nieuwe ongelukken te voorkomen. Ten half tien ure des avonds hoorden de werklieden, welke zich in den regterput bevonden, eene zwakke stem, welke uit de aarde scheen te komen; alles werd stil in den put, zij luisterden en hoorden deze woorden„Moed moed." Alle hoop was dus nog niet verloren. Niet tegenstaande moeijelijkheden van allerlei aard, werkten de arbeiders onvermoeid voorten mogten te middernacht andermaal dezelfde stem duidelijk hooren: „Spoed u! spoed u! ik kan niet meer!" Een halfuur later vond men den man levend; hij was op het metselwerk gezeten. Toen de instorting plaats had, viel een gewelfboog in den put, .boven zijn hoofd en deze beschermde hem alzoo. Het gelaat af te schilderen van dien man, die gedurende 14 uren op eene diepte van 15 ellen begraven was geweest is onmogelijk. Al degenen, die dit tooneel bijwoonden waren diep ontroerd. Het schemerlicht der fakkels en lantaarnen maakte dit gezigt nog aandoenlijker. Toen de geredde bij zich zeiven kwam, verhaalde hij, dat hij zich nog goed herinnerde wanneer de instorting gebeurd was, dat hij nog langen tijd met zijnen zoon (die in denzelfden put had gewerkt) had kunnen spreken, doch dat deze eindelijk niet meer had geantwoord zoodat hy geloofde dat deze dood was. Hij voegde er bij, dat hij duidelijk gehoord hadalles wat er boven hem omgingdoch langer had hij het niet meer kunnen uithouden. De geredde werd naar het gasthuis vervoerd, terwijl alle hoop bestaat hem in het leven te zullen behouden. Den volgenden morgen ten acht ure werd het lijk van den zoon gevonden; hetzelve was zóó versteven, dat de dood reeds sedert eenige uren moet geschied zijn. De lijken der overige slagtoffers zijn later ontdekt geworden. Dit is reeds het vierde ongeluk van dergelijken aard dat men binnen korten tijd in deze nabijheid te be treuren heeft. Zwolle, 3 Aug. In de afgeloopen week bevond zich ter dezer stedede zoogenaamde wonderdocter een voormalig matroosdiezoo als men verhaalt den lijders door hen slechts aan te zien hunne kwaal noemten daartegen geneesmiddelen geeft. In den laatsten tijd heeft hijvolgens gerucht, te Apeldoorn, verschillende genezingen verrigtter zake waarvan er thans een regtsgeding, wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst, te Arnhem, tegen hem aanhangig is. Bij eene familie alhier ontbodenweigerde hij niet den lijder, anders dan zonder getuigen te spreken. Toen hem dat niet dadelijk wercl toegestaan vertrok hij zonder een woord te, spreken. Het provinciaal geregtshof in Overijssel heeft op 2 Aug. uitspraak gedaan in de op 27 July met gesloten deuren behandelde strafzaak van Franciscus Servais oud 66 jaar, gepensioneerd onderoffieciergeboren te Middelburglaatst woonachtig te Deventerthans in hechtenis beschuldigd van vergrijp tegen de eerbaar heid jegens een meisje van 15 jaar, te Deventer op 21 Maart jl. gepleegd. Het hof heeftin overeenstemming met het O. M. den beschuldigde aan de hem ten laste gelegde misdaad schuldig verklaard eu hem ter dier zake tot eene tuchthuisstraf van zes jaren en in de kosten veroordeeldmet last tot aanplakken van een extract-arrest te Zwolle en Deventer. Uit Leeuwarden wordt geschreven Verleden week is hier uit het naburige dorp Jelsum een jong boeren-arbeider gevankelijk overgebragtals vermoedelijk schuldig aan een paar zware misdaden. Nadat hij reeds vroeger, doch vruchteloos eene poging tot brandstichting in een hooiberg moet hebben beproefd heeft hij die poging in den nacht van den lsten op den 2den dezer herhaald. Men scheen er echter op voor bereid en betrapte hem, toen de snoode daad met behulp van lucifers zou worden volbragt. De tweede misdaad bestaat in niets minder dan eene poging om een regen bak te vergiftigen ook al door middel van lucifers. Van dien bak werd door drie huisgezinnen waaronder een tot zijne familie behoorendegebruik gemaakt. Ook deze daad werd nog in tijds ontdekt. Wat de aanleiding tot deze handelingen wasis ons nog niet bekend. Ergens in Gelderland woont een boer, die als heer en meester gebiedt over eenige varkenszes koeijen twee paarden, eene ziekelijke vrouw en 12 kinderen. Hij woont op een klein half uurtje afstands van eene school, maar verkiest nu eenmaal niet dat zijne kinderen daarheen gaan. Waarom niet? Dat raakt je niet. Het zijn zijne eigene kinderen en daar heeft nu eens niemand iets over te zeggen„tel est son bon plaisir" hij verkiest niet dat ze wat leeren. Waarom mag nu de Staat hem wel dwingen om zijne jongens, als ze eens negentien jaar zijn, het regtslinks! presenteer 't geweer enz. te laten leeren, en waarom mag de Staat hem niet dwingen om hen, als ze 6 of 7 jaren tellen, het a. b. c. te laten leeren? Waarom niet? Wel, omdat door leer- of schoolpligtigkeid inbreuk zou worden gemaakt op de vrijheid van den Nederlandschen burgerEn dooi de dienstpligtigheid dan {W. v. L.,- A/.- en G. O.) Mücltleltnii'g,-9 Aug. De 38 handwerkslieden door de provinciale commissie in Zeeland uitgekozen tot het bezoeken der Internationale tentoonstelling te Amsterdamzullen morgenonder geleide van den secretaris dier commissie derwaarts vertrekken. Van de uitgekozenen is 1 te St. Laurens1 te Gapingen 1 te Sluis en 1 te Colijnsplaat woonachtig de overige 34 wonen te Middelburg. Onder hen zijn 8 timmer lieden 6 schrijnwerkers, 5 smeden, 3 koperslagers, 3 schilders, 3 behangers, 2 boekdrukkers, 2 kuipers, 1 draayer, 1 mandenmaker, 1 molenmaker, 1 sigaren maker, 1 touwslager en 1 zeilmaker. Ieder hunner is de verpligting opgelegd om van zijne bevinding schrif telijk verslag in te leveren. Voor het verslag dat de commissie het beste zal vinden zal eene belooning van ƒ10, en voor dat hetwelk geacht wordt in verdienste daar het naast bij te komeneene premie van 5 worden toegekend. Het gezelschap zal Zaturdag terng- keeren. Zierikzee, 10 Aug. Door HH. Burgemeester en Wethouders zijn heden ter stedelijke Secretarie alhier benoemd: tot commies-griffier, in plaats van wijlen den heer P. J. Loewerde heer J. G. Bethe) thans commies, en tot commies, de heer F. W. Loetverthans klerk. Zier*ilis«ee, 11 Aug. Gisteren namiddag omstreeks 4 ure, woedde boven deze stad een verschrikkelijk on weder, waarbij de bliksem iu de schuur sloeg van Mej. de Wed. J. Kooiman, aan den Visschersdijk alhier. Genoemde schuur met de zich daarin bevindende ge reedschappen, benevens 60 a 70 voer hooi is een prooi der vlammen geworden. De brandweer was zeer spoedig op de plaats des onheils tegenwoordig. Het gebouw was verzekerd in de Zeeuwsche Brand waarborgmaatschappij alhier en liet zich daarin bevindende in de maatschappij de Phcenix, te Amsterdam. Terzelfder tijd sloeg de bliksem in het dak van het huis van den meubelmaker A. Voorheitel op de Oude Haven alhier, doch baande zich gelukkig zonder onge lukken te veroorzaken een weg door het dak van het daarnaast staande woonhuis van den WelEerw. Heer Ds. Hügenholtz. Heden morgen werd in eene sloot aan den Ouden Weg, onder deze stad het lijk gevonden van Cornelus Beije, oud 51 jaar, wonende onder Kerkwerwe. Deze persoon was gisteren in die sloot werkzaan geweest en is waarschijnlijk door den bliksem getroffen. Aan de kleederen of aan het ligchaam vati den ongelukkige is niets beschadigd. Hij laat eene weduwe met kinderen in armoedige omstandigheden achter. Uit Sueek wordt gemeld: Een dag of wat geleden, had er op het Slooterineer eene vechtpartij plaats, die eenig in hare soort mag heeten. Tweeschippers, zwagers, zeilden op het meerkoers zetten de naar VYoudsend. De een zeilde wat vlugger dan de ander (een gruwel in 't oog van een meerschipper) en had hem weldra ingehaald, doch hij stuurde zoo krap aan en zeilde zoo scherp, dat hij het bakboord van zijn voorman schuurde (eene groote beleediging voor een meerschipper). Deze woedend over het zóó beleedigingen van zijne vlag, spriugt met een wip over in 's zwagers schip, grijpt hem bij de kraag, en zon hem, zoo men zegt, zoo 's effens over zijn eigen boord hebben gesmeten, zoo niet de man aan 't roer bij tijds nog naar den wal hadde gestuurd. Daar komen beiden te land en zetten hun gevecht voort, tot dat het genoeg scheen. De aan- zciler kreeg het meeste slaag, doch niet zooveel, of hij kon nog tot hier toe loopenom de zaak bij den Officier aan te brengen. Men ziet met belangstelling den dienenden dag te gemoet. Vijandelijke aanboordklamping met entering op eene binnenzee! In de Landbouw-Couraut van Donderdag II. komt een artikel voor, over de Aflossing der tienden," dat belangrijk is voor allen in ons vaderland, die tiendplichtige gronden bezitten. Het artikel is de afdruk van een strooibillet, bij duizeude exemplaren verspreid, uitgegaan van de 24ste Algem. Verg. der Geld. Maatseh. van Landb., waarin wordt medege deeld, hoe eene commissie te Oirschot, door middel van bij de landbouwers tegen lagen interest opgenomen gelden, ad ƒ180 000, al de tienden opgekocht, zelve ingehaald, gebor gen, het graan in den winter gedorscht en vervolgens verkocht heeft; hoe van deze opbrengst rente van 't opgenomen kapi taal, oogst- en andere onkosten betaald zijn, en in twaalf jaren tijds het geheele kapitaal afgelost is. In 1868 was het laatste overschot van dat kapitaal opgeruimd, alle landbou wers die geld schoten hadden het hunne terug, en de com missie hield op te bestaan, want haar doel was bereikt: de tienden waren verdwenen. Zeer navolgenswaardig voorbeeld voorzeker Uit Dordrecht wordt gemeld Eergisteren morgen werd uit de cellulaire gevangenis alhier een persoon ontslagen. Daar hij, wegens opligterijaldaar ongeveer 1 '/2 jaar had vertoefdkan men wel begrijpen dat zijne kleederen niet meer naar den laatsten smaak waren. Zijn eerste werk was dus om zich een pak te doen aanmeten bij de heer S. v. d. K.bij wien hij voorgaf te zijn een kok van een op stroom liggend schipen en passant een horologie met ketting te bestellen bij den heer W. G.ten einde welligt met juistheid te kunnen berekenen hoe lang hij op vrije voeten zou zijn eer het avond was. Daar intusschen kleederen en horologien geen zaken zijn die altijd direct gereed zijn maar het eerste dient gemaakt en het tweede gerepasseerd te worden zou hij die op den middag komen halen, om alsdan gelijktijdig te betalen. Bedoelde persoon had echter directe behoefte aan een overhemd en das en daar hij dit reeds aangedaan had ten einde het te passen zou hij dit voorloopig aan houden in afwachting der andere kleederen hetgeen de heer v. d. K. toeliet. In den loop van den morgen Bad hij ook zyn diner besteld in een klein logement in de zakkendragersstraatmaar het schijnt dat de politie die heni gevolgd was en zijne nieuwe exploiten had gemerkthem geen tyd gelaten heeft oui dat te gebruiken daar zij hem reeds weder voor dinner-time in handen had en nu voorloopig voor hem zorgt. De Veend. Ct. gaat zoo eens na, hoe onze luidjes van lieverlee den vaderlandschen grond verlaten om op vreemden boden heil te zoeken. De Auswandering dei- goede Hollandersdie sinds eenige» tijd als gebakken schenen op Bato's erf, begint toe te nemen. Alleen uit Drenthe vertrokken in 1865 uit 14 gemeenten 217 perso nen in 1866 uit 25 gemeenten 705 personen in 1867 uit 36 gemeenten 1299; in 1868 uit 31 gemeenten 494 personen. Het grootste deel daarvan behoort tot den lar.dbouwstand. Telken jare blijkt dit. En wat is daarvan de reden? Zoowel de duurte van den Nederlandschen bodem als het hoog opvoeren der loonen in Amerika. Dubbele grond tot landverhuizing. Wie eigenaar wil worden, koopt daar weergaloos laag; wie daghuurder wenscht te bljjven, vindt loon naar werken. Mein Liebchenwas willst du noch mehr? Nu moge er veel te licht gekleurd zijn in de schetsen van Amerika's welvaart en bloeizooveel is zeker de Veendammer geeft het gaarne toe dat 't verkieslijker is voor hem die lust en kracht bezit, een nieuw leven in Amerika te beginnen dan in 't moederland een ontevreden een sukkelend bestaan voort te zetten. Of de Veendammer gelijk heeft! Ubi bene ubi patria! Uit Sprang wordt gemeldVerleden winter logeer de hier iemand, die in Noord-Amerika woonachtig was, en vandaar, onder eenige andere curiositeitenook drie bijzonder groote aardappelen had medegebragt. Ilij gaf die den heer Kien, korenmolenaar alhier; deze pootte ze in den tuin en nu is het een lust om te zien hoe weelderig die drie Amerikaantjes hier tieren hun loof is grof, tot nog toe vrij van alle ziekte, hunne knollen zijn reusachtig groot en buitengewoon talrijk. Een der vrouwelijke verpleegden in het diaconie oude mannen- en vrouwenhuis te MaassluisAdriaantje de Raat' geheeten heeft jl. Vrijdag haren lOOsten jaardag gevierd. Door de zorg van diakenen werd zy ir. de gelegengeid gesteld hare kinderen waarvan de oudste 75 jaren teltklein- en achterkleinkinderen en verdere familie feestelijk te ontvangen. Bovendien ont ving zij vele geschenken en andere bewyzen van be langstelling. Naar wij vernemen heeft dezer dagen de stoomboot Stad Gouda tot viermalen toe getracht een van de Leidsclie stoombooten Volharding opzettelijk aan te varen hetgeen dan ook eindelijk gelukt is, tengevolge waarvan het galjoen der Volharding no. 1 kort en klein is. Van het gedrag der bemanning van de Stad Gouda is dadelijk proces-verbaal opgemaakt aan boord der stoomboot Volharding no. 1 en door eenige der aan wezige passagiers geteekend waarna van een en ander kennis is gegeven aan de betrokken autoriteiten, 't Schijnt dat men in dit geval eene Yankee-concurrentie in het leven wil roepen waarvan het reizend publiek zeker ongaarne het slagtoffer wordt. In den avond van 8 dezer omstreeks 11*fa uur werd de aandacht van een persoon die langs den Oudendijk te Kralingen ging, getrokken doorliet blaffen en het onrustig heen en weer springen van een hond. De voorbijganger bleef staan, zag eerst hoe de hond tweemaal achtereen te water ging, en bespeurde daarna dat er iets in het water lag. Bij nader onderzoek vond men het lijk vau een manzekeren v. d. Boste Kralingen woonachtig, die waarschijnlijk in beschonken toestand in het water was geraakt. Aan een der ooren van den verdronkene waren de sporen merkbaar van de pogingen die de trouwe hond had aangewend om zijn meester uit het water te halen. Alle miliciens der ligting van 1865, behoorende tol het wapen der infanterie, zullen in de eerste dagen van September a. s. bij hunne korpsen in activiteit worden opgeroepenom hoogstens dertig dagen geoefend te worden. Die van 1866 en 1867, welke minder dan 5 maanden in active dienst zijn ge weest, zijn nu opgeroepen tegen 11 dezer. Bij Voorscholen werd een schippersknecht over boord ge slagen hij greep zijn kameraad vast, die mede over boord sloeg en verdronk, terwijl hij zelf gered werd. Gemeng^de borig"ton. jJndien de Souvereinen achttien jaren lang gediend hebben, moet men ben vernietigen en nieuwe nemen. De kroonen kunnen hoogstens dien tijd duren." Dit komt voor in de Figaro. Men sprak van munten. Te Eisenach zal een sociaal-democratisch congres ge opend worden, waarin zal worden bepaald Regstreeksche verkiezing door alle mannen boven de 20 jaar; opheffing van alle voorregten verbonden aan stand, vermogen, ge boorte en geloofsbeleidenis; verpligt en kosteloos onder wijs op openbare scholen scheiding van kerkenstaat; afschaffing van alle belasting en invoering van eene op klimmende belasting op de inkomsten volledige vrijheid van drukpers en regt van vereeniging. In Europa zijn thans meer dan 6 millioen soldaten, nonnen en monniken. Dus hoeveel van die onnoodige en onnuttige kostgangers zouden er wel gemist kunnen worden? Te Haarlem

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1869 | | pagina 1