No. 2650. 25sle Jaarg'. Zatiwdag 51 1869. HERSTEMMING Mr. P. van der Meer Mohr, Nieuwstijdingen. 65'/8 88% ZIERIKZEESCHE \fEl WSILmm,. Men abonneert zich: In Nederland bij de Uitgevers DE LOOZE WAALE. Hoek van de Schuithaven, B, No. 94, eu bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amcrika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Brieven en lnge/.oudene Stukken, franco. Abonnements-Pr Voor 3 maanden 1*30. Franco per post, in Nodcrlaud- 1,60. Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. V <5i-so li ij n t Dingsdag, Donderdag en Zaturdag. A (1 verten tl ën: 10 cent per gewone regel. GROOTE LETTERS worden naar plaatsruime berekend. Advertentiën voor den werkenden stand h. 30 Cents. Bekendmakingen van ondertrouwd of huwelijk u 40 Cents, dito van 25- of SOjarigc Echtvereenigiug a 50 Cents a contant en franco aan het Bureau. I)e inzending der Ad verten tiën kan geschieden tot Maandag, Woensdag en Vrydag, des voormiddags 10 ure. Verkiezing voor den Gemeente-Raad te Zi e r ik z e e. op a. s.3 Augustus tusschen de Heeren Mr. P. van dor MEER MOHR en Mr. J. M. ISEBREE MOENS. Afgaande op het resultaat der jongste Verkiezing, en dus op der Kiezers eigen uitspraak, zoo blijkt dat de Heer MOENS34 stemmen op zich vereenigde. De Heer van der MEER MOHR bekwam 119 De volstrekte meerderheid was 123 zoodat de Heer v. d. MEER MOHR met slechts 4 stemmen meer, dadelijk zou zijn verkozen geworden, waarbij niet onopgemerkt kan blijven dat ZEd. nog acht stemmen bovendien verkreegdie buiten rekening moesten blijven, omdat ze abusivelijk op het witte- en niet op het blaauwe stembriefje geschreven waren. De Kiezers verklaarden zich dus ten gunste van den Heer wiens verkiezing wij met eene getrouwe opkomst ter stembusdaarom verzekerd achten. XI Men leest in den Réveil des Landes: „Een afgrijsselijk schelmstukheeft gansch de ge- meerite Pouillon in angst gedompeld. Een landbouwer dezer gemeente oud 33 jaar is Donderdag morgen door zijn vader, 66jarigen grijsaard vermoord geworden. Ziellier de omstandigheden waarin de moord omringd volbragt werd. „L..., vader, en L..., zoon, woonden zamen met hunne vrouwen, op vier kilometers van de gemeente. Alhoewel nederige pachtershadden zij eenen betrekkelijken welstand en zij genoten de algemeene achting. L..., vader werd doorgaans voor eenen godsdienstigen man aangezien. Ongelukkiglijk bestond er sedert lang reeds tweedragt tusschen de twee huishoudens, die er maar één uitmaak ten en gelijk het dikwijls gebeurtkwam deze oneenigheid uit geldelijke kwestien voort. „Woensdag 11. begaf L..., zoonzich met twee ossen naar de markt van Peyrehoradeen verkocht ze. Bij zijne wederkomst gaf lip aan zijnen vader slechts 50 fr. en hield den overschot, 600 fr.voor zich. De vader kwam tegen deze ongelijke verdeeling op, en een hevig en geweldige krakeel verhief zich toen en duurde tot laat in den nacht. ,/s Anderendaags 's morgens, om 4 ure, kwam L..., vader, gewapend met een geweerin de kamer der jonge echtgenooten binnen. De schoondochter, die hem zag binnen komen, stiet tegen haar slapenden man, zeggende: „Daar is uw vader die u komt dooden. „Maar de oude liet haar den tijd niet om uit te spreken hij naderde het bed en loste het geweer op zjjnen zoon. De kogel drong door het hart en de holte van de borst, kwam langs de- regterheup uit en ging in de dekens waar men hem later gevonden heeft. „De dood was oogenblikkelijk. De moordenaar her laadde zijn geweer en trachtte zich zeiven het hoofd te doen springenmaar in zijue ontsteltenismiste hij zijn doel. Op het schreeuwen derschoon-dochter kwamen de lieden van het huis toegeloopen en men belette den moordenaar van zich te zelfmoorden. „Hij begaf zich naar Pouillon, gaf zich gevangen, en Donderdag werd hij naar de gevangenis van Dax over- gebragt. Zutplieu, 25 July. Een groot getal werklieden is reeds eenige dagen op het landgoed Middachten (2 uur van Arnhem), onledig met de toebereidselen voor het groote zendingsfeest, aldaar over 10 dagen te houden. Er zullen onder anderen ditmaal zes spreekplaatsen zijn, waar de sprekers, even als gewoonlijk te Parijs geschiedt, in de laagte zullen staan en de hoorders op de heuvelen rondom. Deze inrigting voldoet beter aan de regelen der acustiek dan de gewone. Oosterliout28 Julij. Een droevig voorval heeft verleden Zondag namiddag in deze stad plaats gehad. De 20-jarige zoon van een achtenswaardig bur ger ging na het eten met een geladen geweer in den tuin om vogels te schieten. Korten tijd daarna werd hij door zijn broeder levenloos met het afgeschoten geweer naast zich gevondenhet schot had hem het hoofd verbrijzeld. Men veronderstelt dat de haau van liet geweer een takje heeft gehaakt, daardoor is neergevallen en zoodoende het geweer is afgegaan. Ziei'ikzoe30 Julij. Uit de bij het departement van marine ontvangen berigten van de kust van Guinea, dd. 27 Junij jl. ont leent de Staats-Courant de navolgende bijzonderheden omtrent het. gebeurde met de sloep van Zr. Ms. stoom schip de Amstel op den 26sten Mei jl., en het lot van de opvarende officieren en manschappen. Deze bijzonder heden zijn voornamelijk ontleend aan een brief van den luitenant ter zee 2de klasse F. Zegers Veeckens aan den gouverneur Nagtglas. „De sloep, die, zooals men weet, op verkenning van den wal was uitgegaan en waarin zichbehalve de luitenants ter zee J. Vriemoet Drabbe en F. Zegers Veeckens bevonden de 2de schiemansmaat J. 0. van Es; de matrozen 1ste klasse D. de Vries, K. P. C. de Bazel; de matrozen 2de klasse A. Ballemeijer, L. J. de RykeJ. H. ZurburgJ. Carceten de matrozen 3de klasse W. Greve en W. F. Driool, is op een bekwamen afstand van den wal door hevige rollers overvallen en omgeslagen. Van de opvarenden gelukte het aan den luitenant ter zee F. Zegers Veeckens, de matrozen 1ste klasse D. de Vries, K. P. C. de Bazel, en de matrozen 2de klasse J. H. Zurburg en A. Ballemeijer, om zwem mende het strand te bereiken. Van den luitenant ter zee J. Vriemoet Drabbe en de overige schepelingen werd niets meer gezienzoodat zij ongetwijfeld den dood vonden in de golven. „Terwijl de schipbreukelingen na op het strand een oogenblik te hebben uitgerustberaadslaagden over de te nemen maatregelenwerden zij door eene woeste bende Commendeezen overvallen. Van de van boord medegevoerde wapens waren in de gestrande sloep slechts een achterlaadgeweer en twee revolvers terug gevonden. Deze wapens waren echter door het zand en het water voor het oogenblik onbruikbaar. Aan ver dediging viel dus niet te denken. Door de negers werd intusschen op de schipbreukelingen geschoten en daarbij de matroos 2de klasse A. Ballemeijer gedood terwijl twee andere matrozen werden gekwetst. De luitenant ter zee Veeckens wist de aanvallers met de hand te beduiden dat zij niet meer zouden schieten. Daarop werden de schepelingen gevangen genomen en gebonden naar het krom gevoerd, waar zij in de drie eerste dagen aan allerlei mishandelingen hebben blootgestaanterwijl zij verder, door tusschenkomst van eenige hoofden en vooral op last van den koning der Fantijnen om hen fatsoenlijk te behandelen en het hun aan niets te laten ontbrekeneen voor hunnen toestand dragelijk lot hebben gehad. „Dank zij de ijverige bemoeijingen van den gouver neur van Cape Coastdoor wien aan de gevangenen ook een geneesheer, Dr. Jones, benevens kleederen en provisiën waren gezonden werden zij op den 21steu Junij jl. naar Cape Coast overgevoerd en aan het Engel- sche gouvernementtegen een losgeld van 12,000 uitgeleverd. „De gezondheidstoestand van den luitenant ter zee Zegers Veeckens en zijne drie lotgenooten liet weinig te wenschen over.'1 De onderkoning van Egypte heeft de terugreis naar zijn land aangenomen, veel vroeger dan aanvan kelijk zijn voornemen was. De reden is, naar verzekerd wordt, dat hij verontrustende berigten uit Konstanti- nopel had ontvangenen vreesde door de kuiperijen zijner tegenstanders aldaar in ernstige ongelegenheden te zullen geraken. Naar men verneemt, zal eerlang voor den Hoogen Raad der Nederlanden worden behandeld het beroep in cassatie van L. S. de Heer c. s.die door het Provinciaal Geregtshof in Zuid-Holland ter zake der Rotterdamsche ongeregeldheden, zijn veroordeeld (het vierde der regts- gedingen); terwijl het beroep van Jacob de Vletter (het vijfde geding) eerst na de vacantie, in September, voor den Hoogen Raad zal dienen. Naar men verneemt zou het bij den Raad van State aanhangige wetsontwerp omtrent de banken van leening de opheffing van het monopolie dier inrigtingen tot grondslag hebben. Maandag-avond had bij het schijfschieten der tirailleur-compagnie der schutterij te 's Hage het vol gende ongeluk plaats. Een jong gezel uit den arbeiders stand, die zich gewoonlijk daarbij bevindt om kogels op te sporen, werd door een kogel die op de helft der baan was aangeslagen en dus uit eene andere rigtiug kwam, getroffen en wel zoo dat de kogel door het linkeroog in en door het regteroog uitgegaan is. De man verkeert in gevaarvollen toestand en zal, indien hij mogt herstellen, beide oogen verloren hebben. Het geloof aan heksen en spooken is nog altijd niet vcr- dwencu: ziedaar eene wel treurige, maar onwedersprekelijke waarheid, waarvan ook Groningen weder een treffend bewijs heeft opgeleverd. Eene paar gehuwde lieden bezitten onder meer kinderen eene dochter, lijdende aan vallende ziekte. Voor eenige dagen kreeg de lijderes weder zulk een toeval, ditmaal echter gepaard met eene hevige slijmbraking, welke de moeder noodzaakte de hulp der buren in to roepen, onder welke waren die verklaarden, 4a* dochter*door eene zekere met namen genoemde vrouw was betooverd. Waarschijnlijk zoude de zaak geene verdere gevolgen hebben gehad, aoo niet de aangeduide vrouw, wie deze aantijdiug was ter oore gekomen, van het haar ten laste gelegde aangifte bij de politie had gedaan. Deze deed daarop onderzoek naar het. gebeurdeten gevolge waarvan de moeder der lijderes zóó ontsteldedat zij sprakeloos iueenzeeg en thans reeds, in weerwil van de zorgvuldigste geneeskundige behandeling en ver pleging, is overleden. Voorzeker eene behartigingswaardige les voor velendie vaak uit scherts zoogenaamde spookhistories in de wereld brengen. Geiiicnjyrlcï bei'ifyteii. De onderkoning van Egypte heeft een aantal redacteurs en uitgevers van dagbladen in Europa uitgenoodigd, om de opening van het kanaal van Suez op zijne kosten te komen bijwonen. Dit werk, waarde Romeinen in hunne grootheid voor meer dan 2000 jaren aan zijn begonnen, is thans voltooid. In Amerika is eene vlieg-machine uit gevonden, waarmede men denkt den Oceaan te kunnen overvliegen in een korten tijd. De Sultan van Turkije gaat den onderkoning van Egypte mistrouwen, daar hij meent dat hij geheel baas wil worden, en <Je Egyptische melkkoe geheel droog voor hem zoude raken. In Duitschland wil men de piano's belasten, en uien rekent dat er 400,000 zijn, en ƒ10 per pia >a, dat is 4 millioen. Een mooi onderwerp om dit in Nederland te overwegen, of de belasting op hetgeslagt niet zon kunnen vervangen. „Wat zullen de commissionairs in stemmen het nu weer druk hebben," zegt men te O., „Jammer maar dat hun verlet nog niet betaald is, dat weinig recommandatie geeft. Ook verleden jaar liet men hen een uur ver van hun werk halen." Een jonge heer te S. moest zooveel slokjes niet drinken, en geene getrouwde vrouwen op hoeken van straten aanspreken, want dit staat toch zoo mooi niet, zooals hij zegt. Sedert eenigen tijd ver toont een klein manneke om de 14 dagen zich te S. om Jaantje in de fuik te vangen tot groote vreugde der burgers, die hartelijk wenschen dat het zal gelukken. Twee jonge dochters te N. zijn beide op eens zóó verliefd geworden op een tabaks-man, dat men vreest voor een tweegevecht; maar vader Cats zegt: Als twee honden vechten om een been, Loopt er een derde ligt ineê heen. Eene naald-prinses te P. wordt aangeraden, als zij om karnemelk gaat, zooveel onwaarheden niet uit te kramen, anders zal zij in eene kooi gezet worden op een hoekwaar, zal zij wel weten. Een winkelier te S., die in zijne jonge dagen zooveel witte klompjes gezien heeft, m:ig nu wel zwijgen van degene die witte klompjes draagt; maar het is ook met hem: Oud malboven al. Kerknieuws. De kerkeraad der Christelijke Gereformeerde gemeente te Goes heeft ten vijfden male een drietal van predikanten opgemaakt om daaruit een beroep te doenbestaande uit de heeren A. S. Entinghte Rotterdam, W. J. A. Notten te Middelharnis, en K. Kleinendorst, te Putten. Ingezoiiclene Stukken. Als ingezeten van Hulstheeft liet sedert eenigen tijd mijne aaudacht getrokken, en ik wil het wel be kennen dat het mij genoegen doet dat er, al is het dan ook slechts een begin van ontwaken, bij'de vele slapers in deze gemeente plaats heeft. Een eerste blijk van dat ontwaken is geleverd door de sprake die er is van het verlichten dezer stad door gaz. Of nu de slapers gemeend hebben, meer en beter licht noodig te hebben om wakker te kunnen worden dan wel of anderen dachten dat door deugdelijker licht de slapers zouden worden gewektis mij nog niet regt duidelijk, doch doet ook niets ter zake; alleen is het eene uitgemaakte zaak, dat de oogen niet zoo makkelijk aan het licht te gewennen zijn; van daar dat men de eerste handeling over het licht in het donker verrigt heeft. De niet slapers hebben zich daarover eenigzins ge voelig getoond, door die handeling af te keuren of zelfs, met het opbeuren van een klein hoekje van den sluyer, aan anderen iets van liet licht te doen zien. Deze kleine lichtstraal heeft evenwel zoodanig pijnlijk op de oogen der slapers gewerktdat ze hoewel nog geheel slaapdronken, hun ongenoegen niet konden ver bergen en in dien toestand verkeerdelijk een ander doel daaraan toeschreven en hoe kon dit ook anders de verkiezing voor leden van den raad der gemeente stond voor de deur, men droomde dus daarover, en bij hun half ontwaken stond niets anders dan de verkiezing en het in het donker behandelde gazliclit voor hunne oogen. Hoe zou het anders mogelijk zijn om de verkiezingen en het gazlicht zoodanig met elkander in verband te brengen In de advertentie voorkomende in liet Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen, van 17 Julij jl.no. 433, onder het motto: »kiezers past op uwe neuzen" wordt gezegd dat »eenige kiezers hebben ver bomen dat door zekere partij pogingen worden in het »werk gesteld om de Heer Mr. F. van Deinse»niet te doen herkiezen." >-De beweegreden daartoe" zouden volgens die ad vei tentie zijn »zoo als men voorgeeft, omdat de Heer va Deinse in zake de gazverlichtitig" »niet het algemee belang der gemeente op het oog zoude hebben gehad. Men zoude haast moeten denken, dat in hunnen droom eene niet herkiezing als een spook is opgetreden, want ik kan niet zekerheid verklaren dat, zelfs na gedaai onderzoekmy niet is gebleken van zekere partij' evenmin als van pogingen die in het werk zouden ziji gesteld om de niet herkiezing van de Heer van Deins te doen plaats hebben althans wij hebben noch vai vergaderingen ter bespreking van de verkiezingen ii welken geest ooknoch van andere middelen of pogingei daartoe iets vernomen. Zoude het dus wel zoo geheel misgetast zyn te voor onderstellen dat die advertentie niet alleen ten doel ha( om de Heer van Deinse te doen herkiezen, maar teven: om de wakkeren te verwijderen, om in het vervolg t< geruster te kunnen inslapen. Dat men evenwel zich zeiven of zijn Candidaat aan prijst, staat ieder vrij, maar anderen een blaam op t< leggen als behoorende tot de Opposition quand-même' met de verdere aantijgingen in die advertentie voor komende noemen wij voor liet minst onedel. In diezelfde Courant komt nog eene advertentie vooi waarin men aan anderen »het jagt maken op popu lariteit" in liet formeren van Combinatiën enz." t< laste legt; (wij onthouden ons deze handelwijze bij harer regten naam te noemen)verder aanraadt om zoo ah ook voor zes jaren plaats had alleen de naam Mr. F van Deinse op het stembriefje te plaatsen. Gelukkige inval! die heeft het nietherkiezingsspool verjaagd want naardat ons is verzekerd door per sonen bij de opening der stembus tegenwoordig, zyr 31 zoodanige briefjes, waarop dus alleen voorkwan de naam van Mr. F. van Deinse uit die bus te voorschiji gekomen; wij betwijfelen evenwel of die alleen ui' overtuiging zoodanig zijn ingevuld; maar vermoeden ti eer, dat verscheiden daarvan zoo niet de meeste, dooi dwang of althans door bedreigingen daartoe zijn genoopt en niettegenstaande deze wijze van handelen heeft d< Heer van Deinse slechts 55dat is 4 stemmen mee bekomen dan de volstrekte meerderheid noodig on herkozen te zijn bedroegeene meerderheid oin ziel op te beroemen vooral na het openbaar aanbevelen vai zoodanige handelwijze. Door zoo te doen heeft men dus 62 stemmen aai anderen onttrokkenen men kan (om geheel onzijdig te zyn) toch aannemen dat van die 62 stemmen toel ruim de helft, dat is dus 16 stemmen op ieder de andere aftredende leden zouden zijn uitgebragt, waar door die dus respectivelyk 71 en 70 stemmen zoudei hebben bekomen maar, en dit is even zeker, zouden zonder dien dwang of die bedreigingen zeker eenige stemmen den Heer van Deinse zijn ontvallen; laat ons dit op een vierde gedeelte stellen (alles om niet te overdrijven) dan zouden op dien Heer 8 stemmen minder en dus slechts 47 stemmen zijn uitgebragt en had hy de meerderheid niet verkregen maar hoogstens eene herstemming (dat evenwel nog niet zeker is) tusschen hem en een ander moeten afwachten. Dit nu is een tweede bewijs dat men in Hulst begint wakker te worden namelijk: dat men dwang moet be zigen om te zorgen dat de wakkere den slapenden niet in zijnen slaap store. Hulst, 25 Julij 1869. A. R. Prijscourant der Effecten. ROTTERDAM, 29 JULIJ. Laagste koers. Hoogste koers. Rotterdams. Hypotheek!). 41/2 98 Nederl. Werkelijke Schuld 2'/2 dito dito 3 63% dito dito 4 x> 86 78 Spanje Oblig. 1851 3 30 dito Binnenland 3 25,/i« dito te Londen 1867 3 28%. 29% Premie-Leen. Stad Madrid 3 24 Portug. te Londen 1867 3 35 Rush, Nicolaï 1867 4 66% «6% dito bij Stieglitz 1855 5 78 S3% dito Spoorw.-Aand. f 236 233 235 dito dito Nieuwe 210 dito Loteu 1864. 252 dito dito 1866 256 Oost. Metallieken Oude 5 dito Nationale 1854. 5 55 dito in Zilv. uil de conv. 5 57 57% dito Aand. fl. 250 1854 224 dito dito fl. 100 1864 116% 117 /o 44% Vereenigd. Stat. Losb. 1885 6 8fi,3/,6 86% Paul en Pacific 1869 7 67% Gebl. koers. Spaansche en Oostenr. fondsen ferm in prijs. Oude Russ. Spoorw. werden veel lager afgegeven. Amerik. effecten waren tot hooger koers begeerd. Prijzen ten drie ureSpanje Binnenl. (kleine stukken) 27'/2; Russ. Spoorw. 238, 233:,/4; Turken 44>/8; Spanje 1867 29 '/2; Nieuwe Zilv. Met. 57'/2. MMM

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1869 | | pagina 1