25sleJaarg Si). 2619. Donderdag 29 Julij 1869. Nieuwstijdingen. ZlEttlkZEESCHü NIEIIWSBO i# r. Men abonneert zieli: In Nederland bij de Uitgevers DE LOOZE WAALE. Hoek van de SchuilhavenBNo. 94, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij J. QU1NTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Brieven eu Ingezondene Stukken, franco. Al>ii i* oin oii ts-Prijs: Voor 3 maanden 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, franco New-\ork - 3,90. Dingsdag, Donderdag en Zaturdag. A<1 vertontiën: 10 cent per gewone regel. GROOTE LETTERS worden naar hlaatsruime berekend. Advertentie» voor den werkenden stand a 30 Cents. Bekendmakingen van ondertrouwd of huwelijk ii 40 Cents; dito van 25- of SOjarige Echtvereeniging i\ 50 Cents ?i contant (til franco aan het Bureau. De inzending dor Advertcntiën kan geschieden tot Maandag, Woensdag c.n Vrijdag, des voormiddags 10 nre. De stand van de koloniale kwestie. Sedert 1802 wordt in Nederland de vraag behandeld: behoort men onze bezittingen in Nederlandsch-Indie Java bovenalte exploiteeren om er zooveel doenlijk direct voordeel voor den staat uit te halen dan wel door geleidelijke ontwikkeling tot vermeerdering van welvaart zoeken te brengen opdat handel en nijverheid in ruime mate kunnen bloeien De Oost-Indische Compagniein den geest van dien tijdwas een handels lichaam. Toen zij territoriaal bezit verkreegbehan delde zij de zaken als een koopmanniet als eon souverein. Zij wilde halen wat er te halen viel. De gevolgen bleven niet achterwege. Hot door de inlandsche Vorsten en grooten slecht geregeerde volk kwam niet tot ontwikkeling en terwijl de souvereine uitgaven door uitbreiding van gebied steeds toenamen, verminderden eer de handelswinsten dan dat zij grooter werden te korten ontstonden eu de Compagnie stortte ineen. Toen rees bij de republiek de vraag: moeten wij niet een ander regeerstelsel volgen Dirk van IJogendorp en anderen antwoordden volmondig toestemmend. Bij de weder-inbezitneming der Oost-Indische bezit tingen begreep de kundige Elout, dat Java zichzelf moeilijk zou ontwikkelen. Zoo het grondbezit en grond eigendom niet onwrikbaar vaststaan in eene maatschappij, is dat ondenkbaar, temeer wanneer heerediensten voor den lande en de hoofden den landbouwer niet vrij laten beschikken over tijd en arbeid. Wel had het Engelsch tusschenbestuur een grooten slag geslagen en een tijdperk van vrijheid van bewegingalsmede verzekering van de rechten op den grond, pogen in het leven te roepen. Maar men was overjjld te werk gegaan en had den tijd niet gehad het liberale systeem behoorlijk door te voeren. Commissarissen-Generaal wilden op dien grondslag voortbouwen. Ongelukkig werd aan van der Capellen het bestuur opgedragen. Men heeft de goede hoedanigheden van dien staatsdienaar dikwijls te veel vooropgezet. Zjjn praalzuchten gemis aan energie deden het vrijzinnige systeem onuitgevoerd blijven. De Indische huishouding werd op veel te weelflerigen voet ingericht. Ue landvoogd miste de geestkracht van een Daende/.s en Baffles. De zuurdeesem van het exploitatiestelsel dat in 'den Indiër een „lui naturel" zag alleen goed om door dwang spoedig fortuin aau de heeren en meesters te verschaffenkwam weder bij velen boven. Men be lemmerde onder meer de Europeesche landhuurders in de Vorstenlanden en wekte daar eene ontevredenheid op, die Diepo Negoro tot opstand wist aan te blazen. Oorlogen op de buitenbezittingen, Sumatra en Borneo vooral, kwamen er bij. Het moederland moest bij springen. Du Bus de Ghisignies werd gezonden om te bezuinigen. Hij deed dat, maar de wanorde was groot. Intusschen zag hij in dat de sedert eeuwen verdrukte Javaan opeengehoopt in zijne dorpenzonder onderwijs en door de hoofden geplukt wordende, niet licht meer dan de noodige rijst zou planten. Europeesch kapitaal en Europeesche energie waren noodig om leven en beweging in de machine te brengen. Zijn plan van kolonisatie strekte niet om den westerling als emigrant den grond te doen bebouwen, maar oin kapitaal naar Indie te trekken. Hij wilde woeste gronden in cultuur doen brengen aan den Europeaan af te staan dat zou bevolking lokken nu over een gedeelte des lands opgehoopt. Die bevolking zou geld verdienen, welvarend worden producten voor de Europeesche marktboeren en doordien zij zich van elders verplaatst had ruim baan geven aan de overgeblevenendiedoor het gegeven voorbeeld getrokkenmeer zouden werken en beter loon bedingen. Welvaart zou behoefte scheppen en onze handel vermeerderen. Dat systeem had geen tijd om te werken. Nederland had geld noodig en was in grooten finantieelen nood geraakt. De Belgische opstand en het stelsel van volharding van Willem I voltooiden de verwarring in de geldzaken. Van den Bosch werd uit West-Indie naar de Oost gezonden. Hij had in last spoedig de productieve krachten des lands te ontwikkelen. Hij noodzaakte den inlander op zijn grond voor lagen prijs meer koffie suikerindigo peper en wat niet al te planten. Het monopolie- en consignatiestelsel bezorgde vrachten aan onze beschermde reederijen. Die producten gaven eenige winst. De Handelmaatschappij begon geld te winnen. Makelaars en andere begunstigden voeren er wel bij. Indie's handel en onze eigen handel gingen echter achteruit. Baud zag bovendien in dat zulk een stelsel Java zou verarmen. Hij drong op matiging aan en van den Bosch zelf erkende later, dat zijn dwaugstelsel slechts een tijdelijk expedient was geweest om onze schatkist te vullen. Ongetwijfeld zou het cultuurstelsel spoedig ineengestort zijn zoo na 1848 niet alle voor werpen in prijs gerezen waren. Dien ten gevolge hebben wij tot heden meer bepaald op de koffie een paar hónderd milioen verdiend. De meeste overige cultures gaven verlies of weinig winst. De suiker levert nu 5 a 6 milioen per jaar op, nadat men er aanvankelijk op verloren heeft. De contractanten, eerst sterk begunstigde suikerlordszoodat een ergerlijk misbruik van weg schenking der contracten ontstondklagen evenv sedert langdat zij zooveel niet kunnen opbrengf nu men de bevolking wat ontlast heeft van hetgeen zij kosteloos voor de suikerkuituur gedwongen was te doen. De liberale richting voert sedert 1848 strijd tegen het dwang- en monopoliestelsel. Veel is verbeterd maar stuksgewijze en in het klein. Nog slechts twee cultures worden door de regeering gedreven. De heerediensten zijn verminderd. Men zuigt niet enkel uit om onze schatkist te vullen, maar denkt ook aan groote werken tot ontwikkeling des lands. De uitgaven zijn in 15 jaren ontzachlijk geklommen. Er is een begin van onderwijs voor den inlander hoe gering ook. Maar de groote vraagpunten bleven onopgelost. De Europeaan durft nog geen kapitaal in een bodem steken, waarop hij geen gevestigd recht kan krijgen. Politieke strijd veroorzaakte zelfs dat men kapitaal terugneemt, nu de effecten ons G en 7 percentzonder zorg of moeite, geven. De Javaansche maatschappij is door dwangarbeid niet meer ontwikkeld dan weleer. Zij heeft nogtans gezien wat men kan verdienen als men werkt; maarzij plukte daarvan niet d e vruchten. De bevolking blijft opeengehoopt en eenige millioenen bunders liggen onbebouwd. De prikkeleigendom, bestaat voor velen niet, ofschoon men het onbeschreven en onzekere bezit onderling verhandelt en er al de rechten van een eigenaar op oefent. Dat recht is echter ongewis. Wee dengeen die dit recht evenwel zou willen vernietigen. Al wat men zegt van de loszinnigheid van den Javaan, om zijn grou het erf der vaderenvoor een appel en een ei te verkwanselen, bewijst dat men den Javaan niet kent. Maar het communaal bezit, dat in een gedeelte des lands bestaat, geeft geen genoegzaiïien prikkel tot ont ginning op ruime schaal. Daartoe is ook veel kapitaal noodig. Dat kan alleen de Europeaan aanbrengen. Onlangs vierden de Nederlanders op Java het 2'/2 eeuwfeest van onze heerschappij aldaar. Maar nog is de vraag, die meer dan zestig jaren geleden geopperd werd. toon de Staat en niet langer eene associatie van kooplieden was en souverein werdniet beslist. De Javaan gaat nog steeds gebukt ouder vele misbruiken van een Oostersch regeerstelsel. Nog mist hij volkomen veiligheid van persoon en goed; willekeur is veeltijds regel. Het moederland heeft zich ontwend om door opbrengsten in de wezenlijke behoeften van den staat te voorzien. De staat blijft in Indie planterkoopman speculant in koffie en suiker afhankelijk van markt prijzen in Europa die rjjzen of dalen. Onze politieke partijen hebben somtijds het koloniale vraagstuk tot speeltuig genomeneene economische vraag is een politiek wapen geworden. Daardoor viel het hervor mingsplan van den Minister Fransen van de Puttedat evenwel de beginselen eener gezonde politiek der toe komst bevatte. Thorlecke is als ieder hoogbejaard man, huiverig om de zaak in het hart aan te tasten en kreeg twist met Fransen van de Putte. Men begint echter dien afmattenden strijd moede te geraken. Men eischt oplossingzij het met eenige offers. In onzen tijd van vooruitgang en koortsachtige concurrentie der Wester- sche volkeren hebben wij te veel te huis te doen om dag op dag over de koloniale kwestie te handelen. De koloniale kwestie dringt zich nogtans telkens op onweder- staanbare wijze op. Gaan wij na hoe de tegenwoordige mi nister het toe een einde wil trachten te brengen, nu wij we der even ver zijn als in 1865 na 3jarigen politieleen strijd. Namen, 25 Julij. Vrijdag namiddag ten 3 ure, heeft er een droevig ongeval bij eene modemaakster in de straat Bas-de-la-Place alhier plaats gehad. De meid Maria Philippartoud 25 jaarwas bezig met boensel gereed te maken om den planken vloer te boenentoen eensklaps de flesch met terpentijn uit hare handen ontsnapte en al het vocht in het vuur viel. De vlammen grepen de kleederen aan der ongelukkige meid, welke op een oogenblik gansch in brand stond. Zij liep op de straat, terwijl zij verschrikkelijke kreten slaakte, maar alvorens men haar hulp kon toebrengen, had zij reeds zulke zware brandwonden bekomen, dat haar leven in gevaar is. Zaturdag-nacht is te Parijsin de werkhuizen der algeraeene maatschappij der kleine rijtuigen, Rue Notre- Dame-des-Cbarnps, een afgrijselijke brand uitgebarsten. Het gansch gesticht, 12 a 15000 meters groot, stond weldra geheel in vlam. Het werkhuis van M. Rousseau, orgel- en pianomaker in de RueVavin werd ook aangetast. In het eerste gesticht lagen groote stapels hout stonden 5 a 600 rijtuigen, verder had men de zalen der garnierders der zaalmakers der schrijnwerkersder timmerlieden, de werven, de hangars, de dépots van spiritussen en oliën, de bureelen enz., enz. Dit alles stond in vlam. Men kapte de gasbuizen over en liet de oliën en vernissen wegloopen. De daken, de vloeren, de muren stortten spoedig in, zonder dat er aan blusschen te denken viel. Al wat men doen kon, was de overige huizen vrijwaren. Sinds jaren heeft men te Parijs zulk eene schrikke lijke brandramp niet meer bijgewoond. Een groot getal troepen pompiers en politie was ter plaats. Vijf of zes personen zijn gewond, doch niet erg. Men kent de oorzaak dezes brands niet, doch men schat de schade op 600,000 frs.volgens andere beloopt het wel tot 2 raillioen. Alles was verzekerd. Een onderzoek is ingesteld. Een dagblad van Gap meldt, dat in den nacht van Donderdag op Vrijdag, in het hooge gedeelte van het departement der Hooge Alpen (Savoye) en in de omliggende strekensneeuw op het gebergte i9 gevallen. Op den berg Geneoze lag zij tor hoogte van 30, en op den berg Cé nis van 50 duim. Op 10 mijlen van Suza Menwaarvan de oogst was afgemaaid lene laag sneeuw van 10 duim. 9 24 Julij. Een slager, levens koopman in vee, is den 10 Julij van hier met de Hnrlinger stoomboot naar Londen vertrokken, bij zich hebbende 35 stuks vette scha pen. De personenvan wie de schapen gekocht zijnwachtten te vergeefs op zijne terugkomst en ook zijne vrouw zat in angst, daar de reiziger niets van zich liet hooren. Thans heeft de vrouw eene uitnoodiging ontvangen met. haar kind naar Londen over te komen en alzoo blijkt liet dat deze handelaar besloten heeft den frieschen bodem niet weder te betreden. Werkeuflam 27 Julij. Tot leden van den Ge meenteraad alhier zijn herkozen de HeerenJ. van den Heuvel Verhey met 57, A. B. van Tienhoven met 56 en W. J. van der Eist met 56 van de 57 uitgebragte geldende stemmen. De eerste welke zijne stem uitbragtwas Bastiaan VerdoornAz.welke zjjnen weg naar bet Raadhuis getooid vond met verscheidene vlaggen ter zijner eere uitgestoken, daar juist op dien dag werd feest gevierd, zijnde het 60 jaren geleden, hij met zijne bruid Lijntje van Drielin den echt werd verbondente zaraen tellen zij reeds eenige maanden meer dan 167 jaren. Voorzeker wel eene bijzonderheidvelen hebben dan ook hunne belangstelling getoond door Bruid en Bruidegom op hartelijke wijze van hunne deelneming te doen blijken. Ingez Ziiérikzee28 Julij. Naar wij vernemen, zal aanstaanden Vrijdag het derde Zomer-Concert op Park- lust uitgevoerd worden. Het programma is zamengesteld als volgt: 1.° Marsch, A. Piek. 2.u Marienbad-Galop Labitsky. 3.° Cavatine uit «ZanettaAuber. 4.° Lied ohne Worte, Mendelssohn. 5.° Rosainunde-Polka. 6.° Marche Nationale Böhme. 7.° Fantaisie über Manner- quartetten, A. Piek. 8.° Traume auf dera Ocean. Wals, Gungl. 9.° Das Bild der RoseReichardt. 10.° Künstler quadrille Strauss. Negentien meisjes legden onlangs te Weenen examen af voor den telegraafdiensten werden allen geplaatst. Wij vernemen, dat de minister van oorlog last heeft gege ven, om al de miliciens der Iigting van 1868 bij de troepen te voet, die in België nog ruim een jaar onder de wapenen moeten blijven en daarom gedurende den oogsttijd verlof krijgen in den loop dezer maand met groot verlof naar hunne hanrd- steden terug te zenden. Vaderl Als eene bijzonderheid wordt uit Wouw gemeld dat men aan die verkiezing grijsaards van 8ü, 82 en 86 jaren zag deelnemen. De raad dier gemeente telt vijf leden die, door el kander genomen80 jaar oud zijn en zeer geregeld aan alle beraadslagingen deelnemen; eendier leden tevens wethouder, heeft bijna 50 jaren zitting in de gemeenteraad en ziet eerstdaags met belangstelling de viering van zijn jubbelfeest te gemoet. Uit het voormalig 4de district schrijft men ons: Onze verwachting aangaande een betere regeling van het brievenvervoer waarvan sprake in het vroegere berigt aangaande deze zaak is niet teleurgesteld ge worden. Vroeger toch bleven de brieven voor Groede en Nieuwvliet van 4 a 5 uren 's middags te Breskens liggen tot den volgenden morgen te 7 uren. Thans zullen we ook (behalve des morgens) onze brieven des avonds na aankomst der boot ontvangen. De verdere regeling is dus onbekend. Z. M. de Koning heeft aan 37 gevangenen die krachtdadige hulp verleend hebben bij den brand in het huis van correctie te Hoorn, op 19 Mei jl.vermindering van straf verleend. Naar men verneemt, is bij den Raad van State aanhangig gemaakt een wetsontwerp omtrent de Ban ken van leening. Onder Schoterland in Friesland geraakten Dings dag 11. twee arbeiders aan het stoeijen in de nabijheid van een pas gescherpte zeis; een van hen sloeg met den voet in de zeis, waardoor de spieren geheel werden doorgesneden en zulk een geweldig bloedverlies plaats had, dat de man, hoewel men spoedig geneeskundige hulp heeft ingeroepenreeds in den avond aan de gevolgen overleed. De ongelukkige ex-keizerin van Mexico bevond zich voor eenigen tijd te Spa. Op zekeren dag drong zij er zoo om aan de roulette te gaan spelen, dat men haar er niet van kon terug brengen. Toen zij ten laatste aan de tafel gezeten was legde zij een goudstuk op n°. 19. (De keizer, haar gemaal, werd den 19den gefusilleerd.) Het rad werd in beweging gebracht en zij won. Met een melancholiek lachje nam zij liet geld op en verliet kalm de zaal. Weldra ontmoette zjj een arme; de Keizerin gaf' hem het geld, terwijl zij hem toevoegde: „Bid voor hem." Zooals bekend is spreekt de ongelukkige vorstin nimmer den naam van Maxi- miliaan uit. Zie bier een nieuw en zeer wonderlijk geneesmiddel voor brandwondenbij toeval ontdekt door een werk man. Die man, vernisser op metaal, verbrandde zich erg de hand, en niet wetende hoe de felle pijn te stillen, stak hij de wonde in den vernis, die onder zijn bereik stond. Als bij tooverslag verminderde de pijnen in weinige dagen was de hand genezen zonder dat er een geneesheer moest geraadpleegd worden. Al zijne gobu- j rendie zich brandenkomen bij hem om zich te laten genezen. Toen, tijdens de ontploffing van het buskruid magazijn te Mets, in Frankrijk, verleden jaar in September zoo veel personen verbrand werdenriep men hem eu hij verzorgde zieken, wier brandwonden in den vijfden graad geene hoop op genezing meer lietenhij verniste ze en zij genazen in zoo korten tijd, dat hij naar Parijs geroepen werd, om openbare proeven te nemen. Men gaf hem twee zieken, die hij met zijn vernis bestreek, en liet eene wonde open, om ze te laten genezen door het kwikzilver, de gewone remedie. De geverniste wonden genazen zoo spoedig, dat men hem op nieuw moest aanbieden, voor de gekwikzilverde wonden, die niet toegingen. Thans is de zaak uitge maakt, en de man, een Duitscher, heeft de wetenschap belangrijke hulpmiddelen aan de hand gedaandoch de wetenschap is dikwijls afgunstig, en "t is te vreezen dat zij de zieken nog lang zal doen lijden, alvorens ze te helpen door een zoo eenvoudig middel. In de Haydock kolenmijnen nabij St.-Helens heeft dezer dagen op nieuw eene vreeselijke ontploffing plaats gehad. De mijn werd sedert tien jaren bewerkten men was zoo doende gekomen op eene diepte van 260 meters. Gelukkig waren er op het oogenblik dat het ongeluk plaats greep slechts een honderdtal mijnwerkers in de diepte afgedaald, waarvan er evenwel 26 bezweken. In het vorige jaar had in dezelfde mijn eene ont ploffing plaats, waardoor mede een aantal brave mijn werkers ten grave werd gesleept. De jaarboeken van de speelbanken Ie Homburg, Wiesbaden Ems, enz. zijn ieder jaar opgevuld met zoovele verschrikkelijke, het zedelijk gevoel diep kwetsende gebeurtenissendat te midden van een veld vol distelen eensklap eene roos schijnt te ontluiken als men in de geschiedenis der groene tafel hoort vnn een der menschhcid eere aandoend voorvalzooals het volgende: Toen de vorst von N.... de leeszaal van het badhuis te Eins binnentrad, zag hij een goudstuk bij den poot van een stoel liggen. l)e kamer was leeg, en daar cr geen kans bestond den eigenaar op te sporen, nam de vorst liet goudstuk en ging daarmee naar de speelzaal, zeggende: liet toeval speelde mij dit geld in handen, daarom laat ik het aan het toeval over wal het er mee doen wil. Hij zette het goudstuk op een num mer der roulette en binnen een paar minuten was dat ééne stuk tot een rol gouds aangegroeid, welke spoedig plaats maakte voor verscheidene banknoten. De vorst verstond bij het spelen de groole kunst van te kunnenophouden. Hij streek de de winst op en ging weer naar de leeszaal. Nu vond hij daar een jongen man in fatsoenlijke kleeding, die angstig naar iets scheen te zoeken. Hebt ge hier soms wal verlorenmijnheer? vroeg de vorst. Ik mis een goudstuk en geloof liet hier verloren te hebben, was het antwoord. Ik heb het gevonden, antwoordde de vorst, maar het is mijn schuld niet, dat de roulette het gond tot papier veranderd heeft. Mocht u soms dit niet aan genaam zijn, dan verschaft de speelkamer de gelegenheid om de verandering weer op nieuw te beginnen en misschien deze banknoten tot nog geringer som dan de oorspronkelijke terug te brengen. Hierop gaf hij den eigenaar van het goudstuk die een arme candidnnt in de godgeleerdheid was vier banknoten ieder ter waarde van duizend thaler, en verwijderde zich zoo snel, dat de jonge man geen tijd had om van zijne verbazing te bekomen en voor de onverwacht verkregene sorn te bedanken. De jonge theologant was met weinige apnarduiten naar Eins gekomen om daar genezing voor zijne door aanhoudende stu diën aangedane borst te zoeken. Hoewel er onder deze omstandigheden weinig vrees bestond dat hij spelen zou, zoo had toch zijne moeder van hem de belofte gcëischt van de speelkamer niet te zullen betreden. Hij had zijn belofte gehouden, zijne herstelling was voltooid en hel verlies van het goudstuk was daarom zoo groot voor hem, omdat het een deel van de reiskosten dekken moest. Hij gevoelde volstrek geen lust om de ontvangen som iveêr tot de oorspronkelijke gedaante te doen weêrkecren. Mij bracht zijne moeder het geld en kon met gerust gewe ten zeggen dat hij getrouw aan zijn woord, niet gespeeld, maar toch gewonnen had. De Internationale Tentoonstelling te Amsterdam is op 20, 21 en 22 Julij bezocht door respective!ijk 2797, 4301 en 5962 personen. Op genoemde tentoonstelling bevindt zich een schrijfboek van een negenjarigen knaap op de school van den heer Mnassen, die, geheel lam, geleerd heeft met den mond zeer duidelijk te schrijven. Het is inderdaad een treffend en leerzaam voorbeeld van hetgeen inspanning vermag.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1869 | | pagina 1