No. 2648. 2Ssl<; Jaarir. Dingsdag 27 Julij 1869. DE LOOZE WAALE. BERIGT. Nieuwstijdingen. van Middelburg en Zierikzee. Z1EBIKZEESCHE M El'WSIIo» r~ Men abonneert zicli: Iu Nederland bij de Uitgevers Hoek van de Schuithaven, B, No. 94, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Araerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Brieven en Ingezondcne Stukken, franco. Aboit neinents-Prijs: Vuor 3 maanden J 1.30. Franco per post, iu Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerikafranco New-York - 3,90. Versnli ij n t: Diugsdag, Donderdag en Zaturdag. Adverten tién: 10 cent per gewone regel. GROOTE LETTERS worden naar plaatsruime berekend. Advcrteutién voor den werkenden stand a 30 Cents. Bekendmakingen van ondertrouwd of huwelijk a 40 Cents; dito van 25- of 50jarige Echtvereeniging h 50 Cents a contant en franco aan het Bureau. De inzending der Advcrtenticu kan geschieden tot Maandag, Woensdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Op het Postkantoor te Zierikzee zijn over de eerste helft der maand Junij onderstaande brieven bezorgd, geadresseerd aan personenwier namen ter plaats van bestemming onbekend zijn als een aan J. BROERS te V Bosch. J. MELIES J. OOLE te Kloetingen. W. FLOHIEL te Middelburg. Van het Hulpkantoor St.-Maartensdijk een aan W. van PROOIJEN te Bruinisse. Van het Hulpkantoor Haamstede: een aan S. SLAGER te Nieutoerkerk. Alle Advertentiën en Stukken ter plaatsing in deze Courant, rogtstreeUs te bezorgen of toe te zenden „A_a«i de Uitgevers van don Zierilc- zeeselien Nieuwsbode te Zierikzee, Hoek Schuithaven, wijk B, N°. 94." Men zij in spoedv or derende gevallen indachtig dat wat later dan 'svoormiddag tien uur van Maandag. Woensdag en Vrijdag, ter plaatsing ontvangen wordt°in de Courant van dien dag niet meer kan worden opgenomen. -De Uitgevers. Te New-Castle is een jong meisje overleden aan de gevolgen eener ziekte, ontstaan door het dragen van eene valsche chignOE, die ongetwijfeld samengesteld was uit haar van in het hospitaal aan verschrikkelijke kwalen overleden personen. De oppassers in dergelijke gestichten schamen zich nietdit hoofdhaar aan de fabrikanten van chignons te verkoopen. De heer Mechi, eenEngelsch landhuishoudkundige, geeft een beschrijving van een werktuig tot het droogen van gras en granen, dat hij sinds twee zomers gebruikt en aan onderne mende landbouwers de grootste voordeelen belooft. Zoodra het gras gemaaid is, wordt het van het veld vervoerd en bloot gesteld aan den invloed van een stroom heete lucht, welke door een grooten waaijer wordt in beweging gebragt. De lucht wordt door een oven, met coke gestookt, verwarmd, en wordt door den waaijer, welke hetzij door stoom hetzij door paarden kan bewogen worden, in de schuur waar het gras ligt, gedreven, dewijl anders de lucht door den schoorsteen ontsnappen zou. In ongeveer tien minuten wordt het vochtige gras in hooi van beste kwaliteit veranderd, hetgeen door den heer Mechi en eene menigte andere landbouwers stellig verzekert wordt, waar te zijn. Deze uitvinding maakt den landbouwer geheel onafhankelijk van het weder en de som gelds is ontzaggelijk groot, welke zij aan het land kan besparen, door in plaats van infereur en beschadigd hooi, goed hooi te leveren. Den 28 Junij jl. werd de Mont-blanc bestegen door Palmer Gaunon, Engelschman, en Joseph Nicolet uit Lyon. De reizigers met hunne gidsen verlieten 's mor gens ten 6 ure Chamounix en kwamen 's namiddags ten 4 ure op de Grands-Monlets. Tegen l'/j ure den volgenden morgen werd de opstijging voortgezet en ten 7 ure was het groote bergvlak bereikt. Ten gevolge van den sneeuwval was de gewone weg onbruikbaar, en dus moest men zich onder den Döme de Goute met geweld een doortogt banen, en 800 voet in het ijs houwen. Éindelijk kwam het gezelschap op de »bult van den drommedaris." De wind blies scherp. Meermalen waren de'twee touristen en hunne gidsen in gevaar naar beneden te storten in den afgrond; doch zonder ernstige ongeval len gelukte het hun tegen 12 ure den voet te zetten op den top van den Mont-Blanc. Palmer Gaunon werd daar bewusteloos en moest in een ijsgrot gebragt wor den, waar hij met in rum gedoopte sneeuwballen ge wreven werd. Den terugweg legde het gezelschap gelukkig af en 's avonds ten 8 ure waren de moedige reizigers weder te Chamounix. Te Beyruth trekken de apothekers in de heete maanden naar het land, in de dorpen aan den Libanon gelegen, en laten de zorg der apotheek aan zeer jonge menschen over. Dit was 11. jaar ook het geval in een der voornaamste apotheken. De patroon was naar den Li banon, een paar jongens verzorgden 4e apotheek. Zij waren zeer ongelukkig met hunne patiëntenallen stierven plotseling, zoo men meende aan de pest, onder de hevigste folteringen, zoodra zij slechts artsenijen ge nomen hadden. Wat was er werkelijk gebeurd? De chinine was defect geraakt, en de jongelieden hadden hun patroon hiervan verwittigd. Deze had zich echter niet gehaast nieuwen voorraad uit Parijs te ontbieden, en nu hadden de jongelieden maar, in plaats van chinine, den inhoud eener flesch genomen, ook uit Parijs afkom stig zonder op te merken dat deze flesch strychnine bevatte. Toen de patroon na eenige weken in de stad kwam, en zijne strychnineflesch zoo onbegrijpelijk ver minderd vond, kwam de vreeselijke waarheid aan het licht. De zaak was geen geheim, en toch blijft de apo theker met dezelfde jongelieden dezelfde zaak drijven en zich verheugen in het vertrouwen van het publiek. JFVawfts-ijfl. De beweging len gunste der inachtneming van de Zondags-rust breidt zich te Parijs meer en meer uit. De magasins de nouveautés zijn aldaar tegenwoordig des Zondags schier zonder uitzondering gesloten en patroons en bedienden beiden verklaren zich wèl daarbij te bevin den. Thans worden door de kruideniersbedienden en de vleeschhouwersknechts nadrukkelijk pogingen aange wend om dezelfde gunst als de bedienden der galanterie winkels te verwerven. In eene dezer dagen gehouden talrijke bijeenkomst van vleeschhouwersbedienden is door een der patroons, die haar bijwoonden, te kennen ge geven, dat eene sluiting der winkels in dat vak gedurende den geheelen Zondag vooreerst onmogelijk moest worden geacht, maar dat de patroons bereid waren om in eene sluiting tegen twee ure des namiddags te bewilligen. Dat voorstel is met erkentelijkheid aangenomen en het denkbeeld tot het houden eener greveom tot het gewenschte doel te gerakendaarentegen algemeen afge keurd geworden. De clericale dagbladen geven met aandrang den wensch te kennen, dat de Zondags-rust, wat de maatschappelijke bedrijven aangaat, weldra zóó algemeen in Frankrijk moge worden in acht genomen, dat ook de Fransche courantiers, even als die in de meeste andere landentot het sluiten hunner drukkerijen op den Zondag kunnen overgaan. Door de krachtige hulp van de te Toulon aan wezige zeeliedensoldaten en pompiers is die stad voor een ontzaglijke ramp behoed. De bergplaats der kolen voor den spoorweg had vlam gevat, zoodat alle vrees bestond voor het in de onmiddellijke nabijheid gelegen artillerie-magazijn waar ook cartouches vervaardigd worden en een zeer groote voorraad kruid aanwezig is. Na drie uren lange inspanning heeft men den brand kunnen blusschen en was het gevaar alzoo geweken. Sm De jonge Markies van W. had met het spel en andere vermaken, in korten tijd eerst zijn persoonlijk vermogen en daarna de erfenis eener tante zoek gemaakt. Hij bezat nog slechts eene lijfrente van ƒ3000, welke hem door eenen oom was toebedeeld. In den afgeloopen zomer begaf de markies zich naar een bad- en speel plaats. Den eersten dag weêrstond hij aan de bekoring van het spel; den tweeden dag trad hij de speelzaal binnen, doch speelde niet; den derden dag besloot hij een kansje te wagen. Hij was een der eersten die zich aan de speeltafel plaatsten, vast besloten niet meer dan de 2 of 3 bankbiljetten van 100 francs, die hij in den zak had, aan de groene tafel ten offer te brengen. De fortuin begunstigde hem evenwel op eene ongeloofe- lijke wijze. Hij won bij eiken inzet. In het tijdsverloop van eenige uren deed hij de bank springen. Kortom, toen de deuren van het etablissement gesloten werden verliet markies van W. de speelzaal met ƒ200,000 in bankbiljetten en ƒ6000 in goud. Toen hij in zijn hotel kwam, was hij schier zinneloos van blijdschap. Hij wekte zijn bejaarden bediende Broumback genaamd, en liet hem de gewonnen schatten zien. „Doch dit is nog niets, mijn oude Broumback," zeide hij „morgen zal ik millionair zijn. Het geluk zal mij blijven toelagchen. Wanneer ik dan een millioen bezit, keeren wij naar Berlijn terug; dan trouw ik met mijne bekoorlijke nicht en zal zeer gelukkig wezen. In afwachtingsluit al die biljetten weg en begeef u dan weder te bed." De oude dienstknecht kon niet meer in slaap komen. Hij had steeds het pak bankbilletten voor den geest. Bij het aanbreken van den dag sloop hij de kamer van zijn meester binnendie nog in diepen slaap ge dompeld was. Hij opende het meubelstuk waarin de bankbilletten lagenstak in alle haast de schat in een reiszak en verwijderde zich ongemerkt. Toen de mar kies opstondwas zijn bediende reeds verre. De ge lukkige speler wilde zijn schat terugzien. Hij riep Broumback; men antwoordde hem dat hij was uitge gaan. De markies, ziende dat zijn bediende wegbleef, opende de chiffonnière waarin de bankbilletten geborgen waren. Zij waren verdwenen! Dat Broumback ze ge stolen had, kon hij niet gelooven. Hij had ze waar schijnlijk in een veiliger plaats weggesloten. Maar toen de bediende wegbleef, diende de markies des I middags eene klagt in bij de politie. Des avonds zocht hij verstrooijing aan de speeltafel. Hij had juist zijn laatsten gulden verspeeld, toen men hem den volgenden brief bragt j //Mijn goede meester! Ik bevind mij te Berlijn. Bij I mijne aankomst aldaar heb ik uwe ƒ200,000 bij uwen 1 notaris gebragt. Ik heb u de ƒ6000 in goud achter- gelaten, welk gij kunt verliezen indien gij er vermaak i in hebt. Ik denk dat gij met die ƒ200,000 kunt trou wen en gelukkig zijn. Ik smeek u wacht het millioen niet af, want als gij blijft doorspelen dan verliest gij alles, daar ben ik zeker van. Tk ben met het geld vertrokken zonder uwe toestemming, welke gij mij, opgewonden als gij waart, nooit zoudt gegeven hebben. Heb ik goed gedaan? Ik blijf uw oude en verkleefde. „Broumback." De markies waarschuwde de politie, vertrok den volgenden ochtend naar Berlijn en trouwde eene maand later met zijn nicht. Thans is hij reeds de gelukkige vader van een bevallig meisje. „En mijn tegenwoordig geluk," zegt de markies aan zijne vrienden: „is het werk van mijn ouden Broum back; zonder hem zou ik mij stellig weer geruïneerd hebben Arnhem22 Julij. Wat reeds voorloopig was aangekondigd wordt door het thans verschenen pro gramma bevestigd, nl. dat het zesde algemeen evangelisch nationaal zendingsfeest Woensdag 4 Augustus a. s. in het Middachter-heu vel woud zal worden gevierd. De sprekers zullen zijn: Ds. Barger van Utrecht, Ds. Posthumes Meijjes Hz. van Amsterdam, Ds. van Lingen van Zetten, Ds. Rappard van Sexbierum. Na de groote wandeling ter opneming van de schoone punten ten twee en een half ure: Prof. Yaleton van Groningen, Ds. Schouw Santvoort van ArnhemDs. Herbst van Brusselde heer K. B. van Dieinen van AmsterdamDr. A. Capadose van 's Hage de zendeling J. L. Zegers van RotterdamDs. Bryce van '8 Hage, Ds. van Straten van Antwerpen, Ds. Baart de la Faille van HantimiDs. Molenaar van Leiden, Ds. Brummelkamp van Kampen, Ds. Vermeer van Zwolle, Ds. Buijtendijk van Harderwijk. 23 Julij. Gisteren gebeurde alhier een droevig ongeluk. De Baron H. van K. wilde van den stalhouder R. twee paarden koopen en beproefde die met hem voor een rijtuig. Bij het uitwijken voor een mestkar kan telde dit. Beide personen vielen op de straatsteenen eerstgenoemde met het hoofd ten gevolge waarvan hij eenigen tijd daarna is overleden terwijl de ander zich gevaarlijk bezeerd heeft en ondragelijke pijnen lijdt. Nieuw-Vosmeer, 21 Julij. Heden is in tegeu- woordigheid van vele belangstellenden door den heer Beipus uit Middelburg, de eerste spade gestoken in het zoogenaamde Oranje-schornabij deze gemeente, hetwelk voor rekening van de ambaehtsheeren van Oud-Vosmeer eu Vrijbergen zal wor den ingedijkt. Het schor is groot cirka 27,000 Ilektares (Bunders), eu is uit hoogachting voor gemelden heer door het ambachtsbestuur met den naam van Begius-polder gedoopt. I)e werklieden werden bij die gelegenheid onthaald op ham, bier en broodjes. De indijking is aangenomen door den heer Bo- lier, van Stavcnisse, voor ƒ25,400. ZieriLczee, 24 Julij. In de Staats-Courant van Donderdag 22 dezer is opgenomen een staat van nalaten schappen van militairen, behoord hebbende tot de land- magtin Ned.-Indië, waarvan het bedrag kan ingevorderd worden bij het departement van koloniën. Daarop komt o. a. voor: Johannes Adrianus Huijgen, geboren alhier, soldaat, overleden 11 Maart 1863 te Padang Pandjatig, voor een bedrag van ƒ2,90. Jl. Donderdag werd alhier de openbare verpachting der tienden aan deze gemeente in eigendom toebe- hoorende, gehouden. De opbrengst bedroeg met inbegrip van kosten en blokgeld ƒ4369,22. In 1868 hebben die tienden opgebragt 4640,58. Zierikzee;, 26 Julij. Het schip Schelde, kap. A. L. Hoffmanbevond zich volgens schrijven des kapiteins op 13 Junij jl. op 18° Z.B. en 34° W.L. Equipage en schip bevonden zich in goeden welstand. De reis was niet zeer voorspoedig door de vele stilten. Naar men verneemt heeft de Heer Mr. J. A. Philipse, wegens 70-jarigen leeftijd en verzwakking van gezondheid, zijn eervol ontslag gevraagd als president van het prov. geregtshof in Zuid-Holland. Bij de inlevering der stembilletten voor 3 leden van den gemeenteraad te Zuidzande zijn door eenige kiezers bezwaren ingebracht omdat aan hen gemerkte billetten bezorgd waren. De verkiezing zal waarschijn lijk vernietigd worden. Dat de vrijheid der vrije ver kiezingen tamelijk denkbeeldig is als er kan nagegaan worden wien op A, wien op B gestemd heeft, spreekt van zelf. De Indép. Beige berigt, dat de Nederlandsche regering, in de zaak van het gebeurde met den heer Lamb te Rotterdam, reeds bij het Engelschc gouvernement een klagt over de schen ding van haar grondgebied heeft ingediend. De Gron. Ct. deelt uit Haren het volgende mede: „Gepasseerden Zondag had in het dorp Haren, iu de Christelijke Afgescheidene kerk, een voor veler gemoed zeer onaangename gebeurtenis plaats. De leeraar aldaar, door de synode uit zijne dienst ontslagen, meende in zijn regt te zijn den stoel te beklimmen. De gemeente hiermede onbekend zag verwonderd op hoe de man het durfde wagen die plaats in te nemen. Toen hij nu zijne leerrede begon zocht men door vele middelen hem het zwijgen op te leggen. Hij stoorde zich echter niet aan bedreigingen of tegenkantingen, vervolgde zijne leerrede en hield daarmede voltot dat de preek uit was, ofschoon de toehoorders, op eenige weinigen na, verdwenen waren, 's Namiddags trad hij andermaal op en was de verwarring niet minder; zóó zelfs, dat men, volgens zeggen, tot handelen is overgegaan." Gemengde berigton. personen, waaronder vele vreemdelingen, dagelijks be zocht. Op Zondag 18 dezer werd er eene processie gehouden van bijna 1000 personen. Te Belfast, in Engeland, is eene katholieke school door een hoop ge peupel aangevallen en letterlijk vernield. De keizerin van Frankrijk zal in October een bezoek gaan brengen bij den Sultan te Constantinopel, en zal waarschjjnlyk al zijne vrouwen in oogenschouw nemen, en wie weet hoeveel geschenken zij dan uitdeelen zal. Dus, dat reisje zal nog al wat kosten. Ook zal zij tegenwoordig zijn bij het openen van het Suez-kanaal op 17 Nov., en l»jj den onderkoning van Egypte een kijkje gaan nemen. Eenige Fransche, Engelsche en Quitsche dames hebben een bezoek gebragt bij den Paus in bal-costum; doch Zijne Heiligheid liet eerst hunne naakte schouders met doeken bedekken, eer hij haar ten gehoore ontving. Te Wijhe worden de kersen verkocht voor 3 cent de 5 ons, terwijl een ruimen opbrengst belooft. Te Ge- nève wordt er reeds gepreekt in een paardenspel, en de tent is meest ei-vol. Een mooi model voor eene nieuwe kerk, dan is de preekstoel juist in 1tmidden. Eene leering voor kasteleins. Te Araboina heelt een nieuwe kastelein de volgende belofte afgelegd: „Ik be loof dat ik den president en alle leden der directie in alle opzigten zal gehoorzamen en eerbied bewjjzen, en nooit met dubbel krijt zal schrijven, enz." Op een aanzienlijk dorp in Drenthe is het reeds zoover gebragt met de verlichting, dat er van de 1200 ingezetenen, al één huisgezin is dat niet gelooft aan spoken en heksen. Eenige Amsterdammers hebben hunne ingezondene voorwerpen op de tentoonstelling teruggenomen, omdat zij niet wilden dat die op Zondag worden bezigtigd. In Rusland wordt het aan de bisschoppen verboden, het concilie te Rome bij te wonen waar belangrijke zaken zullen besproken worden. Dat er nog rijke bedelaars zijn is weder gebleken te Parijs. Een zooge naamde blinde bedelaar, die eiken morgen op eene vaste plaats zit, bewoont eene prachtige woning, heeft knechts en meiden, en op zjjn tafel komt niets dan zilver. Twee kersen-boeren te Goes, hebben het zich zoo aan getrokken dat hunne manden zoo lang wegbleven, dat zij 's nachts niet hebben kunnen slapen. Vraag: Welke 4 letters, haastig uitgesproken, zouden eet) dief, ongemerkt betrapt wordende, het meest doen verschrik ken? O. X. I. U. (O! ik zie u!) Middelen van Vervoer. SPOORBOOTDIENST Corresponderende op den Staatsspoor weg. JULIJ 1 8(i O. Van MIDDELBURG: Van ZIERIKZEE: Dingsd. 27,smorg. 9,45 u.V. Dingsd. 27 'smorg. 6,30 u.V. I t> 27 's nam 3, Woensd.28 6.Woensd. 28 3, t> 28's av. 6.Dond. 29 'smorg. 6,30 »V. Dond. 29 6,Vrijdag 30 t 5,30 Vrijdag SO'snam. 3, Zaturd. 31'sraorg. 9,Zaturd. 31 6, j 31 's nam. 3, De reizen via Veere (naar den waterstand voorbe houden) zijn met V. aangeduid. Px-ij scon ra n t der Effecten. ROTTERDAM, 24 JU LIJ. Laagste koers. Premie-Leen. Slad Rotterd. 3 «0% Nederl Werkelijke Schuld 2% 3 56 Spanje Binnenland 25% dito Bin ui. kleine stukk. 3 2 26% dito te Londen 1867 3 2 29"/, Premie-Leen. Stad Madrid 3 2 24% Por'tug. te Lond. 1856/63 3 2 35% dilo dito 1867 3 2 35% Rusl., Nicolaï 1867 4 2 6'% dito bij Stieglitz 1S55 5 2 78% dito te Arnsterd. 1860 4 Va 2 83% dito Spoorw.-Aand. 236 240 dito dito Nieuwe 2 212 dito Pandbr. 2de serie 2 152% dito Poti-Tiflis 5 84% Oost. Mclallieken 2 7* s 23% dito Nationale 1854. 5 2 5+''/,» dito in Zilv. uit de conv. 5 2 5?%„ dito in Zilv. per Apr /Oct. 5 2 56% dito Aand. fl. 250 1854 117 Hong. Spoorw.-Leening 5 2 105 Victor Iinmanuèl-Spoorweg 5 76 5 2 44% 86% Vcrcenigd. Stat. Losb. 1885 6 2 I loodste koers. 29*/ 240 55 57% 57 76% fiebl. koers. De heilige waterput bij Brielle wordt door honderde De beurs leverde, zoo ten opzichte van handel als variatie, niets ter bijzondere vermelding op. Prijzen ten drie ure: Russen Sporen 239%; Amer; 1885 86%, Amer. 1882 873/4Binn. Spanje 25a <J/I6. Mexico 12,5/j6; Turken 44%; Grenad. 179/1C; Grieken 107/16; Nicola 67.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1869 | | pagina 1