I ZIERIKZEESCHE MEI WSKOIIE. li h No. 2647. 25sl< Jaari»*. Zatnrdag 24 Jul ij 1869. DE LOOZE WAALE. BERIGT. Nieuwstijdingen. schen, >ll|lc rikzee. toe- der- egen 'ver den Men abonneert zich: In Nederland bij de Uitgevers Hoek van de Schuithaven, B, No. 94, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren, lu Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Brieven en Ingezoudenc Stukken, franco. Aboiiiiements-Prij s: Voor 3 maanden 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. "V ertsch ynt: Dings dag, Donderdag en Zatnrdag. A d vertenticn: 10 cent per gewone regel. GROOTE LETTERS worden naar plaatsrnime berekend. Advertentiëu voor den werkenden stand a 30 Cents. Bekendmakingen van ondertrouwd of huwelijk it 40 Cents; dito van 25- of 50jarige Eohtvcreeuiging ii 50 Cents contant en franco aan het Bureau. De inzending der Adverteutiën kan geschieden tot Maandag, Woensdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Alle Advertentiën en Stukken ter plaatsing in deze Courant, te bezorgen of toe te zenden „Aan de Uitgevers van den Zierilt- zeesclien Nieuwsbode te Zierikzee, Hoek Schuithavenwijk BN°. 94." Men zij in spoedoorderende gevallen indachtig dat wat later dan 's voormiddag; tien uur van Maandag, Woensdag en Vrijdag, ter plaatsing ontvangen wordt, in de Courant van dien dag niet meer kan worden opgenomen. De Uitgevers. £ïnD«riti«. Midland City, (Mich.) 20 Julij. Eene zonder linge en tevens droevige geschiedenis is vervat in de volgende alhier gepubliceerde advertentie. Een vader waarschuwt het publiek tegen zijn zoon en zegt: „Mijn zoon, Henry Wm. Wilson, is eenigen tjjd geleden van mij weggeloopen en heeft, na mij schandelijk behan deld te hebben, bijna al mijn vermogen medegenomen. Hij heeft drie vrouwen in leven. Zijne eerste vrouw trouwde hij te Oswego, N. Y., in Maart 1868; zijne tweede vrouw, Emma Seymoer, trouwde hij te St. Charles en verliet haar na eene maand, nu is hij wegge loopen met de weduwe Bronsen. Hij wordt^ veron dersteld in Canade te zijn en geruchten van mijn dood te doen circuleeren, om zoodoende eenige vaste goe deren, welke ik daar bezit, in handen te krijgen. Uit Bristol schrijft men van den 16den Julij: ^Gisterendonderdag, werd Lamb voor het geregtsbofgebragt beschuldigd van het verduisteren van meer dan 900 pond ster ling en andere sommenhet eigendom van John Leaker Morris en William James Lamb. Deze zaak veroorzaakte hier de grootste sensatie, en niet alleen de geregtszaalmaar zelfs de gangen en portalen van het gebouw waren met menschen opgevuld waar onder de voornaamste autoriteiten en kooplieden der stad werden opgemerkt. »De beer Norris, de advokaat voor de crediteuren enz., deelt mede dat de vervolging berust op een wet (act of Par liament) welke eerst onlangs in werking gekomen is, en waarbij bepaald werd dat: »iiulien iemand als deelgenoot in een zaak of behoorende tot twee of meer personeu die gezamenlijk de bezitters zijn van gelden of goederen, zich daarvan iets op onregtmatige wijze zal toeëigenen zulks zal worden beschouwd als aan derden ontvreemd. »De eerste getuige, die in deze zaak werd gehoord, was mr. John Bond, kantoorbediende der firma Morris en Lamb, die verklaarde dat de beschuldigde hem op den 26sten Junij 11. gelast heeft twee wissels te trekken, een van 945 p. 9/ en een van 95 p. st.dat die wissels waren betaald en dat de gelden aan Lamb waren overhandigd. Nog eenige andere getuigen werden geboord om dit en andere feiten te staven. »Mr. Morris verklaart dat er een contract van vennootschap bestaat tussehen hem en den beschuldigde, maar deze daarbij geen regt heeft gelden buiten zijn weten te innen. »Hierop wordt de zaak acht dagen uitgesteld." De Shipping and Mercantile Gazette wijst op het betreurenswaardige feit dat het zoo goed als gedaan is met de oester- en raosselen-visscherij in de baai van Wash, die aan Engelands Oostkust tussehen de graaf schappen Norfolk en Lincoln gelegen is. Duizenden I vonden tot voor weinige jaren een ruim bestaan door 1 deze visscherijen die thans door te groote hebzucht vernietigd isaangezien men de jonge oesters en mos selen met karrevrachten wegvoerde om te dienen voor bemesting. De kapitein van een Amerikaansch schip, op weg van New-York naar Manchesterheeft op 180 mijlen breedte een zeilschip ontmoetdat zonder equipage scheen te zijn. Na aan boord van dat vaartuig te zijn gegaan vond hij in het ruim het ligchaam van een man van een dertig jaren zijn hoofd rustte op een koffer, dat ƒ400,000 waarde inhield. Geen enkel papier noch bewijs heeft tot de ontdekking van het lijk kunnen leiden. iSJjlt rising. -.j m tc Uit Brussel wordt het volgende aan het Vaderland geschreven „De burgemeester onzer stad heeft eenige dagen ge leden met verschillende deskundigen een bezoek aan de in aanbouw zijnde brug over het Hollandsche Diep ge bragt. Het gezelschap is opgetogen teruggekeerd, niet alleen wegens het trotsche van dat meesterstuk der Nederlandsche waterbouwkunstmaar tevens over de uitmuntende wijzewaarop het door de maatschappij tot exploitatie der staatsspoorwegen werd ontvangen. Eene stoomboot werd ter beschikking der bezoekers gestelddie zoodoende in de gelegenheid waren den grootschen arbeid in al zijne onderdeelen te bezigtigen. Zij keerden naar Belgie terug, nadat hun een uitmuntend diner door hunne gastheeren was aangeboden. Kampen19 Julij. Als waarschuwing tegen onvoorzichtigheid met brandstoffen, vooral met petro leum, diene het volgende. Een man en vrouw alhier werden dezen nacht gewekt door de angstkreten van hun kind dat voor het bed in eene wieg lag. Zij had den op den kap van de wieg een nachtlicht van petro leum geplaatst, hetwelk waarschijnlijk door het woelen van het kind omsloeg, waardoor het kleed en bedde- goed van wieg, alsmede de gordijnen van de bedstede vlam vatten. Gelukkig werd het kind spoedig door den vader uit de wieg genomenzoodat het geen letsel bekomen heeft. Zalfc-Bommel17 Julij. Heden morgen om streeks 8 ure had alhier een vreeselijk ongeval plaats in de onmiddeljjke nabijheid der stad en wel op de spoorbaan BommelHedel. De machinist namelijk van de Hedelsche locomotief, Kerkman genaamd, maakte op eene vreeselijke wijze een einde aan zijn leven. Heden morgen de locomotief niet besturende, zagen de werklieden hem in zijn beste gewaad langs de spoor wegrails op en neder wandelen; toen de locomotief met de zandwagens aankwam, na het zand te hebben gelost en deze op de hoogte van hem gekomen was, wierp hij zich plotseling tussehen de wagens met den hals op de rails. Vóór dat de machinist op de locomotief zulks bemerkte, waren er reeds 5 wagens vóór dat er gestopt kon worden den ongelukkige over den hals gegaan zoodat, toen men hem er onder uit haalde, men geene teekenen van leven meer bij hem bespeurde. Wat den man tot cleze daad bewogen heeft is tot heden een raadsel; hij laat eene vrouw en twee kinderen achter. Breda, 21 Julij. Als een staaltje van de groote hoeveelheid kersenwelke uit deze omstreken naar Engeland wordt verzonden kan dienen dat gisteren per staatsspoorweg van hier naar Rotterdam zijn ver voerd vier met mandjes kersen vol geladen waggons. Dintcloord16 Julij. Heden voormiddag om streeks 10 uren is de veldarbeider J. G.oud 17 jaren, op eene noodlottige wijze omgekomen. Gezeten op een pas geledigden mestwagen bespannen met jeugdige paarden begonnen deze te steigeren en rukten hein daar hij uit verkeerde voorzorg de leidsels om zijne polsen had gewonden van den wagen af. Hij viel eerst onder een der wielen van den wagen en daarna in een sloot. Toen hij door zich in de nabijheid bevindende personenwaaronder zijn vader en moeder zich be vonden daaruit geholpen werd gaf hij den geest en bleek het dat zijne beide beenen ook gebroken waren. Mlclclelharnis20 Julij. Als eene zeldzaamheid kunnen wij melden, dal alhier in den tuin van den heer Rood een perenboom voor de tweede maal in vollen bloei staal, zonder nadeel te doen aan de reeds rijpende peren. Die boom zal dit jaar dus zeker twee maal vruchten voortbrengen. Uitslag G em een teraads-v erkie/ing. Grocrte, 21 Julij. Herkozen tot leden van den gemeenteraad alhier de heeren M. Mazure met 58, G. Cornells met 58 en A. Risseeuw met 43 van de 60 geldig uitgebragte stemmen. Tholeu, 21 Julij. Tot leden van den gemeen teraad alhier zijn herkozen de heeren N. D. P. Au gustijn met 107 en Mr. T. A. Wagtho met 81 stemmen. In plaats van wijlen den heer H. van Gorsel is gekozen M. W. J. de Visser met 108 stemmen, terwijl ter voorziening in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer J. L. Christiaanseeene herstemming moet plaats hebben tussehen de heeren A. Geluk met 44 en M. G. van Stapele met 34 stemmen. TCsiamstecle. Herkozen de Heeren C. M. Bolle L. Mathijsse en W. Smallegange. Kerkwerve. Herkozen de Heeren C. van de Ging elJ. Boot en S. Bijdevate. Nieuwerkerk. Herkozen de Heeren B. Boogerd en I. Bevelander. Herstemming tussehen C. Berman en J. van Poortvliet. Noordgouwe. Herkozen de Heeren J. Viergever Dz. en J. de Vlieger Jr. Herstemming tussehen J. Romeijn en M. Schikker. Noordwelle. Herkozen de Heeren P. BlomC. L. Gast en S. J. de Bruijne. Ouwerkerk. Herkozen de Heeren W. Lemsom J. Romeijn en J. Bevelander. Briiiiiisséji 21 Julij. Bij de opening der stembus op heden blijkt, dat van de drie aftredende leden twee herkozen zijn en wel de heer M. C. van der Stolpe met 36 en de Heer Joli. Padmos met 33 stemmen. De overige stemmen waren verdeeld als volgt: Joh. de Waal C. M. Voorheijtel J. v. d. BergMz. Jan Meeldijk M. van Popering A. van den Berg M. Zoeter 27 st, 24 14 14 11 8 6 5 W. v. d. BergeDz. A. van Staaien Mach. Krijger D. v. d. BergDz. C. Okkerse Pz. A. van Popering Joh. Elenbaas 3 st. 3 3 2 2 1 1 plaats hebben tussehen JOH. de WAAL en C. M. VOORBKIJTEL, Burgemeester Er werden 65 stommen van de 85 kiezers ingeleverd, en 1 biljet van onwaarde volstrekte meerderheid 33 st. Dreischor21 Julij. Tot leden van den gemeen te- •aad zijn herkozen: Ab. van Bloois met 32 stemmen, Joost der Weduwen en Joh. der Weduwen Hz. beiden met 31 stemmen. Zierikzee, 22 Julij. Met betrekking tot het wegvoeren van Lamb schrijft de correspondent uit Vlis- singen der Amst. Courant liet volgende „Vlis&ingen, 17 Julij. „De zoo wreedaardig weggevoerde persoon heet Lamb, en is groothandelaar in thee te Bristol. Er bestond bij hem een passief van ƒ300,000. Zijne vlugt met zijn gezin Ï9 bekend, en naauwelijks was hem de vrijheid in Rotterdam hergeven, of de agent die hem vervolgde, lokte hem, zijne vrouw en twee zijner kinderen uiteen wandeling te doen; zij gaven hieraan gehoor, ieder gaf een kind de hand om het te ondersteunen. Bij de loop plank van de stoomboot Waterloodie op vertrek lag werd hij (Lamb) onverwachts hevig aangegrepen. De vrouw, die verworging van haren man vreesde, sprong hem te gemoet, maar werd met slagen, stompen en schoppen teruggeworpenhij werd gesleept en mishan deld over de loopplank gebragt en aan boord geworpen. De stoomboot vertrok terstond en de arme vrouw met hare twee kinderen stond gillend van smart aan den wal de stoomboot, die tot zulk een verachtelijk plan hare hulpverleende, is ruim '/4 uur te vroeg vertrokken en een aantal passagiers zijn door die manoeuvre achteruit gevaren. Eergisteren is mevrouw Lamb, met hare vier kinderen, een juffer van gezelschap haar bagaadje en de kleine cassette met het vermogen hier weder aangekomenen zal in het hotel Wellington blijven. Het is afschuwelijk en walgelijk tevens te vernemenwat bij die arrestatie voorviel, welk eene helsche verstandhouding men bij de bemanning van de boot en misschien ook bij anderen die het geweld hadden kunnen beteugelen door het goud heeft weten te bewerken. Men vraagt zich zeiven af: is dat dezelfde stad waar onlangs een oproer, waarbij honderden agenten van politie de pogingen van enkele oproerigen moesten beteugelen en door hunne activiteit als bewaarders van orde en rust lof en belooning ver wierven en waar men nu een vreemdeling, die op Neêrlands grond zich veilig geloofdegewelddadig aanvalt, half verworgt en aan boord van een Engelsche stoomboot werpt, om hem in Engeland uit te leveren? Daar worden alle bevoegde autoriteiten miskend om een man gevangen te nemen, die hier zelfs door den Engel- schen consul vrij verklaard was De ouders van mevrouw Lamb zijn gisteren hier aangekomen. Mr. Borsins is bun raadsman en te Rotterdam is door twee advokaten gepro testeerd. De oude heer Lamb is heden met een aanklagt aan het parlement vertrokken. Die zaak zal zeer ernstige gevolgen hebben." De leeraren derhoogere burgerschool te Delft hebben onder elkander een klein fonds bijeengebragtom voor- loopig voor een jongen wien9 ouders niet in staat zijn liem op de hoogere burgerschool te doen maar die toch den gewenschten aanleg daartoe bezit, de kosten van school en boeken voor 3 jaren te betalen. - In Keulen is dezer dagen de volgende geschiedenis gebeurd. In de schuldengevangenis zat een Engelschman benevens eeu koopman uit de stad. De laatste kreeg eene groote kist met papierenwaarvan hij eenige noodig had; spoedig waren die gevonden en de cipiers knecht kreeg bevel, om die kist den volgenden morgen vroeg weder af te geven. De Engelschman had dit gehoord en begreep daarvan partij te kunnen trekken. Voor dag en dauw kroop hij in de kist, en zette zijne schoenen met een rok op een stoel geworpen, voor het bed, zoodat de personeu, die de kist naar beneden bragten, meenden, dat hij nog op bed lag. De kist werd op een kruiwagen geladen en in een zeker huis in de Sraiede- gasse gebragt, waar het nog een half uur duurde voor ze geopend werd. Maar toen sprong hij er uit, greep een hoed en een paar schoenen, en zeker was het aan den schrik en de verrassing te wijten de vrouw des huizes liet hem ongehinderd gaan. De vcgel is over de grenzen naar de Nederlanden gekomen. Ofschoon de cipier de kist had moeten visiteren, kwam hij er met eene ver maning af. Gemengde berigten. Een boer te N., fungerende voor dorps-advocaat moest, wanneer hij nog meer bokken en geiten in den Nieuws bode laat plaatsen, altijd denken dat hij ook maar een boer is van rams-wol en de andere van geitemelk. Dus beide boertjes maar goed opgepast, dat den eenen zijn melk maar houdt, en den anderen zijn wol, opdat het niet gaat als met het derde gedeelte van de erf-rammen. Die zijn naar Holland gestoomd, en zijn bijna allen in de Zandstraat gesneuveld terwijl de allerlaatste ram naar Amerika is gestoomd, en is waarschijnlijk verbrand. Te St.-Margriet (Belgie) belooft de kermis luisterrijk te zullen zijn. Het programma der feesten luidt aldus: Maandag 26 Julij des namiddags, zakloopenmastklim- men, wit en zwart, hoepelbollen enz., voor de jongheden; daarna: opstijging van een monster-luchtbal, verschei dene halve zotten zullen wij trachten in dit reuzen- gevaarte meê te zenden, wie zou het niet doen?" Te Oost-Ecloo komt jaarlijks een Meesje npstelen in de brievenbus van den pastoor. Een Belgisch blad (waar schijnlijk een schijndoocle, een gewaanden doode bedoe lende) zegt: „En heden is de verwaande doode genezen." Een zotte Poortvliet zal nog zotter worden als hij is met zijn roemen op eene smids-dochter met geld; maar die dame zegt 'k Heb toch waarlijk niets te vreezen Dat hij toch zoo dom kan wezen Want men ziet het eiken dag, Dat ik hem niet hebben mag. De dochter van een heerschap te Middelburg wordt aangeraden, geen kwaad meer te spreken van anderen als zij de betrekking tussehen haar en iemand niet bekend wil gemaakt zien; dus: Jufvrouw! als gij kwaad wilt spreken, Let dan eerst op uwe streken. Iemand die streng is op een hof als hij daar op zijn zetel is gezeten maar Zijn dc zaken afgedaan Dan ziet men hein door 'tstraatje gaan. Te G. wordt een timmermans-zoon aangeraden, zoo veel commando niet te voeren op de kermis, want het ware beter dat bij zijn schuld betaalde; en nu zingt men: 'tGekje is wel voor de klucht, Maar zijn beurs is al te ligt Want bij koopen hooren schijven. Anders moet men 'tlaten blijven. Een dame te P. moest, als zij uit het rijden gaat, zoo veel spraakwater niet gebruiken maar: 't Is bij dat lieve kind Weinig geld, maar zeer veel wind. De stille pandjeshuis-houders te Rotterdam worden bedreigd, bekend gemaakt te zullen worden indien zij de beleende goederen niet aan de eigenaars teruggeven, om alzoo in kennis gebragt te worden met de justitie. De veeljarige woekerwinst heeft die schade mogelijk wel honderd-maal opgediept. „Wat moet ik nu wel tegen moeder zeggen, dat ik ga trouwen," zegt eene dame te Sirjansland, „het zal wel moeijelijk gaan, maar ik zal hem dwingen als hij geen woord houdt." Een boeren-knecht onder Borsele heeft het nu 4 weken lang zoo druk gehad om naar Ellewoutsdijk te loopen, maar het Zal nu niet meer noodig zijn nu de kermis voorbij is, want nu is zijn paspoort bezorgd over de post. Twee dames te S.., moesten zooveel onwaarheden niet uitkramen van eenige zaaddorschers, daar zij het zelfde werk moeten verrigten en nog maar gebrekkig. Die dames zijn daar voor te trotsch en zouden liever pronk-dames zijnzij nemen een soort van blanketsel mede naar 'tveld en schilderen hunne wangen daarmede, en nu is het of zij een nieuw vel hebben gekregen. Ingezoiidene Stukken. De heilige waterput l>ij Bi*ielle. Die put heeft zijn oorsprong ontleend van de inneming van Brielle door de Watergeuzen op 1 April 1572. Zoodra die stad door graaf Lumyadmiraal der vloot, de RijkBloois van Treslong en Breederode was bezet en nadat de geheele bezetting der Spanjaarden door hen was vermoord geworden kwam graaf Lumy met I de overige genoemde heeren het onderling eensora een gezantschap naar den prins van Oranje te zenden te Delftom te raadplegen wat met de stad moest gedaan worden. De prins gaf daarop last om de stad dadelijk in staat van tegenweer te brengen, ten einde I Alba in zijne onderneming, om de stad te herwinnen tegen te houden, j Iutusschen hadden Bloois en Breederode hunne aan dacht gevestigd op het klooster, gelegen op een korten afstand buiten de Zuidpoort, om zich meester te maken der schatten welke zich daarin bevonden en de zich daarin bevindenden van kant te maken, j Dit had plaats op 2 April 1572. Negentien monniken welke van Gorinchem waren overgekomenom een godsdienstig feest bij te wonen werden vermoord en j hunne lijken in één graf begraven, waaruit de heilige i waterput zijn oorsprong heeft ontleend. Die gebeurtenis was reeds lang vergeten ofschoon ieder jaar op 2 April in de kerk te Brielle eene Mis j wordt gevierd voor de rust der zielen van die onge- lukkige monniken. In Julij 1867 werden die monniken door den Paus I heilig verklaard, en nu wordt die gebeurtenis ieder jaar in Julij godsdienstig herdacht. Uit vele oorden van Nederland en van elders wordt die put door bede- vaartgangers nu dikwijls bezocht om het uiteinde te herinneren van die lang vergetene monniken. Middelharnis, 20 Julij 1869 van Trierum. Marktprijzen t© Zierikzee. 2 2 JULIJ 1 86 9. Boter, laagste koers 0,60 en hoogste koers 0,75 per 5 ons. Kip-Eijeren, laagste koers ƒ0,625 en hoogste koers ƒ0,70 per 25 stuks. WKÊÊÊ

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1869 | | pagina 1