No. 2616. 25sU> Jasirij Donderdag 22 J u lij 1869. DE LOOZE WAALE. Op en bare R a a ds verga deri ng, Uitslag der Verkiezing ZES LEDEN Gemeente-Raad te Zierikzee. Nieuwstijdingen. 4T ZIËRIKZEESCHË Mi l NMIOM. Men abonneer t zich: Iu Nederland bij de Uitgevers Hoeli van de Schuithaven, B, No. 94, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Brieven en Ingezondene Stukken, franco. Aboniiements-Prij s: Voor 3 maanden1,30. Franco per post, iu Nederland -1,60. Voor Noord-Amerika, franco New-York 3,90. Ver»oli ij ii t: Dingsdag, Donderdag en Zaturdag. A <1 v o r t o n t i i» 10 cent per gewone regel. GROOTE LETTERS worden naar plaatsruiine berekend. Advcrtcntiën voor den werkenden stand 30 Cents. Bekendmakingen van oudortrouwd of huwelijk a 40 Cents; dito van 25- of SOjarigc Echtvereenigiug a 50 Cents u contant en franco aan het Bureau. Dc inzending der Advcrtcntiën kan geschieden tot Maandag, Woensdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Vrijdag 23 Julij 1869, des middags een ure. VAN IN DEN Periodieke Aftreding. (w it. s te m bilje t Uitgebragt 2-52 stemmen. Van onwaarde 8 i> Herkozen de Mr. J. MOOLENBURGH B C CAU H Gr. MÜLOCK HOUWER R. KOOLE D. B. P. ZUURDEEG 244 geldige stemmen. Heeren: met 233 steramen. 227 224 199 156 In plaats van Mr. W. C. de CRANE blaauxv stembiljet.) Uitgebragt 252 stemmen. Van onwaarde 7 245 geldige stemmen. Hiervan verkregen de Heeren Mr. P. van der MEER MOHR 119 stemmen. J. M. ISEBREE MOENS 34 A. BUIJZE Mz. 31 D. Q. MÜLOCK HOUWER 25 P. LABRIJN 11 terwijl de overige stemmen op verschillende personen zijn verdeeld. Alzoo zal er herstemming moeten plaats hebben tusschen Mr. P. van der MEER MOHR en Mr. J. M. I. MOENS. In Omaha in het verre westen van Amerika worden bij het uitgaan der kerken gebedenboeken rond gedeeld, waarvan de regter bladzijde den tekst en de linker allerlei annonces bevat. De buitenzijde van den preekstoel wordt met groote aankondigingen beplakt, en te Chicago heeft een speculant aan het gemeente bestuur eene groote som geboden, als hij zijne reclames op de ruggen der politie-agenten mogt vasthechten. In den Messager Franco-Americain leest men: »Algemeen waant men den slavnhandel geheel afgeschaft, en stelt men zich voor, dat de tijd, waarin menschen eene koopwaar uitmaakten, die men zich even als paarden aanschafte, reeds tot het grijs verleden behoort. Ongelukkig is dit slechts een waan. Een onzer bladen behelst het volgende tarief der prijzen, die de slaven gedurende het jaar 1868 iu Brazilië gegolden hebben; een tarief, ontleend aan een rapport van den britschen consul te Buhia: Afrikanenmannen 4000 fr., vrouwen 2750 fi*.Kreolen: mannen 3250 fr.en degenen, die een ambacht kennen 5400 fr.id. vrouwen 4100 fr." Een ijzingwekkend ongeluk heeft dezer dagen te Orleans in eene menagerie op de kermis plaatsgehad. Men had vergeten, den leeuw voedsel te geven, die daardoor woedend was; de vrouw van den eigenaar wandelde met een zuigeling van 5 maanden langs de hokken der wilde dieren; aan het hok van den leeuw komende, sloeg deze zijne klaauwenin het kleed der moeder. Deze zich eensklaps tegeo voelende houden, wil zich losrukken; doch door die beweging raakt het kind onder het bereik van den klaauw des leeuws, die het der moeder ontrukt, het naar binnen haalt en verslindt. De ontstelde en vertoornde vader snelde toe; doch het was te laat. Hij nam een geweer, legde op den leeuw, het graf van zijn kind, aan en schoot zóó goed, dat zijn schot hem dood deed nederstorten. Toen men de moeder een weinig tot bedaren had gekregen, ontdekte men, dat zij krankzinnig was. Maastricht18 Julij. Het ligt wel eenigzins in den aard van zekere klasse der Maastrichtsche bur gerij om met iemand een loopje te nemen. Zoo werden bij de laatste verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaaitwee en veertig stemmen uitgebragt op zekeren Jozef Ekermanbarbier te dezer stede. Dezelfde stemgeregtigden hebben, zooals het schijnt, den man bepraat zich kandidaat te stellen voor de aanstaande verkiezing van leden van den ge meenteraad. De vorige week werd er eene annonce geplaatst in de alhier verschijnende dagbladen, waarbij zich Jozef Ekerraan aanbeval als candidaat voor de op Dingsdag a. s. plaats gehad hebbende verkiezing. Gisteren avond had eene soort vun'meeting plaats, waarbij het nieuwsgierige publiek zoo talrijk opkwam, dat meer dan twee honderd menschen op straat moes ten blijven staan en de gelukkigen, die in de zaal warenzich mochten verheugenzonder beenbreuk er uit gekomen te zijn. Verscheidene aanspraken werden gehoudenonder anderen door den heer J. Russel redacteur van V Ami du Limbourgwaarin de goede hoedanigheden van den barbier-kandidaat hemelhoog werden aangeprezen. Na afloop van de meeting waren de politie-agenten verpligt den kandidaat onder hun ne bescherming te nemenen hem tot aan zijn huis te begeleidendaar het luidruchtig publiek in het bewij zen van zijne genegenheid wat te ver ging. 17 Julij. De Times constateerde gisteren het feit dat de heer Lamb, deelgenoot van de firma Morris Lamb, theehandelaars te Bristol, na naar Nederland te zijn gevlugtper stoomboot in Londen werd teruggebragtonder anderen onder geleide van een inspecteur van de Bristolsche politie, den heer J. W. Thorne. Van het gepleegd geweld gewaagde de Times niet, alleen gaf het blad te kennen, dat men geloofde dat de heer Lamb zich niet vrijwillig aan boord van de stoomboot had begeven. Heden komt de Times op het gebeurde terug en deelt thans mede dat de heer Lamb zich had meester ge maakt van £900, welke gelden in gemeenschappelijk eigendom toebehoorden aan John Leuker Morris en William Joseph Lamb. De beschuldigde had wederregte- lijk twee cheques afgegeven op het bankiershuis van zijne firma. Hij mogt echter deze daad niet doen zonder medeweten van zijn mede-vennoot, die thans eene ver volging tegen Lamb heeft ingesteld. De Times betwijfelt evenwel, of daardoor het beoogde doel verkregen zal worden. Volgens den Bristolsche correspondent van den Times zou het Nederlandsch gouvernement van plan zijn de uitlevering van Lamb te eischen, onder afkeuring van de wijze waarop men zich van den beschuldigde had meester gemaaktdat zooals de Times heden erkent iets had van ronselen. Voorts constateert het blad dat mrs. Lamb het initiatief heeft genomen om de tusschenkomst van het Nederlandsch gouvernement in te roepen, over de wijze waarop men zich van haren echtgenoot heeft meester gemaakt. Goes, 21 Julij. {Per Telegraaf). Herkozen tot leden van den gemeenteraad: Mr. M. P. Blaaubeen en Mr. W. G. de Knokke van der Meulen. Gekozen Jhr. Mr. J. J. Pumpe van Meerdervoort. Herstemming tusschen Dr. van Renterghem en Mr. J G. de Witt Hamer. Zierikzee, 19 Julij. Door verschillende bladen zijn dezer dagen berigten medegedeeld betrekkelijk oproeping van ligtingen van miliciens. Naar men verneemt is alleen sprake van de oproeping eerlang van de m liciens der ligling van 1865 en wel alleen die behoorende tot de infanterie, lol het erlangen van de noodige inslrnctiën in den wapenhandel, volgens de nieuwe deswege gegeven voorschriften; lerwijl later ook zoodanige mi liciens der ligtingen van 1866 en 1867 zullen worden opgeroepen die slechts vijf maanden onder de wapenen zijn geweest. De vlasbouw is dit jaar in het voormalig vierde district dezer provincie bijzonder gunstig uitgevallen hetgeen vooral van groot belang is omdat er nog nooit zoo veel gezaaid was. Het zaad er van is echter niet overvloedig. Bijna al het vlas is tot hooge prjjzen door Vlaamsche handelaars opgekocht. Te Amsterdam is door de regtbank beslist, dat koop van een huis op de publieke veiling vernietigd kan wordenals de verkooper een onware huurprijs heeft bekend gemaakt. Het adres door de dezer dageu te Amsterdam gehouden vergadering van belijders der gereformeerde leer aan den Koning gerigt, luidt als volgt: Aan Z. M. den Koning, Sire Geven met verschuldigden eerbied te kennen de on- dergeteekenden dat zij allen belijders zijn der gereformeerde leer, uitgedrukt in de synode van Dordrecht, zoo als die is gehouden in de jaren 16181619; dat de wettige regering van Nederland den 2den Julij 1619 die loer heeft bevestigd eu bekrachtigd en bij de wet bevolendat de belijders van die leer de christenkerken in Nederland met uitsluiting van alle anderendie eene leer hiermede strijdig belijdenin eigendom zullen bezitten en daarin worden gehandhaafd. Dat zij van U. M. smeeken die wet van den 2den Julij 1619 te willen handhaven, en hen in hunne reg- ten te herstellen, dewijl de thans bestaande hervormde kerk wel die kerken bezit, maar de gereformeerde leer niet belijdt noch handhaafd, en de opvolgende regeringen, sedert 1795, zich hebben onttrokken aan de uitvoering der voormelde wet. Uit Zwolle wordt, onder dagteekening van 14 dezer, het volgende nog al krasse verhaal als waarheid medegedeeldZooals wordt verhaaldzou een land bouwer onder de gemeente Staphorst woonachtig eergisteren met zijn zoon in het hooiland zijnde, met hem twist hebben gekregen en ten gevolge daarvan he 'de hooivork hebben doodgeslagen; hij o om aan zijn vrouw zijn ontzettenden misslag mede te deelendezevier dagen te voren bevallen, vliegt het bed uit, legt, door den schrik bevangen, haar kind op eenig hooi op den vloer neder, en spoedt zich naar de plaats waar het verschrikkelijke onheil heeft plaats gehad. Na zich hiervan te hebben vergewist, keert zjj in diepe droefheid huiswaarts; het achterhuis ingaande, om naar haar pasgeboren kind te zien bemerkt zij tot nieuwe droefheid dat het varken bezig is het te verslinden en eindelijk tot overmaat van ramp vindt zij haar man in de voordeur opgehangen diewaarschjjnlijk door zjjn gepleegde misdaad tot wanhoop gebragt, op deze wijze een einde aan zijn leven heeft gemaakt. De arrondi88ements-regtbank te Deventer heeft een paar houders van pandjes- of beleenhuizendie geene wettige vergunning hadden, tot ƒ200 en ƒ100 boete veroordeeld. De beklaagden wilden het doen voor komen, dat zij de goederen met regt van wederinkoop gekocht hadden. Zij verzwegen echter, dat zjj, zooals later bleekgemiddeld 156 pet. rente van hun geld maakten, en van kleine sommen kregen zij zelfs 208 pet., of 1 cent vau het kwartje in de week. Te Nieuw-Buinen had dezer dagen in den vroc- gem morgen een brutale diefstal plaats. Nadat de arbeider K. B.zich met zijne twee zoons en twee dochters naar het werk had begevenbleven zijne vrouw en drie overige kleine kinderen nog te bed. Op eens werd de vrouw wakker gemaakt door een persoon, die haar vroeg, waar zij de horologiën van de zoons had, waarop zij antwoordde: „Och, man, die j hebben mijne zoons meê; maar gij kunt wel zien op de klok, hoe laat het is." Hierop sprong hij op haar toe en bond haar armen en beenen aan elkaêr, dat zij zich niet kon verroeren. Daarop brak de booswicht eene kist los, nam daar een zak uit met ruim tachtig gulden en verwijderde zich daarmede. K. B. had den vorigen dag afrekening met zijn meester gehouden en was zoodoende in het bezit van dit geld. Vrijdag voormiddag omstreeks 9 ure heeft te Tilburg in de fabriek van de Heeren G. Boogaars en Zoon een treffend ongeluk plaats gehad. Een jonge ling A. H. oud ruim 14 jaren, in die fabriek werk zaam is met zijne kleederen aan een der riemen van de machines blijven hangen en zoodoende tegen de balken en planken van den boven- en beneden-zolder geslagen, zoodat zijn ligchaam van het hoofd tot de voeten aan stukken werd gescheurd en na het stilstaan der machines geen menscheljjke gedaante meer had. Een landbouwer in Groningendie allerlei mid delen al had beproefd om de kersendieven zoo als spreeuwen en dergelijke» te weeren, brengt sedert eenigen tijd eene eigene vinding in praktjjkdie hem tot dusverre goede resultaten oplevert. Hij luingt een stuk spiegel glas vrij in den boom op met de glaskant naar de zon gerigt. De wind houdt het glas in beweging en dit schrikt de vogels af om te naderen. Door eene vriendelijke hnnd zien wij ons in staat gesteld, het volgend schrijven mede te deelen Aan Boord Z. M. Stoomschip tde Amslel ter reede St. George d'Elmina, 4 Junij 1869. De Arastel had in den avond van 25 Mei II. de reede van d'Elmina verlaten oin naar Commendah te stoomenwelk plaatsje op 2Vj uur afstands van hier gelegen aan het strand, zich nog aliijd vijandig aan onze vlag toonde en dit bewees door zeeroof op kleine cano's van Elminawier opvarenden kort en bondig door de Commendezcn den kop afgesneden werdenzoo de ongelukkigen iu hunne handen vielen. L)e nieuwe Gouverneur Nagtglas besloot hieraan een einde te maken door Commendah te vernielen weshalve de Ainstel order kreeg om ter reede van Coinniendah te gaan liggen en alzoo het outvlugten van Commendezen over zee te beletten terwijl van Elmina en vau het naburige Chama van weerszijde troepen op zouden rukken om het overmoedigen Commendah te straffen. In den nacht van den 25sten op 26sten Mei stoomde de Amstel heen en weer om cano's te snappen, zoo ook een ge deelte van den volgenden dag. Wij zagen niets, en kwamen in den middag van 26 Mei ten anker voor Commendah. Nu vroegen twee officieren Vriemoet Drabhe en Zegcrs Veeckcns den kommandnnt permissie om met eene sloep van boord te gaan ten einde de kust vau naderbij op te nemen. Dc kotn- mandant stond hun dit toe, maar gaf hun order om niet aan wal te gaan. Zij gingen van boord inet een onderofficier en acht Europeschc roeijerswelke alleen met geweren gewapend waren om ten minste eenigzin9 gewapend te zijn tegen een mogelijken aanval van de negers met cano's. Drabbe en Veeckens hadden hunne revolvers bij zich. Daar het schip veel slingerde zoo was ik dien middag lang op kooi blijven liegen en zag de sloep dus niet van boord steken. Omsireeks 5 V.2 ure aan het duk komendevond ik den kommandaflt met de twee overblijvende officieren op de verschansing zitten en volgden zij met hunne kijkers de sloep, die intusschen reeds digt bij de hooge branding was gekomen, die hier overal op de kust slaat. Ik liep heen en weer op het dek, en hoorde hen ver halen wat zij zagen dit was het volgende ongeveer»De sloep gaat door de branding;" kort daarop: »de sloep is aan den wal;" toen: »ik zie Drabbe het strand oploopcn met twee matrozen. Zij gaan zitten." Vervolgens hoorde ik zeggenIk zie een troep negers staan daarop »Drabbc met twee ma trozen gaan op hier nf," direct hierop, „Drabbe schiet,' eindelijk vde negers schieten ook." Ik greep nu ook kijker, daar ik bang voor hen begon te worden. Naauwc had ik den kijker goed gerigt, of ik zng eene groote men negers uit het busch stormen de onzen overvallen en in een oogenblik tijds in liet busch slepen. Ik zag dit eerst, en vertelde het den koinm.indantdie dadelijk het au liet ligten, een andere sloep klaur maken, en Vervolgens wal iiislootndc niet plan op de massa der negers te schiet die aan wal bleven staan. Daar het iiitiissclicn reeds be; te schemeren, en ik bovendien bang was dol het vuur on stukken de negers nog meer zou verbitteren, helgeeu ten uadt vun de ortne gevangenen zou zijn zoo raadde ik het kominandant of. Daarbij kwam dal de Ainstel zoo digt het stn naderde, dat het schip bijna iu de branding was. Dit ziet stoomde de kotnuiandaiit terugdie daarna besloot onmidde naar Elmina terug te koeren en hier liet gebeurde aan i Gouverneur tnede te deelen. Om 10'/2 ure waren wij daar ter Ik ging met den koinmaudaut naar den wal. De Holland in het fort sliepen reeds. Wij maakten ze wakker met droevige berigt. Ecu ieder huiverde, denkende min de t komst van de gevangenen. Ik hoorde toen dut de negers I niet direct zouden vermoordenmaar ze door allerlei mishi deling zoo ver zouden brengen, dat ze eindelijk van ellen omkwamen. De Gouverneur oordeelde het best om de bi van de Engelscheit in te roepen ten einde onze makkers tei tc krijgen, daar Commendah steeds het Eugclscbe Gouveri ment nn de grensscheiding van 1867 getrouw was geblevi Den morgen van 27 Mei «toomde de Amslel naar Cape Cos de hoofdplaats der Engelschen hier ter kuste. De Engelst Gouverneur gaf ons veel moed en beloofde zijne volle n dewerkiug; des avonds waren wij terug te Elmina. Dm daarop stoomden wij weer terug naar Commendah oin te tra( ten Commendezcn te pakken. Den lsten Junij keerden hier terug en hoorden wij intusschen allerlei berigten, wa van men echter nog niet alles mag aannemen: Op één pi komen ze nog al overeen, en dut schijnt waar te wezen. Dral en twee anderen zijn het hoofd afgesneden toen zij iu negerdorp kwamenen de negers hen wilden binden. Dial is hooghartig, dapper en sterk, en heeft de dwaasheid geh zich met nog eenigen te verzetten tegen de kolo-sale overme Er moet toen een vreeselijke worsteling ontstaan zijn, waar van het einde was het hoofd afsnijden van Drabbe niet nog twee anderen, terwijl de overigen gebonden werden. Het lol van de anderen is misschien nog ellendiger, want dc behan deling die de negers hunnen gevangenen geven is verschrik kelijk. Verbeeld u, ze worden eerst geheel ontkleed, daarna het hoofd kaal geschoren, en zoo de handen op den rug gebonden in de brandende zon gezet, terwijl de negers hun in het gezigt spuwen en slaan's nachts worden zc in een smerig hok opgesloten, hun voedsel is binden en dergelijke», soms moeten zc water halen uit het bosch den hangmat van het hoofd der negers dragen of dansen voor het wreede pu bliek, dat hen dan tegelijk op allerlei wijze mishandelt. Meestal houden de Europeanen dit niet lang voleu sterven nan uit putting. Hoe de stemming aan boord is zult u wel kunnen begrijpen. Wij waren vrienden onder elkander. Eten en sla pen was ous in den eersten tijd onmogelijk. Het gesprek loopt steeds over hen. Zoowel Drabbe als Veeckens waren zulke fliuke, brnve en vrolijke kerels. Ook onder de equipage heerscht eene enorme neergedrukte stemming, die langzamerhand ver andert iu bitteren haat tegeu de negers. Ook ik verlang om die ellendige» voor het gedane te straffen. Als we Cornmcnduh gaan bevechten, hoop ik in de gelegenheid te zijn mee te ver delgen wat ik kan, om zoo den marteldood van tnijne vrienden tc wreken. Men leest in de Elberf Ztg.: »Bij onzen wonder- doenden geestelijke, waarheen de toeloop uit Munsterland dagelijks grooter wordtzoodat er door elkander ieder dag 600 patiënten onder handen genomen worden kwam eergisteren een boer met een ezeldie zjjn been verrekt had. Toen de eerwaarde heer dien patient, die tusschen de overige stond, bemerkt had, liet hij hem dadelijk wegbrengen omdat, zoo bij zeide, de ezel een hoofdvereischte miste, dat tot de genezing hoog uoodig was, nameljjk het geloof. Er is reeds melding gemaakt van het vreeselijk ongeluk 'twelk in de nabijheid der stad Carnavon plaats had door de ontploffing van nietro-glycerine. In nadere berigten daaromtrent wordt nu gemeld. De ramp herinnert aan die, welke te vorigen jare in Belgie plaats had. De ontploffing was van dien aard, dat de wagen, de paarden, drie voerlieden geheel en al ver brijzeld zijn en tnen slechts eeuige hunner overblijfselen op grooten afstand heeft kunnen terugvinden. De plaats waar de wagen gestnan had, is thans een kuil van 10 voet diepte en 15 ellen lengte en breedte. In een nabij gelegen dorp geloofde tnen dat er eene aardbeving plaats had alle glasruiten werdeu vernield, en een aantal werklieden, op 300 ellen afstands van de plaat9 des ouheils staande werden omvergeworpen en velen zwaar gekwest. Nog drie wagens, met dezelfde gevaarlijke stof beladen, waren op weg naar Carnavon. Toen de voerlieden van die drie wagens het eerste voorval hoorden eu zagenliepen ze weg van hunne karren, later hadden ze zoo veel moed gekregen om de paarden er stilletjes van af te spannen, maar niet meer naar die plaats teruggekeerd zijnde, staan de wagens er nog en geen werkman wil er de hand aan slaan om dat gevaarlijk transport te verwijderen de bewoners iu de nabijheid kunnen niet slapen van onrust en men heeft zielt tot de regering gewend om die zaken weg te doen ruimen. Belgie heeft den invoer der nictro-glycerine verboden; men is nieuwsgierig, of Engeland dit voorbeeld volgen zul.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1869 | | pagina 1