No. 2645. 25sle Jaari»*. Dingsdag 20 Julij 1869. Verkiezing te Zierikzee, Nieuwst ij dingen van Middelburg en Zierikzee. ZIERIKZEESGHE MEI WSBuim. Men abonneert seich: In Nederland bij de Uitgevers DE LOOZE WAALE. Hoek van de Schuithaven, B, No. 94, en bij alle Roekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij J". QÜINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Brieven en Ingezondene Stukken, franco. eut.s-X3r ij s Voor 3 maanden ƒ1,80. Franco per post, iu Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. "V orso 1» ij ii t Dingsdag, Donderdag en Zaturdag. Ad vertentiën: 10 cent per gewone regel, GROOTE LETTERS worden naar plaatsruime berekend. Advertentie» voor den werkenden stand a 30 Cents. Bekendmakingen van ondertrouwd of huwelijk ii 40 Cents; dito van 25- of SOjarige Eehtvereeniging a 50 Cents a contant en franco aan het Bureau. De inzending der Advertcntiën kan geschieden tot Maandag, Woensdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. n VOOR LEDEN VAN DEN GEMEENTE-RAAD. Tengevolge der bij de wet verordende, periodieke aftreding, zal den ÖOsten dezer maanclde verkiezing plaats hebben voor de vijf, hierdoor uitvallende Ledende Heeren Mr. B. C. CAU, D. B. P. ZUURDEEG, H. G. MULOCK HOUWER, R. KOOLE en Mr. J. MOOLENBURGH van wier herkiezing wy ons op goede gronden verzekerd houden. Tegelijkertijd zal dan een Zesde Lid gekozen worden, ter vervanging van Mr. W. C. de CRANE, die na de jongste herkiezing nogmaals voor het mandaat heeft bedankt. Aan een algemeen verlangen gehoor gevendestellen wij als zosdo Kandidaat Mr. IP. van dor MEER MOIIR Regter in de Arrondissements-Regtbank alhier wiens bekende politieke beginselen, bekwaamheid en geschiktheid hem ten hoogste aanbevelenterwijl wij in staat gesteld zijn te berigten dat hij deze kandidatuur aanvaardt. IjlJ De Kiezers hebben twee stembriefjes ontvangen 1\D* het een wit, het ander blaauw van kleur. Het witte biljet dient tot het stemmen voor de vijf aftre dende Raadsleden, het blaauwe biljet om te stemmen voor den zesden Kandidaat ter vervulling der in den Raad bestaande vacature, waartoe voorgesteld is: Mr. P. YAN DER MEER MOIIR. De Kiezers welke deze Kandidatuur zijn toegedaan worden dus wel verzocht er om te denkendat zij den Heer Mr. I3. "V-A-TST DER MEER MOIIR, niet op het witte, maar op het blaauwe briefje invullen en om voor te komen dat hun stembriefje van onwaarde wordt verklaardzullen zij wel doen om onder den naam, ook de kwaliteit te plaatsen, aldus: Mr. P. VAN DER MEER MOIIR Regter te Zierikzee. Eene geheime gedachte ontsluierd. De heer Godefroi, lid der Tweede Kamer, heeft in den constitutioneelen strijd tegen het ministerie Heems kerk-van- Zuylen-Schimmelpenninck zijne stem tegen de begrooting aldus gemotiveerddat hij een gevaar voor vaderland en dynastie zag in het aanblijven van dat kabinet, omdat het zich liet steunen door eene partij, die, van stap tot stap, onze vrijzinnige staats instellingen wilde ondermijnenterwijl de toenmalige Ministers, ondanks zich zelve en tegen hun wil misschien ten slotte door die partij te ver gedreven konden worden. De „heer" hoofdredacteur van het Haagsche Dagblad heeft dezer dagen den volke van Nederland verkondigd, dat hij ziek was geweest en zich nu te Schwalbach bevindtiets wat ons volstrekt niet aangaat en dood onverschillig ishijzelf acht in zijne verregaande verwaandheid of liever geestesziekte de zaak van hoog belang en wijdt er een bijna geheel artikel aan. Lion heeft in zijne eenzaamheid „Neerlands positie en toe komst" overwogen vooral in verband tot de jongste verkiezingen. Hij komt de conservatieven zeggen wat zij doen zullen en doen moeten. De man bewoont niet bad Schwalbachmaar bad Meer-und-Berg, zegt de Arnhemsche Courant. Inderdaad beklagen wij Lion, want zoo hij naar het lichaam beter wordt, dan'is hij blijkbaar erg zielsziek. Hoogdravender onzin en stuitender wartaal hebben wij toch zelden gelezen dan de spijt over de overwinning van de liberalen ingeeft. Zoo legt geen man, hoe ver waten ook en die zich op den titel van een boek een „staatkundig leven" toeschreef, zijne geheime wenschen in koele bloede aan den dag. Het tijdstip is toch bij uitstek slecht gekozen en die nonsens zal alleen walging en gelach opwekken. Zijne „overtuiging" en „zijne levenstaak" (er was er meer dan een toen hij liberaal was of in de Wespen liberalen en conservatieven hekelde of later conservatief) leggen hem ten plicht ons mede te deelen, dat de libe ralen het zoover gebracht hebben, dat 's Konings macht een nevel is; de vrije, grondwettige wil der Kroou is verdrukt; de republiek, die volkssouvereiniteit tot grond slag heeftgeeft nog meer waarborgen aan een ieder dan bet bestuur der liberalen, „waardoor het Koning schap tot eene mythe verklaard is." Diezelfde liberalen hebben een ministerie aan het bestuur gebracht, waaronder een Minister van Kolonie die, ter zake van het gebeurde aan de Kust van Guinf „evenzeer 's lands eer als 's lands belang in de waagschaal stellende, en naar het schijnt, slechts oog en oor heb bende voor 't geen de kansen der partij kan helpen versterken," geene expeditie van troepen zendt. Maar er gaat een oorlogschip heen. En hoe nu die kusthistorie eene partijzaak voor den Minister is, rade het wie kan. In West-Indie wil men het vernederend begrip „van verkoop van 's lands grondgebied als bij eene failliete massa" ingang doen vinden. De verzwakte hersenkas van Lion vindt dit uit of hij is bekend met plannen omtrent de West van den Minister, die geen sterveling ooit vernam. In de Oost wil die Minister nog erger. Dat spreekt als een boek. De koloniale hervorming zal voor de libe ralen zijn als de brand van Moskou voor Napoleon I. Daar willen de liberalen een nieuw „tijdvak van ellende" invoeren. Landroof is hun doel. 't ls om te rillen! Welk eene regeering en welk eene meerderheid der natie, die haar steunt! Dat slechte ras, de liberalen gruwen van „het volk" van Nederland. Wie niet met hen isis „een paria." Wars van vrijheid van geweten, verdrukken zij de voor standers van het bijzonder onderwijs, want de conser vatieven willen allen de openbare school en de verkie zingsleus van de liberalen was slechts een valstrik, eene hinderlaag, om de onnoozele conservatieve kamerleden „af te maken." Zelfs de oude baron van Goltstein is daarvan, zegt Lion een slachtoffer geworden. Hoe vreemd, want die heer was te Amersfoort de kandidaat der liberale kiesvereeniging tegenover den heer van Loon. De vrijheid van geweten zegt de edele Lion ligt gedrukt onder „den voettrap der liberalen" en een deel des volks, dat anders niet met hen mededoet, heeft medegewerkt aan „een moord op het Hollandsche volkskarakter." Ja zelfs Israëlieten, zijn liberaal. Hoe erg! En hoe jammer voor ons geslacht volkskarakter! Lion zegt verder: dat de Tweede Kamer „buiten de natie staat en haar niet vertegenwoordigt." Die Kamer helpt de Ministers onze finantien totaal bederven en het land verarmen. Zij heeft zelfs het voorstel van Heemskerk niet aangenomen, om op onbekookte wijze en als politiek wapen, eensklaps ons kiesrecht te ver anderen. De conclusie is: nergens is, in eenigland ter wereld, „de waardigheid van het gezag zoo diep gezonken." Dat wist gij niet, lezers; maar Lion zegt dat en het is dus waar. Hij zal Koning en natie zeggen wat er gedaan moet worden om onze toekomst althans te redden. Dat middel is: dat de Koning Zijne stem doe hooren. „Zoo ja dan nuZoo niet dan niet." In die begoochelende en zielverheffende phrases ligt het geheim ontsluierd. Wat wil de man? Wat beteekent die wartaal? De wetten van den Minister van Koloniën mogen niet worden aangenomen. „Het heil des Staats is de hoogste wet." Een „doodstrijd" begint en ons volk is het „bedrogen slachtoffer" als wij niet naar Lion luisteren. Let wel op zijne (laatste) overtuiging. De conservatieven zijn in de minderheid; dat erkent men. Wat moet er dus gedaan worden? Kamers ontbinden? Dat helpt niet; nieuwe verkiezingen gaan niet beter. Dan blijft er, naar de duidelijke bewoordingen, niets over dan een coup d^étatin een tijd dat Keizer Frans Joseph en Keizer Napoleon III de volksvrijheden uitbreiden met eene geoctroijeerde kieswet en een ministerie Heemskerk-Schimmelpenninckmaar met Lion als minister-president. Is eene andere conclusie mogelijk? Dat een man, zijne zinnen verloren hebbende, zulke dwaasheden denkt, laten wij ter zijde. Gekken en kin deren zeggen onomwonden hunne meening. Lion schrijft dus heden ten dage zijne intieme gedachte. Maar wij constateren 1°. dat het Dagbladwaarin die taal voorkomt, tot com missaris heeft den oud-minister mr. J. Heemskerk, Az., en 2°. dat mannen als Heemskerkvan Zuijlen en Schim melpenninck, als ministershet Dagblad en Lion die destijds dreef en dreef, ja in zijne artikelen: Oranje Boven en Maskers af, reeds meest heilloos zaad uit strooide, en bedekt zei, wat hij nu, in zijn waanzin, duidelijker te kennen geeft, niet renieerden, maar liberale bladen daarentegen door communiqués in de Staats courant hard vielen zoodra één woord was gedrukt dat hen mishaagde. Hadden wij ongelijk den strijd tegen het vorige ka bineteen strijd voor de Grondwet en de constitutioneele vrijheid te noemen? Zwolle1G Julij. Dat hevige gemoedsbeweging den krachtigsten mensch plotseling kan doodenis gisteren alhier op treffende wijze gebleken. Een man die bij zijne nicht inwoonde was getuige van een bij haar ontstanen twist, welke zoo hoog liep, dat zij het huis uitsnelde onder den uitroep„ik ga me verdrinken Werkelijk was zij de gracht reeds nabij en zou er zich 1 '1 .1T" hebben ingestort, indien de oom, die pannen toestand was nageloopen, baar niet bij de kleederen had gegrepen zij hield stand maar de welke een zelfmoord had verhoed liet weder los en de man stortte dood ter aarde. Middelburg, 16 Julij. Wij vernemen dat eer gisteren en gisteren bij herhaling vrij belangrijke afschui vingen hebben plaats gehad aan het gedeelte van het iu aanleg zijnde kanaal tusschen Middelburg en den Grooten Abeele. 17 JulyDe bovengemelde afschuivingen zullen bij schatting bedragen 3000 kub. ellen grond. Men is dadelijk aangevangen om voor zooveel mogelijkeen en ander voorloopig te herstellen. Mju1<1o11>ui-«>*, 17 Julij. Het prov. geregtshof in Zeeland heeft heden morgen uitspraak gedaan in de be kende zaak van M. en P. Oppeneer, II. en M. de Kok, M. Mol en P. N. Dikkenberg, allen wonende te Oudelar.de, beschuldigd de 5 eerste van verschillende diefstallen de zesde van medepligtigheid aan eenige dier diefstallen. Het hof heeft bij een zeer uitvoerig vonnis veroor deeld de 1ste beschuldigde tot een tuchthuisstraf voor den tyd van 6 jaren de 2de beschuldigde tot eene correctioneele gevangenisstraf van 3 jaren de 3de be schuldigde tot eene correctioneele gevangenisstraf van 5 jaren de 4de beschuldigde tot eene tuchthuisstraf van 5 jaren de 5de beschuldigde tot eene correctioneele gevangenisstraf van 2 jaren en de 6de beschuldigde tot eene correctioneele gevangenisstraf van 1 jaar, in een zame opsluiting te ondergaan. Zioriltzee19 Julij. Volgens V Echo du Parle ment, is aan een groot aantal miliciens van het Belgische leger een verlof van drie weken toegestaan bij gelegen heid der werkzaamheden van den oogst. Zou eene dergelijke maatregel ook niet in ons land kunnen worden toegepast Z. M. heeft bij besluit van 24 Junij 11. den Minister van Oorlog gemagtigd de miliciens-verlofgangers van de ligting 1865 voor den tijd van 30 dagen in dienst te roepen deze in dienststelling geld ook de gehuwde manschappen. Tevens zouden ook tegen de volgende maand worden opgeroepen de miliciens-verlofgangers der ligtingen 1866 en 1867voor den tijd van eene maand. Of daaronder ook begrepen zijn de gehuwde manschappen schijnt nog twijfelachtig. Het betreft de j miliciens van de regementen grenadiers en jagers en de acht regimenten infanterie. Eenige Hollandsche zouaven te Rome hebben een pauselijk gereglsdienaaruit wiens zak zij een revolver zagen te voor schijn komen, zwaar mishandeld, niet wetende dal hij dezelfde zaak diende als zij. De Hollandsche zouaven verstaan geen woord Italiaansch en men heeft alle moeite gehad om hun de vergissing aan 't verstand te brengen. Eerst sloegen de zouaven even heftig op de omstanders die tusschen beide kwamen als zij den ongelukkige sbirre geranseld hadden. De Hooge Raad heeft Vrijdag verworpen het beroep in cassatie van Bosman c. s.tegen het arrest van het hof van Zuid-Holland, betreffende de Rotterdarnsehe ongeregeldheden. Een officier van het garnizoen te Leeuwarden heeft dezer dagen met een gehuurd rijpaard die stad verlaten. Hij zal er waarschijnlijk niet terugkeerendaar bij den commandant van het corps een schrijven van dien offi cier is ontvangen waarin gemeld wordt, dat hij wegens finantieële omstandigheden voornemens was zich het leven te benemen. Een journalist heeft uitgerekend, hoeveel de keizer der Franschen te verteeren heeft per dagper uur en minuut. Hij heeft 745000 fres. per dag, 3104 fres. per uur en 517,9 fres. per minuut. Die minuten zijn in letterlijken zin goud waard, en wie weet hoe vele dui- zende werklieden van eenige dier minuten een jaar zouden kunnen leven. De uitdrager Antou Weiss, te Weenen, kocht onlangs een schilderij voor twee gulden, en verkocht het kort daarna aan de keizerlijke galerij op liet Bel vedère voorduizend gulden. Te Chicago (in N. Amerika) werd op een avond» in een duistere en eenzame straat, een burger, door iemand aangesprokendie hem een stuk papier voor den neus hield, met verzoek hem den inhoud bij de naaste lantaarn voor te lezen. De aangesprokene vol doet daaraan en leest het volgende, „Wanneer gij een woord zegt, zijt gij een man des doods. Geef mij on- middelijk uw horlogie en uwe portemonnaie en verwij der u spoedig of ik stoot u een mes in het hart." De burger werpt een blik op den onbekende en houdt zich overtuigd dat deze in staat is om de bedreiging in het geschrift vervat, ten uitvoer te brengen. Hij geeft hem zwijgend het verlangde over, waarop de onbekende zich verwijdert, maar spoedig door een „policeman" wien de burger zijne ontmoeting had medegedeeld, achterhaald wordt. De onbekende ver schijnt voor het geregt, onder beschuldiging van diefstal met gewapender hand; hij droeg het horlogie van zijn slagtoffer op zak en hoort de aanklagt lag- chend aanterwijl hij zich volgender wijze verdedigt. „Wat mijnheer zegt is volkomen waar, doch gij zult spoedig overtuigd zijn dat het horlogie en de porte monnaie mijn regtmatig eigendom zijn. Ik kan lezen noch schrijven, en daar zit juist de oorzaak der val- sche beschuldiging. Donderdag aVond vind ik het bewuste papier op de straat; ik neem het op en denk het kan voor mij of voor een ander van waarde zijn. Juist gaat deze heer voorbij en ik verzoek hein be leefd den inhoud te lezen. Hij doet dat en geeft mij zonder dat ik hem iets vraag of zeg, zijn horlogie en zijne portemonnaie. Ik wilde het aanvankelijk teruggeven maar hij ver wijderde zich te snel, en toen moest ik wel denken dat de inhoud van het papier voor hem zoo gewigtig was dat hij mij daarvoor beloonde. Zoo is de zaak ge legenen ik houd mij verzekerd, dat men mij niet zal veroordeelen iets terug te geven wat mij vrijwillig gegeven is." Het geregtshof was van dezelfde opinie als de beklaagde en sprak hem vrijhem tevens de voorwerpen in kwestie als regtmatig eigendom toewij zende. GcmciitfGc beriyten. Een dametje te Twordt verzocht zooveel snaps niet te hebben van anderen, daar het beter ware eerst op haar zeiven te zien; dus: Durft gij nog van and ren spreken Daar gij zelf zijt vol gebreken? Maar het is zooals men ziet Brave meisjes doen zulks niet. Te Goes heeft ook een gezelschap Zigeuners zich vertoond, bestaande in een man, eene vrouw met een kind in eene mand op haar rug en een beer die kunsten deed. Het is dus niet onmogelijk of Zierikzee zal ook nog vereerd worden met een bezoek van zulk een liederlijk gezelschap. In dc Lange Noordstraat te Middelburg hebben laatst weer zoo wat ongeregeld heden plaats gehad. Eenige heeren namelijk hebb< eerst op de vensters geslagen bij eene mevrouw, terw een burger mishandeld is geworden. Te Frederiksooi oefenen de schooljongens zich, onder uitmuntende leid it met goed gevolg in het s ldatenspel. Ouden van dagt vinden dit een voorspook van ophanden zijnde oorlog* even als het scherpschieten te Utrecht. Te Zaamsh is met de kermis ten tooneele gevoerd: Keetje met ei zalfpot eti eene dame van een snijder. Tengevolge van die vertooning is de pot weder ingepakt en verzonden naar H. om met Neuzensche kermis weder ten tooneele ge voerd te worden. Pieter te Hoek heeft met de Zaam - slagsche kermis al weder een blaauwtje geloopen bij Keetje uit den polder, en nu is hij zoo lastig op zijne vrienden, dat hij ze allen spotnamen geeft; maar: Draagt uw vrienden toch geen wrok Maar ziet naar uw kalen rok Dit is voor uw vrienden last, En voor u is 't niet gepast. Doet de vlekken uit uw kleêren En spreekt nooit van kale heeren Want dan krijgt gij bij mijn ziel, Zeker maar een blaauwe kiel. Te Gent heeft Zondag 11. een groote dansvertooning plaats gehad op de oude Beestenmarkt, door de Maat schappij „de lochte Gentenaars." Aldaavheeft Zondag 11. een kampstrijd met trapwagens plaats gehad, waaraan o. a. ook 4 vrouwen hebben deel genomen. Het woord trapicagen voor vélocipède is zoo slecht niet gevonden al worden onze Belgische buren beschuldigd van purismus. Correspoiulen tio. De geraeentenaren te C. vergissen zich in een timmerman in zake van bakgeld te W. Die geschie denis behoort daar niet t' huis. Koflc ïiieii ws. Beroepen te Stavenisse Ds. M. J. C. de Wolff, pred. te Brakel (Gelderland). Ds. J. T. F. U. Lautspred. te Oosterland heeft voor het beroep naar Giessen en Rijswijk (classis Heus- den) bedankt. Miclclelon van Vervoer. SPOORBOOTDIENST Corresponderende op den Staatsspoorwég*. .JUL IJ 1869. Vau MIDDELBURG: Van ZIERIKZEE: Dingsd. 20,smorg. 5,30 u.V. 20 's mid. 2,30 Woensd.21 'smorg. 5.30 »V. Dond. 22 5,30 »V. Vrijdag 23 5,30 »V 23'smid. 3,— r 24'smorg. 9,45 rp"V. Zatuvd. Maand. Dingsd. 26 6,— 26 's av. 6,— 27'smorg. 9,45 >V. Dingsd. 20'smor. 10,45 u. 2b 's av. 7, Woensd. 21 'snam 3,»V. Dqntf. 22 3,- Vrijdag 23'smor. 10,45 Zaturd. 24 6,30 24 'smid. 2, Maand. 26 3,— •V. Dingsd. 27 'smorg. 6,30 »V. 27 'smid. 3, De reizen via Veere paar deu waterstand voorbe houden) zyn met "V. aaigedtiid.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1869 | | pagina 1