Z1ERÏKZEESCHE U Ml VUL Donderdag 15 Julij 1869. DE LOOZE WAALE. \o. 2645» 25sle BER1G T. Verkiezing te Zierikz.ee, Veiling der Tiende-Vruchten, Nieuwstijdingen. Muslawb. u* Men abonneert zich: In Nederland l)ij de Uitgevers Hoek van de Schuithaven, B, No. 94, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren, ïu Noord-Amerika bij J. QUIKTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Brieven en In gezondene Stukken, franco. A 1>oxi xi cinents-Pr s Voor 3 maanden 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,00. Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. Verschy nt: Dingsdag, Donderdag en Zaturlag. A<1 vert en tién: 10 cent, per gewone regel. GROOTE LETTERS worden naar plaatsruime berekend. Advcrtcntiën voor den werkenden stand a 30 Cents. Bekendmakingen van ondertrouwd of huwelijk a 40 Cents; dito van 25- of SOjarige Echtvereeniging h 50 Cents il contant en franco aan het Bureau. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Maandag, Woensdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Alle Advertentiën en Stukken ter plaatsing in deze Courant, ï-ejjtstx-eeli» te bezorgen of toe te zenden ..Aan «le Uitgevers v:n> «leix Ziei-ili- ^oesolieii Nieuwsbode tc Zierikaee, Hoek Schuilhaven, wijk B, N°. 94." Men zij in spoedcorderende gevallen indachtig dat wat laler dan 'gvoormiddag tien uixr van Maandag, Woensdag en Vrijdag, ter plaatsing ontvangen wordtin de CouraDt van dien dag niet meer kan wordeu opgenomen. Be Uitgevers. VOOR LEDEN VAN DEN GEMEENTE-KAAD. Tengevolge der bij de wet verordendeperiodieke aftreding, zal den ÖOsten cle^oi- xxaaaiiclde verkiezing plaats hebben voor de vijf, hierdoor uitvallende Leden, de Hoeren: Mr. B. C. CAU, D. B. P. ZUURDEEG, H. G. MULOCK HOUWER, R. KOOLE en Mr. J. MOOLENBURGH van wier herkiezing wij ons op goede gronden verzekerd houden. Tegelijkertijd zal dan een Zestle Lid gekozen worden, ter vervanging van Mr. W. C. de CRANE, die na de jongste herkiezing iiogg-maals voor het mandaat heeft bedankt. Aan een algemeen verlangen gehoor gevendestellen wy als Kandidaat: Mr. P. van der ÜEEJtGJtG MOHK- Regter in de Arrondissements-Regtbank alhier wiens bekende politieke beginselen, bekwaamheid en geschiktheid hem ten hoogste aanbevelenterwijl wij in staat gesteld zijn te berigten dat hij deze kandidatuur aauvaardt. aankomende de gemeente Zierikzeevoor den jare en oogst van 1869, op DONDERDAG den 22 JULIJ e. k., des morgens te 10 nre, op het Raadhuis der gemeente. Openbare Vei-jjadei-ing; van den Gemeenteraad te Zierikzee, op Vrijdag 16 dezer, des namiddags één uur. Men kondigt eene treurige lijding aan: Komissarou, de beroemde Komissarou, hij die het leven van keizer Alexander redde, door den arm van Carnkozou af te wenden, toen deze eene pistool op den keizer loste, de russische werkman, tot fortuin en eer geklommen door die dienst aan zijnen vorst, Komissarou is dood. Men heeft hem opgehangen ge vonden in eene kamer van zijn hotel. De czar had hem benoemd tot kolonel van een regement zijner gardehem eenen titel van adel geschonken een majoraat gegeven, voor hem eene nationale inschrijving doen openen; men had hem overladen met geschen ken overkropt met rijkdommen. Waarom die zelfmoord Men weet het niet. In de Russische strafwet komt het volgende ar tikel voor: ouders die hunne kinderen gedwongen hebben een huwelijk aan te gaan, worden gestraft met een gevangenisstraf van 4 maanden tot een jaar en 4 maanden, en als zij christenen zijn buitendien met een kerkelijke boete, op te leggen door de bevoegde geestelijke magt. Aan dezelfde straf zullen onderwor pen zijn ouders, die hunne kinderen gedwongen hebben in een klooster te gaan of een kloostergelofte af te leggen. Dingsdag namiddag was het lijk eener vrouw in eene kamer e Senlea (Calabrie) tentoongesteld Bloedverwantenvrienden n priesters omringden het doodsbed. Eensklaps stort de plan- envloer in. Al die zich in de kamer bevonden vielen overhoop an de tweede verdieping. Toen men de redding bewerkte, waren f twee dooden drie gevaarlijk gekwetsten, en de overige waren tin of meer gewond. Uit het huis, waar zich slecht9 een lijk jvond, zag men 's anderendaags drie doodkisten komen. Dit ►val heeft onder de bevolking, die zeer hijgeloovig is, eenen epen indruk gemaakt. tl Men meldt uit Roubaix het volgende betreurens- aardig ongeluk. Een koopman uit die stadde heer L. P.. bevond zich in eenen personentrein en las rustig een dagblad, toen op het andere spoor een goederentrein vo irbij reed. Een stuk hout, slecht geplaatst of door het schokken op den weg los geraaktviel van den wagen, waarop het lag en trof den heer P. in de volle borst. De ongelukkige gaf slechts één enkele kreet en viel op de bank dood neder. Kiwissel8 Julij. De Indépendance bevat eene particuliere depêche, waarin gezegd wordt dat de laatste moeijelijkheden in het Belgisch-Fransch geschil gisteren zijn opgelost. Antwerpen9 Julij. Eene dienstmeid alhier heeft in de Brunswijksche loterij een prijs getrokken van 80,000 thalers ('300,000 frank). Men leest in de Gazette van Eecloo: Dingsdag kwamen hier twee vreemdelingen aan, welke afstapten in het hotel Ooijevaar. Het waren Engelschmans naar zij zegden, die geene andere dan de Engelsche taal verstonden. Wanneer zij vernamen dat ze zich te Eecloo bevonden, lieten ze niet slechts verwondering, maar ook onrust blijken. Ze meenden zich te Sluis te bevinden en morden tegen den koetsier die hen naar Eecloo in plaats van naar Sluis had gebragt. Zij vertrokken spoedig naar deze laatste stad, alwaar, zegden zij, hun een bloed vriend uit Midden-Hollaud verwachtte. Des anderendaags kwam hier een policie-agent uit Brugge inlichting nemen over twee vreemdelingen, ook Engelschmans, wier persoonsbeschrijving veel overeen komst had met de Engelschmans van den vorigen dag. Naar de policie-agent verklaarde waren beide voort vluchtig uit Londen en werden zij nagezet uit hoofde van bedriegelijke bankbreuk; hij voegde er bij, dat beide voorzien waren van ongeveer drie honderdduizend francs aan waarde. Volgens onze inlichtingen uit Sluis zijn de Engelschmans in kwestie aldaar door niemand gezien geweest, 't Is te veronderstellen dat zij van Eecloo een anderen weg dan dien naar Sluis hebben ingeslagen. Zutplieii, 8 Julij. Door den inspecteur dr. Bosscha is, in overeenstemming met het dagelijksch best uur van YVngeiiin- genvoor de betrekking van directeur der op te rigten hoogere burgerschool op de voordragt geplaatst de heer D. J. Andrea;, leeraar aan het stedelijk gymnasium te Zutpen en emeritus lu- thersch predikant van Bergen op Zoomwelke als zoodanig benoemd is. TJtx*ec*lat, 12 Julij. Men verneemt, dat bij den schietwedstrijd van den weerbaarheidsbondvan 16 tot 21 Ang. e. k. nabij deze stad te houden, nagenoeg 1200 schutters zullen aanwezig zijn, zijnde 1000 van de ver schillende bnrgervereenigingen en 200 militairen van het leger. Ten behoeve van de kamperende schutters zijn bij het rijk aangevraagd 2 generaalstenten15 hoofd officiers- en 24 officierstenten, terwijl voor de minder schutters ruim 200 tenten verzocht zijn. De restauratie- tent zal 250 personen aan tafel kunnen bergen naar men verneemt tegen betaling van ƒ1.50 per couvert voor het middagmaal, terwijl voorde mindergegoeden eveneens eene tent wordt opgerigt, waar men voor slechts 50 cents zich van het noodige middagmaal zal kunnen voorzien. Ten bewijze van de concurrentie der draaimolens op de kermissen kan dienen, dat zich voor de kermis te Utrecht 45 zulke molens hadden aangemeld, waar van er slechts vijf zijn toegelaten. 's Gravexilia^e, 13 Julij. De Eerste Kamer heeft heden de koloniale aanvulliugswetten van begroo tingen aangenomen. Nopens de Kust van Guinea heeft de Minister van Koloniën verklaard, dat sedert de be handeling van 'tgebeurde in de andere Kamer, geene nadere berichten bij de Regering zijn ontvangen, terwijl hij 't in belang der zaak achtte vooralsnog zoo min mogelijk in bijzonderheden te treden. Omtrent hetgeen later met de Kust zal geschieden wordt door de Re gering rijpelyk overwogen. Werkendani12 Julij. Eergisteren zijn hier 67 bunders vlas in ve.ling gebragt, welke ƒ620 per bunder hebben opgehragt. Wij kunnen niet nalaten melding te maken van den treurigen toestand der appelboomen in Gelderland. Dezelve zijn geheel bladerloos en van den grond af tot den top toe bekleed met een weefsel, hetwelk hun het aanzien geeftalsof ze even als in den winter met ijzel bedekt zijn. Aan geen enkele boom is een appel te vinden. Sluis, 6 Jnlij. De da,g van heden was voor de leerlingen der kantwerkschool alhier een dag van stil genot en aangename herinnering. Waren zij verhinderd door het ongunstige weder, ten juisteu dage het geboor tefeest der doorluchtige beschermvrouw dier instelling te vierenzij haalden heden hunne schade ruimschoots in. Te zeven uren in den morgen vertrokken zij per barge naar Brugge, een geschikt ontbijt om levens- lustigen op te wekken. Na een fikscho wandeling door het oude Brugge, waarop zij zich "goed vermaakten, keerden zij te vier uren weder en vonden behalve eenige ververschingen nog een kleinen maaltijd op den barge ETP.rppd 12 Julij. Gisteren in den vroegen 'i ochtend heeft aan het Arnemuidsche gat een droevig ongeluk plaats gehad. Een 20jarig jongeling uit deze gemeente had zich naar genoemde plaats hegeven, vergezeld van een zijner vrienden alsmede van zijnen j ouderen broeder. Aan den wensch om zich te baden j werd gevolg gegeven, maar met een noodlottigen afloop, want bedoelde jongeling schijnt, na eenige oogenblikken j gezwommen te hebben, door een kramp te zijn over- j vullen; hij verdween althans ph»t9eling in het water, zonder dat net mogelijk was hem te redden. Zijn oudere broeder werd op ditgezïgt zoozeer door schrik bevangen, dat ook hij verdronken zou zijn zonder de hulp van den derden aanwezigedie evenmin als laatstgenoemde zwemmen kon doch hem tot over de lippen in het water staande, de hand kon toereiken, welke gegrepen werd, waardoor hij de zelfvoldoening mogt smaken den anderen van een wissen dood te redden. Zooals te be grijpen is zijn de ouders ontroostbaar over het verlies van hunnen oppassenden zoon. Zierikzee, 14 Julij. Naar wij vernemen, zal aanstaanden Vrijdag het tweede Zomer-Concert op Parklust uitgevoerd worden. Het programma is zamen- gesteld als volgt: 1°. Marsch. 2°. Koor uit „Preciosa Weber. 3°. Landbauer-galop. 4°. Recitatief ^n Aria uit „Stradella," Flotow. 5°. Marsche Triumphale. A. Piek. 6°. Duet en Finale uit „Lucretia BorgiaDonizetti. 7°. Soldaten-Liebchen-PolkaZiehrer. 8°. II Bacio Arditi. 9°. Wiener-Carnevals-QuadrilleStrauss. De Eerste Kamer heeft gisteren het ivets-ontwerp betrekkelijk de Spoor weg-verbinding te Rotterdam i aangenomen met 30 tegen 2 stemmen. Naar men verneemt, is Jacob de Vletter tegen het arrest van het Prov. Geregtshof in Zuid-Holland, Zaturdag gewezen, in cassatie gekomen. j Als een waarschuwend voorbeeld deelt de Held. 1 Ct. het volgende mede: Woensdag kwam iemand met den spoortrein te Schagen aan, wiens bedoeling ge- weest was aan het station te Amsterdam een kaartje te ontvangen voor 's-Hage; de commies aan het station had verstaan een kaartje voor Schagen. Een korporaal der infanterie, te Nieuwediep in garnizoen, ontving dezer dagen de tijding van het over lijden van zijn oom. Dit treurig berigt ging echter gepaard met de minder droevige inededeeling, dat hij door dit overlijden bezitter was geworden van een ver mogen van ƒ80,000 en twee Arabische paarden. De korporaal moet nog 11 maanden in dienst blijven. Men leest in een Fransch blad, dat in de wijk Gros Caillou een 80 jarige grijsaard is overleden, die op zijn sterfbed de bekentenis heeft gedaan van in 1832 een pistoolschot gelost te hebben op Lodewijk Philips. Het blad voegt er echter bijdat het dit be rigt niet dan onder voorbehoud mededeelt. Te Oldenzaal is door het kantongeregt iemand uit Goor t t eene boete van ƒ25 veroordeeld, wegens poging om een oud retourbiljet te gebruiken voor een spoorwegreisje naar Deventer. Te Barneveld wordt ijverig jagt gemaakt op rupsen. Door middel van in petroleum gedoopte watten of lappen die aan staken gebonden worden en aange stoken verdrijft men deze lastige en schadelijke insecten. Daar de jagt des avonds wordt gehouden omdat dan de rupsen minder verspreid zijn dan des daags moet deze jagt een aardig gezigt opleveren. Onderscheidene malen is er in de laatste dagen in verschillende dagbladen gewezen op een middel tegen 't gevaar bij 't hooibroeijendaarin bestaande, dat door 't plaatsen omvleijen en gedurig optrekken van, b. v., een vat in 't midden van eene massa opgetast wordend hooi een holle koker wordt gevormd tot het verleenen van uitgang aan brandbare gassen. Elke zaak heeft echter zijn voor en tegen, dit blijkt ook hier. En wee hemdie onverstandig genoeg is zoo hoog met het voor te loopen dat hij van het tegen niets meer weten wil Men oord eel e slechts. Een practisch landbouwer, gezegend met verscheidene kinderen, merkte aan, dat hij 't middel wel doelmatig vond doch daarvan geen gebruik durfde maken uit vrees, dat een zijner kinderen of onderhoorigen in den gevormden cylindervormigen kuil mogt storten en daarbij jammerlijk omkomen. En nu ten slotte eene vraag Waarom strooit men geen zout in 't hooi Er wordt in Duitschland veel gesproken over een geval van schijndood, hetwelk te Hamburg heeft plaats gehad. Een 23jarig meisje was voor dood verklaard en de ouders beweenden hun teêrgeliefd kind. Doch te Hamburg is het verboden eene doode te begraven zonder verlof van den geneesheer, die den overleden persoou gedurende zijne ziekte verzorgd heeft. Na ver loop van eenige dagen merkte men nog hoegenaamd geen teeken van ontbinding, en de zaak was des te opmerkenswaardiger, daar het weder taineljjk warm was. De docter stelde het oogenblik der begrafenis uit, en slechts den elfdeD dag, toen hij alle hoop had op gegeven, gaf hy magtiging tot de begrafenis. Alles was voor de treurige plpgt.igheid gereed; men vere nigde zich aan het sterfhuis en was op het punt t kist te sluiten, toen het jonge meisje de oogen opend Zij kreeg spoedig hare krachten terug, en hare herlevir werd door een vrolijk feest gevierd; zij is thans vo komen gezond. Gemengd e berijften. De onderkoning van Egypte heeft de Engelsche re gering wezen polsen of hij op haren bjjetand ka» rekenen, indien hij zich vrij wilde maken van Turky maar is niet geslaagd; de Engelschen houden tegen woordig van „vrede best." Voor rekening van d keizerin van Rusland, zijn er in Noord-Holland 1 koeijen en een jonge stier gekocht, voor zeer hoog prijzen; voor ééne koe werd ƒ400 betaald. De vorstin nen, worden dus boerinnen. De geleerden in Frankryl beweren dat de Zigeuners overblijfselen zijn der Moorei die in Spanje in vroegeren tijd gevestigd waren. Walte Scot den kt dat ze behooren tot die stammen van Israël, die gevankelijk naar de overzijde van den Euphraat weidei gevoerd. Anderen laten ze regtstreeks uit de bergvlakti van midden-Azie komen. Weder anderen ineenen.dat z\ uit opper-Egypte komen en Perzen zijn, die zich daar ge vestigd hadden tijdens de verovering van Egypte dooi Camhyses. Doch dit is zeker dat ze verspreid zijn dooc geheel Europa, een zwervend leven leiden en in bosscher en wouden zich ophouden. Een rietdekker te X. wordt gewaarschuwd, om bij zijne buurvrouw zoo dikwjjls geen bezoek meer te brengen als haren echtvriend afwezig is. of hij zal bij name genoemd worden. Een bakkers knecht te Zierikzee zoekt een meisje die een paar ton tot bruidschat mede ten huwelijk brengen kan, en nog wat klein geld voor kermis-penningen. In for ma tién te bekomen: Bureau Nieuwsbode. Te Nieuwediep heeft een korporaal ƒ80,000 georven van een overleden oom benevens een rijtuig met twee paarden, en is nu kor poraal te paard. Ook is een landbouwer in Drenthe in de laatste dagen niet zeer ongelukkig geweest; de vrouw van dien man beviel op een nacht van een zoon het varken van 12 biggen, twee koeijen ieder van een kalf en het paard van een veulen. Eene adelijke dame vroeg onlangs aan een boeren-knecht, of er in die streek nog al goede families woonden? »0, ja!" zeide die man, »myn vader heeft 15 kinders gehad, mijn broer 11 ik heb er 7 en Jan kreeg met Aller heiligen zijn tiende." Iemand te W. moest, nu hij getrouwd is, de jonge dames met vrede laten. Ook wordt zijne vrouw aangeraden haren echtvriend op kermis beter t'huis te houden, want hij zoekt siltyd oude kennissen op. Daarom zegt men: Man verbeter uw gebreken Eer gij van andren kwaad gaat spreken. Men zegt dat de beul van Londen alleen twaalf honderd duizend pond sterling verdient met de einden koord te verkoopen. Men leest in een Belgisch blad: De koning is heden morgen vergezeld van een ordon nans-officier naar Spa vertrokken om de koningin te vervoegen. Te Makkinga looft men geld uit tot het voltrekken van een huwelijk met eene weduwe met kinderen, om zoodoende van de weduwe ontslagen te worden. Zonderlinge praktijk. Te N.-Beijerland wordt door iemand baardsmeer verkocht voor één guldentje het fleschje, eigen fabriekaat, en hij heeft al één fleschje ver kocht aan een jong heertje. De wetenschappen gaan dus overal snel vooruit. Een meisje te Hontenisse wordt gewaarschuwd, zich niet langer op te houden met zeker heerschap, daar dit zeker slechte gevolgen kan hebben, en naberouw helpt niet. Ook wordt een heerschap aldaar aangeraden, zeer op zijne hoede te zijn op den vrijer van zijne dochter. Wordt verwacht te Ouwer- kerk, onverwachte miltziekte. In n°. 2530 van den Zierikzeesche Nieuwsbode werd gemeld dat de kermis van verleden jaar te Woensdrecht luisterrijk zou zjjn en er vocaal en instrumentaal muziek zou plaats hebben met dans naar welbehagen. Tot lof dezer gemeente werd er bijgevoegd, dat zij eindelijk begon te ontwaken en op het gegeven commando niet meer achterwaarts marcheerde. Dit jaar echter heeft deze gemeente eene achterwaartscbe beweging gemaakt; men zag namelijk maar ééne boerin op de kermis die nog wel vooruit zou willen, maar het alleen toch ook niet dwingen kon. Men dacht dat de vader van die boeren-deern (omdat hij nog al groote ooren heeft) het commando beter zou verstaan hebben. Nu maakte zy een belagchelijk figuur. De stemming voor 3 ledei van den gemeenteraad aldaar heeft plaats den 20 dezer De heer F zal niet herkozen worden omdat hij byns altijd een gebrek aan zijne voeten heeft; de heer de Br kan zijne plaats niet innemen omdat meri bij hem binnen kort verwacht. Of de heer Jzijn woord zal houder en bedanken zil, weet men niet; die man is nu zoc zenuwachtig niet meer. Kerknieuws. De heer J. E. Steenbakker Morillyon Log sen, predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Overschie, heeft voor het op hem uitgebragt beroep naar Oud- Yossemeer bedankt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1869 | | pagina 1