uniiiiiiaiinii ill li li if .iihhm'.. No. 2642 25s,< «laarg. Diugsdag 15 Julij 1869. OOZE WAALE. BERIGT. Verkiezing te Zierikzee, Nieuwstijdingen. uoonnecrt zich: Nederland bij de Uitgevers van de ScliuitkavenB, No. 94, eu bij alle Boekhandelaren cu Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Brieven en Ingczondcne Stukken, franco. Ahoii ii cm ts-Prij Voor 3 maanden 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amcrika, franco New-York - 3,90. V ersoh \jiit: Diugsdag, Donderdag en Zaturdag. A <1 v c r t e ii tien: 10 cent per gewone regel, GROOTE LETTERS wordcu naar plaatsruimc berekend. Adverteutiéu yoor den werkenden stand a 30 Cents. Bekendmakingen van ondertrouwd of huwelijk u 40 Cents; dito van 25- of SOjarige Echtverccniging a 50 Ceuts a contant en franco aan het Bureau. De iuzendiug der Advertcntiëu kan geschieden tot Maandag, Woensdag en Vrijdag, dos voormiddags 10 ure. Alle Advertentiën en Stukken ter plaatsing in deze Courant, regtstroeUs te bezorgen of toe te zenden „A:»ii de Uitgevers \an den Zierili- /reseluMi Nieiwssbode to Zierilcaee, Hoek Schuilhaven, u-ijk B, N°. 94." Men zij in spoedcorderende gevallen indachtig dat wat later dan 'svoormiddag tien uur van Maandag, Woensdag en Vrijdag, ter plaatsing ontvangen wordt, in de Courant van dien dug niet meer kan worden opgenomen. T)e Uitgevers. VOOR LEDEN VAN DEN GEMEENTE-KAAD. Tengevolge der bij de wet verordende, periodieke aftreding, zal den *2*2sten dezer maand de verkiezing plaats hebben voor de yjjtbierdoor uitvallende Leden de Heeren Mr. B. C. CAU, D. B. P. ZUURDEEG H. G. MULOCK HOUWER, R. KOOLE en Mr. J. MOOLENBURGH van wier herkiezing wij ons op goede gronden verzekerd houden. Tegelijkertijd zal dan een Zesde Lid gekozen worden, ter vervanging van Mr. W. C. J)E CRANE, die na de jongste herkiezing nogmaals voor het mandaat heeft bedankt. Aan een algemeen verlangen, gehoor gevende ,_stellen wij als Kandidaat Mr. X». van der MEER MOHR Hegter in de Arrondissements-Regtbank alhier wiens bekende politieke beginselen bekwaamheid en geschiktheid doen hopendat bij deze kandidatuur niet zal weigeren. Uit Weenen wordt berigt, dat bij het postwezen in Oostenrijk een nieuw middel zal worden ingevoerd, om de voordeel en die het publiek tot nu reeds van de verzending onder kruisband genoot, meer uit te breiden. Er zullen namelijk postkuarten, ter grootte van het dubbel eener gewone visite-kaart, worden ver krijgbaar gesteld voor 2 kreutzer. Men schrijft met inkt° of potlood op de eene zijde hetgeen men wil mededeelen en het adres op de andere zijde. De kaarten worden zonder enveloppe verzonden maar zoo als zij zijn in de bus gestoken. Deze postkaarten zullen ge lijktijdig in Hongarije en de cisleithaanscbe provinciën worden°in gebruik gesteld, zoodat men voor 2 kreutzer op deze wijze door de gebeele monarchie tijding zal kunnen zenden. De nood in Oost-Pruisen blijft dezelfde. Een te Koningsbergen verschijnend blad deelde dezer dagen nog mede, dat in één district niet minder dan 271 boerenhofsteden in veiling staan. ïïei<lell>oi-Ég, 23 Junij. De gansche stad is met vlaggen versierd. Na een lange worsteling heeft de gemengde volksschool een schitterende overwinning be haald.' Gisteren stemden 910 leden der protestantsche schoolgemeente er voor en slechts 7 er tegen heden van de stemgeregtigde katholieken 492 er voor en 160 er tegen. Vreugdeschoten knallen; van den toren der protestantsche Providenzkerk weergalmt het katholiek koraal: „Groote God u loven wij." De Is raëlitische gemeente moet morgen stemmen, maar men is zeker van hare toestemming. Een treurig voorval is het onderwerp van alle gesprekken te Heidelberg. De beer Blurn, staatsraad van Rusland, sedert eenige jaren verblijf houdende te Heidelberg, had de gewoonte om dagelijks in het slot park te waudelendezer dagen nu vond men zijn lijk vreeselijk verminkt in eene twintig voet diepe gracht, die onder aan het park gelegen is. Op de rots boven de gracht van waar de val moet hebben plaats gehad, vond men zijn overjas, zijn hoed en wandelstok; zijn gouden horlogie werd nog in zijn vestjeszak aangetrof fen. Men weet tot nu toe niet of de ongelukkige in een vlaag van waanzin zich van die hoogte heeft af geworpen, dan wel of eene misdadige hand op zoo gruwzame wijze een einde aan zijn leven heeft gemaakt. tn Het successieregt voor de in den derden graad ge- erfde roerende en onroerende goederen der nalatenschap van den heer Rothschild, in het departement der Seine, is dezer dagen betaald en wel met 1,643,000 fr. Meppol, 5 Julij. Omtrent den alhier plaats ge had hebbenden moord, vernemen wij het volgende „In den nacht van Zaturdag op Zondag 11. is alhier een moord gepleegd, die de menschheid met afschuw vervuld. Zekere Harm ten Kateeene arme schipper uit Hoogeveen, weduwnaar, liggende met zijn vaartuig aan het uiteinde der gemeentein 't Hoogeveensch kanaal, bevond zich in eene herberg en was met be dreiging na gesloten tijd, 11 uur, daaruit verwijderd, in een toestand verkeerendedie hem den weg naar huis niet dan met groote moeite deed vinden. Intusschen werd hij achtervolgd door iemand met wien hij des avonds reeds verschil had gehad over kleinigheden, men zegt eenig turfgeld, dat hij van hem te vorderen had. Na verloop van geruimen tijd aan 't vaartuig gekomen zijnde, namen zijne drie kinderen, waaronder eene groote dochter, de vlugt, omdat hij een kwaden dronk over zich had, en zij het dan dikwijls moesten ontgelden. Hij deed daarop alle moeite om ze weder aan boord te krijgen, 'twelk hem dan ook eindelijk gelukte, door welk rumoer een paar buren tevoorschijn kwamen, die den achtervolger hoorden monpelen, van: „daar heeft me die kerel met een haak in 'tbeen gestoken, enz.," er evenwel tot geruststelling bijvoegende, dat ze wel naar huis konden gaan en het niets was. Naauwelijks echter waren zij binnen of op de kreet der oudste dochter: moord! moord! snelde men naar buiten en vond beide mannen handgemeen, waarop men ze van elkander scheidde en de schipper neerviel. „Klagende en kermende lag hij ter aardegedurig roepende „o mijn lijf, mijn lijf!" zonder evenwel te willen dulden dat men hem aanraakte; maar ook zonder erg der omstanders, wier getal inmiddels was aangegroeid, wat hier was geschied. Men droeg hem vervolgens naai 't vaartuig, ofschoon hij zelf over de loopplank wilde gaan, wat hem evenwel zwaar viel, doch 'twelk men alleen toeschreef aan den staat van dronkenschap, waarin hij zich bevond. Op 'tvaartuig gekomen viel hij weder neer en de omstanders hoorden nog wel zijn gekreun en gekermmaar schreven zulks aan de vermeende oorzaak toe, waarop men zich ten laatste verwijderde en naar huis ging. Inmiddels was de wacht aan de overzijde ge as- seerd en, door T herhaald gekerm attent gemaakthad men zich bij 'tvaartuig vervoegd, waar ze wel den toestand zagenmaar ook alleen op dronkenschap 'toog hadden. Treurig was evenwel het tooneel: de man klagende en steunende, de kinderen weenende om den beschonken vader vereenigd. Zóó ging de nacht voorhij. De ongelukkige had in 't voorouder zien te komen en lag daar vol pijn en smart te weeklagen. En toen de morgen kwam, maar ook toen eerst, ontdekten de dochter en de schoonmoeder wat ver schrikkelijks er was voorgevallen. Dadelijk werd ge neeskundigehulp ingeroepen. Twee doctoren, de heeren Stoffels en van der Boon, vonden den ongelukkige in den aller jammerlijksten toestandde ingewanden waren uitgestort als een gevolg van onderscheidene steken die hem in 't lijf waren toegebragt. Eindelijk, na een vreeselijk lijden, bezweek hij 's morgens omstreeks 11 ure. De beschuldigde, zekere Klaas Toerink, klompen maker, ook als korendrager werkzaam, mede nog in een roes van dronkenschap, werd daarop uit zijne wo ning gehaaldwaar hij op een bleekvelddaarachter gelegen, lag te slapen; en werd voorloopig naar de kantonnale gevangenis getransporteerd, onder den toe vloed van eene groote menigte nieuwsgierigen. Van 4 tot 6 en een half uur heeft vervolgens op 't ge meentehuis 't voorloopig verhoor van eenige getuigen plaats gehad, tot opmaking van 't proces-verhaal. '8 Avonds is het lijk naar het stads-ziekenhuis overge- bragt, waar den volgenden dag de geregtelijke lijk schouwing heeft plaats gehad. 6 Julij. Een aantal getuigen in zake van den gepleegden moord is gehoord. De beschuldigde is in tegenwoordigheid der regters hij 't lijk gebragt. Koelbloedig zag en hoorde hij alles aan. Hol mond, 7 Julij. Heden is alhier gevankelijk naar Eindhoven getransporteerd, eene ongehuwde moe der van omstreeks 28 jaar, beschuldigd van haar 4de kind waarvan zij heimelijk bevallen is, om het leven te hebben gebragt door worging en vervolgens tusschen vuiligheid aan verrotting prijs te hebben gegeven. Die moeder, dochter van een braven oppassenden vader, doch reeds meermalen in de handen der justitie geweest, is gisteren avond op nieuw in hare woning voor deze misdaad gearresteerd en naar wij vernemen tot eene volledige bekentenis gekomen. Het ware te wenschen dat deze hier beruchte moe der langen tijd onschadelijk werd gemaakt. Breda, 10 Julij. Eergisteren-avondte 7 uren, begaven zich 8 militairenalhier in garnizoenbuiten de Ginnekenpoortom aldaar in de rivier de Mark te gaan baden. Naauwelijks had zich een hunner, met name Christiaan O., te water hegeven of hij geraakte, naar men vermoedt, in een daar aanwezige wiel en verdween eensklaps in de diepte. Bij het zien daarvan waren zijne nog op den kant staande kamaraden zoo danig door schrik bevangen, dat zij er zelfs niet aan dachten dadelijk pogingen in 't werk te stellen oin den drenkeling te redden. Een uur later werd zijn lijk opge- vischt en naar het garnizoens-hospitaal te dezer stede overgebragt. De zoo jammerlijk verdronkene was milicien hij het 6e regement infanterie, behoorde tot de ligting des vorigen jaars en zou in de aanstaande week met on bepaald verlof naar zijne h ardstede zijn terug gekeerd. 's Grav^nha«je, 10 Julij. Het provinciaal ge- geregtshof in Zuid-Holland heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van Jacob de Vletter, en hem bij een zeer uitgebreid vonnis, waarvan de lezing 1 V1 uur duurde veroordeeld, wegens het houden van opruijende toe spraken, tot eene tuchthuisstraf van tien jaren. De zaal was overbezet met nieuwsgierigen, waaronder vele regts- geleerden, tervvjjl velen den Afloop op hetplein afwachten. lïollevoetslllis 3 lultj. Huilen is van hier ver trokken een transport van een 70tht schepelingen be-te ra I om te Willemsoord, aan boord van Z. M. schroefsioouischip Vice- Adrairaal Koopman over te gaan en darmede naar de Kust van Guinea te vertrekken. Hulsst, 6 Julij. Naar men verneemt, "s dezer dagen door den Gemeenteraad alhier, aan den heer N. letterodete Am sterdameene concessie verleend voor den tiju van 3Uj iren, voor ceue straatverlichting in deze gemeente met pu.rolcuiu-gus naar men zegt tegen 70 cents de kubieke el. Groedo, 9 Julij. Den 1 Julij overleed in 7ó.jarigen ouderdom, Hendrika van der Beek, geboren te Sluis. Zij maakte als marketenster onderscheidene veldtochten mede en woonde als zoodanig ook het beleg van Dell.ijl bij. In 1863 bij gelegenheid van het halve eeuwl'ees-, onzer onafhankelijkheid maakte zij in uniform de op tochten der 165 oude strijders mede. Vlissing'cn 9 Julij. Ecu Eugelschman die met zijue familie iu het lioitd Wellington alhier gelogeerd was, is gisteren morgen op verzoek van een zijner laudgeiiooïen bijgestaan door den vice-consul alhier, onder toezigt der politie gestel.i eu heeft eene huiszoeking moeten oudergaan. Volgens gerucht zou hij joch schuldig gemankt hebben aan frauduleus bankroet en is hij in het. bezit gevonden van een zeer aanzienlijke som, waar van een groot gedeelte, iu bankpapier, onder de kleederen van een der dames verborgen was Hij is lieden morgen onder be waking der politie naar Rotterdam vertrokken, Mï<I<lol*>iii'^, 10 Julij. De dusgenaamde Zigeuners vertooneu zich thans ook iu deze provincie. J1. Diugsdag kwain een gezelschap, bestaande uit man, vrouw en kind, vergezeld van een beer, te Neuzen aan, waar zij, na eenigen tijd met den dansenden beer te zijn rondgegaau, buiten de gemeente werden gebragt. Woensdag zijn zij over Vlissingen naar Mid delburg gekomen, waar hun, naar wij vernemen, door den burgemeester eene tweedaagsche vergunning is verleend om den beer langs de straat zijne kunstverrigtiugen te laten vertooneu. IIcinkonszaiKl, 9 Julij. Wat men hij goede wil, krachtige ondersteuning, gepaard met eene ij verige directie vermag, is bewezen op het feest van Donderdag 8 Julij 11., gegeven door het eerst sedert vijf maanden opgerigt Harmonie-gezelschap „Prins Hendrik" alhier; des namiddags ten 3 ure van dien dagverzatneldeu zich de uitgenoodigde Harmoniën zijnde die van Krui- ningen en Goes aan den ingang van het dorp, van waar zij zich, begeleid door eene commissie uit de feestvierende sociëteit ouder het spelen van eenige marschen door het dorp trokken naar de plaats van bijeenkomsteerst ten 4 ure zou het concert op de zoogenaamde vogel weide een aanvang nemen en was dus aan do Leden eenige oogenblikken verpozing gegund die gretig werden gebruikt tot nadere kennismaking elk was in gespannen verwachting naar het oogenblik om de eerste vruchten dezer nog zoo jeugdige Harmonie te hooren en hoe werd aan die verwachting beantwoord; reeds hij het opmarcheren naar de vogelweide wekte de flink uitge voerde marsch bewondering; tot verbazing steeg men echter bij de uitvoering der eerste nummers van het programma door dat gezelschap. De Harmonie „Prins Hendrik" toonde ten volle dat men, gesteund door die drie magtige hefboomen hier- voren genoemd, de grootste bezwaren te hoven komt. De uitgevoerde nummers van de Harmoniën Kruiningen en Goes, toonden ook van de onvermoeide studiën dier gezelschappen, voegt men nu bij dit alles een uitgelezen publiek, eene hartelijk ongedwongen toonverhoogd door de onbekrompenste gastvrijheid en begunstigd door het fraaiste weder, dan zegt men niet te veel dat het eerste feest van de Harmonie alhier lang in het geheugen zal blijven van allen die er aan deel hebben genomen. Zlc-i-iltseee, 12 Julij. In de jl. Zaturdag gehou den zitting der prov. staten van Zeeland zijn de werk zaamheden ten einde gebragt. In die zitting is o. a. aangenomen het voorstel van gedeputeerde staten om aan de spoorboot gedurende één jaar gelijke sub sidie te verleenen als het vorige jaar, nadat een voor stel van den heer Verhagenoin die subsidie voor drie jaren te verleenen, was verworpen. Uit de 75 sollicitanten voor het bezoeken der internationale tentoonstelling van voorwerpen voor de huishouding en het bedrijf van den handwerksman zijn door de provinciale commissie voor deze provincie veertig handwerkslieden gekozen, om, onder geleide van den secretaris, de genoemde tentoonstelling te gaan bezigtigen tegen tegemoetkoming van wege de provincie in de reis en verblijfkosten. De Tweede Kamer heeft in het nfgHoopen zit f ïnsr-janr van 21 September 1868 tot 5 Julij 1869, niet minder d u 117 openbare zittingen gehouden. Wanneer men nagaat dat het w.-rk in de sectiën bovendien zeer omvangrijk was, en dat in die 117 publieke vergaderingen meer is afgehandeld dan gesproken, dan mag ongetwijfeld het afgnloopeu jaar tot de heste en meest productive onzer parlementaire geschiedenis worden gerekend. H^t zesde algemeen Evang. Nat. Zendingsfeest zal plaats hebben op Woensdag 4 Aug. a. s. evenals ten vorigen jare op Middachten. Aanstaanden Maandag zullen voor het provinciaal geregtshof in Zeeland teregt staan Marinus Oppeneer, oud 50 jaren, arbeider, geboren te Biezelinge. Pieter Oppeneer, oud 26 jarenarbeiderHubregtde Kok oud 48 jaren, arbeider, Marinus de Kok, oud 43 jaren, arbeider, Marinus Mol Joh.z., oud 49 jaren, koopman, geboren te Driewege, Pieter Nicolaas Dikkenberg, oud 45 jaren broodbakker, geboren te Middelbug, en Marinus Mol Jac.z.arbeider, thans voortvlugtig; de overige allen gedetineerd in het huis vun arrest te Goes, de vijf eersten beklaagd ter zake van diefstal hij nacht door meer dan een persoon in een bewoond huis door middel van een vulschen sleutelen de twee laatsten van medepligtigheid aan die diefstallen door het des bewust helen van het gestolene. Onlangs heeft te Alblasserdara een wedren plaats gehad tusschen eenige heeren. Een hunner, berijdende een tweewielige vélocipède, en een ander een ligt rijtuigje bespannen met twee beste paarden. Om zeven flêsschën Told het om het eerst in de kom der gemeente Nieuw- Lvkkerland te komen, zijnde een afstand van ongeveer antt.rhalf uur. b Tegdijk van Alblasserdam gereden hieven ze bij el kan de. tot huiten de gemeente, toen de berijder der vélocipèa» aan den voerman der paarden een „ik groet je" toeriep en als een pijl uit den boog wegvloog zoodat hij rtvfls eenigen tijd te Nieuw-Lekkerland was geweest, toen ^ct rijtuigje met de paarden, die met schuim bedekt varen, aankwam. Eene verbete^e methode voor het heslaan van paarden is uit AmeiMta, waar een zevenjarige onder vinding hare voordeeleti volkomen bewezen heeft, thans ook naar Europa overg?bragt. Een der voornaamste voordeelen bestaat daarin, dat zij de paarden behoedt voor eenige van die ziekten, waaraan die dieren bloot gesteld zijn wanneer men op de gewone manier beslaat. Het hoefijzer tegenwoordig in gebruik, is te zwaar, te lastig, noodzaakt het p?.ard om zijne pooten in eene onnatuurlijkegedwongen positie té houd-n en doet zijne bruikbaarheid verminderen, lang voor het natuurlijk verzwakken zijner krachten. Het gewigt van een geheel stel dier nieuwe hoefjjzers is vyf°pond minder dan de hoefijzerswelke de omnibuspaarden dragen; ieder hoefijzer is zoo vervaardigd, dat het juist aan den hoef past en mag niet buiten de hiel uitsteken j de nagelgaten zijn onder een zulken hoek ingeboord, dat de nagels zeker in de behoorlijke rigting in den hoef indringen, ten einde elke kwetsing vau den hoef te voorkomen, en het ijzer wordt steeds koud aange- nageld. Men laat de toonkloof van den poot, die tegen- woordig steeds door de hoefsmeden wordt weggesneden, groeijen en zjj is van groote nuttigheid voor het paard, nadcmaal zij aan den tred meer zekerheid geeft. Het ijzer voor het gewone gebruik, heeft eene voorpunt en eene punt aan iedere zijde, maar die verhinderen het paard niet om zijn poot in de natuurlijke positie op den grond te zetten. Voor vriezend weder wordt eene andere soort van hoetjjzers gebezigd doch hij geen daarvan I kan eene ophooping van sneeuw of aarde onder den hoornzooi plsiats hebben. De uitvinder van dat nieuw I doelmatig hoefijzer, die een patent daarvoor heeft he komen, is de heer Godenough, die in der tijd geassocieerd was met den heer Ra/ey, vermaarden paardentemmer. Men heeft met een aantal paardenbehooreride aan de Londensche general-omnihus-company proeven genomen, die zeer bevredigende resultaten hebben opgeleverd. Jl. Maandag lieten eenige vreenule personen in den faubourg St. Magueritte te Luik twee beeren dansen; een talrijk publiek omringde als naar gewoonte de dieren die vrij boosaardig gestemd warentengevolge van de warmte en de vele kunst verrichtingen die lmnne geleiders hen lieten verrichten. Na eenigen tijd kwam een persoon die iu de herberg te veel moed gekregen hadnader en begon een der beeren te slaan ouder het roepen van: »gij zijt geen beer, gij zijl een mmseh ge hebt je maar zoo vermomd om ons te foppen!" waarna hij met zijn stok den beer nog harder sloeg Deze verliest eensklaps zijn geduld, vliegt op hem aan, pakt hem bij den arm eu rijt hem de band tot. boven den pols open; daardoor nog woedender gemaakt, rukt hij zich van zijn ketting los grijpt den onvoorzichtige tusschen zijne voorpoolenen zou hem zek<-r verstikt hebben zonder de krachtige hulp van de twee geleiders, wien hel ge lukte den woedenden beer van zijn prooi af te rukken. Gustaaf Rnscli dec-lt iu den Llai/d" o. a. liet volgende mede: te Malaga woonde vóór vele jaren een arme Duitsehe koopman in speelgoed, die eene zeer schoone dochter had. De derde zoon van den in Andalusie rijke goederen bczitteoden

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1869 | | pagina 1