Donderdag 8 Julij 1809. uiJLIIInijiJikiuiL liiliU 11 3JHFIJ DE LOOZE WAALE. No. 2610. 25sl(' Jaai'g' BERIGT. Stoffelijke belangen. Nieuwstijdingen. aJleWrlanfo. heele Men abonneert zich: In Nederland bij de Uitgevers Hoek van de Schuithaven, B, No. 94, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amcrika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Brieven eu Ingezondeue Stukken, franco. AIk>» o in ents-Pr ij s: Voor 3 maanden 1,30. Franco per post, in Nederland-1,60. Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. Versch ij ut: Dingsdag, Donderdag en Zaturdag. A. <1 v o r t e ii t i 6 ii 10 cent per gewone regel. GROOTE LETTERS worden naar plaatsruime berekend. Advcrtentiën voor den werkenden stand ii 30 Cents. Bekeudmakiugen van ondertrouwd of huwelijk a -10 C.cnts; dito van 25- of SOjarige Eehtverccuiging h 50 Cents a, coutaul en franco aan het Bureau. De iuzendiug der Advcrtentiën kan geschieden tot Maandag, Woensdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Alle Advertentiën en Stukken ter plaatsing in deze Courant, rcg-tstrechs te bezorgen of toe te zenden „Aan de TJitgoveivs van den Zierik- zeeschen Niouwsbode te Zierikzee, Hoek Schuithaven, wijk B, N°. 94." Men zij in spoedvorderende gevallen indachtig dat wat later dan voormiddag tien 11111* van Maandag, Woensdag en Vrijdag, ter plaatsing ontvangen wordt, in de Courant van dien dag niet meer kan worden opgenomen. Be Uitgevers. Op het Postkantoor te Zierikzee zijn over de tweede helft der maand Mei onderstaande brieven bezorgd, geadresseerd aan personenwier namen ter plaats van bestemming onbekend zijn, als: een aan M. VERHOEK, Cleveland (N.-Amerika.) Verzonden geweest over Engeland. Van het Hulpkantoor te Oosterland, een aan W van LINDEN te Rotterdam. De drukpers is op den lsten dezer vrij geworden. Ontslagen van de banden die haar tot dusver knelden rust op haar de plichtde taak voor eene vrije pers weggelegdnaar waarheid en met waardigheid te ver vullen. Reeds zijn allerwege de bladen vergroot of de uitgave zonder prijsverhooging vermeerderd en uitge breid. De prijs der advertentien is verlaagd. Zoo geniet het publiek direct de voordeelen van dezen liberalen maatregel. Deze politieke maatregel is althans in dit opzicht geslaagd. Op stoffelijk gebied is bet tegenwoordige gouverne ment zeer ijverig werkzaam. Drie uiterst belangrijke voorstellen zijn dezer dagen door de Tweede Kamer aangenomen. Na tweedaagsche discussiën is den 22 Juni met 49 tegen 8 een wets-ontwerp goedgekeurd tot afschaffing der octrooien. De oud-minister Heemskerk noemde dat voorstel een reactionairen maatregel. Waarom Omdat men terugkwam op liet begrip dat aan een uitvinder een uitsluitend recht toekomt. Sommigen stellen den eigendom van den uitvinder op het gebied van kunst en volksvlijt met letterkundigen eigendom gelijk. De groote maatschappijen van nijverheid in ons land hebben intusschen allen afschaffing van de octrooien verlangd. Het privilegie op dat stuk is toch eene belemmering voor de nijverheid of het beschermt niets hoegenaamd. Waar beginnen toch de rechten van hemdie eene vinding verbetert en boe die op eenigermate recht vaardige wijze in verband te brengen met die van den uitvinder? Dat is onmogelijk zonder willekeur, en zoo is liet ook met de octrooien van invoering voor vreemde vindingen. Wat te doen als twee personen dezelfde vinding doen Maar bovendien zal elke goede vinding op practisch gebied in onze dagen van openbaarheid zonder wettelijk privilegievoor den vinder van nut en voordeel zijn. Onze industrie en het publiek ver liezen bij een monopolieaan enkelen toegekenden de geoctrooieerde zelf wint er niet bij want elke verbetering moet aan zijn recht ondergeschikt worden gemaakt of zal hem het gras voor de voeten wegmaaien. En staat de geest van verbetering in onzen tijd stil Van nog grooter belang is de aanneming van twee wets-ontwerpen die de twee laatste schakels van ons spoorwegnet uitmaken. De Tweede Kamer heeft die na levendigen strijd aangenomen. Onder den titel van een wets-ontwerp tot onteigening van perceelen ten behoeve van den spoorweg van Dordrecht naar Rotterdamis een voorstel door de Regeering gedaan dat ten doel had door middel van een viaduct den staatsspoorweg door Rotterdam door te trekken en aan den Hollandschen spoorweg aan te sluiten. Tevens zal de gemeente Rotterdam zich op Eijenoord kunnen uitbreiden en door groote werken de havenruimte vermeerderd worden. Algemeen is erkend dat op geniale wijze het moeilijke vraagstuk van de aansluiting te Rotterdam is opgelost; die aansluiting stelt Znid-Holland in de gelegenheid tot direct spoorweg vervoer naar Belgie en Duitschland over Rotterdam. Wel pleiten vele redenen voor eene andere richting van de lijn naar Dordrecht door den Zwijndrechtschen waard dan reeds bij eene vroegere wet was aangenomen en zou het scheepvaartverkeer, ook voor Zeeland, met Rotterdam wellicht beter bevorderd zijn geworden had men de Boven-Maas niet overbrugdmaar de richting door den ^Alblasserwaard naar Dordrecht ge nomen maar dat was eenmaal beslist en de werken zijn aangevangen.zoodat de Kamer eene motie van den heer Franse\i van de Putte om op de richting terug te komen met 50 tegen 15 stemmen verwierp. Intusschen kon het in geen geval in aanmerking komen den spoorweg niet door Rotterdam door te trekken. Die gaping in ons spoorwegverkeer al kon men daardoor bezuinigen is niet in het publiek belang en zou 1 recht tot stapelplaats maken. Het zou een verkeerd m locaal Rotterdamsch belang bevorderd hebben, is een amendement van de heeren Virulij en Blom met 54 tegen 11 stemmen verworpen en de geheele wet met 49 tegen 16 stemmen aangenomen. Eindelijk moest nog steeds de vraag beslist worden hoe zal Amsterdam met den Noord-Hollandsehen spoor weg verbonden worden en op welke wijze zijn de lijnen rond Neêrlands hoofdstad met elkander in betrekking te brengen? Daarover is te Amsterdam zelf lang strijd gevoerd. Een plan door den heer Thurbecke ontworpen dooi den heer Heemskerk gewijzigd en waaraan de heer Fock eindelijk de laatste hand heeft gelegdheeft eindelijk bijval gevonden. Het geldt hier een kolossaal en grootsch werk. Amsterdam en Zaandam worden door overbrug ging van het IJ verbonden. In verband met de door graving van Holland krijgt Amsterdam in plaats van twee dokken en een onbevaarbaar open havenfront eene der schoonste havens van Europa, eene uitgebreide, diepe en gemakkelijke havenkom in het open IJen langs de haven eene kadewaarlangs het spoorweg verkeer zich naar alle slagaderen van het Europeesch verkeer zal uitstrekken. Een goederenstation in de Rietlanden en een centraal personenstation in het IJ leveren de gelegenheid op om den Noordhollandschen spoorweg aan de Hollandsche lijn aan te sluiten alsmede om eene nieuwe verkorte baan van Amsterdam over Utrecht naar Duitschland daaraan te hechten, zoo de Rijnspoorweg zich niet aansluit. Over dat centraal personenstation is heftig gestreden. Men noemde dat weelde. Maar wat beteekenen spoorwegen die niet aan elkander sluiten? Met 48 tegen 15 steramen is de motie van den heer Insinger verworpen om alleen eene cein tuurbaan rond Amsterdam aan te leggendie evenveel per slot zou hebben gekost en de aansluiting niet kon te weeg brengen de wet is den 29 Juni met 37 tegen 26 jstemmen aangenomen. Zoo is dan ons geheel spoorwegnet bij de wet ge regeld. Er is nog meer te doen en nu Java ons 110 milioen heeft verschaftzal men een 30tal milioenen voor de laatste schakels in het net moeten leenen. Maai bij de toenemende opbrengst der middelen en de voor deelen uit de reeds besteede milioenen vo<?rtvloeiende, bestaat daarin geenerlei bezwaar. Nederland, schrijft men algemeen in het buitenland kwam laat met zijne spoorwegen maar wat het thans doet, wekt de algemeene bewondering op. Het voorstel van den heer van Kuijk tot wijziging der armwet komt vooreerst niet in behandeling, want de Regeering zelve houdt zich bezig met het ontwerpen van eene verbetering der armwet. Thans handelt men over eene wettelijke regeling van de opleiding van officieren te Breda. Veel liever hadden wij gezien dat de Kamer op de komst van zoo uit stekende deskundigen als Stieltjes en Knoop had ge wacht om dan daartoe over te gaan. m. Antwerpen3 Julij. Sedert eenigen tijd werd er in de stad veel gesproken van eene zekere dame D., die verscheidene jaren te Borgerhout gewoond had en thans in de V;in Bloerstraat, 5e Wijk, gevestigd was; deze dame ontleende, vooral van burger men- sclien of werklieden die spaarpenningen hadden som men van 100 fr. tot duizenden franks, aan den intrest van vijf en zes fr. per cent en per week. Van alle kanten zelfs van buiten kivam men bij haar, om geld op intrest te zetten. Alle weken ging deze dame naar bare geldschieters in een rijtuig gezeten, hebbende bij zich een grooten korf vol geldom den intrest der bij haar gedepon- neerde sommen te betalen. Daar deze betalingen sinds een geruimen tijd regelmatig volgden, won zij al lan ger zoo meer het vertrouwen, groeiden hare kalanten, begeerig naar hooge winsten, in ongeloofelijk getal aanen werden de sommendie men haar in pand kwam geven, ook hooger en liooger. Dit duurde reeds, zegt men, aldus zes of zeven jarenen altoos met den besten uitslag. Het kon riet anders, of die groote intrest gevende zaken moesten eens een slecht einde nemen. Langrand beloofde aan zijne aandeelnemers ook gouden bergen, en vele der goede sukkelaars zitten thans op strooi of nog minder. Al zijne beloften zijn vergaan gelijk zeepbellen. Gelijk het met Langrand is gegaanis het gebeurd met de dame I) Sedert eenige weken bleef de betaling der intresten achter; de klanten werden ongerust en begaven zich naar haar huis, waar zij niets konden bekomen. Ver scheidene deurwaarders werden op hunne beurt gezon denaltijd zonder eenigen uitslag; de boel was in duigen gevallen. Mad. D kon niet meer betalen. Hare meubelen werden in beslag genomen. Gisteren werden dezelven op een verhuiswagen gedaan, in het bijwezen van vele barer slachtoffers, die gezichten trokken, zoo lang als de Lange Nieuwstraat, bij het gedacht aan bet verlies hunner penningen. Gelukkig zij, die by middel van den hoogen intrest hun kapitaaltje terug bekomen hebben. Heden morgen zijn de meubelen van Mad. D geregtelijk op de Vrijdagmarkt verkocht geworden. Dit is eene goede les voor hen die te ligtzinnig met hunne penningen omspringen, in de hoop van al te groote winsten te doen. Wie te groote brokken wil slikken stikt er in. Men vergete dit nooit. De regtbank had alhier te oordeelen over eene vordering van het Openbaar Ministerie, waarbij de verbetering op de registers van den burgerlijken stand werd gevraagd van de valsche aangifte van geboorte van een kind, onder zeer bijzondere omstandigheden gepleegd. Zekere vrouw had namelijkmet het doel om haren minnaar tot het aangaan van een huwelijk over te halen eene zwangerschap en bevalling voor gewend cn het kind van eene andere vrouw als het hare doen inschrijven. Drie personen zijn daarbij be trokken en zullen wegens onderschuiving van een kind en valsche aangifte teregtgesteld worden. Charleroi 1 Julij. Dingsdag morgen heeft men te Marcinelle, eene nog jonge vrouwmoeder van vijf; kinderendood in haar bed gevondenaan de zijde harer kinderen. De lijkschouwing heeft bewezen dat die ongelukkige j gestorven was, ten gevolge van haar avondmaal waar- op zij te veel nieuwbakken brood had gegetendat versch uit den oven kwam. 's Gravenhajje 3 Julij. Dezen morgen ten vijf ure bcgpvf /.ic.U de mniroos Willem van Zaanen naar het strand omop de hoogte van de Naald een anker, dat aldaar was achtergelaten, uit zee tc halen. Hij zou na verloop van een half uur bij zijne vrouw, met welke hij eerst kort geleden gehuwd was terugkeeren. Maar, helaas! deze wachtte hem tevergeefs! De brave, oppassende visscher, die slechts 22 jaren telt, was bij het halen van het anker hoogstwaarschijnlijk in een zooge naamde trekmui geraakt en noodlottig verdronken. Ofschoon het worstelen van den drenkeling met den dood door mensclien op het strand werd gezien, was er toch geene mogelijkheid om hulp aan te brengen. Het lijk spoelde een uur na het ongeluk voor het vuurbaken aan. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een adres, waarbij de aandacht der wetgevende vergadering wordt gevestigd op de toeneming der brandgevallen inde laatste jaren. Ofschoon de Kamer dit adres niet in overweging kan nemen is het welligt niet ondienstig de vraag te opperenof er niet iets zou kunnen gedaan worden ora het hooibroeijen en de daaruit zoo dikwijls ontstaande branden te voorkomen. Een aanzienlijk landbouwer te Winkel geeft als een afdoend middel daarentegen het volgende op Bij het optassen van het hooiplaatst bij in het midden van den hooiberg een vat en haalt ditnaar gelang de hoogte van den berg toeneemt, naar boven; zoodoende ontstaat er eene cilindervormige opening, waardoor de gassen, welke door broeijing ontstaan, geroedelijk een uitweg vinden. Bedoelde heer verklaart, dat hij op deze wijze alle gevaar voor het ontstaan van brand wegneemt. Seliïe<la.i*i3 Julij. Gislereu had hier een vreeselijk 1 ongeluk plaats: Eeu meisje van ruim zeven jaar had zich gezet op een sleperswagen met dat noodlottig gevok, dat zij van den wagen viel en een der achterwielen haar hoofd bijna van het ligchaam scheidde en zij op de plaats dood bleef. Zierilcacee*, 7 Julij. Men meldt uit het westelijk deel van Z. Vlaanderen: In het brievenvervoer is er sedert July een flinke verbetering gekomenverbetering althans voor het meerendeel der gemeenten in dit district. Enkele ge meenten echter zijn bij de nieuwe regeling van den dienst al zeer stiefmoederlijk bedeeld. De gemeente I Groede o. a., die niet minder dan 2500 zielen telt, ont vangt hare brieven nu te 9 uren des morgens, terwijl zij ze vroeger te 7 uren ontving. Vroeger had men tot half acht des avonds tijd om zijne brieven i te verzenden thans maar tot kwart vóór drie uren. I Dat dus het woord voordeel voor de gemeente Groede j door nadeel kan vertolkt worden is ligt te begrijpen, i Dit is zooveel te meer te bejammeren als men bedenkt, I dat de dienst tusschen Bresken via Oostburg en Zuid- j zande naar Sluis en omgekeerd en die thans tweemaal j per dag over Sehoondijke geschiedt, even goed over de gemeente Groede kon geschieden. Dan Keulen en Aken zijn niet op één dag gebouwd. In een filcsch gesteld adres, dat mij dezer dagen ter teekening werd aangeboden, worden den minister van finantiën de be zwaren met bescheidenheid onder het oog gebragt. Ik hoop hartelijkdat dit adres de verlangde uit werkingen moge hebben. Van November 1868 tot Julij 1869 werden dooi de commissie voor de Leesbibliotheek van het depar tement Groede der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen ongeveer 700 boekdeelen ter lezing afgegeven. De bekende Belgische publicist Jan van Rijswijck is-Maandag morgen overleden. Gemengdo berigt<M». tarwe enz.die uitmuntend schoon van kwaliteit is cn e dubbele oogst schijnt te zijn. De Russische boeréii';mak ook meer werk van hun land dan voor 100 jaar, zoowel Zeeuwsche boeren. De Methodisten in Amerika hebb gebeden, dat Grant van de gewoonte at' mogt zien óm rooken. Verleden jaar heeft een Poolsch edelman e ooijevaar gevangen, en na hem een stalen balsband hebben aangedaan, waarop liet jaartal én Polen stom heeft hij hem laten vliegen. Die vogel kwam dit jaar ten met een anderen halsband om, waaruit bleek, dat dit di in Indie had overwintert. Nabij Lyon heeft een we strijd met vélocipèdea plaats gehad, waarby 2400 mete in ruim 4 minuten werden afgelegd,.eene snelheid gelj staande met de snelste spoortrein. In Frankrijk hei een schoolmeester bij de laatste verkiezing de stemb mede naar huis genomen, en al de briefjes er uit gedaa en die niet naar zijn zin waren ingevuld, verscheurde 1 en deed er nieuwe briefjes bij met den naam van zijm candidaat. Dus die schoolmeester was alleen kiezer. Te Kampen wordt zóóveel zeevisch aangevoerd, dat vischmarkt gehouden wordt van 's morgens 9 uur tot mi dernacht toe. Ook zijn er aangekomen, een gezelscli. Zigeuners, bestaande uit 2 mannen, 2 vrouwen, 3 kinöere 2 beeren eri 1 ezel. Schooner gezelschap zag men noo Te R. heeft een hal ven timmerman en dito wagen mak hooi gekocht, maar kon geen vee op zijn gezigt kryge Die man heeft dus nu een kot maargeen varken. Men zi hier dus weêr, dat die verder-springt als zijn stok lang i in de sloot valt, en dan met beschaamde kaken staat, door het geëerd publiek uitgeTagchen wordt. E( dronken boer te Rh. zoekt alle inenschen te dwinge maar het zal spoedig gedaan zijn, want zijne vingers wo den te kort en de kas is leeg. Zelfs gaat hij reeds ge leenen tegen 20 pet. om zijne arbeiders te betalen. Eei -kalk- en zanddame te D. wordt verzocht, van jonge li geen kwaad te spreken, waar niets van te zeggen val Niemand gaat er voorbij de deur, of zij weet er iets van i zeggen, zoodat zij wel geheel in het vergeetboek zal rake Maria uit den Leendert-Abraham-polder moest ni verder vertellen, dat een krijgsheld zoo geweldig op ba; verliefd is, want het is maar verbeelding. Zij behoeft he dus nu niet meer op te komen zoeken op kermissen. - Iemand te Neuzen mag wel voorzigtig zijn als bij bij nacl door de vensters kruipt, wanneer eene familie op reis i ora de dienstmaagd te gaan spreken. Ook op het dijk, wordt hij zeer geschuwd, niettegenstaande hij groote b loften doet; maar: Veel beloven en weinig geven Doet de gekken in vreugde leven. Een fortuinzoeker van den Oudendijk, die onder Dirk land reeds drie blaauwtjes beeft geloopen, is nu te Ou< dorp aan het zoeken. Te Sint-Maartensdijk is eei Brielsche dame zoo zwaar getroffen over hetontrouwe v; haren minnaar, dat zij er ongesteld van is geworden, heeft eenige dagen het bed moeten houden. Gelukkig zij nu weder hersteld en bevindt zich weder in hari vorigen staat. Kerknieuws. De beer E. J. Vospredikant te Edens en Spannur heeft het beroep naar de Nederduitscbe hervormde g meen te te Goes aangenomen. Door Ds. J. G. Ormclpredikant bij de Ned. He vormde gemeente te Zaauislag, is bedankt voor hi beroep naar die gemeente te St.-Pbilipsland. Reiftwzaken. In Rusland is men reeds begonnen met het snijden der Door de Arrondissements-Regtbank te Zierikzee zij by vonnissen van den 2"en dezer maand veroordeel» de navolgende personen J. B.oud 37 jaren herbergier geboren te Haamstede wonende te Zierikzee, ter zake van het moedwillig toe brengen van slagen, stooten en kwetsuren, geenerle ziekte of beletsel van te werken gedurende meer dar twintig dagen veroorzaakt hebbende tot e<*»e gevan genisstraf van vier maanden in eenzame opsluiting te ondergaan, drie geldboeten ieder van 8, subsidiaire gevangenisstraf van één dag mede in eenzame opsluiting te ondergaan en in de kosten van het regtsgeding. J. v. V., oud 24 jaren en A. v. d. B.huisvrouw van.J- v. V., oud 51 jaren, arbeidsters, beide geboren en wonende te Bruinisseter zake van wat de eerste beklaagde betreft, laster, door op eene openbare plaats iemand daden te laste te leggendie ingeval zij plaats hadden, dengene tegen wien zij geduid zijn, aan den haat en de verachting der burgers zoude blootstellen en wat de tweede beklaagde aangaat, van laster, door iemand op eene openbare plaats daden ten laste te leggen, die ingeval zij plaats hadden, dengene tegen wien zij geduid zijn aan lijfstraffelijke vervolging zouden blootstellen onder aanneming van verzachtende om standigheden ieder in eene gevangenisstraf van één .dag en solidair in de kosten van het regtsgeding. J. v. d. J.oud 43 jaren koetsier^ geboren eu wonende te Zierikzee, A. v. S.oud 30jaren, arbeider geboren en wonende te NieuwerkerkA. K. oud 34 jaren t boerenknecht, geborenen wonende te St.-Maartensdijk L. T., oud 29 jaren, arbeider geboren en wonende te

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1869 | | pagina 1