j\o. 2659. 25sl° Jaarg. Dingsdag 6 July 1869. BERIGT. 1 Julij 1869 herdacht. Uitslag der Verkiezing ÉÉN LID Nieu wstij d i ngen jpiri erlang. Z1E1MKZEESCIIE MEI WMIOItE. Men abonneert xieh: In Nederland bij de Uitgevers DE LOOZE WAALE. Hoek van de SchuithavenB, No. 94, en bfj alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Nooi'd-Amerika bij J. QUI NT US, te Grand Rapids, Staat Michigan. Brieven en Ingczoiulene Stukken, franco. Abo n nements-Prijs: Voor 3 maanden j 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. V ei-sela ijut: Dingsdag, Donderdag en Zaturdag. Adyertontiön: 10 «rent per gewone regel. GROOTS) LETTERS worden naar plaatsrgime berekend. Advertentiën voor den werkenden stand a 30 Gents. Bekendmakingen van ondertrouwd of huwelijk a 40 Cents; dito van 25- of 50jarige Echtvereeniging a 50 Cents a coutaut en franco aan het Bureau. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Maandag, Woensdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Alle Advertentiën en Stukken ter plaatsing in deze Courant, te bezorgen of toe te zenden ,,Aan de Uitgevers van deu Zierik- zeosclien Nieuwsbode te Zierikzee, Hoek Schuithavenwijk B, N°. 94." Men zij in spoed vorderende gevallen indachtig dat wat later dan 's voormiddag tien uur van Maandag, Woensdag en Vrijdag, ter plaatsing ontvangen wordtin de Courant van dien dag niet meer kan worden opgenomen. De Uitgevers. Op het oogenblik dat onze courant dank zij de afschaffing van het Dagbladzegel als het ware een nieuw leven intreedt, en voor het eerst driemaal 's weeks het licht ziet, is het behoefte, met onze lezers het uitnemend belang te herdenkenwaarvan Nederland in het algemeen en onze omgeving in het bijzonder, door den eersten Julij J 869 is herinnerd. Dat is het tijdstip waarop twee groote, geheel za- nienwerkénde belangen door de Liberale rigting in het leven geroepen voor goed door de wetten des Rijks verwezentlijk zijn. Het zijn de vrijmaking van de pers door de afschaf fing der zegelbelasting op alle drukwerk, waardoor de kluisters verbroken zijn die eene snelle ontwikkeling van den menschelijken geest nog konden tegenhouden, en de geheele invoering van het Middelbaar onder lijs, waarvoor bij de wet van 1863, den eersten Julij 1869 als uitersten termijn gesteld was. Vclk Nederlander z£l daarom het tijdstip niet roe- p 1 waarop die twee groote belangen, die zelfs in andere Rijken als voorbeeld gewaardeerd wordenel kander zamentreffenen daarom zullen velen met ons instemmen, als wij hulde brengen aan den Minister van Bossedie, ongeacht al de bezwaren van Conser vatieve zijde tegen hem aangevoerd, den moed behield om met kennis en bekwaamheid bij zijne wetsvoordragt te volhardenals het uitvloeisel van het beginseldat eene snelle intellectuele ontwikkeling, de kracht en de welvaart van het Nederlandsehe volk moet blijven. Is ooit eenige belasting afgeschaft, waarvan het ver lies voor de schatkist regtstreeks als bate tot de Natie wederkeert, dan voorzeker is het deze, die de druk pers belemmerde om aan alle standen der maatschappij hetzelfde voorregt te doen genieten, als de onkost bare tolk van alles wat op het gebied van ontwikke ling beschaving en kennis der gebeurtenissen, voorvalt. Aan dit onwaardeerbare voorregt paart zich dat der voltooijing van het Middelbaar onderwijswaarvoor de wet bepaalt, dat de Gemeente-hoogereburgerscholen vóór 1 Julij 1869 moeten zijn ingerigt. Kunnen we ons verheugen dat dit reeds plaats had in meer ge meenten dan bij de wet als verpligtend is gesteldte blijder is de herdenking daarvan, omdat met Septem ber aanstaande ook te Zierikzee eene Hoogere bur gerschool geopend wordt. Niemand vergete, en vooral niet zijwelke er dadelijk belang bij hebben dat deze inrigting niet alleen van locaal .maar van algemeen belang is te noemen omdat het wettelijk middelbaar onderwijs voor vele gemeenten te kostbaar is en toch voor alle standen in de maatschappij hoe langer zoo onmisbaarder wordt. Wij vestigen daarom op de Hoogere burgerschool van Zierikzee, met vijfjarige cursus gaarne de bijzondere aandacht van ouders en voogden ook buiten Zierikzee, en wenschen ben geluk clat zij in hunne naaste omgeving, voor hunne kinderen en pu pillen zich die inrigting van onderwijs weldra zien opengesteld. Wij herhalen het, de Hoogere Burgerschool te Zie- rikzeeis van algemeen belang voor de bewoners dei- eilanden waardoor deze Gemeente omgeven isen daarom eene weldaad voor velen, die wel zullen doen dit niet te laat intezien. Zoodra de behoefte aan Middelbaar onderwijs algemeen beseft wordt, zal de Hoogere burgerschool dezer Ge meente, juist door hare omgeving bloeijender kunnen zijn dan elders. Ook voor de genoemde inrigting van onderwijsis het tegenwoordig oogenblik een zeer beslissend tijdstip want de Gemeente-Raad houdt zich thans bezigde Leeraars te kiezen niteen groot getal sollicitanten, voor de verschillende vakken van studie, en zien wij nu met een zeker vertrouwen den uitslag dier keuze te gemoet, toch mogen we het gewigt er van niet loochenendaar die eerste keuze een voor altijd beslissend oordeel over onze Hoogere Burgerschool zal doen uitspreken, en wij kunnen daarom thans den wensch niet onderdrukken dat de Raad tot eene uitstekende keuze van bekwame en zeer geschikte Leeraars moge besluiten, opdat zij waarlijk kunne wedijveren met andere Hoogere Burgerscholen want dan alleen kan zij tot heil der Gemeente verstrekken en aan de lang gekoesterde verwachting beantwoorden. Het tegenwoordig oogenblik is alzoo, voor de alge- meene en onze locale belangeneen merkwaardig tijdstip. VAN IN DEN Gemeenteraad te Zierikzee, op S J ii 1 ij ISO 9. Uitgebragt van onwaarde 173 stemmen. 2 blijft 171 geldige st. Hiervan verkregen: Mr. W. C. de CRANE 142 stemmen. Mr. J. M. ISEBREE MOENS 14 Mr. P. v. d. MEER MOHR 6 De overige stemmen zijn op verschillende personen ver deeld, als: M. C. de Crane 3, P. LabrijnDz. 2 stem men D. Q. Mulock HomeerDr. J. N. BoomMr. L. G. Schorer en J. M. Bouvin, ieder 1 stemen is alzoo herkozen Mr. W. C. de CRANE. Wij hopen dat dit blijk van symphatie den Heer de Crane bewegen zal het mandaat weder te aan vaarden, en te eerder omdat geen enkele aanbeveling daartoe noodig was, en kieschheidshalve uit aanmer king van Z. Eds. treurige familie-omstandigheden, opzettelijk vermeden werd; zoodat de uitslag der stemming dan ook geacht kan worden de zuivere uit drukking van den wensch der kiezers en van alle gemeentenaren te zijn. De nieuwste Araerikaansche bladen maken gewag van een wonderbouw te Lancaster in Pensylvanie. In de vorige maand werd daar een huis van drie ver diepingen 18 voet breed en 40 voet diep, in 19x/i mu' gebouwd en drie dagen na het aanvangen van den arbeid werd het nieuwe huis betrokken. Rijri-Beijeren, 1 Julij. Zooals bekend is hebben de burgers in deze landstreek het regt om den aard en het karakter der openbare scholen bij meerderheid van stemmen te bepalen. Met overgroote meerderheid ver klaren zij zich bijna overal voor de neutrale school daar zij overtuigd zijn dat het bestuur der scholen niet langer uitsluitend aan de geestelijkheid kan worden overgelaten en dat het onderwijs eene zaak des volks is. Te Kaiserslautern de grootste stad van de Rijn palts, hebben van 1253 Protestanten 1223 voorvan 103 Is raëlieten 101 voor en van 861 Katholieken 800 voor en slechts 9 tegen de neutrale school gestemd. Te Dürkheira heeft men even als te Landau en te Neustad tot de verandering der „Konfessions-scholen," in neutrale scholen besloten. In de eerstgenoemde stad stemde alle Protestanten ten getale van 810 en 166 van 188 stemgeregtigde Katholieken voor het neutraal onderwijs. Men meldt uit Bergen: Mevr. Lopez, weduwe van den Generaal, die Maximiliaan aan Juarez overleverde en schuld was van den dood van den ongelukkigen vorst, woont sedert eenige dagen te Glyan, een schoon en schilderachtig dorp op een halve mijl van Bergen. Zij bewoont met haren zoon een schoone villa en rijdt nu en dan uit met een poneyrijtuig. Deze vrouw is zeer schoon, blond en met doorschijnende huid, zij heeft een arends-neus en schitterende oogen. Haar zoon is een weinig koperkleurig. Leeuwarden, 1 Julij. Een jonge vrouw pas 3 weken moeder, heeft zich door ophanging in eene bedstede van het leven beroofd. De aanleiding tot de ze noodlottige daad schijnt gelegen te zijn in diepe zwaarmoedigheid, waaraan de overledene meermalen ter prooi was sedert den dood harer zuster, die zich ten vorigen jare in een regenbak verdronken heeft. Harlingen30 Junij. De grève onder onze houtvlotters schijnt wel een drama in twee bedrijven. De eisch der werklieden, om verhooging van daghuur, is toegewezen, maar nu volgt op de actie ook reactie. De heeren houtkoopers hadden voor de arbeiders een spaarpot, geformeerd uit loon, dat hun boven de vaste verdienste werd toegerekend, doch dat, met eene be langrijke verhooging uit een ander fonds in de winterweken, als er geen werk was, in de gedaante van wekelijksche uitkeering werd toegelegd. De heeren houtkoopers stemden wel toe in de verhooging van het dagloonmaar verklaarden voortaan niet meer be doelde verhooging te gullen geven en administreren. Thans verlangen de balkvlotters maar weder te werken op den voet van voorheen. 'ss Gravenliagc, 2 Julij. Bij het Woensdag 11. plaats gehad hebbende ge tuigenverhoor in de zaak van de Vletter, verzocht de getuige Dutillieux fiibriekant van zonneschermen, die met den beschuldigde als schoolknaap op dezelfde banken gezeten heeftonder anderen verlof iets in het midden te mogen brengen omtrent het karakter van de Vletter, hetgeen volgens het Dagblad van 's Gravenhage hierop neder komt »Mijne heeren. Ik gevoel mij gelukkig om op deze plegtige plaats eene verklaring te mogen afleggen ten voordeele van hem dien ik en dit is mij eene eer en een voorregt mijn vriend mag noemen. -- De Vletter heeft een zeldzaam, een eigenaardig karakter, dat bij lien, die hem niet zoozeer van nabij kennen gemakkelijk tot verkeerde beoordeeling aanleiding geeft. »Maar zij, die hetnin zijn dagelijkschen omgang bij wonen zij vereeren zij achten hem ja er zijn er onder het volk, die met hem dwepen. Hij is een man. wiens gelijke men in ons vaderland niet vinden zal. Hij is een volkomen origineel manin den waren zin des woords. »En wanneer Diogenes nog op dit aardrijk rond dwaalde hij zou in de Vletter den man gevonden hebben dien hijbij helderen dag en met een lantaarn in de hand niet heeft kunnen vinden. »Hij is een voorstander van strenge zeden en een van die weinigen, die nimmer vloeken of »lubrieke woorden" bezigen. Hij is een braaf, deugdzaam vader en echtge noot van eene even brave vrouw en vier voorbeeldige kinderen. Hij is een ijverig, werkzaam en vooral strikt eerlijk man, een vriend van orde, rust en wet, maar ook alleen zonder willekeur of ongeoorloofd misbruik van magt. »Hij is een man van beginselenedel van hart en helder van hoofd. Hij ijvert steeds tot bevordering van het heil des volks, tot veredeling en beschaving van het algemeen. Sinds 20 jaren of ianger nog is hij lid soms bestuurslid van de afdeeling Rotterdam der maatschappij tot afschaffing van sterken drank, waar hij ook meermalen voordrachten hield, door tal van mannen en vrouwen bijgewoond terwijl hij immer tractaatjes van die vereeniging op de openbare straat uitreikte. //Menigeendie door het misbruik van sterken drank van den goeden weg gedwaald was, bragt de Vletter wfeder tot zijn plicht en hervormde dezen tot arbeidzame en nuttige burgers. Hij is een onverschrokken zwem mer, die daarbij meer dan gewone physieke kracht bezit waardoor het hem gegund wasmenigeen het leven te redden. /Overigens was de Vletter immer voor iedereen tot het verleencn van hulp en bijstand en raad gereed en menigmaal leverden de kundige adviezen, door zijn helder doorzicht gegevende beste resultaten op. Kort om, de Vletter is met recht een plilantroop. ,/Door deze en meer ander zoo zeldzame burger deugden is de Vletter te Rotterdam algemeen geacht en geëeerd." In de zitting van Donderdag heeft de proc. gen. mr. Terpstra, zijn requisitoir in bovengenoemde zaak genomen en geëischt dat het hof de Vletter mogt veroordeelen tot eene tuchthuisstraf van 5 15 jaar. Alstoen was het woord aan den verdediger van den beschuldigde, Mr. Bergsma, die in eene uitvoerige'rede welke het overige.gedeelte der zitting van Donderdag en de geheele zitting van Vrijdag innam trachtte te weder leggen de bezwaren tegen den beschuldigde omtrent de gebeurtenissen van de bekende Vrijdag- en Zaturdag- avonden aangevoerd. Vervolgens bespreekt pleiters het aandeel van de Vletter in de moeijelijkheden bij het zwemmen en het verplaatsen der groentemarkt, de brochures en dagblad-artikején door hem geschreven waarin pleiter slechts eene vrije en onafhankelijke beoor deeling van openbare handelingen ziet. Ten slotte trad hij in eene uiteenzetting van de Vletter's loopbaan, noemde die voorbeeldig en requireerde tot vrijspraak van den beschuldigde. In de zitting van Zaturdag is de behandeling van dit regtsgeding afgeloopen. De adv. gen. Mr. Terpstrade verdediger Mr, Bergsma en de Vletter zelf hebben nog breedvoerig het woord gevoerd. Het hof heeft de uitspraak bepaald op Zaturdag 10 Julij a. s. des morgeus 10 ure. De officier van justitie te Rotterdam verzoekt opsporing aanhouding en opzending, van de persoon van Giranda ofMargare- tha Bok, oud ruim 40 jaren laatst wonende te Rotterdam, tegen wie door de arrond. regtb. aldaar regtsingaog is verleend met bevel tot gevangenneming ter zake van opligting. l)e ambte naren Van polieie zijn verzocht zeer bijzonder op die persoon dc aandacht te vestigen, alzoo zij voortdurend gewoon is op eene zeer overredende wijze bij witkeliers en logementhouders zich crediet te verwerven tot dat zijgeene aannemelijke gronden voor bare niet-betaling kunnende bijbrengen, eensklaps verdwijnt en zich wel vermoedelijk onder een valschcn naam verschuilt. Zij was te Rotterdam gekomen uit.-Velp, waar zij bij Goossens had gelogeerd, na door eene huwelijksaanvrage in de couran ten, voorgevende 40 mille te bezitten, een heer uit Rotterdam naar Arnhem te hebben geloktdoor wiens tusschenkoinst zij te Roterdam kamers heeft gehuurd met de kost, die zij gedurende ruim ééne maand heeft bewoond, waarvan de bedongen prijs nog moet betaald worden. Kaclzand13 Junij. Vierde Hendrik Bierens rustend burger alhier zijn 80sten jaardag, omringd van een groot deel zijner kinderen en kleinkinderen. Op merkelijk is 't dat er van zijn 12 kinderen nog 11 in leven zijn waarvan er in den tijd van ruim een halve eeuw geen een is overleden en waarvan de oudste dochter 54 en de jongste zoon 32 jaren telt. "Vlïs.sing-eti28 Junij. Als een bewijs van wel ken woesten aard sommige poldergasten zijn, dient, dat heden twee van die personen op den Steenen Beer handgemeen werden en de een den anderen bij de ooren pakte en achterover zoo hevig op den grond wierp dat hij bewusteloos lag en sterk bloedde, zijn woede nog niet gekoeld hebbende sprong hij hem met volle kracht op de borst. De ongelukkigen werd van de mishandelingen zijns belagers gered die in verze kerde bewaring genomen is. Het slachtoffer lag bewe gingloos op de straat. Jhr. Wichers, luitenant ter zee lste kl.op non-activiteit, in de nabijheid van wiens woning dit gebeurde, nam hem in huis en zorgde dadelijk voor geneeskundige hulp. Bergen-op-Zoom, 29 Junij. Gisteren avond omstreeks 7 uren, ontstond alhier twist tusscben twee schoonzusters, die zoo hevig werd dat zij elkander bij de haren grepen en langs den grond sleurden. Een harer verkeert in hoogst zwangeren toestand. Tengevolge dier vechtpartij heeft heden een nog bloediger tooneel plaats gehadde eene broeder heeft den anderen (echtgenooten van bedoelde vrouwen) on verwachts aangevallen en met een mes onderscheiden wonden toegebragt; zonder spoedig ontzet zou er ver moedelijk een moord zijn begaan. Den verwonde is dadelijk geneeskundige hulp verleend en de andere werd door de polieie in verzekerde bewaring gebragt. 3 Julij. Heden morgen werd door een der werkliedenbezig met het weggraven van een gedeelte der batterijen een stukje zilvergeld opgegraven dragende het jaartal 1793. Langs den rand aan de wapenkant van het stuk zijnde (romeinsche) letters Arch. aust. d. burg. loth. brab. c. fi. 1793. Aan de andere zijde een kruis, met in den bovenhoek eene kroon en in de onderhoek een vrouwenhoofdin de regter zijhoek het cijfer IV, de linkerhoek uitge sleten langs de rand leest men (rom. schrift) Franc, h. d. gr. imp. a. ger. h. er. hun. bob. r. ZieiMltzoe5 Julij. Gisteren avond werd door het muziekcorps der dd. schutterij alhier eene luister rijke serenade met fakkellicht gebragt aan de nieuw benoemde lste en 2de luit. bij die schutterijde Heeren Mrs. J. M. Isebree Moens en J. A. Bolle. In de zitting der Tweede Kamer van Vrijdag 11. interpelleerde de heer van Sijpestein den Minister van Koloniën naar aanleiding van ontvangen berigten van de kust van Guinea, waaruit bleek dat op 26 Mei 11. eenige officieren van Zr. Ms. stoomschip de Amstel gestationeerd ter reede aldaar, den commandant ver zocht hebben om met eene sloep een togt op de reede heen en weder te mogen maken. De eerste officier verkreeg daartoe verlof, en nam nog een ander officier en onder-officier benevens acht matrozen met zich mede. Alzoo op- en nedervarende merkte de wachthebbende matroos dat de sloep naar den wal stevende en dat de bemanning door een hoop negers omringd en ge vangen genomen werd. Gelegenheid om deze te ont zetten scheen niet te bestaan en volgens particuliere berigtgevers zouden de beide officieren en onder-officier op gruwelijke wijze zijn vermoord. Mogt dit laatste berigt zich bevestigen (de minister van koloniën verklaarde ook in het bezit te zijn van berigten die deze feiten tegenspraken)dan zou op de kust van Guinea door eene barbaarsche bevolking op de wreedaardigste wijze het bloed van Nederlandsehe onderdauen vergoten en de Nederlandsehe vlag op de schandelijkste wijze zijn gehoond. Elk vaderlandsch gemoed wordt door dit vreesélijk berigt geschokt en verontwaardigd. Mogt het zich bevestigen dan zal bet gansche land wraak roepen over eene dergelijke gruweldaad. In de jaarlijksclie algemeene vergadering van het Provinciaal Utrechtsch genootschap van kunsten en wetenschappen is dezer dagen tot Lid benoemdde Heer J. J. van Kerkioijk te 's Gravenhage. Z. M. heeft benoemd tot substituut-griffier bij de arrondissements-regtbank alhier mr. P. Roetert Tak Ez., advocaat te Middelburg, tot officier van justitie te Groningen mr. H. C. A. Thierne A.Cz.thans officier te Middelburg; en tot officier van justitie te Middel burg mr. J. R. A. Engelenburg, thans substituut-officier te Utrecht. Dezer dagen stierf in het krankzinnigengesticht te Utrecht zekere Johanna van den Heuvel, sinds on geveer 30 jaren aldaar voor rekening der gemeente verpleegd. De oorzaak dezer krankzinnigheid is merk waardig en- leerzaam genoeg om in herinnering te wor den gebragt. Als dienstbode niet van uiterlijke schoonheid ontbloot

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1869 | | pagina 1