|SgAII| WS B ,\o. 2637, 25s,<> Jaanh Woensdag 50 Ja r n C 51 O IJ W IIV Gr op de verhuurd wordende RIJTUIGEN, VOERTUIGEN en SLEDEN, op Woensdag den 30 Junij e. k.des namid dags te 4 uur aan de Balie. INSPECTIE op de Straten, op Zaturdag den 3 July e. k. N ieu wsti jd in gen. SI meritla. Te Nieuw-York zijn in Janunrij nangckoman 7691 in Fe bruary 6686, in Maart 14876, in April 24448, in Mei 27957 landverhuizers, dus te zaïnen 81658. In de eerste week dezer- maand arriveerde nllcen uil Liverpool te Nieuw-York 10 stoomschepenaanvoerende niet minder dan 7800 emigrant^. Keil heer in Engeland heeft in de Vcreemgde Sinten van Noord-Ainerika (Virginia bepaaldelijk) 3 a 41)00 acres land gekocht, die hij voornemens is onder omstreeks S00 crriigran- ten-fiuniliën te verdoelen. De Pacific-spoorweg, die reuzenarbeid, is, gelijk men weet, voltooid; de stad New-York is thans in directe verbinding mei Californië's hoofdplaat*; de afstand tusschen de beide wereldzeeën; den Atla'ntisehen en den Stillen Oceaan, wordt, als T ware weggenomen. Alom in de Vcreenigdc Sinten werd feest gevierd, toen de telegraaf de heugelijke tijding biagt van het welslagen en de bekrooniiig dier kolossale onderneming, welke zoo vele inocijelijkheden had te doorworstelen en waar door in 't vervolg de handel vau China en Japan zijn weg over Amerika neemt. Den lOden Meite 3 lire in den middag had men de laatste rail nabij San Francisco gelegd, en een kwartier later ontving reeds de burgemeester van New-York het bcrigt dat het grootc werk was geëindigd het kanon bulderde, de klok ken der kerk van de II. Drieëenheid deden haar vrolijk ge- klep hooren. Op ecne zeer eigenaardige wijze werd de voltooijing te San-Francisco gevierd. Dertig locomotieven, met vlaggen en bloemen versierd, stonden bij het station achter elkaar op eene lijn, en zoodra de tijding kwam dat de laatste rail gelegd was, hieven zij allen te gelijk een triomfgefluit aan, waarbij de lluiten der stoommachines in de stad zich aansloten. Met fierheid wijzen de Amerikanen op het grootsche werk, dat bijna onuitvoerbaar scheen; de lijn loopt in sommige staten door woestenijen en wildernissen, waar nooit een voet, was gezet, waar men eensklaps peillooze diepten voor zich zag gapen, om een oogcnblik later te stuiten op steile hoogten en vervolgens weer in de valleijen af te klimmen. Een correspondent van den Monde, die thans eene reis maakt iu de nieuwe wereldgeeft zijne ondervindingen in enkele artikelen terug en bespreekt ook den nieuwen spoorweg. Behalve de grootsche en afwisselende gezigten die deze weg aanbiedt; nu eens door weelderige grasvelden en door-wonden waar nimmer «Ie slagen van do bijl weergalmdeen door woeste nijen snellende, dan weder in de dalen wegzakkende, langs afgronden schietende en over 8000 voet hoogc bergen zijne vlugt nemende, behalve al «lit schilderachtige, vindt daar de reiziger gedurende een overtngt van 1200 mijlen alle moge lijke gemakken. Uitgenomen voor landverhuizers zijn alle rijtuigen der eerste klasse, prachtig ingi'figl en van alles voorzien, wat den reiziger aangenaam en gemakkelijk zijn kan. Onder scheidene soorten van voertuigen worden er aangetroffen: rijtuigen voor dames en hecren voor mokers en voor slapers, rijtuigen, waarin zich de keuken, de restauratie en het buffet bevinden. Ieder rijtuig is voorzien van een verwarmings- en veniilatie-toestel, van een fontein en andere huiselijke ge makken. De beweging wegdenkende, zou men rneenen zich in een der elegante wachtkamers van het station te bevinden. Vertier is het plan om bij icdcren trein eene drukkerij te voegen, ten einde aan de reizigers een klein dagblad te kun nen verschaffen, waarin telegrammen uit alle oorden der wereld zouden worden opgenomen. Voorts ondervindt men op die lijn een hoffelijkheid en voorkomenheid der beambten, waarop elders niet altijd te roemen is. De plaatsbriefjes kosten 175 dollars. Het zoogenaamde vliegend eskader van de britsche zee- magt, dat een togl rondom de wereld zal doen, isjl. Zaturdag van Plymouth in zee gegaanden steven rigtende naar de Brazi!<nansche kust. Deze kruistogt moet, naar de bedoeling van het Engelsche gouvernement, dienen om, met vermindering der uitgaven betere gelegenheid tot oefening aan de zeelieden te geven en levens de britsche oorlogsvlng alom te vertoonen. De transatlantische kabelmaatschappij heeft den 14 Junij hare jaarlijksche vergadering gehouden en bepaald, dat over 1868 een dividend van 24 pet. aan de aandeelhouders zal wórden uitgereikt. Niettegenstaande de herstelling van den beschadigden kabel, eene uitgave van 10,000 p. st. heeft veroorzaakten het tarief aanzienlijk verminderd is, nemen de ontvangsten belang rijk loe. Binnen kort zal te Londen een tentoonstelling plaats hebben van kinderen en zuigelingen. De hoogste prijs bedraagt 1000 pond sterling of ƒ12000. Liippe18 Junij. Naar men zegt bestaat in dit landje, (Detmold of Schaumburg nog de gedrag!ijst voor de onderwijzers, waarop o. a. de volgende vragen: Leest de onderwijzer couranten en welke Draagt hij een knevel? Hoe kleedt, hij zich? Bezoekt hij koffij- huizen of kroegen en welke? Is hij lid van vereenigingen en van welke? Hoe kiest hij? Kegelt hij op Zondag? Drinkt hij bier en brandewijn Bezoekt hij missie- bijbel- en andere feesten 24 Junij. liet Journal du Peuple deelt een telegram mede uit liet kamp van Chalons, waarin ge meld wordt dat de Keizer aldaar tot de militairen uit den Italiaanschen veldtogt heeft gezegd: „Soldaten, het verheugt mij te zien dat de groote zaak, voor welke wij tien jaren geleden gestreden hebben, niet bij u ver geten is. Behoudt altoos in uw hart de herinnering aan de gevechten uwer voorvaderen en aan die waaraan gij zelve hebt deelgenomen; want de geschiedenis onzer oorlogen is de geschiedenis van den vooruitgang en de beschaving. Gij zult daardoor den militairen geest onderhonden; dat is de triomf der edele op onedele hartstogtenhet is de getrouwheid aan uw vaandel, gehechtheid aan uw vaderland. Gaat voort gelijk vroeger dan zult gij waardige zonen der groote natie zijn!" Lc Siècle beklaagt. zicb niet slechts over de vervolging van den drukker (wiens verhouding tot geïncrimineerde artikelen zij geheel gclijkstclil mot die van den leverancier van het pa pier, waarop, en van den inkt, waarmede zoodanige artikels gedrukt zijn), maar heeft ook eene. ernstige grief legen liet gelijktijdig strafbaar stellen van gérant en redacteur. Vervolgt men, aldus redeneert zij, den gerant, omdat bij er niet voor gewaakt heeft, dat de wet niet werd overtreden, dan behoort men ook de (luizende agenten, magistraats-lvdeii enz., die mei het bewaren en handhaven der openbare orde belast zijn, ter verantwoording te roepen, gevangen nemen en te vêroor- declcningeval die orde stoornis ondergaat. Te Marseille beeft eene vrouw, die den naam van Bonnefoy draagt, hare zuster, twee kinderen en haar echtgenoot trachten lc vermoordenwaarna zij eene poging heeft aangewend om ook zich zelve van het leven tc beroovcn. Een revolver niet zes loopen was- haar wapen. Zij schoot eerst hare zuster neder, toen deze des morgens tc vijf ure, naar beneden kwam. Daarop begaf zij. zich nanr liet slaapvertrek van hare kinderen, en loste op haar -jarig en haar negenjarig zoontje een schot, dat beiden doodelijk trof. Den oudsten knaap liet zij in het leven, met de woorden: vrees niet, gij zult rijk worden. Vervolgens trof zij haar man die op het hooren der pistoolschoten naar beneden was gekomen en rigttc eindelijk liet wapen op hare eigene borst. Na de volvoering van die misdaden bleef zij zeer kalm. De vader en de twee zoontjes zullen waarschijnlijk bezwijken; zij zelve misschien ook. De aanleiding tot deze ongehoorde misdaad is niet juist bekend. Men meent dat zij zich heeft willen wreken op haar gezin over de wijze waarop zij, wegens hare ontuchtige levenswijze bejegend werd. Ook haar minnaar had zij willen vermoorden maar deze was dien morgen niet binnen haar bereik gekomen. M röcvlitttfr. Aruliem, 25 Junij. Behalve eenige naturalisa- tiewetten, een ontwerp tot regeling der grenscheiding in 't Zwin, enz. werd in de tweede kamer Donderdag behandeld en aangenomen een wets-ontwerp waarbij eenige wijzingen in de bestaande wet op de landver huizers worden voorgesteld. De bepalingen dier wet zijn niet scherp genoeg om te voorkomen dat de land verhuizers in onze groote koopsteden gekneveld en be drogen worden. De stroom der landverhuizing, waarvan zich, ook ten gevolge daarvan slechts een klein gedeelte over ons land beweegt, zou naar 'toordeel der regering die 't advies der commissie ter bescherming der land verhuizers gevolgd was, hier heen worden geleid. De handel zou er bij winnen. Vooral voor vrachten naar Amerika was 't zeer gewenscht. daar liet de vaart op dat laad, waar genoegzame retour-vrachtentg laden zijn zeer bevorderen zon. Zoowel de heer Voort huizen als de heer Virnly ondersteunden het ontwerp. De eerste vroeg den minister of 't plan tot oprigting eener directe stoomvaart op Amerika door de regering zou 'worden ondersteund. De minister erkende dat het de sympathie dor regering had, maar dat er nog niet aan gedacht was op eenige materiele wijze daarvan te doen blijken. Onder de middelen waardoor 't ontwerp de knevelarij en opligterij wil tegengaan behoort ook dit, dat de commissie voor de landverhuizing bevoegd zal zijn de woningen waar landverhuizers geherbergd zijn, ten allen tijde binnen te treden. Dat scheen aan enkelen wat te ver gegaan. Men wilde die bevoegdheid beper ken tol onderzoek dier woningen waarvan de bewoners hun bedrijf van het herbergen van landverhuizers maken. In dien geest stelde de heer de Brauvv een amendement voor. dat echter verwo/pen werd. Van de zijde van den heer Heemskerk vond het denkbeeld om, gelijk in deze wet geschiedde, de bevoegdheid van de regterljjke magt, ten behoeve van een enkel onder werp uitte breideneenige bestrijding. Maar ook die verandering in de wet bleef, met een kleine wijziging, in 't ontwerp behouden, dat ten slotte met bijna een parige stemmen aangenomen werd. Als een staaltje van verregaande ligtvaardigheid en dwaasheid van handelen kan het volgende dienen. Eene voor de tweede maal gehuwde vrouw te A. on derging herhaaldelijk mishandelingen van haren man, die zich aan misbruik van sterken drank schuldig maakte. Zij stelde deswege een eisch tegen hem in tot schei ding van tafel, bed en bijwoning, welke dan ook voor de regtbank onlangs werd toegewezen. Gedurende het proces ontving zij haar man van tijd tot tijd weder bij zich en had o. a. het genoegen hem eenig huisraad te zien stuk slaan, zoodat zij zelfs uit de woning moest vlugten. Na de uitspraak van het vonnis ging de raads man der vrouw haar daarvan verwittigen en vroeg haarin tegenwoordigheid van een in hare tapperij aanwezig, hem onbekend persoon, of zij nog last bad van haar man, of hij nog wel eens kwatn enz. Deze persoon was echter niemand anders dan de man zelf. En niet alleen dit, maar kort daarop begaven de aldusgescheiden echtelingen zich te zamen naar eene andere stad, om aldaar eene affaire te koopenen keerden des avonds gearmd naar hunne woning te A. terug!! En middeler wijl bestaat het behoorlijk gepubliceerde vonnis van scheiding van tafel, bed en bijwoning. Utrecht, 22 Junij. Het nieuw in aanbouw zijnde ziekenhuis (voor ruim 300.000 aanbesteed) blijkt meer en meer niet aan de vereischten te zullen voldoen, door de nabijheid van de Staats- en Rijnspoorwegen eene omstandigheid waarop zoo dikwerf vóór de keuze van het terrein is gewezen. Men heeft reeds het denkbeeld geopperd, dit kostbaar gebouw, dat zijne voltooijing nadert, in te rigten voor kazerne, met liet oog op eene vermeerdering van garnizoen en den hoogst on- gunsligen staat waarin de Nicolai-kazerne (door de veld-artillerie gebezigd) zich bevindt. 'ai Gravenhajft^25 Junij. Het provinciaal geregtshof in Zuid-Holland hoeft Donderdag 11.ouder voorzitterschap van den raadsheer Jhr. Mr. Beehierts van Blokland (wegens ongesteldheid van den president), een aanvang gemaakt met de behandeling van het bekende regtsgeding tegen Jacob de Vletteroud 50 jaren zaakwaarnemer tc Rotterdam vanwege het openbaar ministerie zijn 9-1 en door den verdediger Mr. J. J. Bergsma 13 getuigen gedagvaard. De voorlezing dor akte van beschuldiging duurde r.iet minder dan twee uren. Voor liet getuigenverhoor zullen wel eenige dagen noodig zijn. De beschuldigde houdt zich ter teregtzitting onledig met het doen van aanteekeningén waartoe hem schrijf gereedschap verstrakt en een tafeltje voor de bank der beschuldigden geplaatst is. Nu en dan wendt hij zich het hoofd schuddende, naar het publiek of wil hij door gebaren zijn goed regt te kennen geven. 26 Junij. Hel getuigenverhoor is heden voortgezet tot en met de ;lste getuige. Tegen Maandag voor middag zijn opgeroepen tot de 65ste getuige; des namiddags van 65—85 en de overige getuigen des Dingsdags morgens. De beklaagde behoud zijne bedaard heid teekent al wat hij noodig oordeelt op, en beweert j^eeds dat hij in plaats van het volk tegen de polieie opgeruid te hebben integendeel alles aangewend heeft om de ongeregeldheden te voorkomen. De zittingen worden door een buitengewoon groot publiekwaaronder vele regtsgeleerden bijgewoond. 's» Gravcsandc, 23 Junij. Ons gemeentehuis, zoo eerwaardig van ouderdom eu zelfs van oudsher met den naam „stadhuis" betiteld (in 1250 was 's Gravesande nog eene stad) is afgebroken en wordt eerlang door een grooter gebouw vervangen, dat dan tevens een vertrek zal bevatten als kantoor voor den rijkstelegraaf. Het plan bestond ora de telegraaflijn regtstreeks op Delft te laten aanloopen doch ziet, het almagtige Delfland bijzonder prat op zijne privilegiën en op liet „grond roeren", legde den telegraafpalen hinderpalen in den weg en ook particulieren deden bezwaren gelden tegen die rigting. Thans worden de palen langs den Maasdijk gezet en men is met dat werk reeds gevorderd tot voorbij den Oranjesluis, van Maassluis afgerekend, in welke plaats alsiiu de verbinding wordt aangebragt. 'sllerto^cnbosch, 25 Junij. Heden werd voor het provinciaal geregtshof alhier behandeld de zaak c. a. Johannes van Erve, oud 25 jaren, geboren en wo nende te Tilburg, beschuldigd van moedwillige brand stichting. Als reden werd door hem opgegeven dat hij ongenegen was tot werken en daarom van de straat wilde zijn. Het openbaar ministerie eischte schuldigverklaring en veroordeeling tot vijfjarige tuchthuisstraf; daarna werd behandeld de zaak c. a. Adriana Roelands. weduwe van Cornells Roovers, oud 68 jaren, geboren eu wonende te Rijsbergen. Deze bejaarde vrouw werd op heeterdaad door den gemeente-veldwachter van Rijsbergen op dief stal van hout betrapt. Reeds lang was zij ook verdacht van brandstichting en ook daarover door dien veldwach ter onderhouden bekende zij den diefstal alsmede iu den nacht van 15 op 16 Augustus, omstreeks half twaalf ure. toen de huisvrouw Jochetns, (haar man was afwezig), met hare zes kleine kinderen zich in de rust bevonden, het huis van Joehems te hebben in brand gestoken zij verklaarde den nacht uitgekozen te hebben, ten einde aldus te voorkomen dat de brand gebluscht werd. Nadat de weduwe Jocheius met hare kinderen het brandende, huis hadden verlaten, stortte dat onmiddelyk achter hen in. Van den inboedel werd niets gered. Door de be schuldigde werd opgegeven dat de huisvrouw Joehems de melk, die zij beschuldigde gewoon was bij haar te halen, had opgeslagen en dat zij haar had te kennen gegeven haar van diefstal van hout te verdenken, waarom zij boos geworden was. Het openbaar ministerie requi- reerde schuldigverklaring aan voormelde brandstichting en aan eenvoudige» diefstal en veroordeeling tot de straffe des doods. In deze beide zaken zal het hof aanstaanden maandag uitspraak doen. I3crgea-op-Zoom 23 Jnnij. Heden middag arri veerde alhier per spoor van (iocs het 2°. batt. van het 3°. liegt, inf. onder commando van den majoor Vijghdat op den 29 April jl. tijdens de ongeregeldheden onder de Kanaalwerkers in Zeeland, naar Vlissingen en Veere gedetacheerd was. Ileïllo18 Junij. Gisteren namiddag viel het 2'/Jarig dochtertje van don wagenmaker P. Lampo spelende in eene tamelijk wijde, vol water staande sloot. Haar broertje, een ruim ojarig knaapje, dit ziende, begeeft zich zonder aarzelen te water en heeft den bewondcrcnswaardigen moedten einde zijn zusje te redden haar hoofdje zoo hoog mogelijk boven water te houden. Het kind had moeten verdrinken zonder die tegenwoordigheid van 'geest in een zoo jeugdigen knaap die, daar zijne krachten te kort schoten om het luid schreijend kind op den kant te tillen een even luid geschrei aanhief en daardoor de aandacht wekte van -hunnen vader, die met den brigade kommandant der 'maréchaussee P. Hulsner uit Aardenburg stond te praten waarop beiden toeschoten en het geluk hadden beide kinderen te redden. Zierikzee, 29 Junij. Het provinciaal geregtshof in Zeekind heeft jl. Maandag het volgende arrest in hoo- ger beroep uitgesproken. Pieter Bernard Lantsheereoud 55 jaren, landbouwer wonende te IJzendijke (beklaagd dat hij, ongeveer 10 jaren geleden in het huwelijk getreden met Milania Bruyntjes, zijne tegenwoordige huisvrouw, sedert dien tijd zijne beide uit een voorgaand huwelijk gesproten kinderen Felix en Petrus, respectivelijk thans 16 en 13 jaren oud, voortdurend, wanneer zij bij hem in huis waren, heeft mishandeld, door hun, ofschoon hij in staat was zijne kinderen goed te onderhouden en het noodige te verschaffen, voldoende voeding en kleeding te ont houden, hen somwijlen des nachts niet in huis op te nemen of geene behoorlijke slaapplaats te verstrekken van hen te zwaren arbeid te vorderen en hen te slaan en te schoppen en andere gewelddadigheden toe te brengen die de grenzen eener vaderljjke kastijding te buiten gingen door welk een en ander de kinderen genoodzaakt waren alsdan uit honger wortelen en rapen uit den grond te trekken en op te eten den nachten zelfs in den winter bij guur weder, onderden blooten hemel door te brengen, eu bij anderen een toevlugt en schuilplaats te zoeken; dat hij bepaaldelijk omstreeks 3 jaren geleden beide kinderen erg heeft geslagen en geschoptden oudsten zoon vóór vier jaren met een stok en met de handen slagen heeft toegebragt en daarna tegen een hooiberg heeft neêrgestotendenzelfden twee j ireu geleden zoodanig heeft geslagen en gesckQu nederviel en vóór ongeveer een jaar des nteil paal in de schuur gebonden en den gansclfevf aan vostgolaten; clat hij den jongsten in hetrltoitst i vorige jaar met een stok op den rug liceffc gi twee wonden toegebragt; eenigen ijjdMator on-ier-viU1 uitroep: „wil ik je doodschoppen lier haal de lijk l»ay«. geschopt en wederom met een zweejk of stok deeijf|k heeft geslagen) is bij vonnis der afronoi^emWjts-rt'gt- bank te Middelburg d l. 22 April jl. schuldig verklaard aan de beide laatste feiten van moedwillige mishand-ding, en ter dier zake veroordeeld tot eene gevangenis-draf van eene maand in eenzame opsluiting te ondergaan en '2 geldboeten elk van ƒ8, bij w mb daling, na daartoe te zijn aangemaand, te vervangen elke boete door ge vangenisstraf van één dag, in *de in eenzame opsluiting te ondergaan, eu in de kosten der procedure; met vrijspraak van de overige hem ten last'* gelegde feiten, dn kosten ten dien aanzien gevallen te dragen door den stunt. Op het door den officier van justitie en den veroor deelde ingesteld honger beroep, heeft het hol' gem-ld vonnis bevestigd voor zooverre de beklaagde d.mrbij met vrijspraak van onderscheidene feiten tot cellulaire gevangenisstraf van ééne maand, ééee geldboete van ƒ8 met subsidiaire gevangenisstraf van één dag, mede cel lulair, en iu de kosten van het geding is veroorde ld, en het vonnis vernietigd alleen in zooverre de beklaagde daarbij in eene tweede geldboeteen daarvoor in de plaats tredend gevangenisstraf is veroordeeld alsmede voor wat betreft het brengen ten laste van den staat der kosten op de gedeeltelijke vrjjspraak gevallen, en den beklaagde ook iu die kosten, alsmede in die op het hooger beroep gevallen veroordeeld. Den heer A.apotheker te Utrechtheeft men uit Amsterdam een pakje toegezonden, waarin zich een dood pas geboren kind bevond. Voor do betrekking van hoofdonderwijzer te Bor- culo waaraan een tractement van 700 is verbonden hebben zich r.iet minder dan 54 sollicitanten aangemeld. Het jaar 1869 zegt het weekblad „Onct a week is zeer merkwaardig, omdat de honderdjarige ge boortedag van vele groote mannen zooals Napoleon Humboldt, CuvierBrunei, Wellington, Snuit, Ney en Sir Thomas Lawrence er iu valt. Ook brengt het blad in herinnering, dat in dit jaar Watt's uitvinding der stoommachine haar honderdjarig jubilé viert. Door regenten van het weeshuis der doopsgezinde gemeente te Amsterdam is een belangrjjk besluitgenoinem Zij hebben de bijzondere dagschool in dit weeshuis opge hevende weeskinderen zullen voortaan het onderwijs op de openbare tusschenscholen bijwonen op grond 1°. van de wonschei jjkheid eener nietecnzjjdigeopvoeding, die door het in aanraking brengen met andere.kinderen wordt tegengegaan 2°. van sympathie voor het deugde lijk openbaar onderwijshetgeen het behouden eener bijzondere school in het gesticht noch noodig, noch wenschelijk doet zijn. De Echo de I' Aixne deelt het geval mede van een werkman te Chateau Thierry, die ten prooi nan groote dweepzucht, zich in de vorige week gekruisigd heeft. Men vond hem op een kruis gespijkerd dat hij zelf uit oude balken vervaardigd had. Hij had zich de voeten en de linkerhand doornagelddat hij ook de regter had willen vastspijkeren lijdt geen twijfel, daar hij haar reeds doorboord had vóór luj de spijkers in zijn ligchaam dreef. De spijkers zijn van denzelfden vorm als de traditie der kruisiging ze beschrijft. Ge lukkig heeft hjj zich geen wond in de zjjde toe gebragt, daar deze waarschijnlijk zijn dood ten gevolge had gehad. De ongelukkige is van het kruis afgenomen, naar het gasthuis gebragt en thans aan de betere hand, wat zijn ligchaamstoestand betreft. In een der Indische bladen leest men Gevaar van Kaaimans. In de desa Semboengdistrict Sragi (Pekulong.m). had zich onlangs een Javaansch jongentje b|j gemis van privé naar de kali begeven, en zich daar aan den oever neergezet op of in een boom, wiens takken heen bogen over de rivier. Weinig vermoedde hij het gevaar, wnaraan hij zich in die positie blootstelde, en dat zich eensklaps beneden hem opdeed in den vorm van een grooten kaaiman, die op roof belust, al aanstonds eene poging deed om het kind te bemagtigen. Daartoe wipte de kaaiman den staart op uit het water en sloeg er meê naar het manneke, zoo forsch, dat de tak waarop hij zat er van knakte, en het kind ter aarde tuimelde; gelukkig voorover en op het drooge. Ware de knaap in de rivier gevallen, zonder twijfel had hij in de kaken van het roofdier zijn graf gevonden. 't Schijnt wel, dat de kaaiman over deze mislukking verstoordsteeds bleef uitzien naar anderen buiten inderdaad slechts weinige uren daarna vond hij dien in den persoon van Pak Singgem, reeds oen bejaard man in dezelfde desa woonachtig. Pak Singgem had een neef, die naar den pasar gegaan was om djagoeng te koopen. Bij het vallen van den avond nog steeds op diens terugkomst wachtende, komt hij op het idé«* om hem te geinoet te gaan, en ziet! miauw staat hij aan den oever der rivier of hij bemerkt aan de overzijde den jongeling die met de djagoeng op kwam dagen. De oom roept hem toe om daar stil te houden hij zelf wil de djagoeng overbrengen en begeeft zich daartoe onmiddelyk te water in de niet zeer diepe rivier. Pas had hjj zich een vademlengte van den kant verwijderdof hjj voelt zich verraderlijk in den nek gegrepen, en eer hij zich nog regt van zijn toestand is bewust, heeft een kaaiman hem een eind ver onder water meegesleurd, oin liern te gelegener plaatse aan zijne vraatzucht op te offeren. Te vergeefs schoten dc desa bewoners toe otn den armen Pak Singgem nog het leven te redden. Het ondier was met zijne prooi spoor loos verdwenen, en meer dan een etmaal verliep eer men aangaande zijn treurig lot zich nader vergewissen kon. Twee dagen later, toen Sarban en R.awin niet ver van daar hunne netten hadden uitgespannen ter visch- vangst, bespeurden zjj in het water eeu voorwerp.dat wel eenig onderzoek waardig scheen. Fluks trokken zjj een der bambocsstaken uit, om het tot zich te halen, en naauw was hun dit gelukt, of zij herkenden

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1869 | | pagina 1