Zatnrdag 26 Junij 1869. No. 2656. *anrg. Uitslag der herstemmingen N ieu wstij d i ngen 23* 3St'efr«rlanfr. ZIERIKZEESC Tengevolge de afschaffing van het zegel op de DagbladenAdvertentiën enz.zal de ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE van af 1 Julij a. s. driemaal per week verschijnen en wel op Maandag-, Woensdag- en Vrij dag-avond. De abonnementsprijs blijft <lezelfde, zoodat men alsdan voor ƒ1.30 per drie maanden in de stad en ƒ1.60 franco per post door het geheele Rijk, drie Nieuwsboden per week ontvangen zal. Binnen de stad en dit eiland zal op de gewone wijze over het bedrag worden beschikt. Degenen welke tot nu toe op slechts ééne uitgave van deu Nieuwsbode waren geabon neerd gelieven op te geven of zij voortaan de drie uitgaven wenschen te ontvangen tegen bovengenoemden prijs. Ook het plaatsen van Advertentiën wordt doet het afschaffen van het zegelregt veel minder kostbaar. Het is inzonderheid de kleinhandel, die wij op merkzaam maken op de goedkoope wijze waarop hij zijne waren in den Nieuwsbode zal kunnen aanprijzen of het ontvangen van nieuwe waren aankondigen als men zich op kortheid toelegtdaar de prijs der Adver tentiën slechts 10 Cts. per regel bedraagt. Van af 1 Julij a. s. worden Advertentiën voor den dienstbaren stand, namelijk aanbiedingen of aanvragen van Knechts en Dienstmeiden geplaatst ii 30 Cts. per Advertentie, mits a CON- TANT'en franco te bezorgen ran het Bureau van den Nieuwsbode. Voorts zal door uitbreiding van Redactie en vermeer dering van Correspondenten getracht worden den inhoud meer en meer te verbeteren zoodat het publiek door de afschaffing van het zegel ruimschoots zal worden gebaat. SCHOUWING op de verhuurd ■■U|M| wordende RIJTUIGEN, VOERTUIGEN en SLEDEN, op Woensdag den 30 Junij e. k., des namid dags te 4 uuraan de Balie. INSPECTIE op de Straten, op Zaturdag deu 3 Julij e. k. VERLOREN een Zilveren Dublix Savonet-Horologfie met dubbele kast en langen secondewijzer, aan welk Horologie een Gouden Kettingje van dubbele streng met een schuifjewaar schijnlijk bij de Balie te Zierikzeein den vooravond van den 22 llunij 1869. Iedereendie daaromtrent eenige inlichtingen kan geven wordt verzocht dit te doen aan den Officier van Justitie te Zierikzee P. PAULUS. VOOR Leden der Tweede Kamer, op 33 .11 AI.! 1868. Groucla. Herkozen Jhr. Mr. W. M. de Brauio met 1597 van de 2634 stemmen. Haarlemmermeer. Gekozen Mr. Rutgers van Rozenburgmet 615 van de 1102 stemmen. Leiden. Herkozen Jhr. Mr. P. H. baron Taets van Amerongen tot Natewischmet 1230 van de 2065 st. Roermond. Gekozen Mr. Pij Ismet 1001 van de 1779 stemmen. ZiiicltiorBx. Herkozen Mr. N. Oliviermet 363 van de 668 stemmen. Toen het leger te Madrid den eed op de nieuwe Con stitutie had afgelegd, heeft de generaal Prim, Minister van Oorlogde volgende toespraak tot de soldaten gehouden »Gij hebt thans trouw gezworen aan de staatsregeling der Spaansche Monarchie. De pligten die door deze plegtigo handeling op u rusten, moogt gij nimmer uit het oog verliezen. »De vrijheid der Natie, ten koste van zulke groote opofferingen verkregen, is aan uwe bescherming toever trouwd. Het Vaderland vertrouwt dezen dierbaren schat n toe en legt u van dit oogenblik af de verpligting op om dien tot uw laatsten ademtocht te verdedigen. Hierdoor zult gij in vredestijd, zoowel als door uw moed in den strijd toonen dat onder uw militaire uniform het hart van den burger klopt. »Ik hoop dat niemand de vermetelheid zal hebben om de door ons bezworen Constitutie te schenden maar indien onverhoopt iemand dit zou willen doen, dan zou u het land de burgermilitiedeze groote reserve van het leger in de ure des ge vaars te hulp snellen in het roemrijke pogen om 's lands instellingen te redden en allen zouden aan uwe zijde strijden tot verdediging der vrijheid en des Vaderlands." In de gemeente Orcéne (depart. Indré) hoedde eene vrouw eene kudde schapen terwijl hare twee oudste jongens, knaapjes van 8 en 6 jaar, zich in de nabijheid vermaakten met vogelnestjes uithalen en haar jongste zoontje van 4 jaar bij haar speelde. Daar bemerken de kinderen een mooi nestje aan de kruin van een boom, de oudste klautert vlug naar boven, steekt zijn armpje in het nest, zonder er eerst in te kijken maar trekt het even spoedig terug onder het slaken van een hart- verscheurenden kreet: eene adder had hem in den arm gebeten. Het andere kind snelt dadelijk toe om zijn broeder te hulp te komen en grijpt de adder, die nu haar eerste slagtoffer loslaat om ook het tweede kind in het armpje te bijten, voor dat de moeder nog naar de plaats kon snellen, waar zij de kreten barer onge lukkige kinderen hoort, die een kort oogeublik later den geest gaven. Het derde kind, dat door de vrouw bij een vijver was achtergelaten, valt door schrik be vangen in het water en is reeds verdronken eer men te zijner hulpe toesnelt. De arme moeder heeft dezen verschrikkelijken slag niet kunnen dragendaar die noodlottige zamenloop van omstandigheden de haar over weldigende smart in zinsverbijstering deed verkeeren. Omtrent het verblijf van II. M. de Koningin te Parijs, deelt de Iloll. Illustratie de volgende bijzonder heid mede. Op het paleis der Tuileriën werd te harer eere een groot dinée gegeven «n dnarna tooneel-voor-i stelling.Bij die gelegenheid werd er een alleraardigst tooneelstukje in verzen van den dichter Coppée, getiteld le Passantopgevoerd. De eerste actrice, Mile. Agar was blijkbaar zeer verlegen, toen zij voordat aanzienlijk gezelschap optrad, en na afloop der voorstelling vroeg de Koningin haar, waarom zij in het begin zoo konfuus geweest was. „Wel, Mevr. de Koningin, het is do eerste maal, dat ik voor Majesteiten optreedt. Mejufvr.antwoordde onze Koningin met de gevatheid en innemendheid, die haar in zoo hooge mate eigen zijn het talent is ook een Majesteit, wij kunnen elkander dus de hand reiken. Antwerpen, 20 Junij. Gisteren verscheen voor tie correctionele r egt bank te Kortrijk de vicaris van Eecke, die vroeger in de zaak der brandstichtingen te St. Dcnys betrokken werd doch buiten vervolging gesteld en thans naar de tcregt- zitting van evcngemelde regtbank is verwezen, ter zake van: gedurmide den loop van 1868 in genoemde gemeente herhaal delijk als bedienaar der Katholieke eeredienst, en in de uit oefening zijner bediening de handelingen van het gemeente bestuur, die de begravingen op het nieuwe kerkhof aldaar had gelast, in eene openbare vereeniging te hebben aangerand. Namens den beklaagde werd door diens verdediger eene exceptie van onbevoegdheid voorgesteld, op grond dat het hier een politiek misdrijf zoude gelden, dat aan de kennisneming van den jury moet worden onderworpen. De ambtenaar van het openbaar ministerie, die zijne rede aanving met op te merken dat, zoo de beklaagde niet regtstreeks lot de brandstichtingen van St. Denys had aangezet, nogtans de zedelijke verantwoor delijkheid daarvan op hem moest neerkomen, uithoofde van zijne hartstochtelijke predicaliënbestreed de voorgestelde ex ceptie van incompetentie, bewerende, dat er alleen sprake, was van aanranding van eene administrative handeling, en bij gevolg van een feit, behoorcnde lot do misdrijven van het gemeen regt. Na repliek van den verdediger heeft de regtbank de uitspraak bepaald op den tweeden Julij aanslaande. Een talrijk publiek woonde de tereglzittiug bij en reeds vóór den aanvang hadden vele nieuwsgierigen in de regtszaal plaats geno menoin do ontknoopingen te hooren de/.er zaak waarover zooveel gesproken en geschreven is. Zwolle, 20 Junij. Hot aanhoudend natte en koude weder begint een zeer nadeeligen invloed op het ge was uit te oefenen. Het grasdat zoo krachtig en frisch was, behoort gemaaid te worden, doch men kan daarmede wegens den regen geen begin maken. De aardappelendie reeds eene zekere grootte hadden hebben voor het zetten van meel droogte noodig. De kersen, die nog geheel smakeloos zijn, behoeven zonne schijn. Alles verlangt naar warmte, zoowel het planten- als dierenrijk. Ten bewijze voor het laatste kan dienen dat de koeijen sedert eenige dagen veel minder melk geven en de hoenderen minder eijeren leggen dan in de vorige en het begin dezer maancl, welk een en ander tot merkbare prijsverhooging aanleiding gaf. XIilleg?ei"jst)evagp, 21 Junij. De collecte voor het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van de gewa pende dienst in de Nederlanden, Vrijdag en Zaturdag alhier gehouden, bragt ditmaal het driedubbele bedrag op van vroeger. Thans had zij plaats door de oude strijders zeivengedecoreerd met het zilveren kruis en oranje kokardeonder geleide van den veldwachter, met open schaal, terwijl voorheen alleen laatstgenoemde met geslo ten bus aan de huizen der ingezetenen rondging. Sprundel21 Junij. Heden is van hier naar het huis van arrest te Breda gevankelijk overgebragt zekere Sauerborn oud 23 jaren, (Duitschei-) welke zich den 2 Junij jl. te Zalt-Bommel aan diefstal heeft schuldig gemaaktonder verzwarende omstandigheden en zich thans alhier in de bosschen schuil hieldhetwelk de Maréchauasée's Araelunxen en Baart dezer brigade is mogen gelukken dezen persoon die zeer gevaarlijk scheen te arresteren. 9 21 Junij. Gelijk men weet werd on langs het bataillon van het 3de reg. inf. ter beteugeling van de ongeregeldheden op Walcheren, tijdelijk uit Bergen-op-Zoom te Vcere gestationeerd. Eerlang zal dit bataillon weder naar zijn garnizoen te Bergcn-op-Zoom tcrugkecren. De onrust is dan ook gelukkig spoedig geheel geweken. Zieriltasee, 23 Junij. Vrijdag 11. werd alhier de 26ste jaarvergadering gehouden van de onderwijzers- vereeniging in het 2de en 3de schooldistrict van Zeeland. Behalve door den voorzitterden schoolopziener Dr. P. J. Andreaewerd zij door 44 hoofd- en hulponder wijzers 2 oud-schoolopzieners en een voorstander van het lager onderwijs bijgewoond. Nadat de vergadering met eene korte toespraak ge opend was en eenige huishoudelijke werkzaamheden verrigt waren had een wedstrijd plaats tusschen zeven hulponderwijzers in het spreken voor de vuist over een j spreekwoord hun bij den aanvang der vergadering opgegeven. De prijs en premie weiden behaald door de hulponderwijzers llazelius en van der Zalm. Uit de j uitgebragte verslagen aangaande de schoolbibliotheken j bleek, dat tot. de oprigting of instandhouding daarvan door alle onderwijzers met goed gevolg pogingen waren aangeweud. i -- In den tuin van den deurwaarder de Roo te Sluis bévindt zich een pereboom die, hoewel bijna overladen van vrucht, op nieuw begint te bloeijen en gelijk zich dit laat aanzien, hoogstwaarschijnlijk dit jaar een dubbelen oogst opleveren zal. Bij Z. M. besluit van 26 Mei 11. no. 18 is aan J. B. Hejjdens en A. Bootsgezel te Hoofdplaat, als blijk van goedkeuring en tevredenheid de bij besluit van 22 Sept. 1855 no. 64 ingestelde bronzen meduille met loffelijk getuigschrift toegekend wegens het met levens gevaar redden van drie personenvan Breskens op de Westor-Schelde den 5 January 1868, en heeft de uitreiking daarvan door den burgemeester den 16 Junij 11. aan eerstgenoemden plaats gehad. De laatstgenoemde daartoe mede opgeroepen was verhinderd op te komen. In de gemeente Groede is men druk bezig met het houwen cener bewaarschool. De behoefte aan zulk een i« rigtiug dringend gevoelendevereenigden zich in - October ue» jauYé lfeu7 ecu zevental burgers tot een commissie zich ten doel stellende het stichten eener j school als waarvan hier hoven sprake is. Vaixde gemeen- tenaren en andere belangstellenden buiten de gemeente woonachtig, verkreeg de commissie een som van om- j st reeks 1400terwijl het departement Groede der i Maatschappij tot Nut van 't Algemeen van het Hoofd- I bestuur dier Maatschappij een subsidie van ƒ1000 I erlangdezoodat er alsnu een som van ongeveer ƒ2400 beschikbaar is. Wat de jaarlijksche inkomsten betreft, zoo mag niet onvermeld gelaten worden dat het gemeentebestuur een jaarlijksche subsidie aan de school zal verleenen. Waarlijk in dit opzigt mag het Groedsch gemeente bestuur aan vele andere besturen ten voorbeeld gesteld worden. - Men schrijft ons uit Zeeuwsch-Vlaanderen, westelijk deel, het volgende: Was er hier vroeger overvloed van vreemde munt speciën thans is dit geheel andersdaar er letterlijk geldgebrek en een menigte bankpapier en muntbiljetten in omloop is. De Fransche en Belgische gouden en zilveren munt is bijna geheel verdwenen en het weinige zilvergeld, dat men nog vindt is Nederlandsche specie. Bij onze relatiën met Belgie heeft ook dit uiterste zijn moejjelijkheden. Met blijdschap vernemen wij, dat er met Julij a. s. een gunstige verandering zal tot stand komen in het brievenvervoer in dit district. Zierikzee, 24 Junij. Betreffende de jl. Dingsdag alhier plaats gehad hebbende festiviteiten kunnen wij nog het volgende raededeelen De optogt ten 21/4 ure des namiddags geschiedde wederom in de beste ordeen alle hulde moet worden toegebragt aan het bestuur en de leden van het comité voor de doelmatige uitvoering zoowel als voor vele moèitbn welke zij zich tot opluistering van het feest hebben getroost. Aan de harddraverij door paarden uit geheel Nederland namen (zooals wij reeds melden) zes paarden deel. De eerste prijs a 200 gulden in contanten werd be haald door het paard van den heer C. Barendregt te Barendrechtzijnde een blesruin oud 12 jaar, hetwelk bereden werd door J. de Boerterwijl de tweede prijs a vijftig gulden in contanten (uitgeloofd van wege de gemeente Zierikzee) werd behaald door het paard van den heer J. C. Metz te Waddinxveen, zijnde een zwarte ruin oud 9 jaren bereden door J. Bos. Het groot militair-concert in de buiten-societeit werd door een talrijk publiek bijgewoond en de uitgevoerde muziekstukken vermeerderden den lof van het reeds zoo gunstig bekende muziekcorps van het 3de reg. infanterie. Zóó eindigde de eerste harddraverij te Zierikzee. Het bestuur der sociëteit „Tot Nut en Genoegen1 verdient allen lof voor de vele moeitenwelke het op zich genomen heeftte meer daar dit feest alhier eene vreemde zaak was en dus meer als proef mag worden beschouwd. Moge deze sociëteit steeds meer en meer die ruime ondersteuning genieten, welke zij tot dusverre ondervindtopdat zij in staat gesteld worde op den ingeslagen weg voort te gaan die tot wezenlijk nut en genoegen dezer gemeente leidt. Maandag 21 Junij is door liet signaalfluiten der Weesper stoomboot, bij het doorvaren der Hoogesluis te Amsterdam een paard voor een rijtuig, waarin zich eenige personen be vonden, schichtig geworden cn doorgegaan, aan ile andere zijde der brug tegen eene kar aangeredenwaardoor een der zich in het rijtuig bevindende heercu er uitgevallen cn belang rijk in het aangezigt verwond is. Hij heeft zich in het Amstel-llötel begeven, alwaar hij werd verbonden; het bleek dat het neusbeen was gebroken. Ook een meisje is uit liet rijtuig gevallen, doch heeft slechts eenige geringe kneuzingen bekomen. In«Ie jongste meeting van het Franklin-instituut in Amerika werd eene heimachine aan de leden tentoonge steld welke door de ontploffing van een poeder, bestaande uit chloorzure potasch geel bloedloogzout en suiker, gedreven wordt. De resultaten, welke men met dit werktuig verkreeg, waren hoogst gunstig. Met een half grein van dit poeder werd een heiblok of ram van 1.5 kilo tot een valhoogte van 2.4 el opgeheven, terwijl met 14 grein van hetzelfde poeder een rara van 33 kilo ruim 6 el geligt werd. Het eigenaardige van deze inrigting is de bijzonderheid dat de val van het heiblok hier geene dienst verrigt; op de paal die ingeheid moet worden plaatst men een cilindertje dat het ontplofbare poeder bevat, en waarin eene cilindrische pen van het heiblok zuiver past, zoodra men nu een pal los gooit (technische uitdrukking) valt de pen op het poeder dat ontploft en daardoor den hatner naar boven werpt. Deze laatste wordt in zijn val opgevangen terwijl de paal door de reactie van het ontwikkelde gas wordt in den grond gedreven. Proeven hebben aangetoond dat men op deze manier, met achtmaal meer kracht heide, dat men door den val van het blok op de paal ontwik kelen kon. v De heer Ellerhansen in Pittsburg (Ver. Staten) heeft eene voor de ijzer-productie hoogst belangrijke ontdekking gedaan. Door toevoeging van poeder van ijzererts heeft hij den overgang van^ruw gietijzer in stafijzer verkregen opliet oogenblik, waarop het ijzer uit de smeltoven stroomt. Vele industriëlen in Pittsburg volgen dit proces als zijnde veel goedkooper dau andere wjjze van bewerking. - - De heer Spnrgeon, de populaire Eug^sche predi kant, heeft een boek uitgegeven oncMkvan John Ploughman s Talk, or Plain /A a> fee for Plain People, waarin vele praetische sprwkwrfbMèn vouilco- men, o. a. de volgende: tWanneer iemuiUl veel godsdienst in zijne winkelkasten uitstalt, dAn «au men er op rekenen, dat de voorraad bitter kloiXisiBegin gfcene processen tenzjj gjj niets te verliezenSK^Vt-V- Bo fonda menten van advocaten-paleizen zijn an^voÊius dwaas heden." „Vrees niemand meer dan u zelf: onze ergste vijanden dragen wij in ons mede." T<- Sheffield hebben ernstige ongeregeldheden plaats ge had. Reeds lieersclite er sedert eeuigen tijd groote opgewon denheid naar aanleiding van het gerucht dat een iium-jb, hetwelk in een RitualitiscH nonnenklooster was opgenomen, mishandeld werd; Vrijdag jl. trachtte het publiek niet elleen de glazen van het klooster stuk te gooijenmaar levens het gebouw in brand te steken. Zij, die naast het klooster woonden, hadden namelijk luide kreten vernomendie uit het klooster kwamen, en toen men er was binnengedrongen vond men het meisje op den zolder, terwijl eene «zuster", gewapend niet een stok, in hare onmiddclijke nabijheid was. De politie had de grootste moeite om de verbolgen menigte uiteen te jagen, eu het kloostergebouw te beschermen. Goinciig-do l>cri{etcu. Een distillateur in de Chareute adverteert, dat hij een likeur heeft uitgevonden, den naam dragende van: de oude Faraodrank. Het recept wordt opgegeven benevens de likeur als in de pyramiden gevonden te zijn. Op een oude papyrus uiet het wapen der vrouw van Potifar stond 'tgebruik vermeld. Te Zaandijk hebben nogal verwisselingen plaats wat het onderwijzend peisoneel betreft. Eerst vertrok de institutrice, daarop (behalve de hulponderwijzers, die zich haasten eene andere plaats te zoeken) de hoofdonderwijzer aan de school voor lager en meer uitgebreid lager onderwijs. Vervolgens verzocht de hoofdonderwjjzer der armenschool zijn ontslag, terwijl de nieuw benoemde institutrice nu ook wieder vertrokken is. Al die veranderingen hadden plaats binnen den tijd van negen maanden (de eerste uitgezonderd.) De schoolruad Wantrup in Pruissen heeft het raadzaam ge vonden den onderwijzers zijns gebieds het dragen van een baard te ontzeggen. Dat is Pruissisch, maar het wordt zooveel te erger, wanneer men weet, dat een onderwijzer (wil hij gezond blijven) meer dan iemand anders dringend behoefte heeft aan eeu fermen baard. In de schat der gezondheid wordt dit overtuigend be wezen. Te St.-Annaland wordt een dametje aange raden zich niet op te houden met C. want zij zal in de fuik 1 oopen.; eiu Weet toch dat het meest zoo gaat: 't Naberouw komt meest te laat. Te Neuzen wordt een dametje verzocht haar leugentaal achter te laten als zij hij menschen komt, want zij heeft er reeds genoeg in hun fatsoen getrapt. „Harmonie is onze leus," zegt Hubert en Johan te T„want wjj gaan om met muzikale heeren." Maar men zingt: Meisjeshoudt toch uw fatsoen Als gij gaat een boodschap doen Want het loopt in ieders oogen Eu uw eer raakt zoo vervlogen. Meisjes! dus van uwen staat, Past het niet om zoo op straat Razend dol zoo aan te gaan Die de schoen past trekt hem aan. ,/tIs maar erg," zegt een kastelein te C., „dat ik be dankt ben, hoewel het mijn eigen schuld is." Dus, is hebben, ook hebben? Met den eerlijken opzigter te X. is het niet veel beter gesteld, die ook uit zijn dienst is ont slagen. Mogten tiu de hoogwijze heeren de deugd en eer lijkheid weten te waarderen, dan zouden zjj regt wijs worden. Een heerschap te E. moest nalaten zijn naas ten te berispen in zaken waar hij te dom voor is om ze te begrijpen. Hij is pas de kinderschoenen ontwassen, en zal wel altijd een kind blijven. Te Cats wordt eene dame aangeraden haar lange tong wat in toom te houden, anders zal zij haar trouwpak worden afgezet. Een pik- lord te 'sG. zal bedanken om weg te gaan en Adriaan durft zijne voornemens niet door te zetten. Eene moe der en hare dochter te St.-Maartensdijk moesten zooveel kwaad niet spreken van hare buren, anders zullen zij de waarheid moeten hooren; want die kaatst moet den bal verwachten. Te Middelharnis moest een heerschap met veel wind en weinig geld, zich wat fatsoenlijker gedragen op kermissen, anders zal hij nooit zijn doel bereiken. Twee dames te Waarde worden aangeraden zich beter te gedragen op de kermissen als zjj gewoon zijn, want het begint 1 eel ijk te staan. Eene weduwe te W. heeft voor eenige dagen zoo geweldig met een jager gevochtendat de glazen er van dreunden en uit de ramen rolden, en dat alleen om een rijksdaalder. Te N. wordt iemand aangeraden zijne bekenden en vrienden zoo niet te berispen daar hij er later toch mede moet omgaan; en nu zingt men: Een ventje uit het blaauwe huis Zit nu verward in zand en gruis En zit nu mal te kijken Een koetje heeft hij op het stal Maar weet niet wat hij geven zal Dat later wel zal blijken. Te Sas-van-Gent heeft een witrok voor de derde maal een blaauwtje geloopen, daar hij door zjjne lomp heid zich mispraat heeft; hij is dan ook om gek te worden. Kerknieuws. 24 Junij. De synode der christe lijk afgescheidene gereformeerde kerk, sinds Woensdag der vorige week alhier vergaderd en door verschillende afgevaardigden uit het buitenland bjjgewoondheeft onder anderen besloten dat de met de vroegere gerefor meerde gemeente onder 't Kruis thans tot één kerk genootschap vereenigde gemeente den naam zal dragen vanchristelijke gereformeerde kerk. Bij de regering zal erkenning als regtspersoon worden aangevraagd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1869 | | pagina 1