/Ihlilk/.IJXNI IhLIHMMHIL No. 2655. 25sle Janrg*. Woensdag 25 Junij i860. Nien wstijdingen. £Im<ri&K. Grand llapids Mich., 26 Mei. Het zuiden, zon geheel hersteld zijnde, andermaal een paradijs van welvaart kunnen zijn. Van de oogst der Ver. Staten in het laatste jaarbehield het ongeveer 200,000,000 doll, in goud voor haar aandeelen zij heeft slechts weinig schuld welke in korten tijd door de onlangs plaats gehad hebbeude gebeurtenissen gezuiverd is. Dit geld behoudt het en voorziet in hare behoeften door eigene nijverheid. Albama alleen ontving 35,000,000 dl. in goud voor de opbrengst van katoen in het laatste jaar en de volgende oogst belooft nog vruchtbaarderen voordeeliger te zijn, en zal deze Staat zoo rijk maken als ze ooit te voren was. De blanken leeren door het geheele zuiden om te werken en Sauibo gelooft niet meer koning van schop en hark te zijn. De Fond du Lac(Wis.) Reporter berigt den invloed, door een dollen hond in die County, te weeg gebragt; niet minder dan 400 honden zijn reeds gedood geworden. Twee kinderen en een aanzienlijk getal bees ten zijn door dolle honden gebeten geworden. Er zijn hier thans niet minder dan 31 steenen winkels in aanbouw. Ds. C. van der Meulen nara verleden Zondag avond een tijdelijk afscheid zijner Gemeente alhier, naar aan leiding der welgekozene woorden van 1 Joh. 2vs. 28. Een overtalrjjke schare, te groot om in het gebouw te worden opgenomenwoonde dit vaarwel bij. Met eerbiedigen ernst, in hartelijke vermanende woorden, sprak hij zijne gemeente en de vele belangstellenden toe, herinnerde hun aan deu inhoud van den tekst en beval hun verder Goeie aan. In 1847 van Nederland overgekomen, was hij sedert 1849 hier ter stede afwisselend werkzaam en werd in 1861 als predikant beroepen. Zijne loopbaan is steeds door aanhoudende ijver en volharding gekenmerkt ge worden, maar zijn ook de vruchten zijner vaak moeije- lijken arbeid niet achterwege gebleven. Begonnen met slechts een zevental gemeenteleden, levert de dagelijksche toetreding van nieuwe leden en de telken Zondag te kort komende ruimtein het waarlijk niet klein te noemen kergebouw, de meest tevredene en vruchtbare voldoening zijner ambtsbetrekking op. Geschokt, als hij was, door het plotselinge verlies zijner echtgenoot, gelooven, wij dat de opvolging zijner zending, het terugzien van vele vrienden aan de andere zijde der Oceaan, niet. dan weldadig op de ondermijnde gezondheid werken kan. Moge hij gesterkt worden in de volvoering zijner roe ping, maar bovenal moge het hem vergund worden op zijnen zilveren leeftijd met voldoende krachten terug te keerenom andermaal werkzaam te zijn op dat veld dat bewezen heeft vele vruchten te dragen, maar herder lijke toezigt zoo zeer wenseht en behoeft. Vergezeld door de leden van den Kerkenraad en eenige vrienden welke ZEw. tot aan het Dépot uitgeleide deden, heeft ZEw. Dingsdag morgen jl. de reis aanvaard. De New- York Round Table meldtEenige dagen gele den kwam het schip Chieftain uit Calcutta deze have bin nen nadat het door eene vrouw door twee stormige zeeën was gestuurd. Kapitein Macguire werd te Calcutta door eene felle koorts aan het ziekbed gekluisterd en was niet in staat het opperbevel op zich te nemenzijne manschappen waren zonder ondervinding en onbekwaam; maar zijne vrouw, dieliem vergezelde, nam de taak op zich en vervulde haar moedig. Zij deed zelve alle waarnemingen. Zij hield zelve het logboek. Zij was alle uren van den dag en van den nacht op het dek. Zij nam den barometerstand op. Zij tee- kende afwisselende wolken en winden aan. Maar bij alle haar veelvuldige pligtcn was zij onvermoeid in het oppas sen van haar echtgenoot. In de ziekekamer was zij zacht, liefderijk en teeder; op het dek streng, ontoegevend en stipt. De matrozen waren ordelijk en gehoorzaam het weder gunstig, de reis voorspoedig en kort. Zwolle, 17 Junij. Volgens de mededeelingen van geloofwaardige zeelieden moet het gisteren namiddag in de Zuiderzee zóó verschrikkelijk noodweer geweest zijn als bij menschengeheugen niet bekend is. De beurt man die tusschen Haarlem en hier vaartis in 6 uur tijds van Amsterdam naar Genemuiden gestormd. Of schoon er, voor zooverre tot nu toe bekend is, geen schepen verongelukt zijn, hebben allen die gisteren in zee waren eenige averij bekomen. Broek iii Waterland 15 Junij. Naauwe- lijks is de zomermaand wederom aangebroken of vele aanzienlijke reizigers uit vergelegen landen komen ons dorp met een bezoek vereeren om zijne vele merk waardigheden te bezien. Niemand zal zich dan ook beklagen een bezoek te hebben gebragt in de galerij van oudheden van Mejufvr. Aaltje Fregeresdie alles heeft bijeenverzameld wat tot de geschiedenis van dit dorp in betrekking staat en ook dit jaar hare ver zameling verrijkt heeft met stukken uit de 16de en 17de eeuw. Zondag 13 Junij werd zij door een bezoek vereerd van H. H. Mevr. Marie, landgravin van Hessen, geboren hertogin van Wurtemberg, en haren zoon, den landgraaf Ernst Eugen van Hessen, reizende onder den naam van baron Kreuzbergen hun talrijk gevolg. Langen tijd onderhielden zich deze hooge gasten met Mejufvr. Fregeres en toonden veel belangstelling voor al het fraais dat te zien was. Heden ontving Aaltje met een vlei)end schrijven, het portret van hare hooge bezoekster met een eigenhandig geschreven naamkaartje, waarbij dit geschenk als aandenken haar werd vereerd. 's Gravenhage, 18 Junij. De hulde, welke zoo getrouw op don 18den Junij ann het standbeeld van Koning Willem II wordt gebragt, heeft zich ook dit jaar hernieuwd, Eene fraaije bloemkrans werd reeds vroeg in den ochtend op het voetstuk van het stand beeld neêrgelegd. Middelhiirj^18 Junij. Niettegenstaande het ongunstige weder heeft de tentoonstelling hier door de Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland gehouden, eergisteren, gisteren en lieden nog vele bezoekers tot zich getrokken. De werktuigen zijn door velen met groote belangstelling bezigtigd, en ver scheidene daarvan onder anderen al de dorscliwerk- tuigen, zoowel die door stoom als die door paarden in beweging worden gebragt zijn verkocht. De tentoon stelling van vee kan niet als goed geslaagd worden aangemerkt, daar het ongunstige weder velen van het gevolg geven aan hun plan tot inzending heeft terug gehouden. Gisteren deden eenige leden der maatschappijten getale van ongeveer honderdgezamelijk een rijtoer- door een gedeelte van dit eiland. Zij trokken door Serooskerke en Oostkapelle naar Dombnrg en werden in het terugkeeren over Grijpskerke door den eigenaar van het landgoed Molenbaix, den heer Vis, met bijzondere gastvrijheid ontvangen. Hierop volgde de gemeenschap pelijke maaltijd in de kolfbaan van de Sociëteit St.-Joris. De volgende tentoonstelling zal te Goes gehouden worden. Aan Mej. de wed. Massee en Zoon te Goes zijn o. a. toegekend de volgende prijzen en premiën voor door- baar ingezonden werktuigen en gereedschappen voor den landbouw: Voor een stoom-dorscliwerktuig ƒ150; voor een graanzuiverings-werktuig ƒ15; voor een kneedwerktuig ƒ10; voor een stroosnijder ƒ5; voor een moesraaker ƒ5; en voor een vee-bascule 25. Zïcrikacco, 21 Junij. Belooft deze week reeds genotvol te zijn voor liefhebbers van paarden, volgens achterstaande advertentie wordt dit vermeerderd nu de gebr. Blanus alhier eenige voorstellingen in hun paar denspel zullen geven. Wij achten alle verdere aanbe veling geheel overbodig, daar genoemde heeren te gunstig als zoodanig bekend zijn en de gelegenheid alhier zeer zeldzaam mag genoemd worden. De Heer P. O. v. d. Velde Olivier alhier heeft o. a. akte verkregen voor middelbaar onderwijs in het boekhouden. Te 's Hage hebben de bakkersknechts eene bijeen komst gehouden, die door ruim honderd van hen werd bijgewoond. Een paar sprekers ontwikkelden hun gevoelen in verband met het doel waarvoor men zamen was gekomen. Er werd aangetoond dat de bakkersknechts voor 100 uren arbeid in de weck slechts 8'/2 cent per uur genieten en in overweging geven om de bakkers te verzoeken het brood met 1 cent op te slaanwaardoor het geld van de knechts 12 '/.2 cents per uur zou bedragen. Aan zeer enkelen die werkstaking aanraadden werd door de overgroote meerderheid het stilzwijgen opgelegd. Door den minister van financiën wordt medegedeelddat bij de verzending van aangerekende brieven met aangegevene geldswaarde door middel van de post, in bet. vervolg geene vertooning der geldswaarde door de afzenders meer zal toege laten veel min gevorderd worden. De minister van oorlog, vernomen hebbende dat de miliciens van de Israëlitische gezindheid door de onderofficieren en kor poraals, met voor hun godsdienstig gevoel krenkende bijnamen worden toegesproken, beeft deswege eene ernstige aanschrijving tot de korpskommandanleu gcrigt eu in het algemeen bevolen, de miliciens minzaam te behandelen. De vijf personen, die door het provinciaal geregtshof in Zuid-Holland vrijgesproken werden, zijn Vrijdag ochtend jl. uit het huis van burgerlijke en militaire verzekering te Rot terdam ontslagen. Een vrceselijke misdaad had gisteren middag le 's Hage plaats Een geacht ingezetene aldaar, de lieer B. M. in de Lange poolen, die eerst gisteren tot zijn huwelijk was aangeicekcndwerd in zijn winkel onverhoeds overvallen en met een scheermes door den persoon F. J. P. eene belangrijke verwonding in den hals loegebragt. l)e dader, die den aangerande geweld dadig uit zijn huis sleurde en hem op straat als een razende mishandelde, werd eindelijk door een agent van politie eu eenige burgers aangehouden. Men verhaalt dat. minnenijd de aanleiding tot dit gruwzame feit moet zijn en de dader meermalen niet de uitvoering van zijn voornemen zou hebben gedreigd, wanneer de huwelijksverbintenis tot stand mocht komen. De heer Commissaris van politie Wulffers, Vergezeld van den inspecteur Fiardenberg, van het voorgevallene onderrigtbegaven zich onniiddelijk ter plaatse en stelden omtrent het feit en de omstandigheden een onderzoek in. Verschillende dokters waren mede daar tegenwoordig, die den ongelukkige het eerste verband hebben gelegd; zij moeten hebben verklaard, dat er nog geen dadelijk gevaar bestaat en men dus kan hopen den gewonde in liet leven te behouden. Men schrijft uit Middelburg het volgende: Als een nieuw bewijshoe dikwijls ten onregte de administratie der posterijen bij vermissingen van brieven beschuldigd wordt., kan bet volgende dienen. Volgens berigt van het Politieblad dd. 11 Junij 11. is onlangs door den heer Grauss alhier een niet aangeteekenden brief per post verzonden aan den heer J. F. Furstner te Amsterdam, inhoudend een bankbiljet groot 200 welke brief niet aan bet adres is bezorgd. Later is evenwel gebleken dat bedoelde brief door een der buisgenooten van den geadresseerde ontvangen doch eerst een week later aan den belanghebbende is ter hand gesteld. Eergisteren avond ten circa half elf ure is de onder officier M., in het koffijhuis de Beurs, te Gorinchem plotseling en naar men ons verzekert zonder de minste aanleiding, in een soort van razernij vervallen, alwaar hij in zijn woede de gaslamp neersabeldede ronde tafel aan spaanders bakte, alles aan stuk sloeg wat in zijne nabijheid was, en de bediende die nog iets van de algemeene vernieling wilde redden, een lievigen bouw op bet hoofd heeft toegebragt, zoodat geneeskundige hulp noodig was, welke is verleend door den churirgijn van Walchren. Bij zijne aanhouding door de politie en de militaire wacht, is door hem de jas van den inspec teur van politie verscheurd. In een der steden van ons vaderland wordt konink lijke dispensatie gevraagd voor een huwelijk tusschen een löjarigen jongeling en eene 15jarig in zwangeren toestand verkeerend meisje. Als een bewijs van de steeds stijgende waarde der landerijen 1 dient dat dezer dagen te Berg-Ambacht de wei- en hooilan- den van den Heiligcn-Gccst-Armcin 11 pcrceelcn verpacht zijn voor ƒ1011, zijnde ƒ231 meer dan verleden jaar, toen de pachtsom ƒ780 beliep. Dezer dagen is Ie Groningen in het logement Frigge gearresteerd een Franschmangenaamd C.eu gevankelijk naar Arnhem getransporteerd. Hij wordt beschuldigd in ver scheidene steden van Nederland zich uitgegeven te hebben voor ienjaiid, die voor eene Fransehe maatschappij van levensver zekering agenten zocht en aanstelde. Die aanstellingen ver strakte hij of zeide ze toe, tegen betaling van eene som golds cmclicidene aspirant-agenten zijn daarvan hel slagtoffer- geworden. De Antwerpsche binden maakten indertijd melding van bet opvisschen van bet lijk van een meisje, dat in zwangeren toestand verkeerde. Blijkbaar was zij eene vreemde, maar men kon niet te weten komen wie zij was; een schipper verklaarde, naar zijn kajuit gaande een man en vrouw langs het water te hebben zien wan delen, en daarna, toen hij in zijne kajuit was, een dof geluid te hebben vernomen. Na pogingen om te zien wat er gaande was, zag hij niemand aan den kant, maai- wel dat het water in de nabijheid van zijn schip, zien sterk bewoog. De Fransehe biaden namen bet feit over. Een ingezetene van Civry miste toevallig sinds eenige dagen zijne dochter, die op den dag van haar huwelijk inet haar aanstaanden echtgenoot het dorp had verlaten. De vader vroeg om inlichtingen en tot zijn schrik bleek uit alles, dat de vreemde drenkelinge zijne dochter was. De bruidegom op wien zware ver moedens vielen, werd in hechtenis genomen, doch hing zich in de gevangenis op. Uit de instructie bleek dat hij de misdadiger was en ook reeds vroeger zijn meisje in de Seine had willen verdrinken. Het dagblad van Yperen meldt, dat de Yser buiten zijne oevers is getreden en binnen weinige uren den oogst, den arbeiden de opbrengst van een geheel jaar heeft vernield. Men schut het verlies, door dit onheil veroorzaakt, op eene waarde van twee millioen francs en men klaagtdat ter voorkoming van dergelijke on heilen geene maatregelen van regeringswege worden genomen. In Oostenrijk liegen op dit oogenhlik ruim 70 personen met elkander overhoopwegens eene erfenis van 6'/2 millioen. Het zijn meest geringe boeren en werklieden. De groote„vi;aag is nu maarwie van allen het meest kans heeft om met de grootst mogelijke portie van dat fortuintje te gaan strijken. Ongelukkig kan het nog een poosje duren eer men dit. weet. Het geld berust namelijk bij de Fiuantie-kamer te Lintz, en op dat kantoor wordt natuurlijk niets uitbetaald dan tegen de wettige bewijzen van regt, maar oin die in deze zaak te doen gelden, moet men eerst weder een ander document van sedert 150 a 200 jaren in bezit hebben. De geschiedenis dei- zaak is in het kort als volgt. Graaf Martin Piehler was tijdens den dertinjarigcn oorlog generaal in Oosten rij ksche dienst. Toen nu de Zweden zich in 1644 van de stad Sleyr meester maakten, werd hij door hen, gevangen genomen. Alle pogingen om weer in vrijheid te worden gesteld waren tón eenenmale vruchteloos, tot hem eindelijk de vrijheid werd aangeboden onder de éétie onherroepe lijke voorwaarde, dat. hij liet Katholiek geloof zou afzweren voorzien en werd deswege le \j\n\i "I» Ven gevaarlijk sujet. hechtenis genomen, en eerst dertig dagen later, na een tal au langgerekte verhoeren ontslagen. Daarover n»i$moeiligyV;t k in dei loop waar hij toert en tot de Protestantsche kerk zou overgaan. Piehler, beducht, voor het lot van zijne gemalin en zijn cenig zoontje Tobias nam die voorwaarde aan en werd daarop losgelaten. De zaak had evenwel voor hem en de zijnen zeer ongelukkige gevolgen want niet alleen viel hij daardoor bij den Keizer in ongenade, maar ook werden zijne uitgestrekte landgoederen in beslag geno men. Daardoor in armoede gedompeld en nergens hulp vindende, nam hij de wijk naar Zweden, terwijl zijne echigenoote hem wegens zijn overgang tot de protestantsche Kerk verliet en met haar zoonlje geheel Oistenrijk rondzwierf, tot zij eindelijk werd opgenomen door zekeren graaf Lamberg die intusschen Piohler's bezittingen van het Gouvernement in pacht had overgenomen. Eenige jaren daarna kwam zij te overlijden waarna haar zoon Tobias als jager in dienst trad. Nu werd door Zweden bij het sluiten van den vrede er op aangedrongen, dat aan de Protestanten al hunne in beslag ge nomen goederen zouden worden teruggeven. Keizer Ferdinant III nam ten laatste daarin genoegen en zoo doende werd ook Piehler begenadigd. Wegens het vele huiselijk verdriethetwelk hij had uitgestaan, wilde hij evenwel niets daarvan hooien maar bleef in Zwedenalwaar hij kort daarna overleed. Zijn zoon Tobias maakte toen, als wettig erfgenaam, dadelijk aanspraak op die nagelaten goederen, doch kreeg eenvoudig ten antwoord, dat alles wn9 verkocht, en dat hij nu wel regt bad op het geld hetwelk er van gekomen was, maar dat de Regeering dit geld teil behoeve van den oorlog had gebruikt en geen kans zag om het hem spoedig terug te geven. Tobias wachtte en bleef wachten, tot bij iu 1718 te Rastenberg kwam te sterven zonder ooit iels ontvangen te hebben. Zijne kinderen geraakten meer en meer in verval en zóó kwam het dat zijne nakomelingen thans tot de geringere volksklasse behooren. Verder hoorde men van de zaak niets, tot dat Keizer Jozef de 2de bij zekere gelegenheid er aan herriunerd werd eu een onderzoek deed instellen, met oproeping der erfgenamen. Doch tijdens dit onderzoek ontstonden er politieke omstandigheden waardoor de zaak weer langzamerhand iu het vergeetboek ge raakte en wegens den later gevolgden oorlog was er niemand die er iels aan doen kon. Zoo bleef het tot in 1818. Toen maakte zekere Anton Piehlerbediende bij den minister Hügelaan zijne familie bekend, dat de minister hem alle hulp had toegezegd om de gelden in handen te krijgen. Die brief veroorzaakte in eeu aantal dorpen eene algemeene opschudding. Al wie maar Piehler, BichlcrPüchlerPiglcr of Bieglcr heette, snelde op een bepaalden dag naar Wcenen om zich aan te melden eu zoodoende waren aldaar eene massa personen bijeen, die allen op de erfenis aanspraak maakten. Nadat de 72, die deu naam van Piehler hadden, daaruit waren afgezonderd, kwamen er geheele stapels trouw-, geboorte- en doodcedulen voor den dag, maar die documenten waren tot een geldig bewijs niet volledig. Eindelijk verklaarde Anton dat er nu nog maar één middel over bleef. llij zou namelijk den inhoud van <1 ie stukken opteekencn en naar Lintz op reis gaan, om bij de Kamer aldaar de noodige liet hij dc geheele gebleven isweet niemand. Zes jaren later besloten eenige tier 72 personen zich regel- regt tot Keizer Frans I tc wenden. Dit. liielp. De Keizer vroeg informatie te Lintz en kreeg ten antwoord dat liet aldaar ter beschikking van dc erfgenamen lag 'wérd de zaak doorgezettot zij eindelijk afstuitte op deil eiscli der Kamer: dat het eerst bewezen inoesl worden dat (Ie getibejirdf Tobias Piehler, die iu 1718 was overleden, werkJlijkjde zoon van generaal graaf Piehler was geweest. Dc belanghebbenden gaven daarop de zaak in liynd^n -van tien hofraad, ridder von Strnsser. Deze verkreeg door geld ca goede woorden eene uitspraak, waaruit bleek, 1°. dat erfenis thans bedroeg bijna 6'/.2 millioen gulden, pii 2°. dat de aangemelde Pie bier's en hunne kinderen allen gebleken wa ren afstammelingen te zijn van Tobias Piehler, zoorlal alles in orde'was, »als zij maar bewezen dnt die Thobias de zoon van dun generaal was geweest."Venter, kon vim Slrmue.»* fiel u»«'t brengen. Iu 1848 werd de zaak vervolgens opgedragen aan zekeren Johann Zitiuer, in nnain practizijn, inanr eigenlijk iemand die zelfs geen regel /.onder taal- of spelfouten kon schrijven en voor zoo iels dun ook volstrekt niet berekend was. llij beschouwde de zaak als een waar „tnelk-koeije" eo handelde daarnaar, lot eindelijk een jong maar talentvol regts- geleerde, die zich reeds een gevestigd vertrouwen heeft ver worven, zonder eeuig voorschot of andere eischen dc behandeling der zaak heeft aanvaard. Thans wordt in alle openbare en geheime archieven gezocht naar het eenige nog verlungde be wijsstuk. Maar als flat stuk wordt gevonden, hoe moet de erfenis dan verdeeld worden? En wie moet. wei of niet eeu aandeel, en wie moet dan nog de grootste portie er van hebben? Daarover zijn de belanghebbenden thans ouderling aan bet twisten, en wie weet hoelang nu die twist ook weer kan duren 1 Zioi-ilcasee 22 Junij. Heden heeft alhier de van wege de Sociëteit „Tot Nut en Genoegen" aangekon digde Harddraverij plaats. Bestond in de laatste dagen wegens de ongunstige weêrsgesteldheid vrees voor mislukking, de dag van heden bevestigde tot dusverre die vrees niet. Een aantal neringdoende ingezetenen dezer st'ad hadden zich in comité vereenigdonder presidum van den heer J. Voorbeiteltot opluistering van den optogt naar het terrein aan den Kaweg. Heden morgen ten 7 ure, vereenigden zich de deelnemersin de sociëteit van den heer \V. Kanaur op de Nieuwe Haven en zette de trein zich ten 7'/4 ure in be weging den weg nemende langs de Nieuwe Haven, afgaande aan het K ars tij 1 door de Sint-Domus- en Pieterselie-straat Wevershoeklangs de Balieover de Varremarkt, Minderbroeder-Koekinder- en Meel- straat, een gedeelte van den Dam, langs de noordzijde van de Oude Haven over de eerste houten brug langs de zuidzijde van de Oude Haven, den geheelen Dam, Schnithaven Nobelstraten door de Nobel poort over den Bronwersbavenschen straatweg, langs den Korten Blokweg naar het terrein. T r e i n. 1. Drie voorrijders2. muziekkorps van de dienst doende schutterij alhier, onder directie van den heer Piek; 3. het vaandel: Tot Nut en Genoegen; 4. rijtuig voor het hoofdbestuur der sociëteit; 5. drie wapen vaandels voor stellende a. Zeeland, b. Zierikzee. c. Nederland; 6. rijtuig voor het bestuur van het comité tot opluis tering van den optogt 7. eene afdeeling pikeurs te paard (deelnemers aan de harddraverij)8. rijtuig voor bestuursleden der sociëteit; 9. banier: Landbouw en Veeteelt; 10. acht rijders te paard de wapenschilden van acht buitengemeenten der eilanden Schouwen en Duiveland voerende; 11. rijtuig voor commissarissen, belast met de beoordeeling der harddraverij; 12. eene afdeeling pikeurs te paard, deelnemers aan de hard draverij 13. schildMaatschappij van Landbouw en Veeteelt; 14. drie schilden betrekkelijk den landbouw 15. Negen banieren voorstellende negen aloude steden van Zeeland. Deze banieren worden door knapen ge dragen; 16. twee schilden met de naamcyfers van HH. MM. de Koning en de Koningin waar tusschen de Nederlandsche vlag; 17. het muziekkorps van het 3de regiment infanterie onder directie van den heer Schmidt; 18. banier: Kunsten en Wetenschappen; 19. verte genwoordigers van kunsten en wetenschappen20. ba nier: de Nijverheid, te paard gedragen wordende; 21. vertegenwoordigers van Nijverheid; 22. schild aan de Kamer van Koophandel; 23. banier: Koophandel en Zeevaart; 24. vertegenwoordigers van Koophandel en Zeevaart; 25. Wapenvaandel van Zeeland tusschen twee Nederlandsche vlaggen; 26. negen rijders te paard de wapenschilden van negen buitengemeenten der eilanden Schouwen en Duiveland voerende; 27. rijtuig voor bestuursleden der sociëteit. Het programma is aldus zamengestelda. Hard draverij voor paarden uit Schouwen en Duiveland des voormiddags 9 ure waarbij als prijzen zijn uitgeloofd een Chais-tuig, ter waarde van ƒ90.-— en een Zadel, ter waarde van ƒ40.--; b. Voor paarden uit geheel Nederland des namiddags ten 2'/2 ure, waarbij als prijs eene som van ƒ200.in contanten en premie ƒ50.uitgeloofd door de gemeente Zierikzee. De optogt dezen morgen geschiedde in de beste orde. Aan de harddraverij sub a. namen veertien personen deelwaarbij de eerste prijs (het Chais-tuig) werd be haald door N. J. de Jiruijne te Noord welle en de tweede prijs (het Zadel) door C. ill. Bolle Jz. te Haamstede. Ten 12 ure had de matinee musicale plaats in de Sociëteit Parklust, door het muziekcorps der dienstdoende schutterij alhier. Ten 2'/> ure zette de trein zich andermaal in be weging van de N. Haven door de Hoofdpoort-, Nieuwe -ir>-v -- vvvein xi. utitcii uuui uc uuuiupuuii-, iMeiiwe verdore informniien in le winnen, tiet eeni»e bezwaar hiertegen Krepel-, Nieuwe Boogaard- en St.-Domusstraat, het korte was het reisgeld. Dat was erger! De een keek den ander verlegen aan. Waar moest dat geld van daan komen? En wie nog iets kon missen ja die vond het wat hard om een voorschotje te geven. En dan, zooveel moeite was van An'on wat tc veel gevergd! Neen, dat behoefde niet. Maar bijna allen stemden toch daarin overeen dat ieder wel zelf voor rekening der anderen het reisje wilde doen. Na lang overleg wist een bakker liet evenwel zoover te brengen dat Anton reisgeld kreeg. En Anton ging ook, maar vergat in de haast zich van een paspoort le Groen en daalover de noord- en zuidzijde der Oude Haven, Melkmarkt, Verrenieuwstraat langs den Water molen en Korte Nobelstraat en verder door de Nobel- poort als des morgens naar het feestterrein waar nu de Harddraverij door paarden uit geheel Nederland gehouden wordtwaartoe zich zes personen hebben aangemeld. De verdereuitslag der Harddravery deelen wij inliet volgend nonnuer mede.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1869 | | pagina 1