rjuEMlH I .HU 25slc Ja Zaturdag' 19 Junij 18(>9. Nieuwstijdingen. JJ V i as \tl Ongeregeldheden to Parijs. Nu de luidste telegram die wij mededeelden, is liet Ie Parijs niet weder tot een botsing gekomen, zoodat volgens de berigten van heden alles voorspelt dat de zaken eene gunstige wending hebben genomen. Vrijdag avond omstreeks 8 uren heeft eene bende getracht den broeden boulevard Montmartre te versperren door hei omverwerpen van één omnibus; het spreekt van zelf dat dit niet gelukte. De lcavallerie deed eene geweldige charge op de oproerlingen, maar verwekte daardoor eene paniek in den Faubourg Montmartre waar men zich niet veilig meer achtte liet ongelukkig gevolg was dat een dertigtal personen onderden voet zijn geraakt en deerlijk gekwetst. Te middernacht was de rust allci'wege hersteld en trokken de troepen weder naar de kazernen terug. Zooals het zich dus thnns laat aanzien is het straatrumoer geëindigd. Men zou aan de oproermakers te veel eer aandoen wanneer men dc geheelc beweging voor meer dan een straat rumoer aanzag. Het is waar, van verschillende zijden en mis schien niet het minst van den kant der regering, worden de zaken voorgesteld als goldt het bier eene politieke beweging, maar die voorstelling is ten eencnmale onjuist. Men moet de feitelijkheden waarvan Parijs in de afgeloopen week getuige was wel onderscheiden. Maandag-avond werd de uitslag der stemming bekend, Rochefort kwam niet uit de stembus, dit verwekte natuurlijk ontevredenheid bij dc groote hoop, die reeds gerekend had op cenc ovatie aan dezen volksleider, wanneer hij door de stem des volks geroepen tot onschendbaar volksvertegenwoor diger, volgens zijn regt de grenzen zou overschrijden, die de keizerlijke regering voor hem gesloten hield. Zingende troepen maar uit de heffe des volks, liepen tierende over dc Boulevards, zingende dc Marseillaise en bragten vivat's op Rochefort uit. Was de politic verstandig geweest dan had zij een waakzaam oog gehouden op deze beweging, maar had het volk laten be gaan totdat den volgenden dag de opgewondenheid van het oogenblik zou zijn bedaard. Maar in stede van dien, begon de politie met krachtdadige middelen, zij ontwikkelde een groote inngt, dreef de menigte uiteen en deed eenige arrestatien. Tot zoover de politieke demonstration. De Boulevard Montmartre is de geliefkoosde wandelplaats der Parijsscbe bougeoisie. Geen wonder dat den volgenden avond de Parijzenaars in grooter getale nog dan gewoonlijk zich daar vertoonden om te zien of er ook op nieuw iets gaande zou zijn. Gelijk meestal bij dergelijke gelegenheden, (wij hebben het hier te lande gezien tijdens het Rolterdamsche oproer,) was nieuwsgierigheid oorzaak, dat de bewegingen zulk een ernstig aanzien verkregen. De flaneurs beschouwden de zaak als eet) prettige uitspanning, zij konden ongedeerd getuigen zijn van het leven en de beweging, veel piqunnter dan een vasteii-avond. Hunne verwachting werd niet teleurgesteld Diugsdng-avond hadden er op nieuw volksoploop?» plaats, maar intusschen van geheel anderen aard dan den vorigen dag. Groote troepen straatjongens en andere schreeuwers schepten vermaak om op de hoeken van straten de politie uit 4e jouwen en. uit te fluiten onder het zingen van allerlei straat- refreinen deed de politie naar die zijde een uitval, zoo ontweken zij door de naastvolgende straat en floten de sergCnts-de-ville achter den rug uit. De nieuwsgierige menigte maakte zich met dit alles vrolijk en hel moest tot haar eer gezegd worden dal zij telkens blijken van goedkeuring gaf wanneer het der politie gelukte enkele belhamels in handen te krijgen. Bij dergelijke standjes bepaalde het zich dien avond; Woensdag hadden on geveer dezelfde tooncelen plaats, en ook Donderdag. Evenwel was gedurende do heide laatste dagen de toeloop van nieuws gierigen hoe langer hoe grooter geworden en wat men als naar gewoonte niet scheen te hegrijpen was, dat een opge drongen menscheumassa, al is zij met de meest vredelievende bedoelingen ooggetuige van een oproer, echter van zelf de be wegingen der openbare magt aanmerkelijk belemmert. Om de woestelingen uiteen te jagen moest van tijd tot tijd een uitval worden gedaan, en het is duidelijk dat daardoor ook menig nieuwsgierige in gedrang geraakte; hierdoor ontstond ontevreden heid tegen de politie cn menigeen die tot nu toe rustig was geweest sloot zich aan hij de oproerlingen in plaats van het woelig tooncel te ontwijken en zoodoende verdere onaange naamheden te voorkomen. Wanneer eenmaal een volkshoop zich aansluit en zich magtig gevoelt tegenover de gewapende magt, dan is er geen enkele beweegredennoch politieke noch persoonlijke noodig, om hem tot baldadigheden te doen overgaan, liet is een roeseen koorts een waanzin die onwederstaanbaar medesleept en aan stekelijk werkt op de omgeving. De ruwe kracht ontwikkelt zich op verschrikkelijke wijze cn weet van geen wijken zij vindt zich magtig tegen alles wat haar wil sluit in haar dolle vaart. Zoo ging het ook hierer werd geen storm gcloopeu op politiehureanx, noch op de prefectuur, noch op de Tuilerien, noch op eenig publiek gebouw zelfs eu dat was toch noodig wanneer de beweging eene politieke strekking had. Ook werd er niet aan gedacht om de woningen van Favre Thiers of Gamier met een bezoek te vereeren maar het volk drong in zijn overmoed eti baldadigheid eenige slecht befaamde huizen binnen waar het meubilair werd vernield en plunderde een wijnhuis welks inhoud strekte om de opgewondenheid der aanvallers te vermeerderen. Men kan moeijelijk veronderstellen dut die feiten plaats hadden ter eere van Rochefort. Intusschen was dit straatschandaal zoo omvangrijk, dat de politie alleen niet bij magtc was het te keeren zoodat de garde van Parijs, deels te voet, deels te paard hen te hulp kwam. Schoonvegen van den wegdat was het ware woord voor den uitval die plaats had. De garde te paard hield het midden van den Boulevard terwijl die te voet aan weerszijde met den blanken sabel gewapend zich in stormpas onder het. roeren van den trom over dc trottoirs voortbewoog. Alles stoof uiteen en verdween in de aangrenzende stratenmaar zoodra was de patrouille niet voorhij of uit die straten stroomde de menscheumassa op nieuw voorwaarts. Ook die zijwej moesten dus worden ontruimd maar van het oogenblik dat dc ruiterij zich derwaarts bewoog maakte een bende gebruik om een baricade op te werpen. De maatregel des keizers die de straatsteelten van Parijs door mnc-ndam en asphalt liet vervangen heeft zijne uitwerking niet gemistde Boulevard moest worden versperd inct meubilair uit het naburige Café des Variétés, met den inhoud van het omnibus-bureau cn met de kiosken op den Boulevard aanwezig. Inderdaad gelukte het den vindingrijken Parijzenuar om het gemis aan straatstcenen te vergoeden er is eene barricade geweest. Meent echter niet dat op die klassieke volksfortificatie een leuze werd gehoord of een banier geplant. Ook zij strekte enkel cn alleen om de lcavallerie Ie sluiten in haar vaart, en zoodoende vrij Ie kunnen tieren cn schreeuwen op het terrein dat haar ontzegd werd. Maar de politie wist de bende iu te sluiten en de barricade was met verwonderlijke snelheid verlaten eu opgeruimd. Ecu oogenblik kreeg de zaak een zeer ernstig aanzien toen iu de Rue Dronot de winkel van een - wapensmid werd bestormd; door krachtige maatregelen wist de politic dien aanval te doen mislukken. De sergents-de-ville zoowel als dc troepen hadden uitdruk kelijk in last om geen gebruik te maken van vuurwapenen zoo lang niet uit het volk geschoten werd van daar dal tot nu toe geen schot is gevallen. Het telegrafisch berigt van Hnvas, had veel van een regerings- telegrnm thans echter blijkt dat het daar vermelde volkomen juist was. De geest der bevolking is uitmuntend op tallooze plaatsen heeft dc burgerij dc openbare magt geholpen in het arresteren van belhamels; nergens is eene poging gedaan om de gevangenen te bevrijden. Op het plein voor het raadhuis o. a. heeft men met verbazing gezien hoe de volkshoop zich ontsloot om tw'ee politieagenten die vijf gevangenen hadden gemaakt een doortpgt te laten. Toen de troepen Vrijdag-avond huiswaarts keerden werden zij overal met de toejuichingen van het publiek begroef dezelfde blijken van goedkeuring' gingen op uit de digle volksmassa toen de talrijke gearresteerden den volgenden ochtend onder buitengewoon sterk geleide naai de Conciergerie werden gebragt. Iedereen ziet in de beweging slechts een uiting van moedwil en baldadigheid van een opgewonden bende canaille, en ieder verlangt dat de circulatie op de straten weder veilig zal zijn en dat personen en eigendommen legen dien moedwil gevrij waard zullen wezen. Raspail heeft zich met eene proclamatie gerigt tot zijne medeburgers om zijne hooge ontevredenheid over .het gebeurde te helooneu, en tot rust nan te sporen dc overige kandidaten hebben zich geene partij gesteld in de zaak. De Gautois beweert wel dat »van onbekende zijde" geld aan de oproerlingen wordt uitgedeeld maar hij welk oproer wordt dit. niet rond gestrooid? Tot nu toe blijkt, van dergelijke machinatie niets. Natuurlijk heeft het ook thans niet aan bon-mots ontbroken. 'In de Rue Drounot ging in het drukste van de beweging plotseling voor het huis 110. 48 dekreet: »Vive l'Empcreur!" op; een spotvogel antwoordde: sc'est Rouher," en onder den schaterlach van liet publiek, en de kreten: »va-t' en roué!" werd de ontijdige bonapartist van het terrein verwijderd. De Figaro maakt, zich vrolijk over de onlogische Parijzenaars, die al gillende »Vive la Lnnlerne!" de straatlantaarns afbreken. Parijs is thans weer rustig; de orde is hersteld, alleen de regters van instructie hebben de handen vol met het. hooren der verschillende deelnemers aan het schandaal. Zij zullen er te vergeefs politieke misdadigers zoeken. Antwerpen, 13 Junij. Sedert eenigen tijd was liier eene vrouw van haren man gescheiden en in eene afzonderlijke woning gehuisvest. Gisteren begaf zich de man ten huize zijner vrouw, vermoedelijk met het doel om haar in der minne over te halen of wel met geweld te dwingen in de gemeenschappelijke woning terug te keeren en ten einde dit doel te bereiken begon hij met haar het voorstel te doen om te zaraen in eene naburige herberg een glas bier te gaan drinken. Toen echter dit voorstel halstarrig van de hand werd gewezen, haalde hij eene pistool voor den dag, welke hij op zijne vrouw afschoot, ten gevolge waarvan deze iu den schouder getroffen doch gelukkigerwijze niet gevaarlijk gewond werd. De dader is onmiddellijk iu hechtenis genomen. Antwerpen, 15 Junij. Men zal zich de geweld dadigheden herinneren die een paar maanden geleden op het eiland Walcheren door Nederlandsche werklieden op Belgische mede-arbeiders werden gepleegd. De met geweld verdreven Belgische werklieden waren onder den indruk van het gebeurde in hun land teruggekomen met het voornemen zich daarover te wreken, aan welk voornemen zij ongelukkigerwijze uitvoering gaven. Dien ten gevolge werden vijf personen waarvan er vier verschenen voor de correctionele regtbank alhier ge dagvaardbeschuldigd van moedwillige mishandelingen en verwondingen te hebben toegebragt aan zekeren Jan Baptiste Brouwersof althans daaraan regtstreeks te hebben deelgenomen. De regtbank heeft overeenkomstig de conclusiën van het openbaar ministerie den niet verschenen beklaagde tot eene maand en de overigen respectievelijk tot 14, 10 en 8 dagen gevangenisstraf veroordeeld. Groningen13 Junij. De tentoonstelling van photografien, natuurzelfdrukenz., bij gelegenheid van de vergadering der leden der Nederl. Maatschappij van Nijverheid, in de volgende maand hier te houden, be looft luisterrijk te worden. Uit Petersburg, Berlijn, Weenen, Hanover, Parijs, Londen, Boston, New-York, uit Belgie en ons vaderland zullen producten dier kunst, daartoe ingezondenworden tentoongesteld. Leeiiwarden13 Junij. Gisteren is alhier, onder voorzitting van den heer J. van Loon Jzn.de jaarlijksche vergadering van het Selscip foar f rij see taal in scriftenkinnisse gehouden. Door den heer K. A. Aarts- ma, van Berlikum, werd eene rede in het Friesch gehouden „Hoe het dragen van oorijzers in de mode was gekomen," naar aanleiding eener sage. Er werd besloten de volgende algemeene bijeenkomst (in 1870) te Grouw te houdenals eene hulde aan de nagedachtenis van de heeren Dr. J. Halbertsma en Dr. E. Halbertsma beide aldaar geborendie zulk een grooten stoot er aan hebben gegeven dat de Friesche taal veel meer dan vroeger wordt beoefend. Verder is besloten dat in het najaar van 1869 zal worden gevierd het 25jarig bestaan van het Selscip. Groing'a, (Friest.and) 14 Junij. De ten overstaan van de notarissen Maagsma te Sneek en Leeuwarden, op den 12 Junij jl. gehouden verknoping van eene zat he en landen te Schaniegoulum leverde, ten bewijze van de toenemende waarde van den grond in de provincie Friesland, nog veel treffender uitkomsten op dan die der zat he en landen te Bnrgwerd, 11. Vrijdag medegedeeld. De eerste, groot 14 bunders 92 roeden, bragt aan koopsom, taxatiesom en kosten ƒ40,995 opende laatste, groot 47 bunders 33 roeden, eene waarde van p. m. ƒ100,000, makende per bunder voor de eerste ƒ2747 en voor de laatste ƒ2112. Deventer, 12 Junij. M ejv. Delden, die her onlangs overleed legateerde vrij van suceessieregt ƒ2000 aan de Lu- thersche armen en 1000 aan de kerk dier gemeente, ƒ500 aan Mettray cn een gelijke sum aan bel Blinden Instituut te Amsterdam, cn bet Doofstommen Instituut te Groningen. ïlnkhiiizeii 9 15 Junij. De runderziekte, die hier vóór eenige weken bij een veehouder uitbrakis thans gelukkig geweken zonder dat do besmetting zich tot andere stallen heeft uitgestrekt. Het geheele ver lies bedroeg twaalf koeijen. Alkmaar,13 Junij. De welgezinden van ons district verheugen zich. De luitenant- generaal Knoop verwierf 106 stemmen meer dan jonkr. mr. C. van Foreest. Van de 1106 kiezers die hun biljet met den naam van den goachten Heiloïr jonkheer hebben ingevuld, zijn er nog talrijk die 's mans denkbeelden omtrent de openbare school veroordeelen. Velen hunner hebben niet kunnen nalaten daarvan op het stembiljet te doen blijken. 't Is een schoone strijd geweest, een strijd wanneer men het beruchte strooibiljet en een even onedele cir culaire uitzondert voor een beginsel, waarbij geene poging is gedaan om het karakter der geachte kandida ten te benadeelen. Van de 2967 uitgegeven stembriefjes zijn 2333 inge komen. Daarvan waren 10 van onwaarde, hoofdzakelijk, en dit is merkwaardig genoeg, doordien het zegel der gemeente ontbrak. Van deze waren weder de meeste met den naam van den candidaat, die de zege heeft behaaldvoorzien. Amsterdam 13 Junij. Gisteren namiddag is eene dienstbode, bezig zijnde de glazen te reinigen in een der bovenlocalen van het Amstelhoteluit het raam gevallen tengevolge waarvan zij oogenblikkelijk den geest gaf, terwijl een der knechts, welke haar trachtte te grijpen eveneens naar beneden stortte en in een zorgwekkenden toestand verkeert. 'sGraycnhage, 12 Junij. Men verzekert dat de Onderkoning van Egypte binnen korten tijd in de residentie wordt verwacht. 's Gravenliage, 16 Junij. Heden heeft het provinciaal geregtshof in Zuid-Holland uitspraak gedaan in het vierde regtsgeding betreffende de ltotterdamschc ongeregeldheden. Het hof heeft den zesden beklaagde Bunk vrijgesproken van het hem ton laste gelegde misdrijf' van brandstichting, doch schuldig verklaard aan vernieling van openbaren eigendom en hem veroordeeld tot eene correctioneele gevangenisstraf voor den tijd van twee jaren. De tweede en derde beklaagden de Heer en Rueb, zijn door het hof schuldig verklaard aan rebellie en veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van zeven jaren. De vijf overige beklaagden zijn vrijgesproken. Een 68jarige grijsaard stond Zaturdag voor het Prov. Geregtshof van Zuidholland teregt, onder de vreeselijke beschuldiging van een valscheti eed te hebben afgelegd ten voordeele van een beklaagde. De beschuldig de zou namelijk bij de behandeling eener correct, zaak voor de regtbank te Rotterdamten voordeele van den toen beklaagde een getuigenis hebben afgelegdgeheel in strijd met hetgeen door vijf andere getuigen was verklaard. Deze getuigen waren ook thans weder voor het Hof verschenen eti hieven hunne verklaringen vol houdenterwijl de beschuldigde er bij bleef, dat zijn getuigenis, voor de Rotterdamsche regtbank afgelegd, overeenkomstig de waarheid was. Op de pleidooijen van den heer advocaat van Voorts Vader, en in strijd met het requistoir van het openb. Min., dat schuldig verklaring en veroordeeling tot eene vijfjarige tucht huisstraf eisehte, heeft liet Hof, op grond dat het niet overtuigend was gebleken, dat dc beschuldigde eene met de waarheid strijdende beëedigde verklaring had afgelegd, den beschuldigde vrijgesprokendie onmid- delijk op vrije voeten werd gesteld. ^evoïilnnizioii9 Junij. Gisteren werd alhier de eerste steen gelegd van de brug, die voor den spoorweg j 'sflage Gouda over de vaart gemaakt moet worden. Vele personen waren hierbij tegenwoordig en onder het aanheffen van een luid »hoerawerd de plegtigheid verrigt. Na afloop daarvan vereenigde men zich om den dag feestelijk te vieren. Bij het werk wapperde de nationale driekleur. On-wei-liei'ïc (in Düiveland). 16 Junij. Gisteren avond omstreeks 9 ure woedde boven deze gemeente een hevig onweder, en weldra ontdekte men brand in de nabijheid van het dorp. De bliksem was geslagen in de schuur van de Gebr. van Oeveren aan de onde sluis, met dat noodlottig gevolg dat genoemde schuur met het wagenhuis, benevens het zich daarin bevindende, waaronder eene vaars een os en twee geiten een prooi der vlammen is geworden. Door den harden wind was aan geen blusschen te denken doch met behulp der spoedig toegesnelde brandweer dezer gemeente mogt het gelukken het woonhuis te behouden. Het verbrande was verzekerd in de Bossche assurantie-maatschappij. ^ioi-ilizieo 17 Junij. De 51ste verjaardag van H. M. de Koningin en dc 30jarige echtvereeniging van Z. M. den Koning en H. M. de Koninginwerd heden alhier gevierd door het uitsteken der vlag van de open bare en vele particuliere gebouwen, benevens het spelen van liet carillon. Door wijlen Mevr. de wed. Snouck Hurgronje, geboren Schorer, te Middelburg, is aan de Confessioneele Vereeniging te Utrecht gelegateerd het door haar ge stichte Evacgelisatielokaal te Domburg, benevens eene inschrijving op het grootboek der 2'/2 pCt. Nationale Werkelijke Schuld van ƒ40,000, om het door haar aangevangene werk aldaar voort te zetten. Uit het Westelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen meldt men ons: Naar wij vernemen is aan de heeren Smit en C°. te Ridderkerk vergunning verleend tot het daarstellen eener stoombootdienst tot vervoer van passagiers en vrachtgoederen van Neuzen naar Hansweert (kanaal Zuid-Beveland) en tnsschengelegen plaatsenin aan sluiting met de stoombooten „Telegraaf," varende tus- achen Rotterdam en Antwerpen. Door de inrigting van deze dienst zal aan veler verlangen voldaan worden met het oog op eene spoedige en min' kostbare over tocht naar het noordelijk deel dezer provincie naar Holland, enz. enz. Door den spoorweg verbonden met het door een aanstaande stoombootdienst met het Noorden zal het reizen onzer buren minder bezwaar opleveren en minder kostbaar zjjn dan ons. Als men van de stoomboot „Stad Vlissingen" gebruik maakt (en niet altijd is er een andere reisgelegenheid) is het ten minste geen uitzondering, maar regel, dat mpfi ^jigen onderweg moet zijn, om uit Holland ƒ11 M;t,. distnc| te komen. Wij misgunnen niemand iet/, tfe hopen hartelijk dat er spoedig gunstige verandering ÏKoahe. Hebben wij eenigen tijd geleden-*geroeid dat de heer I. L. Pinto LJz., chr. dentist^ tV Middeling, door de Ver. Staten van Amerika, was gebr-êveteerd thans kunnen wij mededeelen, dat genoemde hêer^dbor de bevoegde autoriteiten de vergunning is verleend tot het uithangen en voeren van het wapen dier Staten; zeker als een bewijs van erkenning van verdiensten en hulde aan de spreuk: de kunst veredelt. Te Breda heeft Vrijdag plants gehad. Een optngl inél de strut en, met hiaat' eene groote demonstratie muziek en fakkellicht trok door waarop geschreven stond: »lluMc K ,np, a:m Pijpers en ami liet lilierulisipc," Het volgende lezen wij in de Liverpool weekly Mercury van 22 dezer: Een Madridsch correspondent schrijft: „Een akelig voorval veroorzaakte hier (Madrid) eene ongewone opge wondenheid. Binnen eenige honderde 4'llen van de Plu/.a de Dos Maijs is eene plaats genaamd, de Cruz del Queina- doro. Door die Plaza werd laatst eene nieuwe weg aange legd en door de ongelijkheid van den grond moest er eene vrij diepe ingraving plaats hebben. De werklieden, hier mede bezig, ontblootten verscheidene eigenaardig er uit ziende, onregelmatig horizontale lagen. Bjj onderzoek vond men er stukken verkoold hout en asch in; klaar blijkelijk de overblijfselen van een geweldig vuur. De nieuwsgierigheid was spoedig opgewekt en bij onderzoek bevond men in deze onoogelijke „strata" vetstof op den tast op boter gelijkende. IJzeren ringen werden opge gravenmenschenbeenderen, een schedel en een bos lang haar afkomstig van eene vrouw. Al deze dingen waren min of meer verkoold. Sommige ijzeren stukken waren gedeeltelijk gesmolten en het weefsel der beenen door- mengd met zand was duidelijk te onderscheiden. Ook een mondstopper kwam voor den dag. De vraag wat al deze treurige gedenkteekenen waren, wa? spoedig beantwoord. Het veld van de Cruz del Quemadoro was de plaats waar de Inquisitie eenigen harer slagtoffers hun lot deed on dergaan. Hier werden de ijzingwekkende bewijzen der afgrijsselijke feiten op eens aan het licht gebragt, waarvan voor twee eeuwen deze plaats het tooneel is geweest. Op den 12den Mei 1669 werden 83 ketters, waaronder 20 Joden van welke 5 vrouwen, op deze zelfde plek ge offerd. De brandstapel was 80 voet lang en 7 voet hoog. Eene groote menigte woonde het „auto da fé" bij, en na afloop der verschrikkelijke ceremonie begroef het volk de overblijfsels der slagtoffers onder aardhoopen. Deze on regelmatige „strata" zijn de zwijgende getuigen der snoodheden, gepleegd in den naam der godsdienst. Uwen correspondent vroette met zijn vinger een geheel wervelbeen, een gedeelte van een scheenbeen, een frag ment van een schouderblad met een gat er door heen en een stuk van een rib op, alle welke voorwerpen de teelte nen van het vuur droegen. Twee karrevrachten van over blijfselen dezer soort zijn vervoerd en behoorlijk begraven geworden. De Quemadoro wordt zoo druk door relequiën- zoekers bezocht en het onderzoek in deze strata zoo uit gestrekt dat de auihorifeiten het terrein afgesloten en den toegang verboden hebben. Men is voornemens een vierkant stuk gronds af te zonderen om er een monument op te rigten." Gr« ujgde borijgten. Het oude Daantje te N. behoeft op den hoek van de kerk te Znu niet meer te komen, daar hij met eene dame te Brouwershaven zoo veel pret heeft gehad met de kermis, dat hij meer pleizier heeft gehad dan te Brusselen nu zingt men „Het gaat mij niet als 'thaantje," Zoo sprak het oude Daantje En bij de mode-pop Moet men toch niet vroeg op. Te Zaamslag begint de oude rum avontuurlijk spel te spelen en begint op glad ijs te komen. Aldaar is verleden week zoo diep in den appel gebeten dat iemand in een bewusteloozen toestand is gevonden en met groote stasie naar zijn huis werd gebragt. Een arbeider te Heinkenszand wordt aangeraden zooveel laster niet te spreken van zijn baas en van zijne mede-arbeiders, anders zal hij bij name worden genoemd, opdat elke hoer zich voor hem kan wachten. Wanneer een organist te N. nog meer zulke lange preludiums maakt, kan men wel eerst naar huis gaan om koflij te drinken. Te Sint-Maartensdijk kan men nog al aardig feest vieren. Onder anderen nam een werkbaas de vlagt naar een scboenmakers-winkel, onder bescherming van eene Hollandsche dame; terwijl Grietje het feest sloot met een zoen. „Een vliegende kraai heeft altijd iets maar een zittende nietszegt een schoenmaker te D.. en hij heeft door lang vliegen te M. een waterhoentje gevangen. Jammer voor het schoone diertje dat het door een pikdraad gevangen is; want het is wind zonder regen, en de hoogste vliegers vallen dikwijls het laagst. Te Ellewoutsdijk wordt een boer aangeraden de politie bij zijne deur te zetten, daar ze anders nog met zijne meid zullen wegloopen. En: 't Kind komt zeker in de val Want zij is zoo razend mal Maar 'tis meest maar om het aas, Om de schijven van den baas. Een dametje uit den fatsoenlijken stand te Zwijn- drecht zegt: dat zij een der schoonste uit den omtrek is, en stelt zich dan ook voor, om verpast te raken aan een der rijkste van die plaats. Maar op den stem dag heeft zij een geweldig standje opgeloopen door fatsoenlijke jongelui die haar gezwets niet langer konden verdragen. Dus: 't Is niet meer zoo als voor dezen Dat dit schoone lieve kind Van een ieder wordt geprezen En van iedereen bemind.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1869 | | pagina 1