Woensdag 10 J an ij 1809. fl! 25s,° Janr^fTïi Nieuwstijdingen. Él van Middelburg en Zierikzee. J mm •m Door den Burgemeester ia bekend gemaaktdat de j Kacleweij zal worden afjfezotvan af den Kprten Blokweg tot aan den omdraai naar de Ronde weelvan at' Vrijdag-avond den 18, tot Woensdag morgen den 23 dezer maand gedurende welken tijd de passage langs dien weg zal yesloten /"ijn. Tengevolge de afschaffing van het zegel op de Dagbladen Advertentiën enz.zal de ZrERlKZEESCHE NIEUWSBODE van af 1 July a. s. rïi-ieraaal per week verschijnen en wel op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag-avond. De abonnementsprijs blijft «loascl tïle, zoodat men alsdan voor f 1.30 per drie maanden in de stad en ƒ1.60 franco per post door het geheele Rijk, Nieuwsboden per week ontvangen zal. Binnen de stad en dit eiland _zal op de .gewone wyze Q.vor h/;t bedrag worden beschikt. Ook het plaatsen van Advertentiën wordt door het afschaffen van het zegelregt veel minder kostbaar. Het is inzonderheid de kleinhandel, die wij op merkzaam maken op de goedkoope wijze waarop hij zijne waren in den Nieuwsbode zal kunnen aanprijzen of het ontvangen van nieuwe waren aankondigen als men zich op kortheid toelegtdaar de prijs der Adver tentiën slechts 10 Cts. per regel bedraagt. Van af 1 July a. s. worden Advertentiën voor den dienstbaren wtaiftrt, namelijk aanbiedingen of aanvragen van Knechts en Dienstmeiden geplaatst si BO Cts. per Artvei'tontic, mits a CON TANT en franco te bezorgen aan het Bureau van den Nieuwsbode. Voorts zal door uitbreiding van Redactie en vermeer dering van Correspondenten getracht worden den inhoud meer en meer te verbeteren zoodat het publiek dooi de afschaffing van het zegel ruimschoots zal worden gebaat. Op het Postkantoor te Zi.eri.kzee zijn over de eerste helft der maand Mei onderstaande brieven bezorgd geadresseerd aan personen, wier namen ter plaats van bestemming onbekend zijn, als: een aan JOHANNA KLOET te Burgt. Van het Hulpkantoor St.-Annaland: een aan de GROOT te Rotterdam. Van het Hulpkantoor Brouwershaven: een aan J. C. ELSHOUT te Rotterdam. De uitslag der verkiezingen. De Tweede Kamer der Staten-Generaaluit de ont bindingen voortgesproten was in bijna twee gelijke deelen gesplitst. Zoo het tegenwoordige liberale Kabinet heeft kunnen regeerendan is het omdat de mannen van eeuigszins gematigde richting en de concilianten met de liberalen het ministerie steunden. Eene bepaalde meerderheid was niet ontsproten uit de dagen van woeling en reactie. Afwezigheid van enkelen kon de schaal naar deze of gene zijde doen overhellen. Daarom waren vooreerst de jongste verkiezingen tot vernieuwing van de helft der Kamer en de keuze van 5 nieuwe leden in geheel nieuwe of vergroote districten, te zamen 43 in getalbelangrijk. Maar er was meer. De ultra-klerikale partij deed steeds stouter eisclien op het gebied van het onderwijs. De heer Groen en de zijnen sloten met de Tijd een verbond waaraan vele conservatieven deel namen of veinsden deel te nemen. De neutrale nationale openbare school kwam in gevaar. Dat hebben de liberale bladen zonder omwegen uiteengezet. De heer Groen antwoordde, op eene vergadering van zijne partij te Utrecht met een eisch tot grondwetsherziening. De Tijd verklaarde: ja de neutrale school „moet er op of er onder." En zij zal niet ondergaanwant de natie ziet daarin eene toekomst van verlichting, ontwikkeling, vooruit gang en burgerlijke verdraagzaamheid. De liberale partij zegeviert. Vrij mogen de conservatieve bladen het volk zand in de oogen strooien en spreken van eene uitkomst van de verkiezingen „sterk overhellende naar de conserva tieve richting," elk onbevangen beoordeelaar glimlacht medelijdend over zulke zotteklap. Wij gunnen onze - tegenstanders meer dergelijke triumfen. Welke is de uitkomst? Alle liberale leden, op twee na, zijn meestal met overgroote meerderheid aanzienlijker nog dan vroeger herkozen. Zooals het in Zeeland en in ons district toeging, is 'took elders gebeurd. In een district, Zuidhornkregen de heeren Olivier en Wierda, beide liberalen, zooveel stemmen, dat zij in herstemming komen. De heer Wierda heeft daarna verklaard voor den heer Olivier te wijken. Wij betreuren dus één verlies op 20 plaatsen. De heer Luyben, klerikaal conservatief katholiek, verving den heer Hollingerus Pijperste Breda. De conservatieven zijn niet versterkt door de keuze van het district Tiel. De heer Hasselman vervangt van Lidtli de Jende. De anti-revolutionairen wonnen daal den heer van Lijndenomdat Tiel een lid meer kiest. Zij verdrongen ook den conservatieven ouden heer van Goltste.in te Amersfoort voor den heer van Loon. Maar groot is daarentegen de nederlaagdoor die partij te Zwolle en te Alkmaar geleden. Te Zwolle vervangt de liberaal Jhr. Sand berg den heer Ge/ken. Voor Alkmaar had de heer van Foreesteen schatrijk, daar bemind en bekend bekwaam man zitting. Hij is een tegenstander van allen vooruitgang in Nederland en de koloniën een geestverwant van den heer Groen die hem levendig aanbeval. Alkmaar is meerendeel liberaal; maar het aloude geslacht der Jonkheeren van Foreesten is ingeweven met de geschiedenis van West- Friesland en 16 jaren achtereen werd net oud-lid her kozen. Ditmaal maakte Alkmaar zich vau die personcele sympathie los en koos met 106 stemmen meerderheid den bekwamen ridderlijken generaal Knoop. Geheel Noord-Holland staat aan de zijde van de liberalen. Heemskerk Bz. is herkozenStieltjes vervangt Rochus- sen en mi\ de Langeeen hoofdbestuurder van 't N u t van 't Algemeen Pijnappel. De liberale kandidaten kregen 14- a 1500 stemmen en de conservatieven niet de helft. Hoorn koos den liberaal van Akerlakenin plaats van jhr. de Bosch Kemperdie bedankte. In de nieuwe districten Sneek en Brielle zijn de libe ralen Jdserda en Rombach gekozen. De balans is: dat de liberalen reeds nu 7 stemmen wonnen, de conservatieven 6 verloren en de anti-revo lutionairen 2 verloren en 2 wonnen. In de nieuwe Kamer bestaat eene gedecèdeerde libe rale meerderheid. De oud-minister Win tg ens kreeg een nietig getal stemmen te Dordrecht en den Brielvan Tets leed te Middelburg even groote nederlaag als Pels Pip' Amsterdam. De Algemeene Kiesvereeniging maakt een alleronge lukkigst figuur. Zij beval 27 heeren aan waarvan 5 bedankten en 11 gekozen zijn, die er zonder hare re commandatie ook gekomen zouden zijn. Overal bracht de liberale partijzelfs waar zij zwak is als in Delft en den Hang, een groot getal stemmen uit. Nog in vijf districten moet herstemming plaats heb ben, als Roermond, Haarlemmermeer, Leiden, Gouda en Zuidhorn. Te Leiden en Gouda hébben de conservatieven de Brawn en Taets minder stemmen dan de kandidaten van andere partijen en kunnen alleen de anti-revolutio naire stemmen hen redden. Wellicht zullen deze herstemmingen de liberale meer derheid nog versterken. Wijliberalen mogen gerust zeggen dat de neutrale school er niet onder is en dat wij dankbaar en voldaan zijn- dJtantmjft. Parijs, 10 Junij. De Gazette des Tribunaux geeft het volgende verhaal van de ongeregeldheden alhier Een vijftigtal werklieden en straatjongens trok giste ren avorid tegen 10 ure, de Marseillaise zingende, langs den Boulevard Montmartre. Eene talrijke menigte was op de been. Daar het gezang en gejoel toenamen vatten verscheidene esconades sergeants de ville post bij de Rue Faubourg Montmartre op den Boulevard. Alle koffijhuizen en winkels op deze hoogte werden ten 11 ure gesloten. De Rue Montinaitre werd door de agenten versperdeene compagnie infanterie van de garde de Paris bezette de trottoirs van den Boulevard Poisonnière; een detachement kavallerie versperde den Boulevard. De omnibussen en verdere rijtuigen kregen bevel zich langs zijstraten te verwijderen. Te midder nacht bevond zich nog eene talrijke menigte, grooten- deels nieuwsgierigen, op den Boulevard. Kreten werden slechts vernomen in de nabijheid van de Rue Mont martre (waar de politie post had gevat). De kavallerie stelde zich in beweging en bezette het middengedeelte van den rijweg tusschen den Boulevard Poisonnière en den Boulevard Montmartre. De circulatie op dit gedeelte van den Boulevard werd volstrekt verboden. Op den Boulevard Belleville en op het plein der Bastille hebben, naar men berigt, tegen 8 ure, ernstige ongeregeldheden plaats gehad. Alle gaslantaarns op dien Boulevard en in den Fauburg du Temple werden ver brijzeld eene dagbladen-kiosk werd verbrand en een köffijhuis geplunderd. Tegen half twaalf was de orde hersteld door de politie en een detachement garde de Paris. Op het plein der Bastille vielen dergelijke too- neelen voor, maar de politie wist de orde te handhaven. Er zijn vele personen gevangen genomen. De prefect van politie heeft een proclamatie uitge vaardigd waarin hij verklaart', dat er Dingsdag en Woensdag ernstige ongeregeldheden hebben plaats ge had hij constateert voorts dat de autoriteit krachtig haren pligt zal betrachten. Hij noodigt de goedgezinde burgers voorts uit om zamenscholingen te out wijkeu en zoodoende het ten uitvoer te leggen der wet in de hand te werken die voor de openbare rust waakt. 11 Junij. Gisteren heeft de politie verschillende personen in hechtenis genomen die trachtten den winkel van een wapensmid te bestormen. Eenige redacteurs van dugbladen o. a. van le Rappel en le Reveil zijn in hechtenis genomen. Des avonds hadden er nieuwe wanordelijkheden plaats op den Boulevard Montmartre, op de place de THotel-de-Ville en elders; er werd ge schreeuwd en de Marseillaise gezongen tegen 11 ure hebben een 150 personen op den Boulevard Montmartre de banken en kiosken voor het Café des Variétés omge worpen om aan de kavallerie den doortogt te beletten; de gaspijpen zijn afgebroken. Eindelijk is het de open bare magt gelukt de oproerlingen overal te verdrijven talrijke arrestatien hebben plaats gehad". De ongeregeldheden op den Boulevard Montmartre hadden gisteren een ernstiger aanzien dan die in Belleville. In de voorstad St. Antoine is de rust niet gestoord maar in de aangrenzende straat St. Margiiéritte kon geen politie-agent binnendringen. Sedert 10 ure des avonds zag men er vele roode vlaggen geplant. De groote ophoopingen op het PleiD der Bastille zijn uiteengedreven, zonder dat daarbij van de wapens be hoefde gebruik te worden gemaakt. Op den Boulevard Montmartre werden pogingen gedaan tot het opwerpen van barricades door middel van banken en tafels uit de koffijhuizen, alsook met omvergeworpen kiosken doch de politiemagt heeft de menigte op dat punt ingesloten en 300 personen gevangen genomen. De Keizer en de Keizerin zijn in eeu rijtuig zittende de Rue Rivoli en de Boulevards Sebastopol, Saint Denis, Poissonniére en Montmartre; benevens de Rue de la Paix gepasseerd te midden der toejuichingen der bevolking. Het rijtuig werd door de menigte meermalen staande gehouden, onder de kreten: „leve de keizer! leve de keizerin!" „Wy willen orde en rust!" Heden avond bevond zich een aanzienlijke menigte op den Boulevard Montmartre. Tot op clit oogenblik werd de orde niet verstoord. 12 Junij. De nacht is zonder eenige ernstige gebeurtenis voorbijgegaan. Uit de nadere bijzonderheden omtrent het voor gevallene blijkt bet volgende Gisteren avond ten 8 ure werd in de voorstad Belleville eene poging aangewend, om door middel van planken en omvergehaalde kiosken barricades op te werpen. De huzaren hebben vijfmaal eene charge met de sabel gedaan en de menigte van daar en van het plein der Bastille Verdreven. Bij het uiteendrijven der opeenhoopingen op den boulevard Montmartre werden de kurassiers door de bevolking toegejuicht. Er waren aldaar eene massa nieuwsgierigen op de boen. Eenige oproermakers tracht-, ten eene omnibus om ver te werpen. De politie heeft dit belet; doch die beweging bragt eene paniek te weeg, ten gevolge waarvan een dertigtal personen door het «vAransj onder den voet raakten en gekwetst werden. "'Lr zijn gi'sien-tt merer personen gearresteerd dun de vorige dagen. Het aantal wordt begroot op 600. De politie en de troepen werden hij hunne terugkomst aan het gebouw der Mairie rue Drouot door het volk met gejnig begroet. Blijkens de tot middernacht ontvangen telegrammen uit de departementen was het aldaar overal rustig. -• 13 Junij. De menigte, in den afgeloopen nacht op de been was minder talrijk. Patrouilles eavalarie doorliepen de straten. De rust is algemeen. Een dertigtal personen zijn hier en daar door de burgerij op de Boulevards gearresteerd. Loklcn, 8 Junij, Onder hen, die bij de op heden gehouden verkiezing hunne stem uitbragtenmerkte men op den oud-hoogleeraar van Hengel, die ofschoon bijna 90 jaren oud, zich naar het stembureau liet rijden en letterlijk de trappen van het stadhuis werd opge dragen. Zulk eene belangstelling op zóó hooge jaren is zekerlijk wel waardig vermeld te worden. De heer II. W. Wierda, die na Mr. N. Olivier te Zuidhorn de meeste stemmen verkreeg, heeft bij adver tentie verzocht, bij de herstemming niet verder in aanmerking te komen. Gisteren morgen verspreidde zich te 'sGravenhage een ger-ucht vau een gruwelijken moord, die op eene vrouw zou gepleegd zijn. Inderdaad bevestigde zich dit al zeer spoedig. De commissaris van politie Wulffers hiermede bekend gemaakt, begaf zich onmiddelijk naai de plaats van het ongeval, alwaar bleek dat een man zijne vrouw een zeer diepen en gevaarlijken steek met een groot mes in den hals had toegebragt. De vrouw is naar het gasthuis overgebragt terwijl de ont- vlugte dader 0. K., binnen korten lijd door den inspec teur van politie Merts is opgespoord en aangehouden. Hij was eerst kortelings uit de gevangenis ontslagen na veroordeeling wegens mishandeling zijner huisvrouw die thans in hopeloozen toestand verkeert. Uovoi'wijls, 9 Junij. Heden had aan de haven werken van het Kanaal door Holland op zijn smalst in de naburige gemeente Velzen een treffend ongeluk plaats. Terwijl acht werklieden bezig waren om vier wagens, elk met eeu zwaar betonblok geladen, te rangschikken, brak een der dwarsléggers van den Steiger waarop ze geplaatst waren, en stortten de wagens en blokken van eene hoogte van 10 tot 12 voet op het havenhoofd; met het ongelukkig gevolg dat twee der arbeiders, namelijk een Engelschman en één uit deze gemeente, onmiddelijk dood waren; vier arbeiders werden ligt gekwetsten de twee anderen hebben geen letsel gekregen. De veronge lukte Engelschman laat eene weduwe met drie kinde ren na. Werkendam15 Junij. Van de 16 sollici tanten welke onlangs waren opgekomen om het ver gelijkend examen als hoofdonderwijzer bij te wonen voor de gemeente-school de Werken is benoemd de Heer P. Boscha, thans hulponderwijzer Zwijndrecht. Breda, 9 Junij. De liefhebberij om elkander een ongeluk te schieten, schijnt hier toe te nemen. Onlangs schoot een officier een zyner collega's met wien hij op eens andeis kamer musiceerde per abuis met een pistool een stuk uit den neusgelukkig kwam dit nog goed teregt. Nu weer heeft een kadetin het kamp bij Tete- ringen, zijn kameraad met wien hij aan de theetafel zat een kogel in clen schouder gejaagd door het onvoorzigtig spelen met een pistool waardoor het schot afging. De kogel is naar men zegtniet uit het schouderblad te krijgen overigens bevindt zich de gekwetste in geen gevaarlijken toestand. 11 Junij. Gisteren heeft de ar- rondissements-regtbank alhier het volgende vonnis uitgesproken J. van Nieuwenhuijzenoud 24 jaren slager te Brou wershaven, thans gedetineerd, was beklaagd dat hij, tijdens hij in dienst was bij zijn broeder O. van Nieuwen huijzen slager te Brouwershaven eenige gelden welke tot betaling van rekeningen strekten en hem ter hand gesteld Waren, niet verantwoord, doch onder zich ge houden had. Van het vonnis der arrondissements-regtbank te Zie- rikzee, waarbij de beklaagde vrijgesproken werd van bet hem ten laste gelegde, is de officier van justitie aan die regtbank in hooger beroep gekomen, tengevolge waarvan het provinciaal geregtshof in Zeeland de be handeling der zaak naar de regtbank alhier verwezen heeft. De regtbank heeft den beklaagde wegens gebrek aan wettig bewijs eveneens vrijgespoken. Door gedeputeerde staten van Zeeland is aan de firma Fop Smit O0., te Ridderkerk, eene voorloopige vergunning verleend voor een stoombootdienst, tot ver voer vau passagiers en goederen, tusschen Neuzen en Hansweert, in verband met den stoombootdienst Telegraaf, tusschen Antwerpen en Rotterdam. Zier-ilkizee 15 Junij. Naar wij vernemen zal aanstaanden vrijdag het eerste Zomer-Concert op Parldust uitgevoerd worden. Het programma is zamengesteld als volgt1°. Feest-Marschvan A. Piek. 2°. Koor uit Nebucadnezar van Verdy. 3°. Tansbrüder-Walzer, von C. M. Zichrer. 4°. Priesterkoor uit „die Zauberflöte," van Mozart.5°. Marschvan A Pick. 6°. Blondin Polka, van C. M. Zichrer. 7°. Am Meer, solipïQor Althoorn van F. Schubert. 8°. Duet uit de 4 „Tancred" van Rossini. 9°. Freikugeln Quadrille Strauss. - De leden der tweede Kamer van de staten-generaal zijn bijeengeroepen tegen Donderdag 17 <jezer. Z. M. heeft benoemd tot kolop/$l\by. ctg.fityf van de infanterie, de 1 uit.-kol. A. EnaelOharl/^ohve'^eur der Kon. Mil. Acad. Op de'den lOden Junij 11.-te Qostburg gehouden afdeelings-tentoonstclling van vee ten'weHtfctfigen; waren aaugehragt: 10 paarden wan ronden. 3 bptigsUui, cf stuks hoornvee, 13 schapen", 62 nieuwe bDyqW'eterile werk tuigen, benevens nog een paar hand- werktuigen. Onder anderen werden der bekrooning waardig geachte Werktuigen aan ge bragt door de heeren Massée te Goes, Stout te Tiel, Z. O. Salomé te Nieuw- vliotKense _te Nieuwvliet, Plassehe ate^Qostburg j. van de Sande te Sehoondijke en de B ra uw er te Groeue. De marinier die op den 1 Junij jl. bij bel seliijGeliii-lcu ernstig verwond is geraakt, is gisteren avond aan de gevolgen duauvau overleden. Gemeiig'do Pn'figteii. De hoogwijze conservatieve heeren hebben altijd be weerd, dat het onmogelijk was om op Java een spoorweg te leggen, terwijl de Amerikanen een spoorweg hebben gelegd die honderde uren lang is. Wat dus in Amerika op zijn breedst kon, moest op Java op zijn smalst niet kunnen hoewel de baan meer dan half voltooid is. Is het dus niet noodzakelijk dat zulke onkundige ineuBchen uit de rege ring worden geweerd en door wetenschappelijke mannen worden vervangen? De verkiezing is bijna overal boven verwachting goed uitgevallen, en valt de herstemming nu ook nog gunstig uit, dan zal er minder in de Tweede Ka mer getwist worden en meerder werk afgedaan. Er mogen nu wel nog wat gespikkelde bokjes onder de kudde zijn, maar die zullen zich wel schikken naar het noodlot; die zullen wel eens blazen, maar niet bijten, even als de gan zen. Nu er een spoorweg legt van San Francisco naar New-York, zal inen, des noods, van San Francisco naar Petersburg kunnen komen, in vier weken, eene reis waar voor men vóór eene halve eeuw, ander halfjaar noodig had. Dus, dit had Napoleon I moeten kunnen, en hij had het kunnen doen want in 1809 kwam er een Amerikaan bij hem te Parijs, die hem een geheim wilde mededeelen, en zeidedat hij schepen kon maken die kunnen varen tegen wind en legen stroom, zonder masten en zonder zeilen, alleen door damp dat hij een ijzeren baan kon leg gen waarop wagens rolden zoo snel als een vogel kan vliegen, waarmede hij een leger met kanonnen en paarden honderde uren ver in een paar dagen kon brengen, waar mede hij Rusland en Engeland zeker kon overwinnen. Maar Napoleon dacht dat die man niet regt bij zijn hoofd was, en lachte hem uit. En toch heeft hij de waarheid er van gezien; want toen hij-in 1815 niet den Nordhumber- land naar St.-Helena werd overgevoerd, zagen zij op een morgen in het midden van don oceaan in de verte een rookkolom die snel naderde. Niemand begreep wat dit wezen kon, en het was de eerste stoomboot die van Ame rika naar Europa overstak, en den naam voerde van den man die dit in 1809 aan Napoleon wilde mededeelen. Toen hij in de kajuit kwam legde hij zijn hoofd in zijne handen en zeide tegen den generaal Bertrand: »Toen ik dien man uit de Tuillerien wees, heb ik mijn keizers-kroon weggeworpen Midrleb'n van Yervoer. SPOOIiBOOTDIENST Corresponderende op den Stsisits-uspooi.'we •J TJ IV IJT 1 8 <5 O. Van MIDDELBURG: Woensd. 16'smorg. 9,u. Dondcrd. 17 6,— V rijdng 18 6, 18 'sriam. 5,30 Zatimlag 19'smorg. 10,15 Maandag 21 5,30 21 's nam. 2 Dingsdag 22'smorg. 10,15 Van ZIERIKZEE: Woensd. 16'smorg. 6,u. 16 'snato. 6, Dondcrd. 17 6, Vrijdag 18'sinorg.10,45 V. Zuturdag 19 6,30 19 'snam. 6, Maandag 21 'smorg. 10, Dingsdag 22 5,»V. 22 's narn. 5,30 V. Woensd. 23'smorg. 10,45 Woensd. 23 5,30 7> 23 'snain. 2,30 De reizen via Veere (naar den waterstand voorbe houden) zijn met "V" aangeduid. 9V Wrtienit i««. OSÏtSSSK SOjarijyc Eclitverecni^in^ 3.?.;:.:r.c.ö m VAN C. A. VLAANDER E N D. BERM AN. Duivendijke 9 Junij 1869. HüNNE DANKBARE KINDEREN. sè 1} m «p Ondertrouwd; L.' DE VISSER en Dreischor, P.a van POPERING. 12 Junij 1869. Algemeene kennisgeving. Den 12 Mei 1869 overleed te Boston Highlands Noord-Amerika, de heer J. J. de MOOR, in den ouder dom van 83 jaren en 6 maandenvroeger Geneeskun dige te Nieuwerkerk in Duiveland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1869 | | pagina 1