ZIERJKZEESCHE NIEUWSBODE. \o. 2652. 25s,%laar«£ Zaturdag 12 Juni] 1869. Uitslag der Verkiezing ÉÉN LID Nieuwstijdingen. Het GEMEENTE-BESTUUR van Zierikzee t zalop Woensdag den 23 Junij, eene Al«;e- meene Schouwing; over al de Buurtwegen en Voetpaden in deze Gemeente houden. Iïoof<Ilïies<listriet Zierikzee. voor der Twéede Kamer der Staten-Generaal, op junij ïseo. Uitgebragt 978 stemmen. Van onwaarde en in blanco 21 957 geldige stemmen. Volstrekte meerderheid 478 stemmen. Hiervan verkregen de Heercn: J. J. van KERKWIJK788 stemmen. A. Baron SCHIMMELPENNINCK van der 01 JE39 Mr. D. van WEEL, Az102 terwijl de overige stemmen op verschillende personen zijn uitgebragt, zoodat de Heer J. J. van KERKWIJK is herkozen. doctoraal-examen in de medicijnen en de chirurgie op schitterende wijze afgelegd. Volgens de Indépendance Beige is de toekomstige koning van Spanje eindelijk gevonden. Uit Parijs wordt aan dat blad geschreven dat de keus is gevallen op den jongen hertog van Genua, die thans zijne studiën volbrengt aan de hoogeschool van Oxford. Zoowel Ser rano, als Prim en Topete zijn het, volgens die mede- deeling, eens geworden om dien prins aan de Cortes voor te stellen, terwijl ook de toestemming van Koning Victor Emmanuel en van het Florentijnsche kabinet is verkregen. Prins Thomas, hertog van Genua, is geboren 6 February 1854. Hij zou derhal ve bij bet bestijgen van den Spaanschen troon stechts zestien jaren tellen. Voor den tijd van twee jaren zou een regentschap worden ingesteld. JTrawiitijft. Alkmaar. Gekozen Generaal W. J. Knoop met 1212 van de 2323 stemmen, tegen Mr. C. v. Foreest. Almelo. Herkozen Mr. G. M. van der Linden met 1053 van de 1898 stemmen. Gekozen Jhr. van Loon met 850 van de 1649 stemmen Gekozen T. J. Stieltjes met 1524, Mr. J. Heemskerk Bz. met 1493 en M. J. de Lange met 1360 stemmen. AppinfffKlR»1* Herkozen Dr. R. Westerhoff met 969 van de 1394- stemmen. Arnhem. Herkozen Mi\ W. LI. Dullertmet 1181 van de 2189 stemmen. Assen. Herkozen Mr. L. Oldenlmis Gratamamet 637 van de 804 stemmen. Boxmeer. Gekozen Mr. J. II. L. Haffmans met 1642 van de 2142 stemmen, Mr. Clercx had 585 stemmen. Breda. Gekozen Mr. Lvyben met 1855 van de 3020 stemmen. Brielle. Gekozen Dr. K. A. Rombachmet 567 st. Delft. Herkozen J. L. Nierstrasz C.Jz. met 1046 van de 1927 stemmen. Deventer. Herkozen Mr. G. Dumbar met 1242 van de 1828 stemmen. Dockuin. Herkozen Jhr. Mr. S. W. H. A. van Beijma thoe Kingma met 1043 van de 1635 stemmen. Dor<ireel»t. Herkozen Mr. P. Blussé met 1000 van de 1547 stemmen. Eindhoven. Herkozen Mr. J. B. Bots met 980 van de 1059 stemmen. Groiida. Herstemming tusschen Jhr. Mr. de Brauw met 1122 en Dr. Bosscha met 1066 stemmen. Gorinchcïii. Herkozen Mr. J. Heemskerk Az. met 1088 van de 1769 stemmen. 's Gravenham;e. Herkozen Mr. C. A. van Sypesteyn met 801 van de 1341 stemmen. Haarlem. Herkozen Mr. C. J. F. Mirandolle met 862 van de 1468 stemmen. Haarlemmermeer. Herstemming tusschen de heeren van der Biesen en Rutgers van Rozenburg. 's Hertog;eiihosch. Herkozen Mr. F. J. E. van Zi.nnicq Bergmann met 1574 van de 2237. Hoorn. Gekozen Jhr. Mr. D. van Akerlaken met 342 van de 2262 stemmen. Leeuwarden. Herkozen S. Hingst, met 1230 van de 1708 stemmen. Lcklen. Herstemming tusschen Mr. LI. A. Eeeb en F. H. baron Taets van Amerongen tot Nateivisch. IMaastriclafc. Herkozen Jhr. Mr. P. T. van der Maesen de Sonibreff, met 1005 van de 1097 stemmen. Herkozen Mr. F). van Eek met 1204 van de 1971 stemmen. jNijvMCgreii. Herkozen Mr. C. J. A. Heydenrijck met 1289 van de 1903. RoermojKl. Herstemming tusschen Arnoldts met 798 en Pijls met 781 stemmen. Rotterdam. Herkozen W.A. Vindy Verbrugge met 1127, en F. W. C. Blom 1119 van de 1619 stemmen. Snoek. Herkozen Mr. S. S. Wybenga met 1552, en ge kozen Dr. W. II. Ldzerda met 1527 van de 2807 stem. Tiol. Gekozen Mr. J. J. Hasselman met 1055 en Mr. C. T. baron van Lijnden van Sandenburg met 1052 van de 2063 stemmen, de heeren Knoop en Stieltjes hadden 874 stemmen. TiHvui'g". Herkozen Jhr. Mr. J. B. A. J. M. Ver- heijen met 1298 van de 1588 stemmen. Xltreelit. Herkozen Mr. E. du Marchie van Voort- huysen met 856 van de 1353 stemmen. "Winselaoten. Herkozen Dr. W. J. A. Jonckbloet met 357 van de 463 stemmen. ZuicHiovn. Herstemming tusschen de Heeren Olivier er. Wier da. ZntpliOBï. Herkozen Mr. L. E. Lenting met 1379 van de 2313 stemmen. Zwolle. Gekozen Mr. J. A. Sandberg Jr. met 1094 van de 1930 stemmen. London, 6 Jnnij. De renpaarden van de hertogen van Hamilton en Newcastle zijn dezer dagen in het openbaar verkocht. Naar men verneemt zijn beide Heeren door de weddingschappen op de Derby-rennen geruïneerd. Eene Engelsche daifte, miss Garrett, heeft het Parijs5 JunijBij het gewigt der binnenlandsche aangelegenheden, treden alle buitenlandsche vraagstuk ken op den achtergrond. Aller blikken wenden zich tot de 59 herstemmingen voor het Wetgevend Ligchaam en de belangstelling daarin wordt alleen eenigzins afgeleid doorde groote wedrennenwelke morgen inliet Bois de Boulogne zullen plaats hebben. Bij dezen stand van zaken behoef ik u naauwelijks te zeggen, dat er volslagen gebrek aan nieuws is. Wat de herstemmingen te Parijs betreft, blijkt men het nopens den vermoedelijken uitslag zeer oneens, in de regeringskringen gelooft men aan de overwinning van Jules Favre over Rochefort, aan die Cochin over Jules Ferry en aan die van Devinck over Thiers. Aan meer of min onwettige maatregelen om tot dit laatste resultaat te geraken heeft het van regerings wege waarlijk niet ontbroken. In een myner vorige brieven heb ik u daarvan eenige staaltjes medegedeeld. De Heer Rouland gouverneur der bank van Frankrijk liet de affiches van den Hr. Triers van het gebouw der bank afscheuren maar liet die van d'Alton Shee en üevinck ongedeerd. Ditzelfde geschiedde overigens in de voorstad St. Germain met de affiches van den Heer Jules Ferry. Zekere graaf de Plinsaldie op lieeterdaad werd betrapttoen hij zes verkiezings-plakkaten van den Heer Ferry afscheurde werd voor den commissaris van politie gebragt en de Heer Ferry zal den graaf voor de regtbank van correctionele politie vervolgen. Uit Lavelanet (departement der Boven-Garonne) wordt gemeld, dat een ruim honderd-jarige kiezerreen voormalig chirurgijn der Napoleontische legers, bij de jongste verkiezingen nog te voet zijn kiezerspligt is gaan vervullen, en dat-hij zelfs een der eersten was die bij de stembus verscheen. Zijn zoon een grijsaard van 75 jaren, werd door eene ernstige ongesteldheid van het vervullen van dien pligt teruggehouden. Te Frankfort heeft dezer dagen een verschrikkelijk voorval plaatsgehad. Een meisje, behoorende tot eene rijke familiewelke sedert eenigen tijd in die stad vertoeft, bevond zich ter verpleging in een krankzinni gengesticht, na geruimen tijd verpleegd,te zijn, werd zij uit die inrigting ontslagen en naar hare familie terugge zonden. De ongelukkige was echter verre van genezen want in eene vlang van razernijwelke haar plotseling overviel, bragt zij hare moeder en hare beide zusters om het leven. Het blijkt thans nader dat de geestelijkheid volstrekt niet vreemd is aan de woelingen tegen de Duitschers in het hertogdom Krain, tengevolge waarvan onlangs de bekende ongeregeldheden te Laibach hebben plaats gehad. In de zitting van den Gemeenteraad dezer stad op 1 dezer is namelijk met eenparige stemmen eene memorie aangenomen, waarin de volgende verklaringen voorkomen. De houding der ingezetenen van Laibach bij de laatste verkiezingen voor den Landdag en den Gemeenteraad is het sein geweest tot de vorming eener daartegen vijandige magt bij de plattelands-bevolking. Deze agitatie, waarbij het op eene scheuring tusschen de landen der Kroon was toegelegd werd bevorderd door de toespraken der geestelijkheid en verschillende agenten, die het volk aanhitsten onder voorwendsel dat de volkstaal en het geloof door de Duitschers, als tegenstanders der geestelijkheid, worden te gronde ge- rigt. Het gevolg hiervan was dat eindelijk in stad en land het algemeen geroep opging: „Slaat alle Duitschers dood! Wij zijn de ware meesters des lands! Wij be talen geene belasting meerzoolang de Duitschers daarvan genot hebben en mede ons brood eten!,, Daaruit ontstonden zoodanige ongeregeldhedendat op vele plaatsen de militaire magt moest worden te hulp ge roepen. De Duitschers waren op de openbare wegen en straten hun leven niet meer zeker. Zelfs de leerlingen der middelbare scholen waren zoodanig opgewonden dat zij, met verzaking van alle discipline, zoogenaamde nationale mutsen droegen en optogten hielden, ja tijdens de lessen het werk lieten liggen om vliegende spot blaadjes op te stellen, alles tot uitbreiding der agitatie tegen de Duitschers. Ook het dienstdoend personeel bij die instellingen stond openlijk tegen de directiën en leeraren op, om zich bij die demonstratien aan te sluiten. „De hoofdgrond van al deze verkeerdheden zoo staat er verder in de memorie, ligt in de houding der geeste lijkheid. In plaats van het kwaad door Christelijke liefde en door voorbeelden van Christelijke verdraagzaamheid tegen te gaan, maakt zij juist in de tegenovergestelde rigting krachtdadig gebruik van haren veel vermogenden invloed. Zij doet dit in de Tabor-bijeenkomstenin de pers en in hare aanraking met de leden harer parochiën. Door de politiek met de godsdienst te ver mengen, brengt zij den gezonden en verstandigen zin des volks in verwarring en steunt het opgewonden drijven door de bescherming harer geestelijke magt. Zóó bevordert zij oogmerken die aan de zaak zelve vreemd zijn en inmiddels weet zij zich buiten het bereik der wet te houden.,, Olclemarlct., 7 Junij. Op de onlangs plaats gehad hebbende publieke verpachtingen van hooilanden op de verschillende Broeken en elders in deze en naburige gemeenten, waren de huurprijzen, vergeleken met die van 't vorige jaar, over 't algemeen veel hooger. Onder- icheidene perceelenvooral van inferieure quahteit, bragten circa '/;J meer op. De meeste hooilanden zijn dan ook van gras voorzien en beloven ondanks het gure weder van de Meimaand een goeden oogst. 7 Junij. Heden middag zijn een sergeant der mineurs en een korporaal der infanterie bij het baden in de rivier verdronken. Een treffend voorval is in de afgeloopen week I te Wehl (graafschap Zutfen) gebeurd. Bij het begin van een on weder miste een landbouwer, vader van een talrijk gezin een zijnet kinderen. Hij zocht het, vond het spoedig en keerde met het knaapje naar zijne woning terug. Het onweder duurde intusschen voort. Op eens trof de bliksem den landman en doodde hem. Het kind, dat hij aan de hand met zich voerde, ziet zijn vader den grond stortenen blijft zelf ongedeerd. Amsterdam, 7 Junij. Zaturdag jl. heeft zicb alhier een man door ophangen van het leven beroofd. De oorzaak moet worden toegeschreven aan zinsverbijs tering. De ongelukkige had eenige dagen te voren zijne vrouw verloren. Deze zaak is des te treuriger, daar hij een oppassend huisvader was en zes kinderen nalaat. Eergisteren morgen is eene vrouw in beschonken toestand in het IJ gesprongen en door eenige visschers op hare kleederen drijvende gevonden tusschen het Schelvischhoofd en den Paardenhoek, die haar dan ook hebben gered en naar hare woning gebragt in de Ba tavierstraat. Groede, 8 Jnnij. Heden bad alhier de plegtige inhuldiging plaats van den Eerw. Heer A. Biestraten, als pastoor bij de R. C. gemeente. Als om strijd bad men zich beijverd deze dag een ware feestdag te doen zijn. Door de kerkmeesters afgehaald te IJzendijke, alwaar ZEw. voor een enkelen dag zijn intrek had-genomen bij den Ew. Deken, werd ZEw. aan de grenzen der gemeente opge wacht door een eerewacht te paard. In het dorp zelf stond het alhier bestaande fanfaren-gezelschap gereed om ZEw. welkom te heeten. Nog waren daar een tiental in het wit gekleede meisjes, die zijn pad met groen en bloemen be strooiden. Een knaapje met een herdersstaf in de hand en een lam geleidende, volgde deze meisjes. Onder het spelen van de muziek trok men nu te zamen naar de voor deze gelegenheid smaakvol versierde kerk, alwaar de plegtig- heid der inhuldiging plaats vond. Dat zoowel Protestanten als Katholieken hunne krach- teiU'hadden ten beste gegeven, om de sierlijke eerebogen te vervaardigen, die op verschillende plaatsen waren op- gerigtmag voorzeker wel als een schitterend bewijs gelden dat in deze gemeente een zeer gewensehte ver draagzaamheid heerscht. Op een der eerebogen las men de volgende dichtregelen Wij roepen, welgemeend, u hartelijk 't welkom tegen En bieden u een wensch uit gulle vriendschap aan: Met bloemen zij uw pad omzoomd en heil en zegen Daal neder op de pas voor u ontgonnen baan. 'Ja, zij het ons vergund, het staamlen eener bede, Dan worde in dit gewest slechts vreugde u toebereid Leef, als uw voorzaat deed, met elk in liefd' en vrede En geld voor ons en u de leus: Verdraagzaamheid. Uit de kerk komende zag ik eenige Kiezers ter stembus gaan. Geheel onder den indruk van den wenschvervat in de slotregels van bovenstaand vers bepeinsde ik zoo hoeveel percent die verdraagzaamheid wel zal rijzen als men er van daag maar voor zorgt, dat we binnen kort scholen hebben voor Roomscke, ProtestantscheLuther- sche jongens enz. enz. Des avonds werd den heer Biestraten door het fanfa ren-gezelschap eene serenade gebragt. Lngez Zierilcasee 10 Jnnij. Volgens de :s>Nieii\ve Bijdragen" van de maand Mei, zijn of komen met 1 Julij a. s. vacant: 34 openbare scholen voflr gewoon lager onderwijs, 8 bijzondere en 4 openbare scholen voor meer uitgebreid lager ouderwijs. Van Terschelling schrijft men het volgende: In het afgeloopen voorjaar zijn van hier naar Noord- Amerika vertrokken 45 personen, als: 1 schipper 12 zeelieden, 3 landbouwers, 4 arbeiders en 25 vrouwen en kinderen, allen met het doel hun geluk in de nieuwe wereld te beproeven. Men schrijft uit Tegelen 5 JnnijOnlangs liet een dief zich des nachts in de kerk opsluiten. Reeds had hij de offerblokken geledigd en verschillende zilveren voorwerpen op het altaar verzameld, om zich daarmede te verwijderen toen hij eensklaps hoort roepen: „Moeder, moeder! sta op, ik moet u wat zeggen," waarop eene stem antwoordde: »ik kom, ik /kom." Verschrikt door deze geheimzinnige zamenspraak, die hij meende op hem betrekking te hebben neemt, de dief, met achterlating der gestolen voorwerpen, ijlings langs een klokkenzeil de vlugt door het venster. Van waar echter die stemmen, te midden van den nacht? Een inwoner dezer gemeente, die het door gebruik van te veel oud bier des nachts dikwijls te benaauwd in het bed krijgt, heeft alsdan de gewoonte het. graf zijner moeder te bezoeken en haar luide al zijne wederwaardigheden mede 1e deelcn. Thans was zijne zuster bevallen en volgens oud ge bruik ging hij der overledene dit aankondigen. Het antwoord had hij zich zeiven gegeven. De commissie tot beteugeling van den paalworm beeft baar mandaat nedergelegd, met de verklaring dat er slechts één afdoend middel is, om de gevreesde vernieling te keereneen behoorlijk drenken van het hout met creosoot-olie. Er wordt verhaald, dat de prijs van ƒ150,000 van de jongste loterij van Volksvlijt gevallen zou zijn in het naburige Voorst, en dat de gelukkige zou zijn den kruidenier Kroononlangs benoemd tot lid van den gemeenteraad. Wij vernemen met zekerheid, dat het groote lot van ƒ150,000 uit de loterij Paleis v. Volksvlijt getrokken is geworden door een bankiershuis te Frankfort a/M Dit huis had 15,000 loten genomen. Den 7 Febrnarij jl. is de Fransche bark Tamaris van Macao vertrokkenaan bogrd hebbende 300 Chi- nesche koeli's, bestemd voor Havanna. Reeds in het begin der reis bleek het, dat de verhouding tusschen Chinesche en bemanning te wenschen overliet. Den 1 Maart zeilde de Tamaris Sttóat Sunda in en de laatste aanteekeningen in het logboek zijn van den 8 daaraan-. ij volgende. Den 18 Maart bragt het Hollandsche schip Maria Elizabeth de bemaning der Tamarismet uitzon- f dering van don gezagvoerder, te Batavia aan. !2ij «aa ha gedurende geruimen tijd in eene sloep te hènbèri rondgezworvendoor de Maria Elizabeth opgemerkt en aan boord genomen. De zwervelingen verhaalden, dat de in opstand gekomen kóeli's hen aan golven hadden prüs gegevenden gezagvoerder nobd^ukende, in hun midden te blijven. Naar aanleiding van \?*r? haal zond de kommandant der zeemagt, schourt^bri'-iiacnU'f - Andreeeaan alle stations-kommandanten bevi^U nn ih> Tamaris te kruisen, wat het gunstig gevolgffieqft gehad dat de kommandant der te Padang gestatiorJoeme yidryèo, de kapitein-luitenant Feldmanden 8 April, - i A~' hoogte van het eiland Nias de Tamaris on.tiWkti honden en op sleeptouw genomen en naar Piidatój bragt heeft, waar zij aan den consulair agen" Frankrijk overgegeven is. De Chinezen hebben zonder slag of stoot zichzelven en liet schip in handen van den kommandant der Borneo gesleïïï. Hun getal was door ziekte, maar ook door strijd, tot 267 verminderd. De gezagvoerder is verdwenen. Volgens het beweren der koeli's is hij, onmiddelijk nadat de bemanning het schip verlaten had, in zee gesprongen. Of hij al dan niet verdronken was, wisten zij niet. De Sum. Crt. voegt -hieraan toe, dat de Tamaris, toen hij de Borneo bemerkte, alle zeilen had bijgezet, om den vervolger te ontkomen, maar vruchteloos; meer en meer won de Borneo in den afstand die dut boord van de Tamaris scheidde, en zond zoodra mo gelijk eene goedbewapende sloep af, om het schip te beklimmen. De Chinezen, voorzeker zich bewust, dat tegenstand hier nutteloos zou zijn, lieten zich, zonder wederstand te bieden, benaderen en gevangen nemen. De gezagvoerder der Tamaris, zou, volgens de verkla ringen der oproerlingen, dienzelfden morgen over boord gesprongen zijn, doch deze verklaring vindt, en dat met regt, bij niemand geloof. Uit vrees, van in hem een wrekend getuige hunner misdaden te zullen krij gen, hebben zij den ongelukkigen man voorzeker om het leven gebragt, hopende zich hierdoor te redden van rle straf, die hen wacht. Wat hiervan zij, dat is zeker, dat de Enropesche bemanning van de Tamaris, met den ln stuurman Lecoeur aan het hoofd, zich aan eene zware misdaad schuldig gemaakt heeft, door den kapitein, op welke wijzo dan ook, te verlaten. De spoorweg van Nieuw-York naar Je stille Zuhlzee is sedert een paar weken gereed. De laatste rail werd gelegd op Maandag 10 .Mei en men kan nu, over Chicago, in eene week sporens (nacht en dag) van Nieuw-York naar San Fran cisco komen. Best is de weg nog niet, gelijk bijna geen enkele amerik. spoorweg onmiddelijk goed kan worden gedoemd. Er zal nog veel moeten worden vernieuwd en hersteld en hel vollend materieel moet gaandeweg worden vermeerderd en ver beterd. Op het oogenblik is ook dit nog schraal, en wat het gemak betreft, niet zeer aanlokkelijk. In Amerika gaat men echter uit van den stelregel: maak eersj tal iterqualiter, een weg, en alle verdere dingen zullen u toegeworpen worden; eu in Amerika gaat die stelregel gewoonlijk door. De makelaars in leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal te Utrecht, hebben maar weinig van hunne artikelen omgezethunne producten waren niet be geerd, vooral niet in Zeeland; want: Hoe mooi het was verzonnen Men wil daar geen baronnen Die men opdringen wil Standvastig zijn de Zeeuwen Zij storen aan geen schreeuwen, Maar zien door eigen bril. Ook niet een Goudriaantje Die draait gelijk een haantje, Dat op een toren staat; Hij draait met alle winden, Geen beter kan men vinden Hoe weinig hij ook praat. Dus al die Candidaten Waar zal men die nu laten? Die gaan in 'tentrepot; Die zal men goed bewaren Tot over een paar jaren, Dan geeft men die cadeau. Onlangs brandde een 160 voet lange brug op den Jeffersonville en Indianapolis spoorweg af, doch werd in 18 uren tijds herbouwd, zoodat de treinen er weer over heen konden loopen. Te Ellewoutsdijk heeft een heerschap geroepen: „Is er iemand die mij eene betrekking kan bezorgen tot het ophalen van stembriefjes, de kerk aangaande, of tot het doen van boodschappen naar bet molentje, tusschen Driewegen en Ovezande, zal eene goede belooning hebben." Iemand te Bruinisse zit aanhou dend te spioneren door zijne glazen naar het werk van het Telegraaf-gebouw, tot hinder der werklieden, en hij heeft er niets mede te maken al meent hij het. „Het is nooit zoo kant en klaar, of het hapert hier of daar," zegt men te Neuzen, „want nu men een stadspomp heeft, zit men weer zonder vuilnis-man." Gevonden in eene kooi van een meerei te S. M.een eitje, maar na onderzoek bleek het banket te zijn, en is nu gesmolten en nu zingt men Waarom niet beter doorgedacht En niet een ei van goud gebragt 't Was niet zoo gaauw vervlogen; Maar zulk een voorwerp van gebak Is in den regel joden-lak Dat wegsmelt voor de oogen. Een trotschen boer onder St.-Abeeft voor genomen, niet meer met een aantal dames op reis te gaan, maar hij zal het nu maar doen met zijn buurmeisjeen: Zij zal zeker zich vergissen Als zij eens dien boer moet missen Maar zij komt nu op de praat, Nu zij met hem reizen gaat. Te Napels hebben volgens de jonsie van daar ontvan gen berigten eenige inhechtenisnemingen plaats gehad welke met de staatkunde in verband staan. Onder de gearresteerden bevindt zich de zoon eens senators.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1869 | | pagina 1