No. 2629. 25sle Jaarg. Woensdag 2 Junij 1869. V erkiezi ngen. I\ NAAM DES VOLKS. van Middelburg en Zierikzee. ZÏERIKZEESCHE NIEUWSBODE. BEIilGT. De inzeiKlin^ cl ex- Adverteiitiën I kan {jesehiedcn tot Dingsdag- 011 Yrijdug- voormiddag- XO urelatei* komende blijven dezelve liggen tot een volgend nommer. Ingezonden stukken moeten één dag vóór cle uitgave worden inge- I leverei. Alle Stukken en Advertentien onlcel strekkende tot aanbeveling van voorgestelde Kandidaten, liim- nen voortdurend, ongeteekend in dit blad worden opgenomen. Overigens wordt eene duidelïjlte onderteekening met den waren naam der Inzenders gevorderd. Altijd be- lioudens eigen oordeel der Redactie of" de kolommen dezer Courant de opname gedoogen. De kandidaten der Algemeene (conservatieve kiesvereeniging). De Algemeene kiesvereeniging lieeffc voor een aantal districten kandidaten aanbevolen. Wat de Algemeene kiesvereeniging wilwat zij is en wat zij beoogt, is noch door de liberalen noch door den heer Groen uit het nevelachtige, duistere, nietszeggende en alleen holle klanken bevattende program af te leiden. Er is geen enkel woord in te vinden dat een beginsel aangeeft. Het lijstje door de heeren te Utrecht opgemaakt bevat geene dan aftredende reactionaire kamerleden en vijanden yan de openbare neutrale volksschool. Maar de liberale kamerleden moeten vervangen wor den bun lidmaatschap is een doorn in het oog der vereeniging. Men gaat daarbij op de wonderlijkste wijze te werk. Hier wordt een liberaal man (als Alberda en van der Sluistegenover liberalen aanbevolen en de heer van der Sluis weigert tegenover Gratama te staan. Elders beveelt men den heer van Tets aan, die beweert, even als van Eekliberaal te zijn. Op andereplaatsen stelt men een mengelmoes van conservatieven anti-revolu tionairen en ultra-Katholieken. Welk beginsel drukt dat lijstje uit, zooals het Haag- sche Dagblad het geeft Wil men met Groenvan Lijnden van Sandenburg Ge f kenHeijdenrijckvan Foreest en van Loon de open bare school vernietigen en de secteschool van staatswege subsidieeren, met wijziging der Grondwet? Wil men met de B-rauw en Heemskerk alleen wat concessien doen aan de bestrijders der schoolwet, die het beginsel zullen verzwakken De conservatieven dragen toch vuur en water aan zij zijn voor en tegen de openbare schoolpraten in en uitmaar nemen zoodoende de kwestie als politiek wapen op en specu- leeren op godsdienstige onverdraagzaamheid. Wil de Algemeene kiesvereeniging stokstijf behoud op koloniaal gebied met van ForeestNierstraszvan Sijpestein en Hgsselman Of wil men behoud met vooruitgang en al de holle phrases die de Branie en Heijdenrijck steeds ten beste gaven, dat is een middenweg tusschen stilstaan en vooruitgaan Of is men met Alberda en van der Sluis liberaal Of wil men zooveel leden der Kamer per 45,000 Protestanten en Katholieken zooals Haffmans en de Tijd willen? Dat alles kan geen sterveling uit de saamgeraapte lijst raden. De aftredende liberale leden moeten weg dat is de eenige leuszij bestreden het vorige incon stitutionele kabinet; men noemt daarom allerlei namen bekend of onbekend kundige en onwetende menschen groen en rijpzonder op richting te lettenzónder beginsel, zonder eenheid. Welk eene Kamer zou dat geven Zelfs de conservatieven en anti-revolutionairen danken voor zulk een wachtwoord zonder kennis van lokale belangen of ruggespraak met de kiezers in de districten- zelve door een troepje heerenwaaronder mijnheer Cruijtuit Amsterdam, mijnheer Brantsma, te Utrecht, mijnheer van Sytzemate Driesummijnheer Warmolts te Groningen, «in meer zulke totaal onbekende genien opgedrongen. De heer Kt n van de Poll wil toch niet kandidaat zijn de heer van der Sluis nog minder. In Tiel krijgt van Lijnden geen stem van de conservatieven en daar nemen de anti-revolutionairen Hasselman niet. De Tijd wil Schimmelpenninck niet voor Almelo en de Vos de Wael niet voor Deventer. Zoo blijkt dat die zoogenaamde Algemeene kiesvereeniging. in ons vaderland met 90,000 kiezers ruim sterkja sterk 500 manzonder mandaat en zonder beginsel de districten met kandidaten zegent die niet, willen of die men niet wil. Zeven heeren zijn in ons district leden van dat be- ginsellooze klubje. Zij gehoorzamen aan de order uit Utrecht en stellen den heer mr. D. van WeelAz. burgemeester van Ooltgensplaattegenover den heer van KERKWIJK. Waarom De gronden zijn niet aangegeven. Men schrijft: kiest van Weel! Zullen de kiezers dat bevel opvolgen? Zijn wij nog in dn dagen, dat wij, burgers prijzen wat de heeren wijzen Zijn wij onmondig om zelve te kiezen en is men ons geene redenen schuldig? Wij zullen de verdiensten hoedanigheden en relatien van den opgeworpen kandidaat niet bespreken. Wij zouden moeten "eten wat zijn patroons zijn, wat zij willen en wat hij wilom er iets over te zeggen. Per soonlijke aanvallen komen niet te pas. Is het evenwel genoeg een kundig ijverig en liberaal liddat ons district jaren achtereen met eere vertegen woordigt en onze beginselen uitdrukt te willen werea? Ja, er zijn eenigen die den heer van Weel eens in de Kamer willen brengen. Maar is dat nu voldoende? Welke waarborgen van bekwaamheidwerkzaamheid en onafhankelijkheid levert hij op, meer dan van Kerk wijkDe aanbeveling van de Algeraeene(kiesver eeniging geeft niet veel janeemt ons tegen de aanbevolenen in. Men wil de oud-strijders voor onze constitntioneele rechten voor de openbare neutrale volksschoolvoor geleidelijke en bedachtzame hervorming in Indie ver dringen. Dat is de toeleg. Wij hebben tegen valsche leuzen en verdachtmaking gewaarschuwd. Wat men bedoelt, is zonneklaar. Waarom moeten de liberalen nu vallen Om het gezag aan de conservatieven te hergeven die de uit gaven opdreven, met de Kamers twist zochten, in Indie meer verwarring gesticht en de Afyer-mystificatie uit gevoerd hebben. Thans wordt eene liberale en werkzame Regeering €k>or de meerderheid gesteund. De Koning sprak den 10 October 1866 tot de natie, in de bekende proclamatie bij cle eerste ontbinding. ,Zal ons dierbaar Vaderland voortdurend orde en eensgezindheid blijven bewaren en daarmede onder liooger zegen rust en welvaart blijven genieten, dan behoort de Regeering een middelpunt te zijn; Svaarop de blikken des volks zich met vertrouwen vestigen. z/De gedurige verwisseling van mijne verantwoordelijke Raadslieden zou allengs schadelijk worden voor de zede lijke en stoffelijke belangen der Natie; zij verlamt de kracht der Regeering, bestendiging van richting brengt daarentegen kracht van bestuur en van uitvoering mede." De kiezers van Zierikzee zullen aan dat koninklijk woord denken. Koning en Vaderland worden thans goed gediend door liberale ministers en gesteund door liberale ver tegenwoordigers. Werden zij verwijderd, dan zou een strijd met de Eerste Kamer voor de deur staan, Daarom roepen wij u toe: brengt op 8 Juni a. s. uwe stem uit op den liberalen kandidaat J. J. van K E R K W IJ K aftredend Lid. O <»m o 1 >oi*I ten - De zaak van cle 22 meisjes te Perdamme is 11. Donderdag voor de arrondissements-regtbank te Middelburg behan deld geworden, maar, met geslotene deuren, zoodat het publiek nog niet genoeg op de hoogte der zaak is, want getuigen en beklaagden houden hun mond digt. Drie heeren zijn beschuldigd van gezondigd te hebben wegens feitelqk vergrijp tegen dezeclen. Uitspraak a. s. Donder dag. Lyp van bet Haagsche Dagblad schijnt zijn rok omgekeerd te hebben of de fijne puntjes gaan er af; althans hij gaat cle conservatieven bij hun regte naam noemen "Wlntlinolonsl Nu, molens draaijen met alle win den. Ook schijnt van Tets van Goudriaan zijn rok ge keerd te hebben, want hij is liberaal geworden, zooals hij zegt. Dus, boe is dat te rijmen met de bedoeling der weg wijzers naar de stembus te Utrecht? Of zoude hij den raad volgen van van T^ennip die eenszeide: Die de Staatkunst goed wil leeren Volge het duikelaartje na, Dat bij boe de wind moog' keeren Altijd op de beenen sta? Wij vernemen dat te Middelburg de aanstaande te houden land bouwtentoonstelling buitengewoon veel deelneming ondervindt en van grooter omvang zal worden als tot dusver in Zeeland het geval was. Over de 300 werktuigen, zoowel stoom- als andere, en velen van de laatste vinding, worden aangebragt, terwijl de inzending van vee mede zeer talrijk belooft te worden. Daar het bczigtigen der tentoonstelling en de bijwoning van de daarmede gepaard gaande feestelijkheden veel vergemakkelijkt wordt doordien de tentoonstelling niet slechts een dag zooals gewoonlijk, maar vier dagen (van 15 tot 18 Junij) duren zal wordt een druk bezoek ook van elders tegemoet zien. van afschuw kan opwekken tegen hetn, die dergelijke insinuatie ingaf. Er is met de inzending van het stuk niet anders bedoeld dan bevordering van zuiverheid, klaarheid en rondheid op het terrein van de verkie zing in liet district Zierikzee. Er is opheldering ge vraagd over feiten met elkander in tegenspraak. De redactie schijnt die tegenspraak niet te vinden en doet het voorkomen als of zij voor mij alleen maar bestaat, ©moat ik volgens haar het door den heer van Kerkwijk Ifigezonden stuk in het maandschrift voor Christelijk Onderwijs in school en huis niet zuiver zou gelezen hebben. Zoo »de redactie" dat stuk al gelezen heeft dan betwijfel ik zeer of zij wel goed en zuiver heeft gelezen. Hacl zij dat gedaan, dan waren haar deze zijl-, sneden onder anderen zeker niet ontgaan f Op blarlz. 298 „Nu eenmaal de koorts (de Aprit- #koorts) is overwonnenmoet men als een goed medicijn- imeester naga n, wat de oorz-'dk van de koorts wasen die oorzaak wegnemen mij dunkt de oorzaak was eenvoudig »daf. velen in den lande verlangdendat hunne kinderen op school niet slechts kundigheden zouden leeren maar tege lijkertijd een godsdienstige opleiding ontvangenmen »onderzoeke thans hoe dat vraagstuk op te lossen" en op bladz. 299 de slotzin Men gelieve bij het. beoordeelen »van het voorgaande in het oog te houden dat wij geen zander doel dan door gedurig de aandacht op deze zaak zie vestigen de belangstelling bij het volk op te wekken, »ten einde deze gewigtige zaak eindelijk tot eene ge- I »wenschte oplossing te brengen." Dat zijn de eigen woorden van clen heer van Kerkwijkgeven die niet volkomen regt aan de redactie van het maandschrift j om te zeggen wij vertrouwen, dat we komt de onderwysvraag eerlang weder in de Tweede Kamer ter sprake ook dan van hem (van den heer van Kerkwijk) zullen hoorenwat zijn stuk ons regt geeft van hem te verwachten. De heer Groen moge welligt niet eigenhandig clen heer van Kerkwijk hebben aanbevolen aan zijne geest verwanten. Hij is indertijd van antirevolutionnaire zijde aanbevolen voor de waarheid daarvan sta ik borg. Zou dat kunnen geschieden wanneer er geen grond was geweest voor de verwachting in hem een bond genoot ter verwezenlijking van antirevolutionnaire denk beelden op het gebied van het lager onderwijs te zullen vinden. Aan den anderen kant is er grond om den heer van Kerkwijk als een voorstander van de bestaande school wet te beschouwen. De redactie zelf noemt hem een der standvastige voorstanders of verdedigers. Zijn clat geen feiten met elkander in tegenspraak zoodat met grond moet gezegd worden er ligt iets raadselachtigs in. Wanneer nu bij de mededeeling van die onom- stootelijk vaststaande feiten, die reeds tot bet publiek domein behooren opheldering en oplossing van liet raadsel wordt gevraagd ligt clan daarin eenige ver dachtmaking Ik ontken hethoudt cle redactie vol van wel dan bescbuldige zij niet mij er van maar overwege wel aan wien eigenlijk de schuld ligt, dat er onzekerheid omtrent de gevoelens van den heer van Kerkwijk bestaat. Ik blijf herhalen er is hier meer klaarheid meer helderheid noodig ik blijf van gevoelen, dat niemand beter die verschaffen kan clan de beer van Kerkwijk zelf door op de eene of andere wijs^penlijk, duidelijk en onbewimpeld te verklaren, tot welke rigting hij op het gebied van het lager onderwijs behoort. Wil de redactie hem van die taak ontlastendan moet zij door woorden en daden van dón heer van Kerkwijk haar gevoelen staven. Moge zij daarbij onpartijdig te werk goan, opdat zij zich niet in de verdenking brenge, dat haar aan eene herkiezing van den lieer van Kerkwijk, ook om andere reden, dan alleen het publiek belang, veel gelegen schijnt. Met dien wensch is deze zaak van mijn kant afgedaan. 31 Mei 1869. J. de CLERCQ van WEEL. Kerknieuws. De heer van Leeuwenpredikant bij de Nederduit- sche hervormde gemeente te Vlissingenheeft het beroep naar Vlaardingen aangenomen. De heer Creutzbergpredikant bij de Neder- duitsche hervormde gemeente te Vlissingen heeft voor het beroep naar Alp hen bedankt. De heer C. de Wilde, predikant bij de hervormde gemeente te Poortvliet, is beroepen te Ridderkerk. Ing'eKoiiclene Stukken. Onder het ingezonden stuk in clen Nieuwsbode van Zaturdag 29 dezer betrekkelijk de vraag: welke de houding is van den lieer J. J. van Kerkwijk ten opzigte van cle onderwijsquaestie, heeft de redactie eene toe lichting en een antwoord gegeven waarin op hoogst deloyale wijs misbruik wordt gemaakt van de kennis, die zij had van den naam van den inzender. Zij begint hem als met den vinger aan te wijzen, en spreekt dan nog van naamlooze verdachtmaking terwijl zij door den inzender gemagtigd was zijn naam aan den heer van Kerkwijk te noemen. Dat hij nu zonder zijne voorkennis, aan het publiek bijna met zekerheid is aangewezen, is hem vrij onverschillig; ten blijke daarvan verklaart hij clat niemand anders dan de ondergeteekende de inzen der is geweest. Minder onverschillig zou het hem kunnen zijn dat „de redactieop bedekte wijs veronderstelt, dat het stuk zijn oorsprong verschuldigd is aan zpne intieme relatie tot den ztegen-candidaatvan den heer van Kerkwijk, en hem dus de bedoeling toeschrijft om er tot bevordering van de candidatuur van Mr. I). van Weel, Az.te werken. Die insinuatie is ongegrond. De aanbeveling van Mr. D. van Weel, Az., is mij niet vroeger dan den redactieeerst twee dagen na cle in zending van het stuk bekend geworden; ja ik meen te kunnen zeggen dat zij den aanbevolene evenmin be kend is geweesten tot heden weet ik zoo min als de redactie of bij de candidatuur wenscht en aanneemt. Het stuk bad dus niet op het oog en kon het ook niet hebben de bevordering van de candidatuur van Mr. D. van Weel. Dat op bedekte wijs zonder grond te doen vermoeden is eene handelwijsdie slechts een gevoel Al laat de Heer van Weel naauwelijks tijd, aan zijne vordering om het bovenstaande in druk te brengen, te voldoentoch acht de redactie zich eenig antwoord verpligt, om het lezend publiek, waarmede ZEd. zijn verkiezingsbezwaar in 't vorig No. en nu bespreekt, te laten beslissen of bet deloijaal was, den Inzender als onzen gemoedelijken medestander voor de herkiezing van den Heer van KERKWIJK te denken, en of het niet deloijaal ware geweest, zijn bezwaar als verkiezings manoeuvre tegen van KERKWIJK te beschouwen? Wel deden we ons onwillekeurig de vragen toen cle kleur van papier en inkt de aandacht trok of het stuk al niet twee verkiezingen vroeger geschreven werd en waarom juist nu gepubliceerdnadat de Ut>echtsche algemeene Kiesvereeniging Mr. D. van Weel tot kandi daat proclameerde, onbewust dat zij, volgens voren staande mededeeling even onheusch jegens haren kandidaat, als jegens dit district het stilzwijgen be waarde, waarom in deze, ons intermediair bij den Heer van KERKWIJK op anonieme wijze in 't openbaar vereischt werd, en waarom de Heer van Weel zich niet liever regtstreeks tot den Heer van KERKWIJK wendde, even als de HH. FOKKER c..s., zoo namelijk hunne ver zekering omtrent de rigting van van KERKWIJK in cle schoolwetkwestie "en zijn antwoord aan die Heeren ge geven, bij ZEd. geen geloof verdienden? Gebrek aan tijd dringt ons tot bet einde, maar vooraf moeten wij clen Heer van Weel nog antwoorden dat geene persoonlijke maar alleen de algemeene landsbelangen, waaronder ook die van bet district behooren ons nopen den Heer van KERKWIJK voor de Tweede Kamer aan te bevelen en verder nogmaals te verklaren dat als het geciteerde opstel over onderwijs en opvoeding slechts de flaauwe waarheid behelsde, van hetgeen de Heer van Weel er in lezen kan dan de liberalen zich reeds voor lang van v. K. hadden afgewenden in weerwil der sterk uitgesproken opiniemoeten wij hier nogmaals constateereu dat van Kerkwijk nimmer door de Anti-revolutionairen of Groenianen is aanbe volen maar altijd, even als thans, door de zuiver liberale partij dat wij vertrouwen ook nu weder door de stembus zal bewaarheid worden. Even als de Inzender wiens naam zonder eigenwil onbekend ware gebleven achten wij dit onderwerp ook van onzen kant geëindigd. Redactie. II ET VOLK. Het volk is cle Regtbank en de Journalisten de'" Advocaten. Pro Deo. Vrij ifüti zegel. De Regtbank des volks in Zeeland hqeft, hei navol gende vonnis geslagen in zake de verkiezingen Gezien het protest der Conservatieven ela Aristocraten u tegen van Eek en van Kerkwijk, om deze^|ec£n "Wet te herkiezen als leden der Tweede -» - Gehoord partijen. Gelet op art. 1 van bet wetboek der opregtheid in verband met dat van het wetboek van bnrgerpligt. Overwegende: dat het niets anders is dan gezochte spitsvondigheidom genoemde heeren te willen doen vervangen door Conservatieve aristocraten. Overwegende verder: dat de Zeeuwen noch de Flakkéenaars. geen raad noodig hebben van een club bemoeiallen te Utrechtnoch van een troepje eigen- belangzoekende aristocraten te Middelburg en te Zie rikzee aangezien zij Staatsburgers, 20 jaren hunne belangen onderling zelf hebben besproken en hunne keuze bij de stembus altijd zoodanig hebben bepaald, dat niemand ooit gegronde redenen heeft gehad, zich daarover te beklagen. Alzoo regtdoende, spreken genoemde heeren vrij, en 15 E V E L IC IV wij regters den Kiezers aan om op 8 Junij weder te herkiezen, voor het district Middelburg den heer Mr. XI. v a ii IC O li- En voor het district Zierikzeeden Heer J. -J. van KERKWIJK. Middelburg, 29 Mei 1869. het 20ste jaar van onze vrijheid. De Griffier: Veritas. Reg; traliën Door het Kantongeregt te Zierikzee zijn bij verschil lende vonnissen van den 26 en 27 Mei jl. verooideeld tot, geldboete en gevangenisstraf. Drie personen ter zake: Het op verboden tijd aan wezig blijven in eene herberg te Ouwerkerk. Een persoon wegens het laten weiden van rundvee langs een buurtweg in do gemeente Zierikzee, zonder vergunning van het plaatselijk bestuur. Vier personen wegens het rijden met een kruiwagen over een klinkerpad in cle gemeente Zierikzee. Twee personen ter zake: Het onbevoegd gaan over eenen met rijpende vruchten bezetten grond ie Ouwerkerk Een persoon ter zake: Het zich als voerman te Zierikzee van zijne paarden verwijderen. Twee personen wegens liet visschen bjj nacht met een ongeoorloofd vischtuig zonder acte, en zonder ver gunning van den eigenaar of regthebbendeen het tijdons cle bekeuring opgeven van valsche namen te Bridnisse. Een persoon ter zake: Enkele diefstal van te veld staand gras, en het onbevoegd gaan over en op een met rijpende vruchten bezetten grond te Zierikzee. Middolon vim Vervoer. SPOOR BOOTDIENST Corresponderende op den Staatsspoorwog. J U N IJ 1 s r» o. Van MIDDELBURG: Woensd. 2'smorg. 10,u. Donderd. 3 6, Vrijdag 4 6,30 z 4 's nam. 5,V, Zaturdag 5'stnorg. 10,15 Maandag 7 5,30 V. 7 's nam. 2 30 Dingsdag 8 2,30 Van ZIERIKZEE: Woensd. 2 'smorg. G,30 n. 2 's nam. 6, Honderd. 3 6, Vrijdag 4'smorg.10,45 V. Zaturdag 5 6,30 5 'snam, 6, .Maandag 7'smorg. 10,45 Dingsdag 8 10,45 8 's nam. 5,V. Woensd. 9'smorg. 10,45 Woensd. 9 'smorg. 5,30 V. 9'snam. 2,3C De reizen via Veere (naar den waterstand voorbe houden) zijn met "V" aangeduid. or Sojarigc EehtA'ereeiiigiiij»: VAN M. de R O O e n S. de VLIEGER. Zonnemaire 31 Mei 1869. hun dankbare zoon. K u kv m i® m M W m roi Bevallen van eene BLAAUWEN- de Ronde. Goes, 30 Mei 1869. Dochter, Ch. den Heden ontsliep zacht en kalm na een langdurig doch geduldig lijden onzen geliefden Zoon JACOB PIET ER BOKSTAL, in leven Muziekant bij de dienst doende Schutterij alhier, in den nog jeugdigen leeftijd van ruim 26 jaren. Allen die den overledenen van nabij gekend hebben zullen beseffen hoe hard ons dit verlies treftwij willen echter berusten in Gods alleen wijzen wil. Mede Uit naam zijner Broeders en Zusters Zierikzee, J. BLOM, 26 Mei 1869. H. P. BLOM, gel-l-j^n den Hamer.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1869 | | pagina 1